JAK PRODUKOWAĆ WŁASNY GAZ Z DREWNA/ODPADÓW

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 ноя 2022
  • www.instructables.com/A-Home-...
    www.driveonwood.com/library/f...
    videszinatne.rtu.lv/en/projec...
    gasifiers.bioenergylists.org/n...
  • НаукаНаука

Комментарии • 76

  • @marcinrutecki7865
    @marcinrutecki7865 Год назад +2

    Dzięki. Muszę nadrobić zaległości w oglądaniu, bo ostatnio miałem urwanie głowy.

  • @witeksza915
    @witeksza915 6 месяцев назад +2

    Zrób odcinek o piecu rakietowym z płaszczem. Producenci garażowi pieców reklamują go jako super czyste spaliny i niskie zużycie opału

  • @kermitzaba8758
    @kermitzaba8758 Год назад +1

    Najlepszego.

  • @grzegorzpedrycz2630
    @grzegorzpedrycz2630 Год назад +9

    Masz dar do opowiadania o takich rzeczach ;) widac ze to Twoja pasja !

  • @Piotr_T
    @Piotr_T Год назад +3

    Cześć Arku. To właśnie ta turbina o której ci pisałem ( Silesian wind turbine)

  • @DormiusOksivox
    @DormiusOksivox Год назад +3

    Dzięki za więcej informacji na temat tej technologii. Subskrybowywencja aktywowana z dzwoneczkiem! 😜

  • @mirosawtomczyk9302
    @mirosawtomczyk9302 Год назад +6

    Dawaj w końcu oferty- produkcja gazu+ silnik+prądnica

  • @abiogaz
    @abiogaz Год назад +1

    Dzień dobry👋

  • @krystianhaczkiewicz2057
    @krystianhaczkiewicz2057 Год назад +4

    Opowiedz coś jeszcze ze o starszej technice magazynowania energii, akumulatorach, czy baterii z bagdadu, może by stworzyć samemu akumulator przetapiając ołów ze starych ogniw. O ogniwach zasadowych, temat rzeka chętnie posłucham.

    • @piotr84ru
      @piotr84ru 8 месяцев назад

      Też posluchalbym o ogniwach zasadowych

  • @ukaszs8798
    @ukaszs8798 Год назад +2

    Na potęgę posępnego czerepu mocy przybywaj 👍

  • @marekjasionek4972
    @marekjasionek4972 9 месяцев назад

  • @rekawek6
    @rekawek6 Год назад +1

    Na kanale Mirek peleciarki (czy jakoś tak) człowiek pokazał maszynę, własnej produkcji do gazu drzewnego z automatycznym podajnikiem, i zasilał nim generator elektryczny. Niestety nie znalazłem łatwych do zrozumienia filmów na tamtym kanale.

  • @leonardodavinci3441
    @leonardodavinci3441 Год назад +5

    Witam. Co powiesz na produkcję metanu, w procesie metanizacji - czyli połączenia wodoru (np. wytworzonego w procesie elektrolizy przy udziale fotowoltaiki) z dwutlenkiem węgla z wykorzystaniem reaktora Sabatiera?!
    Tak dla uproszczenia skladniki te przy temperaturze ~400 st.C i udziale rutenu czy niklu (w reaktorze Sabatiera) przekształcają się w syntetyczny i czysty meatn - który możemy już łatwo magazynować w przeciwieństwie do wodoru i spożytkować w dowolny sposób w gospodarstwach domowych. Zaimowałem się tym tematem z 20 lat temu ale zainteresowanie było nikłe, a dziś widzę tego typu instalacje powstają jak grzyby po deszczu.
    Jeśli masz wiedzę na ten temat, zrób prooszę jakiś film. Dzięki.

    • @andruszyk76
      @andruszyk76 Год назад +1

      Ja również dołączam się do prośby Pana Leonardo Da Vinci

  • @mateuszkolodziejczyk1190
    @mateuszkolodziejczyk1190 Год назад +3

    Wszystko opowiadzasz ze to ze tamto, pokazujesz tylko zdjecia , pokaz jak masz zrobione u siebie i dlaczego ? i ile to kosztuje ? I ile lat dziala bez zarzutu , bo z najtanszymi akumulatorami do auta jako bank energi to nie wychodzi tanio, bo one szybko padaja , coraz blizej jestem mysli odsubscrybowac twoj Kanal

  • @KP-vb7ur
    @KP-vb7ur Год назад

    Witam, obecnie stoję przed dylematem niezależności energetycznej na zasadzie zasilania awaryjnego, oraz zrobieniem w domu centralnego ogrzewania. W materiale widzę szansę na CO opalane drewnem z przepuszczaniem gazów do generatora i dalszym magazynowaniem na akumulatorach kwasowo-olowianych o których mówiłeś. Problem/pytanie - nie wiem jak się do tego zabrać i przydałaby mi się pomoc łącznie z zamówieniem podzespołów z chin, a w zamian dam na sobie przetestować i opublikować wyniki, aby inni miel kompletne howto. Pomożesz ?

  • @barnaba8717
    @barnaba8717 Год назад +1

    Siemano 😉

  • @podrodzez.a.w.833
    @podrodzez.a.w.833 Год назад

    a czy jest możliwość wyprodukowania samodzielnie gzu ,,lpg- w sensie że jest mnustwo filmów pokazujących przepuszczanie oparów benzyny przez wodę i w efekcie powstaje palący sie gaz" trochę inne żeczy pamiętam z tematu rafinacji ropy ?

    • @sierracosworth96
      @sierracosworth96 Год назад +3

      Opary benzyny przepuszczone przez wodę to dalej opary benzyny 😅 tym kretynom od perpetuum-mobile itp filmów powinni kasować kanały.

  • @eko-rec4839
    @eko-rec4839 Год назад +1

    Jak już będzie instalacja z poprzedniego filmu dostępna to mam parę pytań :)
    Jak to jest z wymogami prawnymi - produkcja na własne potrzeby paliwa z tego co pamiętam z bioetanolem było tak że tylko rolnik mógł produkować sobie paliwo w ilości 100 l/ha. Jeśli chciałby wyprodukować więcej lub nie daj "boże" sprzedać potrzebował już założyć skład celny i bawić się z kontrolami :D.
    Druga sprawa jak to jest z produkcją paliw z tworzyw i gumy - na to chyba też trzeba skład, a oprócz tego dochodzi wpłata kaucji (chyba 5 lub 10 mln PLN) za otrzymanie koncesji na produkcję paliwa. Chyba że robić jak na podlasiu z bimbrem tj. kupić instalację z dostawą do holandii lub hiszpanii, przewieźć do polski. Postawić w stodole i tylko dla siebie produkować. ps małe litery w nazwach Państw zamierzone.

    • @patrykros3383
      @patrykros3383 Год назад

      Z tworzyw sztucznych i gumy będzie bardzo ciężko to robić, bo nikt Ci na to nie pozwoli bez masy filtrów do oczyszczania spalin. W ts i gumie jest pełno niefajnych związków, które mają za zadanie sprawić by były one nie palne, lepiej usieciowane etc., i przez to produkty ich spalania są bardzo uporczywe dla środowiska. Drewno jest bardzo super w porównaniu do nich.

    • @eko-rec4839
      @eko-rec4839 Год назад +2

      @@patrykros3383 z tym że nie trzeba "masy filtrów" do oczyszczania, z powodu takiego, że całość związku chemicznych - z usieciowienia jak to nazwałeś czyli siarka zostaje wytrącona na pierwszej kolumnie chłodzącej, dlatego olej KTSF z gumy ma specyficzny zapach siarkowodorów ale to też można związać prostym związkiem organicznym taka by cała siarka została w zbiorniku razem z weglem i drutami. A to co się nie wytrąci (czyli przeważnie związki propanu i butanu) jest zawracane pod kocioł do ogrzewania temp. pod zbiornikiem pirolitycznym niweluje jakiekolwiek substancje szkodliwe zanim trafi to do komina i atmosfery. Mówiąc o tworzywach sztucznych miałem na myśli tylko te z grupy polietylenu i polistyrenu czyli PP, LDPE, HDPE, PE, PS, ABS jeśli komuś zależy na gazie to można też dodać również pet i poliester (ubrania) tyle że z tego tworzywa jest więcej gazu niż substancji ciekłych wytrąconych.
      A nadmienię jeszcze, że znajomy miał takową instalację na pirolizę gumy - ilości jakie przerabiał to ok 10ton dziennie - jeszcze płacił za wszystkie odpady gumowe :) jak cementownie przestały odbierać. Oprócz KTSF produkował sadzę - tę którą nie sprzedał kierował na brykieciarkę i sprzedawał brykiet węglowy wartość kal. 31 Mj - lepszy niż antracyt niestety z przyczyn powyżej opisanych czyli rząd położył na to rękę zrezygnował kupił ziemię i został rolnikiem :)
      Ja tam bardziej myślałem o tym by na instalacji na drewno bardziej wrzucać liście, trawę i siano ew jakiś stary chleb i otręby - i tu mnie zjedzą komentarze za marnowanie jedzenia?
      Jeśli natomiast myślę że jest to raczej inny powód by nie móc produkować dla siebie paliwa z tworzyw - podatki i nastawienie rzadu do takich praktyk.
      Info dla 4energy polak skonstruował instalację na przekształcanie obornika w gaz i paliwo jak znajdę filmik podrzucę.

    • @patrykros3383
      @patrykros3383 Год назад

      ​@@eko-rec4839 4energy z tego co go słucham preferuje tak jak ja, aby instalacje były jak najbardziej proste, nie awaryjne, i aby do nich nie dokładać ryzyka/problemów. Po co masz kupować związki aby wiązać siarkę? nie lepiej jej tam nie mieć w ilościach ponad normy? Co do produkcji sadzy z gumy, to nie produkujesz sadzy z gumy, a ją po prostu odzyskujesz, bo do produkcji gumy jako wypełnienie stosujesz sadzę i np. krzemionkę, tlenek cynku i inne rzeczy.
      Poza tym ja patrzyłem z perspektywy małego domu. Z perspektywy jakiegoś większego biznesu, być może i by się to opłacało, ale wielu rzeczy w Polsce nie da się przerabiać/spalać, bo albo przepisy wprost zabraniają, albo wymogi i wkład finansowy są nieopłacalne do spełnienia.
      Już było dużo ciekawych pomysłów, z których można by pozyskiwać energię, ale wiele rzeczy jest zakazanych. Lecz co do prawnych opcji w temacie przetwarzania tworzyw sztucznych nie mam aktualnej wiedzy.

    • @eko-rec4839
      @eko-rec4839 Год назад +1

      @@patrykros3383 ja jestem za by instalacje były jak najbardziej proste i jak najmniej awaryjne.
      Związek organiczny wiążący siarkę i chlor - po to żeby jak powstaje płynne paliwo jak również gaz który jest wytworem pirolizy zawiera siarkę i chlor, która zżera instalację od środka - po to wiąże się związkiem organicznym. Ale to przy masowej produkcji.
      Jeśli produktem wychodzącym z instalacji jest sadza, paliwo mówię o produkcji :) odpadem natomiast jest złom w postaci drutu, siatek itp.
      Niestety nawet duży biznes pirolityczny podupadł przy ówczesnej władzy - historia rafinerii trzebinia i jedlicze jedna produkowała i skupowała olej KTSF druga tylko skupowała.
      No właśnie i z tego co zauważyłem na 4energy jest myśl technologiczna jak zrobić by zmieścić się w ustawach i funduszach.
      Dlatego szukam cały czas instalacji do 200 kg do produkcji gazu z tworzyw sz.
      Prawne opcje w temacie przetwarzania tworzyw szt. są następujące w dużym skrócie albo jesteś finalnym przetwórcą tworzyw sztucznych (recyklerem) albo składowiskiem (ale to też już jest nie opłacalne - gdyż będą zamykane) albo wygrałeś w totka i możesz wpłacić kaucje i produkować z tego olej KTSF
      Z tego co wiem to łapę na całej produkcji KTSF z tworzyw i gumy położył Orlen - powoli się usuwa kolejnych konkurentów.

  • @MhUser
    @MhUser Год назад

    tak na marginesie - w gospodarstwie rolnym nie ma żadnej słomy do spalania; cała słoma powinna wracać na pole (w postaci czystej lub innej np. obornika), jeśli tak się nie dzieje to pozbawiamy glebę próchnicy, czyli powodujemy degradację, pustynnienie, zmniejszamy retencję wody (oraz węgla) i zmniejszamy plony

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      nie ma znaczenia czy na pole wraca słoma czy popiół ze słomy

    • @MhUser
      @MhUser Год назад +1

      @@4nrgy jeśli ludzie mają świadomość, że ma wrócić; ale jeśli zabierzesz ze słomy CO do generatora to nie wraca cały węgiel; najlepsza opcja to obornik; palić lepiej odpadki z produkcji leśnej

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      bakterie w oborniku też robią CH4 czyli metan i on też ulatuje nie?

    • @MhUser
      @MhUser Год назад

      @@4nrgy tak jeśli obornik leży na kupie w stylu wysypisko śmieci bo jeśli się nim zarządza i kompostuje to jest rozkład tlenowy i minimalne emisje i minimalny smród

    • @piotr84ru
      @piotr84ru 8 месяцев назад +1

      @@4nrgy ma znaczenie :) ichemiczne i fizyczne i biologiczne. Nie żeby popiół był jakiś be, natomiast jest gorszy od słomy .

  • @mariuszbardzik3764
    @mariuszbardzik3764 Год назад +3

    Witam dzięki za super filmy. Mam pytanie pod filmem zakupy 2022 link do inwertera 2.4kw 24v prowadzi mnie do inwertera 3kw 24v powland brać? czy szukać easun

    • @mikolajmikun5337
      @mikolajmikun5337 Год назад

      Możesz podać linka do powland 3kW? Mi same 2.4kW wyskakuja a te pierwsze są nie do kupienia (wysyłka jest szara nieaktywna) Nie wiem czy to chwilowy brak przed czarnym piatkiem :) to samo z easun.

    • @ukaszszewczyk3196
      @ukaszszewczyk3196 Год назад

      Ja zamowilem jednego przyszedl drugi wiec sie tak nie nastawiaj. Gorzej ze mial byc Mppt a jest PWM. Za pozno sie zorientowałem.

    • @allibaster
      @allibaster Год назад

      @@mikolajmikun5337 wejdz na filmik ''systemy zasilania awaryjnego 2022'' tam sa linki

    • @mikolajmikun5337
      @mikolajmikun5337 Год назад

      @@allibaster przeleciałem wszystkie filmiki i takiego o tym tytule nie znalazłem :( Linki są pod prawie każdym filmem tylko że tych urządzeń nie można kupić mam na myśli 3kW. 2.4kW z mniejszym amperażem ładowania są. Chodzi mi o powland i easun

  • @macmroz
    @macmroz Год назад +1

    Dysze są policzalne, więc: liczba dysz, a nie:' ilość dysz'.

  • @sylwektokar4742
    @sylwektokar4742 Год назад +5

    Wiemy że się cofamy, ale czy mamy jakieś inne wyjście?
    Świetny materiał💓

    • @jerzyswizdor712
      @jerzyswizdor712 Год назад +1

      Mamy. Wypieprzyć tych wariatów z UE. Tej drugiej komuny.

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 Год назад +1

      @@jerzyswizdor712
      To rak tej Ziemi

  • @xnostradamus
    @xnostradamus Год назад +2

    Czy dało by się ten gaz sprężyć jak LPG żeby był praktycznym paliwem do samochodu ???? Bo z wodorem i metanem są problemy związane z temperaturą i wagą butli

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      tak jest dużo filmów na yt. ludzie sprężają do butli lpg

    • @xnostradamus
      @xnostradamus Год назад

      @@4nrgy a są jakieś dane porównawcze o wydajności choćby do LPG ?

    • @predator9870
      @predator9870 Год назад

      Cężko ,LPG to mieszanin propanu i butanu skrpala się już przy 4 barach w temp pokojwej.Gaz drzewny mieszanina gazów z tych gazów co nas interesują składają sie z 20% wodoru i 15%metanu.Ciezki ogolnie do magazynowania ten gaz musiał byś go sprezac do 250bar jak w instalacjach CNG pytanie gdzie przechowasz tyle gazu w cisnieniu 1atm zanim go sprezysz.

  • @alexdeyna9465
    @alexdeyna9465 Год назад

    Taki postęp nam PoPis zapodał że musimy wracać do afrykańskich metod. Na kanale Kamil Andrzejewski domowa produkcja gazu z benzyny.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +4

      K....WAAAA! to sciema i glupota. to nie jest produkcja gazu. to opary benzyny

  • @piotr84ru
    @piotr84ru 8 месяцев назад

    Cześć
    Mam bardzo szybko odrastający las na wilgotnym terenie(olcha, czeremcha) i w związku z tym nieskończone(jak na moje potrzeby) ilości zrębki. Mam też zapotrzebowanie na średnio 55KWh dziennie dokładnie w miejscu gdzie jest ten las. Mam nieskończone miejsce jeśli chodzi o generator(obudowa kumulacyjna), podajnik i skład opału. Generator może u mnie pracować w opcji ciągłej ze względu na oddalenie od budynków i zerowe ryzyko w razie wybuchu instalacji. Czy zrobienie tego w opcji pracy ciągłej jest bardzo skomplikowane ?
    Myślałem raczej o małym akumulatorze niż tradycyjnym banku energii tylko dla wyrównania dobowych wahań. Nadmiar prądu(przy naładowanym aku) z ciągle pracującego generatora mógłbym wykorzystać do napowietrzania stawu, lub po prostu grzać powietrze w lesie ;)
    Nie mam niemal żadnych kosztów pozyskania zrębki, jej transportu, strat na przesyle prądu tez niemal brak. Brzmi jakby miało sens, tylko czy to jest bardzo trudne do spięcia i w jakich pieniądzach można by to próbować zamknąć ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  8 месяцев назад

      do pracy ciągłej to Górnoprzepustowy i chyba bym jednak szukał gotowego na ślimaku. bo taki garazowej produkcji to niezbyt ma szansę bezpozarowo podziałać.
      ale ekonomicznie to bez sensu. taniej i latwiej zasyp 4-5h produkcji i pracy agregatu potem reszta doby z akumulatorów
      bo system automatyki do gazyfikatora 3KW to trochę drogo w stosunku do zydku energetycznego

    • @piotr84ru
      @piotr84ru 8 месяцев назад

      @@4nrgy automatyka, czyli na myśli masz podawanie paliwa ? Jeśli tak, to już o tym myślałem. Dałbym prosty sterownik czasowy dla podajnika z odcięciem prądu przy przeładowaniu paliwem. Chyba że o automatyce w innym etapie pisales

  • @Naavy2000
    @Naavy2000 Год назад +1

    A jak taka instalacja do zgazowania drewna ma się do zwykłego pieca rakietowego?

  • @AWPmediagroup
    @AWPmediagroup Месяц назад

    Jaką technologie do kotłowni wybrać w programie czyte powietrze w roku 2024 i dlaczego

    • @4nrgy
      @4nrgy  Месяц назад +1

      już w piatek odpowiedź

    • @AWPmediagroup
      @AWPmediagroup Месяц назад

      @@4nrgy nie widzę ?

  • @metalboy3906
    @metalboy3906 Год назад

    Witam pytanko czy warto kupoc za 240zl panele do off gridu o mocy 225w napięcie w obwodzie otwartym36, 7, napięcie mpp28. 2, prąd max 8.23 a

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      jaki inwerter do tego? jakie napiecie magazynu?

    • @metalboy3906
      @metalboy3906 Год назад

      @@4nrgy myślałem 3,5kw 48v

    • @metalboy3906
      @metalboy3906 Год назад

      Będzie to działało inwerter z ali

    • @metalboy3906
      @metalboy3906 Год назад

      Przy okazji można prosić o link do dobrego inwerter z ali z wysyłką z europy

    • @metalboy3906
      @metalboy3906 Год назад

      Jednak 5.5 kw 48v

  • @zenonczerwik984
    @zenonczerwik984 Год назад +1

    KOMINEK z szybką bardzo drogi z różnymi certyfikat...nornami (z części francuskie ) ponoć na wszystkie paliwo stałe od drzewa a nawet do kokosu a nie ma do odsysania gazu i spalania jego.....

  • @artpyt1793
    @artpyt1793 Год назад +1

    Jak to jak produkować?
    Tyłem panie, tyłem 😂🤣😂
    Tylko uwaga na kosmitów bo mogą się zlecieć 😜

  • @user-uu9td6mx5n
    @user-uu9td6mx5n Год назад +1

    Obejrzyj gość zrobił lekki filtr do gazu drzewnego m.ruclips.net/video/_KBJDTce4Zo/видео.html

  • @kazimierzklewin6830
    @kazimierzklewin6830 9 месяцев назад

    dużo teorii mało praktyki. Na prostych przykładach można więce nauczyć. Kiedyś widziałem film z Indii, tam pokazali w prosty sposób jak zrobić metan z odchodów krowich. Na dwóch kupach podlanych wodą, ugotowali obiad. Urządzenie było tak proste, miska na odchody, pokrywa miedziana w kształcie dzwona z zaworem grzybkowym na górze. Gaz zapalony nad pokrywą, wielkość płomienia regulowało się zaworem .

  • @tomaszaszczesniak7582
    @tomaszaszczesniak7582 Год назад +1

    To psychopata energii

  • @maciejgodlewski8780
    @maciejgodlewski8780 Год назад

    No i pięknie. Ściągamy te chińczyki czy szukamy kogoś w europie kto jest w stanie to zrobić dobrze i za mniej niż pierdyliard pieniędzy???

    • @maciejgodlewski8780
      @maciejgodlewski8780 Год назад +1

      @@zepsujtosam07 Zacznij przygodę z czytaniem ze zrozumieniem- wyzwanie 30 dni- baw się i ucz się 🙃

    • @maciejgodlewski8780
      @maciejgodlewski8780 Год назад

      @@zepsujtosam07 Baw się dobrze, ucz się pilnie. pozdro 🙃

  • @nino9321
    @nino9321 Год назад +1

    Wyrazy poparcia dla premiera Morawieckiego!

    • @wowakowalski6768
      @wowakowalski6768 11 месяцев назад

      W roku wyborczym, politycy mówią zawsze to, co chcą ich wyborcy, dlatego niema tam prawdy!