Fajnie zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną tynki potem woda nie przeszkadza przy tynkach można dokładnie wysprzątać i nogi nikt nie złamie teraz można do tynku wyjścia ustawić ile trzeba. Tak że super jest przemyślane.
witam mam pytanie ... czy podlogowe ogrzewanie jest przewaznie w ukladzie zamknietym ???bo jesli bylby wyciek to co jakis czas trzeba by bylo wody napuszczac zaworem i na zegarze tez cisnienie by spadalo ???
No hej. Jak zgrzewasz rury to przed zgrzewem drugiej strony możesz włożyć dwa kawałki izolacji już z kątem 45 stopni jeden kawałek na jedną stronę drugi na drugą a potem środek wypełniasz prostą izolacją.
Super film, będę miał chyba takie samo rozwiązanie choć zastanawiam się nad zasobnikiem ok 120 litrów (rodzina 3 osobowa) z wbudowaną grzałką elektryczną bo zamierzam też w przyszłości zrobić fotowoltaike ok 5 kW to będzie grzanie wody za free. Nagrywaj dalej ze szczegółami :) na pewno wykorzystam to na swojej budowie.
Jak fotowoltaika to lepszy by był osobny zasobnik. Moj znajomy sobie założył potężna instalacje i ma takie nadwyżki ze grzałki w grzejniki drabinkowe wkręca bo mu KW przepadną 😂😂
super robota! Czy mógłbyś napisać co to za szafka? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej szerokiej z miejscem na automatykę. Wszędzie mają tylko te wysokie :(
Elegancka robota. Ostatnio pytałem o zgrzewarkę. Kupiłem Dextera z Leroya i wszystko ładnie działa. Jaką piankę niskoprężną polecasz która nie zaschnie po pierwszym użyciu i bedzie można jej używać aż puszka zrobi się pusta?
Przed chwilą tez sie ktos o zgrzewarka pytal i dalej nie pamietam :/ jezeli chodziło piankę to proponuje zainwestować w pistolet do pianki praca o niebo lepsza. A najlepsza wg mnie soudala
Witam, akurat podobne rzeczy będę robił w przyszłym tygodniu z tym że pierwszy raz w życiu :) a więc mam kilka pytań. Podejście z rozdzielacza do zasobnika średnica 32, a podejście od wodomierza do zasobnika? I później dalej do punktów wodnych? Dodam że będę robił w pexie bo dla amatora będzie to chyba łatwiejszy system do opanowania mimo że droższy. Za odpowiedź z góry dziękuję. Twoje filmy są dla mnie mega pomocne. Pozdrawiam i wesołych świąt.
Siema. Wg mnie wszystko zależy od tego ile masz punktów rozbioru wody. W tym domu jest kuchnia, lazienka, i wc osobne. Ja zaczynam pex26->20->16 bede starał sie tez nagrać co nie co na temat instalacji wody w tym domu ale nie dojechały kształtki do hurtowi przez koronoswirusa :/ i tak dłubie inne rzeczy.
Witam. Nie jest powiedziane że będzie miał Pan taka sama średnice. Może być mniejsza (czasem i większa) to zależy od mocy cieplnej jaka ma dostarczyć podłogówka, temperatury zasilania, powrotu, rodzaju cieczy oraz jej prędkości. Zbyt mała średnica powoduje ze prędkość w rurze znacznie wzrasta i powoduje też wzrost strat ciśnienia (znaczący bo prędkość w wzorze jest w kwadracie).
Jeżeli chodzi o punkty odbioru wody to podobnie.. łazienka z toaleta i wanna i druga tak zwana sportowa toaleta i prysznic plus oczywiście kuchnia. Ogrzewanie sama podłogówka ( ok 12 obiegów) jeden rozdzielacz bez dodatkowej pompy. Piec buderus gb072, 14kv
Mam takie pytanie do Ciebie. Jeżeli kotłownia jest w piwnicy, a podłogówkę będę robił na parterze i pierwszym pietrze to czy wystarczy jeden rozdzielacz no. 12 zamontowany w kotłowni? W sumie bedIe jakieś 110 m2 powierzchni. Pytanie jest takie: czy z kotłowni w piwnicy woda bez problemu dotrze na pierwsze piętro? Nie chciał bym montować rozdzielacze gdzieś w pokoju na parterze i pietrze, lecz chciał bym mieć w szóstki w piwnicy.Kotłownia jest z ogrzewania miejskiego . Pozdrawiam.
Zobacz sobie filmik jak w Szwecji to robią na systemie uponor na pewno nie dociskaja rur skrzynka mi narzędziowymi są do tego zaciski i uchwyty do styropianu
Przewag grzybkowych nad kulkowymi jest taka, że jak zajdą kamieniem po dziesięciu latach, to nadal da się je zakręcić. Z tego powodu zmieniono standard na grzybki i podłączenia robi się już na grzybkach. Dłużej utrzymują swoją sprawność. Pozdrawiam i powodzenia w rozwoju kanału!
@@krzysztofstraszewski1169 Dziwne rzeczy. Ja grzybkowe zawory wymieniałem u klienta po 2 latach. Tak zarosły kamieniem, ze się rozleciały, i zatkały wodomierz. Z resztą u siebie również miałem grzybkowy, i byłem zmuszony go wymienić, na kulowy. Więc osobiście wolę kulowe. Do innych nie mam przekonania.
Tak, głównie chodzi o to aby górna część metalowej skrzynki nie oddziaływała na magnesy w rotametrach , ale też tak jak to autor filmu powiedział, żeby można było łatwo go wykręcić w razie zabrudzenia , serwisu itp.
Przecież jest informacja w filmie ze chodzi o ekonomie (po pp tańsze). Dodatkowo pex nie jest super z uwagi na to ze przewężenia są spore na zlaczkach.
Zalezy od producenta rozdzielacza zazwyczaj rotametry montowane sa u góry jeden i drugi rozdzielacz spełnia taka samą funkcje. Wazne jest żeby nie pomylić podejść. Zasilanie na rotametry, powrót na siłowniki. Jeżeli się mylę to niech mnie ktos poprawi. :)
Wszystko zależy jaki jest rozdzielacz ,ten akurat ma rotametry, które będą działały tylko na zasilaniu , przeważnie jest to standard dlatego, że zawory pod siłownik są wtedy na powrocie i woda wracająca z pętli wpływa pod grzybek tego zaworu i tak jest prawidłowo . Jeśli rotametry są na powrotach to analogicznie zawory pod siłownik są na zasilaniu pętli wtedy często się zdarza że przy otwieraniu, lub zamykaniu siłownika pomiędzy grzybkiem a gniazdem zaworu.
ZA MAŁA RURA ZASILANIA I POWROTU!!! Potwierdzam to co ktoś już tutaj napisał wcześniej. Rura PP 32 JEST ZA MAŁA do takiej instalacji!!! Masz tu rozdzielacz 14 sekcji, mówisz, że projektant zalecił rurę 32, tylko jeśli już to raczej na pewno miał na myśli PEX 32x3 a nie PP 32x4.4. Tutaj liczy się średnica wewnętrzna! U mnie jest rozdzielacz 11 sekcji. W moim projekcie była rura PEX 32x3, która ma większą wewnętrzną średnicę od PP 32x4.4 z uwagi na dużo mniejszą grubość ścianki. Przez pomyłkę położyłem rurę PP 32x4.4 stabi tak jak Ty tutaj. Olśniło mnie przed położeniem podłogówki i w porę skontaktowałem się z projektantem - zadałem konkretne pytanie - czy taka rura może zostać. Po przeliczeniu instalacji okazało się, że opory hydrauliczne dla PP 32x4.4 wynoszą 300 Pa/m przy dopuszczalnej wartości 200 Pa/m czyli są aż o 50% większe niż dopuszczalne. PEXa nie chciałem kłaść bo bardzo ciężko się go gnie a nie chciałem złączek z oringami w podłodze. Nie wahałem się i wymieniłem rurę na PP 40x5,5 gdzie opory hydrauliczne wynoszą 100 Pa/m. Tak jak napisałem to wyniki dla rozdzielacza 11 sekcji, dla 14 sekcyjnego będzie jeszcze gorzej! Instalacja oczywiście działać będzie, ale opory to straty! Nie powielajcie takich błędów!!!
He he he i kolejna spierniczona instalacja. Średnica wewnętrzna rury PEX25 lub PEX26 to 20mm. Natomiast średnica wewnętrzna rury PP32 to 21-22mm w zalezności od producenta. W takim układzie jak na tym filmie do rozdzielacza 13 sekcyjnego powinna być poprowadzona rura minimum PEX32 lub PP40 Rury PP mają prawie 2 razy grubsze ścianki od rur PEX, dlatego zawsze dobieramy je o jeden nominał większe, bo średnice wewnętrzne rur PP w tych samych nominałach będą mniejsze od PEX. I tak średnice wewnętrzne rur mniej więcej pokrywają się: PEX16 = PP20 PEX20 = PP25 PEX25 i PEX26 = PP32 PEX32 = PP40 Poza tym po jakiego grzyba automatyka w takiej skrzynce rozdzialacza, skoro ma być tam kocioł kondensacyjny, którego pompa będzie wprost zasilać rozdzielacz? Jest to niepotrzebny wydatek, bo taka instalacja najlepiej pracuje z regulcją pogodową, która znajduje się w kotle + zbalansowanie obiegów przy pomocy rotametrów.
@@marcin84m2 Zasilanie i powrót powinny być poprowadzone rurą o odpowiedniej średnicy wewnętrznej. Jaka powinna być ta średnica to zależy od wymaganego przepływu oraz od długości rur połączeniowych. Wymagany przepływ wynika z ilości pętli podłogówki przy rozdzielaczu oraz wymaganego przepływu poprzez każdą z pętli. Dla rozdzielacza z 13 pętlami grzewczymi, rura PEX32 lub PP40 to jest minimum o ile znów odległość rozdzielacza od kotłowni nie jest zbyt duża. Jeżeli odległość ta będzie miała kilkadziesiąt metrów to trzeba zwiększyć nominały rur i tak PEX40 lub PP50 W domu jednorodzinnym raczej takich długości się nie osiągnie. To tylko jakieś budynki sklepów, hal produkcyjnych itp. Jak byłoby tych pętli 7-8 to wystarczyłaby rura PEX26 lub PP32 Tu podaję prostą zasadę doboru. Normalnie robiąc projekt instalacji, należy to wszystko policzyć. Trzeba policzyć opory oraz prędkości przepływów wody, porównać z liczbami Reynoldsa czy nie wchodzimy w zakres przepływów turbulentnych itd. Ale żeby to policzyć trzeba mieć trochę wiedzy na ten temat. Dla laików w domach jednorodzinnych jest prosta zasada rozdzielacze podłączamy rurami o przekrojach nie mniejszych jak PEX26 lub PP32 przy ok. 7-8 pętlach. Jak pętli jest 8-14 to montujemy rury PEX32 lub PP40 Jeżeli mamy do podłączenia więcej jak 14 pętli to rozbijamy je na 2 oddzielne rozdzielacze, a każdy z nich podłączamy zgodnie z ww zasadą.
@@Alexander-ny5kr Dziękuje Panu za wyczerpującą odpowiedź, buduję dom i właśnie szukam rzetelnych informacji a Pan mi ich udzielił. Pozdrawiam Dużo Zdrowia, Wesołych Świąt.
Tylko że jak na PEX zacisniesz kształtki , kolanka czy inne to i tak zwężana jest dużo bardziej średnica rury PEX więc wszystko jedno czy ten po czy pex
A co ci przeszkadza sytuacja w kraju i co ma do dostawy nie mieszaj ,uzywaj kluczy odpowiednich do śrub 10,13,a nie jakimś kluczem nastawnym ,bo jeżeli pokazujesz jako profesjonalistów to i uzywaj takich narzędzi i nie mieszaj polityki do twojej pracy ,a do wypalania styropianu pod rurki to uzywaj lutownicy z odpowiednio wyprofilowanym drutem grzejczym , dlaczego używasz pakół do uszczelnianie gwintów najlepiej robić to silikonem ,a jeżeli używasz pakół to musisz je jeszcze posmarować uszczelniaczem pokostem i gwinty danej złączki muszą być trochę ścięte pod katem45 stopni jeżeli nie są fabrycznie scięte, I zostaw politykę a bierz się do roboty
Nie widzę tu wtrącania się do polityki...ale widzę gościa który wie co mówi i wie co robi...a ty to musisz ucołowac cały rząd i ue za ten nasz dobrobyt ...skoro taki jebany polityk z ciebie...a co do kluczy to najlepiej używać tych kosmicznych są profesionalne i pasują do wszystkiego a pakuły to nie pastami tylko końskim gównem najlepiej ....a sylikonem to se palce sklej bo głupoty piszesz....
Fajnie zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną tynki potem woda nie przeszkadza przy tynkach można dokładnie wysprzątać i nogi nikt nie złamie teraz można do tynku wyjścia ustawić ile trzeba. Tak że super jest przemyślane.
Krzysztof porządna firma. Wszystko pokazane i dobrze omówione 👍
Super estetycznie i sprawnie Ci to wychodzi tak trzymaj! Masz duza wiedze i bardzo fajnie sie Ciebie slucha Krzysztof oby tak dalej!
Świetna robota. Zarówno instalacja jak i film. Super wszystko tłumaczysz. Wiele rzeczy wykorzystuje w swojej budowie.pozdr
To dobrze że są odbiorcy :) bo inaczej moj kanał byłby bez sensu :) pozdr.
Bardzo pomocny bo świetnie tłumaczysz!
Fajnie ogólnie ale jako instalator proponuje zostać przy wykończeniówce, bo jest wyśmienicie ;)
Siemanko! Mi się podobało😉👍👍👍zdrowych i wesołych 🙏
Cześć pytanie mam czy mozna zgrzewac rurki pp w minusowej temp. zgrzewales moze ?jak myslisz pozdrawiam
Jak zwykle świetny film i robota zdrowych spokojnych świąt Wielkanocnych 😎
A Rotometry mątuje się na górnym kolektorze na zasilaniu czy na Dolnym ? Czy to nie ma znaczenia?
witam mam pytanie ... czy podlogowe ogrzewanie jest przewaznie w ukladzie zamknietym ???bo jesli bylby wyciek to co jakis czas trzeba by bylo wody napuszczac zaworem i na zegarze tez cisnienie by spadalo ???
No hej.
Jak zgrzewasz rury to przed zgrzewem drugiej strony możesz włożyć dwa kawałki izolacji już z kątem 45 stopni jeden kawałek na jedną stronę drugi na drugą a potem środek wypełniasz prostą izolacją.
Super film, będę miał chyba takie samo rozwiązanie choć zastanawiam się nad zasobnikiem ok 120 litrów (rodzina 3 osobowa) z wbudowaną grzałką elektryczną bo zamierzam też w przyszłości zrobić fotowoltaike ok 5 kW to będzie grzanie wody za free. Nagrywaj dalej ze szczegółami :) na pewno wykorzystam to na swojej budowie.
Jak fotowoltaika to lepszy by był osobny zasobnik. Moj znajomy sobie założył potężna instalacje i ma takie nadwyżki ze grzałki w grzejniki drabinkowe wkręca bo mu KW przepadną 😂😂
@@remont4you Tak zasobnik osobny, w salonie może będzie elektryczny cienki kominek na ścianie :) a w łazience drabinka na prąd.
Proponuję zawczasu zrobić projekt kotłowni
@@Polin44 Już na etapie adaptacji projektu zaplanowałem sobie co gdzie będzie rozmieszczone :)
W wielu filmach pytałem Cię o średnicę rurek do wody użytkowej może tu odpowiesz ?? :-)
Co to za szafeczka ?
a da się to po kilku latach wymienić ?
Cześć jaki zakupić rozdzielacz żeby móc sterować temperaturą z każdego pomieszczenia
To nie kwestia rozdzielacza tylko sterowników
Krzysiek człowiek orkiestra 😁
👍👍👍👍
super robota! Czy mógłbyś napisać co to za szafka? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej szerokiej z miejscem na automatykę. Wszędzie mają tylko te wysokie :(
Skąd Ty to wszystko wiesz, co i jak?:) zazdroszczę wiedzy
Elegancka robota.
Ostatnio pytałem o zgrzewarkę. Kupiłem Dextera z Leroya i wszystko ładnie działa.
Jaką piankę niskoprężną polecasz która nie zaschnie po pierwszym użyciu i bedzie można jej używać aż puszka zrobi się pusta?
Przed chwilą tez sie ktos o zgrzewarka pytal i dalej nie pamietam :/ jezeli chodziło piankę to proponuje zainwestować w pistolet do pianki praca o niebo lepsza. A najlepsza wg mnie soudala
👍
Jak zawsze extra i dużo mogę się nauczyć przed zrobieniem mieszkania (:
Jakiej firmy masz zgrzewarkę?
Nie pamietam nagram jak bede pamiętał ;)
Co to za rozdzielacz?
Witam, akurat podobne rzeczy będę robił w przyszłym tygodniu z tym że pierwszy raz w życiu :) a więc mam kilka pytań. Podejście z rozdzielacza do zasobnika średnica 32, a podejście od wodomierza do zasobnika? I później dalej do punktów wodnych? Dodam że będę robił w pexie bo dla amatora będzie to chyba łatwiejszy system do opanowania mimo że droższy. Za odpowiedź z góry dziękuję. Twoje filmy są dla mnie mega pomocne. Pozdrawiam i wesołych świąt.
Siema. Wg mnie wszystko zależy od tego ile masz punktów rozbioru wody. W tym domu jest kuchnia, lazienka, i wc osobne. Ja zaczynam pex26->20->16 bede starał sie tez nagrać co nie co na temat instalacji wody w tym domu ale nie dojechały kształtki do hurtowi przez koronoswirusa :/ i tak dłubie inne rzeczy.
Witam. Nie jest powiedziane że będzie miał Pan taka sama średnice. Może być mniejsza (czasem i większa) to zależy od mocy cieplnej jaka ma dostarczyć podłogówka, temperatury zasilania, powrotu, rodzaju cieczy oraz jej prędkości. Zbyt mała średnica powoduje ze prędkość w rurze znacznie wzrasta i powoduje też wzrost strat ciśnienia (znaczący bo prędkość w wzorze jest w kwadracie).
Jeżeli chodzi o punkty odbioru wody to podobnie.. łazienka z toaleta i wanna i druga tak zwana sportowa toaleta i prysznic plus oczywiście kuchnia. Ogrzewanie sama podłogówka ( ok 12 obiegów) jeden rozdzielacz bez dodatkowej pompy. Piec buderus gb072, 14kv
Mam takie pytanie do Ciebie. Jeżeli kotłownia jest w piwnicy, a podłogówkę będę robił na parterze i pierwszym pietrze to czy wystarczy jeden rozdzielacz no. 12 zamontowany w kotłowni? W sumie bedIe jakieś 110 m2 powierzchni. Pytanie jest takie: czy z kotłowni w piwnicy woda bez problemu dotrze na pierwsze piętro? Nie chciał bym montować rozdzielacze gdzieś w pokoju na parterze i pietrze, lecz chciał bym mieć w szóstki w piwnicy.Kotłownia jest z ogrzewania miejskiego . Pozdrawiam.
Dlaczego instalacje są wykonywane po tynkach? Najpierw instalacje, potem tynki które wszystko przykryją... Są jakieś argumenty"za" taką kolejnością?
W moim regionie tak się robi ja większości inwestycji. Każdy robi jak mu wygodnie pozdrawiam
Darek pierdoła 😂
A nie łatwiej najpierw uzbroić rozdzielacz A następnie to zamontować w skrzynce
Super film. Mam pytanie..jakiej firmy jest rozdzielacz użyty w filmie ? czy byś go polecił ?
Rozdzielacz z rotametrami magnetycznymi firmy Finish-a , dostępny w sprzedaży w firmach Prandelli ,oraz TECE
Zobacz sobie filmik jak w Szwecji to robią na systemie uponor na pewno nie dociskaja rur skrzynka mi narzędziowymi są do tego zaciski i uchwyty do styropianu
Czemu stosujesz zawory kulowe zamiast grzybowych? Przyłącze masz na grzybkach, taki teraz standard. Pozdrawiam
Zawsze takie stosuje. Nie widze przeciwwskazań chyba ze ty znasz jakies ?
Przewag grzybkowych nad kulkowymi jest taka, że jak zajdą kamieniem po dziesięciu latach, to nadal da się je zakręcić. Z tego powodu zmieniono standard na grzybki i podłączenia robi się już na grzybkach. Dłużej utrzymują swoją sprawność. Pozdrawiam i powodzenia w rozwoju kanału!
@@krzysztofstraszewski1169 Dziwne rzeczy. Ja grzybkowe zawory wymieniałem u klienta po 2 latach. Tak zarosły kamieniem, ze się rozleciały, i zatkały wodomierz. Z resztą u siebie również miałem grzybkowy, i byłem zmuszony go wymienić, na kulowy. Więc osobiście wolę kulowe. Do innych nie mam przekonania.
Jaka to firma tego rozdzielacza
Te 10cm to.chyba chodzi o rotametry magnetyczne
Tak, głównie chodzi o to aby górna część metalowej skrzynki nie oddziaływała na magnesy w rotametrach , ale też tak jak to autor filmu powiedział, żeby można było łatwo go wykręcić w razie zabrudzenia , serwisu itp.
Czy podłączenie rozdzielacza jest rura PP stabi glass czy alu?
Pp 32”
Mozna link do skrzynki?
Nie pamietam modelu ale wpisz w internet Prandelli
Dlaczego nie robisz np w PEX tych rur do rozdzielacza? Jest jakiś problem z ich układaniem przy większych średnicach?
Przecież jest informacja w filmie ze chodzi o ekonomie (po pp tańsze). Dodatkowo pex nie jest super z uwagi na to ze przewężenia są spore na zlaczkach.
Witam, mam takie pytanie. Czy jest różnica gdzie są rotametry, góra dół?
Zalezy od producenta rozdzielacza zazwyczaj rotametry montowane sa u góry jeden i drugi rozdzielacz spełnia taka samą funkcje. Wazne jest żeby nie pomylić podejść. Zasilanie na rotametry, powrót na siłowniki. Jeżeli się mylę to niech mnie ktos poprawi. :)
@@remont4you u mnie właśnie zrobili siłowniki na górze i boję się, że jak będę chciał wstawić siłowniki termoelektryczne, to się nie zmieszczą.
@@remont4you Krzysiu zasilanie nie zawsze na rotametry i nie zawsze są one na zasilaniu... Pozdrawiam Paweł
Wszystko zależy jaki jest rozdzielacz ,ten akurat ma rotametry, które będą działały tylko na zasilaniu , przeważnie jest to standard dlatego, że zawory pod siłownik są wtedy na powrocie i woda wracająca z pętli wpływa pod grzybek tego zaworu i tak jest prawidłowo . Jeśli rotametry są na powrotach to analogicznie zawory pod siłownik są na zasilaniu pętli wtedy często się zdarza że przy otwieraniu, lub zamykaniu siłownika pomiędzy grzybkiem a gniazdem zaworu.
Czy w zwykłej niskiej skrzynce rozdzielacza też zmieszczę sterowanie?
14 obwodów to za dużo jak na 1 rozdzielacz, są dostępne ale to już przegiecie
Przy sterowaniu rzadko się zdążą żeby wszystkie sekcje chodziły jednocześnie
Wszystko zależy jakie te obwody są długie :)
Cześć mam pytanie jak mogę ruszyć wkładki termostatyczne w rozdzielaczu bo nie pracują nie mogę wcisnąć tej iglicy
Nie prościej dawać jeden zawór kątowy zamiast bawić się w kolanka nyplowe?
Prościej
Część. Jakiej firmy rozdzielacze polecasz?
Zazwyczaj kupuje prandelli ale jak dl mnie to chyba jeden czort
ZA MAŁA RURA ZASILANIA I POWROTU!!! Potwierdzam to co ktoś już tutaj napisał wcześniej. Rura PP 32 JEST ZA MAŁA do takiej instalacji!!! Masz tu rozdzielacz 14 sekcji, mówisz, że projektant zalecił rurę 32, tylko jeśli już to raczej na pewno miał na myśli PEX 32x3 a nie PP 32x4.4. Tutaj liczy się średnica wewnętrzna! U mnie jest rozdzielacz 11 sekcji. W moim projekcie była rura PEX 32x3, która ma większą wewnętrzną średnicę od PP 32x4.4 z uwagi na dużo mniejszą grubość ścianki.
Przez pomyłkę położyłem rurę PP 32x4.4 stabi tak jak Ty tutaj. Olśniło mnie przed położeniem podłogówki i w porę skontaktowałem się z projektantem - zadałem konkretne pytanie - czy taka rura może zostać. Po przeliczeniu instalacji okazało się, że opory hydrauliczne dla PP 32x4.4 wynoszą 300 Pa/m przy dopuszczalnej wartości 200 Pa/m czyli są aż o 50% większe niż dopuszczalne. PEXa nie chciałem kłaść bo bardzo ciężko się go gnie a nie chciałem złączek z oringami w podłodze. Nie wahałem się i wymieniłem rurę na PP 40x5,5 gdzie opory hydrauliczne wynoszą 100 Pa/m. Tak jak napisałem to wyniki dla rozdzielacza 11 sekcji, dla 14 sekcyjnego będzie jeszcze gorzej! Instalacja oczywiście działać będzie, ale opory to straty! Nie powielajcie takich błędów!!!
Jak zamontować?Najlepiej poprawnie... 👷
He he he i kolejna spierniczona instalacja. Średnica wewnętrzna rury PEX25 lub PEX26 to 20mm. Natomiast średnica wewnętrzna rury PP32 to 21-22mm w zalezności od producenta. W takim układzie jak na tym filmie do rozdzielacza 13 sekcyjnego powinna być poprowadzona rura minimum PEX32 lub PP40
Rury PP mają prawie 2 razy grubsze ścianki od rur PEX, dlatego zawsze dobieramy je o jeden nominał większe, bo średnice wewnętrzne rur PP w tych samych nominałach będą mniejsze od PEX.
I tak średnice wewnętrzne rur mniej więcej pokrywają się:
PEX16 = PP20
PEX20 = PP25
PEX25 i PEX26 = PP32
PEX32 = PP40
Poza tym po jakiego grzyba automatyka w takiej skrzynce rozdzialacza, skoro ma być tam kocioł kondensacyjny, którego pompa będzie wprost zasilać rozdzielacz? Jest to niepotrzebny wydatek, bo taka instalacja najlepiej pracuje z regulcją pogodową, która znajduje się w kotle + zbalansowanie obiegów przy pomocy rotametrów.
Czyli zasilanie i powrót to powinien być PEX 32 lub PP 40. Pozdrawiam
@@marcin84m2 Zasilanie i powrót powinny być poprowadzone rurą o odpowiedniej średnicy wewnętrznej. Jaka powinna być ta średnica to zależy od wymaganego przepływu oraz od długości rur połączeniowych.
Wymagany przepływ wynika z ilości pętli podłogówki przy rozdzielaczu oraz wymaganego przepływu poprzez każdą z pętli.
Dla rozdzielacza z 13 pętlami grzewczymi, rura PEX32 lub PP40 to jest minimum o ile znów odległość rozdzielacza od kotłowni nie jest zbyt duża. Jeżeli odległość ta będzie miała kilkadziesiąt metrów to trzeba zwiększyć nominały rur i tak PEX40 lub PP50
W domu jednorodzinnym raczej takich długości się nie osiągnie. To tylko jakieś budynki sklepów, hal produkcyjnych itp.
Jak byłoby tych pętli 7-8 to wystarczyłaby rura PEX26 lub PP32
Tu podaję prostą zasadę doboru. Normalnie robiąc projekt instalacji, należy to wszystko policzyć. Trzeba policzyć opory oraz prędkości przepływów wody, porównać z liczbami Reynoldsa czy nie wchodzimy w zakres przepływów turbulentnych itd. Ale żeby to policzyć trzeba mieć trochę wiedzy na ten temat. Dla laików w domach jednorodzinnych jest prosta zasada rozdzielacze podłączamy rurami o przekrojach nie mniejszych jak PEX26 lub PP32 przy ok. 7-8 pętlach. Jak pętli jest 8-14 to montujemy rury PEX32 lub PP40
Jeżeli mamy do podłączenia więcej jak 14 pętli to rozbijamy je na 2 oddzielne rozdzielacze, a każdy z nich podłączamy zgodnie z ww zasadą.
@@Alexander-ny5kr Dziękuje Panu za wyczerpującą odpowiedź, buduję dom i właśnie szukam rzetelnych informacji a Pan mi ich udzielił. Pozdrawiam Dużo Zdrowia, Wesołych Świąt.
Projekt na podłogówke robił a nie wiedzial jaka będzie kotłownia i rozdzialacze
A co ma projekt podlogowki do kotłowni ?
Ale pp 32 ma tylko 1mm większą średnice nominalna niż pex 25
To chyba nie jest aż tak wielka różnica
Tylko że jak na PEX zacisniesz kształtki , kolanka czy inne to i tak zwężana jest dużo bardziej średnica rury PEX więc wszystko jedno czy ten po czy pex
A jakiej średnicy rura zas na tyle sekcji
Orginał
A co ci przeszkadza sytuacja w kraju i co ma do dostawy nie mieszaj ,uzywaj kluczy odpowiednich do śrub 10,13,a nie jakimś kluczem nastawnym ,bo jeżeli pokazujesz jako profesjonalistów to i uzywaj takich narzędzi i nie mieszaj polityki do twojej pracy ,a do wypalania styropianu pod rurki to uzywaj lutownicy z odpowiednio wyprofilowanym drutem grzejczym , dlaczego używasz pakół do uszczelnianie gwintów najlepiej robić to silikonem ,a jeżeli używasz pakół to musisz je jeszcze posmarować uszczelniaczem pokostem i gwinty danej złączki muszą być trochę ścięte pod katem45 stopni jeżeli nie są fabrycznie scięte, I zostaw politykę a bierz się do roboty
Nie widzę tu wtrącania się do polityki...ale widzę gościa który wie co mówi i wie co robi...a ty to musisz ucołowac cały rząd i ue za ten nasz dobrobyt ...skoro taki jebany polityk z ciebie...a co do kluczy to najlepiej używać tych kosmicznych są profesionalne i pasują do wszystkiego a pakuły to nie pastami tylko końskim gównem najlepiej ....a sylikonem to se palce sklej bo głupoty piszesz....