66. Rozbiór gramatyczno-logiczny zdania. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Rozbiór logiczny i gramatyczny zdania jest dla mnie rodzajem przygody, z której ma się sporo frajdy. To jak odkrywanie zagadki. Dziś postaram się z Wami omówić róznice pomiędzy rozbiorem logicznym a gramatycznym i wyjaśnić, jak sobie z nimi radzić. Gramatyka to naprawdę ciekawa część języka polskiego. Zapraszam!
---------------------
Jeśli chcesz wspomóc nasz kanał, zapraszamy do zakupu naszych kursów na stronie internetowej:
wiedzazwami.com.pl
Zobacz nas na kanałach społecznościowych:
/ wiedzazwami
/ wiedzazwami
/ wiedzazwami
największy absurd mojego życia to to że oglądam ten filmik będąc na studiach bo mam to na jednym przedmiocie XD
rel w cholerę, robię dokładnie to samo xD
kocham pania dziekuje
Miłości od pierwszego wejrzenia. przepraszam musiałam
Wciąż się zastanawiam po co mi to na technikum informatycznym xDDDD W sensie zrozumiałem już, że czytamy lektury, żeby poznać trochę historii itd. Np. Pan Tadeusz przedstawiający nam życie polskiej szlachty, ale to? Jakiś rozbiór zdania śmieszny na chu** mi to...
+
Tak. Poproszę jeszcze o więcej rozbiorów logicznych i gramatycznych zdania.
Dziękuję za film proszę pani :)
Ok.
Proszę o zrobienie związków składniowych :)
Przecież to jest jakaś wielka bzdura... Rzeczowniki, jako jedyne, nie zmieniają rodzaju w liczbie mnogiej, one nie odmieniają się przez rodzaje, one mają przypisane rodzaje, bez względu na liczbę: rodzaj męski, żeński bądź nijaki... Pani Izabelo, proszę nie wprowadzać uczniów w błąd. Pozdrawiam. Szalona polonistka :)
W tym zdaniu "sukience" to Miejscownik. Narzędnik miałby postać "sukienką".
"niebieskiej" też, bo "z niebieską"
Bardzo lubię Pani kanał, jest najrzetelniejszy wg mnie. Z tą naszą gramatyką jest bardzo trudno w szkole, budzi wiele wątpliwości. Chciałam zapytać, jak to jest z rodzajem rzeczownika. W podręcznikach do szkoły podstawowej jest napisane, że rzeczownik ma rodzaj w siebie wpisany i występuje w trzech rodzajach: męskim, żeńskim i nijakim, a żeby określić rodzaj rzeczownika, trzeba go sprowadzić do mianownika lp. Ja to rozumiem zatem tak, że rzeczownik nie może występować w rodzaju męskoosobowym, czy niemęskoosobowym, może być w liczbie mnogiej, ale rodzaj ma jeden, nie odmienia się przez rodzaje. Rodzaje męskoosobowy i niemęskoosobowy odnosi się do przymiotnika i czasownika. Jako polonistki wiemy, że są rzeczowniki pluralia tantum i singularia tantum. Proszę o komentarz. Dziękuję.
Dziękuję proszę pani już rozumiem.
Dziękuję bardzo 😊
rzkolnych?
Czy takie zadania mogą być na maturze?
Nie
Tak
nie polecam
Czemu? 😮
Why
wszystko dobrze ale dziewcztnka to rzeczownik a rzeczownik odmienia sie przez liczby i przez przypadki a pani powiedziała "dziewczynka to oczywiście rodzaj żeński" 8:41
Witam rok później. BO TA DZIEWCZYNKA 🥰
Rzkolnych ?
Super filmik!
I jeszcze o rozbiór zdania na podrzędne itd w praktyce (trudniejsze przykłady)
Dlaczego często odpowiada na pytanie kiedy, a nie jak?
Właśnie nie wiem
Teraz juz rozumiem
elegnacko haj ladnie ladnie
No i te wykresy...
Kto przed egzaminem?
Ale jakim. Osmoklasity? Ja tam jeszcze dwa lata około i będę iść na to. ( Nie wiem czy dobrze liczę. jeśli jetesm w 7 to tak chyba)
fajne zdalne
1