Hořčíková Anoda V Bojleru A Vše Kolem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 сен 2024

Комментарии • 18

  • @MichalStral
    @MichalStral 2 месяца назад +2

    Diky za pěkné shrnutí informací o anodových tyčích. Je fajn, že do svých videí přidáváte poznatky z praxe, zde například to, že tyč může být obalená a nejde dobře ven 👍

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  2 месяца назад

      Snažím se, děkuji 🙃

  • @nick_Pletron
    @nick_Pletron 2 месяца назад +2

    Tak a ted otázka za všechny prachy:
    K čemu je anodová tyč u NEREZ bojleru? Ten by měl být mnohem odolnější nežli smalt.
    Volal jsem kvůli tomu technikovi do Aristonu. Sám přesně nevěděl, dokonce mi říkal, že nerezové bojlery oproti smaltovaným mají zase své jiné problémy.
    Ani v manuálu není, ze by se Horčičková anoda měnila po delší době, tj. Její kontroly jsou v úplně stejných intervalech.
    Což mě nepotěšilo, protože mám špatný přístup k otvoru a mám přes něj trubky.
    Díky za odpověď.

    • @davidlutr7213
      @davidlutr7213 2 месяца назад +3

      Také jsem se to od technika z Aristonu nedověděl, ale po pátrání na netu jsem se dočetl o štěrbinové korozi, je kolem toho snad i celý vědní obor, jádro pudla je patně ve svárech, ale i ohybech. Podle všeho, třeba stačí, že boucháte po plechu obyč kladivem, ale i třeba instalatér vezme trubku do obyč blicek, ne nerez. Z praxe co vím, tak třeba když jsem svařoval (tigoval) potrubí na bazén, které jsem brousil kotoučem, kterým jsem brousil předtím normální černý plech a co myslíte, Přesto, že jsem posléze použil všechny ty šmirgle, rouna, chemická mořidla atd, po zimě je vždy na místě sváru povlak rzi, kterou tedy dokáži odstranit rounem, ale prostě to tam je a podle všeho to má jit do hloubky jak zubní kaz. Pokud jedete nerez, tak vše ostatní musí být nerez, ten materiál je porézni, není to sklo.

  • @Filipos-nl3zv
    @Filipos-nl3zv 2 месяца назад +1

    Zapachala mi voda po zkažených vejcích. Vyměnil jsem anodu za titanovou z Allegra a uz mesic je klid

  • @MartinProavis
    @MartinProavis 2 месяца назад +3

    Obětovaná elektroda. Ne obětavá...🙈

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  2 месяца назад

      Děkuji za opravení 🙃

  • @podtrh
    @podtrh 2 месяца назад +1

    8:00 A tedy vše, co tím "oškrábáním" při vytahování zůstane na dně je v bojleru navěky, ano?

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  Месяц назад

      Aho,j čistě teoreticky ano, ale čistě prakticky by to možná šlo vypláchnout. Každopádně chceš aby ti tam toho napadalo co nejmíň

  • @miroslavbele7568
    @miroslavbele7568 2 месяца назад

    Ahoj.
    Vím že je lepší a rozumnější použít originální patronu ale mám doma už pár let patronu (novou) z jiného boileru.
    Ale boiler mám pod šikminou a nedokážu ji tam dát celou.
    Nemáš zkušenosti jak se dá zkrátit, případně, jestli to vůbec jde?
    Jinak bych musel koupit anodu sestavenou z "buřtíků" abych tam nějakou měl.
    A nebo použít elektrickou. Ale to je zase darda.

    • @szaki2
      @szaki2 2 месяца назад +2

      Ja som mal anódu tiež dlhšiu a v pohode som ju zrezal na potrebnú dĺžku karbobrúskou.

  • @7T7om
    @7T7om 2 месяца назад +1

    Říkal tam někde pan jak často anodu měnit?

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  2 месяца назад

      Jasně, neříkej že jsi to neslyšel 😀

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti 2 месяца назад

    na vaší (naší?) fb skupině jsem nedostal téměř žádné užitečné a pravdivé odpovědi. Jediný co mi přišlo užitečný je že tam někdo psal že kilo železa v kovošrotu stojí 4 kč a kilo ocelových drátů stojí zhruba 35 kč takže náklady na výrobu jednoho kila drátu jsou 31 kč tak jak je možné že 1 kilo měděnýho drátu s průměrem 8 mm stojí cca 1400 kč? když výkupní cena mědi je 170 kč to je rozdíl 1230 kč na jednom kile. Tak jakto že zpracovat jedno kilo ocelovýho drátu stojí těch 31 kč bez ceny suroviny, a zpracovat jedno kilo měděnýho drátu stojí těch 1230 kč bez ceny suroviny? Na to jsem odpověď nedostal. Zpracovat jedno kilo mědi je o 1200 kč dražší než zpracovat kilo železa? Kdo si na tom nahrabe těch 1200 kč na jednom kile drátu, to by mě fakt zajímalo, a na to jsem žádnou jasnou odpověď nedostal.

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  2 месяца назад

      Naopak, na naší skupině jsi dostal 60 odpovědí: facebook.com/share/p/hNPWPQpNwFqavTgy/
      A napíšu ti sem stejně jako u nás ve skupině: Pokud si myslíš že si na tom někdo "nahrabe" 1200,- tak to běž dělat, vyráběj to a ten drát prodávej za 170,- a já ho od tebe budu mile rád kupovat.
      Je snad z podstaty věci logické, že na všem je nějaká marže a jiná marže bude ve výkupu na mědi a jiná na železe. Pokud kovošrot koupí kilo železa za 4 Kč a prodá ho za 8,- do slévárny tak snad z podstaty věci když koupí kilo mědi za 170,- určitě ho neprodá do slévárny za 174,- ale tak za 340,-. Další věc je ta, že měď je o proti železu daleko cennější a její výskyt na planetě je řidší a těžba komplikovanější. Je rozdíl jestli sem přivezeš železo z Francie nebo měď z jižní Afriky - proto ta cena. Dál je pak zpracování mědi mnohem komplikovanější a nejen energeticky náročnější než u železa. Dál pak metalurgie. Opět příměsi dalších cenných kovů (ano ty kupodivu také něco stojí), správný poměr, aby výsledný polotovar měl vsechny vlastnosti ve správných poměrech, tak jak se to po něm vyžaduje. Toto jsou naprosto základní, logické důvody, proč si někdo "nahrabe" - akorát že vůbec, o 1200,- Kč na mědi víc než na železe...
      Jo a příště nemaž komentáře hrdino.

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti 2 месяца назад

      @@jdudodilny
      může tam být klidně 600 komentářů, ale pokud se z nich nedozvím jasné ověřené informace tak jsem se z nich moc nedozvěděl. V kovošrotu vykoupí měď za 170 kč a prodají ji do slévárny, za 340 kč, tak to je zrovna příklad toho jak si na tom kovošrot nahrabe 170 kč na jednom kile.
      Příměsi cenných kovů, když ve zběrně vykoupí dráty a dělají z nich dráty, tak se tam snad žádné příměsi cenných kovů nedávají protože chemické složení suroviny a konečného produktu je stejné, takže tomu nevěřím že příměsi cenných kovů zvyšují cenu. A je jedno z jaké části světa se měď dováží, protože to by stejně zvyšovalo její cenu jen o desítky korun, kilo banánů stojí dvacku a to je v něm započtena jak doprava, tak cena banánů, tak i daně a náklady na prodej.
      A ještě by mě zajímalo, jak je možné, že se na trhu neobjeví, konkurenční firma, která by to prodávala levněji, já vím proč, protože by musela mít od státu schválený certifikát kvality aby mohla dodávat na trh, a ten jí stát nedá, protože stát nechce aby na trhu existovali firmy které prodávají měděné produkty levně. Prodejci mědi a stát jsou sehraná mafie a plynou jim z toho velké zisky, podobně jako v rusku vláda oligarchů, vysoké ceny = vysoké daně, které tečou do státního rozpočtu, a to stát chce.
      # snad to slovo hrdino na konci nebylo myšleno ironicky 🙂

    • @jdudodilny
      @jdudodilny  2 месяца назад

      No tak kdyby jsi nevyignoroval všechny odpovědi, které jsi tam dostal, pak ano dozvěděl by jsi se proč tomu tak je.
      Jasný, kovošrot si nahrabe "170,-" na kile mědi, ale jaksi jsi do svých výpočtů zapomněl zakomponovat že kovošrot potřebuje nějaká povolení, certifikace, váhy, provozovnu, kontakty, jeřáby, magnety, lidi za které platí soc., zdrav. (čti zaměstnance). Auta, na ty hydraulický ruky, servisy (včetně servisů na jeřáby i magnety), zimní letní pneu., naftu a takhle by jsem mohl pokračovat ještě několik dalších řádků...
      Co se sléváren týče, tak opravdu ne, nekoupí měděný drát, neroztaví ho a neudělají z něj nový měděný drát. Tak jednoduché to bohužel není, možná si načti něco o metalurgii. Ta měď se musí čistit, upravovat v ní poměry, v pecích znovu zpracovat na další hromadě mašin zpracovat ve výsledný výrobek. A dostáváme se do toho samého kolotoče. Energetická náročnost na výrobu a zpracování mědi, lidi, servisy, opravy, prostor, budovy, výplaty a bla bla bla.
      Pokud chceš srovnávat najití, otevření dolu a započetí těžby mědi, což trvá kolem 15-ti let s trháním banánů na stromech prosím, ale možná z toho cítíš že smysl to úplně nedává.
      Konkurence na trhu je spousty, cenu odráží nabídka/poptávka, jako snad cenu všeho na téhle planetě. Pokud si myslíš, že stát to podnikání nikomu nepovolí, jsi na omylu nebo úmyslně lžeš. Všechno jde, vezmi pár desítek milionů a rozjeď business. Postav fabriku, nakup stroje, sežeň lidi. Pokud budeš drát mědi prodávat za 300,- místo 1.700,-, spolehni se, že budeš mít tolik zákazníků, že převálcuješ trh na celé planetě, když v tom vidíš takové rito. Pokud budeš nadále ignorovat všechny argumenty a nic z těch 60 komentářů na facebooku ani z toho co ti sem píšu já ti nedává smysl, pak s tebou odmítám ztrácet čas. Jsi buď troll a nebo v tom horším případě prosťáček.

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti 2 месяца назад

      @@jdudodilny
      někdo tam psal že prodává kilo nově vyrobených měděných drátů za asi 400 kč, a že ten e-shop na kterej jsem ukazoval je německej a pro pražáky, a takhle funguje google, kdo si zaplatí, toho ukazují jako prvního při online nákupech.
      Vyčistit měď od nečistot a dostat se na požadované chemické složení, na jednom kile mědi přidává hodnotu o desítky korun, a ne o stovky.
      Zamysli se nad tím jak dlouho už všechny ty firmy, které vyrábí měděně produkty, existují. Kolik museli investovat do rozvoje kapitálu, a kolik už od té doby vyrobili a prodali měděných produktů, a rozpočítej si cenu těch strojů do každého produktu a uvidíš že na jednom kile drátu to bude vycházet tak na max 5 kč.
      Zamysli se nad tím, kolik je na světě miliardářů a jak k tomu přišli. Pracovali 2400 hodin denně že jo...
      Dělal jsem na pile, tam měli velkej bagr volvo s vidlema a na něm zimní a letní pneu neměnili, jedinej kdo si tam měnil pneu byli zaměstnanci na svejch osobácích a to si platili ze svího.
      Jak jsi říkal něco v tom smyslu že stát nebrání obyčejným lidem v tom aby podnikali s obchodováním s kovy, tak tomu moc nevěřím, protože, kdybych si chtěl otevřít svůj kovošrot a vykupovat kovy, tak mi to stát pravděpodobně nedovolí, a najde hromadu výmluv proč to nejde, třeba proto že v blýzkosti mého areálu není dostatečná dopravní infrastruktura a narušoval bych dopravní provoz, i když každej rozumnej člověk ví, že je to nesmysl. Schválně si na internetu hledej odpovědi na otázku, jak založit svůj kovošrot.
      Očekávám od tebe odpověď, že si přiznáš, že ceny měděných produktů jsou předražené, a kilo novýho měděnýho drátu by nemělo stát 1400 kč ale maximálně 1000 kč kdyby byli aspoň trochu podstiví.