Křest dospělého

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024
  • Prosím podívejte se, jak probíhá křtění dospělého.

Комментарии • 9

  • @radimmoon9974
    @radimmoon9974 4 года назад +2

    Martine, toto není křest. Toto je katolický rituál. Čiňte pokání a odhoďte rouško této modloslužby, dokud je čas. Bůh nám skrze své slovo popsal křest.
    1. Křest je vyznání víry v Ježíše Krista z celého srdce, tedy upřímně (Skutky 8:36-38, Skutky 8:12).
    2. Křest se provádí ponořením těla do vody (Skutky 8:36-38, Jan 3:23, Matouš 3:16, Marek 1:9-10),
    3. Křtí se do Ježíše Krista v jeho jméně (Skutky 2:38, Skutky 19:5).
    Shrnutě: Křest vodou je ponořením celého těla do vody tak, jak to učil Jan, ale význam je hlubší, který přišel až s Ježíšem.
    Že staré umírá a rodí se nové. (Římanům 6:3-4)

    3 Nevíte snad, že všichni, kteří jsme pokřtěni v Krista Ježíše, byli jsme pokřtěni v jeho smrt?
    4
    Byli jsme tedy křtem spolu s ním pohřbeni ve smrt, abychom - jako Kristus byl vzkříšen z mrtvých slavnou mocí svého Otce - i my vstoupili na cestu nového života.
    Doslova jsme ukřižováni s ním (Římanům 6:6-8)
    6 Víme přece, že starý člověk v nás byl spolu s ním ukřižován, aby tělo ovládané hříchem bylo zbaveno moci a my už hříchu neotročili.
    7
    Vždyť ten, kdo zemřel, je vysvobozen z moci hříchu.
    8
    Jestliže jsme spolu s Kristem zemřeli, věříme, že spolu s ním budeme také žít.
    9
    Vždyť víme, že Kristus, když byl vzkříšen z mrtvých, už neumírá, smrt nad ním už nepanuje.
    Dokazuje to víru v Ježíše Krista, jediného Boha, jemuž patří veškerá sláva a chvála a pouze jemu se máme klanět, pouze on je cesta, pravda a život a pouze skrze víru v něj můžeme být spaseni. Pokud v něj opravdu uvěříme, on bude věrný, on nás povede ke skutkům víry, které připravil, a které zvěstoval. Přivede nás ke křtu vodou a pokřtí nás duchem a mocí Boží, abychom mohli ve vší smělostí zastupovat Boží vůli zde na zemi, jakožto občané království nebeského.
    Žádné ukázalé obleky, ani žádné překrásné stavby, ani zlaté sošky, ani krásná a líbezná slova nevedou do království nebeského. Nikomu jinému se nebudeme klanět, než-li Hospodinu, našemu Bohu, který je Duch. A jako Ducha ho musíme chválit v Duchu a Pravdě.
    Vím, že to konáte z nevědomosti, ale je čas otevřít oči, vraťte se k Hospodinu, odvraťte se od model a bájí, od všeho, co neřekl Bůh ústy všech proroků a svými vlastními (Jan 12,45 - A kdo vidí mne, vidí toho, který mě poslal.) NEBOŤ BOŽÍ KRÁLOVSTVÍ PŘICHÁZÍ A HLE, JE BLÍZKO! NEZAPOMÍNEJTE CO PŘÍSAHAL HOSPODIN O TĚCH , KTEŘÍ SE OD NĚJ ODVRÁTILI!
    ZACHRAŇTE SE!

    • @PetrPitakM
      @PetrPitakM 4 года назад +1

      1. Jen nevím, jak můžete posuzovat, co je a není křest, či co je modloslužba. V Písmu nenajdete žádné pokyny, jakým způsobem křtít a už vůbec ne, že je nutné křtít ponořováním do vody (to ani nevyplývá z veršů, na které odkazujete). To ani mnohdy není z mnoha praktických důvodů možné. Křest je především symbolickým rituálním "ponořením" do Ježíšovy smrti, o což v ukázce šlo. Mimochodem, jakým způsobem byl pokřtěn apoštol Pavel?
      2. Písmo obsahuje spoustu metafor, symbolů a mnohdy dokonce rozporů. Není dobré ho brát doslova, pak se v tom můžeme ztratit a nebo to může vést ke smělým výrokům, že o Hospodinu víme všechno. Naopak, je třeba uznat, že naše lidská intelektuální kapacita na mnohé věci zkrátka nestačí. Spousta věcí se ztratí i překladech a každý překlad je svým způsobem výklad. Rovněž je je třeba zohledňovat jiný historický a kulturní kontext.

    • @radimmoon9974
      @radimmoon9974 4 года назад +1

      @@PetrPitakM Pokoj Tobě Petře,
      nejen, že můžu, ale musím.
      Pán nám dává instrukce, abychom jej mohli následovat, a abychom jej následovali správně. Mnohokrát říká, abychom se drželi jeho učení a naopak vše posuzovali, ale drželi se dobrého.
      A že je pouze jeden způsob křtu také víme, a to díky jeho slovu Efeským 4:4 Je jedno tělo a jeden Duch, jedna naděje, k níž jsme byli povoláni, 5 jeden Pán, jedna víra, jeden křest
      Shodneme se na tom, že Bible je Boží slovo a jako celek vyjadřuje Boha a jeho smýšlení?
      Jelikož předobraz křtu je již ve starém zákoně, a to v 2. Královská kapitola 5 o králi Maánanovi, který byl pyšný a skrze jeho nečistotu (Lepru) byl poslán 7 krát se umýt ve vodě Jordán ponořením celého těla. Poté, co uvěřil a udělal co mu Bůh skrze proroka Elíši řekl, byl čistý a jeho pleť byla jako nová.
      To je symbolem umytí hříchu.
      Nenechme se oklamat! :)
      Pokoj s Tebou od našeho Pána Ježíše Krista.

    • @PetrPitakM
      @PetrPitakM 4 года назад

      @@radimmoon9974 Ahoj, "jeden křest" samozřejmě neznamená způsob křtu ani popis křtu. V novém zákoně není zmínka, jakým způsobem se křtí. Jinak pokud preferujete interpretaci jednotlivých slovíček, tak ve Skutcích Bible Kralické najdete několikrát, že Duch svatý byl "vylit" na apoštoly, což se přece jen liší od "ponoření". Ekumenická to překládá jako "seslat".
      A proč očistný rituál od malomocenství v 2. Královské nazýváte jako "předobraz křtu". To nebyl křest. Ale opět pokud preferujete jednotlivá slova, tak Elíša mu říká, aby se sedmkrát "omyl" v Jordánu, nemluví o ponoření a jak to udělá je už jen na něm.
      Jinak kdyby se každý musel pouze ponořit, v tom případě apoštol Pavel nebyl pokřtěn, protože se neponořil. A křest by byla rovněž odepřena všem nemocným, postiženým, po operaci srdce apod., kteří se ponořit nemohou.

    • @radimmoon9974
      @radimmoon9974 4 года назад +1

      @@PetrPitakM Dám Vám otázku Petře. Proč je ve slově Bozim řečeno, že Ježíš vyšel z vody po křtu a proč sestoupil Filip s komorim do vody a proč se krtilo tam, kde bylo dostatek vody, kdyby stačilo pokapat pár kapek vody na hlavu?

    • @PetrPitakM
      @PetrPitakM 4 года назад

      ​@@radimmoon9974 To nám ale nedává žádnou informaci o tom, jakým způsobem se má křtít. Ježíš byl pokřtěn v řece Jordánu a tím pádem logicky musel sestoupit do vody a zase z ní vyjít. To je pochopitelné. A nekřtilo se jen v místech, kde bylo dostatek vody. Ve Skutcích (2. kap.) je třeba zmínka o tom, že se po Petrově kázání v Jeruzalémě nechalo pokřtít toho dne mimo jiných na tři tisíce lidí. A v Jeruzalémě asi tenkrát nebylo takové množství vody, aby se v ní několik tisíc lidí mohlo nechat ponořit. Kromě toho apoštol Pavel byl pokřtěn v domě a tam si asi pro tento účel nenechal postavit nádrž s vzácnou vodou.
      Opravdu nezáleží, jak velká plocha lidské pokožky přijde při křtu do kontaktu s jak velkým objemem vody. Kdo se chce při křtu nechat ponořit, ať se ponoří a kdo polít, ať se poleje.