Mam focusa MK3 2.0 TDCi po programie 200km , wydaje mi się że ma chyba dziwny brak reakcji na dotyk pedału gazu ma długie zastanowienie ze by dać gazu ,zrobił byś mi diagnozę ,pisze tu bo nie jestem ogarnięty w necie i nie wiem gdzie napisać ,mam nadzieję że coś odpiszesz
Krzysztof świetny materiał - na pewno niektórym rozjaśniło jak to działa. Sam to wszystko wiedziałem bo miałem przez 3 lata 2.0 TDi z EURO 6 i znam dokładnie temat. VCDSem metodą prób i błędów te wszystkie parametry sprawdzałem i do tego dużo pomogły fora bo ta wiedza jest ale nie w takiej pigułce jak w tym filmie. Naprawiasz jak sam powiedziałeś raczej droższe auta albo inaczej ujmując droższe w utrzymaniu (3, 4 litrowe) wiec Twoi klienci pewnie średniej krajowej nie zarabiają. Jakbyś jednak robił troszke starsze auta 2008 - 2015 a takich widzów stawiam że masz najwięcej to byś widział że często nie uda się wyczyścić i naprawić DPfa i jedyny ratunek zamiast wydawania 10 - 15k na nowy to DPF,EGR Off. Wiem że ochrona środowiska ale jeśli skupić się tylko na sprawności auta to po takim zabiegu silnik przetrwa znacznie dłużej. Sam miałem ten problem bo czyściłem w firmie i efekt zapychania wrócił szybko wiec troche na marne wydane pieniądze. Do tego miałem napęd na 4 koła a wtedy demontażu DPFa prawie żadna firma nie chce się podjąć a jak już to cena 2 krotna za takie czyszczenie wiec usunięcie z bólem serca ale bez bólu portfela jest często wybierana. Teraz mam benzynę ale jednak gdyby tak od nowości nie było tego filtra w ropniaku to taki dieselek przetrwałby dużo większy przebieg bez poważnych awarii. Reasumując ta ekologia to tragiczne rozwiązanie bo dobrze wszyscy wiemy co najwięcej szkodzi środowisku....statki, samoloty a nawet produkcja elektryków z energii ze spalania konwencjonalnych paliw ale to już nie temat na tą dyskusje. Pozdrawiam i rób więcej takich filmów!
bo to nie chodzi o ekologie to chodzi o kasę. wprowadzasz bardzo szybko nowe normy by wykluczyc z użytku auta starsze niz 5 lat. Dodatkowo te Audi i VW to nie naprawialne auta. Mazdy Toyoty tam sie nie psują silniki. Tylko lampy łożyska i tak zrobiony by nie dało sie tam włożyć ręki. Silniki są prostrze niż w niemieckich technologiach.
@auto dyżur by EKG - u mnie było ciekawie G31 2.0d pewnego dnia zaczął dymić z rury, zero błędów na desce, kompletnie zero. Okazało się że DPF po prostu pękł. Po późniejszych diagnostykach okazało się że DPF pękł ponieważ wypalał się średnio co 100km przez ostatnie pół roku. Samochód tego też nie zgłaszał. Wypalał się tak często bo była niewielka nieszczelność w dolocie - tez nie była zgłaszana przez samochód chociaż ciśnienie doładowania na czujnikach się różniło. Dodam przebieg 140K. No i oczywiście znaleźć mechanika który to zdiagnozuje w tym ASO ... nierealne :) ...
dziękuję za taką ilość wiedzy, dużo czasu zajęło zrozumieć wszystkie rzeczy odnośnie mechaniki jak i oczyszczania spalin ale w 80 % Pan się do tego przyczynił genialnymi filmikami i tą pozytywną energią, jeszcze raz dziękuję
W starych francuzach (PSA) Eolys był dodawany jak powiedziałeś, ale w samochodach od 2008 roku już jest dodawany proporcjonalnie do ilości tankowanego paliwa (na podstawie czujnika w korku zbiorniku paliwa - magnesy i na podstawie wskaźnika paliwa na zegarach) i zbiornik wystarcza na ok 150 000 - 180 000 a koszt uzupełnienia to 300 - 400pln więc nie jest to jakaś tragedia. Dodatkowo w ww. pojazdach wypalać filtr potrafi już nawet przy 450*C więc przy jeździe miejskiej (nie staniu w korku) potrafi się spokojnie wypalić. Ale te FAP-y nie lubią "pałowania" podczas procesu wypalania - lepiej jechać ze stałą prędkością obrotową ale niekoniecznie 3000 obr/min.
Słuchając twoich porad i dzieląc sie swoją wiedzą ktorą masz Krzysztofie ogromną można powiedzieć ze jest to muzyka dla moich uszu , czyli przyjemność z pożytecznym . Dzięki za wspaniałe przekazy ja osobiscie poszerzyłem swoją wiedzę słuchajac ciebie całkiem pokaźnie. A jestem tylko użytkownikiem samochodów borykajacym sie z wieloma mankamentami dzisiejszych samochodow ,a wiele twoich porad pomogło mi uniknąć problemów wynikajacych z beztroskiego uzytkowania samochodu . Pozdrawiam
Mechanikiem nie jestem. Ale posiadaczem audi. Filmy Pana oglada sie naprawdę przyjemnie , dużo wiedzy. Z czystym sumieniem powiem, ze większość mechanikow powinno zaczac oglodac Pana filmy. Wszystkiego dobrego.
Krzysztof, bardzo dziękuję za merytoryczny materiał. Mam jedno zastrzeżenie, mianowicie powiedziałeś, że regeneracja filtra odbywa się w momencie kiedy wartość sadzy zmierzonej dochodzi do 24g. Otóż nie, regeneracja odpala się kiedy jedna z wartości (obliczona albo zmierzona) dochodzi do 24g i w sprawnym samochodzie ZAWSZE jest to wartość obliczona. Z tego też powodu, dolewanie środków do DPF nie wydłuży interwału w sprawnym samochodzie, bo sadzy może nie być nawet wcale, a regeneracja i tak się uruchomi. No i mówiłeś, że wartość zmierzona spada do 6g, znów chodzi wartość obliczoną, zmierzona spada do zera, a nawet poniżej :) Pozdro
Masz rację... u mnie masa obliczona (calc.) skacze z jakiejś tam wartości do 24g kiery to zmierzona osiągnie taką wartość i wtedy uruchamia się proces regeneracji. I tutaj mam problem na który może coś podpowiesz. Przebieg 257tys, A6 C7 CGLC, skrzynia multi. Np. dzisiejsza sytuacja... trasa w sumie 300km. Przez 50km wartość sadzy obliczonej (calc.) urosła niecałe 2g a masa sadzy zmierzonej (measured) urosła aż 10g. Zatrzymałem się na hot doga, auto odpalone ponownie i przez kolejne 75km wartość sadzy obliczonej (calc.) znów urosła +- tak jak poprzednio 2,5g a masa sadzy zmierzonej (measured) 3g (czyli prawie jak obliczonej). Co może być powodem, że raz masa sadzy zmierzonej rośnie w oczach, a raz rośnie prawie jak kalkulowana czyli prawidłowo. Filtr prany, wartość oil ash reside (wartość popiołu olejowego) wyzerowana, kolektor wyczyszczony, EGR wyczyszczony chociaż podciśnienie nie rusza klapą mechaniczną, która otwiera obieg spalin przez chłodnicę EGR (ręką chodzi lekko a na aucie po wykonaniu testu diagnostycznego trzeba jej pomóc ręką), środek LM zastosowany, żadnych zauważalnych zmian. Masz jakiś pomysł co może powodować, że raz masa sadzy zmierzonej rośnie jak szalona a raz prawidłowo w podobnym tempie do obliczonej.
Szacunek dla Pana Krzysztofa. Profesjonalista bez dwóch zdań. Obecnie nie ma możliwość diagnozowania auta na słuch. Bez oscyloskopu i dobrego komputera diagnostycznego i umiejętności odczytywania danych nie można diagnozować auta i oczywiście obszernej Wiedzy jaką Pan Krzysztof Posiada. Chyle czoła, takich ludzi nam potrzeba.
Wykonywanie dodatkowych wtrysków do komory spalania by podnieść temperaturę spalin i wypalić DPF jest KARYGODNE - prowadzi do rozrzedzania oleju i wymuszonego szybszego zużywania silnika, w którym olej i tak już pracuje w szczególnie trudnych warunkach. To samo było kiedyś w Mazdach, tam dopuszczano wg instrukcji rozrzedzenie oleju paliwem o 10%. Jedynie rozsądne rozwiązanie to dodatkowe wtryski w kolektorze wydechowym, tak było w Toyocie Avensis DCat. Co do możliwie szybkiego podnoszenia temperatury pracy silnika, to znów wzorowe rozwiązanie miała seryjnie wspomniana Avensis, coś w rodzaju małego palnika z płaszczem/podgrzewaczem wody (wielkości butelki 1/4l, jakby webasto) zasilanego paliwem z baku. To ogrzewanko włączało się poniżej jakieś temperatury np. 10st na dworze i dzięki swojej dużej mocy grzewczej sprawnie podnosiło temperaturę silnika i przy okazji wewnątrz samochodu Dla kogoś kto nie miał garażu, to w zimie miodzio.
Logicznie rzecz biorąc to tak się wydaje że najlepiej wtrysk paliwa powinien być kolektor wydechowy, ale życie pokazało że te wtryskiwacze w bardzo trudnym środowisku jakim jest bardzo bardzo gorący kolektor wydechowy też nie wytrzymują tyle ile by się ich oczekiwało. Teoretycznie rozwiązanie Toyoty się wydaje genialne w praktyce Niestety okazuje się że prawa fizyki czyli bardzo wysoka ekstremalnie wysoka temperatura w kolektorze wydechowym niszczy je tak samo szybko A cena tych wtryskiwaczy dodatku do kolektora wydechowego jest bardzo wysoka
Przy sprawnych układach i jeździe na trasach rozrzedzanie oleju nie wystepuje wtrysk do komory spalania nic nie psuje. Jak ktoś jeździ po 2 km to tak. Ale wtedy diesla się ne kupuje.
Jazda na krótkich dystansach i wiecznie niedogrzanie nie jest zbyt dobre dla każdego silnika. Z drugiej strony znam sporo osób którzy tak właśnie uzytkują diesla. Ewentualnie raz w tygodniu wypad za miasto 20-30km na działke czy coś ale i tak jazda spokojna jedynie silnik się zdąrzy dogrzać. I nikt problemów nie ma (w tym ja). Warunek jak dla mnie jest jeden. Kiedy już się załączy wypalanie dpf to nie przerywać go. To całe rozrzedzanie oleju występuje właśnie wtedy gdy ktoś non stop przerywa (i jeździ cały czas na wypalaniu którego nie można dokończyć) albo jak ktoś ma już zapchany filtr i mimo zakonczonego wypalania załącza się znowu po 20 kilometrach.
@@tombouu Wtryskiwacz kosztuje poniżej 200 zł! Chyba lepiej wymienić wtryskiwacz, niż niszczyć silnik, nieprawda? W moim aucie działał do momentu sprzedaży auta, przez 175.00km!
@@MarcinvRS Zgadzam się z Tobą, temperatura pracy jest krytyczna, dlatego stosowanie układów możliwie szybko pogrzewających temperaturę silnika jak w w/w Toyocie powinna być obowiązkowe. Sposób użytkowania auta opisany przez Ciebie, niestety tylko zmniejsza poziom rozrzedzenia oleju, ale go nie eliminuje. Przy -10st jechanie dieslem przez ca pół godziny w zimnie dyskwalifikuje ten napęd dla bardzo wielu użytkowników, w szczególności dla nazwijmy to dojeżdżających do pracy..
W autach psa przy 1 systemie dozowania dodatku tak wyglądało że dozowanie nastspowalo po zamknięciu klapki paliwa. Na pewno w euro 5 dozowanie jest do ilości paliwa. Wszelakie środki obniżające temp wypalania sadzy na bazie ceru powodują powolne zatykanie filtra cerem a on jest nie palny zostaje tylko płukanie także dodawanie takiego środka to pozorna korzyść bo zamiast sadzą zatkamy filtr cerem
Oglądam Cię juz dłuższy czas ale poziom Twojej wiedzy rozwala mi mózg 😂 Nie wiem czy się pozbieram po tym odcinku. Szacun wielki o Pozdrawiam serdecznie !!!
Duzo merytorycznej wiedzy,popartej ciekawymi faktami...przyda się napewno,bo obsługuje floty głównie grupy VW w pojazdach użytkowych...dziękuję. Pozdrawiam serdecznie oraz życzę wszystkiego dobrego.
Dziękuję Krzysztof za bardzo ciekawy i merytoryczny odcinek. Silnik DFBA w A6 C8 to produkcja od 2018r., bardzo fajny silnik, szkoda, że mocniejszy (204KM) od poprzednika (190KM) a moment 400NM ten sam - kastrowany, tak domniewam ze względu na skrzynię. Jeszcze raz dzięki.
Odkryłem kanał dosłownie tydzień temu i jest tyle filmów, które chciałbym obejrzeć, że nawet nie wiem za co się w pierwszej kolejności zabrać 😁 Kopalnia wiedzy!
@ja mam pytanie czy w tym modelu da się ta cała ekologię wymontować lub odłączyć,wyciąć żeby nie zamulała silnika i nie przeszkadzała w użytkowaniu i ile by to kosztowało. Lub ewentualnie co da się wyłączyć odłączyć wymontować.
Z ciekawostek. Mając DPF nie lejcie diesla B0 ( bez bio komponentów ). Można go znaleźć na wielu stacjach często przy Leclerc itp. Przekonałem się na własnej skórze, że na tym paliwku w mieście filtr zaczął mi się wypalać co 170-180km a nie jak zwykle co 250-280km. Normalnie zawartość sadzy obliczonej dyktowała kiedy ma się rozpocząć wypalanie, bo zawsze jako pierwsza osiągała 23g. Teraz sadza zmierzona dużo szybciej osiągała wartość 23g i rozpoczynał się proces wypalania. Gdy tylko wyjeździłem cały bak i wróciłem do zwykłego B7 filtr zaczął co raz później się wypalać, aż w końcu wrócił do normy przy 2 tankowaniu. Natomiast przy paliwach premium B7 itp nie zauważyłem różnicy od zwykłego B7. Widać, że nasze nowe auta są dostosowane do nowych paliw i na nich trzeba jeździć.
U mnie obliczona masa sadzy rośnie sukcesywnie. Wartość przy której rozpoczyna się wypalanie to niby 21.9g. Na tą chwilę mam 20.4 (300km od wypalania z czego 190-200km po mieście). Za to zmierzona masa sadzy cały czas jest w zakresie 8g - 12g i mam wrażenie że zależne jest to od stylu jazdy. Jeśli jadę tylko do pracy 5km po mieście to zmierzona jest około 12g ale jak jadę kawałek dalej i za miasto to jest bliżej 8g. I nie wiem właściwie co ona pokazuje. Jeszcze nie miałem okazji sprawdzić w dłuższej trasie i na autostradzie
Masz dużą oglądalność wiec jak chcesz jeszcze bardziej pomóc to możesz polecić aplikacje na smartfona do podglądu procesu filtra. VAG DPF nie każdy ma vcds , apka jest płatna jednorazowo i działa super, dzięki niej można zapobiec przerywania procesu wypalania bo zawszę wiemy kiedy będzie i za ile się skończy , jest tak jak mówiłeś że na autostradzie trwa około 5-10 minut a na mieście nawet do godziny jeśli nie zgasimy silnika w tym czasie. Dzięki i powodzeniami w warsztacie.
I za każdym razem jeździsz z telefonem przed oczami ? Poczytaj o DPF control zamiast zaczniesz namawiać na coś przez co można wpaść do rowu patrząc w telefon.
@@bobb9616 a nie prościej i bezpieczniej po prostu wiedzieć kiedy DPF się wypala? I nie trzeba za każdym razem odpalać telefonu i parować go z czymś w OBD?
Pełen szacun za przekazywaną wiedzę i Twoje kompetencję oraz całej załogi, natomiast jako elektronik/elektrotechnik/elektromechanik, nie można mówić ile volt, kilowat, kilometr. Masz w domu w gniazdku 230 Volt czy Voltów ? Do domu 10 kilometr czy 10 kilometrów ? Masz grzejnik 10 kilowat czy kilowatów ? Nasza Pani od elektrotechniki bardzo zwracała na to uwagę, że jako technik trzeba wypowiadać się profesjonalnie i pilnowała tego. Bardzo to zapamientałem.
Petarda🧐🧐🧐 Tyle wiedzy w jednym odcinku👍👍👍 Głowa jak encyklopedia EKG Tom xxx😁😁😁 "Wciągam" te wszystkie filmy i cały czas do mnie dociera jak mało wiedziałem🤣😱🤪 Czekam na wiecej👍👍👍
W hyundai nadstan oleju pojawiał się tylko przy regularnym przerywaniu procedury wypalania. Gdy regeneracja nie była przerywana tylko sterownik sam ją kończył, ten problem nie występował. Autem zrobiłem 40k km. Filtr wypalał się w lecie nawet co 60km w korkach do 250km
Oglądałem wielu Mechaników Ale takiego jak ty jeszcze nie. Wiedza i praktyczne zastosowanie super.! szkoda że czy nawet lekarze tak ludzi nie traktują jak ty samochody
Powinno się zmienić a nawet należy bo sterownik dopuszcza paliwo do oleju żeby zwiększyć temperature. I nie dość że przybędzie Ci stan oleju to jeszcze będzie rozrzedzony ON i nici ze smarownia silnika;) ten pan tu powiedział że paliwo zostaje dodane do układu wydechowego ale tylko wtedy gdy jest dodatkowy wtrysk zamontowany na układzie wydechowym;)
o szefie...od powstania kanału czekałem na taki materiał! moje uwagi: 1. Obliczona masa sadzy wynika też z temperatur na dpf- jak będzie ostatni czujnik odpięty to zmierzona będzie niska a obliczona będzie pikować w górę! 2. Kolejny element do obliczonej zawartości sadzy to czujnik cząstek stałych (g784) dzięki niemu też będą szły w górę parametry zawartości sadzy! 3. To co nazwałeś wypalaniem biernym zachodzi przy niższych temperaturach, 650stopni jest potrzebne do szybkiego wypalania. Pasywne wypalanie zachodzi już przy 350-400 stopniach a to juz nie są problematyczne temperatury na trasie. Dla testu mozesz wrzucić tempomat na trasie i obserwować zawartość sadzy jak spada! Cieszę się, że ten materiał powstał. Poprzedni był mocno okrojony i tym bardziej cieszę się, że został rozszerzony! Teraz mała uwaga techniczna :D uśmiejesz się ale musisz albo zadbać o oświetlenie albo coś zrobić z zarostem :P jakoś na początku filmu świetnie było widać jak błyszczały Ci się siwe/białe włosy na twojej twarzy. Kobieta przechodziła obok i sptyała żartem (bo już Cię trochę kojarzy) czy dziś nagrywane po długim weekendzie :p Dobra rada od brodacza zapuść dłuższy zarost wtedy siwizna nie straszna!
Mega odcinek 💪 Najlepiej, do obniżania temperatury utleniania się wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i sadzy sprawdza się ferrocen. Efektem jest pełniejsze wypalanie filtrów DPF np 3g zamiast 5. A dodatkową zaleta jest katalityczne podjadanie sadzy w EGR i dolocie -zdecydowanie mniej spektakularne jak w DPF ale działa. Ja polecam 😎
W hyundaiu robiłem wypalanie według instruckji. No nie bardzo szło. Po 20km nic nie ruszyło. a wystarczyło włączyć tryb sport i na S-ce jadsąc raptem 80km na godzinę na 3 przyspieszać z pedalem w podłodze i odpuścic pedał, znowu podłoga itd. Zakres 70-100km/godz. W 6min filt wypalony i kontrolka zgasła
Przerzuciłem już kilka mercedesów, szczególnie 3 litrowych dieslów, ale zdarzały się i 2 litrówki. Odpukać, nigdy nie zdarzył mi się problem z zapchaniem DPF, i jeździłem w różnych warunkach i trasy i miejskie jak to się mówi w koło komina, gdzie silnik cierpi na nie dogrzewanie. Oczywiście potrafię w tych silnikach rozpoznać kiedy silnik zaczyna regenerację filtra DPF, więc w pewnym sensie ułatwiałem silnikowi proces wypalania filtra, bo nie gasiłem silnika w momecie gdy on już ten proces rozpoczął, a jak wiadomo przerywanie tego procesu zabija filtr DPF szybciej. Kończąc temat, wychodzi na to że niektóre marki samochodów są bardziej problematyczne w kwestii DPF.
Tez mam u siebie dpf touran 1t2 2.0 cross bmm 2007 przy przebiegu 210 000 wymontowany do czyszczenia gdyz w vcds bylo ze jest juz pelny chociaz z autem nic sie nie dzialo niepokojacego. Autko smiga bezproblemowo przejechane prawie 30 000km od czyszczenia stan popiolu wyzerowany oczywiscie chociaz przyznam ze byl plan wywalenia tego ustrojstwa. Zmienilem zdanie kiedy uslyszalem jakie kary sa za takie zabiegi a w planach jest wyjazd za zachodnia granice😊
No ok a co z dodatkami do paliwa , na przykład Pro-Line Diesel Particulate Filter Cleaner ? można to użyć kiedy wiem że mój wóz chce wypalać filtr ?? może jakiś test co Ty na to ?? Ja stosuje to w moim mondeo mk4 2012 2.0 tdci 163km profilaktycznie raz na pół roku wlewam i robie regeneracje przez komputer , na razie odpukać 300k przebiegu i jest cacy , a odczyt niestety w Forscanie jaki mam to tylko ciśnienie w filtrze na jałowym biegu 0,2 hPa
Pozdrawiam Zespół EKG i Właściciela. Niezmiennie pod wrażeniem fachowej inżynierskiej wiedzy. Bardzo dziękuję za dzisiejsze wsparcie. Pozdrawiam. Piotr U. KELLER. 😊
Super wykład wszystko co tu powiedziałeś po diagnozie widać że silnik nie działa poprawnie a komputer niczego użytkownikowi nie mówi, producenci się zabezpieczyli a ty płacisz i płaczesz ..
Super materiał, amatorzy którzy wycinają DPF może nie wiedzą jak działa filtr cząstek stałych to teraz mają okazję się dowiedzieć. Swoją drogą powiedziałbyś co wydostaje się do atmosfery podczas wypalania takiego DPF-a. 👍👍👍
Nie znam skład chemiczny, ale słyszałem ,że lepiej nie być w pobliżu jak się wypala!, że rakotwórcze !...Nie raz mi się wypala w mieście i patrze w lusterko i 😢 - czym Ci ludzie z tyłu Sobie zasłużyli?!?!? Masakra ta " ekologia"
Mądrego to aż miło posłuchać. Świeczki się już dawno powypalały na poszukiwaniach. Myślałem, że tacy nie istnieją, a jednak jest - Inteligentny mechanik 🙂
No tak ale te samochody są mechanicznie spieprzone jak się tylko da. Renault, Toyota od dawna stosuje 5 wtryskiwacz w kolektorze wydechowym, nie rozrzedza to oleju. Filtr jest za mały do pojemności. Nie ma wpływu na olej. To są samochody które za 10 lat znikną z rynku, kto będzie płacił po 20 tyś. Za naprawy tego układu?
Super materiał akurat to mój silnik. Zabrakło tylko informacji co ile km średnio powinien wypalać się filtr. Ja jeżdżę 40 km do pracy eska z tego ok 5 to dojazd przez miasto. Na esce prędkość 130 2000 obrotów i filtr wypala się co ok 400 km wydaj mi się trochę za często przebieg silnika 80000 km q5 2021r.
Dzień dobry Może zrobiłby Pan odcinek na temat GPF najlepiej o Hyundai lub KIA bo jest tam problem. Mam też pytanie jakie są parametry GPF czy obowiązują takie jak dla DPF np. różnica ciśnienia na biegu jałowym 14 mbar to już sygnał ostrzegawczy, np. 60 mbar przy 3000 obr./min Pozdrawiam
Czemu w Europie nikt na producentach nie wymusił wskaźnika na desce zapchania dpf oraz możliwości włączenia wypalania przez użytkownika np od 75 % wypełnienia. Nie raz.. jak wracam z dluższej trasy.. oczywiście pod domem załącza się wypalanko... Kto to wymyślił.... Ponoć w Australii Toyota musiała na tamten rynek montować jakieś udogodnienia związane z dpf
zajmuje sie tymi tematami zawodowo i o ile nic nie jest dla mnie nowe to uwazam to za mega merytoryczny odcinek dla przecietnego uzytkownika..Pozdrawiam serdecznie,, Dobra Robota
A co ile powinien dopalać 2.0 TDI 150 koni w audi a4 b9? Jeżdżę po mieście to wytrzymuje 300km a cykl mieszany niecałe 400km. Wydaje mi się, że po dieselgate to norma, bo już chyba żaden w vagach nie wytrzyma 700km bez dopalania
Panie Krzysztofie ręce opadają dwulitrowy TSI kod silnika cawb, brak ciśnienia na rozgrzanym wszystko przejrzane dół silnika jak nowy, wałki można się czesać tak wypolerowane wymieniona pompa oleju, faza tory sprawne na ssącym pół milimetra luzu w jedną i w drugą stronę na wydechowym wszystko okej cypelek chodzi bez żadnego zacinania, rozrząd wymieniony, wałków wyrównoważających brak w tym silniku, jak już pisałem ręce opadają, sadzone kilka tysięcy efektów nie ma, proszę tylko o jakąś wskazówkę, ściągacz głowice bo tam są jeszcze jest jeszcze zawór, pozdrawiam panie Krzysztofie, proszę o wskazówkę
ogrom wiedzy przedstawiony w przystępny sposób 👍 A czy można prosić o podobny odcinek o GPF? posiadam volkswagenowe 2.0 TFSI z 2020 roku i chicałbym również wiedzeic jak dbać, na co zwrócać uwage w codziennej eksploatacji.
Krzysztof, u mnie sprawę rozwiązuje Webasto. Silnik sam się dogrzewa w okresie chłodnym. Mam Passata CC 2.0 Tdi, mam przejechane 331tys, 15tyś temu czyściłem dolot( słuchałem najlepszych), z dolotu wyjąłem pół garstki😊, dpf oryginał. Na szczęście Pasek jest z 2011r. dlatego jeszcze jeździ😊. Pozdrawiam serdecznie
CZEKAŁEM NA TEN ODCINEK !!! z bardzo prostego powodu , bo w końcu przyjacielu poruszyłeś temat silnika który sam osobiście mam. Dzięki Ci wielkie za te pare słów na początku z ogólnej charakterystyki tak żebyśmy wiedzieli z czym mamy do czynienia. Powiem Ci , że bardzo się zastanawiałem przed kupnem tego samochodu czy to robić czy nie , bo wiedziałem jak bardzo jest naszpikowany wszelakiej maści dziadostwem , które kiedyś będzie musiało się zepsuć , ale ponieważ był w miarę świeży bo rocznik 2017 i przebiegu miał 50 tys km to się zdecydowałem. Na dzień dzisiejszy czyli po półtora roku od zakupu i przy przebiegu 100 tys km a wiec jak łatwo się domyślić większość zrobiona po autostradach wywaliło mi błąd p200200 a wiec problem z DPF. Co ciekawe brak jakichkolwiek odczuć awarii , samochód nie traci mocy , pięknie odpala , nie kopci. Wszystko tak jak było , na przeglądzie mierzone spaliny , wszystko wzorowo. Na dzień dzisiejszy błąd po prostu został skasowany i póki co nie wrócił ale wiem już , ze udam się do warsztatu w celu konkretnej analizy stanu mojego DPF. Miałem nadzieje , że do 200 tys km nie będzie przygód ale jak widać nadzieja matka głupich 😂 cieszę się , ze nadmieniłes , że audi stosuje jakosciowo dobre materiały przy produkcji swoich motorów. Zastanawiało mnie to właśnie bo jednak wiesz , kupujesz audi to chciałbyś żeby ta jakość jednak była na poziomie. Zastanawiałem się czy podnosić moc chiptunningiem bo aktualnie mam fabryczne 190 km i 400nm ale po obejrzeniu tego filmu jednak sobie to odpuszczę , nie ma sensu żyłować tej jednostki jeszcze mocniej tymbardziej , ze już nie ma łatwego życia. No cóż mnie czeka diagnostyka a Tobie jeszcze raz dziękuje za ten film 🤜🤛
@@patryciusz1właśnie tez mi się tak wydaje , czytalem różne fora i często piszą , że to sam egr a nie dpf jest winowajca. Generalnie i tak będzie sprawdzony cały układ. Mam nadzieje , ze filter dpf będzie okey ale spodziewam się , że cały dolot będzie do czyszczenia i egr raczej do wymiany. Pozdrawiam
A czy po zalaniu tego środka LM, nie będzie żadnego problemu z uszkodzeniem silnika? Mowa w moim przypadku o dwu litrowym dieslu BMW, X4, auto przejechane ma 29tys km i jest to chyba najnowszy wypust tego silnika bo auto mam z 2022r. Natomiast z tym wypalaniem biernym to chyba aktualnie jest trochę inaczej. Nie wiem, może to kwestia marki i modelu. Ja u siebie w BMW obserwuję bardzo często proces wypalania DPF oraz proces przyrostu tej sadzy i wystarczy że przekroczę temperaturę 300 stopni, widać w narzędziu diagnostycznym, że zapełnienie filtra cząstek spada. Nie są to takie spektakularne spadki jak podczas wypalania ale ten wskaźnik spada. Kolejną ciekawą rzeczą jaką zaobserwowałem, co może wydać się trochę absurdalne, bo pewnie wiele osób powie, że im dynamiczniej jadę, tym DPF się szybciej wypala. W moim BMW kompletnie się to nie sprawdza. Najlepsze warunki do wypalania się sadzy, mam jadąc w granicach +/- 70km/h. Wówczas temperatura wypalania jest na poziomie 620 stopni. Generalnie jest powyżej 600 stopni. Im szybciej jadę, tym bardziej ta temperatura spada a już na pewno jest niższa niż te 600 stopni. Nie wiem, może BMW stworzyło jakiś system aby te filtry mogły wypalać się lepiej podczas jazdy miejskiej. Trudno mi powiedzieć. Ponadto w BMW wypalanie filtra odbywa się do jakichś 3 - 4g ale uwaga! Sterownik po zakończeniu wypalania i tak te wskazania resetuje i zapełnienie idzie od 0.
Jak zawsze dużo przydatnych informacji. A czy w waszym warsztacie przy każdym serwisie olejowym również zwracacie uwagę na kondycję filtra dpf? Pozdrawiam
Wiedzy znów mnóstwo podałeś, wielkie dzięki. Na drugi raz będę musiał wziąść kartkę i długopis żeby wszystko zapisać. Fajnie bh było jak byś jeszcze pokazał jak wejść w VCDS w poszczególne parametry. Pozdrawiam!
Chciałbym się z Tobą spotkać i porozmawiać o wypalaniu ja bardziej znam się na ciężarówkach podoba mi się to co robisz mówisz Widzie że ma to wiele wspólnego pozdrawiam
Dziękuje za odcinek. Mam Silnik 2.0 TDI EA189 po akcji diselgade. Generalnie działa bardzo dobrze pomimo przebiegu 420.000km (wcześniej to było moje auto służbowe - teraz już prywatne). Nie sprawdzałem jeszcze logów podczas jazdy ale na postoju na obrotach 2,500 jest około 45-48hPa. Pomimo że masa popiołu w oleju to 75g (przy limicie 70g cffb). Jak to auto było moim autem służbowym to w dalekim poważaniu miałem czy ten filtr wypala się czy nie - jazda głównie autostradowa. Nie zauważyłem też żadnych symptomów po wgraniu oprogramowania po aferze. Teraz jak odkupiłem ten samochód staram się kontrolować kiedy filtr się dopala i ile to trwa z użyciem DPF Control - przy normalnej jeździe autostradowej bez gaszenia auta to od 630-700km - Po tym dystansie wypalanie zachodzi w zasadzie bez znaczenia czy auto ma to 24g sadzy czy nie. Przy jeździe mieszanej - dojazdy do pracy (rzadko - uważam że 17km to lepiej jednak na rowerze przyjechać niż skrobać 15min szyby i 30min jechać zakorkowanym miastem) + krótkie 50-100km trasy mam wypalanie co 300-350km. Jenda spraw mnie martwi zdarza się że DPF Control zasygnalizuje wypalanie 15min po odpaleniu zimnego silnika (takiego zimnego w zimie a nie w lecie) i za każdym razem wypalanie trwa tylko 4-4,5km. Najbardziej w tym systemie denerwuje mnie jednak fakt że wypalanie rozpoczyna się zawsze jak już dojeżdżam - zjade z autostrady i jestem pod domem /zatrzymuje się przed dystrybutorem/ czy wiozę rodzącą żonę do szpitala ( ;) ) Posiadam jeszcze starszy samochód reż 2.0TDI o tej samej mocy - bez tego dziadostwa jeszcze na pompowtryskach i w jeździe jest on przyjemniejszy jak generalnie jak depnie się jednemu czy drugiemu jest to samo ale przy zwykłej jeździe 1500-2200obrotów ten bez filtra ma więcej elastyczności - to by mnie martwiło ale wiem że ten służbowy passat (teraz mój) miał tak od samego początku.
Witaj. Super ze wspomniałeś również o francuskiej technologi , mowie tu o dodatku eolys. Fap to moj ogromny problem, jazda od mechanika do mechanika. Wpakowana polowa wartosci pojazdu , wypalanie co 100km i nikt nie wie dlaczego . Pozdrawiam
Dopiero na ciebie trafiłem ale przynajmniej konkret bez zbędnego pieprzenia o napojach kawie problemami z klientami i tak dalej i tak dalej czymkolwiek Pozdrawiam
Masz potężna wiedzę na temat aktualnej motoryzacji . Wielki szacun !!!! PS. Powinieneś prowadzić wykłady dla przyszłych mechaniorow 💪💪💪💪😉😉😉😉. Dzięki za materiał. Pozdro
Miło się słuchało. Wiedza niesamowita! PS. Panie Krzysztofie, ale jak tłumacze Żonie, że nie możemy zgasić auta tylko jechać sie przejechać na wyższych obrotach, aby wypalić DPF bo czuje, że sie wypala to mówi do mnie, że głupi jestem i nie poważny. I weź bądź tu mądy :D Pozdrwiam!
Przeciez za taka wiedzę, którą sie Krzysztof dzieli sie normalnie płaci. Widać odrazu jaką ma szeroką wiedzę i pasję. Szacun ! Pozdrawiam
Dziekuje😊
Mam focusa MK3 2.0 TDCi po programie 200km , wydaje mi się że ma chyba dziwny brak reakcji na dotyk pedału gazu ma długie zastanowienie ze by dać gazu ,zrobił byś mi diagnozę ,pisze tu bo nie jestem ogarnięty w necie i nie wiem gdzie napisać ,mam nadzieję że coś odpiszesz
Krzysztof świetny materiał - na pewno niektórym rozjaśniło jak to działa. Sam to wszystko wiedziałem bo miałem przez 3 lata 2.0 TDi z EURO 6 i znam dokładnie temat. VCDSem metodą prób i błędów te wszystkie parametry sprawdzałem i do tego dużo pomogły fora bo ta wiedza jest ale nie w takiej pigułce jak w tym filmie.
Naprawiasz jak sam powiedziałeś raczej droższe auta albo inaczej ujmując droższe w utrzymaniu (3, 4 litrowe) wiec Twoi klienci pewnie średniej krajowej nie zarabiają. Jakbyś jednak robił troszke starsze auta 2008 - 2015 a takich widzów stawiam że masz najwięcej to byś widział że często nie uda się wyczyścić i naprawić DPfa i jedyny ratunek zamiast wydawania 10 - 15k na nowy to DPF,EGR Off. Wiem że ochrona środowiska ale jeśli skupić się tylko na sprawności auta to po takim zabiegu silnik przetrwa znacznie dłużej. Sam miałem ten problem bo czyściłem w firmie i efekt zapychania wrócił szybko wiec troche na marne wydane pieniądze. Do tego miałem napęd na 4 koła a wtedy demontażu DPFa prawie żadna firma nie chce się podjąć a jak już to cena 2 krotna za takie czyszczenie wiec usunięcie z bólem serca ale bez bólu portfela jest często wybierana. Teraz mam benzynę ale jednak gdyby tak od nowości nie było tego filtra w ropniaku to taki dieselek przetrwałby dużo większy przebieg bez poważnych awarii. Reasumując ta ekologia to tragiczne rozwiązanie bo dobrze wszyscy wiemy co najwięcej szkodzi środowisku....statki, samoloty a nawet produkcja elektryków z energii ze spalania konwencjonalnych paliw ale to już nie temat na tą dyskusje. Pozdrawiam i rób więcej takich filmów!
jestem młodym mechanikiem ucze się z pana filmów kozak robota więcej takich ludzi jak pan powinno być pozdrawiam miło 😀
Dziekuje
@mogę prosić o jakiś kontakt? Albo emaila? Mam problem
Dobrze, ze Europa tak bardzo walczy z ekologią, żeby reszta Świata miała na to wyje... :)
Najlepiej widać to w USA jak kupuje się w sklepie i dostaje tony reklamowek😂/pojebana unia...
Walka o ekologię, to tylko taka przykrywka dla innych działań.
bo to nie chodzi o ekologie to chodzi o kasę. wprowadzasz bardzo szybko nowe normy by wykluczyc z użytku auta starsze niz 5 lat. Dodatkowo te Audi i VW to nie naprawialne auta. Mazdy Toyoty tam sie nie psują silniki. Tylko lampy łożyska i tak zrobiony by nie dało sie tam włożyć ręki. Silniki są prostrze niż w niemieckich technologiach.
Unia Europejska emituje ok 8,7% globalnej emisji co2 więc zbawimy świat... 😅
@@kyniovtg A może pojebany świat
Nie jestem mechanikiem ale lubię ogladac Twoje filmy. Masz ogrom wiedzy dzielisz sie z nia z innymi. Wielkie brawa i szacun 🙂👍
Dziekuje 😊
@auto dyżur by EKG - u mnie było ciekawie G31 2.0d pewnego dnia zaczął dymić z rury, zero błędów na desce, kompletnie zero. Okazało się że DPF po prostu pękł. Po późniejszych diagnostykach okazało się że DPF pękł ponieważ wypalał się średnio co 100km przez ostatnie pół roku. Samochód tego też nie zgłaszał. Wypalał się tak często bo była niewielka nieszczelność w dolocie - tez nie była zgłaszana przez samochód chociaż ciśnienie doładowania na czujnikach się różniło. Dodam przebieg 140K.
No i oczywiście znaleźć mechanika który to zdiagnozuje w tym ASO ... nierealne :) ...
Człowieku,Twoja wiedzą jest ...nie wiem jak nazwać ;przerażająca lub porażająca mnie ...! PEŁEN SZACUN !❤
Dziekuje😁
Witam 👍👍👍👍👍. Dla mnie Krzysztofie jesteś REKINEM MOTORYZACJI👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍. Dobrze że jeszcze są tacy jak Ty👍👍👍👍👍👍👍. Pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍👍
Cześć Krzysiu jak zawsze bardzo duża dawka wiedzy merytorycznej.Dziękuję i Pozdrawiam🙂
dziękuję za taką ilość wiedzy, dużo czasu zajęło zrozumieć wszystkie rzeczy odnośnie mechaniki jak i oczyszczania spalin ale w 80 % Pan się do tego przyczynił genialnymi filmikami i tą pozytywną energią, jeszcze raz dziękuję
W starych francuzach (PSA) Eolys był dodawany jak powiedziałeś, ale w samochodach od 2008 roku już jest dodawany proporcjonalnie do ilości tankowanego paliwa (na podstawie czujnika w korku zbiorniku paliwa - magnesy i na podstawie wskaźnika paliwa na zegarach) i zbiornik wystarcza na ok 150 000 - 180 000 a koszt uzupełnienia to 300 - 400pln więc nie jest to jakaś tragedia.
Dodatkowo w ww. pojazdach wypalać filtr potrafi już nawet przy 450*C więc przy jeździe miejskiej (nie staniu w korku) potrafi się spokojnie wypalić. Ale te FAP-y nie lubią "pałowania" podczas procesu wypalania - lepiej jechać ze stałą prędkością obrotową ale niekoniecznie 3000 obr/min.
Słuchając twoich porad i dzieląc sie swoją wiedzą ktorą masz Krzysztofie ogromną można powiedzieć ze jest to muzyka dla moich uszu , czyli przyjemność z pożytecznym . Dzięki za wspaniałe przekazy ja osobiscie poszerzyłem swoją wiedzę słuchajac ciebie całkiem pokaźnie. A jestem tylko użytkownikiem samochodów borykajacym sie z wieloma mankamentami dzisiejszych samochodow ,a wiele twoich porad pomogło mi uniknąć problemów wynikajacych z beztroskiego uzytkowania samochodu . Pozdrawiam
Bardzo się cieszę😁
Mechanikiem nie jestem. Ale posiadaczem audi. Filmy Pana oglada sie naprawdę przyjemnie , dużo wiedzy. Z czystym sumieniem powiem, ze większość mechanikow powinno zaczac oglodac Pana filmy. Wszystkiego dobrego.
Dziękuję i pozdrawiam!
Mega łopatologicznie załadowanie całego procesu nawet dla odpornych na wiedzę.
Szacun i dzieki
Krzysiu dzięki za info robisz dużą robotę fajnie że jest ktoś taki jak ty że masz dużą wiedzę. Brawo 😊😊😊
fajnie że rozkładasz takie tematy na czynniki pierwsze. Można się dużo nauczyć :D
Wielki szacunek za wiedzę 👏. Bardzo dziękuję że mogę posłuchać kogoś takiego jak Pan . Pozdrawiam .
Krzysztof, bardzo dziękuję za merytoryczny materiał. Mam jedno zastrzeżenie, mianowicie powiedziałeś, że regeneracja filtra odbywa się w momencie kiedy wartość sadzy zmierzonej dochodzi do 24g. Otóż nie, regeneracja odpala się kiedy jedna z wartości (obliczona albo zmierzona) dochodzi do 24g i w sprawnym samochodzie ZAWSZE jest to wartość obliczona. Z tego też powodu, dolewanie środków do DPF nie wydłuży interwału w sprawnym samochodzie, bo sadzy może nie być nawet wcale, a regeneracja i tak się uruchomi. No i mówiłeś, że wartość zmierzona spada do 6g, znów chodzi wartość obliczoną, zmierzona spada do zera, a nawet poniżej :) Pozdro
Masz rację... u mnie masa obliczona (calc.) skacze z jakiejś tam wartości do 24g kiery to zmierzona osiągnie taką wartość i wtedy uruchamia się proces regeneracji. I tutaj mam problem na który może coś podpowiesz. Przebieg 257tys, A6 C7 CGLC, skrzynia multi. Np. dzisiejsza sytuacja... trasa w sumie 300km. Przez 50km wartość sadzy obliczonej (calc.) urosła niecałe 2g a masa sadzy zmierzonej (measured) urosła aż 10g. Zatrzymałem się na hot doga, auto odpalone ponownie i przez kolejne 75km wartość sadzy obliczonej (calc.) znów urosła +- tak jak poprzednio 2,5g a masa sadzy zmierzonej (measured) 3g (czyli prawie jak obliczonej). Co może być powodem, że raz masa sadzy zmierzonej rośnie w oczach, a raz rośnie prawie jak kalkulowana czyli prawidłowo. Filtr prany, wartość oil ash reside (wartość popiołu olejowego) wyzerowana, kolektor wyczyszczony, EGR wyczyszczony chociaż podciśnienie nie rusza klapą mechaniczną, która otwiera obieg spalin przez chłodnicę EGR (ręką chodzi lekko a na aucie po wykonaniu testu diagnostycznego trzeba jej pomóc ręką), środek LM zastosowany, żadnych zauważalnych zmian. Masz jakiś pomysł co może powodować, że raz masa sadzy zmierzonej rośnie jak szalona a raz prawidłowo w podobnym tempie do obliczonej.
Masa sadzy rośnie w oczach przy niesprawnym "doładowaniu" i wtryskiwaczach. @@marcin6148
Jestem pod wrażeniem takiej wiedzy szczegółowej
Krzysztofie cały odcinek skupiony na jednym temacie, no czekałem na taką formę z utęsknieniem. Mega merytoryczny i mnóstwo wiedzy, mega dziękuję!!
Szacunek dla Pana Krzysztofa. Profesjonalista bez dwóch zdań. Obecnie nie ma możliwość diagnozowania auta na słuch. Bez oscyloskopu i dobrego komputera diagnostycznego i umiejętności odczytywania danych nie można diagnozować auta i oczywiście obszernej Wiedzy jaką Pan Krzysztof Posiada. Chyle czoła, takich ludzi nam potrzeba.
Wykonywanie dodatkowych wtrysków do komory spalania by podnieść temperaturę spalin i wypalić DPF jest KARYGODNE - prowadzi do rozrzedzania oleju i wymuszonego szybszego zużywania silnika, w którym olej i tak już pracuje w szczególnie trudnych warunkach. To samo było kiedyś w Mazdach, tam dopuszczano wg instrukcji rozrzedzenie oleju paliwem o 10%. Jedynie rozsądne rozwiązanie to dodatkowe wtryski w kolektorze wydechowym, tak było w Toyocie Avensis DCat. Co do możliwie szybkiego podnoszenia temperatury pracy silnika, to znów wzorowe rozwiązanie miała seryjnie wspomniana Avensis, coś w rodzaju małego palnika z płaszczem/podgrzewaczem wody (wielkości butelki 1/4l, jakby webasto) zasilanego paliwem z baku. To ogrzewanko włączało się poniżej jakieś temperatury np. 10st na dworze i dzięki swojej dużej mocy grzewczej sprawnie podnosiło temperaturę silnika i przy okazji wewnątrz samochodu Dla kogoś kto nie miał garażu, to w zimie miodzio.
Logicznie rzecz biorąc to tak się wydaje że najlepiej wtrysk paliwa powinien być kolektor wydechowy, ale życie pokazało że te wtryskiwacze w bardzo trudnym środowisku jakim jest bardzo bardzo gorący kolektor wydechowy też nie wytrzymują tyle ile by się ich oczekiwało. Teoretycznie rozwiązanie Toyoty się wydaje genialne w praktyce Niestety okazuje się że prawa fizyki czyli bardzo wysoka ekstremalnie wysoka temperatura w kolektorze wydechowym niszczy je tak samo szybko A cena tych wtryskiwaczy dodatku do kolektora wydechowego jest bardzo wysoka
Przy sprawnych układach i jeździe na trasach rozrzedzanie oleju nie wystepuje wtrysk do komory spalania nic nie psuje. Jak ktoś jeździ po 2 km to tak. Ale wtedy diesla się ne kupuje.
Jazda na krótkich dystansach i wiecznie niedogrzanie nie jest zbyt dobre dla każdego silnika. Z drugiej strony znam sporo osób którzy tak właśnie uzytkują diesla. Ewentualnie raz w tygodniu wypad za miasto 20-30km na działke czy coś ale i tak jazda spokojna jedynie silnik się zdąrzy dogrzać. I nikt problemów nie ma (w tym ja). Warunek jak dla mnie jest jeden. Kiedy już się załączy wypalanie dpf to nie przerywać go. To całe rozrzedzanie oleju występuje właśnie wtedy gdy ktoś non stop przerywa (i jeździ cały czas na wypalaniu którego nie można dokończyć) albo jak ktoś ma już zapchany filtr i mimo zakonczonego wypalania załącza się znowu po 20 kilometrach.
@@tombouu Wtryskiwacz kosztuje poniżej 200 zł! Chyba lepiej wymienić wtryskiwacz, niż niszczyć silnik, nieprawda? W moim aucie działał do momentu sprzedaży auta, przez 175.00km!
@@MarcinvRS Zgadzam się z Tobą, temperatura pracy jest krytyczna, dlatego stosowanie układów możliwie szybko pogrzewających temperaturę silnika jak w w/w Toyocie powinna być obowiązkowe. Sposób użytkowania auta opisany przez Ciebie, niestety tylko zmniejsza poziom rozrzedzenia oleju, ale go nie eliminuje. Przy -10st jechanie dieslem przez ca pół godziny w zimnie dyskwalifikuje ten napęd dla bardzo wielu użytkowników, w szczególności dla nazwijmy to dojeżdżających do pracy..
W autach psa przy 1 systemie dozowania dodatku tak wyglądało że dozowanie nastspowalo po zamknięciu klapki paliwa. Na pewno w euro 5 dozowanie jest do ilości paliwa. Wszelakie środki obniżające temp wypalania sadzy na bazie ceru powodują powolne zatykanie filtra cerem a on jest nie palny zostaje tylko płukanie także dodawanie takiego środka to pozorna korzyść bo zamiast sadzą zatkamy filtr cerem
KOZAK! SUPER OPOWIEDZIANE z ogromną masą wiedzy👏👏👏👏👏👏
Bardzo fajny odcinek ,więcej takich precyzyjnych tematów .👍
Piękny odcinek jaz zawsze z ogromna dawką wiedzy .
Dziękujemy za taką dawkę wiedzy którą ciężko zapamiętać a tak nam użytkownikom potrzebną.
Oglądam Cię juz dłuższy czas ale poziom Twojej wiedzy rozwala mi mózg 😂 Nie wiem czy się pozbieram po tym odcinku. Szacun wielki o Pozdrawiam serdecznie !!!
Duzo merytorycznej wiedzy,popartej ciekawymi faktami...przyda się napewno,bo obsługuje floty głównie grupy VW w pojazdach użytkowych...dziękuję. Pozdrawiam serdecznie oraz życzę wszystkiego dobrego.
Odcinek jak zawsze na najwiekszym poziomie . Oby jak najwiecej takich i takich mechanikow , tak trzymaj dzieki 🙂
Dziękuję Krzysztof za bardzo ciekawy i merytoryczny odcinek. Silnik DFBA w A6 C8 to produkcja od 2018r., bardzo fajny silnik, szkoda, że mocniejszy (204KM) od poprzednika (190KM) a moment 400NM ten sam - kastrowany, tak domniewam ze względu na skrzynię. Jeszcze raz dzięki.
Też jest mechanikiem ale muszę powiedzieć,że swoją wiedzą bardzo mi imponujesz👏👏👏💪👍
Dziękuję za dużo informacji. Hej jedna mała dygresja !!! Świetna muzyka w tlę! 👌
Odkryłem kanał dosłownie tydzień temu i jest tyle filmów, które chciałbym obejrzeć, że nawet nie wiem za co się w pierwszej kolejności zabrać 😁 Kopalnia wiedzy!
Zajebiscie! Cieszę się bardzo!
@ja mam pytanie czy w tym modelu da się ta cała ekologię wymontować lub odłączyć,wyciąć żeby nie zamulała silnika i nie przeszkadzała w użytkowaniu i ile by to kosztowało. Lub ewentualnie co da się wyłączyć odłączyć wymontować.
Z ciekawostek. Mając DPF nie lejcie diesla B0 ( bez bio komponentów ). Można go znaleźć na wielu stacjach często przy Leclerc itp. Przekonałem się na własnej skórze, że na tym paliwku w mieście filtr zaczął mi się wypalać co 170-180km a nie jak zwykle co 250-280km. Normalnie zawartość sadzy obliczonej dyktowała kiedy ma się rozpocząć wypalanie, bo zawsze jako pierwsza osiągała 23g. Teraz sadza zmierzona dużo szybciej osiągała wartość 23g i rozpoczynał się proces wypalania. Gdy tylko wyjeździłem cały bak i wróciłem do zwykłego B7 filtr zaczął co raz później się wypalać, aż w końcu wrócił do normy przy 2 tankowaniu. Natomiast przy paliwach premium B7 itp nie zauważyłem różnicy od zwykłego B7. Widać, że nasze nowe auta są dostosowane do nowych paliw i na nich trzeba jeździć.
U mnie obliczona masa sadzy rośnie sukcesywnie. Wartość przy której rozpoczyna się wypalanie to niby 21.9g. Na tą chwilę mam 20.4 (300km od wypalania z czego 190-200km po mieście).
Za to zmierzona masa sadzy cały czas jest w zakresie 8g - 12g i mam wrażenie że zależne jest to od stylu jazdy. Jeśli jadę tylko do pracy 5km po mieście to zmierzona jest około 12g ale jak jadę kawałek dalej i za miasto to jest bliżej 8g. I nie wiem właściwie co ona pokazuje. Jeszcze nie miałem okazji sprawdzić w dłuższej trasie i na autostradzie
Rewelacyjny gość! Masz niebywały talent przekazywania wiedzy. Wcześniej oczywiście musiałeś tę wiedzę zdobyć. Gratulacje.
Masz dużą oglądalność wiec jak chcesz jeszcze bardziej pomóc to możesz polecić aplikacje na smartfona do podglądu procesu filtra.
VAG DPF
nie każdy ma vcds , apka jest płatna jednorazowo i działa super, dzięki niej można zapobiec przerywania procesu wypalania bo zawszę wiemy kiedy będzie i za ile się skończy , jest tak jak mówiłeś że na autostradzie trwa około 5-10 minut a na mieście nawet do godziny jeśli nie zgasimy silnika w tym czasie.
Dzięki i powodzeniami w warsztacie.
I za każdym razem jeździsz z telefonem przed oczami ? Poczytaj o DPF control zamiast zaczniesz namawiać na coś przez co można wpaść do rowu patrząc w telefon.
Tam masz parametry pokazane jak w vcds więc wiesz w jakim stanie jest filter, ale jak chcesz to możesz zabrać laptopa 😂
@@bobb9616 a nie prościej i bezpieczniej po prostu wiedzieć kiedy DPF się wypala? I nie trzeba za każdym razem odpalać telefonu i parować go z czymś w OBD?
Obd bluetooth i carscanner pro za 20zl.
Pełen szacun za przekazywaną wiedzę i Twoje kompetencję oraz całej załogi, natomiast jako elektronik/elektrotechnik/elektromechanik, nie można mówić ile volt, kilowat, kilometr. Masz w domu w gniazdku 230 Volt czy Voltów ? Do domu 10 kilometr czy 10 kilometrów ? Masz grzejnik 10 kilowat czy kilowatów ? Nasza Pani od elektrotechniki bardzo zwracała na to uwagę, że jako technik trzeba wypowiadać się profesjonalnie i pilnowała tego. Bardzo to zapamientałem.
Super odcinek ;) juz widze mine drogowki jak kierowca powie "jechalem szybko bo p. Krzysztof mowil ze trzeba temperature w dpf zlapac odpowiednia"
😂😂😂
Petarda🧐🧐🧐
Tyle wiedzy w jednym odcinku👍👍👍
Głowa jak encyklopedia EKG Tom xxx😁😁😁
"Wciągam" te wszystkie filmy i cały czas do mnie dociera jak mało wiedziałem🤣😱🤪
Czekam na wiecej👍👍👍
W hyundai nadstan oleju pojawiał się tylko przy regularnym przerywaniu procedury wypalania. Gdy regeneracja nie była przerywana tylko sterownik sam ją kończył, ten problem nie występował. Autem zrobiłem 40k km. Filtr wypalał się w lecie nawet co 60km w korkach do 250km
Oglądałem wielu Mechaników Ale takiego jak ty jeszcze nie. Wiedza i praktyczne zastosowanie super.! szkoda że czy nawet lekarze tak ludzi nie traktują jak ty samochody
Super odcinek, dużo wiedzy 😃 Czy po wypalaniu serwisowym trzeba zmienić olej silnikowy nawet jak miał nieduży przebieg?
Powinno się zmienić a nawet należy bo sterownik dopuszcza paliwo do oleju żeby zwiększyć temperature. I nie dość że przybędzie Ci stan oleju to jeszcze będzie rozrzedzony ON i nici ze smarownia silnika;) ten pan tu powiedział że paliwo zostaje dodane do układu wydechowego ale tylko wtedy gdy jest dodatkowy wtrysk zamontowany na układzie wydechowym;)
Super i zrozumiale Pan przekazuje swoją wiedze!!!!!
o szefie...od powstania kanału czekałem na taki materiał!
moje uwagi:
1. Obliczona masa sadzy wynika też z temperatur na dpf- jak będzie ostatni czujnik odpięty to zmierzona będzie niska a obliczona będzie pikować w górę!
2. Kolejny element do obliczonej zawartości sadzy to czujnik cząstek stałych (g784) dzięki niemu też będą szły w górę parametry zawartości sadzy!
3. To co nazwałeś wypalaniem biernym zachodzi przy niższych temperaturach, 650stopni jest potrzebne do szybkiego wypalania. Pasywne wypalanie zachodzi już przy 350-400 stopniach a to juz nie są problematyczne temperatury na trasie. Dla testu mozesz wrzucić tempomat na trasie i obserwować zawartość sadzy jak spada!
Cieszę się, że ten materiał powstał. Poprzedni był mocno okrojony i tym bardziej cieszę się, że został rozszerzony!
Teraz mała uwaga techniczna :D uśmiejesz się ale musisz albo zadbać o oświetlenie albo coś zrobić z zarostem :P jakoś na początku filmu świetnie było widać jak błyszczały Ci się siwe/białe włosy na twojej twarzy. Kobieta przechodziła obok i sptyała żartem (bo już Cię trochę kojarzy) czy dziś nagrywane po długim weekendzie :p Dobra rada od brodacza zapuść dłuższy zarost wtedy siwizna nie straszna!
U mnie musze mieć 600stopni żeby się bierne wypalanie zaczęło, sprawdzone wielokrotnie. Trzeba jechać około 170-180km/h
Mega odcinek 💪
Najlepiej, do obniżania temperatury utleniania się wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i sadzy sprawdza się ferrocen.
Efektem jest pełniejsze wypalanie filtrów DPF np 3g zamiast 5. A dodatkową zaleta jest katalityczne podjadanie sadzy w EGR i dolocie -zdecydowanie mniej spektakularne jak w DPF ale działa. Ja polecam 😎
W hyundaiu robiłem wypalanie według instruckji. No nie bardzo szło. Po 20km nic nie ruszyło.
a wystarczyło włączyć tryb sport i na S-ce jadsąc raptem 80km na godzinę na 3 przyspieszać z pedalem w podłodze i odpuścic pedał, znowu podłoga itd. Zakres 70-100km/godz. W 6min filt wypalony i kontrolka zgasła
Przerzuciłem już kilka mercedesów, szczególnie 3 litrowych dieslów, ale zdarzały się i 2 litrówki. Odpukać, nigdy nie zdarzył mi się problem z zapchaniem DPF, i jeździłem w różnych warunkach i trasy i miejskie jak to się mówi w koło komina, gdzie silnik cierpi na nie dogrzewanie. Oczywiście potrafię w tych silnikach rozpoznać kiedy silnik zaczyna regenerację filtra DPF, więc w pewnym sensie ułatwiałem silnikowi proces wypalania filtra, bo nie gasiłem silnika w momecie gdy on już ten proces rozpoczął, a jak wiadomo przerywanie tego procesu zabija filtr DPF szybciej.
Kończąc temat, wychodzi na to że niektóre marki samochodów są bardziej problematyczne w kwestii DPF.
A jeszcze jedno Ja po prostu wiem o tym mi nie chodzi o to żeby cię w jakikolwiek sposób krytykować żebyś nie poczuł się urażony począł się urażony
Wszystkie te nowoczesne pseudo-ekologiczne wozy, to paździerze spędzające sen z oczu właścicieli. Współczuję każdemu, który coś podobnego ma u siebie.
Ja mam i śpię spokojnie.
Tez mam u siebie dpf touran 1t2 2.0 cross bmm 2007 przy przebiegu 210 000 wymontowany do czyszczenia gdyz w vcds bylo ze jest juz pelny chociaz z autem nic sie nie dzialo niepokojacego. Autko smiga bezproblemowo przejechane prawie 30 000km od czyszczenia stan popiolu wyzerowany oczywiscie chociaz przyznam ze byl plan wywalenia tego ustrojstwa. Zmienilem zdanie kiedy uslyszalem jakie kary sa za takie zabiegi a w planach jest wyjazd za zachodnia granice😊
No ok a co z dodatkami do paliwa , na przykład Pro-Line Diesel Particulate Filter Cleaner ? można to użyć kiedy wiem że mój wóz chce wypalać filtr ?? może jakiś test co Ty na to ?? Ja stosuje to w moim mondeo mk4 2012 2.0 tdci 163km profilaktycznie raz na pół roku wlewam i robie regeneracje przez komputer , na razie odpukać 300k przebiegu i jest cacy , a odczyt niestety w Forscanie jaki mam to tylko ciśnienie w filtrze na jałowym biegu 0,2 hPa
32:11 są inne patenty również na oszukanie systemu: backup, restore i tp.
Pozdrawiam Zespół EKG i Właściciela.
Niezmiennie pod wrażeniem fachowej inżynierskiej wiedzy. Bardzo dziękuję za dzisiejsze wsparcie. Pozdrawiam.
Piotr U. KELLER. 😊
Super dzięki. Film trwa prawie godzinę w tak szybkim tempie mówienia. Tyle wiedzy super.
masa wiedzy, łeb jak sklep, dzieki, pozdrawiam 👍👍
Spory kawałek wiedzy, jak dla mnie laika z mechaniki mega pomocny
Dziękuję
Super wykład wszystko co tu powiedziałeś po diagnozie widać że silnik nie działa poprawnie a komputer niczego użytkownikowi nie mówi, producenci się zabezpieczyli a ty płacisz i płaczesz ..
Super materiał, amatorzy którzy wycinają DPF może nie wiedzą jak działa filtr cząstek stałych to teraz mają okazję się dowiedzieć. Swoją drogą powiedziałbyś co wydostaje się do atmosfery podczas wypalania takiego DPF-a. 👍👍👍
Nie znam skład chemiczny, ale słyszałem ,że lepiej nie być w pobliżu jak się wypala!, że rakotwórcze !...Nie raz mi się wypala w mieście i patrze w lusterko i 😢 - czym Ci ludzie z tyłu Sobie zasłużyli?!?!? Masakra ta " ekologia"
wylatuje co2 bo sadza to węgiel w formie alleotropowej i spala sie całkowicie do co2 w wysokiej teperaturze i ilości tlenu@@kumir_
Mądrego to aż miło posłuchać. Świeczki się już dawno powypalały na poszukiwaniach. Myślałem, że tacy nie istnieją, a jednak jest - Inteligentny mechanik 🙂
fajny, merytoryczny odcinek, super dawka informacji, szkoda że producenci nie informują o tym i sami komplikują konstrukcje silników
No tak ale te samochody są mechanicznie spieprzone jak się tylko da. Renault, Toyota od dawna stosuje 5 wtryskiwacz w kolektorze wydechowym, nie rozrzedza to oleju. Filtr jest za mały do pojemności. Nie ma wpływu na olej. To są samochody które za 10 lat znikną z rynku, kto będzie płacił po 20 tyś. Za naprawy tego układu?
Super odcinek, 😊 Teraz zrób o układzie SCR. A ten DPF w samochodzie z odcinka przy tym popiole ponad 80grm. jeszcze będzie funkcjonował długo?
Diesel nie dla każdego.... szkoda, że większość kierowców tego nie rozumie. Jeśli to możliwe, to proszę o jakiś materiał na temat diesli z AdBlue.
Witam. Czy webasto i manualna skrzynia biegow moze miec wplyw na zywotnosc diesla .pozdrawiam
Super materiał akurat to mój silnik. Zabrakło tylko informacji co ile km średnio powinien wypalać się filtr. Ja jeżdżę 40 km do pracy eska z tego ok 5 to dojazd przez miasto. Na esce prędkość 130 2000 obrotów i filtr wypala się co ok 400 km wydaj mi się trochę za często przebieg silnika 80000 km q5 2021r.
U mnie podobnie 400-450km przy podobnych warunkach.
Według mojego mechanika jest ok
elko, a zrobilibyście materiał jakie samochody (wg waszego doświadczenia ofc) kupić w danym budżecie? np 25/50/75/100k?
Toyotę.
W dobry stane technicznym a nie okazje.
@@greg007gk Szkoda zycia na nudę.
Dzień dobry
Może zrobiłby Pan odcinek na temat GPF najlepiej o Hyundai lub KIA bo jest tam problem. Mam też pytanie jakie są parametry GPF czy obowiązują takie jak dla DPF np. różnica ciśnienia na biegu jałowym 14 mbar to już sygnał ostrzegawczy, np. 60 mbar przy 3000 obr./min
Pozdrawiam
Super materiał akurat to moim aucie. Nie podnosimy ciśnienia oleju, a czy można zmienić punkty zmiany biegów i czy przy 135tys czyścić już doloty?
W serii silników EA288 nie ma opcji adaptacji czujników różnicy ciśnień (G450 i G505).
Jak zwykle super info dla użytkowników.. Dziękuje za te podpowiedzi... może dzięki nim uratujemy kilka aut od zatarcia..
Twoja wiedza jest imponujaca,dziekujemy ,ze się nią dzielisz
Czemu w Europie nikt na producentach nie wymusił wskaźnika na desce zapchania dpf oraz możliwości włączenia wypalania przez użytkownika np od 75 % wypełnienia. Nie raz.. jak wracam z dluższej trasy.. oczywiście pod domem załącza się wypalanko... Kto to wymyślił.... Ponoć w Australii Toyota musiała na tamten rynek montować jakieś udogodnienia związane z dpf
Po obejrzeniu od razu pojechałem do zaprzyjaźnionej hurtowni i zakupiłem dwie sztuki.
Jestem ciekawy działania preparatu
zajmuje sie tymi tematami zawodowo i o ile nic nie jest dla mnie nowe to uwazam to za mega merytoryczny odcinek dla przecietnego uzytkownika..Pozdrawiam serdecznie,, Dobra Robota
I gdzie tu jest sens. Czy sadza wyjdze podczas jazdy czy u mechanika na placu czy w warsztacie pod ciśnieniem. Psełdo ecologia.
A co ile powinien dopalać 2.0 TDI 150 koni w audi a4 b9? Jeżdżę po mieście to wytrzymuje 300km a cykl mieszany niecałe 400km. Wydaje mi się, że po dieselgate to norma, bo już chyba żaden w vagach nie wytrzyma 700km bez dopalania
Kolejny super materiał 👍👏. Chciałbym mieć kiedyś chociaż połowę tej wiedzy o autach co autor filmu. Bardzo pomocny film
Genialny przekaz tematu 👍👍👍
Skrót temp przy normie to od słowa temporary, nie temperature :) Świetny odcinek !!!
dokładnie!, ale co tam , szczegół.
Panie Krzysztofie ręce opadają dwulitrowy TSI kod silnika cawb, brak ciśnienia na rozgrzanym wszystko przejrzane dół silnika jak nowy, wałki można się czesać tak wypolerowane wymieniona pompa oleju, faza tory sprawne na ssącym pół milimetra luzu w jedną i w drugą stronę na wydechowym wszystko okej cypelek chodzi bez żadnego zacinania, rozrząd wymieniony, wałków wyrównoważających brak w tym silniku, jak już pisałem ręce opadają, sadzone kilka tysięcy efektów nie ma, proszę tylko o jakąś wskazówkę, ściągacz głowice bo tam są jeszcze jest jeszcze zawór, pozdrawiam panie Krzysztofie, proszę o wskazówkę
ogrom wiedzy przedstawiony w przystępny sposób 👍
A czy można prosić o podobny odcinek o GPF?
posiadam volkswagenowe 2.0 TFSI z 2020 roku i chicałbym również wiedzeic jak dbać, na co zwrócać uwage w codziennej eksploatacji.
Mój wniosek po tym nagraniu jest taki kupuję Liqui moly do swojego Forda Mondeo. Dzięki za przekazanie cennych informacji 💪👍👍👍
Wymianę dpf'a na zamiennik np. JMJ może być? Czy to będzie funkcjonować prawidłowo?
Można doprowadzić do masy popiołu zero Ala nie spowoduje tego czyszczenie maszyną za 150 000
A to bardzo ciekawe jest🧐
Dobry material👌 dzieki. Myślę ze "spaliny przedostajace sie do ukladu wydechowego"(42:12) to zamora wszystkich kierowcow. 😂
Świetny materiał! Nie mam dizelka z DPF. Miałem dizelki bez niego i przerabiałem problemy z różnymi elementami tu wymienionymi. Pozdrówka!
Krzysztof, u mnie sprawę rozwiązuje Webasto. Silnik sam się dogrzewa w okresie chłodnym. Mam Passata CC 2.0 Tdi, mam przejechane 331tys, 15tyś temu czyściłem dolot( słuchałem najlepszych), z dolotu wyjąłem pół garstki😊, dpf oryginał. Na szczęście Pasek jest z 2011r. dlatego jeszcze jeździ😊. Pozdrawiam serdecznie
Prawda superb 2 też posiadam zima sama się dogrzewa webastem 266 tys wszystko igła
CZEKAŁEM NA TEN ODCINEK !!! z bardzo prostego powodu , bo w końcu przyjacielu poruszyłeś temat silnika który sam osobiście mam. Dzięki Ci wielkie za te pare słów na początku z ogólnej charakterystyki tak żebyśmy wiedzieli z czym mamy do czynienia. Powiem Ci , że bardzo się zastanawiałem przed kupnem tego samochodu czy to robić czy nie , bo wiedziałem jak bardzo jest naszpikowany wszelakiej maści dziadostwem , które kiedyś będzie musiało się zepsuć , ale ponieważ był w miarę świeży bo rocznik 2017 i przebiegu miał 50 tys km to się zdecydowałem. Na dzień dzisiejszy czyli po półtora roku od zakupu i przy przebiegu 100 tys km a wiec jak łatwo się domyślić większość zrobiona po autostradach wywaliło mi błąd p200200 a wiec problem z DPF. Co ciekawe brak jakichkolwiek odczuć awarii , samochód nie traci mocy , pięknie odpala , nie kopci. Wszystko tak jak było , na przeglądzie mierzone spaliny , wszystko wzorowo. Na dzień dzisiejszy błąd po prostu został skasowany i póki co nie wrócił ale wiem już , ze udam się do warsztatu w celu konkretnej analizy stanu mojego DPF. Miałem nadzieje , że do 200 tys km nie będzie przygód ale jak widać nadzieja matka głupich 😂 cieszę się , ze nadmieniłes , że audi stosuje jakosciowo dobre materiały przy produkcji swoich motorów. Zastanawiało mnie to właśnie bo jednak wiesz , kupujesz audi to chciałbyś żeby ta jakość jednak była na poziomie. Zastanawiałem się czy podnosić moc chiptunningiem bo aktualnie mam fabryczne 190 km i 400nm ale po obejrzeniu tego filmu jednak sobie to odpuszczę , nie ma sensu żyłować tej jednostki jeszcze mocniej tymbardziej , ze już nie ma łatwego życia. No cóż mnie czeka diagnostyka a Tobie jeszcze raz dziękuje za ten film 🤜🤛
Prawdopodobnie masz do czyszczenia chłodnice EGR tą za DPF. Roboty sporo ale koszt znikomy tylko uszczelki. Poczytaj sobie na forum A4 B9.
@@patryciusz1właśnie tez mi się tak wydaje , czytalem różne fora i często piszą , że to sam egr a nie dpf jest winowajca. Generalnie i tak będzie sprawdzony cały układ. Mam nadzieje , ze filter dpf będzie okey ale spodziewam się , że cały dolot będzie do czyszczenia i egr raczej do wymiany. Pozdrawiam
Mój wniosek po tym filmie jest taki kupuję Liqui moly do swojego Forda Mondeo. Dzięki za przekazanie cennych informacji 💪👍👍👍
Mega wiedza dzięki twoim filmom. Za uświadamianie oraz ogrom wiedzy przekazywanej za darmo, dozgonny szacunek. Pozdrawiam!!!:))
A czy po zalaniu tego środka LM, nie będzie żadnego problemu z uszkodzeniem silnika? Mowa w moim przypadku o dwu litrowym dieslu BMW, X4, auto przejechane ma 29tys km i jest to chyba najnowszy wypust tego silnika bo auto mam z 2022r.
Natomiast z tym wypalaniem biernym to chyba aktualnie jest trochę inaczej. Nie wiem, może to kwestia marki i modelu. Ja u siebie w BMW obserwuję bardzo często proces wypalania DPF oraz proces przyrostu tej sadzy i wystarczy że przekroczę temperaturę 300 stopni, widać w narzędziu diagnostycznym, że zapełnienie filtra cząstek spada. Nie są to takie spektakularne spadki jak podczas wypalania ale ten wskaźnik spada. Kolejną ciekawą rzeczą jaką zaobserwowałem, co może wydać się trochę absurdalne, bo pewnie wiele osób powie, że im dynamiczniej jadę, tym DPF się szybciej wypala. W moim BMW kompletnie się to nie sprawdza. Najlepsze warunki do wypalania się sadzy, mam jadąc w granicach +/- 70km/h. Wówczas temperatura wypalania jest na poziomie 620 stopni. Generalnie jest powyżej 600 stopni. Im szybciej jadę, tym bardziej ta temperatura spada a już na pewno jest niższa niż te 600 stopni. Nie wiem, może BMW stworzyło jakiś system aby te filtry mogły wypalać się lepiej podczas jazdy miejskiej. Trudno mi powiedzieć. Ponadto w BMW wypalanie filtra odbywa się do jakichś 3 - 4g ale uwaga! Sterownik po zakończeniu wypalania i tak te wskazania resetuje i zapełnienie idzie od 0.
Dzięki Krzysztof za twoje filmy... Super fajnie przekazane 😉
Jak zawsze dużo przydatnych informacji. A czy w waszym warsztacie przy każdym serwisie olejowym również zwracacie uwagę na kondycję filtra dpf? Pozdrawiam
Wiedzy znów mnóstwo podałeś, wielkie dzięki. Na drugi raz będę musiał wziąść kartkę i długopis żeby wszystko zapisać. Fajnie bh było jak byś jeszcze pokazał jak wejść w VCDS w poszczególne parametry.
Pozdrawiam!
Chciałbym się z Tobą spotkać i porozmawiać o wypalaniu ja bardziej znam się na ciężarówkach podoba mi się to co robisz mówisz Widzie że ma to wiele wspólnego pozdrawiam
Dziękuje za odcinek. Mam Silnik 2.0 TDI EA189 po akcji diselgade. Generalnie działa bardzo dobrze pomimo przebiegu 420.000km (wcześniej to było moje auto służbowe - teraz już prywatne). Nie sprawdzałem jeszcze logów podczas jazdy ale na postoju na obrotach 2,500 jest około 45-48hPa. Pomimo że masa popiołu w oleju to 75g (przy limicie 70g cffb). Jak to auto było moim autem służbowym to w dalekim poważaniu miałem czy ten filtr wypala się czy nie - jazda głównie autostradowa. Nie zauważyłem też żadnych symptomów po wgraniu oprogramowania po aferze. Teraz jak odkupiłem ten samochód staram się kontrolować kiedy filtr się dopala i ile to trwa z użyciem DPF Control - przy normalnej jeździe autostradowej bez gaszenia auta to od 630-700km - Po tym dystansie wypalanie zachodzi w zasadzie bez znaczenia czy auto ma to 24g sadzy czy nie. Przy jeździe mieszanej - dojazdy do pracy (rzadko - uważam że 17km to lepiej jednak na rowerze przyjechać niż skrobać 15min szyby i 30min jechać zakorkowanym miastem) + krótkie 50-100km trasy mam wypalanie co 300-350km. Jenda spraw mnie martwi zdarza się że DPF Control zasygnalizuje wypalanie 15min po odpaleniu zimnego silnika (takiego zimnego w zimie a nie w lecie) i za każdym razem wypalanie trwa tylko 4-4,5km. Najbardziej w tym systemie denerwuje mnie jednak fakt że wypalanie rozpoczyna się zawsze jak już dojeżdżam - zjade z autostrady i jestem pod domem /zatrzymuje się przed dystrybutorem/ czy wiozę rodzącą żonę do szpitala ( ;) ) Posiadam jeszcze starszy samochód reż 2.0TDI o tej samej mocy - bez tego dziadostwa jeszcze na pompowtryskach i w jeździe jest on przyjemniejszy jak generalnie jak depnie się jednemu czy drugiemu jest to samo ale przy zwykłej jeździe 1500-2200obrotów ten bez filtra ma więcej elastyczności - to by mnie martwiło ale wiem że ten służbowy passat (teraz mój) miał tak od samego początku.
Witam. A co się stania jak masa popiołu olejowego osiągnie wartość graniczną czyli 80? Auto wejdzie w tryb awaryjny?
Witaj. Super ze wspomniałeś również o francuskiej technologi , mowie tu o dodatku eolys. Fap to moj ogromny problem, jazda od mechanika do mechanika. Wpakowana polowa wartosci pojazdu , wypalanie co 100km i nikt nie wie dlaczego . Pozdrawiam
A od czego i jak się problem rozpoczął?
Kup sobie dobry OBD2 USB lub WIFI i zloguj sobie parametry pracy silnika aplikacją FAP może to Ci przybliży problem.
Dopiero na ciebie trafiłem ale przynajmniej konkret bez zbędnego pieprzenia o napojach kawie problemami z klientami i tak dalej i tak dalej czymkolwiek Pozdrawiam
Masz potężna wiedzę na temat aktualnej motoryzacji . Wielki szacun !!!! PS. Powinieneś prowadzić wykłady dla przyszłych mechaniorow 💪💪💪💪😉😉😉😉. Dzięki za materiał. Pozdro
Dziękuję! Taki mam Zamiar😉
Miło się słuchało. Wiedza niesamowita!
PS. Panie Krzysztofie, ale jak tłumacze Żonie, że nie możemy zgasić auta tylko jechać sie przejechać na wyższych obrotach, aby wypalić DPF bo czuje, że sie wypala to mówi do mnie, że głupi jestem i nie poważny. I weź bądź tu mądy :D Pozdrwiam!
Powiedz jej, że nie wolno przerywać...
Jak nie zrozumie porównania to zmień samochód albo żonę ;)