SOL-09 Napełnianie instalacji solarnej glikolem, zawór trójdrożny, izolacja rur.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 янв 2025

Комментарии • 50

  • @MariuszWlazlak
    @MariuszWlazlak 11 месяцев назад

    Super film. Zeszyt zapisałem pomysłami jak to madrze zrobic. A ty wszystko w kilka min.

  • @MrPilotnik
    @MrPilotnik 2 года назад +6

    Witaj Grzegorzu, mam również koncepcję do dogrzewania centralnego z ciepła kolektorów, w moim przypadku jest to 10 kolektorów płaskich które w sezonie jesiennym wiosennym będą podnosić temperaturę bufora 1300 l wody natomiast nadmiar ciepła w sezonie letnim będzie ogrzewał wężownicą basen. Staram się maksymalnie uprościć mój układ z wykorzystaniem zaworu termostatycznego na 80 stopni który przelaczy glikol na basen, natomiast sam bufor jest zasilany solarami poprzez wymiennik pojemnościowy około 5 l. W moim przypadku ciepła woda użytkowa przechodzi przez bufor wężownicą i nagrzewa się przepływowo więc calosciowa, dobowa potrzeba energii w domu w sezonie zimowym to 60 stopni Celsjusza na buforze. W przypadku gdy solary nie podgrzeją buforu do takiej temperatury, w drugiej tarfie zaczyna pracować automatyka grzałki 6 kW. Jestem w trakcie montowania wyżej wymienione instalacji, dziękuję za twój kanał myślę że propaguje fajną metodę, Twoje pomysly i jednocześnie uczy podstaw. Pozdrawiam Rafał

  • @marekorkisz2317
    @marekorkisz2317 2 года назад +2

    dziekuje dobrze i praktycznie podana wiedza

  • @FREERIND
    @FREERIND 2 года назад +3

    Bardzo dobry projekt i wykonanie

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl 2 года назад +3

    Super film . Nie znam absolutnie nikogo kto wspomagal by ogrzewanie domu z solarów. Nie oszukujmy sie to bardzo komplikuje instalacje i podnosi koszta

    • @daropop5988
      @daropop5988 Год назад

      Ja tak robie

    • @gandalfszary4479
      @gandalfszary4479 8 месяцев назад

      @@daropop5988 i jak to dziala?

    • @dawidk815
      @dawidk815 5 месяцев назад

      Jeśli planowałeś temat od początku to nie jest to mega duży koszt.
      Ja mam bufor ciepła z wężownicą do cwu I do solarów.

  • @canislupussilver
    @canislupussilver Год назад +1

    obcinanie rurek miedzianych multitoolem a opilki leca w instalacke .Gratuluje pomyslowosci brawo

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Właśnie takich komentarzy potrzebuję. Czekam na podpowiedz czym to lepiej obciąć co proponujesz?

    • @canislupussilver
      @canislupussilver Год назад +2

      @@FreezerSIG sa specjalne obcinaki do rur. małe duze a w trydno dostepne miejsca np blisko scian sa takie spacjalnie z grzechotka

  • @piotrs1615
    @piotrs1615 3 месяца назад

    super a serwisanci mówią ,żę się ni da🙂Można zamówić
    taką przerobkę :-)

  • @jacek7029
    @jacek7029 2 года назад +1

    Proszę jeszcze o wytłumaczenie jak oblicza się wymagane ciśnienie glikolu w instalacij solarnej.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  2 года назад

      Najlepiej użyć aplikacji reflex pro app. Ona wszystko obliczy i dobierze.

  • @marekskorupka663
    @marekskorupka663 2 года назад +3

    Długa żywotność dodatkowej izolacji i tych taśm uzależniona jest głównie od ich odporności na UV. Podejrzewam że ta czarna taśma nie jest odporna, nie wiem jak aluminiowa. Na własnym przykładzie mogę zalecić za jakiś miesiąc lub dwa pracy instalacji pooglądać dokładnie i sprawdzać pod kątem drobnych nieszczelności wszystkie połączenia układu. U mnie pojawiły się kropelki glikolu na połączeniach wykonanych "fabrycznie" w grupie pompowej i w odpowietrzniku przy wyjściu z solarów. Niektóre gwinty były sklejane pastą anaerobową i mimo to potrafiły pojawić się nieszczelności. Pozdrawiam i życzę długiej i bezawaryjnej pracy instalacji.

  • @bartowl
    @bartowl 2 года назад +4

    Hmm, nigdy nie rozważałem wykorzystania solarow do znacznego wspomagania ogrzewania. W zimie słońca jest na tyle mało ze cwu muszę i tak dogrzewać z instalacji CO. Większe kolektory stanowiły by u mnie tylko problem w lecie bo miałbym spory nadmiar energii i szkoda mi było miejsca ba kolektor który musiałbym na pol roku zasłaniać. Lepiej w jego miejsce dać PV który nie zmarnuje tej powierzchni. Mam zbiornik 300l z 2 wężownicami, solarna na dole, druga na gorze (podgrzewa ostatnie 100l). Dzięki temu ze ciepła woda unosi się a zimna opada na dol kolektory grzeją całe 300l lub dolne 200l w zimie, gdy ostatnie/górne 100 nagrzeje kocioł co. Dzięki temu nawet w zimie nam odbiór ciepła i nic się nie marnuje. W lecie natomiast, jak mam za wysoka Temp wody to po prostu włączam pompkę obiegu grzania cwu z co. To schładza górna wężownice (a ze zimno leci w dol to całe 300l) utrzymując max temperature. Nadmiarowe ciepło rozprasza się w instalacji co która latem nie działa. Nie ma go tyle żeby robiło problem. Dzięki temu nie potrzebuje wymiennika ani zaworu 3D. W zimie wspomagam ogrzewanie tylko tyle ile mniej ciepła z co idzie na dogrzanie wody.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  2 года назад

      Jak to u mnie działa nagram osobny film tylko muszę trochę danych zdobyć odnośnie uzysków ciepła.

  • @Cezaretto88
    @Cezaretto88 7 месяцев назад +1

    Hej, mam pytanie, a w komentarzach nie widziałem podobnego pytania. Jak napełniłeś na początku instalacje wodą w celu sprawdzenia szczelności to nie miałeś problemu z jej zagotowywaniem i wrzeniem? Glikol i jego roztwór wrze w innej temperaturze niż woda, a zastanawiam się nad zalaniem instalacji wodą do jesieni nie tylko z powodu sprawdzenia szczelności ale również po to aby pakuły w kontakcie z wodą uszczelniły instalacje. Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Edit: Właśnie znalazłem już odpowiedź w komentarzach. :P A więc moja teoria o pakułach pęczniejących od wody i uszczelniających łączenia legła w gruzach.

  • @grzegorzduda2650
    @grzegorzduda2650 Год назад

    Mógłbym poprosić o schemat podłączenia zaworu trzydrogowego i jaki typ został użyty

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 2 года назад +1

    👍

  • @piotrs1615
    @piotrs1615 3 месяца назад

    jak nazywają się te odpowietrzniki . Czy faktycznie te odpowietrzniki powinny być odcięte zaworem kulowym po napełnieniu? na listwie bezpieczeństw jest zwykly zawór?

  • @marekdraga6770
    @marekdraga6770 9 месяцев назад

    Witam. mozna z toba porozmawiac

  • @sawomirjarzyna7453
    @sawomirjarzyna7453 2 года назад +3

    smiem twierdzic, ze tak wykonana izolacja rur, wytrzyma min. 10 lat. jesli nie beda narazone na uszkodzenia mechaniczne.

  • @andrzejdrygiel9972
    @andrzejdrygiel9972 8 месяцев назад

    Poproszę podać jaki odpowietrznik się sprawdził ? Czy montujesz go w najwyższym punkcie przy solarach ?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  8 месяцев назад +1

      Ja mam w każdym punkcie gdzie może zabierać się powietrze.

  • @mosiekmosinski6380
    @mosiekmosinski6380 Год назад

    Witam, mówi Pan że na zimę zamienił w instalacji wodę na glikol. A co dzieje się w lecie, kiedy w instalacji jest woda a temperatura na czujniku na dachu jest 110 st, C? Przecież to powyżej temperatury wrzenia wody. Czy instalacja nie wyleci w powietrze po zatrzymaniu pompy np. z powodu zaniku zasilania?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Po to są zamontowane bezpieczniki ciśnienia żeby instalacja nie wyleciała w powietrze. Do testów tylko była zalana woda, po sprawdzeniu że wszystko działa i jest szczelnie został zalany glikol. Cały czas jest glikol w instalacji.

    • @mosiekmosinski6380
      @mosiekmosinski6380 Год назад

      @@FreezerSIG Dzięki za odpowiedź. Jeszcze coś, jeżeli można. Czy pompując glikol od dołu w tzw pętli, do góry i z powrotem do bańki (przy otwartym zaworze spustowym) na okrągło, do czasu jak skończą się pęcherzyki powietrza, nie trzeba będzie biegać na dach i odpowietrzać paneli na górze?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Trzeba dobrze odpowietrzyć więc bieganie na dach Cię nie ominie.

  • @andrzejdrygiel9972
    @andrzejdrygiel9972 Год назад

    Jaki przepływ na rotametrze kolega ustawił ?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Pompa PWM sama reguluje przepływ w zależności od mocy na solarach. Jak jest mocne słońce to pompa pracuje z większą wydajnością. Jak jest pochmurnie to zwalnia. Taktowanie jest zmniejszone do minimum.

    • @andrzejdrygiel9972
      @andrzejdrygiel9972 Год назад

      @@FreezerSIG nie trzeba ustawić na rotametrze maksymalnego przepływu dla danego typu kolektora ?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Możesz ustawić.

    • @andrzejdrygiel9972
      @andrzejdrygiel9972 Год назад +1

      @@FreezerSIG jeśli chodzi o odpowietrzniki montowane na dachu - instalator który zrobił ponad 1000 instalacji mi powiedział , żeby usunąć takie rzeczy , gdyż po 2-3 latach przestaną być szczelne i będzie ci schodziło tamtędy ciśnienie . Odpowietrzenie robi się tylko przez grupę pompową używając baniaka z glikolem , pompy zewnętrznej i dwóch węży

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Dzięki za podpowiedź. Ja mam odpowietrznik dedykowany do solarów. Po odpowietrzeniu zakręcam zaworek na szczelnie. Gdybym nie miał łatwego dostępu to też nie montował bym na dachu.

  • @krajes
    @krajes Год назад

    Jak ustawić prawidłowy przepływ w instalacji (powinien wynosić 2,8l/min) gdy mam uszkodzony rotametr? Mam sterownik PWM i pompę Grundfos UPM3 Solar 15-75. Jaki podać nominalny przepływ w sterowniku?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад +1

      W moim sam sterownik dopasowuje przepływ do mocy na kolektorze. Jak grzeje mocno to pompa pracuje szybciej. Jak mniej słońca to pompa zwalnia. Sterownik pilnuje cały czas żeby było 15 stopni Celsjusza więcej na kolektorze niż temperatura w zbiorniku przy wężownicy.

  • @TheGibon1985
    @TheGibon1985 Год назад

    Muszę wymienić uszczelkę na wyjściu z bufora a co zapewne będzie się wiązało ze spuszczeniem glikolu. Teraz pytanie czy uda mi się ponownie napełnić instalacje takim samym urządzeniem co Pan gdyż też takie posiadam. Kolektory mam na wysokości ok 12 metrów. Czy urządzenie da radę czy powinienem się zaopatrzyć w stacje napełniająca płukajaca z pompą i zbiornikiem.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад +1

      Trochę się na machasz. Może się da zalać wstępnie od góry. A potem dobić tym urządzeniem. To urządzenie nabija do 12 barów.

    • @TheGibon1985
      @TheGibon1985 Год назад

      @@FreezerSIG niestety nie da rady od góry.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад

      Częste przegrzewały się? Może warto przepłukać instalacje specjalistycznym sprzętem.

  • @pawel.kuczynski
    @pawel.kuczynski Год назад

    Zawór 3-drogowy na maksymalną temperaturę czynnika 93 stopnie? Nie za słaby?

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад +1

      Grzeje zbiornik do max 70 - 75 stopni C. Resztę w ogrzewanie CO albo zasówam rolety.

    • @pawel.kuczynski
      @pawel.kuczynski Год назад

      @@FreezerSIG 75 stopni to jest temperatura w zbiorniku cwu, na wyjściu z kolektora może być powyżej 100 stopni . Jeśli przekierowuje Pan strumien gorącego glikolu z kolektora po osiągnięciu przez zbiornik cwu 75 stopni, to z założenia jest tam wyższa temperatura. Ja w każdym razie chce dać zarówno odpowietrznik jak i zawor odporny do conajmniej 180 stopni

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад +1

      Jak znajdziesz zawór na 180 stopni to daj znać..

    • @pawel.kuczynski
      @pawel.kuczynski Год назад +1

      Do 185 stopni są zawory Regin, np.TRS15-2.5, ewentualnie z tańszych do 160 stopni zawór 3 drogowy Orkli Solar GZ 1". Ja się przymierzam do tego drugiego. W każdym razie są takie zawory i moją intencją nie było wytykanie błędów, co raczej założyłem, że wiesz co robisz i np. w praktyce nie ma tak wysokich temperatur (chociaż teoretycznie mogą wystąpić), lub też może w praktyce zawór, który zastosowałeś dobrze sobie radzi i nie trzeba nic lepszego... Ja robię swoją instalację hobbystycznie i filmy takie jak Twój są dla mnie źródłem praktycznej wiedzy. Dzięki.

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  Год назад +1

      Sprawdziłem na wykresie i temperatura u mnie na zasilaniu z Kolektorów nie przekracza 85 stopni C. Jak się zepsuje to zamienię na jeden z tych które podałeś.

  • @leszeksawicki2630
    @leszeksawicki2630 2 года назад +1

    A tego zaworu 3d myślałeś założyć na powrocie z baniaka cwu i po osiągnięciu zadanej temperatury powrót leci dalej na zbiornik co i dopiero na kolektor tylko na powrocie zbiornika co planujesz zawór zwrotny

    • @FreezerSIG
      @FreezerSIG  2 года назад

      Co z tym zaworem zwrotnym?