#31 Rekuperacja wykonana samodzielnie. Nagrzewnica i GWC. PeFlex.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 дек 2024

Комментарии • 41

  • @TYGRYSEKJEDEN1
    @TYGRYSEKJEDEN1 2 месяца назад

    Co sądzisz żeby zrobić wężownicę z pexa lub rury miedzianej pomiędzy pomiędzy poborem wody z sieci w domu do kotła gazowego w pomieszczeniu typu kotłownia .
    Powinno zawsze kilka stopni podnieść tęperatury wody użytkowej .
    Jeżeli woda z sieci ma np.10° a by przez tą wężownicę ogrzała się do np.15° to kocioł o tae 5° miałby cieplejszą wodę do nagrzania + - .
    W kotłowni mam około 22 przy suficie 25° .
    Nie duża inwestycja robota i wężownica .Co ty na to ?
    Można też przekrój i dłógość od czerpni do rekuperatora powiększyć i wykożystać temperakurę istniejącą w kotłowni .
    Pozdrawiam

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 месяца назад

      Co do wężownicą to trochę jestem sceptyczny czy to będzie działać ogólnie by musiała mieć duży przekrój ta wężownicą żeby było dobre ciśnienie. A co do czerpni to myślę że trochę by dało ale to też kwestia grubości ocieplenia i żeby nie przesadzić i np bez ocieplenia zrobić bo wtedy punkt rosy może się zrobić

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 2 года назад

    Dobra robota.
    Ja wlasnie wkoncu doczekslem sie dostawy mojego D450 ale cena to ponad 16tys za sam reku plus C6.1
    Ja rowniez do reku zamowilem 2x tlumiki oraz co ważniejsze filtr wstepny.
    Teraz tylko montować😃
    Pozdrawiam

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад +1

      Dzięki. No ja nie chciałem sterownika wszystko mam w aplikacji. Jedyny plus tego sterownika że ma czujniki wbudowane. Fajnie że filtr wstępny u mnie już trochę mało miejsca. Pozdrawiam

    • @MrBresiu
      @MrBresiu 2 года назад

      @@stodoanaswoim6180 głupota jest ta nagrzewnica wstępna... ale to gigantyczna oszczędność producenta centrali. Te flexy przy centrali to dramat za 5 lat będą porwane.

  • @Adam481-f5y
    @Adam481-f5y 2 года назад

    Bardzo ciekawie to wszystko pospinałeś - zmierzam zrobić bardzo podobnie :) Zastanawiałem się, jak przeprowadzisz rurki rekuperacji przez ściany. Mam kilka pytań:
    1. Jaką masz wydajność centrali? Jakie jest zużycie energii - pchanie powietrza przez dwa wymienniki zwiększa opory.
    2. Masz dedykowany okap? Czy wyciągi załatwią sprawę? Założyłeś na nie jakiś prefiltr (opary tłuszczu) ?
    3. Z tego co pamiętam, kombinowałeś z podłączeniem wyrzutu z reku pod PC CWU. Dlaczego finalnie porzuciłeś ten pomysł. Pan Maciej na kanale iZZi instalacje prezentował tak wykonany system.
    4. Jaką pompę do CWU wybrałeś?
    5. Te 200m rury spinałeś jakoś szeregowo 2x100 - czy to jest jedna rura? Jaka jest jej średnica?

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад

      Na filmie widać od strony strychu jak przechodzą przez ściany.
      Centrala ma wydajność 380m3\h.
      Chłodnica nagrzewnica wiadomo zwiększa opory ale minimalnie jest bardzo duża ok 50x50 a dodatkowo jest bardzo krótka czerpania a wyrzutnia dłuższa więc wyrównują się opory.
      Zużycie energii to jeszcze za szybko o tym mówić mam podlicznik zrobiony więc podam jak się wprowadzimy po pewnym czasie. Od 17W do 200W takie są przedziały.
      W kuchni będzie filtropochlaniacz a na anemostat może założę filtr ale wszystko wyjdzie przy ustawianiu na gotowi przepływów.
      Pan Maciej był u mnie rozmawialiśmy i stwierdziłem że naradzie podłącze osobno wszystko i sprawdzę jak to wszystko działa na tyle jest to proste w przerobieniu że mogę to zrobić później. Tak samo ten jego system z nagrzewnica trochę przerobiłem nie użyłem wody cwu tylko osobny układ to jest i podobnie to będzie działać tylko wszystkim będzie sterować rekuperator z aplikacji.
      Pompa ciepła to Immergas immerwater 190s
      Rura jest 32 i jest w jednym kawałku bo nie można tego łączyć w ziemi niby no i bezpieczniej.

    • @Adam481-f5y
      @Adam481-f5y 2 года назад

      @@stodoanaswoim6180 Dzięki za informacje! :)
      Odnośnie oporów, z tego co widziałem w jednej realizacji (GWC powietrzne 50m) opór powietrza oraz zużycie prądu drastycznie rosło dopiero na wyższych biegach pracy centrali. Podpatrz jak to tam u Ciebie wygląda :)
      Masz może jakieś pomiary, jak obecnie wygląda temp. na zewnątrz vs. temp za wymiennikiem glikolowym?
      ps: nie mogę się doczekać filmu z realizacji mikrocementu :)

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад

      Jeszcze nie mam GWC podłączone sama nagrzewnica wisi więc opór już się nie zmieni a temperatura to dopiero jak podłącze.
      Mikrocement zrobiłem w pomieszczeniu technicznym na próbę i wyszło całkiem fajnie ale film będzie jak będę całość robił.

  • @piotrektom6531
    @piotrektom6531 Год назад

    Super. 1) Jak robiłeś szczelność przewodów oświetlenia przejście przez folię paroizolacyjną? 2) jak szczelnie połączyłeś filię paroizolacyjną ze ścianą?

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  Год назад

      W pierwszej kolejności zrobiłem folie paroizolacyjną na całości tak jak było we wcześniejszych filmach była wywiniętą ponad ścianki działowe. I przyklejone fartuchy do ścian zewnętrznych na taśmę dobra i później klej i przyciśnięte profilem obwodowym. Później było płytowanie na 2 razy i następnie od strony strychu wiercilem otwory przez 2 płyty i paroizolację na rury i przejścia przewodów. Wszystkie rury i przewody były przyklejane do foli paroizolacyjnej dookoła.

    • @piotrektom6531
      @piotrektom6531 Год назад

      ​@@stodoanaswoim6180 A więc szczelność przewodów oświetlenia przejście przez folię paroizolacyjną zabezpieczyłeś również taśmą?

    • @piotrektom6531
      @piotrektom6531 Год назад

      Czy w tych miejscach była szczelność?

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  Год назад

      Tak zabezpieczone taśma. Szczelność ogólnie była dobra zdążyły się delikatne przewiewy w niektórych miejscach musiała się taśma odkleić.

  • @sylwiaplaszczyk144
    @sylwiaplaszczyk144 2 года назад

    Super. Czy do końca roku zdążycie się wprowadzić . Ja czekam z niecierpliwieniem na informację o Waszym ogrzewaniu elektrycznym , jak wam to się będzie sprawdzać i jakie będą koszty związane z użytkowaniem. Pozdrawiam serdecznie ❤

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад +1

      Dziękujemy. Raczej się uda wprowadzić myślimy o listopadzie. Jesteśmy na etapie szpachlowania jeszcze malowanie i podłoga z mikrocementu. Montaż kuchni mamy umówiony więc raczej wszystko idzie zgodnie z planem.
      Pozdrawiam 😀

  • @tomaszwojcik1156
    @tomaszwojcik1156 2 года назад

    eleganko:) 5+

  • @jordi5722
    @jordi5722 2 года назад

    Witam Serdecznie! Bardzo podobają mi się twoje filmiki. Chciałem zapytać jak nazywa sie projekt twojego domu i jak wygląda adaptacja na materiały z izodom2000. Skąd brałeś projekt domu, jaką firmę polecasz i ile wyniósł projekt domu?

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад +1

      Witam, dziękuję 👍 projekt jest indywidualny robiony przez lokalnego projektanta i był od początku zaprojektowany w tej technologii. Wzorowałem sie na podobnym projekcie z Archonu dom w Surfiniach. Koszt mojego projektu to 5800zl. Jeśli chodzi o adaptacje to idzie każdy projekt zrobić. Trzeba się zgłosić do projektanta albo do Izodomu. Są firmy które buduje takie domy i mają swoich projektantów. Zapraszam na forum na FB.

    • @qDanys
      @qDanys 2 года назад

      @@stodoanaswoim6180 witaj! 5800 za projekt indywidualny? A w tym projekcie ma Pan podłączenia wszystkich mediów? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад +1

      Tak wszystko co było wymagane do pozwolenia.

    • @qDanys
      @qDanys 2 года назад

      @@stodoanaswoim6180 dziękuje, a czy deski na deskowanie były z dwóch czy z jednej strony strugane? W jednym z komentarzy z prac dachowym ktoś zwracał uwagę ze trochę kory miał Pan w tym materiale, czy zabezpieczał Pan deski dodatkowo jakaś chemia przed robactwem? Czy mogę gdzieś na kanale znaleźć wysokość stropu, wysokość poddasza o wysokosc zewnętrza budynku? Z nagrania wydaje mi się ze na poddaszu można zrobić pokój oczywiście ze skosami, ale zawsze to metry użytkowe :)

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад +1

      Były obrabiane całe i kilka było takich dziwnych ale to pojedyńcze sztuki. Zabezpieczane były impregnatem tylko jak kupowałem teraz już nie. Na strychu jest pomieszczenie 15,5m długie 3m szerokie i wysokość do belek 2,2m. Nośność stropu za bardzo nie pozwala zrobić użytkowego poddasza ale coś tam będę trzymał. Na Instagramie jest aktualne zdjęcie jak to teraz wygląda a z filmikami jestem trochę do tyłu. Wymiary budynku to 16,4x10,10 wysokość ok 6,5m ale teraz nie pamiętam dokładnie.

  • @damiangajewski7398
    @damiangajewski7398 Год назад

    Cześć, Możesz już się wypowiedzieć o efektywności tego glikolowego wymiennika ciepła ? Jakie odczucia ? 😉

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  Год назад +1

      Część, może nie działa tak dobrze jak rurowy ale działa wiadomo że nie idzie wyciągnąć większej temperatury niż daje ziemia więc listopad a grudzień jak były temperatury ok -10 to na rekuperatorze było 2 więc coś tam daje. Jak są temperatury takie ok 4 stopni to mam wyłączony obieg bo bym wychladzal zamiast dogrzewać

    • @damiangajewski7398
      @damiangajewski7398 Год назад

      @@stodoanaswoim6180 Dzięki za odpowiedz. Też rozważam montaż GGWC, a na podstawie tego co napisałeś myśle, ze 12 stopni różnicy to jest bardzo dobry wynik 😉

  • @yevhentarnavskiy8968
    @yevhentarnavskiy8968 Год назад

    a jakie rury pan zamontował? Szukam dla siebie, czy to wszystko jednakowe czy są jakieś lepsze?

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  Год назад

      Rury 75 spectra 1000. Wydaje mi się że są bardzo dobre, właściwości podają też dobre ale szczerze nie wiem trzeba by się popytać innych ją chciałem takie.

  • @stencilm
    @stencilm 2 года назад

    Cześć. Mógłbyś rozwinąć temat gwc? W jaki sposób zakopałeś rure? Może posiadasz jakieś zdjęcia z tego etapu? Myślę nad dołożeniem tego u siebie ale nie do końca wiem jak się za to zabrać

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад

      Część wykopali mi dół ponad 2m głębokości szer 1,5m i długość ok 5m. Następnie rozwinąłem 200m rury zaznaczyłem środek (czyli 100m) i wkładałem do wykopu kręgi raz z prawej raz z lewej rury które później wchodzą do domu. Zasypywalem ziemia i zagęszczalem przesuwając się w stronę domu. Nie mam fotek niestety ale w google można zobaczyć.

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад

      Jeszcze trochę i uruchomie będzie filmik zobaczymy czy coś to daje ale wydaje mi się że musi być zimniej na dworze żeby jakiś efekt było widać

    • @stencilm
      @stencilm 2 года назад

      @@stodoanaswoim6180 5m? Czyli te kręgi są w pionie?

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад

      W poziomie na dnie wykopu i jeden nachodzi na drugi przesunięcie jest ok 15cm.

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  2 года назад

      W google GWC glikolowe albo wymiennik glikolowy i będą pokazane niebieskie rury takie jak od wody

  • @Robert-fj4gq
    @Robert-fj4gq Год назад

    Nagrzewnica jest przydatna? Firma zrobila mi projekt i jej nie uwzglednia...

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180  Год назад

      Jak dla mnie jest przydatna nagrzewnica i gwc i się sprawdza ale to nie jest standardowe rozwiązanie. Moim zdaniem firma zrobiła wentylację prawidłowo a ja to używam do dogrzewania domu. To nie jest wymógł.

  • @adriansz8949
    @adriansz8949 Год назад

    Jaka rura do glikolowego GWC?