64 rocznica Obrony Krzyża Nowohuckiego 27.04.2024r.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • 64 rocznica Obrony Krzyża Nowohuckiego 27 kwietnia 1960 - 27.04.2024r. Nowa Huta, Kraków.
    Pamiętamy!
    Próba usunięcia przez władze krzyża, stojącego na os. Teatralnym w miejscu gdzie miał zostać wybudowany nowy kościół w Nowej Hucie, zakończyła się fiaskiem na skutek zdecydowanej postawy nowohucian.
    Oficjalna zgoda na budowę nowego kościoła w Nowej Hucie została wydana przez władze w styczniu 1957 roku. 17 marca podczas uroczystej procesji prowadzonej przez ks. Prałata Stanisława Czartoryskiego (1902-1982) i mszy świętej odprawionej przez arcybiskupa Eugeniusza Baziaka (1890-1962) na planowanym miejscu budowy stanął drewniany krzyż. W sierpniu rozstrzygnięto zorganizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich konkurs na projekt kościoła. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt inż. arch. Zbigniewa Solawy. Jednak już w połowie 1958 roku nastąpiło pogorszenie stosunków Państwo - Kościół i władza jawnie zaczęła uniemożliwiać budowę kościoła. Mimo rozpoczętych prac ziemnych, 16 kwietnia 1959 roku Rada Narodowa uchyliła decyzję lokalizacyjną, przeznaczając ten teren pod budowę szkoły - tzw. Tysiąclatki - a 14 października uchyliła decyzję ustalającą lokalizację kościoła parafialnego na osiedlu Teatralnym. Podczas dwóch konferencji w Komitecie Miejskim PZPR oraz w Dzielnicowej Radzie Narodowej w Nowej Hucie zapadła decyzja o usunięciu krzyża w dniu 27 kwietnia 1960 roku. Próba usunięcia krzyża przez robotników zakończyła się fiaskiem na skutek zdecydowanej postawy nowohuckich kobiet. W godzinach popołudniowych doszło do pierwszych starć z oddziałami ZOMO, które przerodziły się w walki uliczne, zdemolowano także budynek Dzielnicowej Rady Narodowej na osiedlu Zgody. Dopiero w późnych godzinach nocnych, po ściągnięciu posiłków z innych województw, zakończono akcję rozpraszania tłumów. Wiele osób aresztowano i ciężko pobito. Dokładna liczba poszkodowanych nie jest jednak znana. Również następnego dnia milicja rozganiała grupy manifestantów, które podchodziły pod krzyż.
    Udało się!
    Mieszkańcy Nowej Huty skutecznie obronili symbol wiary. Krzyż pozostał na miejscu. W pobliżu wyrosła szkoła. Dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły do rozpoczęcia budowy pierwszego nowohuckiego kościoła doszło w październiku 1967 r, była to Arka Pana, lecz już w innym miejscu, kilkaset metrów dalej. W miejscu, gdzie stoczono walki o krzyż, dopiero w latach 1996 - 2001 powstała świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 2007 odsłonięto przed nią Pomnik Krzyża Nowohuckiego, upamiętniający dramatyczne wydarzenia sprzed lat.
    Drewniany krzyż wymieniono na metalowy (drugi), a ten znowu na drewniany (trzeci), który dzisiaj stoi w innym miejscu. Sam krzyż (trzeci) został przeniesiony i stoi obecnie przy północno-wschodniej ścianie kościoła, od strony os. Górali, zaś oryginalny (pierwszy) krzyż umieszczony został na kotwicy Kościoła Arki Pana od strony ołtarza polowego.
    • 63 rocznica Obrony Krz...
    • Dziś przypada 62. rocz...
    • 61. rocznica obrony Kr...
    #kraków #nowahuta #małopolska #polska

Комментарии • 1