@@MB-ct7nc Mnie się wydaje że bardzo brakuje omawiania Biblii na kanałach katolickich. Oczywiście są kazania na stronie FSSPX, ale mnie chodzi o omówienie całego Pisma Świętego, że Starym Testamentem włącznie. Jest jeszcze dogmatyka która jest bardzo ważna. Co do historii Kosciola to można potem omawiać. Mysle ze mamy duże braki w podstawach czyli Katechizm, Biblia, Dogmaty, Magisterium. Od tego bym zaczęła. Mnie już jest głupio upraszać Księdza, bo wiem ile Oni mają na głowie... Coz poczekajmy. Ksiadz z pewnością przedstawi wartościowe rzeczy. PS Odkryłam rewelacyjne Katechezy na FSSPX. Teraz są zamieszczane w niedzielę na YT o modlitwie, wygłasza Ksiadz Najmowicz. Zachęcam do prenumeraty bo czasem tnie zasięgi, zwłaszcza te starsze np o Sakramentach. Pozdrawiam ❤️
Bóg zapłać! Podpisuję się pod wszystkimi prośbami o serię na temat ksiąg niekanonicznych ale oczywiście materiały na temat kanonicznych ksiąg NT i wszelkie materiały apologetyczne to świetny pomysł. Z Panem Bogiem!
"Kto święty, niech przystąpi, kto zaś nim nie jest, niech czyni pokutę! Przyjdź Panie Jezu! Amen!" To od jakiegoś czasu moja modlitwa po Komunii Świętej. Dziękuję za video.
"Nie chciejmy iść drogą przez nikogo dotąd nieuczęszczaną, gdyż w najlepszym razie zagubimy się. A całkiem nową drogą byłoby przekonanie, że można iść do Boga inną drogą niż ta, którą szedł On sam i wszyscy Jego święci. Niech nam to nawet przez myśl nie przejdzie". /św. Teresa od Jezusa/
Dziękuję księdzu Szymonowi, lud Boży potrzebuje takich nauk. Przestrogi i pouczenia tego rodzaju są potrzebne w życiu obecnym, Chrońcie kapłani stado owiec kościoła, Bóg zapłać.😊 Amin Amin Amin
Bóg zapłać za materiał. Dziś także przeczytałem sobie jakieś internetowe tłumaczenie i znając plotki na temat tego tekstu, byłem wręcz zszokowany tym, jak nauka Didache jest kompatybilna z Nowym Testamentem i Tradycją. To jest kolejny przykład tego, że wnioski XX w. analizy krytycznej są często mocno naciągane. Raz jeszcze dziękuję za materiał!
Mam wątpliwość. Skoro to dlaczego została zapomniana? Czemu musiano ją w XIX wieku odkryć na nowo? A może uważano, że tekst należy zapomnieć, np. bo każe oddawać dziesięcinę prorokom, a nie nadzorcom (biskupom)? A może powodem był jeszcze jego przedtrynitarny charakter: _Dziękujemy Ci Ojcze nasz za życie i poznanie, które objawiłeś nam przez Jezusa, chłopca* Twojego._ * pajdos - dziecko, chłopiec, najczęściej tłumaczone jako sługa.
@@Sowa__ Mnie na przykład dziwi twierdzenie, że Kościół specjalnie zapomniał Didache. Apolegeci katoliccy to raczej żałuja, że ta ksiega nie weszla w skaład PŚ. Sam w rozmowach z protestantami czesto powołuje sie na Didache aby udowodnić im historycznie , że Kościół na wieki przed Konstantynem wierzył w jakąś prawdę.
Didache jest dostępne po polsku w wersji papierowej w książce "Pierwsi świadkowie" w serii Biblioteka Ojców Kościoła. Wydało Wydawnictwo M. Ja mam z roku 2010.
@@Barbara-je8scTo co pani napisała do jest ewangelia według Barbary-je8sc. Ewangelia Jezusa Chrystusa mówi natomiast, że zbawieni są ci którzy uwierzyli w Niego.
Chciałabym zauważyc ze w mszaliku opartym na Mszale Rzymskim z którego odprawia sie Msze Wszechczasów jest Modlitwa eucharystyczna z nauki Dwunastu Apostołow, Umieszczona na stronie 1340 razem z innymi modlitwami dziekczynnymi po Komunii. Cytuje z wydania Pallotinum 1963 . Przekład polski opracowali Benedyktyni Tynieccy.
Ks. Szymonie, Didache jest dostępna w nowszych tłumaczeniach jako część najstarszych pism chrześcijańskich, np. w książce: "Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich", wyd. II, tłum. A. Świderkówna, wstęp, komentarz i opracowanie ks. M. Starowieyski, Kraków 2010, s. 25-44. POLECAM (nakład wyczerpany)
Czy nagralby Ksiadz odcinek o predestynacji? A moze juz jest o tym w odcinek, to bede wdzieczny za wskazanie. Czy tradycyjnej nauczanie KK uwzglednia predestynacje? Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za materiał.
@@dawidkosciesza8674 Ostatnie PIO, jest na kansle Szkoly Akwinaty.Wejdzie pan na Live i tam jest odcinek "Sw Tomasz nieaktualny? " W 32 minuter Ksiadz o tym mowi. Ksiadz obiecal ze jeszcze rozwinie kiedys temat.❤️
Te próby likwidowania hierarchii są charakterystyczne dla postrewolucyjnych czasów w jakich żyjemy. Dla ludzi z czasów Chrystusa i pierwszych wieków po Chrystusie hierarchiczność była czymś tak naturalnym jak oddychanie.
"Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich" strona 45: _Około roku 90 w Koryncie wybuchł spór, nie pierwszy zresztą, bo kłótliwość Koryntian znamy już z Listów św. Pawła, pisanych około 40 lat wcześniej. Nie bardzo wiemy, jaki był przebieg owego sporu, który doprowadził wreszcie do schizmy. W każdym razie obalono ustanowionych poprzednio prezbiterów. Sprawa ta znalazła szerokie odbicie w świecie śródziemnomorskim, skoro wieść dotarła aż do Rzymu._ _Na wieść o zamieszkach w Koryncie zareagował stanowczo Biskup Rzymu, Klemens. W imieniu gminy rzymskiej skierował do gminy korynckiej list, który należy do najważniejszych zabytków literatury chrześcijańskiej pierwszych wieków..._
@@katarzynagrzanka8828 Jak widzisz pod tym filmikiem jestem nad wyraz aktywny. Powodem jest moje przeczucie, że "ateista", z którym Ksiądz polemizuje to właśnie ja, gdyż to ja parokrotnie przywoływałem Didache. Co prawda zupełnie nie poznaję moich słów, ale z drugiej strony stawianie chochoła jest standardem w dyskusjach teologicznych, więc jakoś mnie to nie dziwi.
A to ciekawe. Z tego co mi się wiadomo to na ołtarzu kładą ją charyzmatycy, nie tradsi, np. 13.6 _Podobnie, gdy otwierasz dzban wina, albo oliwy, oddaj pierwocinę prorokom_
@@piotrmaniawski930 W sumie ciekawe czemu Didache - ten pierwszy znany pisany katechizm został zapomniany. Pewnie głównie dlatego, że się zdezaktualizował (ustrój, struktura zborów), może dołożyło się to, że nikt nie wierzył alby apostołowie go wspólnie napisali.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Chciałbym zrozumieć, gdzie leży granica obmowy? Zilustruje o co mi chodzi następującymi przykładami. Rozmawiając ze studentami z wyższego roku, zostałem zapytany z kim mamy określone zajęcia i jak oceniam tego prowadzącego. Odpowiedziałem (cytuję) „Jak odpowiedzieć żeby nic złego nie powiedzieć? … Wiele razy wykonywaliśmy te same zadanie.” (co sugerowało, że prowadzący wybrzydza i czepia się, a co jest zgodne z prawdą). Cała rozmowa toczyła się w duchu, że jedni prowadzący są mniej kompetentni od drugich. Innym razem rozmawiając z kolegą (z którym wykonujemy projekt dla wspomnianego wyżej prowadzącego) powiedziałem, że mamy zaległości, że prowadzący się myli, przerabiając materiał w takim tempie oraz, że niespecjalnie możemy nadrabiać zaległości, bo prowadzący odrzucił nasze pomysły. Co znowu sugeruje, że prowadzący jest w jakiś sposób niekompetentny. Chciałbym wiedzieć, czy w powyższych (i podobnych) przypadkach zachodzi obmowa? Dodam, że za każdym razem podczas rozmowy panicznie bałem się obmowy i usiłowałem dobrać słowa w taki sposób, aby nikogo nie obgadać.
bardzo dobrze by było, jakby Ksiądz, rozłożył te ksiazke na czynniki pierwsze, w sensie komentowania każdego rozdziału. czyta Ksiądz jak maszynka, ale myślę że tłumaczenie się przyda, a i to proszę.
26:54 > No, nie ma tu charyzmatyków, więc nie ma ich kto wesprzeć. Dla ich wsparcia nada się przedsoborowy _Wykład Liturgii Kościoła Katolickiego. Msza święta._ Antoniego Nowowiejskiego, strona 63: Aby słowa ostatnie, dotyczące proroków, mogły być zrozumiane, należy sobie uprzytomnić, że czas w którym Didache było napisane, t.j. ostatnia ćwierć wieku I-go po narodzeniu Chrystusa, był czasem proroków i didaskałów - didaskaloi, wykładacze ewangelii - podróżujących, którzy wraz z wszystkimi wiernymi brali w agapach czynny udział. Dar natchnienia, opartego na bezpośrednim oświeceniu Ducha świętego, był w owych czasach nierzadki. Występowali więc ludzie natchnieni, prorocy, tłumacze natchnienia, zajmując uwagę wiernych i uprzytomniając im obecność między nimi Ducha przenajświętszego, który ich napełniał.
Bóg zapłać, mądrze ale sporo za szybko. I proszę nie mówić że przyzwyczajenie z seminarium, każdy mówi jak chce. Tak jak z większością kapłanów przy różańcu od klepać a nie odmówić. Czemu duszpasterskie albo dygresje w czasie mszy wyraźnie i zrozumiałe, a modlitwa i coś ważnego to jak karabin maszynowy. Pozdrawiam
Nie no. Chyba ateiści nie uważają Didache za starsze od ksiąg NT. No. Może tylko od listów do Tymoteusza i Tytusa. Ciekawę jes że w pierwszych rozdziałach jest o ćwiczeniu się w cnotach. Ale to zauważyłen dopiero przy słuchaniu. Sam jak czytałem to tego nie widziałem.
Minuta 7:34 czy nie trąci to komunizmem? Wszystko wspólne? Tak kiedyś robiono, znam pismo, ale odszedł kościół od idei komuny na rzecz własności prywatnej. Może to był powód odrzucenia tego dokumentu? Bóg zapłać za ciekawy materiał.
Rozumienie objawienia w kościele przychodzi w czasie. Dzieje Apostolskie 4 32-37 oraz słynne Dzieje Apostolskie 5 5-11 gdzie Ananiasz, z żoną swoją Safirą czyli świeccy ponoszą smierć, bo zachowali majątek nie oddawszy wszystkiego na rzecz pierwszego kościoła, czegoś w rodzaju kibucu. Czyli czegoś co dziś nazwiemy komuny. Dziś wiemy, ze te pierwsze chrześcijańskie społeczności ewoluowały z czasem. Od społeczności gdzie wszystko było wspólne do społeczności opartej na rodzinie i własności prywatnej. Echem tamtych społeczności nie są zakony. Ojcowie pustyni uciekali jedni od drugich na minimum 15 km. To późniejszy czas (znów) i warunki sprawiły, ze zaczęły powstawać zakony. Dlatego postawiłem tezę, że ze względu na właśnie ten aspekt cały tekst Didache mógł zostać wyłączony poza Biblię.
Ksiądz zrobił trochę grochu z kapustą z argumentacji "wiernych ateistów" Po pierwsze nikt nie neguje autorstwa wszystkuch listów św.Pawła. Po drugie Didache JEST kompatybilne z Dziejami i Listami. Po trzecie nie słyszałem aby Didache było uważane za starsze niż Dzieje.
21:38 x Banka wspomina o jakimś komentatorze z klapkami na oczach, do którego się odnosi. Zupełnie nie przypominam sobie takiego komentarza. Wiesz o co chodzi?
@@piotrmaniawski930 Czyżby stawianie chochoła? (Stawianie chochoła - to przypisywanie adwersarzom tez, których nie wygłosili i polemika z owymi tezami). Może x Bańka wyjaśni do czego się odnosił?
Myślę, że ksiądz Bańka nawiązuje do czasem pojawiających się głosów, jakoby we wczesnym chrześcijaństwie nie było hierarchii i że wiara wczesnego Kościoła była inna, niż ta po Konstantynie. Czy sam nie mówiłeś jakiś czas temu o tym, że protestanci bardziej przypominają pierwotny Kościół niż Kościół obecny, Piotrze?
@@Sowa__ Ja nie posądzam księdza o stawianie chochołów. Przynajmniej w sposób zamierzony. Ale nie wiem o co chodziło. W ogóle to ja o Didache to nie wiedziałem za dużo do teraz.
Dobra, ale jakie to ma znaczenie dla ateisty kiedy powstały listy Pawła? XD no już wystarczy księże z tym syndromem oblężonej twierdzy, postawię się w roli rzecznika ateistów: mogą być z 50, 150, albo 250 roku, na treść to za bardzo nie wpływa 😂 myślę, że osoby niewierzące chętniej podyskutowałyby o wierze jako takiej, niż o tym w którym roku powstał jeden czy drugi list, czy też kto go tak naprawdę napisał 😊
Ci "ateiści" księdza to pewien skrót myślowy. Np. moderniści to też ateiści bo modernizm prowadzi do ateizmu. Są takie słynne schody modernistów, gdzie ostatnim stopniem jest ateizm, pewnie je za Piusa X wymyślono.
@@70sfan myślę, że osoby niewierzące kwestionują raczej wiarę samą w sobie (twierdzenie że Bóg jest konieczny do istnienia wszechświata, istnienie duszy, istnienie niematerialnych rzeczy), a w mniejszym stopniu jej źródła (teksty i przekazy ustne). Dyskutowanie o tym, czy jeden list był wcześniej o 50 lat niż drugi jest z perspektywy ateisty mniej więcej tym, czym wojna "tradycyjnego" katolicyzmu z tym "postępowym". Może stanowić jakąś rozrywkę, ale jej wynik nie ma znaczenia
30:20 przecież w Novus Ordo Missae słowo ofiara może wystąpić nawet kilkanaście razy jak nie więcej, więc chyba ma ksiądz na myśli jakichś innych reformatorów.
@@krystynakucaa3690 Ma Pani mylne wrażenie o Mszy Świętej. Wręcz przeciwnie. Uczestniczę w obu formach rytu rzymskiego i w każdej jest Uczta Eucharystyczna. Dlatego każda Msza Świeta jest i Ofiarą i Ucztą.
Polskie tłumaczenie Didache wprowadza w błąd, wiele tłumaczeń na inne języki również jest wadliwa. Mianowicie w greckim oryginale w opisie łamania chleba nie ma słowa "ofiara". Tym samym cały wywód księdza jest poprzez to nietrafiony. W oryginale występuje słowo "eucharistia" czli dziękczynienie. Rozumiem, że człowiekowi zindoktrynowanemu katolicką teologią trudno jest przebić się pierwotnego znaczenia tekstu. We współczesnym katolickim żargonie lityrgicznym "eucharystia" jest oczywiście równoznaczna z ofiarą mszalną, nie zmienia to jednak w niczym faktu, że w czsach kiedy powstała "Didache" ów żargon nie istniał. Słowa takie jak eklesia, eucharistia, episkopos, diakonos, presbyteros nie miały żadnych religijnych konotacji. Należy rozumieć, że Jezus nie mówi, że "zbuduje swój kościół" tylko swoją "eklesię" czyli swoje zgromadzenie, grupę, zbór czyli słowa kóre nie miały typowo religijnych konotacji. Dokładnie tak samo jest z naszą "eucharystią". Proszę sobie wstawić tam gdzie ksiądz cztał "ofiara" słowo "dziękczynienie" a sens całego rozdziału będzie inny, dużo bardziej zgodny z tym co na temat wieczerzy pańskiej mówi nam biblia. Proszę zauważyć, że Didache, nie wspomina nic o jakimkolwiek przeistoczeniu, a jeśli poprawnie przetłumaczyć słowo eucharistia to nie ma tam również nic o ofierze. Prosze przemyśleć, choć rozumiem, że trudno wyjść poza dotrynalną indoktrynację.
A powołanie się na księgę Malachiasza 1:11 Gdyż od wschodu słońca aż do jego zachodu wielkie jest moje imię wśród narodów i na wszystkich miejscach spala się kadzidła i składa się czyste ofiary na cześć mojego imienia, bo moje imię jest wielkie wśród narodów - mówi Pan Zastępów.? Czysta ofiara to nie jest dziękczynienie.
@@leszekkrupinski2538 Tylko drogi Leszku Didache nie mówi o ofierze ale o "eucharistii" a "eucharistia" to jest dziękczynienie. (!!!) Ta cała jednoznacznie bluźniercza doktryna o tzw ofierze mszalnej powstała kilkaset lat po powstaniu "Didache". Żeby rozumieć treść dzieła literackiego należy operować jego językiem a nie dużo późniejszym liturgiczno-klerykalnym slangiem. Żeby rozumieć Boże Słowo musimy stanąć w prawdzie, a prawdą jest tylko Słowo Boże czytane bez wszelkich doktrynalnych naleciałości.
Można zrozumieć księdza komentarz(punkt widzenia zależy od punktu……?No właśnie!Siedzenia). Niestety,ale obraz dzisiejszego kościoła(nie mylić z Kościołem)nijak się ma do obrazu jaki wynika z tekstów św.Pawła czy poruszanej księgi. Nijak się ma do narodzin Pana Jezusa:w żłobku,na sianie w towarzystwie rodziców,ludzi prostych i zwierząt. Kupy się to nie trzyma. Przepych,tytuły,obłuda,rządza władzy to jedno. Ale próba negacji,zmuszania do patrzenia w inną stronę,zmuszanie do milczenia,ubóstwianiu samego siebie to drugie. Kościół w obecnej postaci złączony z mocami tego świata by utrzymać się w elitach władzy nie ma prawa istnieć. Zapomniał ksiądz skomentować punkt dotyczący żądania 💴. Odnoszę wrażenie,że wersja ubogiego Chrystusa działa na księdza jak płachta na byka. A jednak w stajence (już nie długo). A jednak nagi na Krzyżu. Coś nie wyszło. Ukonstytuowane elity europejskie(przez kościół),monarchie,arystokracje nie bardzo chciały służyć. Chciały utrzymywać poddaństwo czyli niewolnictwo. Przyszła rewolucja. Kościół zmienił twarz. Przyszedł globalizm. Kościół zmienił twarz. Zawsze u góry ,zawsze u władzy. Tylko Kościół prześladowany żyje tym co głosi,a głosi czystą naukę. Tym razem Bractwo Piusa X. Nauki głosi czyste. Historię kościoła jak mu wygodnie.
@@katarzynagrzanka8828 i nie ukrywa. Zawsze chodzi mu o władzę,realną światową z prawem do pozbawiania życia lub (choć z pewną nostalgią do chrzęstu łamanych kości)skazywania na śmierć moralną lub społeczną. I nie ze względu na grzeszne życie lecz sprzeciwianie się jego ziemskim interesom. Kościół wręcz „chlubi się”i ostentacyjnie pomija milczeniem swoje nieprawości okazując swoją bezkarność. Bez Kary,cokolwiek bym nie zrobił (wam),wy nic mi nie zrobicie. Tak jest i dzisiaj. To nie Historia,to teraźniejszość.
Kolejny komórkowo wchłanialny wykład. ❤
Bóg Księdzu niech odpłaci za trud pracy, Panu Bogu niech będą dzięki za Bractwo Św. Piusa X ❤
Księdzu Szymonowi Bóg zapłać za świetnego vloga. Do tej pory nie bardzo wiedziałam co to za Ksiega była.🌿
Może by z tego rozwinąć serię o pierwszych chrześcijanach? ,, Pasterz Hermasa'' , listy Ignacego Antiocheńskiego, Polikarpa ..itp
Pomysł świetny. Ja jednak goręcej popieram prośby o czytanie Biblii , Katechizm juz jest na 2 kanałach i to trzeci, wiec zostaje Biblia. Pozdrawiam.
@@katarzynagrzanka8828 Mi chodzi o to omówienie życia pierwszych chrześcijan na podstawie tych pism o których wspomniałem w komentarzu.
@@MB-ct7nc No rozumiem. Jednak uważam że należy zacząć od rzeczy podstawowych dla Katolika np Biblii. Potem można zajmować się historią Kosciola.
@@katarzynagrzanka8828 Nie wiem nie znam się, trzeba by księdza zapytać czy jest coś ważniejszego niż czytanie bibli czy nie.
@@MB-ct7nc Mnie się wydaje że bardzo brakuje omawiania Biblii na kanałach katolickich. Oczywiście są kazania na stronie FSSPX, ale mnie chodzi o omówienie całego Pisma Świętego, że Starym Testamentem włącznie. Jest jeszcze dogmatyka która jest bardzo ważna. Co do historii Kosciola to można potem omawiać. Mysle ze mamy duże braki w podstawach czyli Katechizm, Biblia, Dogmaty, Magisterium. Od tego bym zaczęła. Mnie już jest głupio upraszać Księdza, bo wiem ile Oni mają na głowie... Coz poczekajmy. Ksiadz z pewnością przedstawi wartościowe rzeczy. PS Odkryłam rewelacyjne Katechezy na FSSPX. Teraz są zamieszczane w niedzielę na YT o modlitwie, wygłasza Ksiadz Najmowicz. Zachęcam do prenumeraty bo czasem tnie zasięgi, zwłaszcza te starsze np o Sakramentach. Pozdrawiam ❤️
Piękna Księga ❤️
Bardzo ciekawe i nauczające...Dziękuję Księdzu za naukę...zapewniam o pamięci w codziennej modlitwie za Kapłanów.
Bóg zapłać za naukę wiary katolickiej.
Bóg zapłać! Podpisuję się pod wszystkimi prośbami o serię na temat ksiąg niekanonicznych ale oczywiście materiały na temat kanonicznych ksiąg NT i wszelkie materiały apologetyczne to świetny pomysł. Z Panem Bogiem!
Świetny materiał. Bóg zapłać.
"Kto święty, niech przystąpi, kto zaś nim nie jest, niech czyni pokutę! Przyjdź Panie Jezu! Amen!" To od jakiegoś czasu moja modlitwa po Komunii Świętej. Dziękuję za video.
Kto nazwie siebie świętym?
Chwała Tobie Jezu Chryste...
szczęść Boże 🕊️💝🌹💙🕊️
Ardzo ciekawy program, niech Pan błogosławi ❤❤❤
Bóg zapłać !
Konferencja piękna, poszerzająca horyzonty wiary i dobrze obnażająca nienaukowe założenia niektórych teologów.
Wielkie dzięki.
Bóg zapłać
Dziękuję za komentarz pozdrawiam serdecznie. Wszystkiego najlepszego. 😊
Więcej! Więcej! Chcemy takiej serii o historii NT i KK :)
Wspaniały wykład! Wielka, wielka prośba. Proszę o cykl wykładów o pismach wczesnochrześcijańskich. Proszę....
"Nie chciejmy iść drogą przez nikogo dotąd nieuczęszczaną, gdyż w najlepszym razie zagubimy się. A całkiem nową drogą byłoby przekonanie, że można iść do Boga inną drogą niż ta, którą szedł On sam i wszyscy Jego święci. Niech nam to nawet przez myśl nie przejdzie". /św. Teresa od Jezusa/
❤❤❤❤❤❤❤Laudetur Iesus Christus!
Łapki w górę 🔝
Dziękuję księdzu Szymonowi,
lud Boży potrzebuje takich nauk.
Przestrogi i pouczenia tego rodzaju są potrzebne w życiu obecnym, Chrońcie kapłani stado owiec kościoła,
Bóg zapłać.😊
Amin Amin Amin
Bóg zapłać za materiał. Dziś także przeczytałem sobie jakieś internetowe tłumaczenie i znając plotki na temat tego tekstu, byłem wręcz zszokowany tym, jak nauka Didache jest kompatybilna z Nowym Testamentem i Tradycją. To jest kolejny przykład tego, że wnioski XX w. analizy krytycznej są często mocno naciągane.
Raz jeszcze dziękuję za materiał!
Mam wątpliwość. Skoro to dlaczego została zapomniana? Czemu musiano ją w XIX wieku odkryć na nowo?
A może uważano, że tekst należy zapomnieć, np. bo każe oddawać dziesięcinę prorokom, a nie nadzorcom (biskupom)? A może powodem był jeszcze jego przedtrynitarny charakter: _Dziękujemy Ci Ojcze nasz za życie i poznanie, które objawiłeś nam przez Jezusa, chłopca* Twojego._
* pajdos - dziecko, chłopiec, najczęściej tłumaczone jako sługa.
@@Sowa__ Mnie na przykład dziwi twierdzenie, że Kościół specjalnie zapomniał Didache. Apolegeci katoliccy to raczej żałuja, że ta ksiega nie weszla w skaład PŚ.
Sam w rozmowach z protestantami czesto powołuje sie na Didache aby udowodnić im historycznie , że Kościół na wieki przed Konstantynem wierzył w jakąś prawdę.
@@Sowa__ Co konkretnie zostało zapomniane?
@@70sfan Zapomniano o Didache, Ksiądz, zgodnie z prawdą, mówił że odkryto ją ponownie w XIX wieku
@@lukakonrado864 No właśnie się zastanawiamy dlaczego Didache została zapomniana. Ja nie wiem, snuję domysły.
Didache jest dostępne po polsku w wersji papierowej w książce "Pierwsi świadkowie" w serii Biblioteka Ojców Kościoła. Wydało Wydawnictwo M. Ja mam z roku 2010.
Też mam tę książkę. Warto ją mieć.
@@Barbara-je8scTo co pani napisała do jest ewangelia według Barbary-je8sc. Ewangelia Jezusa Chrystusa mówi natomiast, że zbawieni są ci którzy uwierzyli w Niego.
Chwała Panu!!!❤❤
Bog zaplac!
Bóg zapłać 😊
Dwoistość bowiem jest sidłem śmierci. Jakże aktualne, zwłaszcza teraz
Chciałabym zauważyc ze w mszaliku opartym na Mszale Rzymskim z którego odprawia sie Msze Wszechczasów jest Modlitwa eucharystyczna z nauki Dwunastu Apostołow, Umieszczona na stronie 1340 razem z innymi modlitwami dziekczynnymi po Komunii. Cytuje z wydania Pallotinum 1963 . Przekład polski opracowali Benedyktyni Tynieccy.
@@sebastiankozowski8140 Bóg zapłać poprawiam. Ciekawe czy wie pan kto napisał imprimatur?
@@sebastiankozowski8140 Pięknie panu dziękuje za te wpisy. 🌿Wielu Łask Bozych
oj, trzeba parę razy wysłuchać , aby dobrze żyć i mieć nadzieję nieba.
GRAZIE ❤❤❤
Księga choć starozytna to przekaz zasad i przykazań jak najbardziej aktualny i niezbędny do stosowania w naszych nowożytnych pogubinych czasach.😅
Ciekawie się zapowiada
Nareszcie Didache!
Ks. Szymonie, Didache jest dostępna w nowszych tłumaczeniach jako część najstarszych pism chrześcijańskich, np. w książce:
"Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich", wyd. II, tłum. A. Świderkówna, wstęp, komentarz i opracowanie ks. M. Starowieyski, Kraków 2010, s. 25-44. POLECAM (nakład wyczerpany)
Na Allegro trzyma cenę 330 zł za stan przyzwoity.
Bog Zaplac❤
Slyszalam o takiej wczsnej ksiedze sluchajac tego uwazam ze dobrze ze nie weszly do kanonu bo wg mnie to sa mysli ktore poruszaja ewang.
Czy nagralby Ksiadz odcinek o predestynacji? A moze juz jest o tym w odcinek, to bede wdzieczny za wskazanie. Czy tradycyjnej nauczanie KK uwzglednia predestynacje? Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za materiał.
Bylo na ostatnim PiO ❤
@@katarzynagrzanka8828 mogę prosić o podlinkowanie odcinka?
@@dawidkosciesza8674 Ostatnie PIO, jest na kansle Szkoly Akwinaty.Wejdzie pan na Live i tam jest odcinek "Sw Tomasz nieaktualny? " W 32 minuter Ksiadz o tym mowi. Ksiadz obiecal ze jeszcze rozwinie kiedys temat.❤️
👍
Te próby likwidowania hierarchii są charakterystyczne dla postrewolucyjnych czasów w jakich żyjemy. Dla ludzi z czasów Chrystusa i pierwszych wieków po Chrystusie hierarchiczność była czymś tak naturalnym jak oddychanie.
Tak jest hierarchia znaczy świety porządek
"Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich" strona 45:
_Około roku 90 w Koryncie wybuchł spór, nie pierwszy zresztą, bo kłótliwość Koryntian znamy już z Listów św. Pawła, pisanych około 40 lat wcześniej. Nie bardzo wiemy, jaki był przebieg owego sporu, który doprowadził wreszcie do schizmy. W każdym razie obalono ustanowionych poprzednio prezbiterów. Sprawa ta znalazła szerokie odbicie w świecie śródziemnomorskim, skoro wieść dotarła aż do Rzymu._
_Na wieść o zamieszkach w Koryncie zareagował stanowczo Biskup Rzymu, Klemens. W imieniu gminy rzymskiej skierował do gminy korynckiej list, który należy do najważniejszych zabytków literatury chrześcijańskiej pierwszych wieków..._
Taaa. Przytoczyłem fragment z Tradycji. Posortujcie od najnowszych.
@@Sowa__Ale tu nie jest napisane o sporze czy hierarchia ma byc czy anarchia. Tylko ze obalono prezbiterow...to nie to samo jest
@@katarzynagrzanka8828 Jak widzisz pod tym filmikiem jestem nad wyraz aktywny. Powodem jest moje przeczucie, że "ateista", z którym Ksiądz polemizuje to właśnie ja, gdyż to ja parokrotnie przywoływałem Didache. Co prawda zupełnie nie poznaję moich słów, ale z drugiej strony stawianie chochoła jest standardem w dyskusjach teologicznych, więc jakoś mnie to nie dziwi.
Proszę księdza nigdy nie rozumiałem VIII rozdziału. O co w tym chodzi? Mógłbym prosić o wyjaśnienie bez ewentualnych prezentyzmów.
Proszę !
A co jest niezrozumiałe w VIII rozdziale? Jest tam o postach i modlitwa Ojcze Nasz.
@@lukakonrado864 Kwestia dni postych.
@@typowypolskijanusz5683 Izraelici pościli w poniedziałki i czwartki. Chrześcijanie w środy i piątki.
@@lukakonrado864 Więcej szczegółów poproszę 🙂
@@typowypolskijanusz5683Jest na tym vlogu
Deo Gratias
Niech ksiądz zrobi jeszcze odcinek o "Tradycji Apostolskiej" Hipolita Rzymskiego. Myślę, że dobrze by to zrobiło protestantom śledzącym kanał :)
Czy są jakieś frakcje w Bractwie sprawujące liturgię wschodnią?
Proste zasady jeśli są przestrzegane są niezłomną siłą.
Didache jako pierwszy katechizm.
Na wieki wieków Amen
To mi się podoba 😊
Też jestem zainteresowany😊
A to ciekawe. Z tego co mi się wiadomo to na ołtarzu kładą ją charyzmatycy, nie tradsi, np. 13.6 _Podobnie, gdy otwierasz dzban wina, albo oliwy, oddaj pierwocinę prorokom_
@@Sowa__ Jak datujesz Didache ?
@@piotrmaniawski930 A co ja mam tu do gadania? Didache datuje się na koniec I wieku do połowy II wieku.
@@piotrmaniawski930 W sumie ciekawe czemu Didache - ten pierwszy znany pisany katechizm został zapomniany.
Pewnie głównie dlatego, że się zdezaktualizował (ustrój, struktura zborów), może dołożyło się to, że nikt nie wierzył alby apostołowie go wspólnie napisali.
Kiedyś była dostępna książka "Pierwsi świadkowie".
Gdzie tę księge można kupić w jakiej księgarni
gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis
Taka pierwotna encyklika...z modlitwą, ktòra często wybrzmiewa wspòłcześnie jako pieśñ po Komunii.
Deo gratias.
Skad inad wiadomo mi, ze "na tygodniach" ma byc wydane na papierze...
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Chciałbym zrozumieć, gdzie leży granica obmowy? Zilustruje o co mi chodzi następującymi przykładami.
Rozmawiając ze studentami z wyższego roku, zostałem zapytany z kim mamy określone zajęcia i jak oceniam tego prowadzącego. Odpowiedziałem (cytuję) „Jak odpowiedzieć żeby nic złego nie powiedzieć? … Wiele razy wykonywaliśmy te same zadanie.” (co sugerowało, że prowadzący wybrzydza i czepia się, a co jest zgodne z prawdą). Cała rozmowa toczyła się w duchu, że jedni prowadzący są mniej kompetentni od drugich.
Innym razem rozmawiając z kolegą (z którym wykonujemy projekt dla wspomnianego wyżej prowadzącego) powiedziałem, że mamy zaległości, że prowadzący się myli, przerabiając materiał w takim tempie oraz, że niespecjalnie możemy nadrabiać zaległości, bo prowadzący odrzucił nasze pomysły. Co znowu sugeruje, że prowadzący jest w jakiś sposób niekompetentny.
Chciałbym wiedzieć, czy w powyższych (i podobnych) przypadkach zachodzi obmowa? Dodam, że za każdym razem podczas rozmowy panicznie bałem się obmowy i usiłowałem dobrać słowa w taki sposób, aby nikogo nie obgadać.
Czyli ksiądz trzyma się drogi autorstwa św.Pawła w sprawie Listu do Tymoteusza...
No jest to oficjalne zaprzeczenie historykom jakby nie było.
❤️👍
bardzo dobrze by było, jakby Ksiądz, rozłożył te ksiazke na czynniki pierwsze, w sensie komentowania każdego rozdziału. czyta Ksiądz jak maszynka, ale myślę że tłumaczenie się przyda, a i to proszę.
A co ksiądz sądzi o tej publikacji?
Kościół pierwszego wieku - Arthur G. Patzia
26:54 >
No, nie ma tu charyzmatyków, więc nie ma ich kto wesprzeć. Dla ich wsparcia nada się przedsoborowy _Wykład Liturgii Kościoła Katolickiego. Msza święta._ Antoniego Nowowiejskiego, strona 63:
Aby słowa ostatnie, dotyczące proroków, mogły być zrozumiane, należy sobie uprzytomnić, że czas w którym Didache było napisane, t.j. ostatnia ćwierć wieku I-go po narodzeniu Chrystusa, był czasem proroków i didaskałów - didaskaloi, wykładacze ewangelii - podróżujących, którzy wraz z wszystkimi wiernymi brali w agapach czynny udział.
Dar natchnienia, opartego na bezpośrednim oświeceniu Ducha świętego, był w owych czasach nierzadki. Występowali więc ludzie natchnieni, prorocy, tłumacze natchnienia, zajmując uwagę wiernych i uprzytomniając im obecność między nimi Ducha przenajświętszego, który ich napełniał.
Bóg zapłać, mądrze ale sporo za szybko. I proszę nie mówić że przyzwyczajenie z seminarium, każdy mówi jak chce. Tak jak z większością kapłanów przy różańcu od klepać a nie odmówić. Czemu duszpasterskie albo dygresje w czasie mszy wyraźnie i zrozumiałe, a modlitwa i coś ważnego to jak karabin maszynowy. Pozdrawiam
Nie no. Chyba ateiści nie uważają Didache za starsze od ksiąg NT.
No. Może tylko od listów do Tymoteusza i Tytusa.
Ciekawę jes że w pierwszych rozdziałach jest o ćwiczeniu się w cnotach.
Ale to zauważyłen dopiero przy słuchaniu. Sam jak czytałem to tego nie widziałem.
To zależy jakich ateistów spytasz. Ja słyszałem wiele głosów o tym, że jest starsze niż pisma Janowe.
Minuta 7:34 czy nie trąci to komunizmem? Wszystko wspólne?
Tak kiedyś robiono, znam pismo, ale odszedł kościół od idei komuny na rzecz własności prywatnej. Może to był powód odrzucenia tego dokumentu?
Bóg zapłać za ciekawy materiał.
Rozumienie objawienia w kościele przychodzi w czasie.
Dzieje Apostolskie 4 32-37 oraz słynne Dzieje Apostolskie 5 5-11 gdzie Ananiasz, z żoną swoją Safirą czyli świeccy ponoszą smierć, bo zachowali majątek nie oddawszy wszystkiego na rzecz pierwszego kościoła, czegoś w rodzaju kibucu. Czyli czegoś co dziś nazwiemy komuny.
Dziś wiemy, ze te pierwsze chrześcijańskie społeczności ewoluowały z czasem. Od społeczności gdzie wszystko było wspólne do społeczności opartej na rodzinie i własności prywatnej.
Echem tamtych społeczności nie są zakony. Ojcowie pustyni uciekali jedni od drugich na minimum 15 km.
To późniejszy czas (znów) i warunki sprawiły, ze zaczęły powstawać zakony.
Dlatego postawiłem tezę, że ze względu na właśnie ten aspekt cały tekst Didache mógł zostać wyłączony poza Biblię.
❤❤❤❤❤❤❤😮😮😊❤❤
Jest taki biskup Jan Lęga chyba się nazywa, co tak śmiesznie gada. Modernisty przejęły, modernisty okłamały wiernych. Itd itd.
Nie moglyby tak wyglądały lekcje religii w liceach?
Ksiądz zrobił trochę grochu z kapustą z argumentacji "wiernych ateistów"
Po pierwsze nikt nie neguje autorstwa wszystkuch listów św.Pawła.
Po drugie Didache JEST kompatybilne z Dziejami i Listami.
Po trzecie nie słyszałem aby Didache było uważane za starsze niż Dzieje.
21:38 x Banka wspomina o jakimś komentatorze z klapkami na oczach, do którego się odnosi. Zupełnie nie przypominam sobie takiego komentarza. Wiesz o co chodzi?
@@Sowa__Nie kojarzę.
@@piotrmaniawski930 Czyżby stawianie chochoła? (Stawianie chochoła - to przypisywanie adwersarzom tez, których nie wygłosili i polemika z owymi tezami). Może x Bańka wyjaśni do czego się odnosił?
Myślę, że ksiądz Bańka nawiązuje do czasem pojawiających się głosów, jakoby we wczesnym chrześcijaństwie nie było hierarchii i że wiara wczesnego Kościoła była inna, niż ta po Konstantynie. Czy sam nie mówiłeś jakiś czas temu o tym, że protestanci bardziej przypominają pierwotny Kościół niż Kościół obecny, Piotrze?
@@Sowa__ Ja nie posądzam księdza o stawianie chochołów. Przynajmniej w sposób zamierzony.
Ale nie wiem o co chodziło.
W ogóle to ja o Didache to nie wiedziałem za dużo do teraz.
Niech ksiądz zadba o swój katar, bo słychać.
Dobra, ale jakie to ma znaczenie dla ateisty kiedy powstały listy Pawła? XD no już wystarczy księże z tym syndromem oblężonej twierdzy, postawię się w roli rzecznika ateistów: mogą być z 50, 150, albo 250 roku, na treść to za bardzo nie wpływa 😂 myślę, że osoby niewierzące chętniej podyskutowałyby o wierze jako takiej, niż o tym w którym roku powstał jeden czy drugi list, czy też kto go tak naprawdę napisał 😊
O czym by Pan chciał rozmawiać konkretnie?
Ci "ateiści" księdza to pewien skrót myślowy. Np. moderniści to też ateiści bo modernizm prowadzi do ateizmu. Są takie słynne schody modernistów, gdzie ostatnim stopniem jest ateizm, pewnie je za Piusa X wymyślono.
@@70sfan myślę, że osoby niewierzące kwestionują raczej wiarę samą w sobie (twierdzenie że Bóg jest konieczny do istnienia wszechświata, istnienie duszy, istnienie niematerialnych rzeczy), a w mniejszym stopniu jej źródła (teksty i przekazy ustne).
Dyskutowanie o tym, czy jeden list był wcześniej o 50 lat niż drugi jest z perspektywy ateisty mniej więcej tym, czym wojna "tradycyjnego" katolicyzmu z tym "postępowym". Może stanowić jakąś rozrywkę, ale jej wynik nie ma znaczenia
@@AspergesMe0000To jest bardzo dziwne stwierdzenie.
"Wierzę w swój ateizm"
Napiszę to sobie na sztandarze i pójdę na ulicę🤕
@@pawedobrosz152Zależy którzy ateiści. Mnie interesuje datowanie aby mieć pogląd na historię.
Z tym że ja lubię historię😉
Na Biblią szkoda czasu. Za dużo okrucieństw. Ale ksiądz nie mówi o nich.Bardzo stronnicze cytaty.
30:20 przecież w Novus Ordo Missae słowo ofiara może wystąpić nawet kilkanaście razy jak nie więcej, więc chyba ma ksiądz na myśli jakichś innych reformatorów.
może... a ile razy musi?
@@krystynakucaa3690 Msza Trydencka też jest ciągle ucztą 😊
@@krystynakucaa3690 Ma Pani mylne wrażenie o Mszy Świętej. Wręcz przeciwnie. Uczestniczę w obu formach rytu rzymskiego i w każdej jest Uczta Eucharystyczna. Dlatego każda Msza Świeta jest i Ofiarą i Ucztą.
@@krystynakucaa3690 Ależ ja nigdzie o żadnej "uczcie ofiarnej" nie pisałem.
Polskie tłumaczenie Didache wprowadza w błąd, wiele tłumaczeń na inne języki również jest wadliwa. Mianowicie w greckim oryginale w opisie łamania chleba nie ma słowa "ofiara". Tym samym cały wywód księdza jest poprzez to nietrafiony. W oryginale występuje słowo "eucharistia" czli dziękczynienie. Rozumiem, że człowiekowi zindoktrynowanemu katolicką teologią trudno jest przebić się pierwotnego znaczenia tekstu. We współczesnym katolickim żargonie lityrgicznym "eucharystia" jest oczywiście równoznaczna z ofiarą mszalną, nie zmienia to jednak w niczym faktu, że w czsach kiedy powstała "Didache" ów żargon nie istniał. Słowa takie jak eklesia, eucharistia, episkopos, diakonos, presbyteros nie miały żadnych religijnych konotacji. Należy rozumieć, że Jezus nie mówi, że "zbuduje swój kościół" tylko swoją "eklesię" czyli swoje zgromadzenie, grupę, zbór czyli słowa kóre nie miały typowo religijnych konotacji. Dokładnie tak samo jest z naszą "eucharystią". Proszę sobie wstawić tam gdzie ksiądz cztał "ofiara" słowo "dziękczynienie" a sens całego rozdziału będzie inny, dużo bardziej zgodny z tym co na temat wieczerzy pańskiej mówi nam biblia. Proszę zauważyć, że Didache, nie wspomina nic o jakimkolwiek przeistoczeniu, a jeśli poprawnie przetłumaczyć słowo eucharistia to nie ma tam również nic o ofierze. Prosze przemyśleć, choć rozumiem, że trudno wyjść poza dotrynalną indoktrynację.
A powołanie się na księgę Malachiasza 1:11 Gdyż od wschodu słońca aż do jego zachodu wielkie jest moje imię wśród narodów i na wszystkich miejscach spala się kadzidła i składa się czyste ofiary na cześć mojego imienia, bo moje imię jest wielkie wśród narodów - mówi Pan Zastępów.? Czysta ofiara to nie jest dziękczynienie.
@@leszekkrupinski2538 Tylko drogi Leszku Didache nie mówi o ofierze ale o "eucharistii" a "eucharistia" to jest dziękczynienie. (!!!) Ta cała jednoznacznie bluźniercza doktryna o tzw ofierze mszalnej powstała kilkaset lat po powstaniu "Didache". Żeby rozumieć treść dzieła literackiego należy operować jego językiem a nie dużo późniejszym liturgiczno-klerykalnym slangiem. Żeby rozumieć Boże Słowo musimy stanąć w prawdzie, a prawdą jest tylko Słowo Boże czytane bez wszelkich doktrynalnych naleciałości.
Można zrozumieć księdza komentarz(punkt widzenia zależy od punktu……?No właśnie!Siedzenia).
Niestety,ale obraz dzisiejszego kościoła(nie mylić z Kościołem)nijak się ma do obrazu jaki wynika z tekstów św.Pawła czy poruszanej księgi.
Nijak się ma do narodzin Pana Jezusa:w żłobku,na sianie w towarzystwie rodziców,ludzi prostych i zwierząt.
Kupy się to nie trzyma.
Przepych,tytuły,obłuda,rządza władzy to jedno.
Ale próba negacji,zmuszania do patrzenia w inną stronę,zmuszanie do milczenia,ubóstwianiu samego siebie to drugie.
Kościół w obecnej postaci złączony z mocami tego świata by utrzymać się w elitach władzy nie ma prawa istnieć.
Zapomniał ksiądz skomentować punkt dotyczący żądania 💴.
Odnoszę wrażenie,że wersja ubogiego Chrystusa działa na księdza jak płachta na byka.
A jednak w stajence (już nie długo).
A jednak nagi na Krzyżu.
Coś nie wyszło.
Ukonstytuowane elity europejskie(przez kościół),monarchie,arystokracje nie bardzo chciały służyć.
Chciały utrzymywać poddaństwo czyli niewolnictwo.
Przyszła rewolucja.
Kościół zmienił twarz.
Przyszedł globalizm.
Kościół zmienił twarz.
Zawsze u góry ,zawsze u władzy.
Tylko Kościół prześladowany żyje tym co głosi,a głosi czystą naukę.
Tym razem Bractwo Piusa X.
Nauki głosi czyste.
Historię kościoła jak mu wygodnie.
Czy ks. Banka żyje w przepychu?
Kosciól nigdy nie ukrywal cezaropapizmu w swojej historii.
@@katarzynagrzanka8828 i nie ukrywa.
Zawsze chodzi mu o władzę,realną światową z prawem do pozbawiania życia lub (choć z pewną nostalgią do chrzęstu łamanych kości)skazywania na śmierć moralną lub społeczną.
I nie ze względu na grzeszne życie lecz sprzeciwianie się jego ziemskim interesom.
Kościół wręcz „chlubi się”i ostentacyjnie pomija milczeniem swoje nieprawości okazując swoją bezkarność.
Bez Kary,cokolwiek bym nie zrobił (wam),wy nic mi nie zrobicie.
Tak jest i dzisiaj.
To nie Historia,to teraźniejszość.
@@lukakonrado864 proszę się go zapytać.
Odnoszę się do jego nauczanie na ten temat,jak żyje jego sprawa,nie mnie sądzić.
@@pawelandrzej44 A co ks. Banka naucza na ten temat?
Bóg zapłać.
👍