@@OKIEMPILOTA_TS Tak, bardzo mi przyjemnie. Dowiedziałem się o tym zupełnie przypadkiem. Jeden z kolegów z obszaru (który rozpoznał mój głos) podrzucił mi link do Pańskiego filmu.
Rewelacja, kapitalny odcinek, mega fajne praktyczne wskazówki, została mi cła reszta do obejrzenia, home office pomaga :)...pozdrawiam ! (po wersji drukowanej pora na filmy, tak trzymać) ...!
Świetne nagranie. Czy Twoja awionika podaje Ci jakiekolwiek informacje o innych obiektach latających, czy jesteś zdany tylko na informacje od kontrolerów i łączność z nimi? Na jakim zakresie wysokości można przemieszczać się na tej tresie samolotem Twojej klasy?
Tak, mam informacje o innych statkach powietrznych, (o ile są wyposażone w transponder) ze wskazaniem mniej więcej ich położenia i różnicy wysokości w stosunku do mojego samolotu. Silnik tłokowy, ale oturbiony, więc do 15-16 tysięcy ft (4-5 km) da się lecieć. Teoretyczny pułap to 25 tysięcy ft, ale to tylko teoria ;)
@@OKIEMPILOTA_TS Dziękuję. Teraz wiem, jakie trzeba mieć zaufanie do osprzętu jeśli widoczność spada to kilku metrów, a dodatkowo jeszcze pojawia się oblodzenie maszyny. Rozumiem, że transponder to opcja, a nie obowiązek dla maszyny dopuszczonej do lotów?
@@vitoold2078 teoretycznie opcja, ale znacznie ogranicza możliwość użytkowania - w zasadzie można bez transpondera latać tylko w tzw. kategorii G - czyli nie wlecimy do żadnej strefy kontrolowanej, a i do wielu miejsc niekontrolowanych. Transponder warto mieć ;)
Kuba chciałbym, bo byłoby wash&go, ale niestety ff w eu jeszcze jest cieniutki. W stanach działa genialnie, ale tu nie ma wielu przydatnych funkcji jeszcze.
Chodzi o temperaturę. Zwykle chodzi o poziom na którym temperatura jest 0. Ale lodzenie może pojawić się nawet w dodatniej temperaturze. Jeżeli termometr pokazuje 2 stopnie, to w chmurze (zwłaszcza konwekcyjnej) może ona spaść w ciagu kilku sekund nawet o 5 i więcej stopni i bardzo szybko budować lodzenie na skrzydłach. Czasami lepiej lecieć zupełnie bez widzialności, ale bez lodzenia, niż z pozorną widzialnością, ale z budującym się oblodzeniem.
Myślę, że problemem jest ilość (a raczej ich brak) pilotów GA IFR w Polsce. Kto lata IFR? Mam wrażenie, że ułamek, może promil pilotów. GA to zwykle VFR w Cessnie i broń Cię Panie Boże wyżej niż jakieś 2,5 - 3000 ft w zalezności od regionu. Przeciąć CTR? Jezusicku, komu to potrzebne. Osobiście latam VFRem (bo nie mam IR jeszcze) spokojnie po 4, 5, 6 tysiącach jeśli pogoda i wiatry są tam zwyczajnie lepsze, wejście w TMA Cessną nie jest też dla mnie jakimś strachem, wręcz przeciwnie - przy zapewnianiu ATC zawsze jest ta separacja chociażby od IFR. Wielu pilotów jednak samolotem GA unika nawet TWRki, a co dopiero wejścia w sektory APP czy ACC. Teraz wyłączyli nam nawet GAFORy (domyślam się, że przez COVID), a co dopiero o rzetelne dane wyżej. W stanach w METARze można spokojnie spotkać zareportowane chmury z piętra średniego (SCT120 chociażby), u nas nie raportują powyżej 5000ft? (wyżej nie widziałem).
Matt Z. Masz świętą rację. Niestety. W Polsce jest najmniej pilotów priv w eu, którzy chcą lub mogą latać coś więcej. Jest wyrąbana ścieżka na skróty, chłopa sadzają na prawym po 200h i się dziwuje.
@@OKIEMPILOTA_TS Wszystko się rozbija, jak zwykle, o kasę. Latanie dla przyjemności samo w sobie tanie nie jest, a dla przyjemności IFRem to już skarbonka level master, nawet bez FIKI ;) Pomijając jednak aspekty społeczno- ekonomiczne naszej niszowej zabawy, mam pytanie. Z Babic obecnie korzystam sporadycznie, ale co najmniej raz w roku odświeżam tamtejsze meble żeby nie zardzewieć, więc niejakie zdziwienie wywołał u mnie sposób Twojego włączenia się do kręgu. Wyjście z CTRu, kontakt z AFIS nad znakami i jeszcze nawrót do południowego to, przy możliwym ruchu i kiepskiej widoczności, wygląda jak ruletka w wydaniu wschodnim. Nie chodzi mi o krytykę, czy marudzenie po prostu jestem ciekaw czy to jest teraz standardowa procedura dolotowa z EPWA, i jak to wychodzi w "szkolny" dzień kiedy możesz mieć 9 samolotów na kręgu ? Tomek- pozdrowienia i więcej takich filmów proszę. Oglądanie zasadniczo innego latania od tego które uprawiam fajnie rozszerza horyzonty ;) Przemo
@@przemo1000x troszke musze sie nie zgodzić. Po pierwsze idąc od razu do góry spalam dużo mniej paliwa - tym samolotem szorowanie nisko to 17-18 gal, a na 100nym pale 10-12. Po drugie do 2000 kg nie ma opłat terminalowych. Co do podejscia na babice, to nie było przypadkowe. Kontrolerka z okęcia w odróżnieniu od afisu miała odwzorowanie radarowe i trzymała mnie u siebie tak długo jak się dało, bo widziała, że nad babicami nikogo nie ma. W „normalnych” warunkach, zgadzam się, nie powinno się tą drogą latać - i zresztą jest to jeden postulatów co do ruchu na babicach. Wielkie dzieki za komentarz!
@@OKIEMPILOTA_TS Tak wysoko ? A przecież mama mówiła ..... ;) A serio to patrząc z perspektywy TB 20 albo SR22, masz rację: jeżeli kogoś stać na użytkowanie takiego samolotu to wstyd nie wykorzystać spektrum jego możliwości, zważywszy że mogą one uratować cztery litery w krytycznej sytuacji (czego zabrakło np. kolegom w Hiszpanii), ale miałem na myśli coś innego. Proste UL/VLA do V to koszt 300-500 zł/h (w normalnych warunkach, pomijając "akademie" na Babicach), co w porównaniu z US tanie nie jest ale jednak w zasięgu statystycznego "middle class hero", w naszych realiach. C182 z wyposażeniem do I to, z tego co pamiętam, 1200 zł/h w górę, co już dla większości, przyjmując te min. 50h rocznie, jest poza zasięgiem.....Tych którzy po 200h czekają w kolejce do benka, pomijam celowo, bo dla nich to I w GA jest tylko znacznym kosztem przejściowy w drodze do celu. pozdr.
@@przemo1000x to prawda - przy czym socata nie jest tak droga dla wlasciciela jak cirrus - oczywiscie jezeli sie nie psuje - to rząd 600-700 zl - a punktu a do b czasami tansza niz oturbiona 182-ka
Dla mnie najlepszy kanał o lataniu. Są kanały zagraniczne, ale to tutaj jest kupa wiedzy. Dziękuję
Pojechałeś. Dziękuję;) moje motto to „nic na siłę”. A wiedza dzieje się z doświadczeń, nie tylko z książek.
Bardzo interesujący filmik, a przy okazji, fajnie siebie posłuchać, pozdrawiam ze zbliżania KK.
Len Go a to był Pan?;) „Len Go”??
@@OKIEMPILOTA_TS Tak, bardzo mi przyjemnie. Dowiedziałem się o tym zupełnie przypadkiem. Jeden z kolegów z obszaru (który rozpoznał mój głos) podrzucił mi link do Pańskiego filmu.
Len Go uszanowanie i pozdrowienia!
Mieszkam obok Kaniowa, nigdy nie widziałem startu z tego lotniska. Dzieki
Uwielbiam latach w chmurach . To taki zastrzyk adernaliny . Nigdy nie wiesz kiedy to nastąpi
Szkoda, że końcówkę ucięło ale i tak miło posłuchać ! Pozdrawiam z EPLL
podłączam się również EPLL
Rewelacja, kapitalny odcinek, mega fajne praktyczne wskazówki, została mi cła reszta do obejrzenia, home office pomaga :)...pozdrawiam ! (po wersji drukowanej pora na filmy, tak trzymać) ...!
Rewelacja . Proszę więcej takich filmików , ale z komentarzem objaśniającym pewne tricky pomiędzy atc , fis a Panem 👍
Super nauka, na ewentualne przygody ;) dzięki!
Super! Obejzylem ten filmik i idę latać Airbusem. Jak usłyszę Pana na radio kiedykolwiek to powitam 😊👨✈️
Jak poprzednicy powtórzę,super materiał, miły głos.. aż miło słuchać i oglądać zmagania pilota z zaświatów;)
Pozdrawiam..i czekamy na kolejne
Super wyszło 👍 Tylko tej wizji brakło pod koniec. Oby więcej takich materiałów.
Początek filmu genialny: wieża na EPBC! 😁 Oglądam dalej....😁😁😁
I to jest latanie. Super filmik👍
Super film! Uwielbiam Pana słuchać, a takie nagrania są strasznie wciągające...
Z zaświatów. To było dobre!
Fajnie się oglądało :)
Czekamy kolego na obiecany ciąg dalszy lotów z wakacji ! :)
Marcin Mazur czekam aż Miśka będzie miała przerwę w szkole, w końcu obiecaliśmy „speciala”;)
Qrde mam nadzieje że nie mówisz o przerwie zimowej bo to jeszcze troche zejdzie 😉
Lubię z Panem latać.
Pozdrawiam
Świetne nagranie. Czy Twoja awionika podaje Ci jakiekolwiek informacje o innych obiektach latających, czy jesteś zdany tylko na informacje od kontrolerów i łączność z nimi?
Na jakim zakresie wysokości można przemieszczać się na tej tresie samolotem Twojej klasy?
Tak, mam informacje o innych statkach powietrznych, (o ile są wyposażone w transponder) ze wskazaniem mniej więcej ich położenia i różnicy wysokości w stosunku do mojego samolotu.
Silnik tłokowy, ale oturbiony, więc do 15-16 tysięcy ft (4-5 km) da się lecieć. Teoretyczny pułap to 25 tysięcy ft, ale to tylko teoria ;)
@@OKIEMPILOTA_TS Dziękuję. Teraz wiem, jakie trzeba mieć zaufanie do osprzętu jeśli widoczność spada to kilku metrów, a dodatkowo jeszcze pojawia się oblodzenie maszyny.
Rozumiem, że transponder to opcja, a nie obowiązek dla maszyny dopuszczonej do lotów?
@@vitoold2078 teoretycznie opcja, ale znacznie ogranicza możliwość użytkowania - w zasadzie można bez transpondera latać tylko w tzw. kategorii G - czyli nie wlecimy do żadnej strefy kontrolowanej, a i do wielu miejsc niekontrolowanych. Transponder warto mieć ;)
z zaświatów :D
Jako laik tak zapytam Pan się rozgląda na boki podziwiać widoki czy to jest związane bardziej z bezpieczeństwem lotu?
Akurat w tym filmiku głownie patrzę ile lodu zbiera się na krawędzi natarcia.
222 lajk - szacunek 😎👍
Super film. Nie myślał Pan aby zmienić SkyDemona na ForeFlight i tam podpiąć subskrypcje map jeppa? Bo widze, że korzysta Pan osobno z FliteDecka.
Kuba chciałbym, bo byłoby wash&go, ale niestety ff w eu jeszcze jest cieniutki. W stanach działa genialnie, ale tu nie ma wielu przydatnych funkcji jeszcze.
Nerwy mam napięte do granic , a tu No żesz w takim momencie skończyła się pamięć.
A co ja mam powiedzieć?;)
co oznacza, że schodzisz poniżej izotermy? Nie znalazłem nigdzie
Chodzi o temperaturę. Zwykle chodzi o poziom na którym temperatura jest 0. Ale lodzenie może pojawić się nawet w dodatniej temperaturze. Jeżeli termometr pokazuje 2 stopnie, to w chmurze (zwłaszcza konwekcyjnej) może ona spaść w ciagu kilku sekund nawet o 5 i więcej stopni i bardzo szybko budować lodzenie na skrzydłach. Czasami lepiej lecieć zupełnie bez widzialności, ale bez lodzenia, niż z pozorną widzialnością, ale z budującym się oblodzeniem.
Rozbieg z boku centralnej ?
rozbieg na środku pasa - pas został poszerzony, a to że stara linia została, to nie oznacza, że mamy wg gps-a wjechać do jeziora ;)
:)
sporo roboty
JA latam jak ja chce,
Myślę, że problemem jest ilość (a raczej ich brak) pilotów GA IFR w Polsce. Kto lata IFR? Mam wrażenie, że ułamek, może promil pilotów. GA to zwykle VFR w Cessnie i broń Cię Panie Boże wyżej niż jakieś 2,5 - 3000 ft w zalezności od regionu. Przeciąć CTR? Jezusicku, komu to potrzebne.
Osobiście latam VFRem (bo nie mam IR jeszcze) spokojnie po 4, 5, 6 tysiącach jeśli pogoda i wiatry są tam zwyczajnie lepsze, wejście w TMA Cessną nie jest też dla mnie jakimś strachem, wręcz przeciwnie - przy zapewnianiu ATC zawsze jest ta separacja chociażby od IFR. Wielu pilotów jednak samolotem GA unika nawet TWRki, a co dopiero wejścia w sektory APP czy ACC.
Teraz wyłączyli nam nawet GAFORy (domyślam się, że przez COVID), a co dopiero o rzetelne dane wyżej. W stanach w METARze można spokojnie spotkać zareportowane chmury z piętra średniego (SCT120 chociażby), u nas nie raportują powyżej 5000ft? (wyżej nie widziałem).
Matt Z. Masz świętą rację. Niestety. W Polsce jest najmniej pilotów priv w eu, którzy chcą lub mogą latać coś więcej. Jest wyrąbana ścieżka na skróty, chłopa sadzają na prawym po 200h i się dziwuje.
@@OKIEMPILOTA_TS Wszystko się rozbija, jak zwykle, o kasę. Latanie dla przyjemności samo w sobie tanie nie jest, a dla przyjemności IFRem to już skarbonka level master, nawet bez FIKI ;)
Pomijając jednak aspekty społeczno- ekonomiczne naszej niszowej zabawy, mam pytanie. Z Babic obecnie korzystam sporadycznie, ale co najmniej raz w roku odświeżam tamtejsze meble żeby nie zardzewieć, więc niejakie zdziwienie wywołał u mnie sposób Twojego włączenia się do kręgu. Wyjście z CTRu, kontakt z AFIS nad znakami i jeszcze nawrót do południowego to, przy możliwym ruchu i kiepskiej widoczności, wygląda jak ruletka w wydaniu wschodnim. Nie chodzi mi o krytykę, czy marudzenie po prostu jestem ciekaw czy to jest teraz standardowa procedura dolotowa z EPWA, i jak to wychodzi w "szkolny" dzień kiedy możesz mieć 9 samolotów na kręgu ?
Tomek- pozdrowienia i więcej takich filmów proszę. Oglądanie zasadniczo innego latania od tego które uprawiam fajnie rozszerza horyzonty ;)
Przemo
@@przemo1000x troszke musze sie nie zgodzić. Po pierwsze idąc od razu do góry spalam dużo mniej paliwa - tym samolotem szorowanie nisko to 17-18 gal, a na 100nym pale 10-12. Po drugie do 2000 kg nie ma opłat terminalowych. Co do podejscia na babice, to nie było przypadkowe. Kontrolerka z okęcia w odróżnieniu od afisu miała odwzorowanie radarowe i trzymała mnie u siebie tak długo jak się dało, bo widziała, że nad babicami nikogo nie ma. W „normalnych” warunkach, zgadzam się, nie powinno się tą drogą latać - i zresztą jest to jeden postulatów co do ruchu na babicach. Wielkie dzieki za komentarz!
@@OKIEMPILOTA_TS Tak wysoko ? A przecież mama mówiła ..... ;) A serio to patrząc z perspektywy TB 20 albo SR22, masz rację: jeżeli kogoś stać na użytkowanie takiego samolotu to wstyd nie wykorzystać spektrum jego możliwości, zważywszy że mogą one uratować cztery litery w krytycznej sytuacji (czego zabrakło np. kolegom w Hiszpanii), ale miałem na myśli coś innego. Proste UL/VLA do V to koszt 300-500 zł/h (w normalnych warunkach, pomijając "akademie" na Babicach), co w porównaniu z US tanie nie jest ale jednak w zasięgu statystycznego "middle class hero", w naszych realiach. C182 z wyposażeniem do I to, z tego co pamiętam, 1200 zł/h w górę, co już dla większości, przyjmując te min. 50h rocznie, jest poza zasięgiem.....Tych którzy po 200h czekają w kolejce do benka, pomijam celowo, bo dla nich to I w GA jest tylko znacznym kosztem przejściowy w drodze do celu.
pozdr.
@@przemo1000x to prawda - przy czym socata nie jest tak droga dla wlasciciela jak cirrus - oczywiscie jezeli sie nie psuje - to rząd 600-700 zl - a punktu a do b czasami tansza niz oturbiona 182-ka
Topy i lajersy... świat się kończy.
Babice nie mają ILS