Przechowywanie monet: Klasery - czym są i czym się różnią od albumów?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 май 2024
  • 🔍 Patronem naszego kanału jest Snumizmatyka (www.snumizmatyka.pl) - producent wysokiej jakości klaserów i innych akcesoriów dla kolekcjonerów. Zapraszamy do odwiedzenia sklepu i odebrania 10% rabatu podając kod rabatowy: KWADRANS
    🛍️🔖 Szczególnie polecamy klasery modułowe, gdzie można dowolnie skonfigurować strony naszych monet i banknotów.
    Zapraszamy na stronę naszego patrona: snumizmatyka.pl
    #reklama
    _________________________________________________________________________________________
    10 lat temu napisaliśmy książkę Vademecum Przechowywania i Katalogowania Monet - pomimo tego, że jest dostępna w sprzedaży (np. tu: kwadrans.tv/linki/przechowywanie) postanowiliśmy ruszyć temat przechowywania walorów na naszym kanale.
    Materiał na film o przechowaniu okazał się tak duży, że zdecydowaliśmy się na jeden sposób przechowania w jednym odcinku. Zaczęliśmy od klaserów, czym są, jakie dają możliwości i szukaliśmy odpowiedzi czym się różnią od albumów i zestawów rocznikowych.
    Zapraszamy do obejrzenia i dyskusji.
    _________________________________________________________________________________________
    🔔 Nie zapomnijcie o subskrypcji kanału, aby być na bieżąco z najnowszymi odcinkami! 🔔
    _________________________________________________________________________________________
    🤝 Zapraszamy do współpracy reklamowej
    🤝 E-MAIL: kwadrans@bestbit.pl
    _________________________________________________________________________________________
    Wsparcie naszego kanału
    💲 WSPIERAJ na YT: / @monety
    🛒KUP NASZE KSIĄŻKI: kwadrans.tv/linki/vademecum
    _________________________________________________________________________________________
    Kontakt z nami:
    💌 Zapisz się na nasz newsletter: newsletter.kwadrans.tv/zapisz
    ❤️ SUBSKRYBUJ: / @monety
    💬 Napisz komentarz - odpowiadamy nie tylko subskrybentom 😄 💬
    📸 INSTAGRAM: / kwadrans.z.numizmatyka
    👍 FACEBOOK: / kanalnumizmatyczny
    _________________________________________________________________________________________
    Wszystkie materiały zostały wykorzystane na prawach cytatu w celu nauczania i wyjaśniania.
    Linki do użytych grafik: kwadrans.tv/linki/przechowywa...
    #banknoty #numizmatyka #monety

Комментарии • 39

  • @michamis59
    @michamis59 2 месяца назад

    Taktyczne podziękowanie dla kanału za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻

  • @PaweL38
    @PaweL38 2 месяца назад

    Mnie zaciekawił Pan Jacek, który nie zdradził swojego sposobu przechowywania monet. Teraz będę z niecierpliwością czekał do następnego odcinka 😮 A może i dłużej.... Ja osobiście przechowuję moje monety w klaserach oraz kapslach. Mam też i słoiczki oraz woreczki stronowe, ale to głównie jeszcze nie przejrzane monetki z racji braku czasu. Pozdrawiam :)

  • @dawidelep7430
    @dawidelep7430 2 месяца назад +1

    Korzystam z klaserów Snumizamtyka. Mój sposób to monety wkładam w holdery a holder z monetą do odpowiedniej przezroczystej karty z kieszonkami na hiodery. Całość ładnie się prezentuje. Na holderach mogę stosować opisy jak rocznik, nakład, stan monety i inne uwagi. W ramach powiększania kolekcji mogę holdery z monetami dowolnie przekładać i dokładać kolejne przezroczyste karty z kieszonkami na holdery.

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Bardzo słuszna praktyka :)
      Tak właśnie robiłem do tej pory a teraz pokombinuje z tymi nowymi modułami z różnymi wymiarami, musze koncepcję kolekcji opracować.

  • @pawesemeniuk2497
    @pawesemeniuk2497 2 месяца назад +2

    Super odcinek bardzo ciekawy temat. To super że klasery nie zostały jeszcze do końca skreślone

    • @monety
      @monety  2 месяца назад +3

      Mają swoje zalety co Jacek powiedział - przede wszystkim w każdym momencie możemy wyjąć monetę. Nie da się tak zrobić w holderach a także gradingu. Można też miksy sposobów przechowywania robić np. kopertkę z monetą pakować do klaseru aby mieć monety poukładane tematycznie lub chronologicznie.

  • @jerzyauguscik6551
    @jerzyauguscik6551 2 месяца назад +2

    Panowie polecam Leuchttirm klasery, holdery, kapsle, kasety, akcesoria . Mam stosuję od lat i bardzo mi pasują jestem zadowolony , oczywiście każdy może stosować co chce w moim przypadku super.

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Leuchtturm to klasyk. Jednak patriotycznie dam szansę Snumizmatyka. Ma ktoś porównanie używając Leuchtturm i Snumizmatyka?

  • @iowa406
    @iowa406 Месяц назад

    Wydaje mi się, że nowoczesne plastiki na strony do klaserów są dłużej niż kilka lat. Ja mam swoje już jakieś 15 albo i więcej. I ten plastik jest taki sam jak dzisiejszy. Mam też jeszcze klasery z PRL. Jednak nie zemsta Honeckera, a inne. Mają sztywne , twarde strony. W wykonaniu bardzo podobne do albumów. Czyli nieprześwitująca sztywna strona z wyciętymi otworami na monety. otwory zakryte z jednej strony na stałe, a z drugiej na zasówkę z twardego plastyku. W nich też nic się z monetami nie dzieje.
    A co do oferty S-Numizmatyka i innych podobnych na rynku. Jak ktoś już ma pomysł na kolekcję to lepiej kupić osobno segregator i odpowiednie do własnej kolekcji strony. Gotowe zestawy stron są układane uniwersalnie. A mało która kolekcja jest uniwesalna w wielkości.

  • @CytrusowyPoradnik
    @CytrusowyPoradnik 2 месяца назад

    Witajcie, czekam juz na kolejny odcinek ...oby o albumach dedykowanych ;) Czytalem juz Wasza ksiazke, wiec Wasze zdanie o tym juz znam, ale jestem ciekaw czy jest nadal aktualne. Co do tych malych klaserow... Zawsze mam taki ze soba jak gdzies jade w plecaku i jak trafi sie ladna moneta, to tam ja daje. Jest bezpieczna (nie porysuje sie) i w domu na spokojnie moge ja dac w holder i do klasera.

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Kurczę. Otworzyłeś mi oczy. Będę nosił taki mały klaser i przestał zawijać co wyłowię z obiegu w paragony :)

    • @CytrusowyPoradnik
      @CytrusowyPoradnik 2 месяца назад

      @@monety ten najmniejszy album na monety od S Numizmatyka jest w formacie paszportu, wiec mozna go bez problemu ze soba zabierac :)

    • @adamsojes4922
      @adamsojes4922 2 месяца назад

      @@CytrusowyPoradnik Ja też o tym pomyślałem. Zawsze można tez kilka monet na handel "na mieście" przy okazji ;)

  • @KOSMICZNY_PEJZAZ
    @KOSMICZNY_PEJZAZ 2 месяца назад +1

    Panowie już dawno temu próbowałem modułowania mixowania zbiorów w jednym segregatorze . Wynik był taki że na banknotach były poodciskane monety mimo super przekładek i super folii oraz zniekształcenia płaszczyzn stron chodzi o grubość tych dwóch rodzajów umieszczonych walorów. Zasadnicza sprawa monety osobno banknoty osobno . Snumizmatyki nie testowałem używam segregatorów Leuchtturm z kartami Fischera Optimum black które są rewelacyjne moim zdaniem najlepsze na rynku zwłaszcza na walory jednostronne. Jeżeli chodzi o przeżroczyste to Fischer Optimum ale na sztywne walory a na wiotkie delikatne to karty Optima Leuchtturm tylko wyselekcjonowane bo zdarzają się krzywo łukowato zgrzane i nie raz pożółkłe .Na malutkie monetki używam malutkie klaserki Marcia Schultz które dają radę kiedyś kupiłem ich trochę więcej wiec innych nie testowałem a wiem że inne firmy mają też takie produkty co przyjdzie czas też na ich zakup . Niestety nie mam teraz potrzeby zakupu materiałów archiwizacyjnych ale obserwuję asortyment Snumizmatytki i następnym razem zakupię taki właśnie pomarańczowy album jaki prezentował redaktor . Ważna też sprawa nie oszczędzajmy na futerały do klaserów i albumów jest to rzecz niezbędna do przechowywania walorów . Bez względu na jakość i cenę materiały archiwizacyjne mają swoją żywotność i trzeba od czasu do czasu wymienić zabrudzoną kartę przez obiegowy banknot lub monetę . Ciekawy temat odcinka czekam na kolejne. Pozdrawiam serdecznie🌌🔎

    • @monety
      @monety  2 месяца назад +1

      No to powiem Ci, że wielkie podziękowanie za taką opinię. O tym zupełnie nie pomyślałem. Moje banknoty są w takich stanach, że to im nie zaszkodzi ale w przypadku UNC może to być duża strata.
      Zastanawiam się tylko jak to jest możliwe, żeby monety pomimo swojej dużej różnicy w grubości mogą odcisnąć się na banknotach jeśli są przekładki a klaser pionowo stoi. To jest bardzo ważne aby był pionowo wtedy nie ma nacisku monety na banknot. Istotne jest też aby nie pakować do klaseru za dużo stron aby strony się nie ściskały.

    • @KOSMICZNY_PEJZAZ
      @KOSMICZNY_PEJZAZ 2 месяца назад

      @@monety O i tu kolejny temat jeżeli chodzi o pozycję klasera segregatora czy stoi czy leży . Zależności jest wiele np ilość ringów do kart wiadomo cztery są najlepsze ponieważ w przypadku dwóch ringów karty które są modułowane walorami papierowymi i numizmatami w pozycji stojącej i gdzie monety umieszczone są wyżej od banknotów pod wpływem grawitacji opadają na boki i nierówno opierają się o następne co już grozi jakimś odciskiem. Także im więcej ringów do kart tym lepiej one utrzymują pion karty . Następna rzecz o jakiej wspomniał redaktor wartość i stan walorów w przypadkach mixowanych moneta-banknot nie wszyscy trzymają klasery i segregatory w pionie bo widziałem nie raz u kogoś leżące ale może jakieś tego powody muszą być lub nie wiedza .Ja sam świadomie trzymam w poziomie walory które są jednakowe rozmiarem ale wiem że nie zagraża im żadne uszkodzenie. Kolejna rzecz wiadomo nie przeglądamy w pionie klaserów segregatorów tylko kładziemy na stole i mówię to cały czas w przypadku modułów mixowanych moneta banknot i gdy mamy w nich coś drogiego i unc to zdarzy się odcisk monety choć małe niepozorne w większej ilości mają swoją już znaczącą wagę a jakieś jeszcze nie fortunne oparcie się łokciem może spowodować jakiś suchy stempel na banknocie :).

    • @monety
      @monety  2 месяца назад +1

      @@KOSMICZNY_PEJZAZ suchy stempel to może nie ale może dojść do zniekształcenia papieru :)

    • @KOSMICZNY_PEJZAZ
      @KOSMICZNY_PEJZAZ 2 месяца назад

      @@monety jasne to była taka metafora z tym suchym stemplem :)

    • @monety
      @monety  2 месяца назад +1

      @@KOSMICZNY_PEJZAZ Bardzo fajna metafora, od razu sobie wyobraziłem banknot z Kopernikiem z odciśniętą monetą Kopernik :)

  • @ReqImrik
    @ReqImrik 2 месяца назад

    Ja używam segregatora z kartami grande m20 i wlozony tam monetami w holderach a do banknotow to rowniez ta sama firma ale juz dedykowany album z etui i karty optima 3c.

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Ale to masz oddzielnie monety i banknoty w 2 różnych klaserach? Jak cenowo wychodzi Leuchtturm w stosunku do Snumizmatyka?

    • @ReqImrik
      @ReqImrik 2 месяца назад

      Sorry ze tak późno ale mam młyn w pracy a więc wszystko do Leuchtturm kupuje na allegro, holder wychodzi ok. 0,39gr, karta grande m20 ok. 5,20zl a więc zabezpieczenie jednej monety wychodzi około 0,65zl. Tylko zaznaczam ja nie kupuje 100 monet miesięcznie ;) więc dla mnie to żaden koszt :) podobnie z banknotami i kartami optima, karta ok. 2,6 lub wersja easy taniej jeszcze plus czarna oryginalna przekładka 1,9zl ale znowu, nie kupuje dużych ilości więc koszt dla mnie znikomy. Klaser oryginalny do optima z etui na allegro około 120zl a na monety używam zwykłego segregatora biurowego:)

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      @@ReqImrik spoko, nikomu się nigdzie nie spieszy :)
      fajnie, że jest taki standard i można łączyć strony dowolnie nawet różnych producentów. Mam jeszcze taki plan aby samodzielnie wykonać przekładki z cienkiej gąbki aby zabezpieczyć banknoty od ściskania się z monetami i "suchym stemplem" który może się wykonać na banknotach (pisaliśmy o tym w innych komentarzach). :)

    • @ReqImrik
      @ReqImrik 2 месяца назад

      @@monety ciekawy patent z tą gąbka, wydaje się, że powinien rozwiązać ten problem. Ale kurcze ja jakoś nie jestem przekonany w łączeniu monet i banknotów razem ...

    • @monety
      @monety  2 месяца назад +1

      ja też ale dla testów zrobię :)

  • @marekmarek2340
    @marekmarek2340 2 месяца назад

    Holderach nie folderach😊

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Pewnie przejęzyczenie, ale dziękuję za uwagę.

  • @trawnik1994
    @trawnik1994 2 месяца назад +2

    To teraz pytanie. Kiedyś Zakapior PRL nagrał materiał, w którym pokazał monety współczesne które przeleżały z 10 lat w klaserze. Zaszły tam różne zmiany. Niestety chyba nie mówił, czy jest to klaser starego czy nowego typu, jednak jak tak go pokazywał na filmiku, to był to raczej współczesny klaser. Mimo to zareagował z naszymi złotówkami.

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Szukałem "zakapior holdery" na YT ale nie mogę znaleźć. Umiałbyś odnaleźć ten materiał? Bardzo jestem ciekawy tej kwestii.

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      Znalazłem: ruclips.net/video/2_VfZ5ceO-c/видео.html
      Może to był jakiś chiński album? Kiedyś tego było sporo na rynku. Takie albumy z języczkiem na górze kiedyś miałem. Musze poszukać i obejrzeć monety ze środka. Mam trochę starych klaserów - obejrzę. Na pewno miałem w nich jakieś monety NG a one są najlepszym testerem.

    • @trawnik1994
      @trawnik1994 2 месяца назад

      @@monety Tak to ten filmik. Zakapior mógłby się do tego odnieść

    • @monety
      @monety  2 месяца назад

      @@trawnik1994 najpierw znajdę ten mój klaser, ma minimum 24 lata i są w nim monety. W weekend bo poszukam.

    • @trawnik1994
      @trawnik1994 2 месяца назад +2

      @@monety Ok. To czekam. Zauważylem, że w Polsce dominującym sposobem przechowywania monet są holdery, a co ciekawe osoby które przechowują monetę w folderze, często nie ufają klaserom. Tylko jak na to spojrzeć zarówno w holderze jak i klaserze mamy do czynienia z tworzywem sztucznym. I pewnie tego samego rodzaju.

  • @marekmarek2340
    @marekmarek2340 2 месяца назад

    O folderach plusy i minusy. Pozdro

    • @monety
      @monety  2 месяца назад +1

      Myślałem, że zbierasz foldery NBP do albumu (takie: archiwum.niemczyk.pl/images/202204/c2d4c7f04382a145e2506ba5f7b6_orginal.jpg)
      a to literówka :)
      holdery będą na pewno ale nie wiem kiedy, będziemy trochę przeplatać innymi treściami.