Spomin na povojne poboje Kočevski Rog 1. Junij 2024 Sveta maša msgr. Stanislav Zore

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Slovesnost ob breznu Pod Krenom - v spomin in opomin, Kočevski Rog 1. Junij 2024 Sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore
    Spletna stran: arhiv.petkovec....
    Galerija slik: arhiv.petkovec....
    Video posnetki in slike: arhiv.petkovec....
    Video posnetki RUclips: www.youtube.co...
    Slovesnost ob breznu Pod Krenom - v spomin in opomin
    Danes, 1. 6. 2024, se je v Kočevskem Rogu ob 11. uri začela slovesnost spomina na preštevilne žrtve povojnih pobojev pri breznu Pod Krenom. Ob grobišču je sv. mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. Osrednji nagovor je pripravil dr. Jože Rožanec. Ob dogodku so duhovniki dekanij Črnomelj in Kočevje namenili poseben apel Vladi RS.
    Slovesnost spomina na mučene in pobite žrtve povojnih pobojev se je začela s sv. mašo ob grobišču pri breznu Pod Krenom. V kapeli Božjega usmiljenja je bila letos že 35. obletna sv. maša za pobite domobrance in druge žrtve revolucionarnega nasilja. Daroval jo je ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. Osrednji nagovor je pripravil dr. Jože Rožanec. Po maši so se z besedo in pesmijo v posebni slovesnosti poklonili pokojnim ter nagovorili zbrane. Ob dogodku so duhovniki dekanij Črnomelj in Kočevje namenili poseben apel Vladi RS.
    Iz osrednjega nagovora
    Osrednji nagovor na slovesnosti je imel dr. Jože Rožanec. Uvodoma je povedal: »Naša domovina ni posejana le s krščanskimi znamenji in kapelami, ampak tudi z zamolčanimi in prikritimi kraji, kjer je bila prelita kri mučencev in kjer še ležijo njihovi posmrtni ostanki. Mučencev, ki so izpričali to ljubezen do konca - s svojim življenjem. Danes smo zbrani v Kočevskem Rogu, na enem od več kot sedemsto komunističnih povojnih morišč, ki težijo našo domovino Slovenijo. To so kraji sovraštva, trpljenja in smrti - a so tudi kraji ljubezni, odpuščanja, božje milosti in luči.«
    /../
    Dr. Rožanec je še poudaril, da ni ljubezni brez resnice. Iskanje resnice pa ni preprosto - potrebne nam je dovolj moči, »da bomo hoteli videti in znali povedati, kaj se je zgodilo. Da bomo pričali za resnico.« Zato, da bodo prihodnje generacije živele kulturo življenja in ne kulture smrti: »Da bi se veselili otrok. Da bi si želeli družbe mladih in starih. Da bi vsakdo, ki je spočet, bil rojen, in vsakdo, ki je rojen, umrl naravne smrti. Da bi nam ne bilo vseeno za dogajanja v naši družbi, saj, po besedah dr. Komarja, 'z nezanimanjem potuje smrt incognito'.«
    Apel Vladi RS
    Duhovniki dekanij Črnomelj in Kočevje so na Vlado RS naslovili apel, ki ga je v uvodnem delu slovesnosti po maši prebral dekan Anton Gnidovec. V apelu duhovniki pozivajo Vlado RS, naj na začasni lokaciji, kjer so oz. do pogreba še bodo hranjeni posmrtni ostanki izkopanih žrtev pomora pri Macesnovi Gorici, omogoči svojcem in duhovnikom dostop do kontejnerjev z ostanki pokojnih in svojcem tam omogoči molitev ter izraz spoštovanja do pobitih žrtev.
    Vlada RS naj na začasni lokaciji omogoči svojcem in duhovnikom dostop do kontejnerjev z ostanki pokojnih in svojcem tam omogoči molitev ter izraz spoštovanja.
    V spomin in opomin
    Pomembno se je spominjati. Pa ne, da bi obtoževali, da bi medse vnašali nove spore in obujali stare. Spominjati se je treba, da bi se iz tega česa naučili. Da se zgodovina ne bi ponovila. Da med nami ne bi ponovno prišlo do česa podobnega. Da bi bili sposobni spoštovati stališče in mnenje drugega. Da bi bilo to spoštovanje obojestransko, da bi znali sobivati v različnosti. Najprej doma, v svojem ožjem okolju, pa tudi širše - v besedah in dejanjih.
    vir: Domovina

Комментарии •