Ślůnsk nie był pod żadnym zaborem (do roku 1945) [1/2]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 дек 2008
  • W roku 1335 krol Czech, Jan Luksemburski zrzekl sie swoich roszczen do tytulu krola Polski na rzecz Kazimierza Wielkiego, ktory wzamian zrzekl sie swoich praw do Slaska. Zostalo to sformalizowane w 1339 roku traktatami: trenczynskim i wyszechradzkim i ostatecznie potwierdzone w 1348 roku traktatem namyslowskim.

Комментарии • 562

  • @zbigniewskopek7689
    @zbigniewskopek7689 6 лет назад +7

    To je tak jak prowda boli i opowiastki slask byl zawsze polski okazujom sie bzdurom .

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +5

    „To jest może Twoje osobiste doświadczenie.“ To, że jest ta gwara podobna do polskiego? Polacy mieli naprawdę bardzo trudno, mieli polskich szkół podstawowych, polskie gimnazja, polskie gazety, różne polskie organizacje swoich posłów w czechosłowackim parlamencie itp. Kiedy Polacy zajęli, jak Wy mówicie zaolzie, to bądż z własnej woli czy z przymusu musiało odejść 50 000 Czechów, ta liczba nie jest absolutnie dokładna, uciec musieli także Ślązacy i Niemcy.

  • @mocny01
    @mocny01 15 лет назад +5

    Jeszcze przyjdzie taki czas ze Niemiec Polakowi bedzie bratem...zreszta osadnicy niemieccy tez zasluzyli sie Polsce...pomimo ze Niemcy zabili cala moja rodzine od strony ojca,,jestem za przebaczeniem sobie,,,czas na zgode, przyjazn, zrozumienie..wspolprace..

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +4

    2.Chodzi o to, że potem zmieniono język nauczania w szkole, z tym doszło do zmiany i w tych książkach, i człowiek nie mógł sobie wybrać, żył w żrodowisku polskim bądż czeskim i jego narodowość się do tego przystosowała. W tych czasach też nie było łatwo ludziom „innym“ naprz. o innej narodowości. Dziś już są jak polskie tak czeskie szkoły, ale wtedy nie, wybór był ograniczony.

  • @marsmann4370
    @marsmann4370 3 года назад +8

    Śląsk został zdobyty przez Prusy w wyniku 3 wojen śląskich (z Austrią) :
    I wojna śląska 1740-1742
    II wojna śląska 1744-1745
    III wojna śląska 1756-1763
    Takie są fakty.
    Nigdy wcześniej Śląsk nie był niemiecki. Należał albo do Polski, albo do Czech, albo do Austrii.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +3

    Wyruszył, coby nie. Już Wacław III. Wyruszył do Polski, był królem polskim i chciał ją zjednoczyć, bo Polska po tym rozbiciu dzielnicowym jakby nie istniała. Jednak został zamordowany w Ołomuńcu, i Przemyślidzi wymarli. Już wtedy był Górny Śląsk jego lenem.

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад +1

    @MrKamike dzisiaj polska węglem nie żyła, ale gdyby nie nasz przemysł to egzystencję IIRP trudno sobie wyobrazić. to górnośląskie produkty w IIRP stanowiły 94%exportu to one stanowiły 70-80% towarów wypływających z Gdyni. siła wytwórcza województwa śląskiego kilkakrotnie przewyższała siłę reszty RP. Żeromski pisał o śląsku że jego krajobraz jest iście futurystyczny przepaść kulturowa, mentalna, cywilizacyjna między śl a pl była olbrzymia.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +2

    A większość Ślązaków w Republice Czeskiej się uznaję za Czechów. Powiedziałem że się większość ludzi nie uważa za Polaków? Granice są jakie są, z tym już nic nie zrobimy. I jest fakt, że chociaż się niektórym Ślązakom w Czechach śni o Śląsku ze stolicą Wrocławiem, to nawet gdyby była taka możliwość, tak by byli raczej przeciwko. Nie chcą być mniejszością jako czeskojęzyczni.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +3

    @cieszyniok11 4. Śląsk opawski (gdzie mówiono laskimi gwarami) był częścią Wielkich Moraw, potem księstwa Czeskiego a królestwa Czeskiego, Śląsk cieszyński był także częścią Polski, nie tylko Czech.
    Na Śląsku cieszyńskim swoją rolę odegrało też przyłączenie Galicji do Austrii.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +4

    @cieszyniok11 Gwary w Czechach i na Morawach się od siebie bardzo różniły, dzięki książkom, nauczaniu doszło do ujednolicenia. Dziś to są naprawdę tylko gwary, które się minimalnie odróżniają. Ja bym mógł powiedzieć, że Ślązakom zabraniano nauczanie czeskiego, i że zostali nie tylko zgermanizowani, ale też zpolonizowani, tak samo można powiedzieć, że Ślązacy u nas zostali zczechizowani. W szkołach się naucza poprawnym językiem i niszczy się gwary.

  • @micharaj2041
    @micharaj2041 5 лет назад +3

    Może to i prawda, że Śląsk „nie był pod zaborem” od samego początku w ścisłym znaczeniu tego słowa, bo niektórzy książęta śląscy oddawali się i Śląsk pod obce panowanie. Takie to było poczucie więzi z ludźmi, takie to było poczucie narodowe w czasach średniowiecznej monarchii. Swoją drogą dzieje Śląska powinny niejednemu zwolennikowi panowania monarszych czy szlacheckich rodów i tym podobnych pomysłów rządzenia krajem, które nie uwzględniają uobywatelniania ludzi, dawać poważnie do myślenia. Ale, wracając do istoty sprawy, przyłączenie Śląska do Polski oznacza powrót do macierzy. Śląsk był polski, Śląsk zamieszkiwali Polacy, czy wam się to podoba, czy nie. Zalecam pełną uczciwość w przedstawianiu sprawy.
    Śląsk zamieszkiwała ludność polskojęzyczna. Czesi i Niemcy byli napływowi. Niestety walnie przyczynili się do zniszczenia poczucia tożsamości i spowolnili prawidłowy rozwój społeczny. Ale trzeba oddać, że niejeden uczciwy Niemiec także walnie przyczynił się do odrodzenia poczucia narodowego na Śląsku w XIX wieku. Wielu księży i pisarzy śląskich ma dziwnie z niemiecka brzmiące nazwiska, np. Konstanty Damrot. Najciekawszym przypadkiem wydaje mi się lekarz z zawodu i ludoznawca z zamiłowania, Juliusz Roger, który nauczył się języka polskiego i uczciwie przedstawiał sprawę samym Niemcom, pisząc o przyrodzonej polskości Górnego Śląska. Także zebrał i wydał „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”. To że ludzie mówili po polsku, ba! zachowując mnóstwo słownictwa z najdawniejszej doby polskiej, staropolszczyzny, pomimo setek lat obcego panowania świadczy najlepiej na rzecz polskości Śląska. Najzabawniejsze wydaje mi się, że śląskie słowa „gańba”, „gańbić” itp. są bardziej polskie niż te ogólnopolskie odpowiedniki „hańba”, „hańbić” itp., które są rzecz jasna postaciami obcymi (bohemizmy lub rutenizmy). Wówczas nie było żadnego odgórnego oddziaływania szkolnictwa, które by polskość im wpajało. Oni polskość wynieśli z rodzinnych domów.
    Wydaje mi się (nie znam szczegółowych życiorysów tych Niemców), że to ani nie byli jacyś zdrajcy niemieccy, czy jacyś wielcy miłośnicy polskości, lecz ludzie przesiąknięci duchem tamtych czasów. A te czasy były nastawieniem na rzeczywistość, na oddolne na nią oddziaływanie, a nie odgórne jej zmyślanie. To były czasy takich prądów myślowych jak pozytywizm i socjalizm. Ta rzeczywistość, na którą byli nastawieni, była rzeczywistością polską. Po prostu uczciwie podeszli do sprawy, podejmując się oddolnego działania wśród mieszkańców Śląska. Przyjęli polskość jako narzędzie oddziaływania, bo tego wymagała rzeczywistość.
    Pozdrawiam z polskich Tychów

    • @micharaj2041
      @micharaj2041 5 лет назад +1

      3:49 „Etapami ten Śląsk odpada od związków z Polską”. A jakimś cudem 500 lat później ludność Śląsk zamieszkująca mówi językiem polskim... Takie przedstawiania dziejów, które uwzględnia tylko „jaśnie panującego” i jego związki, umowy, ugody jest zupełnym nieporozumieniem, jest oderwane od rzeczywistości.
      Dawniej nie dostrzegałem jakie pogłębienie w pojmowanie dziejów wprowadził socjalizm i jego dalsze odmiany. Aż mam ochotę napisać, że ci panowie wypowiadający się na nagraniu przedstawiają spojrzenie warstw wyzyskujących, czy jak to się tam określa w marksizmie.

    • @paulajo1459
      @paulajo1459 5 лет назад +1

      @@micharaj2041 Aleś się wypocił! Tacy jak Ty powinni całować pomniki Stalina za przyłączenie ziem zachodnich i Śląska! Twoje myślenie wygląda tak- Ukraińcy zamieszkują w Polsce, więc tu jest Ukraina!

    • @micharaj2041
      @micharaj2041 5 лет назад +1

      @@paulajo1459 Nie błyszczysz rozumowaniem. To, co mi przypisujesz, to raczej podzielają Niemcy. Oni byli napływowi i przywłaszczali sobie te ziemie.

    • @kromek_jga
      @kromek_jga 3 года назад +1

      Niestety tragiczny jest tu rok 1742. To wówczas Prusy zajmują Śląsk i z miejsca zaczynają germanizację miejscowej (śląskiej)j ludności. Król Prus Fryderyk Wielki z miejsca zakazał używania innych języków niż niemiecki. Księżą i pastorzy nie mogli już odprawiać kazań w języku miejscowych a tylko po niemiecku. Nie wolno było w szkołach uczyć po polsku a wyłącznie po niemiecku, wszystkich nauczycieli znających tylko polski nakazano zwolnić, bądź zmuszono do nauczenia się niemieckiego. naturalnie w urzędach również musiał zapanować jeden język. Wszystko to było jeszcze przez rozbiorami samej Rzeczpospolitej.
      I teraz ciekawostka, jeszcze w wieku XVIII a więc w czasie zajmowania Śląska przez Prusy, Wrocław (jak i cały Śląsk) był DWUJĘZYCZNY. W mieście były dzielnice polskie a dookoła Wrocławia, we wszystkich wioskach mówiono po polsku! Ogólnie na Śląsku było tak, że mieszczanie w większości byli niemieckojęzyczni a na wsiach mówiono niemal wyłącznie po polsku. Oczywiście były to śląskie dialekty tych języków. Zdarzało się, że osoby z głębi Niemiec czy Polski słabo rozumiały mieszkańców Ślaska.
      Jeszcze w połowie XIX wieku we Wrocławiu po polsku mówiło ponad 10% mieszkańców a w okolicznych wioskach blisko 40%. I to wszystko po stu latach działań germanizacyjnych spychających język polski na margines, co spędzało sen z powiek pruskim urzędnikom. Natomiast za czasów III Rzeszy zmieniono wszystkie polsko brzmiące nazwy miejscowości na niemiecko brzmiące. Nic dziwnego, że na Dolnym Śląsku po 45 nie został niemal nikt z autochtonów. Czuli się Niemcami.
      Austriakom język polski wcale nie przeszkadzał, nawet w urzędach. Zachowały się np. akta sądowe z Wrocławia z czasów ich panowania w języku... polskim. Ślązacy wówczas nie czuli się ani Niemcami ani Polakami. Czuli się po prostu Ślązakami. To właśnie starały się wyplenić pruskie władze. Wszyscy mieli być posłusznymi obywatelami pruskimi. No i się im udało.
      Gdyby Śląsk został pod panowaniem Habsburgów do 1918, miałby wielkie szanse aby był samodzielnym, niepodległym państwem, jednym z wielu jakie powstały po upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Możliwe, że obecny język śląski byłby wówczas naturalny na terenie Śląska.
      Żeby nie było, ze to tylko gdybanie. Zaraz po IWŚ Alianci (poprzez spór polsko-niemiecko-czeski o Śląsk) przymierzali się do przyznania niepodległości Śląskowi. Lecz zbyt dużo mieszkańców było już nie Ślązakami, uważali się za to za rodowitych Niemców. Pomysł szybko umarł w zarodku.
      Gdyby nie 1742, nie byłoby "Schlesien alles deutsch", najpewniej nie należałby także do Polski (choć byłby dużo bardziej polski niż normalnie przed wojną) ale po prostu Śląsk byłby ślunski.
      Tak więc Niemcy podziękujcie Prusom (choć, jeżeli jesteście ze Śląska, to jesteście tak naprawdę mało niemieccy), Polacy ich przeklnijmy a Ślązacy niech zapłaczą nad tą datą.

    • @Preussen1980
      @Preussen1980 Год назад

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +2

    Tego dotyczył mój wpis, który nie rozumiałeś. W życiu mi się wydarzyło, że miałem prawdę, ale kiedy ktoś znajdzie kogoś kto powie coś przeciwko tobie i nawet dwóch ludzi, to na tym nie zależy. W świetle prawa to oni mają prawdę. Problemem historii jest, że dla niektórych znaczy wiele, czasem nawet nie chcą żeby kłamała, ale jak widać Czesi i Polacy się bardzo różnią w myśleniu i może z tego wyjść coś zupełnie innego.

  • @Kapisz0n
    @Kapisz0n 15 лет назад +3

    @Oberszlezjer
    1945 nie był miły dla Niemców - to pewne. Tylko nie sugeruj, że dla polskich Ślązaków tak miło było od Bismarcka po Hitlera.
    Jeśli ze swoimi kolegami masz pretensje o zmianę granic po 45 to adresuj je do Adolfa

    • @johann5248
      @johann5248 3 года назад

      Ja wnuki Korfanciorzy w Latach 80-tych jechali do pracy w RFN!! mieli nawet metryki niemieckie! od dziatkow chcieli sie zaczepic na pochodzenie niemieckie ale sie nie udalo musieli dalej emigrowac do australi!!!

  • @AZsaturn
    @AZsaturn 15 лет назад +3

    @SchlesischerAdIer
    Co się stało w 999?
    Co się stało w 1032?
    Co się stało w 1050?
    Co się stało w 1178?,
    Szczegółowo, bym miał pewność, że nie zmyślasz.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Tak ,myślę, że nie dochodziło do wielkich zmian w języku, naprz. na czeskim widać dość wielkie różnicę za ostatnich 150 lat, może to zostało tak trochę „zakonserwowane” kiedy się inne języki rozwijały. A w ogóle czeski się jakoś za dużo zmienia w przeciwieństwie naprz. do polskiego. Ale nie rozumiem temu, dlaczego godka nie powstała naturalnie, jaki przymus?

  • @bogdankeler980
    @bogdankeler980 9 лет назад +14

    Zastanawiam się komu lub czemu te historyczne dywagacje mają służyć. Nie dyskutuję tutaj z faktami historycznymi, ale z intencjami twórców tego typu filmów.

    • @arkadiuszkusa7569
      @arkadiuszkusa7569 Год назад

      Można sobie gadać, każdy ma tu swoją rację, ale i tak nic to nie zmieni

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +2

    @cieszyniok11 Tak, ale myślę, że ważną rolę odegrał język czeski jako urzędowy.
    Ciekawe czy się w rejonach graniczących ze Śląskiem mówiło tak po czesku.
    400 lat? Ciekawe, że w Polsce się historia Śląska zaczyna wtedy, kiedy jest on przyłączony do Polski.
    O tym tu już coś było. Czy się Czechy zmieniły na Habsburgów, zmienili swoją nazwę?
    Prawdą jest, że nie możemy dziś wiedzieć, jak się mówiło na Śląsku.

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад +2

    @MrKamike tyle że ten "najbardziej europejski" polski system walnie przyczynił się do upadku państwa. chłopstwo klepało biedę, przemysł i miasta były względnie słabo rozwinięte. naprawde udany wybór jeśli chodzi o przedmiot gloryfikacji

  • @jarojanu1
    @jarojanu1 11 лет назад +18

    Koleś nie wie co mówi. "Kazimerz Wielki zrzekł się DOBROWOLNIE Śląska" Bzdura na resorach. To był zwykły wybieg polityczny.

  • @FromOuterDimension
    @FromOuterDimension 11 лет назад +12

    Jak nie byl pod zaborami jak byl? Traktat w Namsylowie Kaziemierza Wielkiego to uznanie sie za pokonanego, czyli koniecznosc zaakceptowania obcego panowania, nazwijmy to ROZBIOREM CZESKIM dotyczacym Slaska; majac inne badziewie-Krzyzakow nie mogl za bardzo sobie pozwolic na dlugoletnia, wyniszczajaca wojne.

    • @cedetafra6308
      @cedetafra6308 6 лет назад +3

      To "badziewie" to ty zaraz odszczekasz. Polska ignorancja i zmanipulowane podreczniki historii, ktorych jedynym zrodlem historycznym sa bajki Sienkiewicza. Twoje "badziewie" do 1810 roku budowalo i prowadzilo na Slasku szpitale, szkoly, drogi, browary. Krzyzacy byli tu jeszcze w XVIII wieku tym, czym wczesniej glownie cystersi. Ale prawda historyczna Polakow tak w oczy kole i tak im do nienawistnej propagandy nie pasuje, ze do tej pory zamek w Namyslowie nazywaja w swoich "zrodlach" zamkiem joannitow, a Kreuzendorf przemianowali na Goluszowice, zeby jakiejkolwiek slady krzyza w nazwie zatrzec

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад +2

    @MrKamike miałem na myśli że łokietek jako pierwszy z piastów wpadł na pomysł zjednoczenia. wcześniej nie podkreślano praw korony polskiej do ziemi, ale prawa osoby księcia do ziemi.

    • @gigunia7335
      @gigunia7335 3 года назад +1

      Zjednoczyć Polskę to chciał już, Henryk Brodaty a później Henryk Pobożny i Henryk Prawy

    • @marianbrom2072
      @marianbrom2072 3 года назад +2

      @@gigunia7335 ty to masz wiedze chyba z polskiej podstawowki i typowo polskie pieprzenie o piastach jakos po 14 wieku zaden nie zostal krolem a zjednoczenie mazowsza polegalo na wytruciu ostatnich

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +3

    1. Mam nadzieję, że naprawdę piszę rozsądnie, dziękuję:-)
    Za dużo to skróciłem. Przed importem książek z Polski, używało się czeskich (morawskich), pisanych w tzw. morawskim języku (czeskim). Szkoły były też „morawskie“nie było polskich. Młodszi ludzie się zaczęli orientować więcej na Polskę, lecz nie ci starsi ci się trzymali książek morawskich i nie chcieli polskich.

  • @AZsaturn
    @AZsaturn 15 лет назад +1

    Przepraszam. Śląsk był Austriacki, prawda? Prusacy sobie przyszli i podbili, prawda? Prusacy ukradli Austriakom Śląsk. Dlaczego Austriacy mają do niego mniejsze prawa niż Niemcy? Autorzy nie wyjaśnili dlaczego rzekomo dobrowolnie Kazimierz Wielki zrzekł się Śląska. Chciał zrobić Czechom frajdę? Prezent na rocznicę ślubu? Takich rzeczy nie oddaje się z byle powodu. Dlaczego postaci w tym filmie tak drżą?

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    To jest jak twiedrdzić, że jak dawniej pisali po łacinie, to byli Rzymianami, czy póżniej Niemcami. Język jest po to, by się dorozumiewać, tworzenie narodu na podstawie języka ma swój sens, trzeba się dorozumieć, ale to nie wszystko.

  • @SchlesischerAdIer
    @SchlesischerAdIer  15 лет назад +1

    Nie wszyscy Slazacy tylko jakies 23-25 tys. i nie walczyli tyle o przylaczenie do Polski co raczej o autonomie dla czesci Gornego Slaska w ramach panstwa polskiego, a czesc z nich liczyla na utworzenie niepodleglego panstwa gornoslaskiego. Podobna liczba Slazakow walczyla po drugiej stronie konfliktu, za pozostaniem Gornego Slaska w Niemczech. Nie ma tu mowy o jakims masowym dazeniu Slazakow do odlaczenia sie od Niemiec.

  • @MyFafarafa
    @MyFafarafa 14 лет назад +6

    Ja się w życiu nie spotkałem z taką tezą że Śląsk był pod zaborem pruskim. Goście sami sobie stwarzają problem aby go obalić.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Teorie się zawsze tworzą, różnica jest w tym, że ja nie jestem uczonym historykiem i nie publikuję książek. Jak ktoś będzie chciał to napisze książkę w której będzie wszystko jak on to widzi, czy to uważać za dobry argument? Czy tutaj ten dokument uważasz za taki dobry, żeby się na niego powoływać?

  • @jojostalin6644
    @jojostalin6644 5 лет назад +20

    OD 45-roku SLASK JEST POD ZABOREM POLSKIM

    • @gigunia7335
      @gigunia7335 3 года назад +1

      Od 1945r Śląsk został ODZYSKANY. Trudno się z tym pogodzić ludziom marzącym o Rzeszy. Może już nie pamiętają że dla Rzeszy byli nieznacząca mniejszością choć ta żyła tu od wieków. Polacy na Śląsku czyli Ślązacy przypominają Indian. W XX wieku poza Górnym Śląskiem można było ich spotkać już tylko w lasach na północ od Odry.

    • @marianbrom2072
      @marianbrom2072 3 года назад +3

      @@gigunia7335 ty masz tak zryty beret ze szkoda dyskutowac z toba

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    To jest taki problem, że dawniej się robiły spisy ludności według języka i na zaolziu wychodziła polska większość, językowa. Szkoły były polskie, gwara bardziej przypomina polski. Ale to nie można przekładać na narodowość. W spisie się okazało, że Polacy są narodowościowo w mniejszości. I chociaż ludzie używali języka polskiego do doruzumiewania się, nauczali ich w nim w szkołach, to się nie czuli Polakami! To Ci chcę cały czys wytłumaczyć.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Różnice między mieszkańcami dzisiejszej Polski i Czech wtedy były minimalne, mówiono takim samym językiem, czyli nie ma sens ich w taki sposób odróżniać od Słowian. Gdyby mówić o przynależności, to nawet Wiślanie byli wcześniej Morawianami, Czechami a dopiero potem Polakami.

  • @User16666
    @User16666 8 месяцев назад +1

    Oczywiscie że nie był pod zaborem .Śląsk byl od zarania dziejów celtycki a potem germański czyli niemiecki..Z Wreslau zrobil sie Wrocław

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    @cieszyniok11 Dobry przykład jest słowo hańba-po polsku, hanba-po czesku i gańba-po naszymu-ślůnsku. Polacy mówią, że to jest staropolskie i ta Polska hańba jest zczeszczona wersja słowa gańba. Nie dziwne, że mimo to, że był Śląsk częścią ZKČ i czeski język był urzędowym, to czechizm jest nie w śląskim ale w polskim?

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Z czeskiego mam uczucie, że się bardziej zmieniał, to też się bardziej oddalał od języków regionalnych które nie miały co doczynienia z urzędowym czeskim czy miały blisko do polskiego. Napisałem to jakoś zbyt niezrozumiale, mam nadzieję że mnie zrozumniesz.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Ale chodzi o to, że Czechy przejęły Śląsk (który do nich dawniej należał) ze wszystkim jak to było. Nikt nikomu chyba nie mówił, że nie może używać tego języka, czy tam to nie może robić, bo to przypomina Polskę. Wtedy to nikogo nie obchodziło, BO NARODOWOŚCI NIE BYŁO! I nie było takich problemów, które z nią przyszły w XX. wieku. Teren dzisiejszej Słowacji przeszedł inną drogę.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Zgodze się, dla tego nie rozumiem, jak mogło komuś przyjść do głowy podzielać coś według minimalnych różnic w mowie między dwa kraje i to coś było chyba od zawsze w całości.A może nie rozumiem bo nie jestem językoznawcom. To Ty chyba wiesz bo miałeś rodzinę po drugiej stronie granicy, i to co się zdarzyło w 1938 podzieliło zaś inne rodziny a czasem może te same, ale w inną stronę.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Piszę zbyt zkomplikowanie, spróbuję łatwiej. Trzeba czytać powoli, jak coś nie zrozumieś, to to napisz.
    Ale w austriackiej się rozprzestrzeniał polski a czeski ustępował. W pruskiej części faktycznie prawdopodobnie czeski zbyt znany nie był, ale chyba był urzędowym językiem na obszarze całego Śląska, no bo skąd by się wzieły te czeskie słowa.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +13

    Jako Ślązak Ci mogę powiedzieć, że się nie czuję Polakiem, nigdy nim nie byłem i nie będę. Ślązacy nie są Polacy. Ślązak jest ten, kto się za niego uważa. Skąd masz to, że się Ślązacy czują Polakami? Co jest Ślązak w twojej definicji, bo według mnie to jest człowiek który się nim przedewszystkim czuję. No ale dobra, u nas się większość Ślązaków uważa za Czechów, i co z tego? Żyją w Czechach to się czują Czechami.

    • @gigunia7335
      @gigunia7335 3 года назад

      Ślązacy zawsze byli Polakami to dopiero Polacy zrobili z nich Niemców po 1945r czy Ślązaków po 1989r. To grube nieporozumienie i brak wiedzy z obu stron na czym wygrywają tylko Niemcy.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +2

    Dziś dużo ludzi używa język angielski, nawet kiedy nie muszą, czy są dzięki temu Anglikami? Już pisałem, używało się języka który istniał, Śląski do dziś nie istnieje, jest to tylko zbiór kilka śląskich gwar, dawniej było tak samo na Słowacji. Zanim się zaczęło używać języka czeskiego czy polskiego, to się z tego samego powodu pisało po łacinie.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 1. Chciałem napisać że jak czeski tak polski są oficjalnymi urzędowymi językami państwa.
    Te języki się rozprzestrzeniają z władzą państwa, i z migracją ludności, gdzie dosięgnie władza tam dosięgnie także język, dzięki temu dojdzie do wpływów na miejscowy-regionalny język.
    Śląski jest logicznie bardziej podobny do polskiego dla tego, że się lepiej dostać ze Śląska do Polski niż ze Śląska do Czech.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    A ostatnia rzecz, język na Śląsku jest bliższy temu w Polsce niż w Czechach czy na Morawach. Już o tym dyskutowałem z Cieszyniokiem, jest to dzięki temu, że w drodze są góry, Czesi utracili Śląsk i choć bardzo chcieli żeby wrócił, nie było na to sił, (podobna sytuacja jak za wojen śląskich) Polacy zawsze po jakimś czasie Śląsk znów zabrali, potem płacili trybut, dopóki płacili był spokój.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Śląsk powrócił do królestwa Czeskiego. I dzięki zaproszeniu Niemców do Sudet, doszło do stworzenia dalszej bariery, językowej, która była na tyle szeroka, że skutecznie wraz z górami odizolowała Słowian mieszkających po tych dwóch stronach.

  • @gigunia7335
    @gigunia7335 3 года назад +1

    Skoro Śląsk był polski do końca XIVw. i Czechy nam go zabrały to był pod zaborem. Ale nie był to Zabór jaki zazwyczaj mamy na myśli z czasów Rzeczypospolitej a zabór z czasów Piastów.

    • @Preussen1980
      @Preussen1980 Год назад +1

      Czechy nie zabrały Śląska.... Radzę się pouczyć historii... Kazimierz Wielki formalnie zrzekł się praw do Śląska.
      A idąc tym tropem myślenia m.in. dzisiejsze Niemcy i Polska to Niemcy, bo to była GERMANIA MAGNA wg starożytnych map.....😆

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 A właśnie, słowo „jest”, kiedyś go także używano, zastąpiła go zkrócona wersja „je”. Różnica jest także w „W” dzisiaj się używa „V”. „Cz, sz, rz” to się już też nie używa, bo jest „č, š, ř”. Teoretycznie bym mógł napisać że me nazwisko jest staroczeskie, bo ma „spřežky”.

  • @djsiggi9581
    @djsiggi9581 11 лет назад +12

    Dlamnie Slazacy to ci ktorzy mieszkali od X czasow na Slasku i ich Potomstwo a nie wygnancy ze wschodu albo ci ktorzy przyjechali tam do pracy .Jezeli jestescie tylko Goscmi na Slasku to przynajmniej Sanujcie ich prawa kulture i tradycje .A dla was Historia liczy sie od 1945 r.bo ta jest dla was wygodniej no i ze wszystko co zle to Niemcy i tylko Niemcy

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад +2

    @MrKamike bez kultury to wg ciebie ludzie co stworzyli jeden z najlepiej zagospodarowanych krajów europy, do dziś ma wspaniale rozbudowaną infrastrukturę. i pomyśleć że mówi to ktoś którego rodavy z ruskiego i austriackiego zabora srali za stodołą jeszcze w latach osiemdziesiątych.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Rzeczywiście nie wiem jak się mówiło we wschodniej części Śląska Cieszyńskiego, ale moge powiedzieć że tutaj się nie mówiło po polsku ani po czesku. Prawda urzędowym językiem był czeski, ale póżniej go zastąpił niemiecki. Może miały wielki wpływ książki, oczywiście też bliskość Polski, ale nie zrozumiałem to podzielenie Śląska Cieszyńskiego na czesko i polsko języczne części. Ta różnica jest dość mała, przynajmniej mi się tak wydaję.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Powodem dlaczego leżą te części po czeskiej stronie jest, że te części nie przyłączono do Prus. Śląsk opawski czy karniowsky, Racibórz, Głubczyce były częścią Moraw, na tych terenach żyli Gołęszyce, na Śl. cieszyńskim jest inaczej, część jest w dorzeczu Wisły, polskiej rzeki, i tutaj się mieszali czy ze sobą może też walczyli Wiślanie i Gołęszyce. W końcu też ta część Śląska była częścią Polski i na te tereny napłynęli Wiślanie z południowej Polski.

  • @baranpm
    @baranpm 15 лет назад +1

    Jedna rzecz która mnie niepokoi to ciągłe walki miedzy Polakami. Nie dziwi mnie że Ślązacy separują się od potomków pozostałych plemion lechickich tworzących nasz kraj skoro narzucana im jest "Historyczna Polskosc'' z którą nie są związani. Nie usprawiedliwia to jednak Haniebnych ataków wyprowadzanych przez niektórych osobników na Polskę.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Jest ich kilkadziesiąt, ale podałeś dwie małe wioski. Dawniej Górny Śląsk=Polskie/Opolskie księstwa, Dolny Śląsk=Śląsk.
    Ludność mówiła językiem lechyckim! Ja nie mogę za to, że są słowiańskie języki tak podobne. Słowacy używali języka czeskiego, mówili niemal jakby czeskim i ja ich nie nazywam Czechami. Mam takie pytanie, Czy Łużyccy Serbowie są według ciebie też Polacy?

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад

    @KryzySS w książce "Naprzód Ślązacy" pewien językoznawca miał swój artykuł i twierdził że rodowici niemcy mówili hochdeutschem bo byli z różnych części rzeszy. wnioskuje zatem że ludność rodzima przejmowała słownictwo zarówno z niemieckiego dialektu śląskiego jak i hochdeutscha. jeżeli ktoś posługiwał się odmianą dialektu dolnośląskiego(oberschlasch) to był to raczej ślązak a nie niemiec(chyba że na wsi).

  • @rejmons1
    @rejmons1 12 лет назад +7

    To nie były Austro-Węgry ale Cesarstwo Ausrii i nie mówię, że Śląsk był polski. Ale jeśli jakiś król czy imperator zbrojnie odbiera innemu prowincję to jest ZAWSZE ZABÓR (zbrojne odebranie).

    • @cedetafra6308
      @cedetafra6308 6 лет назад +2

      No to Polska w calej swej historii byla najwiekszym zaborca w Europie

    • @advocatusdiaboli6507
      @advocatusdiaboli6507 5 лет назад

      >>Ale jeśli jakiś król czy imperator zbrojnie odbiera innemu prowincję to jest ZAWSZE ZABÓR (zbrojne odebranie). >>A wjaki sposób Mieszko I oderwał Śląsk od Czech ?
      zdadze Ci tajemnice, drogą podboju, to państwo Mieszka (Polska) było zaborcą

  • @rejmons1
    @rejmons1 12 лет назад +8

    Śmieszny koleś który stara się udowodnić, że woda jest sucha. A co zrobił Stary Fryc król Prus ze Śląskiem po Wojnie Sukcesyjnej Austryjackiej? Wszak to były ziemie Austrii od stuleci (a wpierw Czech), więc zabór (zbrojne odebranie) to był NA PEWNO.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @KryzySS Polacy musieli płacić za trzymanie Śląska złotem i srebrem. Czyli naprawdę wtedy naleźał Śląsk do Polski?

  • @AZsaturn
    @AZsaturn 15 лет назад

    @OberSchlesierDE
    Nie dowodzi, kolego. Jako uczciwy człowiek, musisz przyznać, że Śląsk w rękach prusactwa nie znalazł się legalnie. Uczciwy człowiek domagałby się utworzenia tutaj austriackiej eksklawy :-) W tytule tego filmu jest błąd. Powinna być data zakończenia wojen między Austrią, a Prusakami.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Jeśli chodzi o migrację, to chyba już w XIII. wieku dochodziło do kolonizacji. Tak się zastanawiam dlaczego było zaolzie polskojęzyczne. Czy to było dzięki ludności która częściowo pochodziła z Polski czy dzięki polskim księdzom, nauczycielom itd. Wschodnia część sąsiadowała z Polską, nie dziwiło by mnie że to będzie śląski z wpływami polskiego czy odwrotnie, ale mówić poprawną polszczyzną?

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Mi nie chodzi tylko o Śląsk Opawski, ale i okolice, które są dziś w Polsce i których dotyczyć miała wymiana terytoriów po 2. w. św.
    Kraj ten należał do Moraw, które tworzyły państwo czeskie. Póżniej był Śląsk Opawski jako samodzielna ziemia, podobnie jak Morawy i Czechy.
    I Polska leżała w granicach Czech:-) Czeski król był królem polskim.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Tak, Czesi uznali Słowację za coś ekstra, coś co nie było długo częścią ich państwa, chociaż tak naprawdę byli w jednym państwu dość długo. Słowacja była częścią Węgier i sami Słowacy chcieli być Słowakami, nikt im nie mówił, że nimi nie mogą być. Czechy, Morawy, Śląsk i Łużyce, to były te ziemie które były przez wieki częścią państwa o nazwie Země Koruny České, czy też Korony Świętego Wacława. Czechy miały tytuł królestwa, czyli były jakby najwyżej. Chyba wieś, że dawniej były najwyżej Morawy.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Ale tutaj ja nie wiem, gdzie przekładam czeskie doświadczenia na polskie.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Tak teraz nie wiem czy są moje wywody pogmatwane, czy mam wiele racji:-)
    Już przedstawiłem, jak to mogło być. Rzeki były w dawnych czasach ważne przy transporcie, jak mówiłeś, z drogami nie było łatwo. Wiadomo jest, że na lewym brzegu Olzy jest gród Gołęszyców, może byli tylko na lewym brzegu, ale raczej też po prawym. Taki Skoczów to już Wiślanie. Nie wiem co się stało i prawdopodobnie się to nigdy nie dowiemy, ale ich gród został spalony.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Ja nie liczyłem każdego roku kiedy Polska nie płaciła, bo płacić miała, nawet potem zapłaciła za kilka lat wstecz (w przypadku, że dobrze pamiętam). Ale doczekasz się aż będę miał czas, ale poczekasz:-D teraz go nie mam. Czyli do 1110 roku dla mnie Śląsk nie jest w pełni Polski a to także z tego powodu, że przejściowo był w trzymaniu Czech.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Pozostawały większą swobodę, ale nie absolutną, jak napisałem to tylko dziś jest absolutna wolność po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego.
    Nie znam cały Śląsk, i nie wiem jak wygląda i dawniej wyglądała granica między nim a Polską. Ale czasem można lepiej przejść przez góry niż jakieś bagna.
    Dziś tą rolę pełnią autostrady, co dawniej Kotlina Kłódzka i Brama Morawska, małych dróg było dużo, ale naprawdę wielkie były te dwie.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Nie wiem dokładnie jak długo a od gdy był czeski językiem urzędowym, ale mam zamiar o tym jeszcze coś więcej przeczytać. Dawniej temu znalazłem takie uzasadnienie, że jest to język zrozumiały miejscowemu ludu, o niemieckim nie można powiedzieć że by go każdy znał i rozumiał bo jest to inna grupa-germańska. Maria Teresa chciała żeby był jedynym urzędowym językiem niemiecki, ale po utracie Śląska doszło do zmniejszenia niemieckiej populacji.

  • @janolszak747
    @janolszak747 5 лет назад +3

    Ja jestem Rosjaninem bo Rosja władała lubelskim przez 123 lata.Da,takoe.

  • @matvijov
    @matvijov 14 лет назад +1

    @RitterDesHimmels1 zaczeli dostrzegać związki z polską i czechami ale nie utożsamiali sie ani z jednymi ani drugimi co potwierdzają polscy historycy. walczyli o n iezależność od niemiec ale nie chcieli stać się zależni od polski bo zarówno latacz, reginkowie jak i korfanty dostrzegali niebezpieczeństwo polskiego wyzysku

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Nie znam każdą miejscowość na Śląsku. Już wcześniej pisałem, że chętnie oglądam ludzi i próbuje zgadnąć skąd są. Czasem to nie jest takie łatwe przez to, że się dziś ludzie często przeprowadzają. Ale i tak można poznać, bo na Morawach są inni ludzie niż w Czechach, potem się też różnią z której części są. Najlepiej znam Czeski Śląsk.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    Prawda czasem nic nie znaczy. Nie, nie mówię, że ja mam rację. Jeżeli chodzi o Polskę, to Wam zbyt nie wierzę, no kiedy można przeczytać, że Škoda są samochody Volkswagen sprzedawane pod marką Škoda, na to nie wiem co napisać:-) Jest ważne podawać żródła, Ty mi ni napisałeś co jest dla ciebie takie ważne, napisz, ja to potem spróbuję znaleźć. Ale powoływanie się na żródła nie jest wszystko.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Myślałem to odwrotnie, że czeski się dużo zmieniał. W Czechach i na Morawach to jest problem z narodowością, to że w końcu jesteśmy wszystcy Czechami, jest dopiero od XIX. wieku, nie było jedności. Czechy, Morawy, Śląsk to nie tworzyło całość tak jak prawdopodobnie Polska. Czesi nie byli tak przeciwko Austrii. Z tego co wiem tak byli szczęśliwi z tego, że się cesarz koronował w Pradze na króla Czech.

  • @AZsaturn
    @AZsaturn 15 лет назад

    Orle Ślaski. Podział na dzielnice miał miejsce w 1138. Nie była to likwidacja. Gdy inni królowie narzekali, jak ciężko dorobić się syna, Bolesława obdarzono płodnością. Więc miał problem.

  • @AZsaturn
    @AZsaturn 15 лет назад

    @wnaworski
    Słyszałem, że obszar województwa śląskiego miejscami nie pokrywa się z historycznym Śląskiem. Ale Sosnowiec??? W tamtych czasach warunki sprzyjały niekorzystnym wynikom.

  • @sixsd8674
    @sixsd8674 Год назад

    Jeszcze 30 lat i zostaną nieliczni , których trzeba będzie umieścić w skansenie

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 To śląski był zakonserwowany, nie było śląskiej literatury, potem doszło do germanizacji. Polacy przejęli to słowo (hańba), nie wiem dlaczego, ale chyba im się bardziej podobało, zaczęto go używać w polskiej literaturze i przetrwało do dziś, śląska literatura nie istniała, to im została gańba, bo czechów już nie było, a szkoły zaczęły być niemieckie.

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад +1

    @MrKamike nic nie poświadcza że śląsk był w państwie wiślan. wiadomo tylko że państwo wielkomorawskie aby podporządkować wiślan musiało wcześniej opanować śląsk. potem oba regiony miały przez jakiś czas podobne dzieje

  • @kazimierzwielki9885
    @kazimierzwielki9885 7 лет назад +12

    I kto tam rządził do 1945 Ślązacy czy Prusacy?..... niektórzy nawet polskiego pochodzenia z Wielkopolski...Ludność niemieckojęzyczna (i inni) na Śląsk napłynęła za chlebem wykwalifikowani rzemieślnicy, rolnicy. Śląsk był Pruski dopiero od 1742 czyli Niemcy rządzili Śląskiem jedynie 200 lat. Wcześniej Piastowie (może i zniemczeni - niektórzy) oraz Czesi a następnie Austria.

    • @schlodim373
      @schlodim373 7 лет назад +1

      Piastowie śląscy a potem Donesmarkowie

    • @rudolfolma2783
      @rudolfolma2783 6 лет назад +4

      Śląsk to są rdzenne ziemie czeskie
      zrabowane przez Mieszka I w roku 990 ! W Państwie Piastowskim był do roku 1138 a następnie był wolnym księstwem.
      W XIV w. Książęta śląscy złożyli hołd Królowi czeskiemu i Śląsk powrócił do macierzy czyli do Czech i ponownie stał się integralną częścią ŚWIĘTEGO CESARSTWA RZYMSKIEGO NARODU NIEMIECKIEGO, ponieważ Czechy były w zmieniających się granicach Cesarstwa Niemieckiego od roku 929 aż do zakończenia I Wojny Światowej w roku 1918.
      Dlaczego Polacy zaczynają historie Śląska albo od Książąt Śląskich, albo też od Kazimierza Wielkiego ???
      Zamiast polemiki polecam jak zwykle książki mając niewielką nadzieję, że je przeczytacie.
      " HISTORIA ŚLĄSKA "
      autorzy: prof. M. Czapliński,
      prof. E. Kaszuba, prof. G. Wąs
      prof. R. Żerelik.
      Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
      " HISTORIA GÓRNEGO ŚLĄSKA "
      praca zbiorowa historyków polskich, czeskich i niemieckich.
      " GOCI "
      autor: prof. Andrzej Kokowski.
      Wybierz w Google hasło:
      " CHRZEST ŚLĄSKA MIĘDZY ROKIEM 875 A 906 "
      " POLSKA POZBAWIŁA ŚLĄZAKÓW GODNOŚCI "
      " O CO CHODZI ŚLĄZAKOM "
      Polacy od roku 1922 postępowali ze Śląskiem i Ślązakami jak okrutni kolonizatorzy i okupanci.

    • @zbigniewskopek7689
      @zbigniewskopek7689 6 лет назад +3

      Gynau mosz recht , wiesz czamu tak je bo oni nie poradzom swoij histori ale drugim by szrajbowali

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Dla czego nie piszesz że należał do Przemyślidów czy Luksemburgów, wtedy to były Czechy, ale potem za Jagiellonów to już nie są Czechy? W Czechach sami wybrali Habsburgów, nie musieli oni być na czeskim tronie. Jak Przemyślidzi tak Luksemburgowie też Czechy dziedzicili.
    Czyli w czeskim chyba „vykání” a „onikání”. No w Czechach, w Polsce tak jak i na Śląsku czy na Słowacji się mówi językiem słowiańskim, dla tego są tak małe różnice. Nie rozumiem dla czego są nie trafne.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 To, że twój pradziadek mówił po polsku, nie musi znaczyć, że tutaj wszystcy mówili po polsku. Też chodzi o to czy jest dla ciebie „po naszymu” tylko polską gwarą czy osobnym językiem. Co ja wiem to większość rodziny mówiła „po naszymu”. Śląsk Cieszyński jest także w ČR i w jego zachodniej części jest ludziom bliżej do Moraw niż do Polski, z pochodzenia i językowo. Śląsk Austriacki czy także Czeski tak się oznacza także „Opavsko”.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Gołęszyce byli dawniej obecni na terytorium około Cieszyna, ich gród został zniszczony-spalony. W czasach kiedy był dzisiejszy Śląsk Cieszyński częścią Polski napływała na te tereny ludność z plemienia Wiślan, tak przynajmniej myślę. Po pierwsze wygląd ludzi jest inny a po drugie nie jedna wioska była założona przez mnichów z Krakowa.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Tak zgadzam się,tym najważniejszym co stanowiło granice między państwami była natura.Jest bardzo ciekawe, w jaki sposób się kryją granice państw z dorzeczami rzek, Czechy-Wełtawa-Łaba,Morawy-Morawa;Dyje,Śląsk-Odra i w dorzeczach rzek grają góry ważną rolę, bo po każdej stronie cieknie woda w inne miejsce,do innego morza-oceanu. Zawsze też byłem ciekaw dlaczego Słowacy mówią mniej więcej „po czesku“,chociaż w morawskim czy czeskim państwie byli jedynie na początku w IX. i X. wieku,Brak przeszkód.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Na podstawie języka była też Czechosłowacja, Słowacja-tereny utracone przez Morawy po najazdach Węgrów. Jak widać takie państwo nie wytrzymało, powodów będzie więcej, ale tych tutaj wypisywać nie będę.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Chodzi o to na ile im pozwolicie, widzę, że na dużo nie. Gdyby Czesi myśleli w taki sposób, nie jest język słowacki, można powiedzieć że to jest jeden język, tylko dwa warianty tego samego. Jak taki sam samochód tylko o innym kolorze.

  • @policeman2012
    @policeman2012 13 лет назад

    rdzenna ludność śląska stanowi ogromny procent jakby ktoś chciał wiedzieć... w tegorocznym spisie powszechnym będzie duzo więcej ludzi narodowości śląskiej niż ostatnio a to i tak pewnie nie wszyscy. śląsk został przydzielony polsce co nie oznacza że tak musi być...

  • @gnagobrzozowski8082
    @gnagobrzozowski8082 7 лет назад +7

    Pruski zabór Śląska to fakt. Wojny austriacko-pruskie to nie była popijawa a okrutna wojna z trupami ludzi, koni jak i spustoszeniem tej krainy. Austria dostała te terytorium zgodnie z prawami lennymi i sukcesyjnymi. A prusy zdobyły zbrojnie. A te wywody to robienie z gwałtu stosunku seksualnego z wymuszoną akceptacją jednej ze stron

    • @zbigniewskopek7689
      @zbigniewskopek7689 6 лет назад +2

      Kajs ty sie uczyk Histori ?

    • @piotrsynowiec9968
      @piotrsynowiec9968 6 лет назад +4

      a ty jakiej histori się uczyłeś niemieckiej? według niemców polskie rdzenne ziemie to tylko obszar księstwa warszawskiego a wielkopolska,śląsk pomorze to przecież niemieckie ziemie pod czasową polską okupacją ...

    • @johann5248
      @johann5248 6 лет назад +1

      Ty Brzoza pierdolnij sie w twoja koltuniasty Polski Leb!!!! Ten PRL Nabil ci Propagandy do twego Pustego Lba!!

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Ale był taki wyjątek, kiedy o sobie ludzie na Śląsku mówili jako o Morawianach czy Polakach, według tego, w jakim języku ich nauczano. To jest powód dla którego będą Morawinie Czechami, łączy ich wspólny język (i historia). Słowacy stworzyli sobie swój język, który stał się oficjalnym. Słowackiego dawniej nie było i używało się czeskiego, tak jak na Śląsku polskiego. To jest jakby Ślązacy stworzyli własny język, nie był by potrzebny polski.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Czy ja powiedziałem, że mieszkańcy Katowic się różnią od mieszkańców Sosnowca? Oni się różnią przedewszystkim historią, to z nich zrobiło Ślązaków. Ale różnica między Opavou i Katowicami raczej będzie:-) Mam nadzieję, że zrozumieś jak to myślę. Napewno za granicą mojej gminy jakieś 200 metrów, nie są zupełnie inni ludzie, są tacy sami jak ja, ale 40 km stąd, to już jest coś innego.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад +1

    W taki sposób się uznawali za Ślązaków ludzie na Śląsku jak za Morawian ludzie na Morawach.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Parę przykładów: pić-pít, jeść-jíst, pracować-pracovat, biegać-běhat, rzeka-řeka, umierać-umírat itd. A nie jest polski gwarą czeskiego? :-D Wszystkie słowiańskie języki są z jednego, tylko się rozwijały oddzielnie po setki lat, niektóre mają ku siebie bliżej a niektóre dalej. Czeski i Polski mieli ku siebie tak samo blisko jak dziś Śląski a Polski. Możesz podać przykład tych grzecznościowych zwrotów?

  • @RitterDesHimmels1
    @RitterDesHimmels1 14 лет назад

    @hanyss001 173 200 to Ślązacy którzy nie utożsamiają się z narodem polskim wg. spisu ludności z 2002 roku. Do tego dochodzi 152 900 Niemców. Ślązaków w rzeczywistości jest około 2 milionów tyle, że uważają się oni tak za Polaków jak za Ślązaków. Tak samo jak Wielkopolanie, Mazowszanie, Małopolanie itd. W sumie sam jestem Ślązakiem i uwielbiam Śląsk. A co do tego, że górny Śląsk nie był żadnym zaborem to sprawa dyskusyjna. O czym dowodzą powstania Śląskie w których Ślązacy masowo brali udział.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    O Brytyjczykach się też często mówi, że są Anglikami, mówi się tak na Szkotów. Na republikę Czeską się w Polsce mówi Czechy, i ludzi się oznacza za Czechów a jest tutaj bardzo dużo Morawian a też ponad 12 000 Ślązaków. W jakimś polskim filmie się spotkałem z określeniem Czesi a wtedy to była Czechosłowacja.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    W końcu doszło do podziału, granica była stanowiona na Ostrawicy, jest to idealna granica, która jest do dziś na swoim miejscu. Dziwne jest, że na północy, była granica tak daleko do dzisiejszej Polski, czy polskiego Śląska. I właśnie przedewszystkim tam mieszkali Gołęszyce. Taka była umowa między Czechami i Polską, pewnie jakiś powód miała. Na terytorium Czech nie było żadnych Wiślan, zato było w Polsce o wiele mniej Gołęszyców.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Taką funkcję pełnił też czeski a naprzykład na tej Słowacji, czy póżniej na Śląsku był też używany. Te języki były jak dziś flash player, HTML5 itd. Zawsze trzeba stworzyć zrozumiały standard. Chyba słyszałeś o starosłowiańskim, który był stworzony na potrzeby liturgii. "Jeśli uważasz Polski za "angielski tamtych czasów" to bardzo to miłe. :)" Na części terenach zachodnich Słowian napewno taką funkcję pełnił.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Obawiam się, że do kolonizacji dochodziło a to z polskiej strony na tereny Polakami nazywanymi „zaolzie”. W tych częściowo polskojęzycznych gminach jednak czasem można zobaczyć ludzi o takim polskim wyglądzie. Naprz. w pociągu można rozpoznać kto jedzie w kierunku Frýdek a ten co jedzie na Havířov czy Těšín.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    O tym dlaczego, pisałem, przeczytaj to sobie. Tschechisch jest nazwą nową, która znaczy republika Czeska czy „Česko“, dawniej niczego takiego nie było. Nazwa Bohemia, była tylko tam, w taki sposób się odróżniało o którą miejscowość chodzi, czy jest w Czechach na Morawach czy na Śląsku czy gdzieś...

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @KryzySS Jakoź się z tym po dłuższym czasie pogodzili. Tylko zrobili symboliczną rzecz. Zauwaźcie, jaki znak ma dziś Śląsk w Republice Czeskiej (wielki znak Republiki Czeskiej naprz. na wikipedii), taki sam miał w okresie Austrii a póżniej Austro-Węgier. Jest to flaga i herb Dolnego Śląska a nie Górnego. Maria Teresa się z tym nie chciała pogodzić i na protest się stał herb Dolnego Śląska znakiem pozostałej części Śląska, która została w Czechach (Austrii).

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Ja chciałem pokazać różnicę, między tym co jest w zachodniej części Śląska Cieszyńskiego, na Morawach, gdzie są też Gołęszyce i północą Śląska naprz. Opawski z tym co jest w pozostałej części Śląska Cieszyńskiego. W Chotěbuzi jest grodzisko Gołęszyców, które zostało spalone, to sobie możesz znaleźć. Możesz sobie także znaleźć, że taki Chotěbuz czy Horní Suchá były wioski założone przez mnichów z Krakowa, pewnie nie jedyne na tym terenie.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Dla mnie jest to co sobie myśleli Niemcy nie wiarygodne już z tego powodu, że są Niemcami i o słowianach tego zbyt dużo nie wiedzą. Podawałem też przykład gdy nawet na słowiańskiej Ukrainie, mówili na po czesku mówiące obywatele Węgrzy bo im nie rozumieli, co w takim przypadku powiedzieć o Niemcach, kiedy się spotkali z językiem który jest z jednej grupy językowej jak polski.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Teoretycznie jest przymusem także język polski, każdy oprócz tego, którym ludność mówi. Zresztą w polsce się też nie mówiło poprawną polszczyzną a ona się musi zmieniać, ludzie ją powoli przyjmują, można powiedzieć, że to też przymus. Reguły się zmieniają i ludzie dzięki temu zmieniają swój język. A jeśli chodzi o tą opowieść, to ja wiem, że to nie było najlepsze w pruskiej części Śląska, w odróżnieniu od innych.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Dla mnie te nazwy nic nie znaczą, bo na Morawach jest też miasto Uherské Hradiště czy też Uherský Brod, Uherský-Węgierski a dzisiejsza Slezská Ostrava-Śląska Ostrawa (na drugim brzegu rzeki jest Morawska) się nazywała Ostrawą Polską, kiedy się ją tak zaczęło nazywać już dawno nie była w Polskim królestwie, przedtem się jeszcze nazywała Słowiańska Ostrawa a w końcu na początku to była tylko Ostrawa.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Chyba już się w tej dyskusji trochę tracę-jest tutaj dużo wpisów. Wszystcy są Słowianami, zbyt wielkie różnice między nimi nie znajdziemy-to jest fakt. Przecież pisałem, że te granice nie zawsze są takie jakie są plemiona i te się rozprzestrzeniają zazwyczaj wzdłuż rzek. To popatrz na dorzecze Odry, to jest teoretycznie Śląsk w praktyce jest inaczej i naprz. taka Wisła jest na Śląsku a dorzecze Odry w Polsce i na Morawach.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    Też już pisałem o tym, jak jedna wieś już była z gwarą czeską i ta druga obok miała według badaczy gwarę polską. W przypadku, że żyjesz na pograniczu tych dwóch gmin, to się temu nie chce wierzyć, bo różnica mniej więcaj niemal żadna. Ale kiedy weżmiesz Cieszyn i Ostrawę, to już jest różnica. Jakiekolwiek różnice się zawszy zmywają, zmiana jest pozwolna.

  • @tatralada
    @tatralada 12 лет назад

    @cieszyniok11 Tylko bym jeszcze chciał napisać, że Polacy myślą, że u nas nigdy nie używano czegoś takiego jak W, spřežky-dwuznak, czy G, myślą, że to czysto polskie. Z tego co wiem to się zaczęło używać H zamiast G w XIV. wieku. Chyba jeszcze na początku XX. wieku widziałem na gazetach napis „.... nowiny”, nie wiem jakie, może „České”.

  • @matvijov
    @matvijov 13 лет назад +1

    @AndyRaven90 Śląsk nie był częścią polski od 1177r. kiedy to upadł seniorat - ostatnia instytucja łącząca księstwa piastowskie w jeden polityczny organizm. odtąd aż do 1320r. Polski nie ma. Są jedynie niepodległe księstwa kierujące się jedynie interesami książąt które nie dążą do wskrzeszenia Polski. Na ten pomysł wpadł dopiero Łokietek po iluśtam latach panowania