@@chrisp4028 Jó bizony és hasznos, pláne ha ért hozzá az ember mint te. :-) kérdés, ha lehet, 0V aksi ami nem kezdi el venni a töltést a powerbank töltőjéről, azt bikáznám pár percig atx táp 5V az gáz? Utána már talán venné a töltést. 0.1V lemerült az felvette simán, illetve a hegesztési pontok maradványait lecsiszolod, vagy hagyod a + és - oldalon ami lehet ilyen 1mm magas kis sorja?
@@peltarlendori7027 Nem bikazok, ha már alap töltés nem megy bele, nem szenvedek, később ezek miatt kell szerelgetni az összerakott csomagot, most amit csinálok videót, nagyon sok cellát kell cserélnem, szerencsére van tartalék bőven...
@@peltarlendori7027 A hegesztesi maradvanyokat kis műszerész fogóval csipkedem le, de van műszerész csiszolóm is, amit inkább csak a pozitív oldalon használnék, negatív oldalon nagyobb gyakorlat kell hogy biztomságos maradjon a cella! Cellánként 0.15mm ónozott réz drót a legjobb mint biztosíték! Ez új tapasztalat! 0.2mm (5A) kicsit sok, 0.1mm(1.3A) nehéz dolgozni és könnyen sérül!
Nem csak hűtőborda, hanem doboz is kell, mert hálózati fesz van a nyák alján, a csatlakozókon és az aktív elemen, esetleg a hűtőbordán is. Amelyik fogyasztó maga is tartalmaz aktív teljesítményszabályozást, annak nem biztos hogy használ egy fázishasításos külső szabályzó.
Jók ezek a triacos szabályzók, be is vásároltam belőlük aliról, amikor még kánaán volt. Annyi, hogy érdemes volt kicserélni a triacot, BTB24-re, mert folyton hamisítottat raktak bele, viszont volt benne egy trimmer, az alsó küszöbfeszültség beállításához, jó dolog, ebbe azt nem láttam. Mindezt egy KV áráért. Mikrosilvertől kérdezném: Az első halálközeli áramütésen hány éves korodba estél át? //én14 remélem nyertem 😀
Itt komoly hibák vannak a videóban mérés (és magyarázat) terén. Ez egy un. triakos fázishasító áramkör. Ha rátennétek szkópot látszódna milyen áram és feszültség jelalakok vannak a terhelésen. Nagyon nem szokványos jelek, hisz a triaknak be is kell gyújtani meg ki is kell oltódnia amikor szabályoz, és nincsenek meg a teljes periódusok sem áramban sem feszben. Ezt egy hagyományos teljesítménymérő, egy fali dugasz teljesítménymérő ezt nem tudja korrekten megmérni, nem ilyen jelalakokra van kitalálva! Ehhez komolyabb műszerezettség kell, ami eme jelalakokat korrekten meg tudja mérni és számítani tud vele. Amit ilyenkor leolvastok pl fázisszög gyanánt az teljesen valótlan érték, azt ebben az esetben így nem lehet megmérni (sőt értelmezni se igazából). Azaz pl egy 0.2 cosfi nem azt jelenti, hogy annyival rosszabb hatásfok hogy az áram és fesz fázisszöge ennyivel eltér, mint pl egy induktív kapacitív terhelésnél, hanem hogy a tirisztor hogy dolgozik. Egy ilyen vonalizzó kb ohmikusnak tekinthető, kb a cosfi 1 rajta, - részterhelésnél is meg teljes terhelésnél is - ezt itt tejesen másképpen kell értelmezni. Itt a fázisszög teljesen mást fog meghatározni, mint a hétköznapi életben a fogyasztásra értünk, de ezt megérteni kicsit több kell mint ez a pár sor, és bele kell menni az elméletébe (gyújtási szög, stb).
Jó volt ez a kísérlet, ez a láthatatlan dugó is jó, csak néha szikrázik.. -------- Mikrosilvernek van a konnektoros fogyasztásmérője, na nekem is van egy olyan, van egy laptop töltő 90W amit ha beledugok nem mutat fogyasztást, pedig tölt a laptop és közben még megy is. Eddig bármi mást beledugtam és ezután is, méri a fogyasztást. Ennél nem mutatja, csak hogy 236V 50Hz de 0.00W végignyomkodtam, menet közben a laptopot kihúztam, rögtön lekapcsolt mert az aksija harmat gyenge, visszadugtam megy a laptop, tölt, de ez semmit nem mutat fogyasztásnak, na ez hogyan lehetséges, más laptoptöltő fogyasztását mutatja 45W körül ennél is kéne 50-60W körül mutatnia.
10:53 azért nem mindegy hogy 1000V-on 10A ami 10kW vagy 1V-on 10A ami csak 10W... elég sok sületlenség volt ebben a videóban. de szeretem a videóidat, mert 99%-ban mindig valami újat mondasz. Én annyit tennék hozzá ehhez a videóhoz, ha túltermelés van akkor egy PWM vezérlés jobb ötlet, mint a levegőt fűteni (télen az is hasznos, de nyáron amikor tényleg valószínűbb a felesleg, akkor nem annyira kívánatos a helyiség fűtése). Pld: egy vezérlő áramkör, ami adott körülményeknél, a napelem kimenetét csapolja meg és vezeti azt teszem én a bojlerbe, vagy egy peltier elembe hogy a hűtő hűtésére rá segítsen pld. Kinek mi a kívánatos célterület.
Erre Mikrosilver tudna válaszolni, de szerintem alkalmas, főleg, ha ómikus fogyasztót használsz róla, mint pl. bojler fűtőszál. Egy motornál már más a helyzet szerintem, ott nem lesz jó szerintem.
Szia Ungi Zsolt!érdeklődnék hogy sikerült-e a bojler teljesítményét szabályozni? Ha igen hova költötted a kütyüt? közvetlenül a fűtőszál elé vagy maga a bojler bemenetéhez? Köszi
@@moleszzsolesz6389 Szia. Sajnos még nem jutottam el odáig, de szerintem a bemenetre, mivel ha felmelegszik a bojler, a szabályzó meg tudja szakítani az áramkört.
"Más": Ma kertvárosból volt egy olyan bejelentésem hogy a digit vezérlésű hűtőgép megbolondult, a monitorral együtt, "mert az áramszolgáltató által mért tápfesz átagban 248 volt volt..."(hangsúlyoznám: a bejelentő ügyfél elmondása alapjan) a túlzott napelem túltermelések miatt.....,🤭🤣😜 Vigyázzatok Ti is, nehogy ki nyíljon a hajdu híting elementje....🤪😁
Adott ellenállás esetén - mégha az változó is, mint a fűtőszál - az áram és a feszültség viszonya kötött: I=U/R. Egy 230 V-os fűtőbetétre 24 V-ot kötve minimális áram fog folyni. Nem fog annyit fűteni korlátozó ellenállásként, mint normál működés közben. Áramkorlátként egy soros ellenállás akkor alkalmas, ha a bemenő feszültség fix, a fogyasztó ellenállása változik, mert maximum a rövidzárlati áram folyhat, ha a fogyasztó zárlatos. Adott számú napelemnél a feszültség nem nagyon változik a napfénytől, de, ha tesztelés miatt kétszer annyi napelemet kötünk sorba, akkor nem fog megvédeni egy fix és rosszul méretezett ellenállás. Emellet fogyasztása is van normál üzemben, ezért nem gazdaságos. Feltételezem, hogy az inverterek védik magukat, ha túl nagy terhelés lenne rajtuk, ezért nem értem, hogy invertereknél hol és mit kell korlátozni. A terhelés áramát valószínűleg nem kell, a napelem oldalról gazdaságtalan, az akku felöl is remélhetőleg van védelem és gazdaságtalan a külső korlát.
Nézd meg Mikrosilver csatornáján, talán 3 videó is van róla, hogy a felesleget használja el ohmikus fogyasztón télen, napsütésben. Azt ne felejtsük el, hogy egy hőszivattyú hatásfoka függ a külső hőmérséklettől. Teljesen más lesz az SCOP +10 °C ben, és -20 °C nál. Adóthat olyan helyzet, hogy jobban jársz az olajradiátorral, mint a hőszivattyúval.
@@fodor801 -20 azért nem jellemző a -15 is elvétve kiegészítésnek ágymelegitok garmadája áll rendelkezésre ezáltal a hőszivattyú cél hőmérséklete lejjebb vehető.
Pontosítsunk, halálos, vagy komoly baleset ne legyen, kell a nézettség és a móka meg nekünk. Minimális balesetek nélkül gyakorlatilag semmit sem lehet megúszni az életben, ez sajnos itt is igaz. Ha mindent 100% előírtak szerint csinálnának roppant unalmas lenne, meg lehet még a kereket sem találtuk volna fel. Ésszel de kell egy picit mindig kockáztatni ha megérheti az adott eredmény. Viszont van a videó elején a figyelmeztetés, hogy ha nem tudod mit csinálsz, nem értesz hozzá, ne másold, ez veszélyes üzem.. kísérleti.
Szia!
Ismét jó volt és tanulságos!
Szép napot!
Ügye mennyivel jobb nézni, mint csinálni. Jó ez ebben az esetben igaz, van olyan amit jobb csinálni mint nézni, ahogy más csinálja.
@@peltarlendori7027 Szeretem csinalni ezeket, amennyiben van rá időm.
Szerintem jó hobby! :)
@@chrisp4028 Jó bizony és hasznos, pláne ha ért hozzá az ember mint te. :-) kérdés, ha lehet, 0V aksi ami nem kezdi el venni a töltést a powerbank töltőjéről, azt bikáznám
pár percig atx táp 5V az gáz? Utána már talán venné a töltést. 0.1V lemerült az felvette simán, illetve a hegesztési pontok maradványait lecsiszolod, vagy hagyod a + és - oldalon ami lehet ilyen 1mm magas kis sorja?
@@peltarlendori7027 Nem bikazok, ha már alap töltés nem megy bele, nem szenvedek, később ezek miatt kell szerelgetni az összerakott csomagot, most amit csinálok videót, nagyon sok cellát kell cserélnem, szerencsére van tartalék bőven...
@@peltarlendori7027 A hegesztesi maradvanyokat kis műszerész fogóval csipkedem le, de van műszerész csiszolóm is, amit inkább csak a pozitív oldalon használnék, negatív oldalon nagyobb gyakorlat kell hogy biztomságos maradjon a cella!
Cellánként 0.15mm ónozott réz drót a legjobb mint biztosíték!
Ez új tapasztalat!
0.2mm (5A) kicsit sok, 0.1mm(1.3A) nehéz dolgozni és könnyen sérül!
Nem csak hűtőborda, hanem doboz is kell, mert hálózati fesz van a nyák alján, a csatlakozókon és az aktív elemen, esetleg a hűtőbordán is. Amelyik fogyasztó maga is tartalmaz aktív teljesítményszabályozást, annak nem biztos hogy használ egy fázishasításos külső szabályzó.
Majd ha baj lesz meggondolja!
Triakos teljesítményszabályzóról van itt szó, ez az un. "fázishasítás" 🙂
Annak jobban örülnék ha "tuskóhasítást" tudna, ráadásul ennyi pénzért ajándék lenne.
egy inverter hogyan viseli a triakos szabályozást?
mosógép teljesítményét szeretném levenni fűtésnél.
Jók ezek a triacos szabályzók, be is vásároltam belőlük aliról, amikor még kánaán volt.
Annyi, hogy érdemes volt kicserélni a triacot, BTB24-re, mert folyton hamisítottat raktak bele, viszont volt benne egy trimmer, az alsó küszöbfeszültség beállításához, jó dolog, ebbe azt nem láttam.
Mindezt egy KV áráért.
Mikrosilvertől kérdezném: Az első halálközeli áramütésen hány éves korodba estél át? //én14 remélem nyertem 😀
Itt komoly hibák vannak a videóban mérés (és magyarázat) terén. Ez egy un. triakos fázishasító áramkör. Ha rátennétek szkópot látszódna milyen áram és feszültség jelalakok vannak a terhelésen. Nagyon nem szokványos jelek, hisz a triaknak be is kell gyújtani meg ki is kell oltódnia amikor szabályoz, és nincsenek meg a teljes periódusok sem áramban sem feszben. Ezt egy hagyományos teljesítménymérő, egy fali dugasz teljesítménymérő ezt nem tudja korrekten megmérni, nem ilyen jelalakokra van kitalálva! Ehhez komolyabb műszerezettség kell, ami eme jelalakokat korrekten meg tudja mérni és számítani tud vele. Amit ilyenkor leolvastok pl fázisszög gyanánt az teljesen valótlan érték, azt ebben az esetben így nem lehet megmérni (sőt értelmezni se igazából). Azaz pl egy 0.2 cosfi nem azt jelenti, hogy annyival rosszabb hatásfok hogy az áram és fesz fázisszöge ennyivel eltér, mint pl egy induktív kapacitív terhelésnél, hanem hogy a tirisztor hogy dolgozik. Egy ilyen vonalizzó kb ohmikusnak tekinthető, kb a cosfi 1 rajta, - részterhelésnél is meg teljes terhelésnél is - ezt itt tejesen másképpen kell értelmezni. Itt a fázisszög teljesen mást fog meghatározni, mint a hétköznapi életben a fogyasztásra értünk, de ezt megérteni kicsit több kell mint ez a pár sor, és bele kell menni az elméletébe (gyújtási szög, stb).
na ez korrekt magyarázat. köszönöm.
A három túlképzett laikus.
Jó volt ez a kísérlet, ez a láthatatlan dugó is jó, csak néha szikrázik..
--------
Mikrosilvernek van a konnektoros fogyasztásmérője, na nekem is van egy olyan, van egy laptop töltő 90W amit ha beledugok nem mutat fogyasztást, pedig tölt a laptop és közben még megy is. Eddig bármi mást beledugtam és ezután is, méri a fogyasztást. Ennél nem mutatja, csak hogy 236V 50Hz de 0.00W végignyomkodtam, menet közben a laptopot kihúztam, rögtön lekapcsolt mert az aksija harmat gyenge, visszadugtam megy a laptop, tölt, de ez semmit nem mutat fogyasztásnak, na ez hogyan lehetséges, más laptoptöltő fogyasztását mutatja 45W körül ennél is kéne 50-60W körül mutatnia.
Nem a vonalizzó rontja el a cos fi-t, hanem a szabályzó.
ja az egy sima ohmos ellenállásként viselkedik.
söntként használod azt a 6 halogén lámpát? nem egészen világos az inverterre való rákötése. Áramkorlátozás mikéntje nem világos számomra 10:54
10:53 azért nem mindegy hogy 1000V-on 10A ami 10kW vagy 1V-on 10A ami csak 10W... elég sok sületlenség volt ebben a videóban. de szeretem a videóidat, mert 99%-ban mindig valami újat mondasz.
Én annyit tennék hozzá ehhez a videóhoz, ha túltermelés van akkor egy PWM vezérlés jobb ötlet, mint a levegőt fűteni (télen az is hasznos, de nyáron amikor tényleg valószínűbb a felesleg, akkor nem annyira kívánatos a helyiség fűtése).
Pld: egy vezérlő áramkör, ami adott körülményeknél, a napelem kimenetét csapolja meg és vezeti azt teszem én a bojlerbe, vagy egy peltier elembe hogy a hűtő hűtésére rá segítsen pld. Kinek mi a kívánatos célterület.
Szuper a videó. Olyan kérdésem lenne, hogy módosított szinuszos inverterhez is alkalmazható a teljesítmény szabályozó?
Erre Mikrosilver tudna válaszolni, de szerintem alkalmas, főleg, ha ómikus fogyasztót használsz róla, mint pl. bojler fűtőszál. Egy motornál már más a helyzet szerintem, ott nem lesz jó szerintem.
@@nepazarolj Köszi a gyors választ, bojlert akarok füteni róla. Akkor megrendelem. Köszi.
Szia Ungi Zsolt!érdeklődnék hogy sikerült-e a bojler teljesítményét szabályozni? Ha igen hova költötted a kütyüt? közvetlenül a fűtőszál elé vagy maga a bojler bemenetéhez? Köszi
@@moleszzsolesz6389 Szia. Sajnos még nem jutottam el odáig, de szerintem a bemenetre, mivel ha felmelegszik a bojler, a szabályzó meg tudja szakítani az áramkört.
"Más": Ma kertvárosból volt egy olyan bejelentésem hogy a digit vezérlésű hűtőgép megbolondult, a monitorral együtt, "mert az áramszolgáltató által mért tápfesz átagban 248 volt volt..."(hangsúlyoznám: a bejelentő ügyfél elmondása alapjan) a túlzott napelem túltermelések miatt.....,🤭🤣😜 Vigyázzatok Ti is, nehogy ki nyíljon a hajdu híting elementje....🤪😁
Adott ellenállás esetén - mégha az változó is, mint a fűtőszál - az áram és a feszültség viszonya kötött: I=U/R. Egy 230 V-os fűtőbetétre 24 V-ot kötve minimális áram fog folyni. Nem fog annyit fűteni korlátozó ellenállásként, mint normál működés közben. Áramkorlátként egy soros ellenállás akkor alkalmas, ha a bemenő feszültség fix, a fogyasztó ellenállása változik, mert maximum a rövidzárlati áram folyhat, ha a fogyasztó zárlatos. Adott számú napelemnél a feszültség nem nagyon változik a napfénytől, de, ha tesztelés miatt kétszer annyi napelemet kötünk sorba, akkor nem fog megvédeni egy fix és rosszul méretezett ellenállás. Emellet fogyasztása is van normál üzemben, ezért nem gazdaságos. Feltételezem, hogy az inverterek védik magukat, ha túl nagy terhelés lenne rajtuk, ezért nem értem, hogy invertereknél hol és mit kell korlátozni. A terhelés áramát valószínűleg nem kell, a napelem oldalról gazdaságtalan, az akku felöl is remélhetőleg van védelem és gazdaságtalan a külső korlát.
Mit szórakoztok ezzel? Hőszivattyú oszt kész split klíma.
Jó hát nem mindenki lakik az Etnán, vagy a Vezúvon. Hőszivattyú és az invertere split mit fogyaszt?
@@peltarlendori7027 Negyedét ezeknek a cuccoknak. Az SCOP érték amit figyelni kell.
Nézd meg Mikrosilver csatornáján, talán 3 videó is van róla, hogy a felesleget használja el ohmikus fogyasztón télen, napsütésben.
Azt ne felejtsük el, hogy egy hőszivattyú hatásfoka függ a külső hőmérséklettől.
Teljesen más lesz az SCOP +10 °C ben, és -20 °C nál.
Adóthat olyan helyzet, hogy jobban jársz az olajradiátorral, mint a hőszivattyúval.
@@fodor801 -20 azért nem jellemző a -15 is elvétve kiegészítésnek ágymelegitok garmadája áll rendelkezésre ezáltal a hőszivattyú cél hőmérséklete lejjebb vehető.
Hajdu bojlerhez lehet kapni 600 wattos fűtőszálat.
Igen nekem is az van az 50 literes bojlerben. Nekem nem lesz gond a víz fűtésével. :-)
Remélem nem lesz soha, baleset!!
Pontosítsunk, halálos, vagy komoly baleset ne legyen, kell a nézettség és a móka meg nekünk.
Minimális balesetek nélkül gyakorlatilag semmit sem lehet megúszni az életben, ez sajnos itt is igaz.
Ha mindent 100% előírtak szerint csinálnának roppant unalmas lenne, meg lehet még a kereket sem találtuk volna fel. Ésszel de kell egy picit mindig kockáztatni ha megérheti az adott eredmény. Viszont van a videó elején a figyelmeztetés, hogy ha nem tudod mit csinálsz, nem értesz hozzá, ne másold, ez veszélyes üzem.. kísérleti.
@@peltarlendori7027 Majd ha ellenőrzést kap majd figyel!
Triak