Miért kell jégteleníteni a repülőgépeket indulás előtt? (Ep. 195)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 дек 2024

Комментарии • 67

  • @pannonhalmijudit7395
    @pannonhalmijudit7395 3 года назад +8

    Nem győzzük nézni a jobbnál jobb filmjeiteket! Köszönet érte, nagyon tartalmasnak, élvezetesek! ✈️🤗

  • @say-what-again
    @say-what-again 3 года назад +8

    Fantasztikusan minőségi videók! Megvan a tartalom, a humor és minden ami ahhoz kell, hogy az ember jól szórakozzon, kikapcsolódjon, de mégis rengeteget tanuljon. Nekem különösen tetszett, ahogyan a végén a q400 as elröppent a gyorsításban!😄

  • @BoTi3
    @BoTi3 3 года назад +9

    Érdekes kis videó !
    Személy szerint én szállítottam már repterekre jégtelenítő folyadékot .

  • @jozsefkehi9342
    @jozsefkehi9342 3 года назад +3

    Balázs köszönjük ezt a remek tartalmat ismét. Kovácsházi György olyan hihetetlen nyugalommal és érthetően magyarázza el a dolgokat, hogy az ember csak tátott szájjal hallgatja. Lennék a hallgatója ha pilótának készülnék de sajnos ilyenre nem kerül sor. Gratulálunk.

  • @grics667
    @grics667 3 года назад +3

    Minőségi filmek, csak gratulálni tudok!

  • @krisb7298
    @krisb7298 3 года назад +3

    Én sokat repülök és már többször néztem végig a jégytelenítést. Köszönöm ezeket az információkat, így minden kérdésemre megkaptam a választ!👍🏻✈️🛫

  • @andreakapetz9872
    @andreakapetz9872 3 года назад +2

    Nagyon vártam ebben a témában a videót.

  • @whywearehere-f2s
    @whywearehere-f2s 3 года назад +7

    Szeretem, hogy Air Canada gepeket mutattok ha teli dolgokrol van szo... 😁😁😁 Itt Kanadaban tenyleg van tel. Koszi a videot.

    • @Marci71fly
      @Marci71fly 3 года назад

      Szép lehet Nálatok! Mi meg csak irigykedünk! :-((

  • @TheLordKROK
    @TheLordKROK 3 года назад +3

    Ez is nagyon érdekes volt :)

  • @tasza89
    @tasza89 3 года назад +2

    A legutobbi Salt Lake City - Tampa utamon egy A321-esen ugyanezt tapasztaltam, hogy kozvetlenul a palya mellett vegeztek el a jegtelenitest. Erdekes volt megerkezni a -8 fokbol a 25 fokba. Visszafele nem volt ra szukseg :)

  • @CarpyCarpus
    @CarpyCarpus 3 года назад +1

    Éppen most nezem videótokat a 556 os csatornán 😅 nagyon menő a szimulátor :)

  • @viszlaymark
    @viszlaymark 3 года назад +6

    vajon ez a par szaz liter fagyallot, ami gepenkent locsolnak, visszagyujtik? Vagy csak megy amerre lat?

    • @GyuC
      @GyuC 3 года назад +2

      A jobb reptereken, különösen ahol kijelölt “de-icing pad” van, ott összegyűjtik és kezelik az elhasznált folyadékot

  • @lordasi9109
    @lordasi9109 3 года назад +2

    Annyival egészíteném ki hogy a Type IV nincs fűtve. A direkt fűtéstől sérül a thickner agent ezáltal megváltozik a viszkozitása és a holdover time nem lesz korrekt.
    Hellyel közzel ez igaz a Type II-ra is.

  • @lela8714
    @lela8714 3 года назад +2

    Most hallottam először, hogy a gép jégtelenítés felkészítése során többek között kikapcsolják a szárny belépő élének fűtésűt.
    A gép mely külső elemeit lehet fűteni és ezt technikailag hogyan kell elképzelni? Forró levegőt áramoltatnak a hajtóművekből csappantyúkon szelepeken át, vagy a fűthető elemek belülről elektromos fűtőbetéttel (fűtőkábellel) vannak bevonva?

    • @elsoandras9236
      @elsoandras9236 3 года назад

      kisgepes jegtelenitesrol itt van video: ruclips.net/video/OMjOq7qLeX8/видео.html
      de itt YT-on is beirod a keresobe: anti ice system
      aztan majd jon itt egy hozzaerto, akkor leirja magyarul is :)

    • @GyuC
      @GyuC 3 года назад

      Előbbi: 5. és 9. kompresszor szintről szelepekkel forró levegőt tudunk odavezetni a szárny és a motorok belépőéléhez

  • @janosattila3714
    @janosattila3714 3 года назад +3

    Miért nem lehet fűteni a szárnyakat valamilyen technikával?

  • @adamerdesz643
    @adamerdesz643 3 года назад +7

    Arról nem volt szó hogy repülés közben van-e jegesedés, vagy ott a nagy sebesség miatt ettől nem kell aggódni?

    • @Marci71fly
      @Marci71fly 3 года назад +9

      Ismereteim szerint természetesen előfordul(hat) bizonyos légrétegekben,illetve időjárási körülmények között. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek a "fedélzeti",tehát a repülőgép saját jégtelenítő berendezései. (Belépőél,stb.)
      De sokat segít a nagy sebesség is természetesen.
      De! Pl. A nagy magasságokban repülő gépeken az ún. Pitot-cső és kabin ablak fűtését felszállás előtt!! be kell kapcsolni.
      Az a videóban is elhangzik,hogy a jegesedés mennyire nagy hatással van a repülőgép aerodinamikai tulajdonságaira. Ezért nagyon fontos a de-icing és az anti-icing. Több fajta jegesedés létezik,4 ha emlékezetem nem csal. Igazából bármely évszakban és bárhol felléphet olyan felhőben való repülésnél amelynek hőmérséklete +3 és -20 fok között van. Ezért alkalmazzák a jegesedés-gátló (anit-icing) berendezéseket.
      De kérdésedre a válasz: Függ a jegesedés a repülőgép sebességétől,mert minél nagyobb a gép sebessége,várhatóan annál nagyobb lesz a jegesedés mértéke,erőssége is,hiszen annál több lesz a gép körül áramló levegő mennyisége,így több cseppel ütközhet. Mindazonáltal a sebesség növekedésével a jegesedés illetve veszélyének csökkenése tapasztalható,mert a repülőgép felületének hőmérséklete a levegő részecskéivel való súrlódás és a levegő kompressziója következtében a sebességgel arányosan növekszik.
      Tapasztalat szerint a jegesedés a 600 km/h-nál kisebb sebességű gépeken a leggyakoribb,különösen 4-500km/h közötti sebességnél. 600 km/h IAS (Indicated Air Speed,vagyis műszer szerinti sebesség)feletti sebességnél a jegesedés ritka, 800km/h TAS (True Air Speed) felett pedig ritkábban fordul elő.
      IAS: gurulás,felszállás,emelkedés,süllyedés,megközelítés,leszállás során használt mérés.
      TAS: Navigációs célokra,utazó magasságon,ritka levegőben.

  • @FILMARCHIVER
    @FILMARCHIVER 3 года назад +1

    Tudom ez változó és nyilván nem lehet egzakt leírni, de nagyjából mekkora extra tömeget jelentene a jég/hó pl egy 747-es testén? Full töltöttség mellett egy felszálló súlyhoz viszonyított százalékos intervallumra kíváncsi lennék a nagyon vékony tükörjégtől kezdve a zuhanást előidéző mennyiségig :D

  • @nice0051
    @nice0051 3 года назад +1

    A thickener itt szerintem inkább sűrítést jelent.

  • @petercsornai2993
    @petercsornai2993 3 года назад +2

    Nem esett róla szó, de úgy tudom hogy jégtelenítéskor ki kell kapcsolni a pack-eket nehogy a folyadék gőze bekerüljön a kabinba. Javítson ki valaki ha rosszul tudom.

    • @cptsim
      @cptsim 3 года назад

      A 737esen a pack-ek auto pozicioban maradnak es az engine es apu bleed van kikapcsolva (amennyiben jaro motorral folytatjuk a jegtelenitest). Ha a motor nem jar akkor csak apu bleed off, de a pack-ek ott is auto-n maradnak.

    • @petercsornai2993
      @petercsornai2993 3 года назад

      @@cptsim köszi!

  • @faltopfake
    @faltopfake 3 года назад +1

    Köszi a vidit!
    Két kérdésem lenne a témával kapcsolatban. Hozzávetőlegesen mit jelent az, hogy "drága" a jégtelenítés? Vártam a videóban konkrétumokat, kicsi gépre, nagy gépre, átlagos 737-esekre. Drágább-e Norvégiában mondjuk vagy van, ahol olcsóbb, vagy mindenhol ugyanannyi? Egy full-budy jégtelenítés hány lityó ilyen lötyi?
    Másrészt mi van akkor, ha a hajtóművek jegesednek. Annak nem lesz/lehet baja? Egyáltalán megtörténhet ilyen? Vagy ha azt berösszentik, akkor nemhogy jég, még levegő sincs?:)
    A válaszokat előre is köszi!

    •  3 года назад +4

      Most hallgattam meg, s van konkrét összeg: 1-2000 dollár. Gondolom a kisebb összeg a részleges, a nagyobb a full body eljárás díja. De a nagy reptereken (Pl. Kanada) említenek általánydíjat is. Az alighanem jelentős olcsósítást is magában foglal.

    • @faltopfake
      @faltopfake 3 года назад

      @ köszi!

  • @gyingy
    @gyingy 3 года назад +2

    Lehet, hogy én nem voltam elég figyelmes, de végül is volt róla szó, hogy milyen típus a nem zöld színű jégtelenítő folyadék? A felvételen barna színű látható többször is. Vagy ez a barnás színű lenne, a "normál"?

    • @cptsim
      @cptsim 3 года назад

      A narancs szinu folyadek a Type I propilen-glikol amivel a gepeken levo szennyezodest tavolitjak el. Ez az amirol a video elejen szo van, hogy 60 fokon "mossak le" vele a gepet, de jegtelenitesen kivul nagyobb vedelmet nem ad.

  • @a.t.8708
    @a.t.8708 3 года назад +4

    Aprócska kérdés, amire nem adnak választ a filmben. Milyen anyagok ezek, milyen hatással vannak az egészségre? Láthatóan folyik a betonon szabadon. Egy szó sincs arról, hogy van-e egészség károsító hatásuk. Több száz liter kerül szabadon kipermetezésre.

    • @cppguy16
      @cppguy16 3 года назад +1

      Nagyon jó kérdés. Én nem vagyok pilóta, de kétféle deicing folyadék van. Ethylene glycol: közismert fagyálló, emberre csak akkor mérgező ha az emésztő rendszerbe jut. Propylene glycol: emberre nem különösebben mérgező, élelmiszer és gyógyszer adalék anyagnak is használják kis mennyiségben. A kevésbé mérgezőt sokkal gyakrabban használják. A környezetre nézve enyhén káros, különösen a tengeri élő közegre. Ugyan a mikrobák lebontják, de a lebontás során jelentős mennyiségű oxigént vesznek ki a vízből, ami a halak fuldoklását okozhatja nagy mennyiségű szennyezés esetén. Az anti-icing (thickening) folyadék tudtommal erősen káros a környezetre. Jelenleg a kutatók próbálnak kevésbé káros alternatívát találni. Forrás: wikipedia, Deicing fluid.

    • @ferencfogarasi969
      @ferencfogarasi969 3 года назад +1

      Nem és nem is fognak, mert ez a féktelenűl mohó iparág, az egyik legszennyezőbb a világon. De hát kell a pénz nagyon. Gyűlölöm.

    • @gabiroli86
      @gabiroli86 3 года назад +2

      Ezt az elelmiszer iparban is hasznaljak. Nem mergezo a testre szoszerint a kikepzezkor azt mondtak nekem... ha veletlrn lenyelem nem lessz bsjom tole de azert nr egyem meg direct.

    • @TheCukrasz
      @TheCukrasz 3 года назад +1

      Ez a chemtrail földi alkalmazása.

  • @petercsornai2993
    @petercsornai2993 3 года назад +2

    Még annyi kérdésem lenne Kovácsházi Györgyhöz, amire eddig egy pilóta sem tudott válaszolni repüléseim során, hogy a 737-es levegős sémájában a hajtómű 5 vagy 9 kompresszor fokozatából érkező forró levegő az előhűtő előtt ágazik ki a hajtómű jégtelenítéshez, és az előhűtő után a szárny jégtelenítéshez. Mi az oka, hogy eltérő hőmérsékletű levegő kell az két rész jégtelenítéséhez?

    • @mihalyhorvath91
      @mihalyhorvath91 3 года назад +9

      Kedves Csornai Úr!
      Örülök, hogy nyugdíjas repülőgépszerelőként/volt szakszóm a 737-es gépre is/ " helyzetbe hozott kérdésével.Tehát röviden a válaszom: -a szárny és hajtómű jégtelenítésére is ugyanaz a minőségü, SZABÁLYOZOTT NYOMÁSÚ ÉS HŐMÉRSÉKLETŰ-/MAX 450F és MAX 45 PSI jut el.Természetesen a rendszerben van " overheat, és overpressure " védelem/490F és 180PSI/ Az 5., vagy 9. kompresszorfokozattól való levegőelvétel kérdése pedig a HAJTÓMŰ ÜZEMMÓDJÁTÓL FÜGG mégpedig olyan módon hogy 85% N2-ig a 9.-van megcsapolva, 85% N2 fölött pedig átvált az 5.-re/Nagy teljesítményen már az 5. fokozat is képes a magasabb nyomású és hőmérsékletű levegő biztosítására......Mindezt még egy jó pár egyéb szelep és berendezés biztosítja......igen van ilyen hogy :precooler, precooler control valve.high stage valve stb.Nem fárasztom tovább.......Remélem tudtam a kérdésére válaszolni:Tisztelettel és üdvözlettel:HORVÁTH MIHÁLY

    • @petercsornai2993
      @petercsornai2993 3 года назад +2

      @@mihalyhorvath91 Készséggel elhiszem amit mond, de a levegős rajzokon a hajtómű jégtelenítéshez a pre-cooler előtt veszik ki a levegőt. Az nyilván melegebb mint ami utána jön ki és megy a szárnyhoz. Több dokumentumban is ez van a rajzon. Valaki elárulhatná hogy miért?

    • @mihalyhorvath91
      @mihalyhorvath91 3 года назад +4

      @@petercsornai2993 A rajzokat elővéve igazat kell adjak Önnek, valóban az 5. fokozattól van egy direkt elvétel egy check valve-en keresztül. A kérdésére én is csak találgatni tudok, de azt gondolom, hogy a tervezéskor mindenek fölötti szempont volt a szívótorok erős jegesedése esetén is a biztonságosan való jég leolvasztása,ezért oda hűtés nélkül megy a levegő/Gondoljunk bele, a szemben áramló nagyon hideg-fagyos nagy mennyiségű levegő miatt a szívótorok túlmelegedése és szerkereti károsodása elképzelhetetlen.Örülök, hogy ilyen mélységben érdekli a dolog!

    • @petercsornai2993
      @petercsornai2993 3 года назад +1

      @@mihalyhorvath91 Én pedig örülök hogy foglalkozott vele! Köszönöm! A valódi okot azért szívesen meghallgatnám valakitől, aki konkrétan tudja. Ezek szerint még a szerelőknek sem mindent kötnek az orrára :-)

  • @penderik
    @penderik 3 года назад

    Klassz a videó de az első percben bántotta a fülemet egy szó! Nem tudom ki, hogy van vele de nekem a “kormányszerv” egészen mást jelet! Nem lehet, hogy “kormányszerkezetet” kellett volna mondani?
    Amúgy gratula!👍👍👍👍

  • @OwerWild
    @OwerWild 3 года назад +7

    Olyan jó magyar nyelven is hallani ez a fajta professzionális hozzáállást
    - "azt tudni kell, hogy nem olcsó egy ilyen dolog,... 1000-200 USD is lehet"
    - "a baleset drágább... ha a parancsnok úgy dönt, hogy jégtelenítés kell, akkor jégtelenítés lesz... senki nem fogja megkérdőjelezni a döntését"
    Valljuk meg, hogy e területen ( és általánosságban a Balkánon) vannak hagyományai a "megoldjuk Okosba", a "jó'lesz az úgy", és a "há'de tudodte mennyibe kerül az? " megoldásoknak.

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 3 года назад

      Erre mondják azt a Nyugatló Hanyatton, hogy akinek van pénze banánra, az tarthat majmot is!

  • @vasingerke
    @vasingerke 3 года назад +1

    Egy dologrol nem volt szo, hogy akkor mi van ha a jegesedes a levegoben kovetezik be? Nincs egy jegtelenito gomb a fedelzeten erre az esetre?

    • @strobi0001
      @strobi0001 3 года назад +2

      nem hinném, hogy 800 km/h körüli sebességnél ott marad bármi is.

    • @gyuridora507
      @gyuridora507 3 года назад +1

      Van "szárnyfűtés" csak addig, amíg a folyadékot le nem viszi a menetszél, nem használják, mert nem tesz jót a folyadéknak.

  • @adampetro7262
    @adampetro7262 3 года назад +10

    Hogyan tudnék szerezni ilyen zöldet? Utálok reggel szélvédőt kapari:D

    • @strobi0001
      @strobi0001 3 года назад

      Napkollektor folyadék (szuperzöld), literje párezer forint.

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 3 года назад

    Közutakon is sok problémát jelent Tükörjég gyakran észre sem veszed csak akkor ha már késő nyomod a féket és nem történik semmi ekkor az akadályt jobb kikerülni ha ez sikerül is megpördülhetsz.
    Hogy megúszod vagy sem rutinodon és a szerencséden is múlik.

  • @gabornovak1498
    @gabornovak1498 3 года назад +4

    Biztos azért, hogy a madarak beletudjanak kapaszkodni a szárnyakba. Ne csússzon mert mikor csapkodnak a szárnyukkal fel tudják emelni a repcsit!? :-))))

  • @73sonkoly
    @73sonkoly 3 года назад

    Mi van több ezer méter magasan,ahol már állandó mínusz van ? Ott ez menet közben nem lép fel?

    • @Marci71fly
      @Marci71fly 3 года назад

      A jegesedés veszélye egyrészt túlhűlt és vegyes halmazállapotú felhőkben,másrészt túlhűlt esőben vagy nedves hóban történő repülésnél a legerősebb.
      A tiszta jégfelhők, /Cirrus,Cirrustratus,Cirrocumulus névre hallgatnak :-))/amik igen magasan helyezkednek el,gyakorlatilag nem okoz jegesedést,mivel teljesen jégkristályokból állnak. -40 Celsius alatt gyakorlatilag nincs vízcsepp,-20 Celsius alatt pedig nincs jegesedés. Az utasszállítók utazási magassága (függően hogy turbópropelleres vagy jet)8-12 km,ahol gyakorlatilag -40 Celsius alatt van a hőmérséklet.
      A sebességfüggő jegesedésről néhány hozzászólással lejjebb írtam.

  • @botondkis9624
    @botondkis9624 3 года назад +2

    12:55 Nem autómosó, hanem repülőmosó 😅

  • @Kiskaresz03
    @Kiskaresz03 3 года назад +2

    ha jól tudom magyar találmány a söprűnyéllel jégtelenítés, szerintem megérne egy műsort az is :)

    • @jozsefnemes1522
      @jozsefnemes1522 3 года назад +2

      Azt az egyengetést még a jól ismert Arthur Tusik is megirigyelné.🙄

    • @Kiskaresz03
      @Kiskaresz03 3 года назад +1

      @@jozsefnemes1522 pedig ő a fémek orosz Mikelandzselója :D

  • @andraska976
    @andraska976 3 года назад +1

    Ez nagyon környezetszennyező :(