Vznik a druhy zvuku

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024
  • V tomto videu si řekneme, co mají společného tělesa, která vydávají zvuk. Společného mají to, že se chvějí. Ano, ta školská poučka zní, že "zdrojem zvuku jsou chvějící se tělesa". Řekneme si, že těmito zdroji zvuku mohou být struny, tyče, desky, membrány, sloupce vzduchu. Pro každý ze zdrojů si uvedeme pár poznámek, aby bylo jasné, o čem je vlastně řeč. U píšťal se dozvíme, jak souvisí její délka s výškou tónu, který vydává. Vykládám to na otevřené píšťale, kde délka píšťaly odpovídá polovině vlnové délky (pro uzavřenou píšťalu je to čtvrtina, ale podrobnosti budou v dalším videu, tak jsem to nijak nezdůrazňoval). Důležité pro pochopení videa je tušit o existenci tzv. stojatého vlnění. Na tuto kapitolu se budu několikrát odkazovat (a v videu několikrát říkám, že je to nutné). Pokud netušíte, o čem je řeč, video "Stojaté vlnění" v mém výukovém kanále najdete ;-). A ještě jedna věc - v prezentaci jsem použil několik videí, která jsem převzal z internetu. Při výkladu to výslovně uvádím a na konci prezentace jsou uvedeny citace dle platné citační normy.

Комментарии • 2

  • @vojtanevrivy5923
    @vojtanevrivy5923 3 года назад +1

    Vaše videa jsou skvělá a moc mi pomáhají v přípravě na maturitu. Mohl bych se zeptat. V jednom z videí mluvíte o kapitole jednoduché obvody střídavého proudu. Omlouvám se, ale takovou kapitolu na Vašem kanálu nemohu najít. Jsem slepý a nebo tady skutečně není? Popřípadě mohl bych se ještě zeptat, zda tady bude víc videí o magnetickém poli a střídavém proudu? Děkuji

    • @stanislavjakoubek1973
      @stanislavjakoubek1973  3 года назад +1

      Děkuju za otázku. Toto video k dnešnímu dni (6. 5. 2021) opravdu ještě natočené není. Ale mám pochopitelně v plánu ho dotočit. Vlastně celý magnetismus a střídavý proud. Mám to tak nějak sepsané, ale nebyl ještě čas to natočit. Pokusím se s tím pohnout :-)