Działalność nierejestrowana - koszty, limity i rozliczenia oraz inne ważne informacje w 2024 roku

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 ноя 2024

Комментарии • 114

  • @ifirma
    @ifirma  3 месяца назад +3

    Pobierz darmowego e-booka „Wszystko, co musisz wiedzieć o NDG": tiny.pl/yyv013-k

  • @Marabellia123
    @Marabellia123 2 месяца назад

    Zaczynam przygodę z tego typu działalnością, dziekuje Pani Paulino - będzie to dzięki Pani łatwiejsze 😊

  • @annajurczak4293
    @annajurczak4293 Месяц назад +2

    Dzień dobry,
    Chce pracować w prywatnej przychodni psychologicznej i tam dawać usługi, rozliczając się za pomocą działalności nierejestrowanej.
    1. Czy to ja powinnam pobierać pieniądze od klientów czy mam wystawiać fakturę Przychodni?
    2. Czy jeśli miałabym osobną umowę zlecenie na te same usługi, to czy ten przychód się sumuje?

  • @amadeuszmurek4782
    @amadeuszmurek4782 22 дня назад +4

    Dzień dobry. Czy przy działalności nierejestrowanej można wyciągać pieniądze z RUclips z reklam z filmów i z wsparcia czy patronite?

  • @grzech6673
    @grzech6673 9 дней назад

    Witam,
    dwa pytania:
    1. Czy nie chcąc przekroczyć 75% przychodu minimalnej krajowej w danym miesiącu, można umówić się na płatność ratami (miesięcznymi) z zleceniodawcą?
    2. Czy wykonując dla firmy lub urzędu gminy/powiatu pielęgnację/wycinkę drzew można podpisać umowę o dzieło, która nie wymaga zgłoszenia do ZUS przez zleceniodawcę?
    Pozdrawiam, super film.

    • @ifirma
      @ifirma  7 дней назад +1

      Do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (klient jeszcze nie zapłacił za towar).

  • @muchacho19886
    @muchacho19886 26 дней назад

    Świetny materiał, dziękuję. Mam jeszcze pytanie dotyczące kosztów. Pracuje na etacie i mam raczej wysokie zarobki. Po godzinach zajmuje się fotografią i chcę sprzedawać wydruki swoich zdjęć jako dekoracje do domu, biura itp. Od początku roku poniosłem spore koszty, np zakup nowego aparatu fotograficznego, próbne wydruki, wizytówki, reklamy na mediach społecznościowych, koszty związane z utworzeniem strony internetowej. Moje koszty wielokrotnie przekroczą przychody w tym roku. Czy mimo wszystko mogę rozliczyć koszty w tym roku i wykazać (dosyć wysoką) stratę? Czy mój podatek od pracy na UoP zostanie pomniejszony o wykazaną stratę?

  • @Chlop2250
    @Chlop2250 3 дня назад

    dzien dobry
    czy jezeli kupie telefon za 1000 a sprzedam za 1300 to moge tak dzialac na nierejestowanej dzialalnosci?
    czy jak bede sprzedawal tak jak napisalem wyzej tylko ze ten telefon zamowie przez interenet od kogos a sprzedam go ze ktos go odbierze osobiscie i mi za niego zaplaci to mozna tak dzialac bez placenia podatku i robic to regularnie?
    czy jak sprzedam te telefony 3 telefony za 3 tys to juz nie moge dalej bo przekrocze limit dla dzialalnosci nierejestrowanej czy liczy sie tylko ile zyskalem sprzedając te telefony?

    • @ifirma
      @ifirma  23 часа назад

      Do limitu uprawniającej do działalności nierejestrowanej należy brać przychód, czyli kwotę sprzedaży, bez pomniejszania jej o koszty uzyskania przychodu. W omawianym przykładzie odpowiednim przychodem będzie więc 1300 zł.
      Odrębną kwestią jest to, że sprzedaż okazjonalna, sporadyczna, incydentalna, czyli nieregularna nie jest działalnością nierejestrowaną. Kwalifikujemy ją jako tzw. odpłatne zbycie rzeczy - w tym przypadku sprzedaż rzeczy po upływie co najmniej pół roku od ich nabycia jest zwolniona z podatku.
      W wolnej chwili zapraszamy do lektury naszego artykułu: www.ifirma.pl/blog/sprzedaz-okazjonalna-czy-juz-dzialalnosci-nierejestrowana-jak-rozliczac-sprzedaz-przez-internet/

    • @Chlop2250
      @Chlop2250 21 час назад

      @@ifirma czy jak bede sprzedawal tak jak napisalem wyzej tylko ze ten telefon zamowie przez interenet od kogos a sprzedam go ze ktos go odbierze osobiscie i mi za niego zaplaci to mozna tak dzialac bez placenia podatku i robic to regularnie?

    • @ifirma
      @ifirma  10 часов назад

      Sposób sprzedaży i zakupu nie ma znaczenia. Jeśli będzie Pan sprzedawał rw sposób regularny, ciągły i zarobkowy, a przychód miesięczny nie przekroczy 75% minimalnej krajowej może Pan korzystać z działalności nierejestrowanej. W trakcie roku nie płaci się podatku. Cały dochód rozlicza się w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia. Jeśli dochody roczne będą niższe niż 30.000 zl (kwota wolna od podatku) podatek będzie zerowy.

  • @rafson68
    @rafson68 11 дней назад

    Dzien dobry.
    Chcialbym wykonywac uslugi piaskowania czy moge to robic na dzilalnosci nierejestrowanej?

    • @ifirma
      @ifirma  7 дней назад

      Jeżeli dana działalność nie wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej, a także nie została zdefiniowana jako działalność gospodarcza w różnych ustawach można ją prowadzić w ramach działalności nierejestrowanej.

  • @lukkowal5848
    @lukkowal5848 3 месяца назад +2

    Dzien dobry, mieszkam blisko lotniska. Mysle o odplanym przewozie osób z lotniska do miasta. Czy taka forma usługi moze byc swiadczona poprzez dzialalnosc nierejstrowana? Jesli tak, jak mozna wystawic rachunek pasażerowi? Pozdrawiam

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад +1

      Ten rodzaj działalności nie jest wykluczony z działalności nierejestrowanej. Jednak ze względu, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem usług, może być konieczne opłacanie ZUS jak od umowy-zlecenia. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), która m.in proponuje zwolnienie z ZUS dla wszystkich osób na działalności nierejestrowanej (także tych świadczących usługi). Przebieg prac możemy śledzić pod linkiem: legislacja.gov.pl/projekt/12383815/katalog/13050496 (wnioskowana data wejścia w życie to 2025 rok).

  • @sprytny_k80
    @sprytny_k80 22 дня назад

    Czy muszę posiadać fakturę lub paragon na przedmioty ktore chce sprzedawac w DN? Czy przedmioty kupione na Alli , Temu lub innych platformach moge sprzedawać w ramach DN?

    • @ifirma
      @ifirma  22 дня назад

      Przepisy tego nie zabraniają. Należy jednak pamiętać, że dokumenty potwierdzające wydatki będą potrzebne do obliczenia/udokumentowania wykazanych kosztów uzyskania przychodów na etapie rocznego rozliczania PIT.

  • @MySneyk
    @MySneyk Месяц назад

    Witam, czy prowadząc działalność nierejestrowaną moge opłacać „dobrowolny ZUS” i „dobrowolne ubezpieczenie NFZ” ?
    Jest to wgl możliwe, jak to wygląda od strony „prawa” było by to „zgodne z sztuką” ? 🤔

  • @remekha
    @remekha 5 дней назад

    No i teraz takie pytanie. Otwieram punkt upiększania paznokci. Każda klientka/klient zleca mi usługę upiększenia paznokci. Płaci dziękuje, wraca do domu i przygotowuje komplet dokumetów i idzie do ZUS zgłosić, że zlecił mi usługę?

  • @mpGrafik
    @mpGrafik 3 месяца назад +1

    Pytanie o działanie nierejestrowane i bez podlagania pod ZUS oraz kasę fiskalną w 2 przypadkach:
    1. napisałem aplikację komputerową i umożliwiam firmie korzystanie z niej, pobierając abonament.
    2. prowadzę swój serwis internetowy, np. sklepy internetowe, gdzie udostepniam możliwość prowadzenia firmom tych sklepów, pobierając za niektóre elementy prowizję, np. za zawarte transakcje pomiędzy firmą a jej klientem (coś jak allegro).
    Czy powyższe jest możliwe?

    • @maon5272
      @maon5272 3 месяца назад

      Tak o ile prowadzisz sprzedaż, a nie swiadczysz uslugi

  • @nikolaguzniczak3325
    @nikolaguzniczak3325 3 месяца назад +1

    Pracuje na 1/4 etatu, chce ruszyc z nierejstrowana. Czy nadal obowiazuje mnie limit 75% czy musze od tego odjac swoje dochody?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад +1

      Działalność gospodarcza może być działalnością nierejestrowana, jeśli przychody z tej nierejestrowanej działalności (czynności wykonywanych tylko w ramach działalności nierejestrowanej) nie przekraczają miesięcznie 75% limitu minimalnego wynagrodzenia krajowego. To, czy ktoś pracuje na etacie oraz jakie ma zarobki nie ma znaczenia.

  • @solb2003
    @solb2003 3 месяца назад +1

    Pracuję na umowie zlecenie (pracodawca opłaca składki zdrowotne)
    Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną w postaci najmu urządzenia - fotobudki osobom fizycznym i firmom
    Jak ZUS potraktuje taki rodzaj działalności?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Zgodnie z obecnym stanowiskiem Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, wynajem przedmiotów w ramach działalności nierejestrowej jest możliwy. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa, od której zleceniodawca co do zasady jest zobowiązany odprowadzić za zleceniobiorcę składki do ZUS. Szczegóły (w przypadku zbiegu ubezpieczeń) opisaliśmy w artykule: www.ifirma.pl/blog/aktualnosci/inne/umowa-zlecenie-koszty-pracodawcy/

  • @adriankalisz6045
    @adriankalisz6045 6 дней назад

    Chce sprzedawać własne wyroby z drewna. Rozumiem że drukuje sobie ewidencje działalności nie rejestrowanej i porostu startuje ze sprzedażą i pilnuje aby nie przekroczyć 75% najniższej krajowej w miesiącu? A jeżeli powiedzmy dziś kupie materiału na stworzenie np. 20 przedmiotów a do konca roku niestety uda się sprzedać tylko jeden to w koszta rzucam całą sume za materia czy dziele powiedzmy proporcjonalnie?

    • @ifirma
      @ifirma  23 часа назад

      Jako koszty uzyskania przychody w rocznym zeznaniu podatkowym można wykazać całą kwotę - wtedy z działalności nierejestrowanej powstanie strata, którą można rozliczyć w 5. kolejnych latach w PIT rocznym.

  • @jonasz2103
    @jonasz2103 Месяц назад

    Dzień dobry. Prowadzę działalność nierejestrową w branży e-commerce. Sprzedaję na popularnych platformach. Czy mogę uwzględnić w kosztach takiej działalności comiesięczny abonament internetowy (mam fakturę od dostawcy) i comiesięczne, cykliczne doładowanie telefonu (służy mi również do wykonywania działalności) ?

    • @ifirma
      @ifirma  Месяц назад

      W zeznaniu rocznym, w którym będzie rozliczana działalność nierejestrowana (PIT-36), można uwzględnić wszelkie koszty, poniesione w związku z tą działalnością oraz są udokumentowane.

  • @VVorena
    @VVorena 17 дней назад

    Witam. W jaki sposób mogę rozliczyć w kosztach zakupy towarów z "chińskiej" platformy zakupowej, przy prowadzeniu NDG.

    • @ifirma
      @ifirma  16 дней назад

      Koszty należy uwzględnić dopiero przy rocznym rozliczeniu PIT. Jeżeli koszt był poniesiony w walucie obcej, to należy go przeliczyć na złotówki wg średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy przed poniesieniem wydatku.

  • @ukaszwazniak2111
    @ukaszwazniak2111 27 дней назад

    Witam a czy mogę sprzedawać na działalności nierejestrowanej rękawiczki sakwy motocyklowe?

    • @ifirma
      @ifirma  23 дня назад

      Taka działalność nie jest wykluczona z działalności nierejestrowanej.

  • @rysicasd
    @rysicasd 18 часов назад

    Z tym ZUSem, to ubija całą ideę tej działalności 😞

  • @przemcioastralny1203
    @przemcioastralny1203 3 месяца назад +1

    Handluje na vinted uzywana odzieza i pracuje na caly etat. Kupuje w lumpeksie albo z samego portalu. Zakladam ewidencje sprzedazy, wypelniam pit i place podatek od dochodu 12% jezeli nie przekraczam progu przychodu rocznego 120tys i od ewentualnej nadwyzki 32% tak? Czy to kwota wolna od podatku jak byla mowa o tym na poprzednim filmie?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Tak - na działalności nierejestrowej prowadzimy ewidencję sprzedaży. W ciągu roku nie płacimy zaliczek na PIT, ale wypełniamy dopiero PIT roczny. Podatek to 12% od dochodu, a jeśli dochody przekroczą 120.000 - 32%. Obowiązuje kwota wolna w wysokości 30.000 zł.
      Należy tu również pamiętać, że jeśli miesięczny przychód przekroczy 75% minimalnego wynagrodzenia - należy w ciągu 7 dni założyć firmę.

    • @UrszulaParodia
      @UrszulaParodia 2 месяца назад

      @@ifirma 12% od dochodu czy od przychodu ???

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Podatek obliczamy od dochodu.

    • @Paul-tl3vf
      @Paul-tl3vf Месяц назад

      nie możesz sie rozliczac ani prowadzic dzialnosci z tego poratalu z vintedu przeczytaj regulamin

  • @radzioswir2565
    @radzioswir2565 Месяц назад

    1. Czy jesli zarobiem jako student powiedzmy 20 tysięcy za granica w pracy to te pieniądze lapia się w uldze dla mlodych i moge prowadzic dzialalnosc niezarejestrowana normalnie z limitem 3200 miesiecznie i prowadzic ewidencje po czym odprowadzic podatek tylko od tej dzialalnosci?
    2. Co jesli przykladowo kupuje odziez uzywana na kilogram i na paragonie mam jedna kwote a nie osobno policzony koszt kazdej rzeczy. W ewidencji mozna oszacowac ile mniej wiecej dana rzecz mogla kosztowac i zostawic paragon jako dowod zakupu czy jak taki problem sie rozwiazuje?

    • @ifirma
      @ifirma  Месяц назад

      Zwolnienie dla młodych nie ma zastosowania do przychodów zagranicznych zwolnionych z opodatkowania w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. rozliczanych metodą wyłączenia z progresją). Jeżeli polski rezydent w roku podatkowym osiągnął w Polsce wyłącznie przychody z umowy o pracę korzystające z ulgi dla młodych oraz przychody z pracy najemnej, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, nie ma obowiązku składania zeznania rocznego w Polsce i wykazywania ww. przychodów.
      Zwolnienie dla młodych może mieć zastosowanie do przychodów zagranicznych, które nie są zwolnione z opodatkowania w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. rozliczanych metodą proporcjonalnego odliczenia). Przy założeniu, że jeżeli rezydent polski osiągnął przychody wyłącznie zwolnione w ramach ulgi dla młodych (do limitu uwzględniamy dochody osiągnięte w Polsce jak i Państwa, w którym obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia) nie ma obowiązku składania zeznania rocznego.

  • @karinamaraieva9387
    @karinamaraieva9387 2 месяца назад

    Dzień dobry,
    A jak wygląda rozliczenie PIT jeśli jednocześnie prowadzę NDG i jestem na etacie (umowa onpracę). Wtedy wystarczy zlożyć jeden PIT 36 czy lepiej zlożyć PIT 37 (z umowy o pracy) i odzielnie PIT 36 (NDG). Za poprzedni rok zlożylam tylko jeden pit 36 i zastanawiam sie czy dobrze zrobilam.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      W przypadku uzyskiwania dochodów z działalności nierejestrowanej oraz umowy o pracę składa się tylko jeden PIT. Jest to PIT-36, na którym wykazywane są dochody z obu źródeł. W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024/

  • @MarzenaKrawczyk-y4n
    @MarzenaKrawczyk-y4n 3 месяца назад

    Dzień dobry.
    Załóżmy, że zaczynam prowadzić działalność nierejetrowaną -usługi, poinformuje o tym moich klientów, ZUS jest wówczas ich obowiązkiem ale żeby ich nie zniechęcić, może ja sama mogę się zgłosić i płacić go żeby prowadzić działnośc zgodnie z przepisami?
    Z góry dziękuję za odpowiedz! Pozdrawiam, Marzena Krawczyk

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Generalnie, w przypadku umów zlecenia, gdy obowiązkowe jest ubezpiecznie - zleceniobiorcę zgłasza zleceniodawca. Temat ozusowania umów zleceń jest jednak dość zawiły, w zależności od indywidualnych okoliczności, dlatego polecamy w tej sprawie skontaktować się z ZUS-em.

  • @wili9414
    @wili9414 3 месяца назад +1

    Zajmuje się rękodziełem. Działalność nierejestrowane prowadzę od kwietnia. Czy rozliczam się tylko z faktur czy że wszystkiego co sprzedałam?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Należy brać pod uwagę wszystko, co jest przychodem (co sprzedaliśmy).

    • @wili9414
      @wili9414 3 месяца назад

      @@ifirma ok. Dziękuję

  • @Reggirt
    @Reggirt 3 месяца назад +1

    Czy prowadząc NDG limitu przychodów trzeba 'pilnować' co miesiąc, czy wystarczy nie przekroczyć limitu rocznie? Np Czy działalność sezonowa na 3miesiące wakacyjne może 'zarobić' do 75% minimalnego wynagrodzenia w skali całego roku? Prościej uznajmy że limit miesięczny NDG wynosi 2500, czy mogę wtedy w jednym miesiącu zarobić 5000 wiedząc że w kolejnym nie zarobię nic i nie przekroczy to limitu?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Limit w działalności nierejestrowanej (NDG) dotyczy miesięcznego przychodu, czyli należy go pilnować co miesiąc. Jeśli w miesiącu przekroczymy 75% minimalnego wynagrodzenia, w ciągi 7 dni musimy zarejestrować działalność gospodarczą.
      W wolnym czasie zapraszamy do zapoznania się naszym przewodnikiem po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024/

  • @ryszardbieda6255
    @ryszardbieda6255 2 месяца назад

    Jeśli w PIT36 Przy rozliczaniu działalności nierejestrowanej Koszty przekroczą przychody co wtedy? Wykazujemy stratę?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Jeśli przychody z działalności nierejestrowanej były niższe niż koszty, można wykazać stratę w zeznaniu podatkowym.

  • @maciejkwiatkowski836
    @maciejkwiatkowski836 2 месяца назад

    NDG - przedstawiciel handlowy jednej z firm handlujących sprzętem użytku domowego. Prezentacje sprzętu u potencjalnych klientów, na które w własnym zakresie muszę kupić produkty. Czy taki wydatek można wrzucić w koszt? Czy robi się to w PIT-36 czy jest do tego jakiś dodatkowy dokument? Produkty trzeba kupić na fakturę imienną czy mogą być paragony fiskalne?

    • @maciejkwiatkowski836
      @maciejkwiatkowski836 2 месяца назад

      A druga kwestia, czy można też rozliczyć paliwo. Bo w jakiś sposób trzeba się na tą prezentację dostać.

  • @alicjaalicja5525
    @alicjaalicja5525 28 дней назад

    Czy robiąc i sprzedając wiązanki z kwiatów sztucznych, będąc na działalności gospodarczej nierejestrowanej, mogę sprzedawać na targach lub w mieście po uiszczeniu opłaty za zajęcie pasa drogowego?

    • @ifirma
      @ifirma  28 дней назад

      Jeśli dana działalność wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej nie można jej wykonywać w ramach działalności nierejestrowanej. Jeśli takie pozwolenia nie są potrzebne - można prowadzić działalność nierejestrowaną dla danej czynności.

  • @tomaszbrzostek9758
    @tomaszbrzostek9758 23 дня назад

    Dzień dobry czy w tej formie działalnosci moge wykonywać produkty drewniane i sprzedawać je osobom prywatnym bez wystawiania faktur czy rachunków? Poprostu na koniec roku sumuje to co zarobiłem i rozliczam to w pit?

    • @ifirma
      @ifirma  23 дня назад

      Taka działalność nie jest wykluczona z działalności nierejestrowanej. W tej formie nie trzeba wystawiać rachunków ani faktur (chyba że klient o to poprosi, wtedy trzeba mu wystawić odpowiedni dokument). Prowadzenie działalności nierejestrowej wymaga prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, aby móc na bieżąco monitorować, czy nie został przekroczony próg przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej.
      W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym miniprzewodnikiem po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024/

    • @pyton775
      @pyton775 19 дней назад

      jeśli klient nie chce rachunku/faktury to prowadzisz tylko prostą ewidencje sprzedaży i kosztów np. w Excelu, aby przy rozliczeniu rocznym obliczyć należny podatek.

  • @mydyingdream
    @mydyingdream 2 месяца назад

    w sprawie pytania o to co jest kosztem odpowiedzieliście dziwnie. W sensie to się dzieje ale dopiero, jeśli przekroczymy limit kwoty wolnej (czy tam inne jakieś limity obrotu w ciągu roku jeśli to nie są usługi of coz) to nie musimy się rozliczać ani nic, dobrze rozumiem?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Poprosimy o sprecyzowanie pytania

  • @magdalenajarzabek7235
    @magdalenajarzabek7235 Месяц назад

    Jestem muzykiem, firma X poprosiła mnie o zagranie podczas ich eventu. Czy mogę wystawić im rachunek nie mając działalności? Czy muszę rozliczyć się z tego w PIT?

    • @ifirma
      @ifirma  Месяц назад +1

      Tak, na działalności nierejestrowanej można wystawiać rachunki. Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-dokument-sprzedazy/
      Przychody z działalności nierejestrowanej należy rozliczyć składając roczny PIT-36.

    • @magdalenajarzabek7235
      @magdalenajarzabek7235 27 дней назад

      Dziękuje za pomoc!

  • @nataliesdreamchannel
    @nataliesdreamchannel 3 месяца назад

    Czy to prawda, że jeśli wszystkie wpłaty od klientów byłyby w formie elektronicznej (przelew na konto, blik) to nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej nawet jeśli limit 20 tys byłby przekroczony?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Tak, jeżeli sprzedaż/usługi nie dotyczą czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, które są wymienione w Rozporządzaniu w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej, to po przekroczeniu 20 tys. zł wciąż można zachować zwolnienie z kasy fiskalnej, jeśli sprzedaż jest wysyłkowa (np. online), a cała płatność jest przyjmowana bezgotówkowo

  • @nikolaguzniczak3325
    @nikolaguzniczak3325 3 месяца назад

    Czy warto złożyć wniosek o NIP? W branży kosmetycznej są sklepy, które sprzedają wyłącznie firmom bądź osobom z branży. Czy w takim przypadku warto mieć NIP i czy to coś zmienia przy rozliczeniu rocznym?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Osoby zwolnione z VAT nie mają obowiązku zamieszczania na fakturze numeru NIP. Osoby zarejestrowane do podatku VAT wystawiają faktury VAT zgodnie z wymaganiami ustawy, a więc z numerem NIP.
      Szczegółowo temat omówiliśmy w artykule: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-nip-na-fakturze/

  • @pawelsarniak98
    @pawelsarniak98 Месяц назад

    Sprzedaję na OLX przez paczkę OLX. Ktoś pomoże?
    Kiedy jest moment uzyskania przychodu? Wtedy, gdy dostanę już przelew od OLX, czy jeśli przychodzi mi e-mail, że "paczka już dotarła do odbiorcy i niebawem wysłana zostanie zapłata"
    Jak w takiej sytuacji załatwiać rachunki skoro nie mamy podanego maila odbiorcy? Jak dostarczyć potwierdzenie zapłaty?

    • @ifirma
      @ifirma  Месяц назад

      Do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, natomiast
      przy obliczaniu dochodu do opodatkowania w PIT rocznym dla działalności nierejestrowanej należy brać pod uwagę tylko kwoty faktycznie otrzymane - a więc w zależności od celu, co innego jest tu przychodem.

  • @DominikaGrzesiowska
    @DominikaGrzesiowska 2 месяца назад

    Czy nauka pływania podlega działalności nierejestrowanej ? Trzeba mieć kasę fiskalną? Oczywiście pamiętamy o progu dochodu.
    Pozdrawiam

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Jeśli dana działalność nie wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej można ją wykonywać w oparciu o działalność nierejestrowaną. Jednak ze względu, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem usług, może być konieczne opłacanie ZUS jak od umowy-zlecenia.
      Nauka pływania nie podlega pod bezwzględny obowiązek kasy fiskalnej, co oznacza, że nie trzeba jej mieć do osiągnięcia przychodów w kwocie 20.000 zł (sprzedaż tylko na rzecz osób fizycznych). Po przekroczeniu limitu, aby utrzymać zwolnieni z kasy fiskalnej, należy przyjmować całą płatność bezgotówkowo, a z ewidencji powinno wynikać kto i za co zapłacił.

  • @adrianlis7
    @adrianlis7 2 месяца назад

    Chce robić drobne uslugi brukarskie czy bede musial miec kasę fiskalną jak przekrocze 20tyś. zł ? I czy bede musial zglosic sie do ZUS?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Usługi brukarskie nie są objęte obowiązkiem kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Co oznacza, że w zakresie świadczonych usług na rzecz osób prywatnych, można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, dopóki obrót na ich rzecz nie przekroczył 20.000 zł (a jeżeli usługi te zaczęły być wykonywane w trakcie roku, to kwoty obliczonej proporcjonalnie). Aby utrzymać zwolnienie po przekroczeniu limitu należy przyjmować wszystkie płatności na rachunek bankowy, a z ewidencji powinni wynikać kto i za co zapłacił.

  • @alicjaolejniczak202
    @alicjaolejniczak202 28 дней назад

    Dzień dobry. Mam sporo wątpliwości w temacie NDG. Pracuje na etacie (dochód wyższy od minimalnego), chciałabym zająć się po godzinach świadczeniem usług home stagerskich (polegających na przygotowaniu nieruchomości do szybszej i zyskowniejszej transakcji: sprzedaży lub wynajmu), świadczonych dla osób prywatnych (właścicieli nieruchomości) lub pośredników sprzedaży nieruchomości (na zasadzie współpracy). Odstrasza mnie temat ZUS, zwłaszcza, że tego typu działalność ma bardziej charakter umowy o dzieło (umowy rezultatu) nie zaś umowy zlecenia (od której istnieje konieczność zapłaty składek ZUS). Jak to sensownie pogodzić? Czy korzystniejsze jest zawieranie umów o dzieło (ale tam też istnieje konieczność zgłoszenia takiej umowy do ZUS) ? Będę wdzięczna za podpowiedź, bo ten problem mnie zdecydowanie blokuje w podejmowaniu inicjatywy.

    • @ifirma
      @ifirma  27 дней назад

      Jak wygląda połączenie różnych umów z działalnością nierejestrowaną znajdzie Pani m.in. w tym naszym artykule: tiny.pl/7_btngf2

  • @Fa11L
    @Fa11L 2 месяца назад

    czy zakup Drukarki 3d w UE i zapłacenie vatu za nią, może być kosztem DN?

  • @studiofilmupiateoko
    @studiofilmupiateoko 3 месяца назад

    By założyć działalność nierejestrowaną nie wolno przez ostatnich 60msc prowadzić zarejestrowanej firmy. Czy jest szansa na zmianę przepisów w tej kwestii? Chyba były plany na zmniejszenie tego okresu do 24msc, wiadomo coś na ten temat?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад +1

      Jak na razie nie ma na ten temat żadnych potwierdzonych informacji

    • @klaudia8201
      @klaudia8201 25 дней назад

      No właśnie to jest chore. Chce dorobić do 1/2 etatu te 2 tysiące i nie mogę bo w zeszłym roku miałam działalność. A wznowienie się nie opłaca bo opłaty przewyzsza zarobki

  • @izaiza1izaiza1
    @izaiza1izaiza1 2 месяца назад

    Czyli, aby nie zapłacić podatku przy rozliczeniu pit muszę pilnować, żeby przychód nie był większy niż koszty? Np. Zakupię materiały za 500zł to najlepiej nie ,,zarobić" wiecej niż 500zł tak aby wyjsc na zero? Czy jesli moje koszty w danym miesiacu wynoszą te 500zł to mój przychód może wyosić normalnie 3200...zł? Kiedy muszę zapłacić podatek?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Na działalności nierejestrowanej występuje kwota wolna od podatku wynosząca 30.000 zł. Co oznacza, że dopóki dochody (czyli przychody pomniejszone o koszty) nie przekroczą 30.000 zł, podatek będzie zerowy. Rozliczenie podatkowe działalności nierejestrowanej odbywa się w PIT rocznym za rok poprzedni. Czyli dochody z działalności nierejestrowanej za rok 2024 rozliczy Pani w PIT składanym w roku 2025, czas na złożenie PIT oraz zapłatę ewentualnego podatku to ostatni dzień kwietnia.

    • @kamel4801
      @kamel4801 2 месяца назад

      @@ifirma czyli podatek dochodowy od umowy o pracę na etat to jedno a podatek dochodowy z limitem 30k na ndg to drugie?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Nie. Obowiązuje jedna kwota wolna w wysokości 30.000 zł dla wszystkich dochodów opodatkowanych skalą podatkową (to m.in. działalność nierejestrowana i umowa o pracę), czyli rozliczanych na PIT-36 lub na PIT-37. Nie ma dwóch odrębnych "limitów". Odpowiedź udzielona powyższej była spersonalizowana pod konkretne pytanie zadanie powyżej.

  • @dariaswiech5062
    @dariaswiech5062 2 месяца назад

    Dzień dobry, posiadam rente socjalna czy jest możliwość aby założyć działalność nierejestrowaną na męża, (strach przed odebraniem renty) a ja bym wykonywala usługi? (Rysowanie portretów) Pozdrawiam serdecznie.

    • @Paul-tl3vf
      @Paul-tl3vf Месяц назад

      tu sie nic nie zaklada , tylko sie pit zdaje z faktorami za usluge

  • @angelikapiekut3839
    @angelikapiekut3839 Месяц назад

    A co jeśli, nie mam żadnej pracy?
    Prowadzę tylko działalność nierejestrową, a się jeszcze uczę i nie ukończyłam 26 rok życia. Czy limit 75% mnie obowiązuje?
    Pytam ponieważ, obiło mi się o uszy, że w tedy jest mniejszy limit?

    • @ifirma
      @ifirma  Месяц назад

      Prawdopodobnie chodzi Pani o limit dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Przy czym, limit uprawniający do działalności nierejestrowanej to 75%, - jeden dla wszystkich. Także dla osób bezrobotnych - z tym że jeśli one przekroczą 50%, to tracą status osoby bezrobotnej oraz prawo do zasiłku - jeśli są zarejestrowani w urzędzie pracy, jednakże limit działalności nierejestrowanej dla tych osób to wciąż 75%.
      Jeśli nie jest Pani zarejestrowana w urzędzie pracy, to nie ma Pani statusu osoby bezrobotnej, a zatem nie podlega Pani pod limit 50%.

  • @mariqu.art9
    @mariqu.art9 3 месяца назад

    Podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej dotyczącej sprzedaży biżuterii rękodzielniczej z miedzi oraz minerałów wymagana jest kasa fiskalna?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад +1

      Kasa fiskalna będzie wymagana dla wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych wyrobów - listy metali szlachetnych należy szukać w załączniku 12 ustawy o VAT. W pozostałym przypadku można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej do uzyskania przychodu w kwocie 20.000 zł. Aby utrzymać zwolnienie po przekroczeniu limitu, należy mieć sprzedaż wysyłkową oraz przyjmować całą płatność bezgotówkowo, a z ewidencji dowodów powinno wynikać kto i za co zapłacił.

    • @mariqu.art9
      @mariqu.art9 3 месяца назад

      @@ifirma dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  • @R_obak
    @R_obak 2 месяца назад

    Witam.
    Chciałbym w warunkach domowych robić pizzę dostępną jedynie na wynos bądź dowóz. Czy na takie coś można założyć DN? Oraz czy kasa fiskalna jest obowiązkowa. Wiem że trzeba mieć zgode sanepidu, oraz wyrobić książeczkę. sanepidowską.
    Pozdrawiam

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Jeśli działalność nie wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej można ją wykonywać w ramach działalności gospodarczej.

  • @rafalik2974
    @rafalik2974 2 месяца назад

    Czy na takiej działalności można wystawić rachunek dla klienta ? Drukuje przedmioty na drukarce 3d i je sprzedaje

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Tak, na działalności nierejestrowanej można wystawiać rachunki dla klienta (o ile sprzedaż nie jest objęta obowiązkiem kasy fiskalnej). W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po działalności nierejestrowanej: tiny.pl/qrgsbxy5

  • @bartooo7070
    @bartooo7070 2 месяца назад

    Witam. Jeżeli kupie dany produkt za powiedzmy 5000zl a sprzedam go za 6000zł to mój dochód miesięczny będzie wynosił 1000zł i to się zmieści w limicie działalności nierejestrowanej czy sama sprzedaż towaru za 6000zł będzie podstawą do złamania limitu? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Podstawą do obliczania limitu w działalności nierejestrowanej jest przychód, czyli 6.000 zł (kwota, jaką Pan otrzymał lub otrzyma) ze sprzedaży niepomniejszona o koszty.

    • @bartooo7070
      @bartooo7070 2 месяца назад

      @@ifirma Czyli rozumiem że po sprzedaży produktu za 6000 automatycznie przekrocze limit miesięczny?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад

      Samo przekroczenie limitu nie zawsze powoduje, że dane zachowanie kwalifikowane jest automatycznie jako działalność gospodarcza. Żeby była za taką uznana, muszą być spełnione przesłanki ustawowe (tzn. jest wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły oraz ma charakter zorganizowany). Sporadyczna sprzedaż, wykonywana incydentalnie nie wymaga zakładania firmy, nawet jeśli jest przekroczony ww. limit, ponieważ nie spełnia warunków działalności gospodarczej.
      W przeciwnym razie, czyli gdy dana działalność spełnia ww. warunki, to po sprzedaży produktu za 6.000 zl następuje przekroczenie limitu, co wiążę się z obowiązkiem zarejestrowania działalności gospodarczej w ciągu 7 dni.

    • @nataliaa2635
      @nataliaa2635 2 месяца назад +1

      ​​@@ifirma chyba warto dodać że limit 75% najniższego wynagrodzenia obowiązuje w miesiącu, a koszty są odliczane dopiero w PIT36. Dlatego będzie przekroczony limit.

    • @pyton775
      @pyton775 19 дней назад

      @@nataliaa2635 limit 75% to jest kwota której nie możesz przekroczyć w miesiącu, a koszty to np. możesz w styczniu mieć 4000zł a w innych miesiącach po 100zł.

  • @milenawypych3806
    @milenawypych3806 3 месяца назад

    Czy przy działalności nierejestrowanej mogę uznać za mój koszt wykupienie abonamentu na platformie, która pozwala mi tworzyć materiały, które następnie sprzedaję?

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Tak. Kosztem jest to, co pozwala uzyskiwać przychód i jest wykorzystywane tylko do prowadzenia działalności. A w tym tygodniu na naszym kanale pojawi się film właśnie o kosztach :) Zachęcamy do obejrzenia!

  • @Daria-u1t
    @Daria-u1t 22 дня назад

    Czy mogę prowadzić domowy hotel dla psów w ramach NDG? Jeśli tak to czy muszę posiadać kasę fiskalną?

    • @ifirma
      @ifirma  22 дня назад +1

      Jeśli wykonywanie danych czynności nie wymaga zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej można je wykonywać w ramach działalności nierejestrowanej. Jeśli chodzi o kasę fiskalną, to taka działalność nie jest objęta obowiązkiem kasy fiskalnej, co oznacza, że po przekroczeniu obrotu w skali roku w wysokości 20.000 zł, aby utrzymać zwolnienie z kasy fiskalnej, należy przyjmować całą płatność bezgotówkowo, a z ewidencji powinno wynikać kto i za co zapłacił.

    • @Daria-u1t
      @Daria-u1t 22 дня назад

      Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, bardzo proszę o pomoc. Czy prowadzenie hotelu dla psów jest formą usługi? Chodzi mi o to, czy osoba która odda mi pieska pod opiekę np. na 2 doby musi zgłosić mnie do ZUS? Nie bardzo to rozumiem.

    • @ifirma
      @ifirma  21 день назад +1

      Ze względu na złożoność zagadnień podatkowo-prawnych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami. Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą lub skontaktowanie się z ZUS (www.zus.pl/o-zus/kontakt/centrum-obslugi-telefonicznej-cot-).

  • @Maxvm
    @Maxvm 2 месяца назад

    Pit - 36 to jest clue

  • @Psyduck13pl
    @Psyduck13pl 3 месяца назад

    A usługi psychologiczne??...

    • @ifirma
      @ifirma  3 месяца назад

      Jeżeli miesięczny przychód nie przekroczy limitu 3 225 zł, to jak najbardziej - usługi psychologiczne nie są wykluczone z NDG. Trzeba tylko mieć na uwadze kwestie ZUS-owskie i to, że nie można prowadzić działalności nierejestrowanej, jeśli prowadziło się wcześniej działalność gospodarczą i od jej zamknięcia (lub ostatniego zawieszenia) nie minęło 60 miesięcy.

  • @Leon-159
    @Leon-159 2 месяца назад

    1. Czy sprzedając wyłącznie firmom, nie klientom indywidualnym, muszę mieć kasę fiskalną?
    2. Czy mając koszty większe niż przychody (początek to inwestycja w sprzęt), mogę sobie obniżyć przychody w PIT-36 podlegające opodatkowaniu?

    • @ifirma
      @ifirma  2 месяца назад +1

      Ad 1. Kasa fiskalna obowiązuje tylko w przypadku sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych. A zatem, jeśli cała sprzedaż jest dokonywana wyłącznie na rzecz firm - to nie ma obowiązku kasy fiskalnej.
      Ad 2. Tak - koszty przewyższające dochód z tytułu działalności nierejestrowanej obniżają pozostałe przychody w PIT-36 podlegające opodatkowaniu.

  • @SP6QKX
    @SP6QKX 3 месяца назад +1

  • @annajurczak4293
    @annajurczak4293 Месяц назад +1

    Dzień dobry,
    Chce pracować w prywatnej przychodni psychologicznej i tam dawać usługi, rozliczając się za pomocą działalności nierejestrowanej.
    1. Czy to ja powinnam pobierać pieniądze od klientów czy mam wystawiać fakturę Przychodni?
    2. Czy jeśli miałabym osobną umowę zlecenie na te same usługi, to czy ten przychód się sumuje?