KCW #81. Paryż Północy i morze ruin
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Przedwojenny Paryż stanowił kwintesencję piękna i elegancji.
Podobno Warszawa nazywana była wówczas Paryżem Północy. Czym zasłużyła sobie na to miano? Czy przedwojenna Warszawa mogła konkurować z europejskimi metropoliami?
Podczas II wojny światowej Warszawa była czterokrotnie bombardowana. Pierwsze zniszczenia powstały wskutek nalotów niemieckich we wrześniu 1939 r.
Po powstaniu w getcie zrównana z ziemią została cała dzielnica. W sierpniu 1944 r. miasto doświadczyło ostrzału artyleryjskiego i bombardowań. W październiku, po kapitulacji powstania warszawskiego, zaczęła się akcja “całkowitego unicestwienia miasta".
Czy warto było odbudowywać Warszawę po wojnie? Może należało wybudować w innym miejscu nową stolicę od podstaw?
O mieście i ludziach opowiedzą moi goście:
Piotr Głogowski - historyk, varsavianista, adiunkt w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, specjalista ds. ikonografii warszawskiej. Kurator wystawy Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania, autor tekstów opisujących i komentujących zbiór fotografii Sylwestra Brauna w publikacji pod tym samym tytułem’
Sebastian Pawlina - historyk, publicysta, pisarz, pracownik Muzeum Historii Polski, autor książek "Wojna w kanałach" oraz „Barykady 44. Nadzieja i wspólnota”
Współpracują ze mną Bartosz Panek (Polskie Radio) i John Beauchamp.
Na zakończenie audycji podziękuję imiennie wszystkim Patronkom i Patronom - także tym anonimowym, którzy wybrane przez siebie sumy wpłacili na konto: patronite.pl/klcw. To dzięki Wam możemy spotykać się w Klubie Ciekawych Wszystkiego.
Zapraszam na stronę patronite.pl/klcw - trzeba kliknąć w Posty; na RUclips'a - "Klub HMG", audycje znajdziecie także w serwisie Spotify.
Hanna Maria Giza
foto: Moment podpisania aktu kapitulacji Powstania Warszawskiego. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.