Jak vznikají peníze (proč banky tisknou peníze a ostatní nemohou)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2024
  • Peníze vznikají jako závazky mezi bankou a dalším subjektem. Motorem tvorby peněz jsou komerční banky, které poskytují úvěry. Centrální banky se pouze mohou snažit ovlivnit množství tištěných peněz, role např. České národní banky je tak poměrně omezená.
    Portál: www.rozumnyinv...
    Kurz finanční svobody: rozumnyinvesto...
    Video má výhradně výukový či informační charakter. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství či finanční poradenství. Ve videu mohou zaznít myšlenky či tvrzení ohledně budoucnosti. Tyto nejsou předpověďmi a realita se bude pravděpodobně lišit. Video obsahuje subjektivní názory autora. Usiluji o to prezentovat co nejkvalitnější informace, přesto nejsem schopen garantovat jejich přesnost a úplnost. Neposkytuji žádnou z hlavních či vedlejších investičních služeb vyjmenovaných v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu č. 256/2004 Sb.
    Ing. Jindřich Pokora, M.A.

Комментарии • 55

  • @jancermak7811
    @jancermak7811 Год назад +1

    diky za video 👍 ono je dobré si tyhle věci uvědomit a opakovat

  • @martindrab4298
    @martindrab4298 Год назад +13

    Popravdě, toto vysvětlení, proč banky mohou vytvářet peníze a ostatní ne, mi přijde dost nelogické (resp. neplyne z faktů řečených ve videu). Banka IMHO může tvořit nové (státní) peníze, protože na tuto činnost má povolení od příslušného orgánu a slibuje, že se při jejich tvoření bude řídit určitými pravidly. Zdůvodnění ve videu na mě působí trochu jako "protože banka vede účetnictví tak, jak jej vede, může vytvářet peníze", což tak trochu vidím jako obrácení příčiny a důesledku.

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад

      Ono vysvětlení proč banka může vytvářet peníze je prosté. Stát má monopol na peníze, který si udržuje ozbrojenýma složkama a banka licenci, kterou jí stát udělil. Z pohledu ekonomie je jedno, jestli peníze vytvořila banka, nebo jestli si je natisknul nějakej Pepík na tiskárně. Způsobí to inflaci a přecenění všech statků v ekonomice. Přecenění není rovnoměrné, ale šíří se podle Kantilonova efektu. Je to stejná zlodějina, jako když dříve panovníci zlehčovali zlaté mince ředěním s mědí, akorát že banka to může dělat legálně, zatímco když to udělám já, tak je to zločin, který má vyšší trestní sazbu než znásilnění dítěte. A důvod? Politikům vyhovuje, když mohou utrácet peníze, které nemají. Vybírat daně je náročné. Okrádat občany tiskem peněz je snadné...

    • @AkcieSJindrichem
      @AkcieSJindrichem  Год назад +1

      Martine, díky za příspěvek. Licence od státu či národní banky komerční banku opravňuje k jistému způsobu účetnictví, který umožňuje tvorbu peněz. Účetnictví je pouze způsob vyjádření toho, co se skutečně děje.

  • @martineyberger5819
    @martineyberger5819 Год назад

    Toto vysvětlení je chybné. Je úplně jedno, jestli do záhlaví rozvahy napíšete "banka" nebo "Tonda Vonásek". Jakmile slíbím sousedovi peníze (ekvivalentní příslibu úvěru v bance), vzniká vklad (soused má u mne peníze, dokud si neobjedná bagr). Jakmile soused bagr koupí, dostane je někdo jiný, kdo si je uloží, někomu půjčí atd. Nakreslete si to, je to stejné. Peníze ve smyslu schopnosti utrácet vytvoří každý, kdo je půjčí. Rozdíl je hlavně v objemech. Banky disponují velkými objemy vkladů a úvěrů, "pivo na futro" objem peněz nevytrhne.

    • @AkcieSJindrichem
      @AkcieSJindrichem  Год назад

      Dobrý den, díky za sdílení. Bohužel, Vaše vysvětlení je chybné.

  • @bubeniczech9994
    @bubeniczech9994 Год назад +5

    Především, my vůbec nepoužíváme peníze, ale používáme měnu. Penězmi bylo například zlato, které mělo hodnotu samo o sobě a měna fungovala jen jako závazek na vyplacení peněz. Dnešní měny už žádnými penězi kryté nejsou.
    Jedním ze základních kritérií peněz je to, že jsou uchovatelem hodnoty. Měna žádným uchovatelem hodnoty není. Zlatá mince si svoji kupní sílu uchovává napříč dekádami. Pro měny to neplatí. Fiat měny jsou odpad, který za 20-30 let ztratí minimálně polovinu kupní síly, nebo i mnohem víc. Proto je tak důležité investování, protože nemáme žádné kvalitní peníze, ve kterých by šlo spořit. Když si člověk spoří ve zlatých mincích, tak si kupní sílu udrží. Když si budete spořit ve fiatové měně, tak budete všem sponzorovat levné hypotéky a v důchodu zjistíte, že se vám uchoval jen zlomek kupní síly z nominální hodnoty, kterou jste si naspořili.

    • @tomas8773
      @tomas8773 Год назад +1

      A zlato má jakou hodnotu? Jde jen o důvěru že tu zlatou mincí prodám nějakému jinému blaznovi. Podobný princip jako měny.

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад +5

      @@tomas8773 Má takovou hodnotu, jakou mu přisoudí lidé na volném trhu. Spíše bych se díval na to jakou, má kupní sílu. Zatímco kupní síla fiat měn za posledních 50 let spadla o více než 90%, kupní síla zlata je víceméně pořád stejná.
      Za unci zlata dnes přežijete 1-2 měsíce, což byste přežil i před 50, 500 nebo 5000 lety, zatímco pokud se budeme bavit o dolarech nebo librách, tak to co by vám před 50-100 lety stačilo na měsíc, to máte dnes tak na den. Koruna nebo euro na tom není o nic lépe.
      Dokonce existují studie, které ukazují že průměrná životnost fiat měny je cca 27 let a 100% fiat měn historicky selhalo a jejich cena klesla na 0.
      Zatímco hodnota fiat měny klesne k nule za desítky let, zlato si svoji hodnotu udržuje přes 5000 let.
      Například ve Výmarské republice se za zlatou Marku dal koupit činžovní dům, zatímco papírovými penězi se topilo v kamnech, protože byly levnější než palivové dřevo.
      Sám si vyberte, co lépe uchová hodnotu vaší odvedené práce, já mám jasno 😉

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад

      Nemluvě o tom, že při držení měny neustále nesete riziko protistrany, protože digitální peníze mají hodnotu pouze v případě, že vám banka dovolí udělat transakci a hotovost má hodnotu jen do té doby, dokud jí stát vynucuje jako zákonné platidlo. U zlata žádné riziko protistrany neexistuje, pokud ho máte ve vlastním držení, protože má globální likviditu a kdykoliv jste schopný ho prodat kdekoliv na světě a nikoho se nemusíte ptát na svolení 🤷

    • @tomas8773
      @tomas8773 Год назад

      @@bubeniczech9994 to ano ale zlato nemá žádný výnos

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад +3

      @@tomas8773 V rostoucí ekonomice má střadatel výnos z růstové deflace, pokud spoří tvrdé "peníze" namísto inflační měny.
      Výnos z investic je vyvážen rizikem ztráty kapitálu. Já se nevyjadřoval k investicím, ale k penězům, jejich funkci a k tomu, že dnes už se peníze nepoužívají, aniž by si toho vůbec někdo všiml...

  • @vaclavsimunek4503
    @vaclavsimunek4503 Год назад +2

    Myslím, že zde chybí ten koncept toho, že nové peníze vznikají dle mého hlavně pomocí úroků. Prostě a jednoduše banka si půjčí 10Kč od třeba národni banky, aby měla kapitál, ale musí vrátit 11Kč. Nám ho půjčí za 12Kč, ale v účetní knize banky už je to aktivum 12, ale pasivum 11, přičemž vzniklo jen 10 korun na začátku. Nicméně všechny ty subjekty to nějak evidují, ale banky obchodují i se svými pasivy, jako přeprodávaji úvěry atd. Ve skutečnosti se celý systém drží nad vodou jen novým půjčováním, aby se zaplatil předchozí dluh. Chápu to dobře?!

    • @vladimirnovotny1111
      @vladimirnovotny1111 Год назад

      Poslední věta je správně

    • @AkcieSJindrichem
      @AkcieSJindrichem  Год назад

      Dobrý den, Václave,
      dle mého vnímání úroky nehrají nejvýznamnější roli, aspoň ne ve smyslu, jaký popisujete. Stěžejní je výše úvěru od komerčních bank, protože to je největší část nově vytvořených peněz. Na druhé straně inflace byste mohl argumentovat, že vyšší sazby tlumí kapitálové investice, což přispívá k redukci nabízeného množství zboží a služeb, a tedy tlaku na vyšší inflaci. ... Kapitál banky je vlastní kapitál akcionářů, který si nelze "půjčit od národní banky". Půjčka je vždy závazek.

    • @jarolavh981
      @jarolavh981 Год назад

      berte to tak že banka v momentě podpisu smlouvy peníze nemá. mimo bankovní rezervy tj. asi 2.5 procenta která musí fyzicky vlastnit. Až to vše teprve zúčtuje tak peníze vzniknou, tedy jedničky a nuly. tudíž při podpisu smlouvy si půjčujete to co neexistuje!

  • @jancermak7811
    @jancermak7811 Год назад

    Jestli to správně chápu, banka se ode mě liší tím, že má právo vytvořit dlužníkovi účet a na ten "připsat" peníze, které nemá. Dřív se to dělalo tak, že banka vydala cenný papír (I promise to pay the bearer), dneska peníze připíše. Já mohu sice také půjčit peníze, ale musím je mít všecky. Proto lichvář účtuje vysoký úrok, protože on musí ty peníze mít všecky a banka ne. (a samozřejmě i z jiných důvodů). Disclosure: nejsem lichvář 🙂

  • @financnifitness2583
    @financnifitness2583 Год назад +2

    Dobrý den, už jen ten popisek...banky netisknou peníze. Emisní monopol má na bankovky POUZE ČNB. Ta emituje peníze na MEZIBANKOVNÍ TRH, nikoli do ekonomiky. Do ekonomiky je emitují ostatní banky prostřednictvím úvěrů, :).
    Přikládám i odkaz na vysvětlení přímo od ČNB: ruclips.net/video/S-dqaxSTZKQ/видео.html

    • @vladimirnovotny1111
      @vladimirnovotny1111 Год назад +6

      Běžte radši do fitka. Každý to pochopil kromě vás. Tento pojem se běžně používá a každý chápe, jak je to myšleno

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад +4

      A kdo se baví o bankovkách? Řeč je o tom, co obíhá v ekonomice a to jsou z více než 90% fiat měny v digitální podobě, které emitují komerční banky. Podíl hotovosti v oběhu je marginální.
      Když chcete dělat chytrou, tak ani hotovost netiskne ČNB, ale tiskne ji tiskárna cenin na základě požadavků ČNB. Stejně tak komerční banky emitují měnu na základě kritérií, která stanovuje ČNB, takže to je ta žába na prameni, která rozhoduje o tom, za jakých podmínek se bude nová měna uvolňovat do oběhu.

    • @qlukasx
      @qlukasx Год назад

      @@bubeniczech9994 Prvy komentar, ktory sa tyka nazvu videa je absolutne spravny. Na tvoju otazku hned v uvode, kto sa bavi o bankovkach? ... je jednoducha odpoved ... digitalna mena sa netiskne ...
      A skor ty sa tu snazis robit chytrym, lebo v prvom komentari sa nepise, ze CNB bankovky tiskne, ale ze ich emituje.

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад

      @@qlukasx Tisk penez je eufemismus. Kazdy vi, co se tim mysli. Je to vyraz, ktery bezne pouzivaji i odbornici, takze na chytraka si tady hrajes akorat tak ty...

    • @AkcieSJindrichem
      @AkcieSJindrichem  Год назад

      Dobrý den,
      komerční banky vytváří peníze. Vy mluvíte pouze o oběživu. Sorry

  •  Год назад

    Pokud mi banka půjčí peníze na úvěr, tak i když mi založí účet v jejich bance, neznamená to, že mají 2x tolik peněz. Prostě ty peníze mi půjčili, takže už je nemají.

    • @vladimirnovotny1111
      @vladimirnovotny1111 Год назад +5

      Jak to myslíte 2x tolik peněz? Pokud si chcete vzít úvěr, tak banka vytvoří účetní položku a to jsou nové peníze v systému. Banku zajímá jen úrok. Banka nepůjčuje "svoje" peníze nebo peníze klientů, ale vytvoří nové (ve většině případů)

    • @davidsk8558
      @davidsk8558 Год назад +2

      @@vladimirnovotny1111 a to je ten bordel

    • @vladimirnovotny1111
      @vladimirnovotny1111 Год назад +2

      @@davidsk8558 někde jsem četl výrok " kdyby lidé věděli,jak funguje bankovnictví, tak by druhý den začala revoluce" nebo nějak tak. A proto je moje největší pozice bankovní sektor :D

    • @tomas8773
      @tomas8773 Год назад

      ​@@davidsk8558 a proč by to měl být jako bordel?

    • @tomas8773
      @tomas8773 Год назад

      ​@@vladimirnovotny1111 banky už fungují stovky let. Úvěrování a tím v, tváření peněz je jejich povinnost a je to rolí bank v ekonomice.

  • @orjask
    @orjask Год назад

    Toto video je zavádzajúce, bežná komerčná banka “netlačí” peniaze, či už fyzické alebo elektronické … ak banka chce poskytnúť úver, musí tie peniaze už mať (napr. z vkladov) alebo si ich inde požičať. Jediný, kto ovplyvňuje množstvo peňazí, sú centrálne banky!

    • @vladimirnovotny1111
      @vladimirnovotny1111 Год назад +2

      Video není zavádějící. To, o čem píšete vy, je naopak nesmysl ;-)

    • @jancermak7811
      @jancermak7811 Год назад

      komercni banka pravě že ty peníze nemá. musí jich mít jenom malou část. (frakční bankovní systém)

    • @xb1t2mm3ujf2
      @xb1t2mm3ujf2 Год назад

      Akorá že vůbec. Video není zavádějící, tady si to poslechněte přímo od ČNB ruclips.net/video/S-dqaxSTZKQ/видео.html

    • @orjask
      @orjask Год назад

      @@xb1t2mm3ujf2 Chápem, ale toto je len dočasný jav - banka v prvom kroku cez úver požičia spotrebiteľovi nejakú sumu X, avšak v druhom kroku spotrebiteľ tento úver spláca ... takže peniaze v konečnom dôsledku nevzniknú. Takže ak banky dočasne chŕlia úvery vo veľkom, tak vzniká efekt väčšieho množstva peňazí v obehu, ale nakoniec to každého dlžníka a aj trh ako taký dobehne. A to zámerne obchádzam tému úrokov, ktoré dlžník musí splatiť navyše ... tzn. bez "tlačenia nových peňazí" a bez osobných alebo korporátnych krachov, kedy sa pohľadávky len tak odpíšu do straty by celý monetárny systém skolaboval.

    • @diablosw
      @diablosw Год назад

      I tady se o tom mluvi.... ruclips.net/video/qUcgqcYnGUk/видео.html hnedle ze zacatku. Tedy video neni rozhodne zavadejici.

  • @oyunbitirici6678
    @oyunbitirici6678 Год назад

    Only PapayaHub offers good returns from investments in webcam on reliable networks like Bitcoin. And I don't see the point of working with risky assets...

  • @soloturk3612
    @soloturk3612 Год назад

    Guys, why aren't you talking about PapayaHub?