KATOWICE ❄️ Zimowy Nikiszowiec ❄️ styczeń 2025
HTML-код
- Опубликовано: 2 фев 2025
- Zimowy spacer po mieście może być przyjemnością? TAK 🙂👍 Katowicki NIKISZOWIEC będzie dobrym pomysłem, tym bardziej, że sporo tam jeszcze akcentów świątecznych - zobaczcie zdjęcia! Przedświąteczne strojenie choinek na placu Wyzwolenia to była wspólna sąsiedzka akcja mieszkańców osiedla. Prawda, że byłoby pięknie gdyby taki zwyczaj wprowadzić na każdym osiedlu?
Chcecie zacząć przygodę z katowickimi BEBOKAMI? Nikiszowiec to dobre miejsce, bo tu nie dość że możecie odwiedzić bebokowego TATĘ Grzegorza Chudego (co zresztą i tak Was czeka na końcu przygody bo w Atelier Grzegorza Chudego odbiera się pamiątkowe odznaki łowców beboków), to na uliczkach osiedla znajdziecie aż 8 beboków dość blisko siebie. Są to:
1️⃣ Pierwszy z beboków który zamieszkał w Katowicach czyli bebok hajer WINCYNT, znajdziecie go pod makietą osiedla przy kościele św. Anny - ul. Garbarska 21
2️⃣ Sympatyczna beboczka MICHALINO na parapecie okna Cafe Byfyj pełnym słodkości (ul. Krawczyka 5)
3️⃣ Hokeista ERNEST przy wejściu na Lodowisko Jantor (ul. Nałkowskiej 11)
4️⃣&5️⃣ SZTEFA & ERWINEK czyli bajtel & mama niosąca kosz pełen prania, których możecie spotkać przed historycznym budynkiem magla, który obecnie jest siedzibą Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic (ul. Rymarska 4)
6️⃣ JORGUŚ - okno na pierwszym piętrze dawnego Atelier z akwarelami (skrzyżowanie Czechowa & Odrowążów)
7️⃣ Mała i radosna beboczka GRETKA huśta się w oknie Galerii KrysKa Designe GRETKA (ul. Świętej Anny 11)
8️⃣ Uczennica z tytą DORKA czeka na Was przy Szkole Podstawowej nr 53 im. S. Żeromskiego.
👉 Miejscem, które warto odwiedzić kiedy będziecie na Nikiszowcu jest Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej 4. Szczególnie polecamy Wam wystawy stałe:
"U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania", która pozwala zajrzeć do wnętrza mieszkania robotniczego lat trzydziestych/sześćdziesiątych XX wieku - kuchni i dwóch izb
oraz "Woda i mydło najlepsze bielidło" gdzie został przedstawiony cały cykl pracy, jaką musiały wykonać kobiety, rozpoczynając od przyniesienia ciężkiego kosza do pralni, poprzez pranie na tarach, suszenie, maglowanie i kończąc na misternym ułożeniu pachnących, wygładzonych tkanin- owiniętych w czysty maglownik - w wiklinowym koszu.
#nikiszowiec #śląskie #zima