Dziękuję. Dociekam co jest powodem mojego niezadowolenia z życia, podejrzewam depresję. Postanowiłem udać sie do psychologa i ustaliliśmy, że wiele jest we mnie wstydu i poczucia winy, zgłębiając temat trafiłem tutaj. Moje życie idealnie wpisuje się w perfekcjonizm. Dziękuję, że pomogliście mi dotrzec do swojego wnętrza i je poznać.
Świetny wykład. Od pierwszej do ostatniej minuty dobrze się słucha, na ogromny plus przemyślana konstrukcja i łatwa w odbiorze warstwa językowa. 6 lat, a temat i poziom materiału broni się sam❤
Dziękuję za ciekawy wykład. Z racji wykonywanego zawodu + wychowania jestem w tej grupie. I chciałabym inaczej wychować dziecko. Jeśli dziecku stawia się wysoko poprzeczki, to potem ono także takowe postawi innym. Powodzenia w dalszej karierze naukowej.
Bardzo wartościowy wykład, wiele sobie uświadomiłam. Fajnie byłoby dowiedzieć się więcej o osobach, które mają niskie perfekcjonistyczne dążenia przy wysokich perfekcjonistycznych obawach (wydaje mi się, że tacy ludzie też są).
Zosia, zobaczymy co da się zrobić :) A tymczasem polecamy Ci artykuły na temat prokrastynacji, które znajdziesz na naszym blogu Strefa Psyche: 1. www.swps.pl/strefa-psyche/blog/posty/14502-20-sposobow-na-zmniejszenie-zmeczenia-czyli-jak-walczyc-z-prokrastynacja 2. www.swps.pl/strefa-psyche/blog/posty/13851-dlaczego-dzieci-odwlekaja-co-mozemy-z-tym-zrobic-2
Z autopsji, może częściowo albo tylko mi się wydaję, ale pochodzę z domu gdzie ciągle mnie porównywano do innych, gdzie mnie stawiano jako tego gorszego, nieumiejącego, gdzie inni mogą "tylko nie ja". Po latach, wyjechaniu do większego miasta na studia, odcięciu pępowiny od tego miejsca wychowania i rozpoczęcia "samodzielnej" drogi, zauważyłem ten perfekcjonizm i ciągłą pracę na 120%, dalej podążając tą drogą, również interesując się psychologią oraz wykonując różne testy, odkryłem, że jestem bardzo inteligentny oraz wpisuję się w osobowość "zadaniowca", pytanie, wrodzone predyspozycje czy brak atencji oraz wychowanie "inni"? Zacząłem nad tym pracować oraz studzić maszynerię 120%, ponieważ po prostu tak się "nie da", załamki nerwowe, zajadanie się, "doły"... ciało oraz psychika muszą odpoczywać, ignorując to prędzej czy później odbije się to na nas, nawet w najmniej spodziewanym momencie. Czytając komentarze, zauważyłem, że są pytania o tym jak sobie z tym radzić, co przypuszczam nie było powiedziane w materiale, dołączam się do próśb o taką tematykę w przyszłości. Pozdrawiam :)
Zastanawiam się na ile ważne jest aby nazywać , oceniać , klasyfikować , opisywać barwy i w ogóle skupiać się na zachowaniach , bowiem to już powierzchnia , mechanizmy tkwią dużo głębiej i to one są pierwotne , stanowią przyczynę . Tłumienie czy zmiana zachowań to jedynie zmiana powierzchni . Nawet dotarcie do fundamentalnych przekonań to wciąż praca na poziomie mentalnym , pod nimi dopiero jest - sklasyfikowane już przez wcześnie powstające EGO - odczucie z ciała , jeśli uznamy je za negatywne - naturalnie charakterystycznym zachowaniem we wczesnym dzieciństwie (ok 4-6 lat) będzie uciekanie w coś co to przykryje czymś pozytywnym (w naszym odczuciu) . Czy warto wyrywać liście łopianu (zachowania) jeśli uznamy go za szkodnika , czy może lepiej dotrzeć do korzenia (poza mentalne odczucie z ciała , które niedojrzały umysł klasyfikuje) i go wyrwać , odciąć (pozostawiając go tylko odczuciem z ciała , które warto dostrzec i z nim świadomie pozostać nie nazywając) ? Świadoma obecność , akceptacja tego co już jest i utylizacja (to słowo nie oznacza tylko przerobu odpadów) czyni nas bogatszym o nowe doświadczenie . Tym sposobem mierzenie się ze strachem (a nie ucieczka przed nim) przeradza się w odwagę .
Zastanawiałam się nad tym dlaczego ja jestem perfekcjonistką, a jednocześnie mam radosny sposób bycia. Za to mój mąż jest perfekcjonistą, ale pełnym wrogości, agresji i napięcia i nie lubi swojej pracy. Nie lubił ludzi. Ostatnio chyba jednak zrozumiał, że ludzie nie są jego wrogami i więcej z nimi rozmawia. Wymaga od siebie ale też od innych. Teraz wiem... Różnimy się kolorami 😁
Właśnie wczoraj zrozumiałam coś jeszcze, ze wybaczanie to tez wybaczanie bliźnim wad. Ewangeliczne "mie siedem, lecz siedemdziesiąt siedem razy masz wybaczyć". Czyli dopuścić niedoskonałości.
Fajnie rpzedstawiony temat, chociaz mam wrazenie, ze przykłady są ograniczone. Perfekcjonizm może przecież też się przejawiać w dążeniu do perfekcji w relacjach międzyludzkich. Wtedy pracoholizm nie jest wyznacznikiem perfekcjonizmu. Wtedy ludzie uważają za kompletna porażkę bledy w relacjach międzyludzkich. Poza tym można być perfekcjonista w swoim hoppy, albo w czym innym.
+anna sochacka Hej Anno :) wykłady, które Wam udostępniamy są wybierane spośród wydarzeń organizowanych przez naszych pracowników naukowych w ciągu każdego roku akademickiego :) staramy się co tydzień dodawać nowy materiał na jednym z naszych czterech kanałów RUclips. Pozdrawiamy! :)
Interesujący wykład, aczkolwiek chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Słuchając Pana prezentacji z perspektywy osoby bardzo mocno po tej czerwonej stronie, niestety można poczuć się jeszcze gorzej ze sobą. Proponuję zawszę postarać się zawrzeć jednak znacznie więcej pozytywnych elementów, jakiejś nadziei dla osób którym ten perfekcjonizm niesamowicie uprzykrza życie. Na koniec powiedział Pan troszkę na temat tego jak pomóc dzieciom, to oczywiście bardzo ważne, jednak jeżeli jesteśmy w sytuacji tej właśnie około 30 letniej osoby jak ja, której praktycznie ten perfekcjonizm zniszczył życie to bardzo potrzeba jakiegoś koła ratunkowego którego można się złapać. Pozdrawiam i czekam na ewentualny wykład w którym będzie można znaleźć trochę nadzei.
+Jinks termin "zniszczył życie" jest bardzo mocnym stwierdzeniem! Jesteśmy pewni, że perfekcjonizm miał również pozytywny wpływ na Twoje życie, z którego być może nie zdajesz sobie sprawy. Kołem ratunkowym może być rozpoczęcie pracy nad sobą i negatywnym wpływem perfekcjonizmu na Twoje życie poprzez np. Psychoterapię :)
1. Jeśli zgodzimy się z tym, że perfekcjonizm może paraliżować działanie, co może skutkować prokrastynacją czy nie wyrabianiem się na czas, to przynajmniej pozornie jest to zaprzeczeniem sumienności, wymienionej tu jako jedna z głównych cech perfekcjonizmu. Stąd pytanie, czy jesteśmy w stanie rozpoznać kiedy chodzi o perfekcjonizm, a kiedy o brak sumienności? ... Naturalnie nasuwająca się odpowiedź to sprawa jakości wykonanych zadań oraz częstotliwości porażek z czasem [jakością też]. Ale... to tylko własna próba odpowiedzi na to pytanie. Prosiłbym o rozwinięcie wątku. Proszę jako osoba, która nie ukończyła trzech uczelni, która od lat torpeduje swoje projekty. ... 2. Co poza próbą uczenia się pozytywnego dialogu wewnętrznego, ćwiczeń fizycznych, zwiększania samodyscypliny oraz kontaktu ze znajomymi można jeszcze robić? Dodam, że odrzucam farmakologiczne środki. ... 3. Czy skoro depresja idzie w parze z neurotycznym perfekcjonizmem, a ta powinna być leczona przez psychiatrów, to biorąc pod uwagę skalę zjawiska nasz system nie jest całkowicie nieprzygotowany? Jeśli tak, to czy nie należałoby działać wyprzedzająco i np angażując psychologów szkolnych w LO wykrywać perfekcjonizm wcześniej i działać już na tym etapie?
Myślę, że perfekcjonizm jest po prostu systemem wartości takich ludzi. Sam jestem perfekcjonistą i odczuwam przyjemność dopracowując coś w najmniejszych detalach. Nie uczono mnie tego, taki jestem i lubię to - odziedziczyłem to po ojcu. Robienie czegoś dobrze po prostu opłaca się w przyszłości. Osobiście nie odczuwam potrzeby aprobaty. Problemem jest wyważenie jak bardzo coś dopracować albo kiedy przestać lub porzucić i zrezygnować.
Pan to nie oddzidziczył,tylko nie przeanalizował ojca i mechanicznie to Pan powtarza.Mógł sobie Pan wybrać inną opcję,le z to wymaga więcej zachodu.Jest to moja opinia.Jeszcze nie doszłam jak się resetuje mózg.Sama jestem na etapie ,że wszystko rozumiem,z wdrążenoem jest gorzej.
Jeżeli przeszkadza Ci to w codziennym funkcjonowaniu zachęcamy do podjęcia próby zmiany i pracy z problemem, najlepiej po konsultacji i pod okiem sprawdzonego specjalisty :)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS pomysle o tym. teraz mam taki okres bo podjalem nowa prace i sie wdrazam - i tu zaczynaja sie schody. ja odraz chcialbym byc najelpszy w nowej pracy a jak cos mi nie wyjdzie to smutny jestem i z wrazeniem ze zaraz ktos mnie skrzyczy itd. chociaz inni mi mowia zebym zluzował:)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS trudno jest zmienic wzorzec jesli np w dziecinstwie ktos ciagle czegos ode mnie wymagal i mowil mi masz byc taki i taki....teraz to sie odbija w moim zyciu:(
To bardzo przykre. Z wzorcami, które utrudniają życie da się jednak walczyć, nawet z tymi bardzo utrwalonymi. Tym bardziej zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, dla własnego spokoju i zdrowia :)
coś przeczuwam, że gdy dorosła osoba mówi drugiej dorosłej osobie, że ta 'nie zasługuje na jej miłość' to znaczy ze musiala to chyba odczuć kiedyś sama w dzieciństwie
Poprawka od medyka: bliźnięta z tym samym genotypem, to bliźnięta jednojajowe. ;) Jednocześnie mogą być heterozygotyczne lub monozygotyczne dla danej cechy (ale obydwa tak samo), a znaczyłoby to tyle, że mają różne lub takie same allele tego samego genu.
Uporządkowałbym treść tego wykładu, obecnie jest dość chaotyczny, wykluczyłbym również część banałów typu "jeśli nie geny to nie geny i świat w którym żyjemy" tego typu stwierdzeń trochę się pojawia, czyli zamieniłbym je na bardziej konkretne, lub całkiem wyrzucił. Poza tym pojawia się kilka powtórzeń, co gorsza, wykładowca zdaje się tego nie zauważać, że kilka minut wcześniej już o tym mówił, to główna przyczyna powodująca to, że wykład jest chaotyczny. Starałem się wsłuchać i wyłapać nowe dla mnie pojęcia, między innymi neurotyczność, również interesujące były fragmenty dotyczące tych hipotez powstawania perfekcjonizmu. Podsumowując, gdyby autor skupił się na jakimś jednym konkretnym celu stworzenia tej prezentacji, poza chęcią dostarczenia widzom czegokolwiek interesującego, oraz unikał banalnych stwierdzeń które dość nieumiejętnie starają się zobrazować zjawisko, zrozumiały język to nie oznacza do bólu potoczny, preferuję raczej stosowanie naukowego języka, w sposób logiczny i zrozumiały, to myślę że wyszedłby znacznie lepiej.
Dla jednych coś interesującego może być banałem i odwrotnie. Jeśli ten wykład nie spełnił Twoich oczekiwań polecamy dziesiątki innych na naszym kanale :)
Czy na podstawie mojego kanału youtube można ocenić jaką osobą jestem? Czy mam jakieś problemy natury psychicznej czy wręcz przeciwnie? Czy jest możliwe postawienie diagnozy na podstawie umieszczonych filmów?
Skoro mowa o perfekcjonizmie: w języku polskim wyrazy kończące się na -liście nie akcentujemy na "-li-" np. zobaczyLIście - błąd; zobaCZYliście - poprawne.
Nie trzeba być perfekcjonistą żeby wybrać bibliotekę zamiast kina. Kino przekazuje wiedzę subiektywnie podawaną przez reżysera a w książkach skuteczniej można dochodzić do prawdy. Kontakty towarzyskie są bardzo przyjemne, ale żeby móc w nich z pożytkiem uczestniczyć, trzeba co pewien czas się odizolować (na przykład aby wyrobić sobie oryginalne opinie do przedyskutowania). Uważam że takie wynalazki jak Facebook czy telefon komórkowy bardzo spłycają wymianę myśli między ludźmi. Dlatego telefon komórkowy zostawiam w domu. Komórki czasem oczywiście używam, ale tylko w przypadkach, gdy konieczny jest natychmiastowy kontakt
Chociaż może być to określenie mylące, zdrowych perfekcjonistōw nazwałbym perfekcjonistami optymistycznymi. Czy "szalonych naokowców", którzy byli bohaterami powieści Juliusza Verne, można nazwać perfekcjonistami? Dawniej bym ich tak nie nazywał ale po Pana wykładzie trochę zmieniłem zdanie. Typ "szalonego naukowca" odczuwa niezwykłą radość z realizowania celów, ale najczęśclej sam je stawia. Wszystko co stoi na drodze, jeżeli uważa że nie jest ważne, "szalony naukowiec" eliminije. Zazwyczaj dla nauki gotów jest stracić majątek i zaniedbywać takie drobiazgi jak wygląd zewnętrzny. Znałem takich naukowców, którzy zaniedbywali nawet ścieżkę kariery naukowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy osiągnięcle wyższego szczebla umożliwiało im dostęp do bardziej efektywnych narzędzi badawczych. Czy tacy naukowcy są dobrymi pracownikami? Czasem tak, ale są wyjątkowo "trudnosterowalni". Czasem aby uzyskać niezwykłe wyniki wystarczy dać im działać. Niestety są oni nonkonformistami więc jeżeli z ich badań wynikają wnloski niewygodne dla władz, to bronią ich czasem bez względu na wyroki czy więzienie. Chociaż znałem też naukowców, którzy po aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa w sposób taktycznj złożyli "samokrytykę" by wyjść na wolność i kontynuować badania. W okresie stalinizmu działo się tak zwłaszcza z genetykami, ponieważ Stalin popierał takich szarlatanów jak Trofim Łysenko. Stalin genetykę uważał za naukę reakcyjną, stworzoną przez kościół (Grzegorz Mendel) dla podważenia osiągnięć Darwina. W stalinowskich więzieniach i łagrach życie straciło wielu wybitnych naukowców z Wawiłowem na czele
Jeszcze raz wracajac do Japoni, wymuszony perfekcjonizm, to co dzieje sie w Japoni, i to powoduje duzy alkoholizm u nich, u nich alkohol kupuje sie nawet w automatach
Czy w Japoni wszyscy sa perfekcjonalistami?Wszyscy sa workocholikami,perfekcjonizm mysle ze nigdy nie wiaze sie z praca, czesto ci prawdziwi perfekcjonalisci nigdy nie podejma zadnej pracy bo mysla ze nigdy nie wykonaja jej dobrze,mysle ze miesz on tutaj wiele pojec
Dzieci raczej naśladują złe zachowania niż dobre. Np codziennie odkładam rzeczy na miejsce lub zmywam naczynia. Raczej same się do tego nie garną tu sprawdza sie raczej system nagród i kar.
Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Nie istnieją gotowe, uniwersalne rozwiązania, zatem tych najlepszych dla Ciebie należy szukać razem ze specjalistą, który zna (lub pozna) Ciebie i wszystkie szczegóły 🙂
jakby zależało to od naszego nastawienia to by nie działo się to co się dzieje! proste i jasne. nie ma perfekcjonizmu żadnego. i nigdzie nie prowadzi. pierdu, pierdu... już to wszystko przerobione, wyrzucone, zrozumiane, nierealne i ok. a wy bawcie się w te bujdy. jak musicie.
Co do wiedzy - dziękujemy i również doceniamy doświadczenie Pana dr :) Jeśli chodzi o formę to jak w wielu przypadkach jest to kwestia naszych indywidualnych wymagań oraz praktyki prowadzących - jak wiemy nie zawsze udaje się to połączyć i zadowolić każdego. Być może inne wykłady na naszym kanale będą miały dla Ciebie bardziej atrakcyjną formę, polecamy się trochę rozejrzeć :)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Zawsze oceniam ludzi po tym jak reagują na krytykę. Czytając Państwa odpowiedź mogę myśleć w samych superlatywach. Gratulacje 🤗 To jest klasa. Rzadkie zjawisko 😊🍀
Dziękuję. Dociekam co jest powodem mojego niezadowolenia z życia, podejrzewam depresję. Postanowiłem udać sie do psychologa i ustaliliśmy, że wiele jest we mnie wstydu i poczucia winy, zgłębiając temat trafiłem tutaj. Moje życie idealnie wpisuje się w perfekcjonizm. Dziękuję, że pomogliście mi dotrzec do swojego wnętrza i je poznać.
Fantastyczny wykład, zresztą jak wszystkie wykłady dr Piotrowskiego! Proszę o więcej! 🌸
Świetnie, że można korzystać z tej strony. Solidne i wiarygodne źródło wiedzy w dziedzinie psychologii. Wielkie dzięki.
+danuta kuczminska dziękujemy za ciepłe słowa
Świetny wykład. Od pierwszej do ostatniej minuty dobrze się słucha, na ogromny plus przemyślana konstrukcja i łatwa w odbiorze warstwa językowa. 6 lat, a temat i poziom materiału broni się sam❤
Bardzo nas cieszy, że wykład do Ciebie trafił! 😊
Perfekcyjnie przygotowany wykład 👌
Bardzo cieszy to nas i Pana dr. :)
Jako była perfekcjonista powiem,że nie był to perfekcyjnie przygotowany wykład.
Perfekcyjnie przygotowany wykład oznaczałby brak wahań, odpowiednie tempo (tu zbyt wolne tempo czasem. )Tr
Zagadnienie bardzo interesujące, szczególnie dla rodziców. Akceptacja drugiego człowieka, dobra rzecz.
Zwł. w czasach gdy wszyscy ze wszystkimi się porównują.
Bardzo dobry wykład. 👍👍👍
Fantastyczny wykład i świetny mówca. Dziękuję :)
Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na nasz kanał! ;)
najbardziej wartosciowa rzecz, jaką usłyszałam od dawna, dziękuję!
Zaglądaj do nas częściej, zapewniamy że mamy tu bardzo wiele wartościowych webinarów i podcastów! 😉
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS od wczoraj słucham wykładów bez przerwy, kopalnia wiedzy 🤍🌸 dyskusje o seksualności człowieka - wspaniałe
Dzięki za wykład.
Dzięki za ten wykład. Pozwala zrozumieć mechanizm. Proszę o następny - jak zmieniać te schematy.
+Mirosław Zalewski będziemy mieć na uwadze :)
Ja również proszę o taki wykład. :)
Ten wykład uświadomił mi kilka rzeczy. Podoba mi się też realizacja - że widać obraz zamiast zdjęcia, slajdy prezentacji też są.
Tak to prawda, widać organizator zgrywa od wykładowcy jego prezentacje i montuje w video, duży PLUS !
+Bart dziękujemy ;)
Suuper. Naprawdę świetna robota. Z przyjemnością wysłuchałam.
A nam z przyjemnością czyta się takie komentarze :)
Fantastyczny wykładowca, gratulacje!
Dziękujemy w imieniu prowadzącego :)
Bardzo perfekcyjny przekaz, dziękuję.
Dziękujemy w imieniu prowadzącego! :)
Dziękuję za wartościową wiedzę! świetny wykład!
Cieszymy się; niech Ci dobrze służy! :)
Bardzo dobry wykład, ciekawie i jasno przedstawiony temat perfekcjonizmu
Miło nam, że wykład się spodobał :) Zapraszamy ponownie na kanał!
Niesamowicie ciekawy i przydatny wykład.
Bardzo nas cieszy, że wykład okazał się dla Ciebie przydatny :)
Dziękuję za ten wykład! Perfekcyjnie spasował mi temat ;)
Bardzo dobry i przydatny wykład, super :)
Cieszymy się, że wykład okazał się dla Ciebie przydatny :)
Bardzo ciekawy wykład . Dziękuję za te wiedzę ;-)
Edyta, cieszymy się, że wykład Ci się podobał :)
CIEKAWY WYKŁAD, JAK WSZYSTKIE ;-)
Marcin, bardzo nam miło :)
Wspaniały wykład, bardzo ciekawy i pouczający.
Wzorowy wykład!
Dzięki :)
Bardzo się cieszymy, że wykład przypadł Ci do gustu i dziękujemy za miłe słowa w imieniu prowadzącego :)
Perfekcyjny wykład :)
Czyli wszystko się zgadza 😉A tak poważniej to oczywiście dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, ze materiał przypadł Ci do gustu 😊
Świetny wykład! Dziękuję 💖
Ogromnie przydatny, ponieważ jestem matką perfekcjonistką.
Świetny wykład i super wykładowca. Bardzo dziękuję 😊
Dziękujemy za miłe słowa - z przyjemnością przekażemy! 😊
Bardzo ciekawy wykład. Dużo uświadamiai o otwiera oczy na wiele spraw. Dziekuje :)
Cieszymy się - zapraszamy na nasz kanał częściej! :)
Bardzo ciekawy materiał i równie dobra realizacja.
Pozdrawiam.
Dziękujemy! :)
Dziękuję za ciekawy wykład. Z racji wykonywanego zawodu + wychowania jestem w tej grupie. I chciałabym inaczej wychować dziecko. Jeśli dziecku stawia się wysoko poprzeczki, to potem ono także takowe postawi innym. Powodzenia w dalszej karierze naukowej.
Dziękujemy za miłe słowa i za to, że podzieliłaś się z nami swoim doświadczeniem.
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję serdecznie!
Naprawdę bardzo dobry wykład.
+Danek370 cieszymy się :) zapraszamy ponownie!
Świetny wykład☺ Dziękuję
Dziękujemy! 😊
Wspaniała wiedza, serdeczne dzięki!!
super wykład i świetny Pan prowadzący :) !
Bardzo dziękujemy! 🙂
Bardzo wartościowy wykład, wiele sobie uświadomiłam.
Fajnie byłoby dowiedzieć się więcej o osobach, które mają niskie perfekcjonistyczne dążenia przy wysokich perfekcjonistycznych obawach (wydaje mi się, że tacy ludzie też są).
Bardzo się cieszymy, że razem z naszymi wykładowcami możemy udostępniać przydatną wiedzę :)
Poproszę o wyklad jak radzić sobie z perfekcjonizmem i prokrastynacją.
Zosia, zobaczymy co da się zrobić :)
A tymczasem polecamy Ci artykuły na temat prokrastynacji, które znajdziesz na naszym blogu Strefa Psyche:
1. www.swps.pl/strefa-psyche/blog/posty/14502-20-sposobow-na-zmniejszenie-zmeczenia-czyli-jak-walczyc-z-prokrastynacja
2. www.swps.pl/strefa-psyche/blog/posty/13851-dlaczego-dzieci-odwlekaja-co-mozemy-z-tym-zrobic-2
Dziękuję
+Zosia Samosia :)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS rok minął, kiedy będzie ten wykład albo jakieś audio, jak sobie radzić z tym cholerstwem.
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS bardzo dobry wykład. Część druga by się zdała.
Dziękuję 👌
super wyklad! :D
świetny wykład !
bardzo ciekawy wyklad!
Cieszy nas to :) zapraszamy częściej!
Rewelacyjny wykład - dziękuję !
Karolina Kaszub cieszymy się, że nasze treści Ci się podobają :)
Jest Pan chaotyczny,słuchając Pana zaczynam wierzyć,że jestem mówcą perfekcyjnym !😉
Ciekawa opinia! Jak podobał się Tobie nasz materiał? 😉
Cóż zrobić? jestem jaki jestem ;) to i tak jedna z moich mniej istotnych wad :D
Z autopsji, może częściowo albo tylko mi się wydaję, ale pochodzę z domu gdzie ciągle mnie porównywano do innych, gdzie mnie stawiano jako tego gorszego, nieumiejącego, gdzie inni mogą "tylko nie ja". Po latach, wyjechaniu do większego miasta na studia, odcięciu pępowiny od tego miejsca wychowania i rozpoczęcia "samodzielnej" drogi, zauważyłem ten perfekcjonizm i ciągłą pracę na 120%, dalej podążając tą drogą, również interesując się psychologią oraz wykonując różne testy, odkryłem, że jestem bardzo inteligentny oraz wpisuję się w osobowość "zadaniowca", pytanie, wrodzone predyspozycje czy brak atencji oraz wychowanie "inni"? Zacząłem nad tym pracować oraz studzić maszynerię 120%, ponieważ po prostu tak się "nie da", załamki nerwowe, zajadanie się, "doły"... ciało oraz psychika muszą odpoczywać, ignorując to prędzej czy później odbije się to na nas, nawet w najmniej spodziewanym momencie. Czytając komentarze, zauważyłem, że są pytania o tym jak sobie z tym radzić, co przypuszczam nie było powiedziane w materiale, dołączam się do próśb o taką tematykę w przyszłości. Pozdrawiam :)
Prośba i potrzeba tematyczna zanotowana! 😊
Bardzo dziękuję, czy powstał wykład jak sobie z tym radzić?
+Paulina Grzelak, u nas takiego jeszcze nie ma, ale to dobry pomysł żeby taki przygotować. Postaramy się o to 🙂
Bardzo poproszę. Robicie to dobrze.
Również bardzo chętnie bym taki wykład obejrzała :)
bylby taki wywiad ciekawy
Ja również proszę o taki wykład. :)
Zastanawiam się na ile ważne jest aby nazywać , oceniać , klasyfikować , opisywać barwy i w ogóle skupiać się na zachowaniach , bowiem to już powierzchnia , mechanizmy tkwią dużo głębiej i to one są pierwotne , stanowią przyczynę . Tłumienie czy zmiana zachowań to jedynie zmiana powierzchni . Nawet dotarcie do fundamentalnych przekonań to wciąż praca na poziomie mentalnym , pod nimi dopiero jest - sklasyfikowane już przez wcześnie powstające EGO - odczucie z ciała , jeśli uznamy je za negatywne - naturalnie charakterystycznym zachowaniem we wczesnym dzieciństwie (ok 4-6 lat) będzie uciekanie w coś co to przykryje czymś pozytywnym (w naszym odczuciu) .
Czy warto wyrywać liście łopianu (zachowania) jeśli uznamy go za szkodnika , czy może lepiej dotrzeć do korzenia (poza mentalne odczucie z ciała , które niedojrzały umysł klasyfikuje) i go wyrwać , odciąć (pozostawiając go tylko odczuciem z ciała , które warto dostrzec i z nim świadomie pozostać nie nazywając) ?
Świadoma obecność , akceptacja tego co już jest i utylizacja (to słowo nie oznacza tylko przerobu odpadów) czyni nas bogatszym o nowe doświadczenie .
Tym sposobem mierzenie się ze strachem (a nie ucieczka przed nim) przeradza się w odwagę .
Polecam 1,25-1,5x 😃
Jest to jakiś sposób szybszego przyswojenia wiedzy 😉
Tak zrobiłam
28:15 bardzo celnie opisane... wiem co mówię...
Ciekawe. Ja tak mam.
Kurrr niewystarczająco dobrze nacisnąłem łapkę w górę i nie byłem pierwszy wrrr hehe.
Nikogo to nie interesuje.
Pan Misio To bardzo.mi z tego powodu wszystko jedno.
Bardzo ciekawy wykład !!! Daje dużo do myślenia, otwiera też oczy na na wiele niby niepozornych zachowań. Dziękuję
Dokładnie, wykład daje nam okazje do wielu przemyśleń.
Dziękujemy :)
0:17 😢 0:17 @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS4r4 szzż😢😢
Zastanawiałam się nad tym dlaczego ja jestem perfekcjonistką, a jednocześnie mam radosny sposób bycia. Za to mój mąż jest perfekcjonistą, ale pełnym wrogości, agresji i napięcia i nie lubi swojej pracy. Nie lubił ludzi. Ostatnio chyba jednak zrozumiał, że ludzie nie są jego wrogami i więcej z nimi rozmawia. Wymaga od siebie ale też od innych. Teraz wiem... Różnimy się kolorami 😁
Właśnie wczoraj zrozumiałam coś jeszcze, ze wybaczanie to tez wybaczanie bliźnim wad. Ewangeliczne "mie siedem, lecz siedemdziesiąt siedem razy masz wybaczyć". Czyli dopuścić niedoskonałości.
Fajnie rpzedstawiony temat, chociaz mam wrazenie, ze przykłady są ograniczone. Perfekcjonizm może przecież też się przejawiać w dążeniu do perfekcji w relacjach międzyludzkich. Wtedy pracoholizm nie jest wyznacznikiem perfekcjonizmu. Wtedy ludzie uważają za kompletna porażkę bledy w relacjach międzyludzkich. Poza tym można być perfekcjonista w swoim hoppy, albo w czym innym.
+do_ota omówienie wszystkich aspektów zdecydowanie nie zmieściłoby się w jednym wykładzie :)
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Ok, rozumiem, ale mówienie ze każdy perfekcjonista to pracoholik jest błędem, bo nie każdy.
ja tego nie usłyszałam na tym wykładzie.... może byc, często bywa....
Justyna F ehh, rzeczywiście, mówione jest " najprawdopodobniej " :} sorry za zamęt
poproszę o wykład o ambicji :)
Zobaczymy co da się zrobić :)
Strefa Psyche Uniwersytety SWPS Jak dobierane są tematy ? Czy to jest zamknięty projekt czy na bierząca co kilka miesięcy są wrzucane wykłady.
+anna sochacka Hej Anno :) wykłady, które Wam udostępniamy są wybierane spośród wydarzeń organizowanych przez naszych pracowników naukowych w ciągu każdego roku akademickiego :) staramy się co tydzień dodawać nowy materiał na jednym z naszych czterech kanałów RUclips.
Pozdrawiamy! :)
Interesujący wykład, aczkolwiek chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Słuchając Pana prezentacji z perspektywy osoby bardzo mocno po tej czerwonej stronie, niestety można poczuć się jeszcze gorzej ze sobą. Proponuję zawszę postarać się zawrzeć jednak znacznie więcej pozytywnych elementów, jakiejś nadziei dla osób którym ten perfekcjonizm niesamowicie uprzykrza życie. Na koniec powiedział Pan troszkę na temat tego jak pomóc dzieciom, to oczywiście bardzo ważne, jednak jeżeli jesteśmy w sytuacji tej właśnie około 30 letniej osoby jak ja, której praktycznie ten perfekcjonizm zniszczył życie to bardzo potrzeba jakiegoś koła ratunkowego którego można się złapać.
Pozdrawiam i czekam na ewentualny wykład w którym będzie można znaleźć trochę nadzei.
+Jinks termin "zniszczył życie" jest bardzo mocnym stwierdzeniem! Jesteśmy pewni, że perfekcjonizm miał również pozytywny wpływ na Twoje życie, z którego być może nie zdajesz sobie sprawy. Kołem ratunkowym może być rozpoczęcie pracy nad sobą i negatywnym wpływem perfekcjonizmu na Twoje życie poprzez np. Psychoterapię :)
jak masz tak poważnie problemy to idź na terapię, wykład nie pomoże.
Byłem neurotycznym perfekcjonistą ale porażki doprowadziły mnie do łażenia przy torach a potem do zaakceptowania siebie
Cieszymy się, że skończyło się na samoakceptacji :)
Petarda
1. Jeśli zgodzimy się z tym, że perfekcjonizm może paraliżować działanie, co może skutkować prokrastynacją czy nie wyrabianiem się na czas, to przynajmniej pozornie jest to zaprzeczeniem sumienności, wymienionej tu jako jedna z głównych cech perfekcjonizmu. Stąd pytanie, czy jesteśmy w stanie rozpoznać kiedy chodzi o perfekcjonizm, a kiedy o brak sumienności?
...
Naturalnie nasuwająca się odpowiedź to sprawa jakości wykonanych zadań oraz częstotliwości porażek z czasem [jakością też]. Ale... to tylko własna próba odpowiedzi na to pytanie. Prosiłbym o rozwinięcie wątku. Proszę jako osoba, która nie ukończyła trzech uczelni, która od lat torpeduje swoje projekty.
...
2. Co poza próbą uczenia się pozytywnego dialogu wewnętrznego, ćwiczeń fizycznych, zwiększania samodyscypliny oraz kontaktu ze znajomymi można jeszcze robić?
Dodam, że odrzucam farmakologiczne środki.
...
3. Czy skoro depresja idzie w parze z neurotycznym perfekcjonizmem, a ta powinna być leczona przez psychiatrów, to biorąc pod uwagę skalę zjawiska nasz system nie jest całkowicie nieprzygotowany? Jeśli tak, to czy nie należałoby działać wyprzedzająco i np angażując psychologów szkolnych w LO wykrywać perfekcjonizm wcześniej i działać już na tym etapie?
💪👍
Myślę, że perfekcjonizm jest po prostu systemem wartości takich ludzi. Sam jestem perfekcjonistą i odczuwam przyjemność dopracowując coś w najmniejszych detalach. Nie uczono mnie tego, taki jestem i lubię to - odziedziczyłem to po ojcu. Robienie czegoś dobrze po prostu opłaca się w przyszłości. Osobiście nie odczuwam potrzeby aprobaty. Problemem jest wyważenie jak bardzo coś dopracować albo kiedy przestać lub porzucić i zrezygnować.
Pan to nie oddzidziczył,tylko nie przeanalizował ojca i mechanicznie to Pan powtarza.Mógł sobie Pan wybrać inną opcję,le z to wymaga więcej zachodu.Jest to moja opinia.Jeszcze nie doszłam jak się resetuje mózg.Sama jestem na etapie ,że wszystko rozumiem,z wdrążenoem jest gorzej.
No właśnie nie. Co innego naśladować a co innego odczuwać przyjemność z takiego postępowania.@@kasiam.180
Ja jestem perfekcjonistka...jak to sie leczy?
A do jakiej grupy zaliczyc ludzi ktorzy nie sa perfekcjonistami ale od otoczenia wymagaja zeby bylo perfekcyjne?
Perfekcjonizm zorientowany na innych. Było o tym na wykładzie.
Depresja to nie zaburzenie tylko choroba śmiertelna
Dzień dobry. Prosimy nie mlaskać do mikrofonu.
ja mam z tym problem i dlatego cierpie. jak mi cos nie wychodzi jakbym chcial zachowuje sie po tem jak dewotka krzycze na siebie itd;(
Jeżeli przeszkadza Ci to w codziennym funkcjonowaniu zachęcamy do podjęcia próby zmiany i pracy z problemem, najlepiej po konsultacji i pod okiem sprawdzonego specjalisty :)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS pomysle o tym. teraz mam taki okres bo podjalem nowa prace i sie wdrazam - i tu zaczynaja sie schody. ja odraz chcialbym byc najelpszy w nowej pracy a jak cos mi nie wyjdzie to smutny jestem i z wrazeniem ze zaraz ktos mnie skrzyczy itd. chociaz inni mi mowia zebym zluzował:)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS trudno jest zmienic wzorzec jesli np w dziecinstwie ktos ciagle czegos ode mnie wymagal i mowil mi masz byc taki i taki....teraz to sie odbija w moim zyciu:(
To bardzo przykre. Z wzorcami, które utrudniają życie da się jednak walczyć, nawet z tymi bardzo utrwalonymi. Tym bardziej zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, dla własnego spokoju i zdrowia :)
✨👌
coś przeczuwam, że gdy dorosła osoba mówi drugiej dorosłej osobie, że ta 'nie zasługuje na jej miłość' to znaczy ze musiala to chyba odczuć kiedyś sama w dzieciństwie
Czy pedant tez jest perfekcjonalista, np.sprztaczka pedantka bedzie perfekcjonalistka?
Poprawka od medyka: bliźnięta z tym samym genotypem, to bliźnięta jednojajowe. ;)
Jednocześnie mogą być heterozygotyczne lub monozygotyczne dla danej cechy (ale obydwa tak samo), a znaczyłoby to tyle, że mają różne lub takie same allele tego samego genu.
dziękujemy za uwagę, przekazujemy dalej :)
Uporządkowałbym treść tego wykładu, obecnie jest dość chaotyczny, wykluczyłbym również część banałów typu "jeśli nie geny to nie geny i świat w którym żyjemy" tego typu stwierdzeń trochę się pojawia, czyli zamieniłbym je na bardziej konkretne, lub całkiem wyrzucił. Poza tym pojawia się kilka powtórzeń, co gorsza, wykładowca zdaje się tego nie zauważać, że kilka minut wcześniej już o tym mówił, to główna przyczyna powodująca to, że wykład jest chaotyczny.
Starałem się wsłuchać i wyłapać nowe dla mnie pojęcia, między innymi neurotyczność, również interesujące były fragmenty dotyczące tych hipotez powstawania perfekcjonizmu. Podsumowując, gdyby autor skupił się na jakimś jednym konkretnym celu stworzenia tej prezentacji, poza chęcią dostarczenia widzom czegokolwiek interesującego, oraz unikał banalnych stwierdzeń które dość nieumiejętnie starają się zobrazować zjawisko, zrozumiały język to nie oznacza do bólu potoczny, preferuję raczej stosowanie naukowego języka, w sposób logiczny i zrozumiały, to myślę że wyszedłby znacznie lepiej.
Dla jednych coś interesującego może być banałem i odwrotnie.
Jeśli ten wykład nie spełnił Twoich oczekiwań polecamy dziesiątki innych na naszym kanale :)
46:25
Witam. Czy ktoś kto jest perfekcjanistą może być również osobą apodyktyczną
Tego typu pytania najlepiej zadać bezpośrednio specjalistom.
Leonardo Da Vinci byl perfeckonalista, do ktorej grupy, nie wiem
Czy na podstawie mojego kanału youtube można ocenić jaką osobą jestem? Czy mam jakieś problemy natury psychicznej czy wręcz przeciwnie? Czy jest możliwe postawienie diagnozy na podstawie umieszczonych filmów?
Skoro mowa o perfekcjonizmie: w języku polskim wyrazy kończące się na -liście nie akcentujemy na "-li-" np. zobaczyLIście - błąd; zobaCZYliście - poprawne.
Jak dobrze, że ktoś jeszcze o tym pamięta... :)
niestety jest wiele jeszcze tego, o czym niewielu już pamięta... :( jako Polacy jednak musimy się jednoczyć :D
Nie trzeba być perfekcjonistą żeby wybrać bibliotekę zamiast kina. Kino przekazuje wiedzę subiektywnie podawaną przez reżysera a w książkach skuteczniej można dochodzić do prawdy.
Kontakty towarzyskie są bardzo przyjemne, ale żeby móc w nich z pożytkiem uczestniczyć, trzeba co pewien czas się odizolować (na przykład aby wyrobić sobie oryginalne opinie do przedyskutowania).
Uważam że takie wynalazki jak Facebook czy telefon komórkowy bardzo spłycają wymianę myśli między ludźmi. Dlatego telefon komórkowy zostawiam w domu. Komórki czasem oczywiście używam, ale tylko w przypadkach, gdy konieczny jest natychmiastowy kontakt
Każdy z nas wybiera własną drogę :) Technologie rzeczywiście zmieniły wiele w kontekście relacji, dlatego powinniśmy korzystać z nich rozsądnie.
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS To co ja uważam za rozsądne niektórzy traktują jako dziwactwo, ale na szczęście wiele mi wybaczają :-)
Boże jak poznać tego czlowieka
Być może kiedyś odbędzie się wykład :)
Pozytywne wrażenia po wykładzie :-)
Super! :)
Chociaż może być to określenie mylące, zdrowych perfekcjonistōw nazwałbym perfekcjonistami optymistycznymi. Czy "szalonych naokowców", którzy byli bohaterami powieści Juliusza Verne, można nazwać perfekcjonistami? Dawniej bym ich tak nie nazywał ale po Pana wykładzie trochę zmieniłem zdanie.
Typ "szalonego naukowca" odczuwa niezwykłą radość z realizowania celów, ale najczęśclej sam je stawia. Wszystko co stoi na drodze, jeżeli uważa że nie jest ważne, "szalony naukowiec" eliminije. Zazwyczaj dla nauki gotów jest stracić majątek i zaniedbywać takie drobiazgi jak wygląd zewnętrzny.
Znałem takich naukowców, którzy zaniedbywali nawet ścieżkę kariery naukowej, z wyjątkiem sytuacji, gdy osiągnięcle wyższego szczebla umożliwiało im dostęp do bardziej efektywnych narzędzi badawczych.
Czy tacy naukowcy są dobrymi pracownikami?
Czasem tak, ale są wyjątkowo "trudnosterowalni".
Czasem aby uzyskać niezwykłe wyniki wystarczy dać im działać. Niestety są oni nonkonformistami więc jeżeli z ich badań wynikają wnloski niewygodne dla władz, to bronią ich czasem bez względu na wyroki czy więzienie. Chociaż znałem też naukowców, którzy po aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa w sposób taktycznj złożyli "samokrytykę" by wyjść na wolność i kontynuować badania.
W okresie stalinizmu działo się tak zwłaszcza z genetykami, ponieważ Stalin popierał takich szarlatanów jak Trofim Łysenko. Stalin genetykę uważał za naukę reakcyjną, stworzoną przez kościół (Grzegorz Mendel) dla podważenia osiągnięć Darwina. W stalinowskich więzieniach i łagrach życie straciło wielu wybitnych naukowców z Wawiłowem na czele
Może być. Do perfekcji daleko😊
Co masz na myśli?
Jeszcze raz wracajac do Japoni, wymuszony perfekcjonizm, to co dzieje sie w Japoni, i to powoduje duzy alkoholizm u nich, u nich alkohol kupuje sie nawet w automatach
Czy w Japoni wszyscy sa perfekcjonalistami?Wszyscy sa workocholikami,perfekcjonizm mysle ze nigdy nie wiaze sie z praca, czesto ci prawdziwi perfekcjonalisci nigdy nie podejma zadnej pracy bo mysla ze nigdy nie wykonaja jej dobrze,mysle ze miesz on tutaj wiele pojec
Dzieci raczej naśladują złe zachowania niż dobre. Np codziennie odkładam rzeczy na miejsce lub zmywam naczynia. Raczej same się do tego nie garną tu sprawdza sie raczej system nagród i kar.
Bardzo wartościowy wykład! Zapraszamy do obejrzenia naszego spojrzenia na perfekcjonizm
ruclips.net/video/sScBPKyBT00/видео.html
Dziękujemy ;)
Perfekcjonizm straszna "choroba". Wykładowaca skupił się na rodzicach. Ale co ze szkołą i nauczycielami?
100% neurotyczny perfekcjonista here ;/ jakaś recepta by się przydała, bo sama diagnoza (właściwie postawiona juz dawno) niczego nie zmienia
Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Nie istnieją gotowe, uniwersalne rozwiązania, zatem tych najlepszych dla Ciebie należy szukać razem ze specjalistą, który zna (lub pozna) Ciebie i wszystkie szczegóły 🙂
o perfekcjonizmie trafnie bardzo mowi to wideo ruclips.net/video/ipvKimW5TDg/видео.html i trzy razy krocej:)
Dziękujemy za podzielenie się ;)
Donikąd
To wszystko zależy od naszego nastawienia :)
jakby zależało to od naszego nastawienia to by nie działo się to co się dzieje! proste i jasne. nie ma perfekcjonizmu żadnego. i nigdzie nie prowadzi. pierdu, pierdu... już to wszystko przerobione, wyrzucone, zrozumiane, nierealne i ok. a wy bawcie się w te bujdy. jak musicie.
A rząd niech dalej daje 500 + na dziecko
co on tak mlaszcze
wykład mógłby być lepszy ;)
Tzn? W jaki sposób mógłby byc lepszy - wizualnie, technicznie, merytorycznie? Co Twoim zdaniem mogłoby zostać poprawione i jak ? :)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Pewnie miał na myśli to, że nie był perfekcyjny :)
Wiedza cenna, ale forma prezentacji nudna i męcząca, niestety.
Co do wiedzy - dziękujemy i również doceniamy doświadczenie Pana dr :) Jeśli chodzi o formę to jak w wielu przypadkach jest to kwestia naszych indywidualnych wymagań oraz praktyki prowadzących - jak wiemy nie zawsze udaje się to połączyć i zadowolić każdego. Być może inne wykłady na naszym kanale będą miały dla Ciebie bardziej atrakcyjną formę, polecamy się trochę rozejrzeć :)
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Zawsze oceniam ludzi po tym jak reagują na krytykę. Czytając Państwa odpowiedź mogę myśleć w samych superlatywach. Gratulacje 🤗 To jest klasa. Rzadkie zjawisko 😊🍀
@@magorzatak4037 Bardzo dziękujemy!
Nie ma zdrowego perfekcjonizmu!!!!
Żadne skrajności nie są zdrowe :)
Oczywiście, że jest.