Kdy krmit včelstva? Je potřeba, nebo není nějaká změna v zažitých postupech?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • Staňte se členem tohoto kanálu:
    / @všichnipečinkovi
    Kdy krmit včelstva? Je potřeba, nebo není nějaká změna v zažitých postupech?
    When to feed bee colonies? Is there a need or is there no change in the established procedures?
    Wann sollten Bienenvölker gefüttert werden? Besteht Bedarf oder gibt es keine Änderung der etablierten Abläufe?
    Kiedy karmić rodziny pszczół? Czy jest potrzeba, czy też nie ma zmiany w ustalonych procedurach?

Комментарии • 9

  • @JK-bl5ls
    @JK-bl5ls 11 дней назад +3

    Taková technická:
    Na našem území nikdy nebyla čistá černoška. Byli zde namíchané černošky s kraňkou na východě s trochou valašky.
    Co se týče krmení, tak u nás v Podkrkonoší se vždy říkalo začátek krmení 15 srpna a konec 15 září. Také je dost zásadní rychlost krmení. Pokud totiž se krmí pomalu, včelstvo má snahu s pocitem stálé snůšky, toto krmení proplodovat a může to být kontraproduktivní. Při moc velké dávce zase může dojít k špatnému uskladnění těchto zásob a oni se v zimě začnou kazit (i to jsem viděl). Když je dávka optimální dojde k situaci, že se na konci krmení zminimalizuje velikost plodovacího prostoru. Tím se omezí i množení VD. Včelař, však musí najít rozumnou rovnováhu, aby se včelstvo neulilo krmením. Na to jsou potřeba zkušenosti, aby byl správný odhad. Nikdy jsem nepochopil důvod krmení začátkem srpna či ještě dřívější termín, když je ještě přínos, i když malý a včelstvo má zásoby. Právě okolo slunovratu, by se přirozeně mělo omezit plodování a tím se přirozeně omezí letní várka VD. Celá tato problematika, je však dosti složitá na krátký příspěvek sem a vyžadovalo by to delší čas na veškeré detaily chovu.
    Já chovám místní směsku, protože čistá kraňka se mě neosvědčila. Není však špatné sem tam oživit novou genetikou svůj chov, ale nemusí to být kdovíjak čisté a někdy, až přešlechtěné. U nás se totiž řepka nepěstuje a jarní snůšku stíhají pro mě až od třešní. Zato je u nás velice často medovice. Popravdě ani o řepku nestojím.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  11 дней назад

      Děkuji za komentář, tak z 80% souhlasím a našel jsem se v něm. Směska a Váš chov, ano v mnoha oblastech takto včelaři včelaří a ano proč ne, když čas od času geny doplní a vhodně...Původní včela Tmavá, tak to nevím, ale předpokládám že jste asi v tomto znalejší, dokonce to má i logiku, že tady nebyla čistá Tmavá.. Tedy vhodné upřesnění z vaší strany. Co se krmení týká, zde se asi hodně potkáváme, ano přesně to si myslím i já, je to složitější a myslím že to stojí za úvahy a přemýšlení.. Na Vás je vidět (když to čtu) že to děláte, v tomto se opravdu hodně shodneme a jsem rád že takto uvažuje více včelařů...

    • @JK-bl5ls
      @JK-bl5ls 11 дней назад

      @@všichniPečinkovi Řekl bych to asi takhle, za čtvrt století jsem vyzkoušel kdejakou hovadinu co se kde objevila. Právě ono krmení, zde bylo dlouhodobě odzkoušené. Někdy je i úsměvné, jak se vše vrací v jistých vlnách po mnoha letech. Místo, aby včelař se učil od včel, tak se snaží učit včely a to je většinou problém. Neříkám, že by se nemělo jít dopředu v jistých ohledech, jako je léčení.
      Ohledně nakupování matek jsem po zkušenostech velmi opatrný. Některé linie kraňky se mě neosvědčily, protože se přes zimu doslova uplodují. Přitom oné směsky v listopadu po prvních mrazících minimalizují plodování, nebo plně přestávají plodovat. Obě včelstva stáli vedle sebe ve stejných zateplených úlech. Dle mého názoru se chovné stanice zaměřili na špatné vlastnosti linií kraňky. Například pro mě není tolik důležité klidné včelstvo, ale včelstvo, které bez jakýchkoliv dalších zásahů v zimě neploduje. Přitom v zatepleném úlu má mnohem menší spotřebu krmiva. Ani ten pomalejší jarní rozvij není u mne na závadu, protože moc brzký rozvoj zvyšuje zbytečné ztráty, když jsou včely nucené hledat i v nízkých teplotách vodu. Dále co mě vadí u čisté kraňky je to, že je vyšlechtěná na tvorbu masa, i když tato masa není potřeba a v průměru menší včelstvo vyprodukuje stejné množství medu. Na této mase včel se rychleji množí VD a nebo mají větší náchylnost k rojení. Z toho důvodu testování jsem zřídil více stanovišť. Když se při testech, jak léčení nebo něčeho jiného něco nepovede, stále je kde brát chovný materiál.

  • @lubolubo6915
    @lubolubo6915 12 дней назад +2

    Robil som pokus v roku 2022 v jednom včelstve,že koľko z označených včiel sa dožije jari. 22.8.2022 označených 50 mladušiek zelene, 16.9 50 ks mladušiek modré, 14.10. 50 mladušiek červené a 9.11. 44 mladušiek žlté. Kontrola 4.3.2023 nájdené živé: zelené 6ks, modré 14ks, červené 29ks, žlté 32ks. Takže aj včely vyliahnuté v novembri sa dá povedať že sú dlhoveké.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  12 дней назад

      No ono to bude ve finále tak nějak opět různé, dle oblasti, ale jisté je, že líhnou dlouhověké od srpna , ale ne "jen" hlavně do září, ale do října až listopadu...Prostě se to i dle mého názoru posouvá. Před tím je potřeba samo sebou krmit, ale i potom, protože plod jim veme moc zásob na zimu...