Videó-séták... Dorog - bányászkolóniából lakótelep | CivilFilm Egyesület - 2017

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • A Schmidt lakótelepen sétáltunk ezen a héten azzal a céllal, hogy megismerkedjünk a valaha itt elterülő Újkolónia történetével, és az immár 27 éve a helyén álló lakótelep felépülésének körülményeivel (régi fotókat nézegetve). Éppen 100 évvel ezelőtt vette kezdetét Dorog második bányászkolóniájának építése, ma már azonban csak egyetlen régen négylakásos házikó áll a Kenyérmezei-patak partján a Bányász Emlékháznak adva otthont. Ide is elzarándokoltunk, és az Otthon téren egykor betontalpazaton kiállított (gyerekek körében igen népszerű) régi bányagépet is megtaláltuk a kertben.
    ========== ADÓ 1 % KÉRÉSE =========
    ADÓ 1 % KÉRÉSE: kérjük, ajánld fel adód 1%-át a CivilFilm Egyesületnek, hogy továbbra is elkészíthessük Videó-séta filmjeinket - bit.ly/videoset...
    ADÓSZÁMUNK: 18617137-1-11
    1 % kérése cikk: bit.ly/1-szazal...
    =========== VIDEÓ-LEÍRÁS ===========
    VIDEÓ-SÉTÁK SOROZAT: a videó-séták sorozat keretében Dorog - s olykor, más megyebéli városok - épített és természeti értékeit mutatjuk be. Célunk/koncepciónk az, hogy e városi értékeket
    emberközeli, inkább laikus, mint „szakértői szemmel”, a lehető leghétköznapibb módon közelítsük meg… Például úgy, mint egy gyermekét sétáltató anyuka a II. emeletről…
    Rádöbbentek ti is majd, mennyi mindent meglát az ember, ami azelőtt, mintha ott se lett volna.
    ÖSSZES VIDEÓSÉTA itt: www.bit.ly/videoseta-filmek
    VIDEÓ-RENDELÉS: +36-30- 480-1145 | anyag (K) civilfilm.hu
    ÚJKOLÓNIA
    A dorogi Újkolónia a település második bányászkolóniája volt a vasút északi oldalán, a mai Schmidt Sándor lakótelep és a Széchenyi István lakótelep helyén.
    1911-ben Dorog lett a bányavidék központja, így egyre több bányász és tisztviselő érkezett a településre, akiknek lakásokat kellett biztosítani. A Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. megbízásából az Öregkolónia folytatásaként 1916-1925 között felépített Újkolónia lett a bányászok lakhelye, míg a tiszti állomány a Tisztviselőtelepen lelt otthont.
    A Kenyérmezői-patak közelében fekvő, korábban lakatlan, vizenyős területen 1925-ben fejeződött be az építkezés, 14 utcában 358 munkáslakás készült el.
    1985-ben korszerűtlensége és leromlott állapota miatt megkezdték az Újkolónia elbontását, 1990-re mindössze egy épület, a mai Bányász Emlékház maradt meg az egész kolóniából.
    Helyén épült fel 1985 és 1990 között a város legnagyobb lakótelepe, a Schmidt Sándor, és a Széchenyi István lakótelep 1990-1991-ben.
    A SCHMIDT LAKÓTELEP
    A Schmidt Sándor lakótelep helyén korábban az Újkolónia nagyobbik része állt, melynek elbontásáról és egy új panel lakótelep építéséről az 1980-as évek közepén döntöttek. A lakók kiköltöztetését és a bontást 1985-ben kezdték meg a volt Nyár, Ősz, Lenin és Mátyás király utcában.
    A tereprendezést követően kezdődhetett az alapozás és a házgyári panelelemek összeállítása. Tervezésekor Lenin lakótelepnek (Lenin úti lakótelepnek) szánták. 1990-ben adták át, ekkora azonban már lezajlott a rendszerváltás, így új nevet kapott. A város vezetői Schmidt Sándor városalapító bányaigazgató neve mellett döntöttek. Több ütemben épült, a város méretéhez viszonyított nagysága ellenére kiszolgáló létesítményként egyedül a Lenin úti üzletsor épült 1988-ban.
    5 nagyobb és 5 kisebb ötemeletes épülettömbből áll (az előbbiek Dorog legnagyobb lakótömbjei), a földszinten garázsok, az 50 lépcsőházában 889 lakás található.
    Az épületek fűtését és melegvízellátását a dorogi hőerőműből biztosító Lenin úti földalatti távhővezeték 1989-re épült ki. Az építkezéssel párhuzamosan 1988-ban kiépítették a lakótelep mellett folyó Kenyérmezői-patak medrét is az évszakosan ingadozó vízjárás miatt.
    A fiatalságából következő jó állapota, fekvése, és a lakáskiutalásokkor "megválogatott" lakóinak köszönhetően ma a város egyik legrendezettebb lakótelepe. 2001-ben 2362 fő élt a lakótelepen, a dorogiak 19%-a.
    TÁMOGATÓ, FINANSZÍROZÁS: A videó-séták sorozat kisfilmjeit a Nemzeti Művelődési Intézet
    (www.nmi.hu) kulturális Közfoglalkoztatási programjának jóvoltából tudtuk elkészíteni.
    SZERZŐK: készítette: Nógrádi Mariann, Mohos Nádor Tamás | CivilFilm Egyesület - 2016 |
    www.civilfilm.hu; civilfilm kukac civilfilm.hu; telefon: +36-30- 480-1145

Комментарии •