Jak pracovat s nadanými žáky na 2. stupni
HTML-код
- Опубликовано: 2 ноя 2024
- Video ukazuje nastavení systému podpory nadání na 2. stupni ZŠ ve škole, práci učitelů v jednotlivých hodinách napříč skupinami předmětů, nastavování gradovaných úloh a víceúrovňových úloh, vyjádření žáků, podporu školního poradenského pracoviště a další podpůrné aktivity, které napomáhají sdílení pedagogického sboru a žáků, klimatu školy a v neposlední řadě i práci se žáky s odlišným mateřským jazykem včetně uprchlíků. Celé video je kazuistikou a zároveň příkladem inspirativní praxe uchopení podpory nadání na škole financované ze státního rozpočtu ukazující podporu nadání a péči o nadané žáky v rámci heterogenních třídních kolektivů.
Obsah videa:
00:13 Garantka podpory nadání Národního pedagogického institutu ČR (dále jen: NPI ČR) Zdeňka Chocholoušková představuje téma a strukturu videa.
01:02 Rozhovor s Danou Martinkovou, ředitelkou ZŠ Klatovy, Čapkova ulice: Představení konceptu práce podpory s nadanými žáky. Upozornění na význam spolupráce třídních učitelů s třídním kolektivem a školním poradenským pracovištěm školy.
03:17 Rozhovor s Markétou Svobodovou, učitelkou angličtiny na 2. stupni ZŠ: Poskytování informací o dynamickém rozdělování žáků do skupin během školního roku na základě jejich aktuálního pokroku ve výuce. Představení ukázky „barevné vyučovací hodiny“ zaměřené na pokročilé žáky a reflexe hodiny jedné z žákyň.
07:52 Simona Musilová, učitelka informatiky na 2. stupni ZŠ, představuje „barevnou vyučovací hodinu“ pro nadané studenty: Práci s ozoboty a barevným kódováním.
09:36 Luděk Volák, zástupce ředitelky školy pro 2. stupeň a koordinátor ICT, ukazuje průběh vyučovací hodiny robotiky, kde žáci pracují s vlastnoručně vyrobenými roboty. Také se zmíní o úspěších žáků mimo školu a samotní žáci se zamýšlejí nad svými zážitky a zkušenostmi z výuky.
11:15 Rozhovor s Lucií Čmejlovou, školní koordinátorkou podpory nadání: Vyzdvižení práce školního poradenského pracoviště, které rovněž podporuje nadané žáky napříč školou a jejich zájmy.
12:25 Jiřina Anna Hradecká, školní psycholožka, hovoří o systému podpory nadaných žáků ve škole a zdůrazňuje význam navazování vztahů důvěry se všemi žáky, aby bylo vytvořeno příjemné klima jak pro žáky, tak pro pedagogické pracovníky.
14:44 Simona Švantnerová, učitelka českého jazyka na 2. stupni ZŠ, ukazuje průběh tzv. „barevné vyučovací hodiny" pro vybrané žáky a vysvětluje princip těchto hodin. Každá hodina má jinou koncepci a slouží mimo jiné i jako podpora pro ostatní žáky třídy, kteří potřebují dovysvětlit probíranou látku.
19:44 Je představena „barevná vyučovací hodina“ matematiky s učitelkou matematiky na 2. stupni ZŠ Annou Šůsovou, kde žáci pracují ve skupinách, společně hledají řešení a zároveň se učí nést zodpovědnost za daný úkol.
20:05 Anna Šůsová, učitelka matematiky na 2. stupni ZŠ, hodnotí přínosy „barevných vyučovacích hodin“ a vyzdvihuje pozitivní dopad sebehodnocení u žáků, během kterého rozvíjejí také své komunikační dovednosti.
25:40 Podpora ukrajinských žáků. Dvě žákyně 5. ročníku z Ukrajiny hovoří o zkušenostech se začleňováním do školního kolektivu, popisují, jak se ve škole cítí a jaké předměty je baví.
26:57 Školní parlament. Vhled do schůzky školního parlamentu, který vede Simona Musilová, učitelka informatiky na 2. stupni ZŠ. Na schůzce se řeší struktura školního časopisu Čapkoviny a zástupci tříd se vyjadřují k rubrikám, které by chtěli do časopisu zahrnout.
#myjsmenpi #proucitele #nadani