ReTV: Valsts policija varēs iznīcināt atrasto nevērtīgo mantu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Bieži vien gan pasākumu laikā, gan dažādās vietās ikdienā cilvēki mēdz pazaudēt dažādas mantas. Ne tikai lietussargus, cepures vai cimdus, bet arī naudasmakus, personu apliecinošos dokumentus, telefonus un velosipēdus. Nereti šādas lietas nonāk Valsts policijas rīcībā, kas tur glabājas līdz pat sešiem mēnešiem, kad to, ja īpašnieks neuzrodas, nodod tālāk Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Tā kā starp atrastajām ir arī nevērtīgas mantas, lai novērstu to ilgstošu glabāšanu, rosināti grozījumi likumā, nosakot, ka policija varēs veikt mantas iznīcināšanu, ja konstatēs, ka tā vairs nav derīga lietošanai.
    Valsts policijas Rietumvidzemes iecirknī Valmierā atrasto lietu ir ne mazums. Mantu glabātuvēs savus īpašniekus joprojām gaida atrastie velosipēdi, ir arī bērnu ratiņi, trenažieris un zāles pļāvējs. Kā stāsta iecirkņa priekšnieks, viena no pēdējā gada vērtīgākajām atrastajām lietām ir elektrovelosipēds.
    “Šim velosipēdam mēs meklējam jau pusgadu īpašnieku, bija sociālajos medijos ielikts, bet līdz šim mirklim īpašnieks nav uzradies. Ja nemaldos, viņš bija stacijas galā atrasts. Varbūt tagad televīzijā kāds atpazīs savu foršo ritentiņu, būs laimīgs vasaras beigās atgūt savu pazudušo mantu,” saka Valsts policijas pārstāvis Jānis Goba.
    Jānis Goba stāsta, ka vidēji gada laikā iecirknī nonāk vairāk nekā 100 atrastu mantu. Visbiežāk tie ir naudasmaki, telefoni, kā arī personu apliecinošie dokumenti. Tiem gan saimniekus atrast esot daudz vieglāk nekā velosipēdiem, jo to īpašnieks bieži vien nav nosakāms. Lai nozagšanas gadījumā pēc iespējas ātrāk velosipēdu varētu atgūt, policija arī pēc šī transportlīdzekļa iegādes aicina to reģistrēt CSDD. Goba: “Ja nopērkam riteņus tepat Valmierā vai Vidzemē, vai jebkurā vietā, pilsētā, aicinu doties uz CSDD tos piereģistrēt. Un Vismaz būs kaut kāda drošība, ka arī virsū uzrakstīts būs, ka reģistrēts CSDD, zaglis arī padomās nākotnē, policisti, strādājot uz ielas, pārbaudīs, ir vai nav tas riteņa īpašnieks. Tā kā tas viss atvieglo dzīvi.”
    ReTV uzrunātie cilvēki atklāj, ja gadījies atrast kādu mantu, visbiežāk īpašnieku mēģina atrast pašu spēkiem, tomēr daļa norāda, ka atrastās lietas nodod policijai vai citai atbildīgajai iestādei.
    Valsts policijā atrastās mantas glabājas sešus mēnešus. Arī policijas mājaslapā ir izveidota atsevišķa sadaļa ar informāciju par atrastajām mantām. Taču, ja šajā laikā mantas īpašnieks vai nozaudētājs nepiesakās, policija pieņem lēmumu par tās atzīšanu par valstij piekritīgu un nodod to VID. Tā pārstāve gan norāda, ka nevajadzētu veidoties situācijai, kad par valstij piekritīgu kļūst manta, kurai nav vērtības un tā ir iznīcināma, piemēram, saplīsis telefona vāciņš vai nolietotas saulesbrilles. Tādēļ grozījumi paredzētu tiesības Valsts policijai pieņemt lēmumu par šādas nevērtīgas mantas iznīcināšanu, neievērojot sešu mēnešu termiņu. VID pārstāve Ināra Solosteja: “Kopīgi darbojieties ar Iekšlietu ministriju un Valsts policiju, nonācām pie secinājuma, ka būtu vajadzīgi grozījumi likumā par Valsts policiju, lai Valsts policija šo atrasto mantu jau sākotnēji paši izvērtētu. Nosecinot, ka tā ir iznīcināma, to darītu jau paši, nepieņemot lēmumu, nenogaidot to termiņu, pēc tam nenododot to mantu VID.”
    VID norāda, ka šādi grozījumi ļaus ietaupīt gan Valsts policijas, gan VID finanšu un administratīvos resursus. Minētie grozījumi gan vēl nav pieņemti un tie jāapstiprina Saeimai.
    Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
    Par raidījuma "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA"
    #SIF_MAF2024

Комментарии •