Jack London - Láska k životu (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 июл 2014
  • Povídka. Příjemný poslech.
    Udělejte knihou radost sobě, nebo Vašim blízkým a podpořte novou tvorbu Mluvky (Knihy Dobrovský): tinyurl.com/MluvkaKnihyDobrovsky
    Zpříjemněte si poslech tou nejlepší kávou nebo kvalitním čajem a podpořte novou tvorbu Mluvky (Oxalis) : tinyurl.com/MluvkaOxalis
    Život Jednoho z nejslavnějších amerických spisovatelů Jacka Londona se velmi podobá dobrodružným románům a povídkám, kterými tolik proslul.
    Rodným jménem John Griffith Chaney přišel na svět roku 1876 v San Franciscu. Svobodné matce Floře Wellmanové a Williamu Chaneymu. Ten se živil jako právník, novinář a byl průkopníkem na poli americké astrologie. Biologický otec nehrál v životě našeho literáta velkou roli. Když ho jeho syn vyhledal, své otcovství popřel s tím, že byl v době jeho početí impotentní. Dnešní vědci jeho tvrzení však zpochybňují. Už od mala si rád říkal Jack a příjmení London převzal po svém nevlastním otci. Ten, kromě toho, že byl válečným veteránem byl také silným alkoholikem. Kromě příjmení obdaroval malého Jacka také prvním střetnutím s tímto démonem, který ho bude pronásledovat až do konce jeho života.
    Jako nemanželské dítě vychovávané v chudobě, byl Jack London byl ukázkovým příkladem společenského vyděděnce. On opravdu žil tím nuzným životem, jaký ostatní autoři narozeni v mnohem lepším prostředí - jako například Hemingway - tolik toužili napodobovat. Jezdil na vlacích. Lopatou těžil uhlí. Byl ústřicovým pirátem, když kradl drahocenné měkkýše z komerčních sádek. Pracoval na oceánské lodi a v továrně na konzervy. Ve volném čase se věnoval čtení a sběru knih s dobrodružnou tématikou.
    Život Jacka Londona jako spisovatele začal v roce 1893. Ten rok zažil při jedné ze svých plaveb sílu tajfunu, který málem stál jeho i jeho posádku život. Po návratu domů náš tehdy 17-ti letý dobrodruh vylíčil tento nový zážitek z cest své matce. Když později v místních novinách viděla oznámení o spisovatelské soutěži, dotlačila syna k napsání a odeslání jeho vlastního příběhu. Vyzbrojen pouze základním vzděláním, London vyhrál první cenu a obdržel svých prvních 25 dolarů za psané dílo. Porazil přitom studenty prestižních univerzit z Berkeley a Stanfordu.
    Pro Jacka tohle byla zlomová životní zkušenost. Rozhodl se věnovat zbytek svého života psaním povídek. Po počátečních potížích s hledáním vydavatele, zlaté horečce a prožití nových dobrodružstvích na Yukonu padlo jasné rozhodnutí. Jack má příběhy, které stojí za to sdělit dál. Od roku 1899 začal veřejně publikovat povídky v magazínu Overland Monthly. Tato zkušenost pravidelného psaní a následného publikování Londona značně literárně ukáznila. Navykl si psát minimálně 1000 slov denně. Stal se plodným autorem a v následujících letech se dočkal věhlasu hlavně pro své romány Volání divočiny a Bílý tesák. Velkou roli v Londonově dílu hraje také kniha John Barleycorn ( u nás jako Démon alkohol / Král Ječmínek), kde autor popisuje svoji životní zkušenost s alkoholem.
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 3

  • @ahojajoj1727
    @ahojajoj1727 7 лет назад +1

    Dramatizací se dobré dílo dá leda skazit

  • @kacag.9314
    @kacag.9314 9 лет назад +3

    není toho ani polovina a zdá se že chybí právě to nejlepší z povídky, bohužel...

    •  9 лет назад +1

      Dobrý den, dramatizace povídky je tu uvedena celá tak, jak byla nahrána. Některé dramatizace jsou poněkud delší např. slovenská verze. Pokusíme se jí Vám posluchačům v blízké budoucnosti představit také. Snad pro Vás bude zážitek z ní znatelně lepší. Přejeme krásný zbytek víkendu. Mluvka