Prolaktinom: uzroci, simptomi i znaci

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 окт 2024
  • Prolaktinom: uzroci, simptomi i znaci
    produzizivot.co...
    ***
    Pratite nas na društvenim mrežama:
    Facebook: / budizdravproduzizivot
    Twitter: / produzi_zivot
    Instagram: / budizdravproduzizivot
    Pinterest: / produzizivot
    Linkedin: / budizdravproduzizivot
    ***
    Deo teksta:
    Prolaktinom predstavlja prolaktin sekretujući tumor hipofize. Ovo je benigan tumor. Rezultat je povišen nivo prolaktina u organizmu.
    Hipofiza
    Hipofiza je glavna endokrina žlezda u organizmu jer ona kontroliše i usklađuje rad svih ostalih žlezda sa potrebama organizma. Hipofiza se nalazi na bazi mozga. Hipofiza luči veliki broj hormona: prolaktin, ACTH (adrenokortikotropni hormon), TSH (tireostimulišući hormon), GH (hormon rasta), FSH (folikulostimulišući hormon) i LH (luteinizirajući hormon).
    Prolaktin je hormon koji stimuliše produkciju mleka nakon porođaja ali se sintetiše i kod muškaraca samo u manjoj količini. Kod žena on stimuliše oslobađanje estrogena i stimuliše jajnike da proizvode jajne ćelije. Kod muškaraca stimulišu oslobađanje testosterona i stimulišu produkciju sperme u testisima.
    Šta uzrokuje povišen nivo prolaktina?
    Trudnoća
    Stimulacija bradavica
    Stres
    Određeni lekovi:
    Antiemetici - metoklopramid
    Omeprazol
    Antidepresivi
    Hipotireoza - smanjena funkcija štitaste žlezde
    Šta je prolaktinom?
    Prolaktinom je benigni tumor hipofize koji sekretuje hormon prolaktin. Ovi tumori rastu sporo ili ne rastu uopšte. Iako uzrok prolaktinoma nije u potpunosti jasan, on je najčešći oblik hormon produkujećeg tumora hipofize.
    Mogu biti različite veličine ali uglavnom su do 1 centimetar i nazivaju se mikroprolaktinomi. Ređe, tumori mogu biti preko 1 centimetar i nazivaju se makroprolaktinomi. Mogu se javiti i kod muškaraca i kod žena. Simptomi zavise od pola i veličine samog tumora.
    Simptomi i znaci
    Kod žena
    Kod žena se uglavnom javljaju mikroprolaktinomi. Jedan od prvih simptoma je prestanak menstruacije - amenoreja. Višak prolaktina u organizmu utiče na hormone menstrualnog ciklusa (FSH, LH).
    Javlja se i snižen libido, suvoća vagine i bolni seksualni odnosi.
    Kod nekih žena se može pojaviti i pojačana produkcija mleka koje se spontano cedi iz bradavica - galaktoreja. Žene sa prolaktinomom nemaju povišen rizik za razvoj karcinoma dojke.
    Kod muškaraca
    Kod muškaraca su uglavnom zastupljeni makroprolaktinomi. Kao i kod žena višak prolaktinoma smanjuje proizvodnju FSH i LH što rezultuje sa sniženim nivoom testosterona što dalje dovodi do sniženog libida i impotencije ili čak infertiliteta. Produkcija mleka kod muškaraca se može javiti ali veoma retko.
    Ukoliko je tumor velik mogu se javiti simptomi usled pritiska tumora na okolno tkivo, javlja se glavobolja i problemi sa vidom.
    Dijagnoza
    Za potvrđivanje dijagnoze prolaktinoma potrebna je analiza krvi za određivanje nivoa hormona i MRI (magnetna rezonanca) glave kako bi se ustanovila veličina samog prolaktinoma. Sam stres oko vađenja krvi i sam ubod igle mogu blago povisiti nivo prolaktina u krvi tako da je potrebno ponoviti analize više puta.
    Još jedan razlog povišenog prolaktinoma može biti benigno stanje makroprolaktinemija. Predstavlja artefaktno povišenje prolaktinoma kao rezultat interakcije prolaktinoma i proteina krvi. Klinički nije značajno stanje ali se mora razlikovati od prolaktin sekretujućeg tumora.
    Zatim se određuje nivo hormona štitaste žlezde u krvi. Proveraju se koncentracije i ostalih hormona hipofize u krvi.
    Zatim se pristupa magnetnoj rezonanci. Radi se snimanje sa kontrastnim sredstvom koje se ubrizgava intravenozno i omogućava bolju vizualizaciju prolaktinoma.
    Ukoliko su prisutne i smetnje sa vidom, potrebna je i poseta oftalmologu (očnom lekaru).
    Kod žena koje nisu imale menstruaciju godinu dana i kod muškaraca sa sniženim nivoom testosterona duži vremenski period bi trebalo uraditi sken gustine kostiju - DEXA, kako bi se isključio razvoj osteoporoze.
    Lečenje
    U najvećem broju slučajeva terapija prolaktinoma se svodi na tablete, grupa lekova - agonisti dopamina:
    Dostinex
    Parlodel
    Norprolac
    Ovi lekovi se uglavnom dobro podnose od većine pacijenata, a kako bi se izbegla neželjena dejstva poput mučnine, vrtoglavice i glavobolje preporučuje se uzimanje lekova sa hranom. S vremena na vreme lekovi mogu izazvati konstipaciju (zatvor) koja se lako reguliše ishranom bogatom vlaknima. Pored toga dovode do pojave umora, bola u stomaku i zapušenog nosa.
    Dopaminski agonisti mogu izazvati probleme sa srcem, ali to se dešava tek nakon njihove primene u većim količinama, kao što je slučaj kod bolesnika sa Parskinsonovom bolešću (doze su i do 20 puta veće nego one koje se koriste kod prolaktinoma).
    ***
    #Prolaktinom #Hipofiza #tumori #produzizivot
    ***
    Informativno edukativni portal iz oblasti medicine i zdravlja.
    Budi zdrav, produži život.
    produzizivot.com/

Комментарии • 3

  • @budizdravproduzizivot
    @budizdravproduzizivot  5 лет назад

    Prolaktinom: uzroci, simptomi i znaci
    produzizivot.com/prolaktinom-uzroci-simptomi-i-znaci/

  • @AnaTerzic-fn8bp
    @AnaTerzic-fn8bp 9 месяцев назад +1

    Ja sam pila bromokriptin zbog povišenog prolaktina.

    • @andjelatrivic04
      @andjelatrivic04 7 месяцев назад

      I ja ga trenutno pijem, jeli vama pomoglo?