AMATÉR vs PROFESIONÁL. Jak poznat zelenáče a nebýt jim? Konkrétní tipy z praxe

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2024

Комментарии • 89

  • @MichalM2012
    @MichalM2012 Год назад +1

    Díky Kirille. Tak už líp chápu, proč jsem označován na mé současné pozici senior. Teď jsem radil kolegovi, který se přesně choval jak tebou popsaný junior. Hodně vtipný.

  • @TheJirator
    @TheJirator Год назад +18

    Parádní praktické video, snad se to k juniorům dostane. To vyhýbání se volání a neschopnost ozvat se, když neví, je dokonale výstižný :-) Přál bych si, aby tohle každého naučil už jejich první šéf. Já bych na seznam přidal absenci kontextového vnímání, chybějící "big picture". Rád se na pohovoru ptám nejdřív "co jste dělali na předchozích pozicích" a následuje "proč", což většinu lidí zaskočí a po odpovědi "protože mi to říkal šéf" už pohovor jen velmi nerad dotahuji :D Jo a ještě u juniorů vnímám potřebu snažit se nedostatek kvality obsahu nahradit objemem. Místo jedné přesné odpovědi dostanu sprchu slov o ničem. A když změním zadání "vysvětli mi tohle ve 2-3 větách" a dostanu zase jen bezobsažný sloh, tak je rovnou utnu, protože je jasné, že to nikam nepovede.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад +8

      To je taky velmi přesný. Tu otázku proč na odpověď co dělali v minulé práci si půjčím 😀 to je fakt dobrý!

    • @vkrahulec
      @vkrahulec Год назад +9

      Ano hodně juniorních lidí se bojí říct nevím. Je to nejspíš způsobené vzdělávacím systéme, kdy např. na VŠ, řekne student nevím vede to ke konci zkoušky/zápočtu. Za slovo nevím jsi ve škole trestán. A s tím pak jdou lidi do života a pak to tak vypadá, že radši okecávají a neřeknou nevím.

    • @peterd5906
      @peterd5906 Год назад +4

      @@vkrahulec to je pravda, moj byvaly kolega zabrdol do mojho odboru a namiesto toho aby sa priznal, ze nevie, trepal take bludy. Ale zo slusnosti som ho nechal dohovorit, a potom som mu nalozil :D btw jednalo sa o logistiku a on bol kvalitar

    • @United.Europe.
      @United.Europe. Год назад

      Musite se ozvat jsou kecy.
      Šéfové to používají když zaměstnanec udělá co chtěli a dopadne to špatně.
      To jsme se nepochopili.
      Ne rozhodně jsem to takhle nechtěl.
      Naposledy jsem se takhle ozval v autoškole.
      P ptejte se teď, jestli je vám něco nejasný. Ne že se mě zase budete ptát při řízení na základní věci.
      UE je před obchoďákem přechod? (kontext: před obchoďákem býval přechod a odstranili ceduli, ale neodstranili ty čáry který byly napůl oježděný).
      P ne, byl tam ale už tam není
      UE takže tam nemáme dávat chodcům přednost
      P já řeknu Pepovi ať to zabrousí, tam je to fakt špatný
      UE a do té doby tam máme zastavovat, když se k tomu místu někdo blíží?
      P podle kontextu, řeknu mu ať to zabrousí
      T teď se přestali bát i ostatní a doslova přes sebe se začali dožadovat odpovědi, co na tom místě dělat a dávat dalśí podobný místa.
      P musíme končit:-)
      Přednášející logicky (stejně jako nemůže šéf) nemohl dát jasnou odpovĕď, zda dávat přednost chodcům tam kde ji nemaj, ale kde všichni ví, že tam ze zvyku lezou bez váhání do vozovky.
      Protože obě varianty zavání průserem.
      P.S. několik hodně lidí tam málem sejmulo auto, takže přechod pak obnovili.
      Zvyk je železný přechod.
      Se zbytkem komentu souhlas!

  • @dudathespirit
    @dudathespirit Год назад +11

    Kirile, typický junior je v přílišném zájmu a malé zaneprázdněnosti, vždy si představím jak by se ke mě choval profesionální člověk, který je vážený a lidé by mu utrhali ruce a pak si to srovnám s těma lidma, co se mě snaží uhrát dlouze vypisují, mají závislost na výsledku a jsou needy.

  • @korinekjakub
    @korinekjakub Год назад +4

    Tak tímhle videem jsem naštěstí prošel docela dobře, díky za něj! 🙂
    Za mě se ještě juniorita projevuje často tím, že junior zbytečně lpí na pravidlech. Obchodníci mají typicky nějaký seznam otázek nebo postupů, které mají řešit a ty roubují i na situace, kam se to vůbec nehodí a chybí jim přirozenost a plynulost. I proto je tak osvěžující se bavit se seniorním člověkem, který je insider - v pár větách vám dokáže říci mnohem víc, než namotivovaný teoretik junior.

  • @andrejsnajdr2673
    @andrejsnajdr2673 Год назад +4

    Zajímavé. Většinu z toho nedělám. Často volím zda email nebo volání a hodně to dělím podle toho jak daná věc spěchá a o koho se jedná. Například pokud vím, že někdo má často schůzky, tak mi přijde vhodnější mu napsat ať si sám určí kdy má čas na odpověď. Osobně vnímám, že hodně lidí se vyhýbá tomu dát to samé rozhodnutí, které dá telefonem nebo osobně do emailu. Udržet někoho v kopii nemam problém pokud tam lidé nedávají lidi, kteří tam jsou zbytečně. Nevidím důvod proč nechávat ředitele v komunikaci o banální provozní záležitosti. V tomhle si říkám, že je neefektivní tam tyto lidi nechávat tak je vyškrtnu. Přiznám se, že na schůzky zásadně nechodím pozdě a osobně spíš ocením, když někdo přijde dřív a počká, než když pořád na někoho čekám.

  • @many2946
    @many2946 Год назад +3

    Super video jako vždy! Ale já jakožto téměř 23 letý junior v IT, tak můžu řict že toto nedělají ani lidi kteří u nás ve firmě jsou x let. A to nemluvím o problému s delivery. Příklad: uživatel má problém s něčím, když příjdu osobně tak se musím zeptat na 6x co vlastně je za problém, respektive lidi mají problém se vymáčknout a místo souvislých 3-4 vět o co jde a jaký je problém tak dostanu slátaninu o 15 větách. Samozřejmě, některé věci mám v sobě protože dělám na živnost a ještě mimo firmu dělám svůj bussnies. Ale i u vysoce vzdělaných lidí je vtipné, že si neumí přečíst obrazovku "aktualizace windows, prosím počkejte" následně volají mne že se jim točí počítač... :D

  • @Stepan.eitler
    @Stepan.eitler Год назад +2

    Díky za super video Kirille! Studuju práva a tohle se mi na praxích bude hodně hodit!

  • @miroslavpala9072
    @miroslavpala9072 Год назад +1

    Pěkné video. Ke ztrácení příjemců v e-mailech mne napadá mnohem horší juniorní chyba: Pokud klient pošle mail více lidem ve firmě, a příjemce napíše pro svůj tým interní komentář, a dá “odpovědět všem”, a zapomene z příjemců odstranit klienta. Tohle způsobilo mnoha firmám ztrátu klienta popř. mnoha lidem až ztrátu zaměstnání :-)

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад

      Good point. To jsem též zažil a rozhodně nehezka situace. Lepší držet paralelní vlákna imo :)

  • @olafcatten
    @olafcatten Год назад +4

    Strach z telefonovani. Tisickrat podepisuji. Kdyz sem zacinal jako projektant mel sem strach izavolat dodavateli protoze sem se bal ze se zeptam na blbou otazku.... Cim sem zkusenejsi tim mam mensi problem volat, ale stale zalezi na tom skillu. V jistych vecech volam na brnk, pokud vim ze si budu volat s profikem v oboru, klepu se jak osika ze nejsem pripraveny realtime odpovedet. Ale ucim se rici proste: ted vam nedopovim. Musim se nad tim zamyslet.

  • @tomasmichalek3264
    @tomasmichalek3264 Год назад +1

    Skvělé video. Přidal bych - junior málokdy myslí v souvislostech a do budoucna.

  • @dominikkolouch3621
    @dominikkolouch3621 Год назад

    Dobré pointy, jsem rád, že video nebylo o tom, že nováček je nervózní, neumí pohotově reagovat a podobné "obvious" věci. Za sebe bych přidal ještě jednu vlastnost, která asi nejvíc souvisí se schopností delivery - amatér nedokáže efektivně uzavírat dohody. Myslím tím spíš takovéto rozdání úkolů než velké dealy. "Já připravím toto, vy to pošlete támhle, až se to vrátí uděláme s tím tamto..." Nováček tedy není schopný zpatra nabriefovat klienta o budoucích krocích a je to víc ve stylu ono to nějak dopadne.

  • @romansousek1325
    @romansousek1325 Год назад

    Dle mého názoru vystihnuto perfektně.. hlavně teda asertivita.. i mě to trvalo 2 roky než jsem pochopil, že to je důkaz, že člověk ví co dělá.

  • @janwachota4635
    @janwachota4635 Год назад +15

    Preferuji komunikaci e-mailem. Když se pak někdo vymlouvá, že něco neříkal, tak mu stačí ukázat email. Pokud jednání probíhalo po telefonu, tak máte smůlu mu něco dokázat.

    • @TheJirator
      @TheJirator Год назад +7

      Doporučuji zkusit preferovat ten telefon, ale zároveň po něm posílat email "jak jsme nyní diskutovali..." A nasázet do kopie všechny, pro koho je to relevantní. Majstrštyk je potom ten shrnující email delegovat na protistranu. Jasně, nepůjde to s každým, ale to je na individuálním posouzení poznat, kdy to shrnutí pošlu radši sám, pokud jsme v rovném postavení. Pokud jsem ve firemní hierarchii níže, pak se samozřejmě pokoušet o delegaci na šéfa není dobrý nápad :-)

    • @tiborcarodejnik
      @tiborcarodejnik Год назад +1

      Nauč sa telefonovať argumentovať a pamätať si informácie

  • @nickfasfasd
    @nickfasfasd Год назад +6

    Mně vyhovuje brát junioritu a senioritu +- jako vyjádření délky praxe. Tj. cca 0-2 roky junior, 2-4 medior, 4+ senior. A to ve vztahu ke konkrétní pozici. Říkáš, že jsi potkal 17letého "seniora", ale seniora v čem? Když nastoupí na pozici CTO a bude řídit tým, je to hned seniorní CTO, pokud předtím třeba vyvíjel něco jen samostatně? Co zmiňuješ, jsou dobré tipy, ale něco míří na osobnostní vlastnosti, něco na empatii, obchodní zkušenosti, IT skills atd. Pokud vycházíme z obrazu nějakého zakřiknutého studenta práva, který se postupně osměluje a roste v advokáta, může být, bude to +- korelovat s tou délkou praxe, pokud má na danou pozici dobré předpoklady. U nějakých generických business lidí to taky bude takto +- pasovat. Ale jinak záleží prostě na požadavcích dané role.
    Měl jsem klienty, kteří spolehlivě ztráceli lidi v kopii, ale byli to lidi kolem 50, kterým to prostě nikdo neukázal, ale kategorie junior by nedávala smysl. Podobně vývojář může chodit brzy, být nesmělý, netelefonovat a zajímat se o peníze klidně po 20 letech praxe a na jeho junioritu/senioritu to nemá vliv. Každopádně ale díky za video, kdyby si všichni osvojili i jenom to držení v kopii, bude všechno hned o kus jednodušší. 😄

    • @brkoviny
      @brkoviny Год назад +2

      Délka praxe má podobnou vypovídací hodnotu asi jako podmíra o chuti piva. Jsou lidé, kteří rostou s každým dnem, každým novým problémem, ale pak jsou lidé, kteří roky jedou svojí rutinu a totálně zakrní. Zapomenou i to, co uměli na začátku.

  • @kulishkafilmaker8260
    @kulishkafilmaker8260 Год назад +1

    Nekomentuji často, ale tohle video si to zaslouží. Perfektní video, díky moc. Hned jsem se podíval do své poslední emailové komunikace a bohużel jsem zjistil, že jsem nenechal ostatní v kopii. Díky, už si dám pozor.
    Ke schůzkám: Rozumím, že chodit moc brzy kvůli zaneprázněnosti vysoce postavených lidí není dobré. Na druhou stranu si myslím, že pozdní příchod by mohl druhou stranu urazit. Rozhodně ale nejsem dvacet minut předem, většinou tak pět. To se dá, ne? 😄

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад +1

      No záleží 😀 za mě je lepší být před a počkat načas :)

  • @HonkL45
    @HonkL45 Год назад +2

    Super video. Nicméně Nechci machrovat ale dost věcí i když jsem byl junior / jsem .. dělám.
    Vtipná situace s emaily je třeba to že šéf pošle na celé oddělení info třeba o společné akci. Lidi odpovídají hromadně napříč firmou..

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад +2

      Jo to je další vec za kterou podle mě skončí lidi v pekle 😀

    • @jeremyjinglebell2762
      @jeremyjinglebell2762 Год назад +1

      @@KirillJuran já zažil ve velký firmě že na jeden hromadnej email na distrib list napsal jeden člověk odpověď ale napsal jí všem zase na ten velkej distrib list. Pak se z těch tisíců lidí našlo neuvěřitelně "blbců" , kteří mu psali aby neodpovídal všem, ale právě mačkali "Reply To All". No a jak se objevovaly tyhle odpověci, vyvolalo to doslova lidskej storm dalších odpovědí, naprostou lavinu dementů, který odpovídali všem aby ti před nimi neodpovídali všem. Kdybych tohle nezažil, nevěřil bych nikdy kolik tisíců se najde dementů v nějaký obecný "nadnárodní" populaci. Takže jak říká Cimrman "nechopnost myšlenku udržet a v poizdějším věku neschopnost mysšlenku opustit" :-) Tak tady bych řekl spíše "vědět které tlačítko kdy použít". Ony ty organizace tedy ty stormy nějak ořetřily asi ale i tak. Ten problém který popisuješ je spíše opačného gardu než jsem se setkával já a musel jsem se to vlastně sám učit. Bývalo zvykem i dlouhé řetězy té konverzace zkracovat .... tj. promazat a nechat jen to podstatné aby ti lidi, pokud je jich hodně nemuseli prohrabávat celou historii ale v dnešní době už to není účelný dělat.

    • @brkoviny
      @brkoviny Год назад

      @@jeremyjinglebell2762 Před pár lety nějaký velký korporát, minimálně desetitisíce zaměstnanců, možná i stovky tisíc, neměl ošetřené, aby na all@ nemohli psát všichni. Stalo se přesně co píšeš a prostorem začalo lítat tolik mailů, že jim to shodilo poštovní servery a byl z toho takový průser, že to uniklo i do médii.

    • @peterd5906
      @peterd5906 Год назад

      @@jeremyjinglebell2762 mne pomaha dost zobrazovanie ako konverzacie v Outlooku, pekne to zgrupi emaily, ktore na seba nadvazuju

  • @JosefJebavy
    @JosefJebavy Год назад +6

    Pěkné video. Jinak slovo amatér původně znamenalo, že dělá práci s láskou. Úroveň odbornosti nijak nevyjadřovala.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад +17

      Zajímavý. To jsem nevěděl :)
      Možná proto existuje web co se tak jmenuje 😅

  • @jaroslavpachota8848
    @jaroslavpachota8848 Год назад

    Víc takových videí 👍

  • @borekvanek5869
    @borekvanek5869 Год назад

    Díky za rady.

  • @brkoviny
    @brkoviny Год назад +2

    U mailu je za mě největší fail, jak někteří posílají poptávku do více firem, rozesílají PFka na Vánoce, ... a nedají příjemce do slepé kopie, ale do kopie, že se příjemci navzájem vidí. Absence odpovědět všem komplikuje život, ale tohle může být fakt průser.
    A to telefonování. Jsou lidé, kterým ani neodpovídám na maily a rovnou volám, ale některým právě naopak raději napíšu, protože jsou schopni zatlouct, že jsme se na něčem domluvili, nebo se pak kroutit, že to mysleli jinak, ale to je taky o zkušenostech.

  • @SamanFero
    @SamanFero Год назад +4

    Rada bez kontextu ohľadom riešenia problémov cez telefón je dosť nešťastná. Chcelo k tomu podotknúť, že jednoduché až stredne náročné témy, ktoré si vyžiadajú viac námahy na spísanie e-mailu ako vysvetlenie do telefónu je najlepšie riešiť telefonicky. Avšak zložité a veľmi náročné témy je naopak vždy lepšie riešiť v textovej forme či už je to e-mail alebo nejaké vlákno v kolaboračnom nástroji. Dôvodom je, že sa pri riešení takýchto typov problémov často potrebujú zúčastnení vracať k niektorým informáciám, ktoré sa môžu vyhodnocovať v priebehu času. Avšak vedieť toto identifikovať už na začiatku je známka seniority.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад +3

      Díky za doplnění. Souhlasím.

  • @United.Europe.
    @United.Europe. Год назад +4

    Na zchůzky se chodí necelou minutu předem.
    Přijìt 5 minut pozdě je stejný f up jako přijít dřív protože těch 5 minut pak bude chybět na řešení problému.

  • @krupmen-pohybovy-specialista
    @krupmen-pohybovy-specialista Год назад +2

    Pracuji ve službách. Nesnáším, když mi někdo chodí dřív než na daný čas. 🤣 Skrze hovor vyřešeno za minutu. Email na týden.🤣 Ještě bych dodal, že lidi neumějí říkat ,, ne,,

  • @sachyspetr2233
    @sachyspetr2233 Год назад +3

    Par juniornich znaku mne rychle napadlo napr. Beru si vse osobne. Neumim se omluvit (priznat chybu). Nedokazu prioritizovat. Hledam, kdo nese vinu misto rychleho reseni.

  • @geniepage1
    @geniepage1 Год назад +1

    Neni to mozna jen o poznani juniora, ale spise i to, zda ten clovek ba tah ci ne. Jiz leta to delam a zatim to snad neselhalo. Vysvetlim cloveku, co se ma delat, jak atd. ohledne svereneho ukolu. Nasledne ma moznost na dotazy a odpovidam. Jiz zde lze odhadnout miru znalosti. Ovsem nasledna cast je dulezitejsi. Po nejakem case se vetsinou ozve s dotaem, ze necemu nerozumi, ze neco nejde atd. A a podle toho, jak se do toho stavu dostal, jak vysvetluje proc a co vse ho k tomu vedlo, tak lze usoudit, zda ma na to byt dobry ci ne. Potvrdilo se mi, ze idkyz se dostali do blbeho stavu, ale postupuji podle navodu/google/neceho dalsiho, ma to hlavu a patu, je to logicka uvaha, stravil nad ti nejaky rozumny cas, tak to je spravne. To je jasne, ze to nekam dotahne. Protoze jsem zazil i dost lidi, kteri prijdou za 20min, ze jim to nejde a nevi co dal. Kdyz se poptam co pro vyreseni udelali, tak toho moc neni a rozhodne ne moc logickych kroku. To je uz jasne, ze nema moc smysl se tim dal zabyvat. Je to mozna drsne, ale proste zatim to tak plati.

    • @geniepage1
      @geniepage1 Год назад

      Jinak mohu souhlasit, ze hlavni a klicove seniory pozna clovek tak,m ze je skoro nevidi, protoze jsou vecne pretizeni, jsou na tech dulezitych rozhodnutich, kde se jako junior neukazete. Takze pak nelze ocekavat, ze je uvidite. K tomu se musi clovek propracovat. Navic takovi lide jsou v jistem druhu napojeni na podoben vykonne lidi a maji podobnou vlnu. Tim je i dan mensi rybnicek lidi, kteri jsou primarni kontakt pro takove lidi. Zase vlastni zkusenost z vice spolecnosti. Ale osobni spojeni je klicova vec pro to byt ve firme ci podnikani uspesny a senior.

  • @Tarig16
    @Tarig16 Год назад +4

    Pro me se juniorita definuje predevsim tim, ze dotycny jeste nevidi veci do dusledku (big picture). S toho pak plyne vetsina ostatnich symptomu..neoptimalni komunikace, vyber nevhodnych priorit, problematicke verbalni formulovani problemu do nekolika jednoduchych vet, atd….Cele to vyresi vedeni dobrym manazerem/tem-leaderem od ktereho se to dotycny muze naucit

  • @petrsirucek6278
    @petrsirucek6278 Год назад +2

    Rozhodně k zamyšlení. U některých věcí se nedá dělat nic jiného, než souhlasně s řečenými argumenty pokyvovat hlavou... ale po shlédnutí videa mi hlavou projela úvaha, kterou by možná strašná většina lidí uvítala. A to je: "Jak poznat nekompetentního člověka". Teď narážím na celou řadu lidí, kteří jsou na vedoucích funkcí, ale v reálu jejich schopnosti na danou pozici nestačí... Přeci jen, když se člověk s někým cizím setká a ten dotyčný jede podle osnov, které v podstatě nejdou zkazit. (tady možná narážím jako člověk sám za sebe, kdy nechci nikoho diskriminovat a každý u mne začíná s čistým štítem... ale určitě bych nejednou ocenil, na co si dávat pozor, protože pokud člověk jde na pohovor, tak máte před sebou hrozně moc parametrů..) To jen taková věc na okraj.

  • @jorgetimes2
    @jorgetimes2 Год назад

    Všimli jste si někdy jak prokrastinujete tím, že si čtete o tom jak přestat prokrastinovat? Tohle video má v sobě jistou paralelu: připadá mi, že tím, že se na něj dívám se usvědčuju z toho, že jsem totální junior, protože mi přijde, že "senior" zaprvé nemá potřebu se na taková videa dívat a za druhé na to nemá čas. A když se náhodou podívá, musí se podle mě smát, protože velká část "seniority" jak si ji představuju já, spočívá v tom mít koule jít proti tomu, co někdo vydává za "pravidla". Když to považuju za důležité, klidně přijdu na schůzku půl hodiny před začátkem a bude mi to jedno. Když to považuju za důležité, klidně zvednu telefon a budu s druhou stranou vyřizovat půl hodiny věc, která by mailem zabrala pět minut, protože to prostě JE v danou chvíli důležité. Senior se podle mě nezabývá tím, jestli je senior, protože jemu to může být úplně jedno. Senior pravidla nenásleduje, ale vytváří.

  • @killman4098
    @killman4098 Год назад +4

    Junior neumí prodat svou práci. Např. při pohovoru se zasekne a přemýšlí, co vlastně na minulé pozici dělal. A často se zalekne, pokud nesplňuje byť 1 % z požadavků firmy. Senior tohle vůbec neřeší.
    Já s tím měl velký problém a trénoval jsem komunikaci před zrcadlem :D

    • @nickfasfasd
      @nickfasfasd Год назад +4

      Vybíral jsem seniorního programátora, nebyl schopný říct o svojí předchozí praxi v podstatě nic, musel jsem to z něj vytáhnout až psychologickými metodami. Byl to nejlepší vývojář, který pro mě pracoval, jednoznačně seniorní ve všech ohledech. Prostě neměnil často práci, takže se nikdy nemusel na pohovor chystat a nečetl si žádný 10bodový seznam s tipy, jak udělat dobrý dojem, jaké otázky klást atd. Většina lidí se věnuje svojí práci v nějaké oblasti a tyhle "meta" dovednosti neřeší a nepotřebuje řešit, nechodí na LI atd. To je hlavně doména právníků, podnikatelů, obchoďáků, HR a některých freelancerů. Což je samozřejmě v pořádku, protože u těchto profesí je to součástí jejich práce.

    • @TheJirator
      @TheJirator Год назад +1

      To trénování před zrcadlem neplatí jen na pohovory, doporučuji to lidem i na trénink pro významné prezentace, pokud v nich nejsou ještě dostatečně zběhlí. Případně se snažím najít čas, aby si se mnou mohli dát "generálku", což výsledku na ostro rozhodně pomáhá.

  • @janlanik2660
    @janlanik2660 Год назад

    Já nemůžu v práci někomu prostě zavolat :D Zaprvé mají všichni furt nějaký meeting. Zadruhé pokud nejsou na homeofficu, tak málokdo to chce zvedat v openspace. Takže musím napsat, jestli mají čas a oni jdou najít volný meeting room. 😂

  • @uxcodecz
    @uxcodecz Год назад

    Dlouho jsem neuměl a nechtěl volat. Myslím, že to spíš souvisí s tím, jak to člověk navnímá v rodině. Na vesnici je úplně normální si volat pořád. Informovat se, aby člověk nevážil cestu někam, kde nikdo není. Že někdo přijde, že něco přiveze, apod. A pak je ten vstup do dospělého života úplně jiný. Pro člověka je to přirozené.
    Na volání mi vadí, že dělám soustředěnou práci a vyhodí mě to z konceptu. Na druhou stranu je to nenahraditelné komunikační médium, které neskutečně šetří čas, peníze a nedorozumění, které s komunikací dvou a více osob často souvisí. Mail je super, ale nenahradí dialog a nehodí se na všechno. Tak se poslední týdny snažím telefony odbavovat v autě, v ranních (agenda) slotech, abych je pak nemusel řešit v hloubce.
    Nevím a potřebuju vědět hned = telefon.
    Nevím a potřebuju vědět méně urgentně = sms/whatsapp/apod. (u spousty lidí vůbec nefunguje)
    Nevím a stačí až zítra = e-mail
    Řešíme komplexnější věc = dopředu dohodnutý meet
    Třeba řešíme novou postel a manželka má vybrat 5 ks barev ze vzorníku. Tak jí to pošlu mailem, protože v sms by na to zapomněla a takhle si to jen "pinne" a je to. Čili je to i o tom předvídat trochu, co kdo jak používá a co má největší šanci na úspěch. Staří chlapi třeba valí výhradně telefony. Tečka.

  • @lukaslolek6133
    @lukaslolek6133 11 месяцев назад

    Seiorní člověk vidí vždy o několik kroků dál. Když to udělám takto, tak to bude mít tento a tento důsledek, a když budu chtít na to navazovat tímto, takto ani nepůjde a bude se to muset tady a tady předělat.

  • @petrhorak931
    @petrhorak931 Год назад +1

    1. Skill 2. Zkušenost 3. Sebevědomí 4. Odpovědnost mi přijde ok, ale příklady mi přijdou jako dost osobní charakteristiky team-leada a ne seniorita. Jestli vývojář, nebo nějaká expertní funkce je senior není nezbytně nutné, aby se choval jako team-lead.

  • @matej254sk
    @matej254sk Год назад +2

    Za mňa juniorom často chyba slovná zásoba v obore.

  • @BerkydanceArt
    @BerkydanceArt Год назад +1

    Trochu tu mám věc jménem prokrastinace, tak zareaguju. 1. email dělám na denně a tohle tedy nedělám, 2. Je lepší přijít na schůzku o 5 min. později, bych úplně nedělal, pak vytváříš dojem nespolehlivého. 3. Souhlasím. 4. Souhlasím, ale už se mi stalo, že to vedlo k dlouhosáhlému opětovnému vysvětlování, moje nervy. 5. Souhlasím a tohle mě taky stojí nervy. 6. To je jedno s prvních věcí, co řeším. Nemám čas ztrácet čas s někým kdo není schopný se dohodnout na penězích. 7. a 8. Souhlasím a 2x podepisuji. Já mám vypozorováno, že juniorní tip moc pracuje, ale moc neudělá :D

  • @tomasm7135
    @tomasm7135 Год назад +2

    Na schuzku rozhodne ne 5min pozde, to nebyla dobra rada. Je to znamka neschopnosti dodavat veci vcas a nerespektovani casu / focusu druhych lidi. Za tohle lidi vyhazuju ve vysokem procentu pripadu..

  • @Carodej.Dobrodej
    @Carodej.Dobrodej Год назад +5

    Ten bulshitting je taková pravda, až ve mě vlastní vzpomínky vyvolaly úsměv na tváři.

    • @olafcatten
      @olafcatten Год назад

      Presne. Jo to sem delal..... A to delam furt :-D

  • @martintamasi253
    @martintamasi253 Год назад

    Celkom dobre, ale ten príklad s mailom, tak to je úsmevné, ak niekto nevie či chce odpovedať len odosielateľovi alebo všetkým tak to je ozaj bieda.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад

      Je to fakt strašně častá chyba

  • @H_a_n_z
    @H_a_n_z Год назад

    To jako borec už ve 12 jel businessy na bitcoinu? 🤔 😅
    Video ale jinak moc pěkný, cením!

  • @michalnikk47
    @michalnikk47 Год назад

    Dava to smysl, na druhou stranu kdyz se s sefem naucite dobre komunikovat po telefonu, tak vas bude otravovat kazdou chvilu, klidne i pri srani, mimo pracovni dobu. Osobne uprednostnuji psanou formu, ne vzdycky ma clovek chut poslouchat v telefonu pitomce, a psana zprava muze byt take strucna. Jinak dobre video, kvalitni informace co nejsou klišé a moc se neslysi ocenuji 👍

  • @martinnovak5559
    @martinnovak5559 Год назад +8

    Nauč se volat,Kirile problém je v tom,že v americe a poslední dobou i co jsem si všimnul i v evropě lidi přestávají zvedat telefony a já taky beru jenom telefony od lidí co mám ve svém telefonním seznamu zbytek lidí se mě prostě nedovolá a důvod je proč neberu telefony cizím lidem je,že každý den mě volají různí "marketingový nabízeči,,všeho možného a mě už to prostě sere a myslím si,že stejný problém řeší hodně lidí jako já!!!

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Год назад +8

      Určitě. Nicméně i ten pokus stojí 5 vteřin. Plus když už s někým něco řeším tak mi telefon typicky zvedne. Ale souhlas že ne všichni jsou dostupni takto.
      Jinak to platí i o úřadech. Tam volat je snad jediná častá než čekat 5 dní na mail.

    • @JosefJebavy
      @JosefJebavy Год назад +5

      Pravna proto je potřeba umět telefony rychle pokládat. I těm co má člověk v kontaktech, pokud řeší něco co nemá smysl řešit po telefonu nebo se jen vykecavaji.

    • @tramker
      @tramker Год назад +1

      Na to je jednoduchy reseni, nikam nepsat svuj mobil a u vsech nevyzadanych tvrde zadat vymazani kontaktu dle zakona. Ja takto dosahl toho, ze zadny nechceny hovory nemam a cizi cisla klidne beru, protoze vim, ze je to neco podstatnyho.

    • @martinzvonek7515
      @martinzvonek7515 Год назад

      Byť je to u nováčků pravda a souhlasím, tak právě ta neschopnost volat sama o sobě může být relativní... Pokud např. rád pracuji do noci, tak upřesňující telefonát s klientem cca ve 22 - 23 hod. úplně nebude to pravé ořechové - i přesto, že si rád pokecám :) Takže ono záleží...

  • @peterd5906
    @peterd5906 Год назад

    juniori nepouzivaju klavesove skratky na PC, cest vynimkam a radi pouzivaju excel pokrocily v CV a ked uvidia vzorec tak zamrznu jak windows XP a modra obrazovka ...true story :D

  • @jaroslavjesensky6360
    @jaroslavjesensky6360 Год назад

    Buď jsou přehnaně pro kariéru nebo se přehnaně snaží až je to sebevražedný a druhý den už se neoběvy a nebo oběvy ale nepriznaji všem do očí a neomluví se že byli jako metafora ( přehnaná aktivita se rovná sabotaži ) jenom proto že se chce ukázat před ostatníma že to taký dokáže nebo ještě vyc ani promluveni do duše nepomůže že to takhle do důchodu nevydrží a druhý den říká jak ho všechno bolí 😉 a my nato vždyť sy mladý jak tě může něco bolet a co my stáří pardalove PS.. nerad někoho lamu a jsou tací že kam je postaviš tak tam je najdeš 😂 a neuděláš snimy nic spřahnuti nejde hned se brání nevím cojim litá hlavou ato jsem hodný a pak se najednou strati prostě mladým chybí sebereflexe a neumí se zapojit aspoň odlehčit druhým pro začátek donést elektrody pak časem řezat na pyle však učiliště jsou od toho aby naučily myslet na svůj zvolený obor jako zedník přece myslí zednicky ne zamečnicky od toho pak jsou řemeslníci co zvládají vícero řemesel ale k tomu se může dopracovat taký když sy dá říct to by měly učit na školách dát si říct, je tu ryziko zneužití a pokud si to myslí tak ať posoudí šev oni mají vhlave bludy a pak vznikají takhle pomluvy je to třeba už odmala učit a doprace přijde dospělý člověk 😉

  • @KloodRising
    @KloodRising Год назад +4

    Junioři hledají důvody, proč něco nejde, senioři hledají způsoby, jak by to mohlo jít. 😁

    • @umlaut007
      @umlaut007 Год назад +2

      Já mám přesně opačnou zkušenost, jak v práci tak v osobním životě

    • @geniepage1
      @geniepage1 Год назад +1

      No to se mi v zivote moc nepotvrdilo. Senior i junior umi vedet, proc neco jiste nepujde. A hlavne prave ti, co jsou nekde 30 let a chce se po nich zmena. Tam to drhne totalne nejvice.

    • @KloodRising
      @KloodRising Год назад +2

      @@geniepage1 Ono to nutně nemusí být o tom jestli někdo skutečně je nebo není junior/senior, ale o mindsetu, stejně jako to celé video. Jen pro doplnění kontextu - já jsem konstruktér v automotive a nesnáším, když mi lidi říkají že něco nejde a mě okamžitě napadne alespoň jeden způsob jak to vyřešit. Pokud to nejde vyřešit tím nejsprávnějším způsobem, tak zvolím druhý nejlepší způsob atd.

    • @United.Europe.
      @United.Europe. Год назад

      @@KloodRising předělat Hummer na elektromobil prostě nejde:-).

    • @KloodRising
      @KloodRising Год назад

      @@United.Europe. Neříkejte to Muskovi, nebo se o to pokusí. 😂

  • @petrnovacek4284
    @petrnovacek4284 Год назад

    Tak jsem😀 a co?

  • @larandi
    @larandi 7 месяцев назад

    Nazor , ze je lepsi prijit o 5 minut pozdeji, nezli prijit driv je pekna zadost o vykopnuti. Tohle bych pri zadost o praci zrovna nepraktikoval. Ne nadarmo se rika, ze dochvilnost je vlastnost kralu.

  • @matejhodina6141
    @matejhodina6141 Год назад +3

    Psaní má na rozdíl od telefonu obrovskou výhodu - prokazatelnost, dohledatelnost. Já rád píšu a přijímám maily, protože pak ze mě zákazník nemůže udělat kokota. Což v případě telefonické objednávky může, protože mi řekne, že mi to říkal :D

  • @tomasdobry1
    @tomasdobry1 Год назад

    U těch e-mailů bych si dovolil zmínit ještě dvě důležité věci. 1) nedávejte do kopie zbytečně půlku firmy, ale jen ty lidi, kterých se dané téma/problém týká 2) pokud odpovídáte na hromadný e-mail od šéfa ve kterém se ptá, co chcete chálovat na firemním večírku, opravdu "Odpovědět všem" NEPOUŽÍVEJTE! 😀