„Hraniční porucha osobnosti se rozvíjí už v dospívání,“ říká psychiatr Blaise Aguirre

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2024
  • Pozvání do podcastu přijal americký psychiatr a psychoterapeut Blaise Aguirre, mezinárodně uznávaný za svou rozsáhlou práci v oblasti léčby poruch nálady a hraniční poruchy osobnosti, respektive emočně nestabilní poruchy osobnosti. Od roku 2000 pracuje v McLean Hospital v Belmontu v Massatchuses, tedy v jedné z nejlépe hodnocených psychiatrických nemocnic na světě. Zároveň působí jako vysokoškolský pedagog na Harvardově univerzitě, s níž lékaři McLean Hospital velmi úzce spolupracují. V léčbě hraniční poruchy osobnosti se psychiatr a psychoterapeut Aguirre specializuje na dialektickou behaviorální terapii (DBT) a další způsoby léčby, jako je terapie založená na mentalizaci (MBT). Pravidelně přednáší po celém světě a je autorem nebo spoluautorem řady knih o hraniční poruše osobnosti.
    Jestliže Vás téma hraniční poruchy zajímá, pak Vám zároveň doporučujeme rozhovor s psychoterapeutkou Eliškou Hrbkovou ( • „Lidé s HPO zažívají o... .
    Odkazy:
    Blaise Aguirre na stránkách McLean Hospital
    www.mcleanhospital.org/profil...
    McLean Hospital
    www.mcleanhospital.org

Комментарии • 22

  • @emiliebartekova1916
    @emiliebartekova1916 4 месяца назад +15

    Vřele děkuji za tento rozhovor, všem kteří se podíleli na jeho uskuteční ❤. Ps: Pane Janíček velmi vás obdivuji, máte velký talent a citlivost. Držet pevně v rukou oprate i u velikána Blaise... Klobouk dolů ❣️👋👋

    • @gabriellecso4895
      @gabriellecso4895 4 месяца назад +2

      Plne s vami súhlasím,pán Janíček je vynikajúci. Vysoká odbornosť a pri tom ľudskosť.❤

  • @jankaboz
    @jankaboz 4 месяца назад +8

    Perfektný rozhovor ❤...ďakujeme...

  • @andela1828
    @andela1828 4 месяца назад +3

    Nádherný rozhovor děkuji ze srdce za něj,myslím že pomůže nám všem i pokud tímto netrpíme ale máme tyto lidi okolo sebe.Vážím si způsobu vedení a moudrých dotazů moderátora a pan doktor je neuvěřitelně moudrej,citlivej a zkušenej člověk,odborník,duše.1 z nejlepších rozhovorů co jsem kdy slyšela🙏😇

  • @andreakachynova9293
    @andreakachynova9293 4 месяца назад +11

    Moc hezký, pán mi zvedl náladu, kéž by si to poslechli a vzali k srdci i ti co hlásají a varuji ostatní před těmito " nebezpečnymi a nevyléčitelnými psychopaty"

  • @gabriellecso4895
    @gabriellecso4895 4 месяца назад +4

    Velmi pekne ďakujem ,a nielen za tento jeden konkretny rozhovor, ale za kompletnú vašu prácu. Pravidelne vás počúvam a niektoré vaše podcasti opakovane.
    Ďakujem a prajem mnoho ďalších vynikajúcich hostí,tém,rozhovorov.

  • @Janeke
    @Janeke 3 месяца назад +2

    Zapomněla jsem poděkovat za rozhovor. Děkuji.

  • @Janeke
    @Janeke 4 месяца назад +6

    Ten pocit, když překladatelka zní jak z dob pořadu Hry bez hranic, kouzlo simultánního překladu.

  • @teslaclubeu
    @teslaclubeu 3 месяца назад +2

    dekuji😊

  •  4 месяца назад +4

  • @broskyna26
    @broskyna26 3 месяца назад +2

    Zial prilis neskoro som prisla na moju diagnozu aj vdaka lantnemu pristupu lekara a cez 20 rokov trapiveho zivota za sebou.

  • @lillith777
    @lillith777 3 месяца назад +3

    V rozhovoru padla řeč i na diagnostické manuály a ICD-10 (MKN-10), který se u nás stále používá.
    Plánujete se někdy do budoucna věnovat tomuto tématu a natočit třeba video o novém ICD-11 (MKN-11), který by u nás měl být dle aktuálnách odhadů implemenetován do roku 2028? Je zde mmj. i jiné rozdělení poruch osobností a celkově jiné uspořádání, terminologie, některé nově zařazené diagnózy - mě osobně by to zajímalo i s ohledem na to, zda se tím něco změní v praxi při léčbě některých duševních onemocnění, které již budou v MKN-11 popsány jinak (např. u některých jejich současný název zanikne) a co to pro nás pacienty může v praxi znamenat?
    Děkuji za tento rozhovor, jedná se o nejvíce stigmatizovanou diagnózu, žel z mých osobních zkušeností stigmatizovanou nejvíce samotnými odborníky na duševní zdraví (jak jste sám zmínil - ještě stále mnoho českých psychoterapeutů odmítá pacienty s HPO brát do péče nebo tvzrení některých psychiatrů o tom, že se jedná o nevyléčitelnou poruchu a dávají od těchto lidí "ruce pryč" a pak mnoho mýtů, které na to konto vznikají a kolují mezi laiky, např. aktuálně peprné články o lidech s HPO na nejmenovaném blogu od seznamu, kam může přispívat svými články každý a čtenář zprvu nemusí poznat, že se jedná pouze o publikované texty laiky, nikoliv odobrné články, které čerpají z ověřených zdrojů - takže za sebe mohu říci, že destigmatizovat HPO se u nás za ty roky, co se o tom mluví, moc nedaří)

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 месяца назад +1

      Děkujeme Vám za pozitivní zpětnou vazbu. A děkujeme též za doporučení tématu pro podcast o změnách v klasifikaci duševních poruch, o níž rádi pojednáme.
      V souvislosti s HPO musíme souhlasit s tím, co píšete. V průběhu času se na HPO více zaměříme. V uvedeném kontextu doporučujeme starší rozhovor s Mgr. Hrbkovou: ruclips.net/video/i6H3ufjYSdc/видео.htmlsi=YVMof_wh_uThAzdJ.
      Mějte se pěkně.

  • @renatazavadilova6742
    @renatazavadilova6742 3 месяца назад

    Děkuji za rozhovor. Myslím si že by to mohl být i povahový rys. Jak by bylo možné toto rozlišit. Zda je to porucha nebo povahový rys. Myslím si, že mám senzitivnějsi vnímání na určité vzpomínky a k určitým druhům chování, které jsou pro mne nepochopitelné, neetické.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  3 месяца назад +1

      Pokud Vám zmíněná zvýšená citlivost nečiní v běžném životě skutečné problémy, pak není třeba zkoumat, zda trpíte nějakou duševní poruchou. V opačném případě Vám může v první fázi pomoci cílené psychologické vyšetření.

    • @renatazavadilova6742
      @renatazavadilova6742 3 месяца назад +1

      ​@@ZIVOTZAZDIděkuji za odpověď

  • @iwoskramlik1290
    @iwoskramlik1290 4 месяца назад +2

    ...víte, někdy se prostě významy v přeneseném významu a v přirovnání nepoužívají s cílem urážet nějaké skupiny obyvatelstva, ale prostě jako hovorové podobenství.
    Tahle snaha hledat hatespeech v každém neschváleném použití slova je fakt už trapná.
    Ano, prostě o někom hovorově řejneme, že je debil, psychopat... a ano, není to odborné vyslovení diagnozy.
    ...no a co!?
    Když řeknu, že mám kliku, urážím tím snad výroce klik?
    ...doprčic už s tou Amerikou, to je strašný sebemrskačství, bez kouska nadhledu...

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  4 месяца назад +11

      Neporozuměli jsme si. V žádném případě nejde o odkaz na politicky korektní jazyk, ale na používání slova psychopat některými odborníky v přímé souvislosti s lidmi, kteří mají diagnostikovanou hraniční poruchu osobnosti. A to opravdu může dotyčné velmi bolet a často i bolí. V běžné mluvě je to jako s rakovinou nebo depresí, což ostatně dr. Blaise Aguirre i zmínil.

    • @gabriellecso4895
      @gabriellecso4895 4 месяца назад +1

      Viete čo ste chcel vlastne napísať? Čo má s vašim osobným problémom a hnevom amerika? Je úplne jasné že ste to tu použil ako ventil vašho zvlaštne zmiešaného hnevu. Mieša sa vám odbornosť medicínskeho rázu s politikov...viete to že sa vám zdá normálne použivať dg psychiatrické pomenovania ako bežne nadávky to nieje v poriadku. A ak si to myslíte tak máte ešte dlhú cestu pred sebov pochopenia...ktorá nemusí mať úspešnéhokonca ak nad sebov nezačnete pracovať.

    • @davidgraham4890
      @davidgraham4890 Месяц назад

      @@ZIVOTZAZDI Psychopatologie je jednou ze základních disciplín psychologie zabývající se duševními poruchami, psychickou tísní a abnormálním či maladaptivním chováním. Termín se nejčastěji používá v psychiatrii, v níž se patologie vztahuje k příznakům (symptomům) a průběhu nemoci. Hranice mezi zdravým a patologickým jedincem je velice úzká, někdy lze jednoznačně určit duševní chorobu, ale někdy je to nejasné. Vznikají pak poměrně rozsáhlé „hraniční oblasti“. Prožívá-li člověk smutek, kde přesně určíme hranici mezi přirozenou reakcí a projevem poruchy? Proto je nutné mít diagnostický systém a klasifikace, díky kterým lze rozlišit „zdravého“ a „nemocného“ jedince.
      odtud je slovo psychopat.