Przeczytaj proszę, to dla mnie ważne :) „Współprace” Jak nie trudno zauważyć kanał Wyprawy Leona ciągle się rozwija i w porównaniu z filmami sprzed 3-4lat istniej jakościowa przepaść. Zresztą nie tylko jakościowa, ale także merytoryczna i ta związana z bezpieczeństwem. Niestety ciągłe inwestycje, a przede wszystkim inwestycje w bezpieczeństwo są niezwykle kosztowne i od pewnego momentu mojej twórczości zacząłem przeznaczać całość mojego miesięcznego wynagrodzenia na to hobby (na RUclips nie zarabiam) Zmiana samochodu? Wynajem mieszkania? Upragnione wakacje ze znajomymi? Zapomnij koleś, nie stać Cię! Poświęcaj każdy wolny czas i rób filmy na jutuba. No… niestety na pewnym etapie życia tak dalej działać nie można. Eksploracja podziemna już dawno przestała być tylko weekendowym hobby, a stała się głównym filarem mojego życia, czymś co decyduje o każdym moim wolnym czasie, a nawet o tym z kim się spotykam. Bardzo szybko stało się jasne, że trzeba poszukać źródeł finansowania, bo inaczej oszczędzać zaczniemy na sprzęcie i hasło "bezpieczeństwo przede wszystkim" stanie się po prostu nic nie warte. Współprace nie są w żadnym wypadku formą dorabiania, a jedynie sposobem na ciągłe rozwijanie tego kanału, bo z własnej kieszeni robi się to coraz trudniejsze. Jeśli jednak nadal wydaje Ci się, że pozyskiwanie środków na realizację kosztownej pasji jest czymś złym, to tutaj możesz pisać: „sprzedałeś się” albo „kiedyś to był Leon, a teraz nie ma Leona” itd.
Jest oczywiste że taka pasja kosztuje. Nikt nikogo nie zmusza do oglądania Twojego kanału , tak samo nikt nie zmusza kogokolwiek do wspierania Twojej pasji. Jest też normalnym że w celu realizacji swojej pasji szukasz źródeł jej finansowania. Zawsze znajdą się malkontenci, że to nie tak, że reklamujesz firmy itp. Zrozumiałe są uwagi wskazujące na wyeliminowanie niedociągnięć. Nie przejmuj się krytyką dla samej krytyki , rób swoje.
nigdy w zyciu nie powiem, ze sie sprzedales. Staryyyyy ...Ty mi tak otwierasz myslenie przez swoje filmy , ze hej. Ja nie jestem z tego regionu. Delta Wisly itp nieistotne ...alleee. Dawno temu odkrylem Twoj kanal, bo od hymm 7 lat mieszkam tutaj czyli, ze Walbrzych obecnie Boguszow i czasami biegam sobie po lasach nie patrzac pod nogi szlakami niezbadanymi...Ja pierdole, jak pomysle ,ze mialbym sie wjebac w taka dziurke .....kurwa, to tylko z nadzieja, ze zabije sie na samym dole... Wielki szacun dla Ciebie. ROBISZ TAKA ROBOTE, ZE ZNAJDA SIE DLA CIEBIE SPONSORZY. wierze w to! Badz tym Leonem jak zawsze. Pozdrawiam V 333
Cześć Leon. Myślę, że hejterzy są taką samą częścią youtubowego krajobrazu, jak i fani i trzeba przejść nad tym do porządku dziennego. To jest Twój kanał. Zdecydowanie najciekawszy i najbardziej profesjonalny wśród kanałów o podobnej tematyce. Nie musisz się tłumaczyć przed hejterami. Pozdro. Do następnego.
Zawsze zamiast wydawać na jakieś nowoczesne czujniki możesz sobie kupić kanarka w klatce,zamiast samochodu konia z wozem, zamiast latarek lampka górnicza. Butle z tlenem? Dętka od kamaza napompowana powietrzem,w razie W odkręcasz wentyl i masz świeżę powietrze z odrobiną talku który zabezpiecza opnę przed sklejeniem gdy jest bez powietrza. Wynajem mieszkania? Pałatka wojskowa kupiona na wyprzedaży Agencji mienia wojskowego. Wakacje? Na emeryturze,młody jesteś a więc wytrzymasz. Ja nie widzę problemu.
Odcinek o starych sposobach wentylacji popieram. Szczerze mówiąc, nie miałbym nic przeciwko teoretycznym odcinkom o starych i nowych technikach górniczych w ogóle, bo po prostu nic o tym nie wiem. Pozdr. ze Szczecina :-)
@@kubahekman18 no to najlepiej zobaczyć w Tarnowskich Górach, gdzie cały rejon odwadniali sztolniami i odprowadzali grawitacyjnie do rzek w okolicy ... ciekawe prawda :-)
Jestem laikiem jeśli chodzi o górnictwo i z wielkim zainteresowaniem oglądam te filmy. Ponadto mam wielki szacunek dla Leona. Za jego wiedzę, za sposób opowiadania, za pasję z jaką podchodzi do tego co robi, za zachowanie bezpieczeństwa. Po prostu brak mi słów...
18:00 Leon, dobrze sobie wziąć dodatkowy kawałek liny (z 10m) albo dwa i rozciągnąć sobie stanowisko zjazdowe z 3 drzew i zawiesić je wyżej na pniach. Jak drzewa nie są za daleko i się wszystko napnie, zepnie to powinno się łatwo wchodzić i wychodzić, mniej się sypać. No chyba, że się nie opłaca dźwigać czasem, ale komfort jest naprawdę dużo większy.
Leon, a możesz napisać lub zrobić filmik jak takie szyby i obudowy się wykonywało w dawnych latach? Ta ściana z cegły jaką ma grubość? Są jakieś dodatkowe wzmocnienia? Jaka była kolejność wykonywania prac? Najpierw otwór a potem murowanie? Ciekawa sprawa. Byłbym wdzięczny za kilka informacji na ten temat lub link do jakiegoś źródła, które mi ten temat wyjaśni. Pozdrawiam.
A w jakim stanie są pozostałe szyby górnicze o których wspominasz w 6:27 (Pfeller, Brunnen, itd ) ? Może im też przydałaby się wizyta i sprawdzenie czy nie zagrażają ludziom mieszkającym w okolicy.
Fajnie byloby tak w przyszlosci (jak kanal sie rozwinie) miec pokazany licznik wysokosci lub bardziej glebokosci na jakiej sie znajdujesz. Tak samo w sztolni widzielibysmy czy idzie w dol czy gore. Dzieki za super content!
Zaskakuje mnie, że taka niepozornie wyglądająca dziura mogła spowodować jakąś wielką tragedię. Szacun dla Ciebie za odwagę na zjazd tam. Pozytywnie zaskoczony jestem ekstra szybkością decyzji władz i działań. Brawo że nie zostało to olane i zabezpieczone w postaci tasiemki na kolejne dni aż ktoś od czegoś podpisze jakiś papierek... Widać są tam odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach, którzy potrafią reagować na bieżąco. Pozdrowienia dla JRG1 Wałbrzych :) Super materiał. Dzięki :)
18:08 połówka cegły przy linie... Przeraziłem się jak zobaczyłem tą luźną cegłe.. Masz wielkie szczęście że ona Ci na głowę nie spadła.. Super materiał 👍👍 pozdrawiam 😉
Historia tego miejsca nie jest aż tak bardzo tajemnicza.W ubiegłym wieku w latach 70/80 szyb był znany, otwarty i nazywany przez mieszkańców studnią (tak to z zewnątrz wyglądało).W momencie jak wybudowano ulicę J.Sułkowskiego i pobudowano nowe domy w pobliżu tego miejsca ich mieszkańcy postanowili "zabezpieczyć " to miejsce bo w pobliżu bawiły się dzieci.Pomału o tym zapomniano i zabezpieczenie wytrzymało te kilkadziesiąt lat.Teraz zabezpieczono jak widać dość solidnie. Ciekawi mnie jedynie czy sprawdzono przed przykryciem czy przypadkiem ktoś do tego szybu nie wpadł i nie utonął? ponieważ tamtędy przechodzą liczni spacerowicze ..
@@wyprawyleonayt właśnie miałem o to pytać, Leoś, co z pozostałymi szybami, które znalałeś na mapie tuż obok - 06:25 "jakiś pfeller"? Czy chociaż przespacerowałeś się w tamto miejsce? Pozdrawiam! Świetny materiał 👍
Ogladajac ten material,przypombialem sobie pierwsze filmy...kiedy miara "jednego leona"byla snieszna,teraz jestem pod ogromnym wrazeniem wiedzy pasji i oddania! Wydaje mi sie ze strzalem w 10 było by przestawienie rozwoju gornictwa. Sam jestem ciekaw jak to wszystko dzialalo od wentylacji po wydobycie wegla na powierznie. Moze jakis wspllny odcinek z Wojtkiem Drewniakiem? To by bylo 2 Asow.pozdrawiami zycze zdrowia!
Cześć. Odcinek ciekawy. Widać niebezpieczne to miejsce. Dobrze, że zostało ono zabezpieczone. Przeczytałam o co prosiłeś. Nie napiszę tak jak jest na końcu. Pozdrawiam serdecznie
Leon! Dziękuję za filmy które robisz, dzięki nim moje eksplorację są o wiele bardziej świadome i dzięki temu bezpieczniejsze. Wielkie dzięki i łapka w góre! Mam nadzieję że może kiedyś uda mi się wybrać na jedną z twoich wypraw jako wsparcie i eksplorować przy twoim boku. Działaj dalej ! Do kolejnego! :)
Z tym ćwiczeniem rysowania to bym nie przesadzał :) ziemniaki wychodzą Ci idealnie :) a co do filmu i podjętej akcji - profeska. Możesz zdradzić jaki czas temu to miało miejsce? Z czystej ciekawości pytam. Pozdrowienia z północy i powodzenia!
@@wyprawyleonayt dzięki za odpowiedź. Dobrą robotę robisz i dzięki Tobie dużo się dowiedziałem o temacie. Dziękuję i trzymam kciuki za kolejne projekty. Piona!
@@wyprawyleonayt To jednego nie rozumiem. Ja będąc tam na dole na twoim miejscu, korciło by mnie co tam pod wodą się jeszcze znajduje i jak tam to wygląda. Oj dodatkowa kamerka z linką zjechała by nieco co nieco. :) :) :)
Jak zawsze zajebisty materiał, full profeska 😎Ale żeby nie było za kolorowo to chyba wyłapałem mały błąd, mianowicie w 16:37 mówiąc o odczytach z detektora określiłeś poziom tlenku węgla na 4% czyli 40k ppm. Odnoszę wrażenie, że przebywanie w takim stężeniu bez aparatu powietrznego spowodowałoby niemalże natychmiastowy koniec wypraw Leona 😉 Pozdro byku 🤙
Roman .. świetna robota, Zwiedzając Muzeum Krzemionki Opatowskie - czyli kopalnie krzemienia z przed 4000 tysięcy lat przewodnik pokazywał szyby i komory które były natleniane właśnie metodą pieca - którego w tych czasach zastępowała lampka oliwna. Ponoć jej praca pozwalała na wymuszenie wentylacji dla 4 pracujących osób. Bardzo mnie to zaskoczyło, że ludzie w tamtych czasach już znali tak zaawansowane metody wydobywcze, pokazano nam fragmenty wyrobiska w którym dawni górnicy zastosowali podsadzkowanie... warto tam zajżeć.
@@wyprawyleonayt też licze na film z eksploracji szybów kopalni soli w wapnie,jeśli nie osobiście to kamerą na linie.. korek szybu wapno 2 nadal powinien być bo samo nadszybie zburzono,korek jest zasypany gruzem, obecnie chyba teren uporzątkowany jest... natomiast po szybie wapno 1 nawet korka nie ma. zostaqł zaorany doszczętnie,ponoć jest wejście w budynku tuż obok tego miejsca,gdzies w tym budynku miało być zejście do szybu bo jakaś firma miała w nim magazyn
osobistego wejscia na 90% nie bedzie ale kamere na linie na 100% spusci bo korek szybowy nadal powinien być tylko zasypany gruzem,czy gruz uprzatneli obecnie to niewiem.szyb wapno 1 był zlikwidowany skutecznie,korka nawet niema :D a tak wygląda sytuacja z szybem wapno 1. reszta nadszybia szybu wapno 1 miała stać z lewej od tych betonowych kloców w ziemi mapio.net/pic/p-85424694/ tam w tym budynku miało być to wejście do tego szybu (zapasowe)
@@stratiosastero6880 mnie też interesuje jak wygląda szyb w środku, mieszkam stosunkowo blisko Wapna, (kolega z pracy mieszka w Wapnie). W internecie jest parę zdjęć z zawalonych budynków lecz z wnętrza kopalni (tego pod ziemią) jest mało. Kolega mówił że była nawet kaplica wykuta w soli, gdyby nie katastrofa możliwe że mielibyśmy atrakcję podobną do Wieliczki. Bardzo jeszcze mnie ciekawi gdzie dokładnie się zapadały te domy, aktualnie zapadło się na gipsiaku czy jakoś tak kolega to nazwał. Myślałem że nie ma najmniejszej możliwości wpuszczenia nawet kamery pod ziemę.
co do wentylacji - niektórzy sugerują że już w Krzemionkach Opatowskich przy wydobyciu krzemienia wykorzystywano rozpalanie ognisk w celu wymuszenia obiegu powietrza.
Witam wiele lat temu pracowałem na kopalni Wujek więc znam ten temat , wchodząc do takiego szybu warto mieć ze sobą tlen takie miejsca mają martwe pola beztlenowe lub wytwarzający się gaz z gnijących elementów nie będe pisał szczegółowo to nie ryzyk zawodowy tylko głupota pozdrawiam
@@wyprawyleonayt oo kurcze, teraz dopiero sobie uświadomiłem......Leon to nie prawdziwe imię :). Pisząc swój komentarz byłem przekonany, że podałeś nieprawdziwe, zmyślone dane przez telefon. A Ty właśnie podałeś prawdziwe !. Ale zmyłka godna Leona Zawodowca :)
Człowieku. Podziwiam. Pracowałem w kopalni nawet 1000 m p. ziemią, chodziłam różnymi szybami i szybikami w górę lub w dół, ale do tej starej dziury nie wszedłbym za nic. Pozdr.
witam wszystkich :) Leon oglądam cię od niedawna i robisz fajna robotę wielu cię ogląda i każdy rozumie ze trzeba mieć sponsorów żeby rozwijać hobby ! hejterami sie nie przejmuj JESZCZE SIE TAKI NIE URODZIŁ CO WSZYSTKIM DOGODZIŁ ! RÓB SWOJE BO DOBRZE TO ROBISZ ! pozdrawiam serdecznie :)
Jeśli mogę zasugerować to przy takich zjazdach spróbujcie zainstalować trzecia linę nad szybem puszczona przez bloczek po to żeby w razie jakiegoś niepowodzenia ktoś na górze może cię wyciągnąć bo jak sam stwierdziłeś cegła lecąca z góry prawie cię zamroczyło
@@myoniwy zamiast trójnogu który jest drogi i nie zawsze jest możliwość rozstawienia można zastosować dwie liny rozpięte między np.drzewami i węzeł tzw motyl alpejski( który można obciążać w trzech płaszczyznach) do podwieszenia bloczka wtedy nawet wystarczy liny służące do zjazdu przepuścić przez bloczki dowiązać do punktu i w razie problemów można delikwenta ewakułować
@@januszplazy1403 niby tak, ale wtedy ta pozioma lina jest bardzo mocno obciążona. Trzeba by ją bardzo wysoko zaczepiać aby była jakaś sensowna wysokość motylka po obciążeniu.
@@myoniwy wystarczy podeprzeć w dwuch miejscach ale wtedy już się robi rozbudowana konstrukcja , najlepiej to dobierać system do warunków panujących na miejscu . Każdy ma głowę i rozum a Leon potrafi go używać więc sobie poradzi
Z niemieckiego Erdmenge to po prostu 'ilość ziemi', a słowo szybu Erdmenger, to rzeczownik od owych słów, które raczej ciężko tu przetłumaczyć (Ilościowiec ziemny?), aczkolwiek równie dobrze może to być nazwisko, jakich lubiano używać do nazewnictwa szybów w XIXw.
Jak zwykle ciekawie i profesjonalnie ,ciekawi mnie fakt, że przy tak małym otworze na 30m parametry były ok.W kopalniach z wentylacją , jest określone że do 10m może być przewietrzanie dyfuzyjne ,powyżej przewietrzanie wymuszone . Lutnią ,wentylatorem lub przepierzeniem w postaci płótna foliowanego .Myślę, że jakiś anemometr rozwiązał by parę zagadek ,typu zamurowana ściana i po wydłubaniu fugi okazało by się, że jest przelot i dalsze atrakcje ;)
Zastanawia mnie ile wody było na dole tego szybu, czyli jaka jest jego prawdziwa głębokość. Może warto było podczepić do liny jakiś odważnik i zmierzyć. Zresztą czy taki szyb nie ma jakiejś wartości archeologicznej? Czy nie warto go porządnie zbadać przed zasypaniem?
Nikt nie lubi reklam. Ja też nie. Jeśli jednak mam coś reklamować, to wolę to dokładnie wytłumaczyć. Dlatego choć nie musiałem, to wolałem poświęcić dodatkową minutę na wytłumaczenie pewnych spraw :)
Powiedziałeś, że reszta szybów w okolicy najprawdopodobniej jest tak samo zabezpieczona, czy urzędnicy miejscy to zweryfikowali czy jednak poczekają na zgłoszenie spacerowicza, któremu uda się nie wpaść?
Pracuję w kopalni, której tzw. drugi ruch ( już nie istniejący a który dobrze pamiętam :) ) był podczas wojny pod szczególną opieką niemców. Zgłębili oni szyb wentylacyjny i wybudowali stację wentylatorów a w trakcie głębienia szybu natrafiono na kużawkę. Z tego powodu zastosowano na pewnej głębokości obudowę tubingową zbudowaną ze segmentów stalowych. Przekrój oczywiście kołowy a reszta obudowy to cegły. Z wiarygodnych opowieści wiem, że za czasów PRL nastąpił wyciek wody z łączeń tej obudowy i używano słoniny do uszczelniania w niej szpar :) Super by było obejrzeć film o starych metodach przewietrzania, bez użycia elektryczności!!! Nie chcę się tutaj reklamować, ale wspomnę tylko, że na moim kanale można posłuchać i obejrzeć stare poniemieckie wentylatory :)
16:38 - 4% tlenku węgla? Wydaje mi się że ten czujnik musicie sobie skalibrować lub wymienić na nowszy model. Przy takim stężeniu CO- tlenku węgla, byłbym się tam schodzić nawet całkowicie odizolowany aparatem W-70. To tyle. Miłej eksploracji.
Hej, zastanawiam się co z innymi szybami, ktore widać na mapie - czy Urząd Miasta zainteresował się też nimi? Codziennie spaceruję po tym lesie i ciekawa jestem w jakim stanie jest reszta:) Pozdrawiam
Na twoim miejscu przed zejściem spróbowałbym odrobinę odgruzować wejście do szybu w celu poprawienia bezpieczeństwa podczas zejścia. Poza tym cud że szyb nie był zagazowany biorąc pod uwagę że jest to kopalnia węgla. Pojawienie się 1% metanu tuż nad dnem jest jednak zastanawiające, biorąc pod uwagę to że metan jest lżejszy od powietrza. Świetny odcinek.
Cześć Leon nie chce się czepiać tylko zwrócić uwagę że chyba dokonałeś złego odczytu w 16:39, chodzi mi o tlenek węgla 4%= 40 000 ppm = śmierć po jednym wdechu.
Leon, zastanawia mnie ta przymurówka w tych szybach. Możliwym się wydaje, że był to szyb wentylacyjny wdechowo-wydechowy. Jedną stroną świeże powietrze w dól, drugą zużyte do pieca wentylacyjnego. Miało by to sens ekonomiczny przy budowie. Jeśli przewietrzane wyrobiska w stosunku do obecnych kopalń nie były rozległe, to odpowiednio kierując przepływem powietrza na dole można byłoby jednym szybem załatwić temat wentylacji małego rejonu górniczego. Lecz to są tylko moje domysły warte twojego spojrzenia na temat. Co o tym sądzisz?
algorytmy wrzucily mnie na Studio Dziennik...jak dla mnie hajs nie jest kwestia do dyskusji, tylko kwestia czasu. z taka wiedza, sznytem do tego co robisz ,tu nie ma mowy, ze nie bedzie sukcesu. Przez Ciebie bede biegal patrzac pod nogi...nieeee no pewnie nie bede, bo zawsze patrze w strone tych gwiazd hahaaha krwa, a moglem mieszkac sobie dalej w delcie. DOBRY CHOP ten LEON! Bardzo sympatyczny. pozdrawiam V333
Kurcze, a 20-25 lat temu, człowiek biegał po tym boisku i miejscu, gdzie znajduje się szyb 😮 Aż się przejdę na dniach zobaczyć, jak to teraz wygląda. Pozdrawiam
Przeczytaj proszę, to dla mnie ważne :)
„Współprace”
Jak nie trudno zauważyć kanał Wyprawy Leona ciągle się rozwija i w porównaniu z filmami sprzed 3-4lat istniej jakościowa przepaść. Zresztą nie tylko jakościowa, ale także merytoryczna i ta związana z bezpieczeństwem. Niestety ciągłe inwestycje, a przede wszystkim inwestycje w bezpieczeństwo są niezwykle kosztowne i od pewnego momentu mojej twórczości zacząłem przeznaczać całość mojego miesięcznego wynagrodzenia na to hobby (na RUclips nie zarabiam)
Zmiana samochodu? Wynajem mieszkania? Upragnione wakacje ze znajomymi? Zapomnij koleś, nie stać Cię! Poświęcaj każdy wolny czas i rób filmy na jutuba.
No… niestety na pewnym etapie życia tak dalej działać nie można.
Eksploracja podziemna już dawno przestała być tylko weekendowym hobby, a stała się głównym filarem mojego życia, czymś co decyduje o każdym moim wolnym czasie, a nawet o tym z kim się spotykam.
Bardzo szybko stało się jasne, że trzeba poszukać źródeł finansowania, bo inaczej oszczędzać zaczniemy na sprzęcie i hasło "bezpieczeństwo przede wszystkim" stanie się po prostu nic nie warte. Współprace nie są w żadnym wypadku formą dorabiania, a jedynie sposobem na ciągłe rozwijanie tego kanału, bo z własnej kieszeni robi się to coraz trudniejsze.
Jeśli jednak nadal wydaje Ci się, że pozyskiwanie środków na realizację kosztownej pasji jest czymś złym, to tutaj możesz pisać: „sprzedałeś się” albo „kiedyś to był Leon, a teraz nie ma Leona” itd.
Dla kazdego doroslego samodxielnego czlowieka tobjasne co napissles. Oby patronow i wspolprac bylo za jak najwiecej kasy!
Jest oczywiste że taka pasja kosztuje. Nikt nikogo nie zmusza do oglądania Twojego kanału , tak samo nikt nie zmusza kogokolwiek do wspierania Twojej pasji. Jest też normalnym że w celu realizacji swojej pasji szukasz źródeł jej finansowania. Zawsze znajdą się malkontenci, że to nie tak, że reklamujesz firmy itp. Zrozumiałe są uwagi wskazujące na wyeliminowanie niedociągnięć. Nie przejmuj się krytyką dla samej krytyki , rób swoje.
nigdy w zyciu nie powiem, ze sie sprzedales. Staryyyyy ...Ty mi tak otwierasz myslenie przez swoje filmy , ze hej. Ja nie jestem z tego regionu. Delta Wisly itp nieistotne ...alleee. Dawno temu odkrylem Twoj kanal, bo od hymm 7 lat mieszkam tutaj czyli, ze Walbrzych obecnie Boguszow i czasami biegam sobie po lasach nie patrzac pod nogi szlakami niezbadanymi...Ja pierdole, jak pomysle ,ze mialbym sie wjebac w taka dziurke .....kurwa, to tylko z nadzieja, ze zabije sie na samym dole... Wielki szacun dla Ciebie. ROBISZ TAKA ROBOTE, ZE ZNAJDA SIE DLA CIEBIE SPONSORZY. wierze w to! Badz tym Leonem jak zawsze. Pozdrawiam V 333
Cześć Leon. Myślę, że hejterzy są taką samą częścią youtubowego krajobrazu, jak i fani i trzeba przejść nad tym do porządku dziennego. To jest Twój kanał. Zdecydowanie najciekawszy i najbardziej profesjonalny wśród kanałów o podobnej tematyce. Nie musisz się tłumaczyć przed hejterami. Pozdro. Do następnego.
Zawsze zamiast wydawać na jakieś nowoczesne czujniki możesz sobie kupić kanarka w klatce,zamiast samochodu konia z wozem, zamiast latarek lampka górnicza. Butle z tlenem? Dętka od kamaza napompowana powietrzem,w razie W odkręcasz wentyl i masz świeżę powietrze z odrobiną talku który zabezpiecza opnę przed sklejeniem gdy jest bez powietrza. Wynajem mieszkania? Pałatka wojskowa kupiona na wyprzedaży Agencji mienia wojskowego. Wakacje? Na emeryturze,młody jesteś a więc wytrzymasz. Ja nie widzę problemu.
Chwała władzom miejskim za szybkie zabezpieczenie tego miejsca. I oczywiście Tobie za zgłoszenie i dopilnowanie tematu.
Pytanie kto to tak zasypal gruzem i plastikiem
Bo szyb jest stary a raczej Niemcy takiej fuszerki by nie odwalili
Odcinek o starych sposobach wentylacji popieram. Szczerze mówiąc, nie miałbym nic przeciwko teoretycznym odcinkom o starych i nowych technikach górniczych w ogóle, bo po prostu nic o tym nie wiem. Pozdr. ze Szczecina :-)
Będzie taki film :)
@@wyprawyleonayt o starych sposobach odwadniania chodnikow też ciekawe jak to robili
W jaki sposób budowali szyby pionowe z cegieł?o tym też
@@kubahekman18 no to najlepiej zobaczyć w Tarnowskich Górach, gdzie cały rejon odwadniali sztolniami i odprowadzali grawitacyjnie do rzek w okolicy ... ciekawe prawda :-)
Jestem laikiem jeśli chodzi o górnictwo i z wielkim zainteresowaniem oglądam te filmy. Ponadto mam wielki szacunek dla Leona. Za jego wiedzę, za sposób opowiadania, za pasję z jaką podchodzi do tego co robi, za zachowanie bezpieczeństwa. Po prostu brak mi słów...
Brawo !!!! Leon trzeba mieć odwagę i być naprawdę profesjonalistą żeby zjechać do takiej dziury, słowa uznania.
18:00 Leon, dobrze sobie wziąć dodatkowy kawałek liny (z 10m) albo dwa i rozciągnąć sobie stanowisko zjazdowe z 3 drzew i zawiesić je wyżej na pniach. Jak drzewa nie są za daleko i się wszystko napnie, zepnie to powinno się łatwo wchodzić i wychodzić, mniej się sypać. No chyba, że się nie opłaca dźwigać czasem, ale komfort jest naprawdę dużo większy.
Będzie trójnóg z prawdziwego zdarzenia.
Tutaj liczył się czas. Gdyby przyjechała straż, policja itd to nie pozwolono by nam tam zejść.
Odważny z Ciebie gość. Życzę dużo szczęśliwych wypraw.
No ładnie Leon to Rafał, teraz jedyna nadzieja że Mietek to Mietek 😁👍
Leon, a możesz napisać lub zrobić filmik jak takie szyby i obudowy się wykonywało w dawnych latach? Ta ściana z cegły jaką ma grubość? Są jakieś dodatkowe wzmocnienia? Jaka była kolejność wykonywania prac? Najpierw otwór a potem murowanie? Ciekawa sprawa. Byłbym wdzięczny za kilka informacji na ten temat lub link do jakiegoś źródła, które mi ten temat wyjaśni. Pozdrawiam.
Ya tez xd
A w jakim stanie są pozostałe szyby górnicze o których wspominasz w 6:27 (Pfeller, Brunnen, itd ) ? Może im też przydałaby się wizyta i sprawdzenie czy nie zagrażają ludziom mieszkającym w okolicy.
Wstępnie już sprawdziłem.
Jeden wymaga natomiast dokładniejszego zbadania, ale to już zrobi miasto
@@wyprawyleonayt Nooo i to się nazywa profesjonalne podejście do sprawy 👍
Gratuluję tak dużej wiedzy w zakresie górnictwa. Młody człowiek z niesamowitą pasją.
Fajnie byloby tak w przyszlosci (jak kanal sie rozwinie) miec pokazany licznik wysokosci lub bardziej glebokosci na jakiej sie znajdujesz.
Tak samo w sztolni widzielibysmy czy idzie w dol czy gore.
Dzieki za super content!
Zaskakuje mnie, że taka niepozornie wyglądająca dziura mogła spowodować jakąś wielką tragedię. Szacun dla Ciebie za odwagę na zjazd tam. Pozytywnie zaskoczony jestem ekstra szybkością decyzji władz i działań. Brawo że nie zostało to olane i zabezpieczone w postaci tasiemki na kolejne dni aż ktoś od czegoś podpisze jakiś papierek... Widać są tam odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach, którzy potrafią reagować na bieżąco. Pozdrowienia dla JRG1 Wałbrzych :) Super materiał. Dzięki :)
18:08 połówka cegły przy linie... Przeraziłem się jak zobaczyłem tą luźną cegłe.. Masz wielkie szczęście że ona Ci na głowę nie spadła.. Super materiał 👍👍 pozdrawiam 😉
Historia tego miejsca nie jest aż tak bardzo tajemnicza.W ubiegłym wieku w latach 70/80 szyb był znany, otwarty i nazywany przez mieszkańców studnią (tak to z zewnątrz wyglądało).W momencie jak wybudowano ulicę J.Sułkowskiego i pobudowano nowe domy w pobliżu tego miejsca ich mieszkańcy postanowili "zabezpieczyć " to miejsce bo w pobliżu bawiły się dzieci.Pomału o tym zapomniano i zabezpieczenie wytrzymało te kilkadziesiąt lat.Teraz zabezpieczono jak widać dość solidnie. Ciekawi mnie jedynie czy sprawdzono przed przykryciem czy przypadkiem ktoś do tego szybu nie wpadł i nie utonął? ponieważ tamtędy przechodzą liczni spacerowicze ..
Jezeli wpadl... to juz niema czego ratowac a kosci same niewyplyna.
Dobrze ze pokazałaś jak się zachowywać w takim przypadku. Miejmy nadzieję, że pozostałe szyby na Wzgórzu Gedymina są lepiej zabezpieczone.
Sprawdziłem je wstępnie i jeden wytypowałem jako mogący stwarzać zagrożenie.
@@wyprawyleonayt oho, szykuje sie kolejny temat
@@wyprawyleonayt właśnie miałem o to pytać, Leoś, co z pozostałymi szybami, które znalałeś na mapie tuż obok - 06:25 "jakiś pfeller"? Czy chociaż przespacerowałeś się w tamto miejsce?
Pozdrawiam! Świetny materiał 👍
@@zdemolowanyrabin no tak. Sprawdziłem te szyby po zakończeniu nagrań. Jeden sprawia wrażenie wymagającego głębszego poznania :)
Leon - rób swoje! Czadowa dziura i dobrze że już zabezpieczona. Pozdrawiam!
Sponsor jest super👍, Patronaici dali radę👏
Bardzo dobry filmik, fachowe objaśnienia na najwyższym poziomie. Pozdrawiam👍
Ogladajac ten material,przypombialem sobie pierwsze filmy...kiedy miara "jednego leona"byla snieszna,teraz jestem pod ogromnym wrazeniem wiedzy pasji i oddania! Wydaje mi sie ze strzalem w 10 było by przestawienie rozwoju gornictwa. Sam jestem ciekaw jak to wszystko dzialalo od wentylacji po wydobycie wegla na powierznie. Moze jakis wspllny odcinek z Wojtkiem Drewniakiem? To by bylo 2 Asow.pozdrawiami zycze zdrowia!
Cześć. Odcinek ciekawy. Widać niebezpieczne to miejsce. Dobrze, że zostało ono zabezpieczone. Przeczytałam o co prosiłeś. Nie napiszę tak jak jest na końcu. Pozdrawiam serdecznie
Szacunek za poświęcenie żeby to wszystko nam pokazać.Pozdrawiam serdecznie :)
Leon! Dziękuję za filmy które robisz, dzięki nim moje eksplorację są o wiele bardziej świadome i dzięki temu bezpieczniejsze. Wielkie dzięki i łapka w góre! Mam nadzieję że może kiedyś uda mi się wybrać na jedną z twoich wypraw jako wsparcie i eksplorować przy twoim boku. Działaj dalej ! Do kolejnego! :)
A co z innymi szybami które widniały na Twojej mapie? Może warto je odnaleźć, zbadać i zabezpieczyć ?
Wstępnie je sprawdziłem i jeden wytypowałem jako mogący stwarzać zagrożenie.
@@wyprawyleonayt Bardzo dobra robota . Pozdrawiam z UK. 👏
Z tym ćwiczeniem rysowania to bym nie przesadzał :) ziemniaki wychodzą Ci idealnie :) a co do filmu i podjętej akcji - profeska. Możesz zdradzić jaki czas temu to miało miejsce? Z czystej ciekawości pytam. Pozdrowienia z północy i powodzenia!
W zeszłą niedzielę. To temat z "teraz"
@@wyprawyleonayt dzięki za odpowiedź. Dobrą robotę robisz i dzięki Tobie dużo się dowiedziałem o temacie. Dziękuję i trzymam kciuki za kolejne projekty. Piona!
Do lustra wody jest 30m i na dole jest zalany? czy moze ciagnac sie glebiej pod wode?
Oczywiście, że się ciągnie głębiej :)
Wg jednego źródła szyb ma 49m głębokości.
@@wyprawyleonayt I w tym wypadku przydała by się kamerka którą spuszczasz pod wodę na dół. Chyba kolejna inwestycja?
@@777tomwoj Nie, bo ta moja jest wodoszczelna :)
@@wyprawyleonayt To jednego nie rozumiem. Ja będąc tam na dole na twoim miejscu, korciło by mnie co tam pod wodą się jeszcze znajduje i jak tam to wygląda. Oj dodatkowa kamerka z linką zjechała by nieco co nieco. :) :) :)
Ciekawe i fajne .
Dzieki
Jak zawsze zajebisty materiał, full profeska 😎Ale żeby nie było za kolorowo to chyba wyłapałem mały błąd, mianowicie w 16:37 mówiąc o odczytach z detektora określiłeś poziom tlenku węgla na 4% czyli 40k ppm. Odnoszę wrażenie, że przebywanie w takim stężeniu bez aparatu powietrznego spowodowałoby niemalże natychmiastowy koniec wypraw Leona 😉 Pozdro byku 🤙
Leon, może w tej drugiej połówce szybu jest jakaś odnoga? Nie warto by było zapuścić tam żurawia przed zasypaniem?
Jak najbardziej :)
I tę drugą część będę chciał sprawdzić. Zasypanie nie nastąpi tak szybko
Świetny materiał! Świetna reakcja ! Brawa za postawę każdej ze stron.
Roman .. świetna robota, Zwiedzając Muzeum Krzemionki Opatowskie - czyli kopalnie krzemienia z przed 4000 tysięcy lat przewodnik pokazywał szyby i komory które były natleniane właśnie metodą pieca - którego w tych czasach zastępowała lampka oliwna. Ponoć jej praca pozwalała na wymuszenie wentylacji dla 4 pracujących osób. Bardzo mnie to zaskoczyło, że ludzie w tamtych czasach już znali tak zaawansowane metody wydobywcze, pokazano nam fragmenty wyrobiska w którym dawni górnicy zastosowali podsadzkowanie... warto tam zajżeć.
A nawet zarejestrowałem się w tym Letyshops i chyba będę już korzystał. Dzięki LEON za polecenie!
Korzystam już dłuższy czas, ale też robię dużo zakupów i u mnie wszystko OK
Witam
SUPER ODCINEK!!🔥🤝✌️ obejrzano z zaciekawieniem ✌️🤝 brawo,wielka👍pozdrooo Leonie, KoliUrbex 🤝😉
O rany. Za żadne Chiny bym tam nie wszedł. Ogromny szacunek dla Ciebie za to co robisz i nam pokazujesz .
To jest właśnie coś fantastycznego znaleźć się w miejscu gdzie nikogo nie było od blisko 100 lat
Może kiedyś zrobiłbyś jakiś materiał o kopalni soli w Wapnie, wiem że wejścia pod ziemę by nie było ale materiał mógłby być ciekawy.
Będzie taki film :)
@@wyprawyleonayt też licze na film z eksploracji szybów kopalni soli w wapnie,jeśli nie osobiście to kamerą na linie.. korek szybu wapno 2 nadal powinien być bo samo nadszybie zburzono,korek jest zasypany gruzem, obecnie chyba teren uporzątkowany jest...
natomiast po szybie wapno 1 nawet korka nie ma. zostaqł zaorany doszczętnie,ponoć jest wejście w budynku tuż obok tego miejsca,gdzies w tym budynku miało być zejście do szybu bo jakaś firma miała w nim magazyn
osobistego wejscia na 90% nie bedzie ale kamere na linie na 100% spusci bo korek szybowy nadal powinien być tylko zasypany gruzem,czy gruz uprzatneli obecnie to niewiem.szyb wapno 1 był zlikwidowany skutecznie,korka nawet niema :D
a tak wygląda sytuacja z szybem wapno 1. reszta nadszybia szybu wapno 1 miała stać z lewej od tych betonowych kloców w ziemi mapio.net/pic/p-85424694/ tam w tym budynku miało być to wejście do tego szybu (zapasowe)
@@stratiosastero6880 mnie też interesuje jak wygląda szyb w środku, mieszkam stosunkowo blisko Wapna, (kolega z pracy mieszka w Wapnie). W internecie jest parę zdjęć z zawalonych budynków lecz z wnętrza kopalni (tego pod ziemią) jest mało. Kolega mówił że była nawet kaplica wykuta w soli, gdyby nie katastrofa możliwe że mielibyśmy atrakcję podobną do Wieliczki. Bardzo jeszcze mnie ciekawi gdzie dokładnie się zapadały te domy, aktualnie zapadło się na gipsiaku czy jakoś tak kolega to nazwał. Myślałem że nie ma najmniejszej możliwości wpuszczenia nawet kamery pod ziemę.
Leon jak będziesz wybierał się do Wapna daj znać priv 🙂
PS. Jak zawsze super film 💪 pozdrawiam
SUCHAR NA NIEDZIELĘ:
Znalazłem niezabezpieczony szyb, chcesz wpaść?
Może za granice a nie szyby gdzie kazdy prawie może wejść może bardziej dorosłe filmy co ?
@@travolta4885 ?
@@travolta4885 ?
Jaka głębokość wody czy tam bagna moze być pod lustrem? Tak przypuszczalnie
60m
0:35 jak sie nazywa Twój zawód ?
Ryzykant
Jesteś Wielki ! Powodzenia i tak trzymaj :-)
Dziękuję! :)
Rafał, do Szczawna w odwrotnym kierunku 😉 .... Brawa za odwagę 👏
Według map do Szczawno już :)
@@wyprawyleonayt :D
5:29 "Grały tutaj w piłkę i wiele piłek tutaj znikało" ;p
Leon mam pytanko czy zamierzasz zrobić relacje z eksploracji góry Ryszarda wyczytałem że już dostali się dotego korytarza zasypanego pozdrawiam
Tak, będzie relacja ze środka :)
Super reportaż szkoda że nie było tam innego miejsca do sprawdzenia ale i tak super materiał pozdrawiam
Ale hardcorowa akcja, brawo Ty!
co do wentylacji - niektórzy sugerują że już w Krzemionkach Opatowskich przy wydobyciu krzemienia wykorzystywano rozpalanie ognisk w celu wymuszenia obiegu powietrza.
Witam wiele lat temu pracowałem na kopalni Wujek więc znam ten temat , wchodząc do takiego szybu warto mieć ze sobą tlen takie miejsca mają martwe pola beztlenowe lub wytwarzający się gaz z gnijących elementów nie będe pisał szczegółowo to nie ryzyk zawodowy tylko głupota pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie i oglądam
19:59 czy to czas na zmianę nazwy kanału na Wyprawy Rafała Romanika :) ?
Leon jest rozpoznawalny. Mówisz Leon, myślisz sztolnie :)
@@wyprawyleonayt oo kurcze, teraz dopiero sobie uświadomiłem......Leon to nie prawdziwe imię :). Pisząc swój komentarz byłem przekonany, że podałeś nieprawdziwe, zmyślone dane przez telefon. A Ty właśnie podałeś prawdziwe !. Ale zmyłka godna Leona Zawodowca :)
@@wyprawyleonayt Astronomowie ogłaszają tydzień wypraw Leona! Ilość zaproszeń do znajomych na prywatnym koncie i privów zwiększa się! ;)
bardzo ciekawie było w pośrodku no i to własnie mnie interesuje, pozdrawiam
Szkoda że nie wiemy co było na dnie, ile tej wody itp., jak miałeś kamerę wodoodporną mogłeś zanurzyć, czy pod woda nie ma odnogi
Powodzenia!!!
Człowieku. Podziwiam. Pracowałem w kopalni nawet 1000 m p. ziemią, chodziłam różnymi szybami i szybikami w górę lub w dół, ale do tej starej dziury nie wszedłbym za nic. Pozdr.
witam wszystkich :) Leon oglądam cię od niedawna i robisz fajna robotę wielu cię ogląda i każdy rozumie ze trzeba mieć sponsorów żeby rozwijać hobby ! hejterami sie nie przejmuj JESZCZE SIE TAKI NIE URODZIŁ CO WSZYSTKIM DOGODZIŁ ! RÓB SWOJE BO DOBRZE TO ROBISZ ! pozdrawiam serdecznie :)
szacun Rafale za ten materiał z dziurska😊
W jaki sposób budowali szyby pionowe z cegieł?
Jeśli mogę zasugerować to przy takich zjazdach spróbujcie zainstalować trzecia linę nad szybem puszczona przez bloczek po to żeby w razie jakiegoś niepowodzenia ktoś na górze może cię wyciągnąć bo jak sam stwierdziłeś cegła lecąca z góry prawie cię zamroczyło
Popieram, strażacy stosują taki system z trójnogiem.
@@myoniwy zamiast trójnogu który jest drogi i nie zawsze jest możliwość rozstawienia można zastosować dwie liny rozpięte między np.drzewami i węzeł tzw motyl alpejski( który można obciążać w trzech płaszczyznach) do podwieszenia bloczka wtedy nawet wystarczy liny służące do zjazdu przepuścić przez bloczki dowiązać do punktu i w razie problemów można delikwenta ewakułować
@@januszplazy1403 niby tak, ale wtedy ta pozioma lina jest bardzo mocno obciążona. Trzeba by ją bardzo wysoko zaczepiać aby była jakaś sensowna wysokość motylka po obciążeniu.
@@myoniwy wystarczy podeprzeć w dwuch miejscach ale wtedy już się robi rozbudowana konstrukcja , najlepiej to dobierać system do warunków panujących na miejscu . Każdy ma głowę i rozum a Leon potrafi go używać więc sobie poradzi
No właśnie po to jest ta współpraca z Letyshops :)
Zamierzam kupić taki zestaw do ewakuacji z szybów.
Zawsze zastanawiało mnie jedno. Jeśli w szybach kopalnianych są odnogi to czy są też odręki? :-)
Wszystkie były drążone od ręki
@@Pigula. Nie prawda. Niektóre od zyloska i pyrlika a inne od wiertła.
@@Pigula. Ale za to radość po skończonej pracy była od ucha do ucha! :-)
Mam pytanie czy w tym szybie niezagrażał tobie dwutlenekwęgla ?
Nie stwierdziliśmy jego obecność
@@wyprawyleonayt okej
Leon jesteś wielki dzięki za materiał
Ja również dziękuję :)
Z niemieckiego Erdmenge to po prostu 'ilość ziemi', a słowo szybu Erdmenger, to rzeczownik od owych słów, które raczej ciężko tu przetłumaczyć (Ilościowiec ziemny?), aczkolwiek równie dobrze może to być nazwisko, jakich lubiano używać do nazewnictwa szybów w XIXw.
Prawdopodobnie nazwisko. Spotkałem się już z takim :)
Leon to jedyny facet który w całości wchodzi do dziury czy to suchej czy mokrej....
Spuszczał się - na linie oczywiście 💪
Haha, ale Wy jesteście obrzydliwi 😂😜👍🍻
Najważniejsze, że również z każdej wychodzi.
I nie kończy w środku 🤣
Mega ! Super się słuchało :) i oglądało ;) dzieki
Jak zwykle ciekawie i profesjonalnie ,ciekawi mnie fakt, że przy tak małym otworze na 30m parametry były ok.W kopalniach z wentylacją , jest określone że do 10m może być przewietrzanie dyfuzyjne ,powyżej przewietrzanie wymuszone . Lutnią ,wentylatorem lub przepierzeniem w postaci płótna foliowanego .Myślę, że jakiś anemometr rozwiązał by parę zagadek ,typu zamurowana ściana i po wydłubaniu fugi okazało by się, że jest przelot i dalsze atrakcje ;)
Nareszcie. Tak długo kazałeś nam czekać ale jest nowy filmik i jest super. Pozdrawiam
Super
Czy taka stara mapa górnicza jest gdzieś ogólnie dostępna?
Czy na dnie mogą być już jakieś zwłoki?? Na przykład pod wodą?? Czy te okoliczne szyby też zostaną sprawdzone?
Elo Leon, materiał jak zawsze epicki! Z mojej strony drobna uszczypliwość, nie obraź się!
Jak dobrze, że nie zjeżdżaliście na górę! ;)
To coś jak: Idę upadową w górę :)
Zastanawia mnie ile wody było na dole tego szybu, czyli jaka jest jego prawdziwa głębokość. Może warto było podczepić do liny jakiś odważnik i zmierzyć. Zresztą czy taki szyb nie ma jakiejś wartości archeologicznej? Czy nie warto go porządnie zbadać przed zasypaniem?
normalnie najlepiej ze wszystkich youtuberow wytłumaczyłeś o co chodzi z Letyshops
Nikt nie lubi reklam. Ja też nie.
Jeśli jednak mam coś reklamować, to wolę to dokładnie wytłumaczyć.
Dlatego choć nie musiałem, to wolałem poświęcić dodatkową minutę na wytłumaczenie pewnych spraw :)
Nie ma nic za darmo a że oddają to ty kupując płacisz drożej bo to wliczone w produkt
@@marcinzmyslony7403 nie. Bo możesz kupić z jakiejkolwiek aukcji
Więc nic nie jest z góry wliczone
Aby zminimalizowac "ryzyko zawodowe" mozna pomyslec o oczyszczeniu powierzchni wokol otworu z luznych elementow. Wtedy moze nic na glowe nie spadnie.
Na głowę nie spadnie, ale pozostanie tłumaczenie się z odkopania całego szybu. No bo przecież sam się nie odkopał, no nie? :)
Powiedziałeś, że reszta szybów w okolicy najprawdopodobniej jest tak samo zabezpieczona, czy urzędnicy miejscy to zweryfikowali czy jednak poczekają na zgłoszenie spacerowicza, któremu uda się nie wpaść?
Jak zwykle doskonały materiał:)
Pracuję w kopalni, której tzw. drugi ruch ( już nie istniejący a który dobrze pamiętam :) ) był podczas wojny pod szczególną opieką niemców. Zgłębili oni szyb wentylacyjny i wybudowali stację wentylatorów a w trakcie głębienia szybu natrafiono na kużawkę. Z tego powodu zastosowano na pewnej głębokości obudowę tubingową zbudowaną ze segmentów stalowych. Przekrój oczywiście kołowy a reszta obudowy to cegły. Z wiarygodnych opowieści wiem, że za czasów PRL nastąpił wyciek wody z łączeń tej obudowy i używano słoniny do uszczelniania w niej szpar :)
Super by było obejrzeć film o starych metodach przewietrzania, bez użycia elektryczności!!! Nie chcę się tutaj reklamować, ale wspomnę tylko, że na moim kanale można posłuchać i obejrzeć stare poniemieckie wentylatory :)
Piękna robota. Pozdrawiam
Dobra robota Leon.
Ciekawy material👍
Świetna robota!
16:38 - 4% tlenku węgla?
Wydaje mi się że ten czujnik musicie sobie skalibrować lub wymienić na nowszy model. Przy takim stężeniu CO- tlenku węgla, byłbym się tam schodzić nawet całkowicie odizolowany aparatem W-70. To tyle. Miłej eksploracji.
05:54 A skąd można wytrzasnąć takie "stare mapy górnicze"?
Zapewne jakiś urząd górniczy lub miasta posiada takowe mapy
Hej, zastanawiam się co z innymi szybami, ktore widać na mapie - czy Urząd Miasta zainteresował się też nimi? Codziennie spaceruję po tym lesie i ciekawa jestem w jakim stanie jest reszta:) Pozdrawiam
Sprawdziłem je wstępnie. Jeden wymaga dokładniejszego zbadania. Miasto bardzo dobrze podeszło do tego tematu. Aż jestem zaskoczony :)
2:45 haha tóż to papieżowa liczba
Na twoim miejscu przed zejściem spróbowałbym odrobinę odgruzować wejście do szybu w celu poprawienia bezpieczeństwa podczas zejścia. Poza tym cud że szyb nie był zagazowany biorąc pod uwagę że jest to kopalnia węgla. Pojawienie się 1% metanu tuż nad dnem jest jednak zastanawiające, biorąc pod uwagę to że metan jest lżejszy od powietrza. Świetny odcinek.
Metan mógł pochodzić z odgazowanej wody. Przecież jak każdy gaz może się rozpuścić w wodzie i zrobić "gazowaną" wodę.
@@myoniwy A prawda, mógł też być w mule na dnie - zostałby uwolniony wraz z upadkiem kamieni.
Jak widziałeś szyb dookoła jest w takim materiale.
Nie chciałem tego ruszać, by nie zarzucono mi, że to ja go odkopałem, czy coś.
@@wyprawyleonayt Racja
Pozdrawiam serdecznie ciebie i twoją rodzinę 👊
Dziękuję i również pozdrawiam :)
Cześć Leon nie chce się czepiać tylko zwrócić uwagę że chyba dokonałeś złego odczytu w 16:39, chodzi mi o tlenek węgla 4%= 40 000 ppm = śmierć po jednym wdechu.
Poza tym spoko filmy pozdrawiam👍👊
Były 4ppm ;)
Fajny odcinek pozdrawiam serdecznie
Dzięki :)
Czekałem na ten odcinek. 😊 Pozdrowienia!
Leon, zastanawia mnie ta przymurówka w tych szybach. Możliwym się wydaje, że był to szyb wentylacyjny wdechowo-wydechowy. Jedną stroną świeże powietrze w dól, drugą zużyte do pieca wentylacyjnego. Miało by to sens ekonomiczny przy budowie. Jeśli przewietrzane wyrobiska w stosunku do obecnych kopalń nie były rozległe, to odpowiednio kierując przepływem powietrza na dole można byłoby jednym szybem załatwić temat wentylacji małego rejonu górniczego. Lecz to są tylko moje domysły warte twojego spojrzenia na temat. Co o tym sądzisz?
Skoro jest norma w we wdychanym powietrzu to gdzie jest haczyk? Nie ma odnogi więc dlaczego jest dobre powietrze?
hm?
Nie ma odnogi, więc nie ma napływu CO2.
To jest fizyka, jeżeli ciśnienie powietrza jest wyższe od ciśnienia gazów to mamy atmosferę zdatną do oddychania.
Wie ktoś może w jaki sposób murowano te szyby?
Wydrążono dziurę i obudowano drewnem. Potem od dołu układano cegły :)
@@wyprawyleonayt Wiem że czasem murowano także wraz z postępem głębienia szybu czyli można rzec że od góry.
świetny film. pozdrawiam!
algorytmy wrzucily mnie na Studio Dziennik...jak dla mnie hajs nie jest kwestia do dyskusji, tylko kwestia czasu. z taka wiedza, sznytem do tego co robisz ,tu nie ma mowy, ze nie bedzie sukcesu. Przez Ciebie bede biegal patrzac pod nogi...nieeee no pewnie nie bede, bo zawsze patrze w strone tych gwiazd hahaaha krwa, a moglem mieszkac sobie dalej w delcie. DOBRY CHOP ten LEON! Bardzo sympatyczny. pozdrawiam V333
Witam i pozdrawiam.
I znowu miałem pietra, że coś się wydarzy. Leon, bardzo dobra akcja z zabezpieczeniem. Prawidłowo! Full profeska!
Kurcze, a 20-25 lat temu, człowiek biegał po tym boisku i miejscu, gdzie znajduje się szyb 😮
Aż się przejdę na dniach zobaczyć, jak to teraz wygląda. Pozdrawiam
19:59 - to Waćpan na imię masz Rafał czy Leon? 😉
Starzy widzowie wiedzą że ma Rafał a nazwa kanału jest pochodną od filmu "Leon zawodowiec"
Jedno i drugie :)
Kolejny świetny odcinek, dzięki!
Od niedawna oglądam twoje filmiki. I tak sobie myślałem kiedy nowy filmik. I jest. Filmy są super. Pozdrawiam z pomorskiego.
Super wstawka na koniec z tym alarmem w aucie 😁😂
Dla tych co tęsknią i chcą więcej. :) Studio Dziennik - Rafał "Leon" Romanik, autor bloga "Wyprawy Leona" ruclips.net/video/cDCY8_ospEM/видео.html
ooo super ;) dzięki za linka
szkoda ze nie mozna sprawdzic pod woda, czy niema odnogi i jak gleboki byl szyb. Pozdrawiam