Dotkni se Javorníku, Marie Krajplová, Jaroslav Hrdlička

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 авг 2023
  • Interaktivní audiovizuální putování vzpomínkami Javorníku v Rychlebských horách
    Za pomoci interaktivní technologie vstupuje divák do vzpomínek domů, které utvářely centrum města Javorník. Připomene si požár, při kterém shořela část města, lásky a úmrtí. Vše doplněné o zvuk, animace, dobové noviny a další neočekávané reálie. Vysoká vizuální hodnota vtahuje diváky do umělecké instalace, kdy ji sám ovládá a tím se na něj přenášejí emoce z prožité historie, kterou postupně odkrývá.
    Projekt Dotkni se Javorníku je vizuálně atraktivní a kombinuje práci s archivním materiálem, umělou inteligencí, projekcí a videomappingem. Navzdory svému uměleckému charakteru má projekt popularizační charakter, zabývá se mapováním historie a příběhu Javornicka na pomezí 19. a 20. století.
    Autorské dvojici, Marii Krajplové a Jaroslavu Hrdličkovi, která stojí za celým projektem, se podařilo získat doposud nepublikovaný historický materiál. Od pamětníků shromáždili podklady ve formě dobových fotografií a dopisů, mapujících jednotlivé rodinné příběhy na pozadí 1. a 2. světové války. Pomocí těchto mikropříběhů projekt přibližuje dopad doby v rovině osobní archeologie a dokresluje linku velkých dějinných událostí, jež odlehlý region významně formovaly a dodnes se podepisují na jeho podobě.
    Podhorská oblast, pro svou izolovanost přezdívaná také „zapomenuté hory“, utrpěla po odchodu původních obyvatel a následném dosídlování ztrátu identity, vizuální a kulturní paměti, tradic, zvyků a vzpomínek. Rychlebské hory zažily na konci 2. světové války likvidaci velkého počtu vesnic. Ty, které nezanikly přirozeně v důsledku odsunu původních obyvatel (těžké životní podmínky a podhorské klima často nebyly vstupenkou do uspokojivého života nově příchozích obyvatel), byly definitivně srovnány se zemí v průběhu 50.- 60. let.
    Ačkoliv projekt Dotkni se Javorníku mapuje události konkrétního místa, disponuje zároveň obecně výpovědní a prožitkově-naučnou hodnotou. Rehabilitací a aktualizací vztahu k našim předkům a místu, kde žijeme se dnes zabývají lidé nejen v Rychlebských horách.
    Nutno podotknout, že projekt je mnohaletým badatelským počinem umělecké dvojice. V průběhu let tak budete moci výstavu navštívit na dalších místech v České republice. Ovšem vždy v jiné, nové a rozšířené podobě.

Комментарии •