Finlandia nie miala stosunkow z bolszewikiem. Napadnieci, zniszczyli pierszy rzut armii czerwonej na linii Materheima. Co to za pokoj, jak Finlandia oddala terytorium w dwoch roznych strategicznych miejscach, te ktore chciala Rosja sowiecka.
@@stanislaw_m Taki, że przed konfliktem (Wojna Zimowa) roszczenia terytorialne Sowietów w stosunku do Finlandii miały być wstępem do podporządkowania sobie całego kraju. Nie tak samo ale podobnie wyglądało to w 1940 r. w przypadku krajów nadbałtyckich. Po Wojnie Zimowej z jednej strony Finowie nie łudzili się, że mogą się bronić w nieskończoność, więc ustępstwa terytorialne są nieuniknione, z drugiej Sowieci mieli już wiedzę ile ich będzie kosztowało opanowanie całego kraju a Stalin nie chciał mieć uwiązanych rąk zakładając, że dalsza cześć roku przyniesie eskalację konfliktu Hitlera z aliantami. Pokój był zarówno zyskiem, jak i stratą dla obu stron.
W sumie o Finlandii po jatkosocie wiedziałem tyle że była niezależna i spłaciła reparacje wojenne. Bardzo dobry materiał. Uważam że Finowie pięknie to ugrali politycznie.
Bez słodzenia, odcinki są coraz ciekawsze, poruszasz tematy, o których mało wiem a dają szerszy ogląd na to dlaczego europa i świat wyglądają tak a nie inaczej.
Kiedyś Ciekawe Historie, teraz Powojnie. Zdecydowanie najlepsze źródło wiedzy historycznej na polskim youtubie. Dziękuję za włożony wkład w pracę, kolejny bardzo dobry odcinek!
chetnie ogladam te odcinki koniecznie dowiaduje sie prawde za komunistow nikt nie odwažyl sie uczyč prawdziwej histori jak chodzilam do szkoly to uczyli nas že najwiekszym bohaterem byl Jozef Stalin rodzice przed nami milczeli z obawy przed UB wielkie dzieki za prawdziwa historie
Nie wiem, czy słodzisz kawę amfetaminą z rana, czy te odcinki nagrałeś wcześniej, ale serio - co tydzień merytoryczny, świetnie dopracowany i zmontowany odcinek. Great job!
Nie chce się czepiać ale Finlandia wygrała nie przez działania partyzanckie bo tak owa chyba nie istniała. Była armia regularna i armia ochotnicza która ze względu na czas szkoleń była lepiej wyszkolona od regularnej. Nabór do wojska regularnego który opierał się na poborze regionalnym (co zapewniało znajomość terenu przez żołnierzy oraz wysokie morale bo bronili swojej „okolicy”) sprawiał ze armia jedna i druga były bardzo dobrze zorganizowane. Taktyka która nazywała się Motti, czyli wypadu małych grupek żołnierzy którzy nękali wroga osłabiała morale armii radzieckiej i dezorganizowała ich szeregi. Oczywiście było tez wiele innych czynników takich jak ukształtowanie terenu, mróz, zamiecie śnieżne, linia obrony mannerheima oraz inne. Pozdrawiam.
Związek Sowiecki: Как ты мог использовать мои заклинания против меня? Armia Czerwona była wyjątkowo nieprzygotowana, bo zlekceważyli Finlandię, uznając że to będzie spacerek. Szli "na ura" bez taktyki, nie mieli nawet odpowiednio ciepłych ubrań, już nie mówiąc o tym że odznaczali się na śniegu i Finowie ich wybijali jak kaczki.
DLaczego na tak położone kraje ktoś atakuje tuż przed zimą (Napoleon też atakował Rosję przed zimą). Rozumiem że chcą zaskoczyć, ale aż takie ryzyko, przecenienia swoich sił, tempa zdobywania terytorium, i zlekcewazenie możliwości przeciwnika, w połączeniu z zimą warto przemyśleć 3 razy.
Trzeba oddać Finom, że wybierają polityków chyba najlepszych jakich mogą. Oblicza XX wieku przedstawił jak lawirowali oni podczas wojny, a Powojnie, jak lawirowali po wojnie. Teraz też odnajdują się i wykorzystują okazje do bycia partnerem handlowym Rosji.
Kapitalny materiał. Dzięki 🙂. Byłem w Finlandii kilka razy, podziwiam ten kraj m. in za neutralność, wojnę zimową. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że niezależność była na wiele lat uzyskana dzięki takiej mądrej, realnej doktrynie i konsekwentnej polityce.
Studenci z Akademii Muzycznej z Petersburga grający na każdym rogu, takie wspomnienie z Helsinek;) Co do współpracy z sowietami, to warto jeszcze wspomnieć, że Finowie tłukli swojego AK. A odcinek jak zwykle, świetny :)
Fantastyczny odcinek! Jeden z lepszych od początku kanału. Dla mnie bardzo ciekawe jest to co działo się w w Finlandii to o II WW na północy niemal nie mówi się w szkołach. Pozdrawiam!
@@Luftek46 Przecież nie powiedziałem że innymi samolotami się nie za puszczali. Chodziło tylko o takie maszynę których Rosjanie nie mogli strącić czyli w tym przypadku sr-71 albo jego wersję a 12 czyli myśliwską która była w stanie strącać nawet lecące z maksymalną prędkością migi 25
Witam. Jedna tylko wada w filmiku. Finlandia podpisała w 1955 r. umowę na dostarczanie radzieckiego uzbrojenia. Stąd w jej armii czołgi "T 55", "T 72", transportery piechoty "BWP 1", "BWP 2", samoloty "MiG 21", ''Su 7" oraz helikoptery "Mi 8", i "Mi 17'.
W przypadku Polski nie przeszłaby finlandyzacja. Finlandia leży na uboczu, natomiast Polska na głównym szlaku europejskim wschód - zachód. Polska oddzielała ZSRR od Niemiec i głównej strefy starcia z Zachodem. Więc Stalin i jego następcy ze względów strategicznych trzymali Polskę za gardło. Finlandii, która nie ma takiego znaczenia strategicznego mogli trochę odpuścić. Podobnie było z Austrią, Jugosławią a nawet częściowo Rumunią.
Nygdy Finlandia nie miala doste'pu do morza Barentsa..utracila teritorium w Petsamo,okolo Murmanska..tym saamym robia'c korytarz-granice z Norwgia' i ZSSR..Jeszcze jedno ,trzeba zaznaczyc'.Finnowie NYGDY nie mieli panstwa..1917-ym mocy' dekreto'w Lenina przyznawano prawo do odzelenia Polski,Finladii i Kaukazu..od Imperium Rossijskiego i prawo na niepodlegle panstwa.To fakt-1-y na s'wiec'i niepodleglos'c' Polski,Finladjii przyznal Radziecka Rosjia!:))))
Bo Finowie w przeciwieństwie do naszych polityków umieli myśleć realnie. Jesteśmy sami, więc musimy się dobrze bić na wojnie, ale kiedy będzie trzeba ustąpić zrobimy to bez wahania i zbędnych sentymentów.
@@haazel3Polacy potrafili masowo ginąć w bezsensownych powstaniach, Finowie przez lata tego nie robili pod ruskim butem, tylko czekali na naprawdę dogodny moment a później tylko się bronili
Finlandia jako państwo powstała w 1917 roku. Przez wieki wchodziła w skład Szwecji, szwedzki jest językiem urzędowym w kraju. A między 1807 a 1917 Finlandia była częścią Cesarstwa Rosyjskiego. Językowo&kulturowo sobie poradzili ładnie.
Kilka istotnych uwag w/s Wojny Zimowej. (1) Wojna obronna Finów z Rosją była ułatwiona, gdyż toczyła się gł. na bardzo wąskim obszarze lesistego (do 100 km), bagnistego i pokrytego niezliczoną liczbą jezior Przesmyku Karelskiego, gdzie Finowie zbudowali zbudowali system umocnień (Linia Mannerheima). Nie kwestionuję zaciętości i heroizmu obrońców, ale gdyby musieli bronić 3500 km granicy (nasz przypadek z września 1939), to sytuacja byłaby tragiczna. (2) Sowieci osiągnęli niestety cel strategiczny: całkowite włączenie północnej części Jeziora Ładoga do Rosji i przesunięcie granicy od Petersburga z 30 km do 160 km (i tak zostało do dzisiaj). Poza tym całkowicie zmieniła się struktura etniczna tych terenów (które nigdy nie były rosyjskie), gdyż praktycznie wszyscy Finowie prysnęli, a Stalin sprowadził i osadził kacapów z głębi Sojuza.
Znakomity materiał, ale jedna mała poprawka potrzebna na początku: już przed zaatakowaniem Finlandii armia ZSRR uważana była za słabą, głównie ze względu na czystki wśród oficerów. Blamaż w Finlandii tylko dopełnił obraz nieudolnie dowodzonego wojska.
tyle że o czystkach wiedziano tylko w armii, i właśnie do wojny zimowej nie pokazywały one tak rażących skutków negatywnych. wcześniej bowiem udało sie wygrać z Japończykami pod Chałchin-Goł i zdobyć wschodnią część II RP
Hej świetny odcinek, jak zwykle bardzo ciekawy temat i nie zbyt często poruszany w szkole, a właściwie wcale, a szkoda, bo pokazuje ciekawą historię. Mam jedno pytanie: Jak nazywa się podkład muzyczny użyty w odcinku bo bardzo mi się spodobał?
Ciekawe informacje. Zabrakło mi jednak kwestii członkostwa Finlandii w NATO bo to też ważna kwestia w związku z dawnym ZSRR a obecnie Rosją. Otóż Finowie celowo w trakcie istnienia ZSRR nie chcąc drażnić sąsiada nie brali pod uwagę członkostwa w NATO. Sytuacja zmieniła się po upadku ZSRR gdy co kilka lat pojawia się ta kwestia , jednak większość Finów nadal nie chce żeby ich kraj został członkiem NATO bo paradoksalnie ale chyba słusznie czują się bezpieczniej odnośnie Rosji wiedząc że Rosja nie widzi w ich kraju wrogości - choć ona istnieje ale nie oficjalnie - natomiast gdyby wyrazili chęć członkostwa na pewno Rosja nie przyjęłaby tego pozytywnie i zmieniła podejście do Finlandii. Trzeba stwierdzić że Finlandia w czasie drugiej wojny rozegrała i Niemców i Sowietów koncertowo. Niestety nie udało się to państwom bałtyckim , Polsce i jeszcze paru innym zwłaszcza jeśli chodzi o niezależność po wojnie.
Położenie zrobiło swoje; my państwa baltyckie Ukraina Białoruś jesteśmy w strefie zgniotu niestety - jedyne rozwiązanie to blok gospodarczy tychże państw + Czechy Słowacja i wzajemne sojusze wojskowe
Nie wiem jak to bylo z tym atakiem z zaskoczenie, poniewaz Kotkin np mowi, ze ZSRR wielokrotnie negocjował z Finlandia oddanie terenu w poblizu Leningradu (argumentowal to zasiegiem artylerii w przypadku przylaczenia sie Finlandii do sojuszu z wrogiem). Nawet oferował calkiem ciekawe tereny w zamian- jednak Finlandia nigdy nie uwierzyla z zapewnienia Stalina i uwazala, ze oddanie terytorium i tak bedzie skutkowalo jego strata i niczym w zamian. Stalin jednak probowal negocjowac i dopiero po kilku odmowach doszlo do ataku, wiec Finowie sie tego raczej juz spodziewali. Z ciekawostek podobnie od Kotkina, atak byl z poczatku porazka poniewaz na rozkaz Stalina przeprowadzono ofensywe w miare rownomiernie, zamiast skupic sie najpierw na wylomie. Dopiero oddanie rozazow do wojskowych pozwolilo na ponowna ofensywe, tym razem wygrana.
To nie oferta na serio, można to wnioskować po kwocie. Chodziło o to aby ZSRR pokazał dobrą wolę i chęć rozwiązania "sporu" a nie rzeczywiście pozbyć się lądu. A Finlandia nie miała tyle kasiory aby sobie zafundować karelię.
Zadnej sprzedazy nie bylo...nawet na ten temat 1-y raz uslyszalem..choc' studiowalem mie'dzunarodowe stosunki,...znam na temat Karelii ,co drukowano w Finlandjii i ZSSR!...Zeby poprostu czekawe robic ..? Nie warto :))) Reszta -OK!..Jeszcze jedna' mo'gl dodac' autor...niepodleglos'c' Finlandia dostala dzie'ki ..syc'..radzeckiej wladzy ,kto'ry 1917-ym przyznal prawo Finlandii na niepodleglos'c..i jako pierwsze przyznal go ,jako pan'stwo...Nygdy przed tym Finnowie nie mieli Pan'stwo..tylko autonomie w ramach imperium Rossyjskiego!
Czepiam się 6:00 eksport zapewniała sieć stoczni? Chyba sieć portów? Stocznie mogły wpływać na eksport, przez produkcję i sprzedaż statków. I tak nikt nie zwrócił na to uwagi ;)
Stalin po prostu nie miał interesu w zajmowaniu Finlandii. Dlatego nie zaatakował ponownie. Jego celem strategicznym była Europa Zachodnia. Skandynawia zaś była tylko ewentualnym frontem na skrzydle walk. Dlatego Półwysep Pekkala mu w zupełności wystarczył bo z niego szachował fińską stolicę. A co do tego "pokonania" to bym nie przesadzał. Armia Czerwona dostała lanie, ale to nie była jakaś straszliwa klęska. Ot, nauczka.
Finlandia byla jedynym krajem krajem gdzie skazano sadownie prokremlowskich trolli The verdict, delivered on Thursday by the Helsinki District Court, was the first time a European country had taken action against pro-Russian disinformation spread through social media, websites and news outlets controlled by or linked to Russia.
Finlandia pokazała jak prowadzić politykę w ekstremalnie trudnej sytuacji. Polacy oczywiście z Angolami skakali do pustego basenu na główkę. Nikt nie wypomina teraz Finlandii, że współpracowali z Niemcami, zresztą jak prawie cała Europa. Polaków natomiast już wskazuje się jako tych, którzy wywołali II wojnę światową. Co powiedzial ostatnio syn Bartoszewskiego, tego Bartoszewskiego, który poszedl na L4 z Auschwitz, że w tym obozie nie było Polaków. Tak kochani to mówi niby polski a tak naprawdę poliński polityk. Brawo dla Finlandii może Polacy będą uczyć się polityki. Gosiewska pojechała na banderowską Ukrainę się kompromitować, ciekawe czy w lipcu też pojedzie oddać hołd Polakom zamordowanym przez Ukraińców.....
W gruncie rzeczy nigdy nie zastanawiałem się, jakie Finlandia miała stosunki z ZSRR. Bardzo ciekawy odcinek!
Na kanale Oblicza XX Wieku są dwa odcinki na temat stosunków w trakcie 2 wojny jak cos.
Finlandia nie miala stosunkow z bolszewikiem. Napadnieci, zniszczyli pierszy rzut armii czerwonej na linii Materheima.
Co to za pokoj, jak Finlandia oddala terytorium w dwoch roznych strategicznych miejscach, te ktore chciala Rosja sowiecka.
@@stanislaw_m Mannerheim.
@@stanislaw_m Taki, że przed konfliktem (Wojna Zimowa) roszczenia terytorialne Sowietów w stosunku do Finlandii miały być wstępem do podporządkowania sobie całego kraju. Nie tak samo ale podobnie wyglądało to w 1940 r. w przypadku krajów nadbałtyckich. Po Wojnie Zimowej z jednej strony Finowie nie łudzili się, że mogą się bronić w nieskończoność, więc ustępstwa terytorialne są nieuniknione, z drugiej Sowieci mieli już wiedzę ile ich będzie kosztowało opanowanie całego kraju a Stalin nie chciał mieć uwiązanych rąk zakładając, że dalsza cześć roku przyniesie eskalację konfliktu Hitlera z aliantami. Pokój był zarówno zyskiem, jak i stratą dla obu stron.
Stosunek polega zawsze na tym kto kogo...
W sumie o Finlandii po jatkosocie wiedziałem tyle że była niezależna i spłaciła reparacje wojenne. Bardzo dobry materiał.
Uważam że Finowie pięknie to ugrali politycznie.
Praktycznie .... to nie mieli innego wyboru.
Ale pomoglo im w tym bardzo polozenie geograficzno-polityczne !!!!!
Bez słodzenia, odcinki są coraz ciekawsze, poruszasz tematy, o których mało wiem a dają szerszy ogląd na to dlaczego europa i świat wyglądają tak a nie inaczej.
O fajnie sie uzupełnia z ostatnimi odcinkami Oblicza XX wieku o Finlandii
O tym samym pomyślałem
A jaka tu wartość dodania?
@@YimKXS 0:00 - 12:37
to samo miałem pisać, że ciekawe uzupełnienie późniejszych wydarzeń.
Prawda.
Cross Powojnie z obliczami XX wieku to moje marzenie
Obejrzalem kazdy odcinek pierwszego sezonu jak i drugiego. Nie żałuję ani sekundy. Uwielbiam ten kanał
Kiedyś Ciekawe Historie, teraz Powojnie. Zdecydowanie najlepsze źródło wiedzy historycznej na polskim youtubie. Dziękuję za włożony wkład w pracę, kolejny bardzo dobry odcinek!
chetnie ogladam te odcinki koniecznie dowiaduje sie prawde za komunistow nikt nie odwažyl sie uczyč prawdziwej histori jak chodzilam do szkoly to uczyli nas že najwiekszym bohaterem byl Jozef Stalin rodzice przed nami milczeli z obawy przed UB wielkie dzieki za prawdziwa historie
Świetna produkcja.
Poziom światowy.
Imponujące
Nie wiem, czy słodzisz kawę amfetaminą z rana, czy te odcinki nagrałeś wcześniej, ale serio - co tydzień merytoryczny, świetnie dopracowany i zmontowany odcinek. Great job!
Biały węgorz wleciał z rana i do tego pupnął se karton monsterków.
... zaistniales...
Finlandia: Wygrywa z powodu na nieludzkie zimno i działania partyzanckie
Związek Sowiecki: How dare you use my own spella against me Finland?
Jak widać Zima nie sprzyja najeźdzom.
Nie chce się czepiać ale Finlandia wygrała nie przez działania partyzanckie bo tak owa chyba nie istniała. Była armia regularna i armia ochotnicza która ze względu na czas szkoleń była lepiej wyszkolona od regularnej. Nabór do wojska regularnego który opierał się na poborze regionalnym (co zapewniało znajomość terenu przez żołnierzy oraz wysokie morale bo bronili swojej „okolicy”) sprawiał ze armia jedna i druga były bardzo dobrze zorganizowane. Taktyka która nazywała się Motti, czyli wypadu małych grupek żołnierzy którzy nękali wroga osłabiała morale armii radzieckiej i dezorganizowała ich szeregi. Oczywiście było tez wiele innych czynników takich jak ukształtowanie terenu, mróz, zamiecie śnieżne, linia obrony mannerheima oraz inne. Pozdrawiam.
Związek Sowiecki: Как ты мог использовать мои заклинания против меня?
Armia Czerwona była wyjątkowo nieprzygotowana, bo zlekceważyli Finlandię, uznając że to będzie spacerek. Szli "na ura" bez taktyki, nie mieli nawet odpowiednio ciepłych ubrań, już nie mówiąc o tym że odznaczali się na śniegu i Finowie ich wybijali jak kaczki.
DLaczego na tak położone kraje ktoś atakuje tuż przed zimą (Napoleon też atakował Rosję przed zimą). Rozumiem że chcą zaskoczyć, ale aż takie ryzyko, przecenienia swoich sił, tempa zdobywania terytorium, i zlekcewazenie możliwości przeciwnika, w połączeniu z zimą warto przemyśleć 3 razy.
Finlandia wygrywa ze względu na dobrych dowódców i sprawnych polityków.
Nie z powodu zimna🤣🤣🤣🤣
Wielki szacun dla Finów 👍
Pojechaly i piątek od razu jakiś lepszy 😎
Trzeba oddać Finom, że wybierają polityków chyba najlepszych jakich mogą. Oblicza XX wieku przedstawił jak lawirowali oni podczas wojny, a Powojnie, jak lawirowali po wojnie. Teraz też odnajdują się i wykorzystują okazje do bycia partnerem handlowym Rosji.
Jestem tu z przypadku na tym kanale i muszę przyznać że rzetelny i ciekawy, świetny głos prowadzonego. Sub.
Zagarnąć czyjeś terytorium, a po 50 lat chcieć je temu komuś odsprzedać, to trzeba mieć tupet.
Dokładnie, każdy inny bronił by zajęte terytorium jak własne.
To jest typowa logika złodzieja samochodów, czyli w sumie - nie za daleko od Rosjanina.
Kapitalny materiał. Dzięki 🙂.
Byłem w Finlandii kilka razy, podziwiam ten kraj m. in za neutralność, wojnę zimową. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że niezależność była na wiele lat uzyskana dzięki takiej mądrej, realnej doktrynie i konsekwentnej polityce.
łapka "w ciemno" i dopiero oglądamy :) pozdrawiam Autora!
Studenci z Akademii Muzycznej z Petersburga grający na każdym rogu, takie wspomnienie z Helsinek;)
Co do współpracy z sowietami, to warto jeszcze wspomnieć, że Finowie tłukli swojego AK.
A odcinek jak zwykle, świetny :)
Fantastyczny odcinek! Jeden z lepszych od początku kanału. Dla mnie bardzo ciekawe jest to co działo się w w Finlandii to o II WW na północy niemal nie mówi się w szkołach.
Pozdrawiam!
Powojnie trzyma formę, odcinek co tydzień i bardzo dobrze :)
Szkoda, że taki krótki odcinek :( Pozdrawiam autora i życzę samych sukcesów.
Dlaczego każdy mówi odnośnie do armii czerwonej że ta gdzieś "wkraczała" przecież to był zwyczajny atak na inne państwo.
Czyli armia USA tylko wyzwalała ?
@@grzegorzkacik2325 A co ma piernik do wiatraka?
Propaganda. Masz rację wielu Polaków mówi, że 17 września wkroczyła Armia Czerwona, zamiast dokonała agresji.
Pomysł na odcinek: Historia lotów szpiegowskich USA
No całkiem ciekawy temat
Ale co tam jeszcze można powiedzieć? Do Powersa latali jak chcieli. Po Powersie musieli wymyśleć sr-71 i satelity i znowu widzieli co chcieli.
moze razem z ZSSR
@@arcadiologanoff5164 Canberrami Pr.9 też się tam zapuszczali.
@@Luftek46 Przecież nie powiedziałem że innymi samolotami się nie za puszczali. Chodziło tylko o takie maszynę których Rosjanie nie mogli strącić czyli w tym przypadku sr-71 albo jego wersję a 12 czyli myśliwską która była w stanie strącać nawet lecące z maksymalną prędkością migi 25
Niesamowite.Nie znalem tej Historii.POZDRAWIAM.
Czyli można być krajem kulturowo należącym do zachodu, sąsiadem Rosji i mieć z nią dobrosąsiedzkie stosunki.
Finlandia, nie polandia...
Kwaśniewski świętował Finlandię 💪
W Kijowie na Ukraine
Super dzięki za ten świetny program
Zrób odcinek o konflikcie Włosko-Jugosłowiańsmkim z lat 50 tych o triest
Popieram 👍
popieram
WTT
Mile rozwinięcie tematu poruszonego w Obliczu XX wieku.
Super👍Jak zwykle interesujący temat i profesjonalizm👍Pozdrawiam
Witam. Jedna tylko wada w filmiku. Finlandia podpisała w 1955 r. umowę na dostarczanie radzieckiego uzbrojenia. Stąd w jej armii czołgi "T 55", "T 72", transportery piechoty "BWP 1", "BWP 2", samoloty "MiG 21", ''Su 7" oraz helikoptery "Mi 8", i "Mi 17'.
No i przede wszystkim Valmet czyli fiński AK a z niego izraelski Gail
Ciekawa forma i zawartość merytoryczna. Podoba mi sie taki youtube! subskrybuje :)
W przypadku Polski nie przeszłaby finlandyzacja. Finlandia leży na uboczu, natomiast Polska na głównym szlaku europejskim wschód - zachód. Polska oddzielała ZSRR od Niemiec i głównej strefy starcia z Zachodem. Więc Stalin i jego następcy ze względów strategicznych trzymali Polskę za gardło. Finlandii, która nie ma takiego znaczenia strategicznego mogli trochę odpuścić. Podobnie było z Austrią, Jugosławią a nawet częściowo Rumunią.
No i mieliśmy armie czerwonych barbaxyncow u siebie
Jak zwykle świetny odcinek. Może w następnym odcinku coś z Naszego polskiego podwórka( np. stan wojenny, bądź o Jurazelskim) ?
*Jaruzelskim
@@jakeperalta1813 Racja mój błąd
@@szymonkroma562 generale Jaruzelskim
Akurat przejście do niepamięci tego nazwiska mu się należało. I nie tylko jemu.
Jeszcze raz Ciekawie interesjąco się ogląda Pana Odcineki
Robisz wartościowe i ciekawe filmy. Tak trzymaj!
Jeszcze warto byłoby wspomnieć o utracie dostępu do Morza Barentsa na dalekiej północy...
Nygdy Finlandia nie miala doste'pu do morza Barentsa..utracila teritorium w Petsamo,okolo Murmanska..tym saamym robia'c korytarz-granice z Norwgia' i ZSSR..Jeszcze jedno ,trzeba zaznaczyc'.Finnowie NYGDY nie mieli panstwa..1917-ym mocy' dekreto'w Lenina przyznawano prawo do odzelenia Polski,Finladii i Kaukazu..od Imperium Rossijskiego i prawo na niepodlegle panstwa.To fakt-1-y na s'wiec'i niepodleglos'c' Polski,Finladjii przyznal Radziecka Rosjia!:))))
Nie wiedziałem, że Finlandia to tak tropikalny kraj, w którym temperatura spada tylko niekiedy poniżej 40 stopni Celsjusza 2:55
:-)
No proszę, a więc nawet samotne panstwo mogło dzieki umiejetnej dyplomacji dogadać się z zsrr
Bo Finowie w przeciwieństwie do naszych polityków umieli myśleć realnie. Jesteśmy sami, więc musimy się dobrze bić na wojnie, ale kiedy będzie trzeba ustąpić zrobimy to bez wahania i zbędnych sentymentów.
@@paulkellerman2603 TROCHE INNE POLOZENIE I WARUNKI GEOGRAFICZNE XD
@@haazel3Polacy potrafili masowo ginąć w bezsensownych powstaniach, Finowie przez lata tego nie robili pod ruskim butem, tylko czekali na naprawdę dogodny moment a później tylko się bronili
Dzieki za kolejna dawke informacji🤝
Jak zwykle mega potrzebny temat
Oblicza XX wieku o Finlandii
Finlandia jako państwo powstała w 1917 roku. Przez wieki wchodziła w skład Szwecji, szwedzki jest językiem urzędowym w kraju. A między 1807 a 1917 Finlandia była częścią Cesarstwa Rosyjskiego. Językowo&kulturowo sobie poradzili ładnie.
Chociaż sami finowie wywodzą się z ludów ugrofińskich. Podobnie jak estończycy
Kilka istotnych uwag w/s Wojny Zimowej. (1) Wojna obronna Finów z Rosją była ułatwiona, gdyż toczyła się gł. na bardzo wąskim obszarze lesistego (do 100 km), bagnistego i pokrytego niezliczoną liczbą jezior Przesmyku Karelskiego, gdzie Finowie zbudowali zbudowali system umocnień (Linia Mannerheima). Nie kwestionuję zaciętości i heroizmu obrońców, ale gdyby musieli bronić 3500 km granicy (nasz przypadek z września 1939), to sytuacja byłaby tragiczna. (2) Sowieci osiągnęli niestety cel strategiczny: całkowite włączenie północnej części Jeziora Ładoga do Rosji i przesunięcie granicy od Petersburga z 30 km do 160 km (i tak zostało do dzisiaj). Poza tym całkowicie zmieniła się struktura etniczna tych terenów (które nigdy nie były rosyjskie), gdyż praktycznie wszyscy Finowie prysnęli, a Stalin sprowadził i osadził kacapów z głębi Sojuza.
Jak zawsze świetny materiał 1👍
Taktyka jaką użyła armia czerwona w wojnie zimowej do złudzenia przypominała tę z czasów carskich czyli myśleli że nakryją ich czapkami.
Jako ciekawe dopełnienie polecam kanał oblicza XX wieku i odcinek o Finlandii podczas 2WS
Drugi raz oglądam!!
Wspólny odcinek z oblicza xx wieku i możecie być wzorem dla młodych jeśli chodzi o przekazywanie Historii
Może znowu wątek azjatycki. Kambodża Saloth Sar (Pol Pot) brat nr jeden
Godny nastepca sensacji XXw 👍👍👍
Bardzo ciekawy odcinek.
Super!
Mówi pan,że Finlandia była częścią imperium rosyjskiego do 17 roku.ale był to wynik wcześniejszych wojen ze Szwecją.
Aha. Nie wiedziałem
Wspaniały Dzielny Naród .
Żył tam naród świadomy swej narodowości i przynależności.
Znakomity materiał, ale jedna mała poprawka potrzebna na początku: już przed zaatakowaniem Finlandii armia ZSRR uważana była za słabą, głównie ze względu na czystki wśród oficerów. Blamaż w Finlandii tylko dopełnił obraz nieudolnie dowodzonego wojska.
tyle że o czystkach wiedziano tylko w armii, i właśnie do wojny zimowej nie pokazywały one tak rażących skutków negatywnych. wcześniej bowiem udało sie wygrać z Japończykami pod Chałchin-Goł i zdobyć wschodnią część II RP
#Mam propozycje.
Afryka po wojnie jako kontynent. Wpływy innych państw, państwa afrykańskie, kto rządzi dziś Afryką. Taka prośba.
Pozdro!
Kiedyś WB Francja Belgia Portugalia Hiszpania dziś rządzą Chiny Rosja trochę WB Francja USA
Czekam, aż wyda Pan książkę. 😁
bardzo ciekawe.
Hej świetny odcinek, jak zwykle bardzo ciekawy temat i nie zbyt często poruszany w szkole, a właściwie wcale, a szkoda, bo pokazuje ciekawą historię. Mam jedno pytanie: Jak nazywa się podkład muzyczny użyty w odcinku bo bardzo mi się spodobał?
bardzo ładny filmek
Ciekawe informacje. Zabrakło mi jednak kwestii członkostwa Finlandii w NATO bo to też ważna kwestia w związku z dawnym ZSRR a obecnie Rosją. Otóż Finowie celowo w trakcie istnienia ZSRR nie chcąc drażnić sąsiada nie brali pod uwagę członkostwa w NATO. Sytuacja zmieniła się po upadku ZSRR gdy co kilka lat pojawia się ta kwestia , jednak większość Finów nadal nie chce żeby ich kraj został członkiem NATO bo paradoksalnie ale chyba słusznie czują się bezpieczniej odnośnie Rosji wiedząc że Rosja nie widzi w ich kraju wrogości - choć ona istnieje ale nie oficjalnie - natomiast gdyby wyrazili chęć członkostwa na pewno Rosja nie przyjęłaby tego pozytywnie i zmieniła podejście do Finlandii. Trzeba stwierdzić że Finlandia w czasie drugiej wojny rozegrała i Niemców i Sowietów koncertowo. Niestety nie udało się to państwom bałtyckim , Polsce i jeszcze paru innym zwłaszcza jeśli chodzi o niezależność po wojnie.
Położenie zrobiło swoje; my państwa baltyckie Ukraina Białoruś jesteśmy w strefie zgniotu niestety - jedyne rozwiązanie to blok gospodarczy tychże państw + Czechy Słowacja i wzajemne sojusze wojskowe
ciekawy temat
Nie wiem jak to bylo z tym atakiem z zaskoczenie, poniewaz Kotkin np mowi, ze ZSRR wielokrotnie negocjował z Finlandia oddanie terenu w poblizu Leningradu (argumentowal to zasiegiem artylerii w przypadku przylaczenia sie Finlandii do sojuszu z wrogiem). Nawet oferował calkiem ciekawe tereny w zamian- jednak Finlandia nigdy nie uwierzyla z zapewnienia Stalina i uwazala, ze oddanie terytorium i tak bedzie skutkowalo jego strata i niczym w zamian. Stalin jednak probowal negocjowac i dopiero po kilku odmowach doszlo do ataku, wiec Finowie sie tego raczej juz spodziewali.
Z ciekawostek podobnie od Kotkina, atak byl z poczatku porazka poniewaz na rozkaz Stalina przeprowadzono ofensywe w miare rownomiernie, zamiast skupic sie najpierw na wylomie. Dopiero oddanie rozazow do wojskowych pozwolilo na ponowna ofensywe, tym razem wygrana.
Szkoda że nie wspomniałeś o prezydencie Risto Ryti. Prawdziwy mąż stanu. Jako szef banku centralnego i potem prezydent.
Szkoda, że koniec końców nie wyjaśniłeś wątku oferty sprzedaży Karelii za 15mld $
więc jak to w końcu się skończyło? odkupili czy nie?
@@KAREPLAND nie. Większość Karelii jest częścią Rosji
To nie oferta na serio, można to wnioskować po kwocie. Chodziło o to aby ZSRR pokazał dobrą wolę i chęć rozwiązania "sporu" a nie rzeczywiście pozbyć się lądu. A Finlandia nie miała tyle kasiory aby sobie zafundować karelię.
Zadnej sprzedazy nie bylo...nawet na ten temat 1-y raz uslyszalem..choc' studiowalem mie'dzunarodowe stosunki,...znam na temat Karelii ,co drukowano w Finlandjii i ZSSR!...Zeby poprostu czekawe robic ..? Nie warto :))) Reszta -OK!..Jeszcze jedna' mo'gl dodac' autor...niepodleglos'c' Finlandia dostala dzie'ki ..syc'..radzeckiej wladzy ,kto'ry 1917-ym przyznal prawo Finlandii na niepodleglos'c..i jako pierwsze przyznal go ,jako pan'stwo...Nygdy przed tym Finnowie nie mieli Pan'stwo..tylko autonomie w ramach imperium Rossyjskiego!
Poproszę odcinek o radzieckim programie budowy bomby jądrowej, to bardzo ciekawy temat!
Mów Pan spokojniej, a nie jak sprawozdawca sportowy. Merytorycznie - SUPER.
Co ty na to by zrobić odcinek Margaret Thatcher lub o Pinochecie ?
dziękuję
Czepiam się 6:00 eksport zapewniała sieć stoczni? Chyba sieć portów? Stocznie mogły wpływać na eksport, przez produkcję i sprzedaż statków. I tak nikt nie zwrócił na to uwagi ;)
Dzień dobry 👋👍
Stalin po prostu nie miał interesu w zajmowaniu Finlandii. Dlatego nie zaatakował ponownie. Jego celem strategicznym była Europa Zachodnia. Skandynawia zaś była tylko ewentualnym frontem na skrzydle walk. Dlatego Półwysep Pekkala mu w zupełności wystarczył bo z niego szachował fińską stolicę. A co do tego "pokonania" to bym nie przesadzał. Armia Czerwona dostała lanie, ale to nie była jakaś straszliwa klęska. Ot, nauczka.
Super
Mój dziadek trochę mi opowiadał w dzieciństwie o wojnie fińsko-radzieckiej, w której uczestniczył...
Nieprawdopodobne opowieści...
Po której stronie walczył?
Finlandia byla jedynym krajem krajem gdzie skazano sadownie prokremlowskich trolli
The verdict, delivered on Thursday by the Helsinki District Court, was the first time a European country had taken action against pro-Russian disinformation spread through social media, websites and news outlets controlled by or linked to Russia.
Like w ciemno!
..czego nie można powiedzieć ....o Polsce !
Szkoda, że nie wyjaśniłeś do końca kwestii zwrotu/sprzedaży Karelii oraz tamtego półwyspu :(
Nom
i nic o tej propozycji sprzedaży Karelii ?
Fiński rząd uznał że Finlandii na to nie stać.
Rosjanie chcieli wtedy też sprzedać Okręg Kaliningradzki Niemcom ale ci też odmówili.
Pomysł na odcinek: COP po wojnie i jego potencjał.
Finlandia pokazała jak prowadzić politykę w ekstremalnie trudnej sytuacji. Polacy oczywiście z Angolami skakali do pustego basenu na główkę. Nikt nie wypomina teraz Finlandii, że współpracowali z Niemcami, zresztą jak prawie cała Europa. Polaków natomiast już wskazuje się jako tych, którzy wywołali II wojnę światową. Co powiedzial ostatnio syn Bartoszewskiego, tego Bartoszewskiego, który poszedl na L4 z Auschwitz, że w tym obozie nie było Polaków. Tak kochani to mówi niby polski a tak naprawdę poliński polityk. Brawo dla Finlandii może Polacy będą uczyć się polityki. Gosiewska pojechała na banderowską Ukrainę się kompromitować, ciekawe czy w lipcu też pojedzie oddać hołd Polakom zamordowanym przez Ukraińców.....
Jeśli chodzi o nasze polskie podwórko to może zrobiłbyś odcinek o akcji "Wisła"?
po co ? zrobiono porządek z bandami.
Osiolki nie rozumieją ze że względu na nasze położenie Sowieci nigdy by się nie zgodzili na coś takiego u nas.
Takie mamy położenie i sytuację od początku istnienia państwa. Nie rozumiem ludzi co tego nieogarniają
@@Gimelorz Finlandia to zadupie. Polska jest na drodze do ataku na Rosję
👍👍👍👍👍
Drobna uwaga, temepartura spadał poniżej - 40 stopni a nie poniżej 40 ( choc oczywiście - 40 jest poniżej 40, ale chyba nie taki był zamysł autora).
Niedawno kanał "Oblicza XX Wieku" szerzej, w 2 odcinkach poruszył temat Finlandii w trakcie i po wojnie. Pozdrawiam.
Półwyspu Karelskiego nie oddali ale co z tym terytorium co ZSRR zagarnęła na 50 lat?
Oddali po paru latach gdy umarł Stalin
Hej. Lubie Finlandie przez ich metalowa muzyke
Nightwish?
@@polskinarodowiec2912 nighwish, him, children of badoom itp
Mądrzy ci Finowie.
11:30. Odmówili u działy w Planie Marshalla, ale tym niemniej, dostali pieniądze od Stanów.
Mógł zaatakować zgodnie z prawami przyrody.Bez paktu sytuacja więc byłaby identyczna.
Sprytni ,zimni Finowie świetni geopolityczni szachiści.
Finlandia to madry i sprytny narod. Tyle w temacie
Trzeba przypomnieć o Walter Hallstein
👍
Ciekawe czy Polska mogłaby złagodzić antyrosyjskosc, nadal dbając o wspolprace np gospodarczą z Ukrainą.
Finlandia jako jedyny kraj zapłaciła pełne reparacje wojenne-ostatnie kwoty w latach 90-tych.
1:59 - w 1939 roku Stalin nie był generalissimusem.