Mechanismus seku mečem - Středověký šerm

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • Hra Middle Ages: Peasants and Knights - www.playmiddle...

Комментарии • 43

  • @antoninkrejcir2240
    @antoninkrejcir2240 17 дней назад +3

    Jo,je to logické,dávající smysl. Dynamické ukázky super,krásné video,děkuji za něj!

  • @janborghuis6299
    @janborghuis6299 8 дней назад +2

    Slečna je krásná Johanka z Arcu ❤

  • @rob.j.1195
    @rob.j.1195 14 дней назад +1

    Díky!

  • @Vorgonful
    @Vorgonful 13 дней назад

    Teda koukám, že se sem seběhlo pár odborníků a jak už to chodí začalo rýpání. Co takhle ubrat na konfrontačním tónu a bavit se jako inteligentní lidi? Nikdo neví vše, tak proč někoho s jeho chybou mlátit. Video je krásně popisné, ale na vypovězení všech detailů krátké. Například bychom mohli rozvinout téma zápřahu, který má také své výhody i nevýhody, byť přehnaný zápřah bývá často neprávem označován za chybu. Buďme k sobě milejší. A oceňujme, co nám druhý ve svém volném čase připraví a vzdělávejme se navzájem, ale nehrajme si na chytráky 😉

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  13 дней назад +1

      Nestěžoval jsem si, ale děkuju :-) Když jste vytáhnul téma zápřahu, taky jsem se kdysi učil že je špatně, a pak jsem v manuálu Fioreho dei Liberi našel pozici, která je vysloveně zapřáhnutá do extrému. A ano, dodatečně jsem si uvědomil, že to skutečně dává možnosti, které meč strikně nad hlavou nemá.

  • @rob.j.1195
    @rob.j.1195 14 дней назад

    Ahoj, těšil jsem se na další video a zase bylo super. Líbí se mí jak vše podáváš názorně, že to pochopíme i my co jsme inteligence příliš nenabrali :-), navíc ty ukázky jsou přehledné a názorné. Někdy sice mám strach o slečnu, ale uklidňuju se, že asi víš co děláš. :-). Já jsem se s historickým šermem setkal jen na různých akcích, kde to měli šermíři nacvičené a vždycky jsem to bral jako secvičené divadýlko a nikdy mě to nějak zvlášť nezaujalo. Až díky tvým videím mi dochází, jak nebezpečnej šerm je. Ve filmech v knihách (rád poslouchám audioknihy se středověkými příběhy) je vždycky jasný kdo vyhraje a možná proto jsem to nevnímal jako nebezpečný. Až teď si uvědomuju jak to byli stateční chlapi, ať už rytíři či jiní šermíři. Už věřím tomu, že dva či tři rytíři mohli vymlátit celou vesnici sedláků, a né kvůli tomu, že meč byl drahej a sedlák na něj neměl, ale protože rytíř se bojovat učil celej život a proto prostě sedláci neměli šanci. Kromě tedy období husitských válek, kdy sedláci šanci měli, ale kam to dotáhli už teď víme. Nevím jaký máš ty názor na husitství, ale dle mého názoru to byla pohroma především pro obyčejný lidi a nic dobrého to lidem nepřineslo. Už se těším na další video. Měj se skvěle, ať se daří.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  14 дней назад +1

      Ahoj, děkuju moc! Tak především během natáčení videa nebyly zraněny žádné dcery :-) Představení na hradech dlouho trpěla chybnými představami o šermu, ale dnes už je to MNOHEM lepší. Na druhou stranu ono to trochu divadelní být musí kvůli bezpečnosti, protože dotyční to představení chtějí ukazovat i zítra a pozítří a nemít přitom vypíchlé oko.
      Šerm byl opravdu příšerně riskantní věc. Mezi šlechtici se to obvykle vyřizovalo soubojem ve zbroji, což bylo realtivně bezpečné, protože zbroj chrání člověka velmi dobře, a poražený obvykle měl možnost se vzdát dřív, než ho protivník zabil. Ale souboje ostrými meči beze zbroje existovaly taky, a to nebyla vůbec sranda. Fiore dei Liberi píše, že by radši bojoval tři souboje ve zbroji než jeden beze zbroje. Věděl o čem mluví, protože beze zbroje v životě bojoval pětkrát. Byl opravdu schopný a pokaždé zvítězil, ale dobře věděl jak riskantní to je. Takový souboj končí typicky během několika sekund, a od příšerného zranění vás dělí centimetry a desetiny sekundy.
      Co se týče rytířů, kromě skvělého tréningu měli ještě zbroj a koně, a to všechno jim nad sedláky dávalo obrovskou výhodu. Žižka byl opravdu geniální, když dokázal vymyslet i proti nim vítěznou strategii. V té době to byla doopravdy revoluční věc. Husitské války ... jisté náboženské změny to přineslo, a od Husa o sto let později opisovali němečtí protestanti, takže tahle část docela uspěla. Samotné války byla nepochybně plné utrpení a krutosti, tak jako vždycky - husiti nebyli žádní gentlemani. Nic co by člověk chtěl zažít, ale nějaká pozitiva to přineslo, tak jako všechno.
      Mimochodem, pokud chcete vidět lehce nadnesené, ale jinak docela realistické ztvárnění boje profesionálního obrněné rytíře proti bandě lapků, tak se podívejte na tohle video od české šermířské skupiny: ruclips.net/video/8vYFFx4whoE/видео.html

    • @rob.j.1195
      @rob.j.1195 14 дней назад

      @@PetrKavan Díky za dlouhou odpověď. V závěru jsi mi "vyknul" , jsem jistě starší (je mi 47) tak ti navrhuji tykání, jsem Rob. 😁😉. Na video mrknu, díky za odkaz.
      Je fakt, že církev reformu potřebovala, její světská moc byla již do nebe volající 😁
      Žižka byl bezesporu skvělý stratég, to musí uznat každý.
      Zajímalo by mě, jestli bylo možné vycvičit koně k boji jak to popisuje Niedl v knihách.
      Ať se daří 👍

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  14 дней назад +1

      @@rob.j.1195 Dobrá, s tykáním souhlasím, ale nevím jestli to příště zase nepokazím :-)
      Zajímavé je, že za světskou moc církve mohl do jisté míry Karel IV, který vzdělané kněze zapojil do státní správy, a tím jim tu moc fakticky dal. Ne že by ji neměli předtím vůbec, ale tímto se o dost rozšířila.
      Knihy Niedla neznám.

    • @rob.j.1195
      @rob.j.1195 14 дней назад

      @@PetrKavan Tak jsem dokoukal video z odkazu. Myslíš, že by boj ve skutečnosti mohl vypadat takhle? Těch lapků bylo fakt hodně. I když je jasný, že lapkové nemohli mít takový výcvik.

    • @rob.j.1195
      @rob.j.1195 14 дней назад

      @@PetrKavan Díky, že souhlasíš Petře, a když to pokazíš tak se nic neděje 😁😉

  • @Ejdy_r
    @Ejdy_r 17 дней назад +5

    Nápadníci tvé dcery to budou mít těžké. :D

    • @kerisek11
      @kerisek11 17 дней назад +5

      O ní se budou ucházet jen urození princové s perfektním bojovým výcvikem :)

    • @user-xz4cq2dk3n
      @user-xz4cq2dk3n 17 дней назад +2

      @@kerisek11 Geralt z Rivie.

    • @starkillercz14
      @starkillercz14 17 дней назад +1

      @@kerisek11 Nějakej ten Jaime Lanister XD

  • @ondrejvodicka6321
    @ondrejvodicka6321 17 дней назад +4

    Není pravda, že se nedochoval žádný středověký popis mechaniky seku dlouhým mečem. Tzv. Döbringerův nebo norimberský Hausbuch obsahuje takový popis, třebaže interpretačně to není úplně lehký text, kterému by mohl rozumět každý.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  17 дней назад

      Vážně? Tak to jsem nezaznamenal, jdu se vzdělávat.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  17 дней назад

      Našel jsem tohle: wiktenauer.com/images/5/58/Chidester_3227a_Translation_23_Dec_2019.pdf . O mechanismu seku se tam píše celkem na začátku, takové to jako že ostří má směřovat k protivníkovi jako by to táhl na provázku. To jste měl na mysli?

    • @ondrejvodicka6321
      @ondrejvodicka6321 17 дней назад +2

      Ne, myslel jsem tu pasáž dále, jak se má pohybovat hlavice a co vlastně seku udílí jeho energii.
      Možná bych Vám před publikací příštího videa doporučil, pokud smím být tak smělý, nastudovat si nejprve základní prameny a literaturu. Tím se nejsnáze vyhnete takovým omylům. A když už vidím o komentář vedle narážku na mistrovské seky, tak rovnou upozorním, že v 15. století žádné mistrovské seky, které by v jednom tempu spojovaly obranu a protiútok, neexistovaly. Existovalo pět tajných seků, které nebyly ničím mistrovské, ale "pouze" nekonvenčním způsobem reagovaly na nejtypičtější situace/útoky (nejčastěji formou kryt a odveta nebo zásah ve stejném tempu s úhybem stranou). Jejich zařazení na začátek kurikula by mohlo napovídat, že se naopak jednalo o začátečnické techniky, pokročilé záležitosti typu Hängen/Winden jsou naopak téměř na konci většiny textů.
      Závěrem upozorním, že překlady na wiktenauerovi jsou dosti kolísavé kvality. Döbringerův Hausbuch vyšel ve slovenském překladu, který jsem (místy) redigoval, takže se za něj mohu do značné míry zaručit, ale dnes už s ním nejsem úplně spokojený. Český překlad včetně edice originálního textu připravuji, mohl by vyjít snad příští rok. Když by Vás do detailu zajímalo nějaké konkrétní místo, neváhejte se mi ozvat (facebook facebook.com/ondrej.vodicka.121; nebo mail vodicka.ond@gmail.com), pošlu Vám úryvek s komentářem. Pro obecný úvod do pramenů, terminologie a duelové kultury Vás mohu odkázat na svou knihu Dy kunst gelopt vor ritter und knechten.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  17 дней назад +1

      @@ondrejvodicka6321 Tak ta pasáž se ale prakticky netýká toho, o čem ve videu mluvím. To už mi případnější připadá právě ta předchozí o "ostří na provázku", protože to se dá číst jako jednoznačná preference tlačného dopředu směřovaného seku před taženým. Tu část o hlavici můžu vzít jako kritiku toho, že já svůj meč držím za hlavici a ne za jílec. Jenže o tom jsem mluvil už v prvním videu a podruhé to nezmiňuju - můj meč má jílec příliš krátký a je přímo dělaný na držení za hlavici. Takže já nemám na výběr.
      "Mistrovské seky" chápu jako prostě pojem, který se běžně používá. V 15. století se možná ještě nepoužíval, ale ty mechanismy ano. Takže s tím nemám problém, oba víme o čem mluvíme. Techniky, které spojují obranu a útok, jednoznačně existovaly, takže tady nesouhlasím (je to i ve Fiorem). Že se nejefektivnější nebo nejdůležiější techniky zařazují na začátek výcviku je v bojových uměních běžné a i logické, označení za "začátečnické techniky" mi připadá nefér. Spíš bych tomu říkal "základní mechanismus". Mimochodem, v bojových uměních není taky úplně nezvyklé, že nějaký mistr kurikulum úplně obrátí, a začne jako první učit to, co se dřív učilo jako poslední. Prostě proto, že má jiný názor na to, co je zásadní.
      No, a jinak uznávám (i ve videích), že jsem se soustředil především na Fioreho, a německé manuály znám spíš zběžně. Jsou tam prvky se kterými jsem se seznámil (mechanismus duplieren třeba, o čem jsou winden a že je každý chápe jinak, Meyerův čtverec atd.), ale nijak do hloubky jsem to nestudoval. Budu mít v budoucnu video o Liechtenauerovi, a tohle tam zcela jasně říkám a přiznávám se k tomu - nejsem na něj expert, a jen mluvím o tom jak věci chápu já, protože by bylo nefér mluvit jen o Fiorem a Liechtenauera ani nezmínit.

    • @ondrejvodicka6321
      @ondrejvodicka6321 17 дней назад +1

      @@PetrKavan Právě že se týká přesně toho, o čem hovoříte. Ale to nevadí, není nutné se vždy ve všech ohledech shoudnout. I v tom je krása rekonstrukce starých věcí.
      "Techniky, které spojují obranu a útok, jednoznačně existovaly, takže tady nesouhlasím."
      Neříkám, že neexistovaly, ale že to není případ pěti tajných seků. A jen tak pro zajímavost, která technika z Lichtenauera podle Vás kombinuje v jednom tempu/pohybu obranu i útok? Děkuji za odpověď.

  • @fencersguild-guildamgladia2485
    @fencersguild-guildamgladia2485 12 дней назад

    Určitě bych autorovi videa doporučil vzít vážně komentář Ondřeje Vodičky. S lítostí nad skutečností, že máme v češtině přeložené púvodní historické manuály, se musím pozastavit nad (ne)smyslem celého obsahu. Chápu, že v herním průmyslu na tom nesejde. Na druhou stranu, nebylo součástí snahy projektu Kingdom come ukázat cosi historicky věrného?

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  12 дней назад

      No, hezký, ale Ondřej Vodička mi řekl akorát že některé manuály v sobě několik zmínek o mechanismu seku mají, což jsem nevěděl. Jiné výhrady k obsahu videa jsem nezaznamenal.

    • @fencersguild-guildamgladia2485
      @fencersguild-guildamgladia2485 12 дней назад

      @@PetrKavan nerad bych se Vas dotkl, proto ta zavorka. Vase sdeleni se v podstate ve vsem odklani od instrukci dochovanych v puvodnich materialech. Z pohledu modernich postupu vlastne asi i od soucasneho pojeti. Doporucil bych tedy konzultaci s lidmi, kteri se zabyvaji relevantni formou, ktera Vas zajima. Historicky serm formou rekonstrukce, moderni turnaj, scenicke pojeti. V kostce tyto tri. Anebo potom LARP, kam bych v teto chvili radil Vas obsah asi nejblize. Snad Vam tato zpetna vazba pomuze k lepsim vysledkum. Osobne cenim kazdy zajem. Asi se ale shodneme, ze rikat metalistum jak je techno dobry metal narazi na jistou miru odporu. Diky a drzim palce.

  • @adamekCZ
    @adamekCZ 17 дней назад +1

    Asi by v takovém videu mělo zaznít, že existuje něco jako mistrovské seky.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  17 дней назад +1

      Ty se ale netýkají vysloveně mechanismu seku, jako spíš jeho použití v konkrétní bojové situaci. Mistrovský sek je úplně normální sek, akorát jde o to jak je použitý.
      Výhledově bude video na Liechtenauera, ale ne moc detailní (protože s ním příliš seznámený nejsem) - bude to pojaté spíš obecně, s pár malými ukázkami. Mistrovské seky jako pojem tam nepoužívám, ale ten princip zásahu v tempu a současné obrany s útokem tam zmiňuju.

  • @lucistnikzhajecku-2452
    @lucistnikzhajecku-2452 17 дней назад +1

    Máš tam krásný les,to by se střílelo.Já to tu mám teď jako na Sahaře.Mám tu sice Jakýsi remízek,ale tam se nevcucnu,vytvoří jen trochu vlhkosti.Už tam ale nechodím,kvůli nevhodnému terénu.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  17 дней назад +2

      Jo, tady je to přes léto skvělé ... navíc barák je kamenný, takže příjemně chladivý :-) A les je opravdu pěkný - bydlíme nedaleko Adršpachu, takže tady jsou všude ty pískovcové balvany.

    • @lucistnikzhajecku-2452
      @lucistnikzhajecku-2452 17 дней назад +1

      V Adršpachských skalách jsem byl.Moc hezké místo.Vlastní domek by byl skvělý.Jsem z paneláku.Sousedi psychopati.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  17 дней назад

      ​@@lucistnikzhajecku-2452 Tak zase vyjíždíte někam do přírody, ne? To já se odsud zase nehnu, máme tu zvířata, a nikam odjet nemůžu. Ale to si nestěžuju, zvyknul jsem si na to a mám to rád :-)

    • @lucistnikzhajecku-2452
      @lucistnikzhajecku-2452 17 дней назад +1

      Já taky nikam nevyjedu.Jednak nemám auto a pak nemohu ani řídit.Takže se tu chodím pěšky péct za město na takovou slunečnou planinu.Hodina cesta s přípravou a hodinu tam sem a leje ze mne proudem.

    • @lucistnikzhajecku-2452
      @lucistnikzhajecku-2452 17 дней назад +1

      Pejka jsem si všiml,jak povyrostl.Pamatuji si ho jak v zimě skákal ve sněhu jak malá Lištička.

  • @jirihorinek4141
    @jirihorinek4141 15 дней назад

    dával bych si pozor i na datace středověku a novověku, ze středověku je více manuskriptů, z raného středověku nevím, že by se něco dochovalo, ale ne vše znám, ovšem z pozdního už dochované manuscript jsou. Ono pak i to video nepůsobí moc věrohodně, když tam takových věcí se najde více.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  15 дней назад

      Tak tomu úplně nerozumím. Celé tohle video začíná sdělením, že středověké manuály nám s mechanismem seků nepomůžou, a dál se o ně neopírám. Kde bych měl co datovat? Jinak se opírám hlavně o Fioreho dei Liberi (cca 1406). K tomu obecně (nikoli do hloubky a detailně) znám I.33 (1320), a německé autory jako Talhoffer a Meyer, kteří se táhnou přes 15. a 16. století. Jelikož Middle Ages: Peasants&Knights se odehrává ve 14. století a chci šermovat dlouhým mečem, je Fiore prakticky jediný opravdu dobový použitelný manuál.

    • @jirihorinek4141
      @jirihorinek4141 15 дней назад

      @@PetrKavan Ano, toto nepopírám, akorát, to říkáš tak že manuskripty hans talhofer a Fioere dei liberi spíše jsou novověk, a ono problém je to, že mistři něco říkali jen ústně a pak překlady které máme k dispozici, což překlady pokud nestuduješ přímo originály, kdy musíš znát švabch, místní naráží, dialekty atd... můžou být někdy i zavádějící. Ve výsledku to vyznívá, že nebereš už tuto dobu jako středověk. Takže omlouvám se pokud to jsem blbě pochopil, ale skoro to vyznělo, že zmíněné autory už spíše hážeš do novověku.
      Zrovna si myslím to má slušně popsáno.
      Jinak ruce v předu moc dobrá volba není pokud to nebereš jako lákadlo, rychlý sek sice jak ukazuješ uděláš, ale pokud ti tnu po rukách tak o ně přijdeš pokud nemáš zbroj.

    • @PetrKavan
      @PetrKavan  15 дней назад

      @@jirihorinek4141 O problémech s interpretací manuálů jsem něco povídal už ve dřívějších videích :-) ruclips.net/video/YCRiIQdO63o/видео.html a ruclips.net/video/SQ72aUWsaYU/видео.html .
      Jinak doba, na kterou se tady v těchto videích zaměřuju, je 14. století, protože v té době se odehrává Middle Ages: Peasants&Knights. No a teď vyber kteří autoři jsou pro tu dobu relevantní, žejo :-) Prakticky každý čerpal z něčeho co bylo před ním, takže pro tu dřívější dobu trochu relevantní je, ale zase ne úplně. Ale obecně tahle videa opírám především o Fioreho, a méně o pozdější německé mistry. Což je pro mě ideální, protože to stejně odpovídá mému zaměření.