Uczestnictwo w kulturze osób ze szczególnymi potrzebami - panel dyskusyjny

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • Niepełnosprawność to problem społeczny, a nie indywidualny (poszczególnych osób, czy względnie rodzin). Koncentracja na potencjale danej osoby mimo barier jest kluczowa w procesie wdrażania dostępności. Podczas dyskusji zastanawialiśmy się zatem, czy wdrażanie zapisów ustawy o dostępności idzie w parze z refleksją na temat tego w jakim stopniu zaspokajane są potrzeby odbiorców kultury. Rozmawialiśmy również o tym, jakie są oczekiwania osób z niepełnosprawnością w zakresie szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze oraz jakie działania należy podjąć, aby im sprostać. Wstępem do dyskusji była prezentacja wyników badań “Osoby z niepełnosprawnościami odbiorcami kultury”.
    Moderatorka: dr Anna Pluszyńska
    Panelistki i paneliści:
    dr Lech Kolasiński - artysta interdyscyplinarny i projektant. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem uniwersalnym i projektowaniem adaptacji edukacyjnych i tyflograficznych trawestacji dzieł sztuki dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, malarstwem, video, animacją oraz ilustracją. W roku 2021 otrzymał Nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki za prace wdrożeniową za Kompleksowe rozwiązanie Tyflograficzne dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2014 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
    Natalia Kaczor - muzyczka: skrzypaczka i flecistka w fundacji artystycznej Cantitio, anglistka, pedagożka i tyflopedagożka, ekspertka do spraw dostępności, testerka stron internetowych oraz aplikacji mobilnych pod względem możliwości ich obsługi przez osoby niewidome, animatorka i edukatorka.
    Jakub Studziński - historyk, muzealnik, surdopedagog, ekspert do spraw dostępności, starszy specjalista ds. edukacji kulturowej w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Koordynator dostępności MIK i koordynator projektu "Małopolska. Kultura Wrażliwa".
    Alicja Maciejewska - wiceprezeska Fundacji Siódmy Zmysł, audiodeskryptorka i koordynatorka projektów. Ukończyła studia magisterskie na UJ z przekładu i komunikacji międzykulturowej. Od 2017 roku zajmuje się tworzeniem audiodeskrypcji filmowej, od 2020 teatralnej i muzealnej, od 2020 roku prowadzi także szkolenia z dostępności kultury dla instytucji i urzędów.
    Robert Więckowski - literaturoznawca i kulturoznawca, dziennikarz i współzałożyciel Fundacji Kultury bez Barier. Od 2010 roku pracuje na rzecz udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnościami, pomysłodawca projektów na rzecz dostępnej kultury, takich jak „Czytanie obrazów” i „Rock’AD’Roll”. Autor „Zasad tworzenia audiodeskrypcji, trener prowadzący warsztaty z wykorzystywania audiodeskrypcji oraz przygotowania IK do przyjęcia widzów z niepełnosprawnością wzroku. Badacz uczestnictwa tekstów literackich w dyskursie pamięci, funkcjonowania literatury popularnej oraz wykorzystywania przekładu intersemiotycznego w procesie udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnościami. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.
    Panel odbył się w ramach konferencji "Badania w sektorze kultury. Dostępność", która odbyła się w Krakowie w dniach 17-18 listopada 2022 r. Więcej informacji: badania.kultur...

Комментарии •