Solaredge Finał Montażu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 дек 2024

Комментарии • 68

  • @bartekelektryk8542
    @bartekelektryk8542  3 года назад +5

    UWAGA !!
    Radosław Fastyn - zarzucił mi, że NIE dając RCD popełniłem błąd - podobnie dając MCB (wył. nadprądowy) o charakterystyce B zamiast C.
    Pozwoliłem sobie zadzwonić dziś do F|RONIUS i SOLAREDGE - i co się dowiedziałem :
    SOLAREDGE :
    NIE MA wymogu stosowania wył. C !!!!!!! Można stosować DOWOLNY rodzaj zabezpieczeń !!! Może być to MCB charakterystyce B, C, można zastosować również wkładki TOPIKOWE !!!
    RCD - RÓŻNICÓWKI - NIE MA OBOWIAZKU ich stosowania w Polsce !!! Są kraje gdzie jest taki wymóg stąd zapis w instrukcji, która jest międzynarodowa i "dostosowana" do wszystkich krajów.
    CO WIĘCEJ przy stosowaniu RDC mamy zachować KOORDYNACJĘ zabezpieczeń czyli jeśli obwód ma RCD 30mA to NIE dajemy 100mA. DODATKOWO w krajach, które wymagają RCD pełni on zwykle rolę ochrony pożarowej nie porażeniowej.
    Na moje pytanie czy jak wyślę MAIL to dostanę to na "piśmie" padła odpowiedź TAK - Solaredge dostaje dużo zapytań o RCD i Bezpieczniki i ma gotową odpowiedź.
    FRONIUS :
    Instrukcja ZALECA MCB o charakterystyce C - ALE - TYLKO jeśli wymagają tego przepisy lokalne !!!! Pracownik Fronis powiedział, że non-stop dzwonią i piszą do nich ludzie pytając czy typ B jest poprawny - JEST !!! - podobnie jak w Solaredge instrukcja jest "międzynarodowa" i są przypadki, gdzie mamy wymóg typu C !!! - W POlsce NIE MA takiego wymogu !! Zastosować możemy DOWOLNY typ, B, C wkładki topikowe itd.
    RCD - tu również NIE MA WYMOGU stosowania !!! Co więcej jak powiedział mi pracownik FRONIUS'a - w Polsce w sieci TN - RCD NIE MOŻE stanowić podstawowej ochrony przeciwporażeniowej - po podłączeniu falownika MUSIMY "na bazie" dokonać pomiaru IPZ czy zamontowany w rozdzielnicy PV wyłącznik Nadprądowy spełnia wymogi SWZ. W przypadku układu TT - MUSIMY spełnić opisane w NORMACH warunki - obowiązują nas OGÓLNE przepisy - nie ważne, że podłączamy falownik - wykonujemy wszystkie pomiary i zabezpieczenia jak byśmy podłączali nowy obwód pod np. silnik, czy piec indukcyjny.
    Na pytanie czy dostanę to na "piśmie" - odpowiedź brzmi TAK.
    Sumując :
    NIE ma obowiązku stosowania RCD w ukąłdzie TN, NIE ma obowiązku stosowania wył. o charakterystyce C.
    Wykonując podłączenie falownika do sieci AC - MUSIMY - się stosować do ogólnych przepisów - czyli w sieci TN mamy zmierzyć IPZ i upewnić się, że mamy spełniony warunek SWZ. W sieci TT jest analogicznie czyli obowiązują nas "zwykłe" przepisy.
    Przyznaję się do błędu z uziemieniem - niestety tak mnie uczono 5 lat temu na szkoleniu przed egzaminem UDT Instalator OZE - będę się starał trzymać prawidłowego nazewnictwa.
    Ochrona przepięciowa - jak pisałem - u kilenta była dachówka, brak systemu LPS (odgromu) więc UZIEMIENIE :) konstrukcji 6 mm2 było prawidłowe, podobnie jak ochronnik T2.
    Skrzynka - zleceniodawca montażu twierdzi, że skrzynka ma dopuszczenie na DC 1000V - czy to prawda nie wiem, postaram się sprawdzić - dziś montowałem "własną" instalację i na stosowanej przez nas standardowo rozdzielnicy jest naklejka DC1000V i na stronie producenta jest odpowiednia "papierologia" - my używamy aktualnie rozdzielnic RH serii NEO Elektroplast Opatówek.

  • @Luksiuelektryk
    @Luksiuelektryk 3 года назад +4

    Mam ta sama drukarkę, mistrzostwo świata, nawet zdjecia drukuje:)

  • @SP3ZBY
    @SP3ZBY 3 года назад +1

    Spodobało mi się wyraźne i jasne oznakowanie elementów instalacji PV. Ostatnio widziałem pracę instalatorów z Poznania, to była porażka. Pozostawili uruchomiony system bez opisów, bez dokumentacji i pomiarów.

  • @Lkm87634
    @Lkm87634 3 года назад

    Elegancko robota.👍👏

  • @bartomiej3001
    @bartomiej3001 2 года назад

    sprawdzasz kolejnosc faz przed polaczeniem do falownika?

  • @sq7pgp
    @sq7pgp 2 года назад +1

    Cześć Bartek, mam dwa pytania. Czy nie boisz się że SE będzie miał większy prąd upływu niż 30mA? Wpinasz się w obwód, który jest zabezpieczony takim właśnie RDC. Czy nie rodzi to problemów. SE zaleca 100mA lub 300mA jeśli przepisy danego kraju nie mówią inaczej. 2 pytanie dlaczego zug nie jest połączony z listwą PE ta na dole? gdzie łączą się przewody z puszki i od falownika.

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  2 года назад

      ZUG pełni rolę pomocniczej szyny dla ochronnika i uziemienia konstrukcji. Nie ma sensu łączyć tego razem z falownikiem bo w przypadku wyładowania lepiej je "zrzucić" bezpośrednio na bednarkę a nie na falownik.
      Falowniki nie mają zwykle wysokich prądów upływu i nie powodują wyzwalania RCD - tak wynika z moich doświadczeń. Co więcej przeprowadzam od czasu do czasu pomiary prądu upływu i nigdy spotkałem się z większym niż 5 mA - tak więc nie mam obaw. Najczęściej to instalacja ma znacznie większe upływy :)
      RCD 100 lub 300 mA są wymagane w niektórych krajach z uwagi na ochronę POŻAROWĄ - jak mamy poprawną instalację to nie ma sensu montować dodatkowych selektywnych RCD i tak jest w większości krajów.

    • @sq7pgp
      @sq7pgp 2 года назад

      @@bartekelektryk8542 Hmmm Bartek nie chce żebyś odebrał mnie za jakiegoś Trola, chce tylko spokojnie powymieniać poglądy. Trochę dwa różne punkty PE i to w jednej rozdzieli „kuja mnie w oczy”. To trochę jak z tymi dwoma nie połączonymi uziemieniami i obciętym przewodem PE w którymś komentarzu. Mierzyłeś rezystancje i mówiłeś ze to setki oma lecz jednak. Czy nie lepiej dać GSU i zejść do niej z każdego punktu w jedno miejsce np osobnymi przewodami do tej bednarki co czyściłeś szczotka lub pod skrzynka przykręcić jakieś gotowe GSU i podłączyć do tej bednarki 16mm2. W przypadku SE uziemiamy falownik przewodem PE (wszelkie próby dodatkowego uziemienia radiatora są mocno tępione przez serwis SE), ale w przypadku np Huawei a gdzie mamy z prawej strony śrubę do uziemienia i podłączając radiator huaweia do tej bednarki a złącze kablowe podłączone w Twój sposób w falowniku miel byśmy na PE dwa różne podłączenia z rezystancja setek omów ale to falownik by je wyrównywał.
      Jeśli chodzi o RDC to masz racje nowe falowniki mierząc prąd upływu jest mały i 30mA wystarcza jeśli aparatura jest z odpowiedniej półki. Jednak gdy falownik sie starzeje ( wysychają kondensatory, wysycha pasta termo przewodząca łącząca półprzewodniki z radiatorami) i prąd wzrośnie a producent stwierdzi ze ma normę do 100mA to w tym przypadku trzeba będzie położyć przewod do rozdzielni i wpiąć się przed RDC lub kombinować inne partyzanckie rozwiązania. Wiec czy nie lepiej odrazu dmuchać na zimne i nie ryzykować wpinajac się za jakaś roznicowka. Miałem taki przypadek z falownikiem Goodwe. Ekipa montująca wpiela się za RDC naszczescie w rozdzielni i zostawili na tyle długie przewody ze poprawka po nich trwała sekund 5.

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  2 года назад

      @@sq7pgp W Huawei mamy wbudowane ochronniki T2 po AC i DC - dlatego musimy dać dodatkowe uziemienie minimum 6 mm2. SE nie ma ochronników (tylko zwykłe warystory) i wystarcza PE z zasilania.
      Nie ma sensu dawać kolejnej szyny - zresztą ZUG spełnia taką rolę - zwłaszcza, że potrzebowałem uziemić tylko ochronnik i konstrukcję - bo SE ma PE z przewodu zasilającego. Dodatkowa szyna zastąpiła by ZUG'a - i zamiast zmieścić się w rozdzielnicy była by pod spodem, a ciągnięcie osobno przewodów z ochronnika i uziemienia konstrukcji też trochę bez sensu.
      Dobre falowniki spokojnie wytrzymają 20 lat i więcej :) miałem do czynienia z Froniusami z 98 roku, które nadal świetnie działają. Tu zawsze można zdemontować RCD w głównej rozdzielni budynku - nie robiłem tego bo unikam grzebania w czymś co działa, a że pomiary wyszły świetnie to nie ma sensu zmieniać.

  • @czester5252
    @czester5252 3 года назад +2

    Panie Bartku, dlaczego uziemienie konstrukcji jest puszczone 6mm2? Z mojej wiedzy wymagany jest 16mm2. Czy przewody DC, które idą na dach mają więcej niż 10m?

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад

      Bo tak naprawdę my nie uziemiamy konstrukcji a : obejmujemy ją układem wyrównania potencjału :) :) - oczywiście szyna wyrównania potencjału jest uziemiona - więc ja i większość ludzi mówimy o uziemieniu konstrukcji. Poprawnie to powinniśmy mówić o Wyrównaniu Potencjału.
      W normach pisze, że należy konstrukcję podłączyć do układu wyrównania potencjału - a wszystkie połączenia wyrównawcze musza mieć conajmniej 6 mm2.
      Przekrój 16 mm2 wymagany jest do Głównej Szyny Uziemienia, połączenia wyrównawcze musza mieć minimum 6 mm2.
      Nie, miały mniej niż 10 metrów - jak mają więcej niż 10 metrów to musimy dać dodatkowe ochronniki przy panelach.

    • @radioslaw
      @radioslaw 3 года назад +1

      Przykro mi, ale Pan Bartek pisze banialuki! Konstrukcję się UZIEMIA, a nie ekwipotencjalizuje! Jest to element zabezpieczenia przeciwprzepięciowego instalacji PV. Odsyłam do normy PN-EN62305-3. Najwyraźniej przenosi Pan pojęcia z elektryki na fotowoltaikę, a to nie to samo!
      Norma określa:
      - Jeśli konstrukcja na dachu ma zachowany odstęp izolacyjny 1m od instalacji odgromowej lub jest na dachu bez instalacji odgromowej (dachy z bitumu, papy, dachówek ceram.) wykonujemy uziemienie przewodem min. 6mm2 i stosujemy zabezpieczenie T2
      - Jeśli konstrukcja nie ma zachowanego odstępu (dachy blaszane zalicza się do nie zachowanego odstępu.), BEZWZGLĘDNIE stosujemy przewód min. 16mm2 i zabezpieczenie T1+2.
      Egzaminu na certyfikowanego instalatora UDT by Pan Bartek nie zdał!

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад

      Moja wina, źle napisałem - dach miałem z ceramiki, bez odgromu, więc uziemienie wykonane 6mm2 jest poprawne. Podobnie jak ochronnik T2.
      Na swoje usprawiedliwienie napiszę, że na szkoleniach przed egzaminem na Instalatora OZE w UDT mówiono o ekwipotencjalizacji.
      Egzamin na certyfikowanego Instalatora zdałem w 2016 roku - więc pudło. :) - zobaczę co będzie na szkoleni przypominającym.

    • @michago387
      @michago387 3 года назад +1

      @@radioslaw jeśli PV to nie elektryka to skąd się wzieła? Z histori sztuk pięknych? I po co wogule uprawnienia elektryczne do jej montażu?

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend 3 года назад

      @@radioslaw to teraz niech zastanowi się Pan co dojdzie w przypadku bezpośredniego trafienia pioruna w panel pv, czy te 6mm jest wystarczające? Minimum to 16mm, należy pamiętać, że dziś klient nie ma instalacji odgromowej jutro ja moze mieć i co wtedy , wszystko do poprawy? Oczywiście należy stosować kable odporne na warunki UV, w obecnych czasach nie liczy się jakość, firmy PV nagminnie stosują ograniczniki przepięć, których koszt zwykle nie przekracza 200zł po stronie AC/DC, więc co mogą być warte te warystory ,odpowiedź jest jasna albo nigdy nie zadziałają albo doprowadzą do pożaru, głupotą jest również montaż PV bez instalacji odgromowej, wele firm ubezpieczeniowych bez LPS nie wypłaci odszkodowania, projektanci nie wiedzą do której kategorii zakwalifikować budynek czy do 3 a może do 4, a może nie ma takiego wymogu bo budynek nie przekracza 15m, w zależności która maja normę , czyli jest jeden wielki burdel

  • @Super_swinia_bojowa
    @Super_swinia_bojowa 3 года назад

    9:50 solaredge posiada możliwość dokupienia osobno anteny do falownika.

    • @barteksienkiewicz7856
      @barteksienkiewicz7856 3 года назад

      Owszem - ALE : jest droga, ma słaby zysk, i jest w środku falownika. Wystarczy słabszy zasięg i kicha - anteny, które stosuję mają większy zysk, i co najważniejsze można je "przestawić" - tak by mieć lepsze połączenie.

    • @Super_swinia_bojowa
      @Super_swinia_bojowa 3 года назад

      @@barteksienkiewicz7856nie nie jest w środku falownika, zasięg też nie jest mały. Tę antenę nasuwa sie na radiator od boku.

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад

      @@Super_swinia_bojowa Tę zewnętrzną znam ze "starych" modeli z wyświetlaczem - ostatniu z SE dostaliśmy takie małe "kutasiki" - w tedy zdecydowaliśmy się na "nasze" anteny - mają duży zysk - a na dodatek długi przewód co się przydaje i magnetyczną podstawę - co też jest fajne.
      Oficjalnie SE dopuszcza stosowanie dowolnych anten :) - mamy to w oficjalnym EMailu od nich :)

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 3 года назад +1

    na 10 przebadanych przez politechnike Gdanska zamontowanych ochronnikow 6 nie spelnialo podstawowych warunkow bezpieczenstwa ..Wolabym zamontowac wlasny ogranicznik na zasilaniu falownika

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад

      Problemem jest cena instalacji - niestety bardzo mało klientów jest gotowych zapłacić dodatkowe powiedzmy 400 - 500 zł za ochronnik T2 czy 1000 zł za T1+T2.
      Marża na instalacji nie jest wysoka, zwłaszcza jak stosujemy markowe komponenty - falowniki Solaredge czy Froniusa, a z paneli "najniższą półką" u Nas jest QCELLS - więc nie bardzo można dokładać ekstra ochronnik.
      I tam po stronie DC stosujemy SALTEK'a - a nie jak spora część "chińskie wynalazki".
      Nie dawno klient dostał ofertę na instalcję 5 kWp w cenie za 2000 zł z montażem na dachówce ceramicznej. Ciekawi mnie na czym po za komponentami zaoszczędzono? Na pracownikach?
      Jeśli tylko jest możliwość finansowa to zakładamy ochronniki po stronie AC - choć należy też mieć na uwadze JEDNO :
      Jeśli klient NIE ma ochronnika - to zakąłdanie T2 czy nawet T1+T2 przed falownikiem NIE MA SENSU. Bo musimy zachować koordynację - czyli T1+T2 w rozdzielnicy głównej budynku a dopieto później T2 przy falowniku. A T1+T2 przy falowniku to nieporozumienie - szkoda kasy na ochronę tylko falownika - lepiej zamontować go w RG budynku i mamy ochronę całości.

    • @KABELEK69
      @KABELEK69 3 года назад

      @@bartekelektryk8542 oczywiscie zgadzam sie coz poradzic ..pozdrawiam

  • @RAFIXkomOfficial
    @RAFIXkomOfficial 2 года назад +1

    simtec dobry mam 2 razy ochronil i jest git

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 2 года назад

    wszystko bardzo pieknie 🙂 ale moze kamerka na glowie z lampka ...i bedzie ok🙂

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  2 года назад

      Próbowałem, niestety nagranie z głowy było strasznie "ruszane" :) sam po minucie oglądania miałem chorobę "morską".

  • @michalpryncypala910
    @michalpryncypala910 3 года назад

    Super robota.
    Również pracuje przy PV tylko jako monter.
    I mam pytanie bo zauważyłem że u mnie w firmie elektryk nigdy się nie wpina przewodem ochronnym do instalacji klienta, wszystko jest uziemione po stronie Instalacji PV przez nasz uziom a kablem którym wpina się u klienta (zazwyczaj 5x4) to ucina PE czyli wpina się 3xfaza i neutrany. I zastanawiam się czy instalacja tak zrobiona jest wykonana poprawnie?

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +3

      NIE - dwa osobne uziomy oznaczają, że w przypadku przepięcia/wyładowania między uziomami powstanie różnica potencjałów i przepływ prądu.
      Tak robić NIE WOLNO - budynek ma mieć tylko jeden układ uziemienia - jeśli mamy wiele uziomów to należy je połączyć.
      Nie bez przyczyny mamy układ wyrównania potencjału - a Wasz elektryk robi coś odwrotnego.
      Wasz uziom najczęściej będzie gorszy niż np. uziom fundamentowy - wiem to z doświadczenia.
      Zauważcie też, że NAWET piorunochrony (system LPS) łączy się z JEDNYM, wspólnym uziomem.
      Na dodatek nie potrzebnie dodajecie sobie roboty i kosztów.
      Sumując - mamy uziom w budynku, który spełnia parametry to go używamy.
      I na koniec - Wasz elektryk w ogóle mierzy Wasz uziom? Czy może wbija szpile i tyle? Bo z takimi kwiatkami się spotkałem.

    • @michalpryncypala910
      @michalpryncypala910 3 года назад

      Tak mierzy, jak widzi że uziom jest zrobiony u klienta to się w niego też wpina (po zmierzeniu) . Ale jak jest sytuacja że klient ma wyprowadzony ochronny z PEN to się w niego nie wpina i tego właśnie nie rozumiem, dlaczego i czy to w ogóle jest poprawnie zrobione.

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      @@michalpryncypala910 W układzie TN - zawsze PE jest wydzielony PEN :)
      Sytuacja wygląda tak : jak klient ma nie ma uziomu, to robimy swój, i to jest poprawne.
      W sytuacji gdy, klient ma zrobiony podzial PEN na PE i N - ale - bez uziemienia - należało by nasz uziom połączyć z szyną pe klienta.
      W sytuacji dy klient nie ma przewodów PE - co jest częste w starych domach to wykonujemy uziom i się uziemiemy, sieć klienta zostawiamy w spokoju, bo przewodów PE nie ma.

    • @michalpryncypala910
      @michalpryncypala910 3 года назад

      Dziękuję za wytłumaczenie

    • @JohnRides
      @JohnRides 3 года назад +2

      @@bartekelektryk8542 Cześć, a co w sytuacji, gdy instalację montujesz w oddzielnym budynku, np. na garażu oddalonym od domu o 50m. W domu jest normalnie uziom fundamentowy. Z domu do garażu przewód 50m 4x25mm alu, w domu 4x25 wpięte do rozdzielnicy głównej w ZUG przed podziałem PEN na PE i N, w garażu zabity nowy uziom. Robisz nowy podział PEN i dajesz N i PE do uziemienia garażu, czy nie dzielisz tam PEN na PE i N, a jedynie ochronnik podłączasz do uziemienia? Czy może dajesz ziemią 5x25mm alu i łączysz oba uziemienia?

  • @ukaszjanus3614
    @ukaszjanus3614 3 года назад

    Czym jest posmarowane połączenie z bednarką?

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +2

      Wazelina Techniczna - zawsze należy ją stosować, zwłaszcza gdy połączenia są na zewnątrz.
      Tu mamy kotłownię/pralnię - niby nie trzeba było, ale ja zawsze zabezpieczam wazeliną połączenie. Tak na wszelki wypadek :)

    • @ukaszjanus3614
      @ukaszjanus3614 3 года назад

      @@bartekelektryk8542 Dziękuję za uzupełnienie.
      Tak myślałem, że to wazelina, ale nie mogłem tego wyłapać z pierwszego filmu.
      Wygląda na to, że zapowiada się nowy ciekawy kanał związany z elektryką :)

  • @michaszychowski283
    @michaszychowski283 3 года назад

    Jeżeli wpinasz się poza różnicówką to czy obiekt jest chroniony

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад

      JEST - w układzie TN - musimy spełnić wymóg SWZ (Samoczynne Wyłączenie Zasilania) przez "bezpieczniki" - po to mierzymy IPZ (Impedancję Pętli Zwarcia. Przebicie na obudowę falownika - która jest uziemiona i połączona z resztą układu uziemienia/wyrównania potencjału ORAZ z Punktem Poziału PEN - powoduje zadziałanie SWZ.
      W Układzie TT - mamy po za RCD wysokoczułymi 10 lub 30mA - musimy mieć "drugi stopień" czyli RCD 100 / 300 mA - np. poszczególne obwody RCD 30mA a na "wejściu główna RCD na całą rozdzielnicę" RCD 100 mA. Wtedy pomijając RCD 30 mA i tak powinieneś się włączyć "po" RCD "głównej".
      Tak więc przed montażem sprawdzamy stan instalcji i jak jest OK podłączamy.
      A PO CO w instrukcji falownikó mamy wspomniane o RCD 100/300 mA ??
      Bo w NIEKTÓRYCH krajach jest taki wymóg - ALE - chodzi tu o Ochronę POZAROWĄ !!!! Nie porażeniową. W Polsce NIE ma wymogu i nie montujemy.
      Zaś TOTALNYM DEBILIZMEM dla mnie jest montaż RCD 100 mA przy falownika jak obwód jest zabezpieczony RCD 30 mA :) - a tak jest bardzo często :)

  • @krasko1000
    @krasko1000 3 года назад

    Jak można się z Tobą skontaktować ?

  • @lenasamidzic2023
    @lenasamidzic2023 2 года назад

    da li ide na direktan napon od 380v

  • @jacekalchimowicz1321
    @jacekalchimowicz1321 3 года назад

    Gdzie są bezpieczniki po stronie DC??

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      A czemu by miały służyć i przed czym zabezpieczać ? Mamy pojedynczy łańcuch - maksymalny prąd jaki może popłynąć to Isc troszkę ponad 10A - te panele "wytrzymują" 20A - czyli NIE przekraczamy parametrów. Jak byś my mieli 3 łańcuchy to bezpieczniki są potrzebne, ale dla 1 czy 2 NIE.
      Na dodatek tu mamy SOLAREDGE !!! - Nigdy nie przekroczymy wartości granicznych bo mamy optymalizatory mocy, każdy panel jest połączony z optymalizatorem (P370) a NIE ze sobą.
      Bezpieczniki DC - NALEŻY - stosować Z GŁOWĄ !!! A nie dla tego, że "większość" daje - po to mamy parametry systemu by do nich dobrać odpowiednie komponenty a nie dawać na "pałę:.
      To odróżnia dobrego projektanta / instalatora PV - który DOBIERA komponenty pod konkretny przypadek - a nie daje "NA PAŁĘ" jak leci.
      Ja wiem, że jak ktoś kupuje (przepłaca) za gotowe skrzynki DC - to zawsze ma bezpieczniki - producent je daje zawsze - bo to dla niego ZYSK :)

    • @jacekalchimowicz1321
      @jacekalchimowicz1321 3 года назад

      @@bartekelektryk8542 Co się stanie jeżeli wszystkie ograniczniki przepięć zadziałają? W tedy jest pełne zwarcie DC. Co się w tedy dzieje przy pełnym zwarciu z panelami?

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      @@jacekalchimowicz1321 NIC :) :) Panele wytrzymują prąd zwarcia, falownik zgłasza błąd - serwis przyjeżdża i sprawdza. Każdy w miarę ogarnięty serwisant pierwsze co robi to rozłącza ochronniki. :) I od razu mamy przyczynę.
      Po za tym prblemem nie jest "pełne" zwarcie do ziemi - problemy najczęstrze to słaby ochronnik i "delikatne" zwarcie do ziemi - falownik sygnalizuj zwykle zbyt małą rezystancję izolacji.

  • @benedykturban627
    @benedykturban627 3 года назад +1

    Tez jestem elektrykiem sami uczoni widze w teori a a praktyce to nie to samo a wyladowanie pujdzie to kupa z twojego wykladu

  • @michaszychowski283
    @michaszychowski283 3 года назад

    skrzynka ac/dc a nie sygnowana pod prąd dc
    ?????

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад

      SYGNOWANA - projektant i zleceniowawca twierdzi, że ma dopuszczenie do DC. JEszcze do niedawna producenci NIE OZNACZALI skrzynek, że sa dopuszczone do DC. Dostawaliśmy osobny "papier" - sam montowałem sprzynki z Opatówka, Niewiadowa czy Noarka - które NIE miały nadruku.
      Obecnie nadruk jest standardem - ale jeszcze rok temu nie zawsze był.

  • @ipklpolo6903
    @ipklpolo6903 3 года назад

    Przeciez ta rozdzielnica nie jest przystosowana do 1000v

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      Projektant oraz zleceniodawca twierdzi, że jest - co więcej parę lat temu faktycznie były serie rozdzielnic, które miały certyfikat DC 1000V i brak oznaczeń, nie rózniły się niczym, po za doąączonym "papierem" i ceną. Wyglądało to tak, że producent produkował jak leci a część atestował na 1000V DC.
      Obecnie zaś jest ODWROTNIE :) - absolutnie każda rozdzielnica z Opatówka serii Neo RH ma atest na 1000 lub 1500V DC. Zakładam więc, że tu była podobna sytuacja - sam osobiście spotkałem rozdzielnicę z EPN (Nasielsk) , która miała dołączony "papier" że ma atest na 1000V DC i wyglądała jak zwykła rozdzielnica natynkowa i nie miała żadnych oznaczeń.
      Tak więc nie mogę podważyć twierdzenia Projektanta i Zleceniodawcy, że nie ma atestu.

    • @tomekprzybysz
      @tomekprzybysz 3 года назад

      @@bartekelektryk8542 taką sztukaterie robisz u klientów? Ty nawet nie masz pojęcia,gdzie uchwyt uz przykręcić...i ta rozdzielnica raczej nie jest na 1000V.
      Poszedłeś na łatwiznę wpuszczając zcl w wywiercone otwory a można było zastosować dławiki PG...sam napisałeś ze to pomieszczenie wilgotne...,partacz jesteś i jeszcze instruujesz innych domorosłych monterów

    • @tomekprzybysz
      @tomekprzybysz 3 года назад

      Ten film powinien mieć tytuł,jak spierdolić instalacje pv

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      @@tomekprzybysz Rozdzielnica posiada atest na 1000V DC - można było na zamówienie kupić wersje z atestem. Pisałem o tym, obecnie nie można bo producenci stwierdzili, że lepiej sprzedać 2x droższą IP65 niż tańszą IP44.
      Pomieszczenie nie jest wilgotne - jest to maszynownia (bo klient zmieniał piec na pompę ciepła) ORAZ spiżarnia/magazynek - jedyne źródło wilgoci to pralka.
      W projekcie - całkiem słusznie - NIE było potrzeby dawania pełnej hermetyki.
      A co do sztukaterii - Kolego POKAŻ mi proszę któer dławiki PG mają atest na 1000V DC ??? Bo rurki, kolanka mają - ale zwykłe PG NIE.

    • @tomekprzybysz
      @tomekprzybysz 3 года назад

      @@bartekelektryk8542 dlawiki do kupienia bez problemu,w Santonie mają...serio ,zadiwolony jesteś z tego wykonania?
      Dobra praktyka nakazuje odseparować strone dc od ac,dwie rozdzielnice lub chociaż dwurzędowa...to co pokazujesz na filmie wygląda jak prowizorka wykonana u siebie a nie u klienta.
      Na twoim filmie z montażu na froniusie wygląda to już dużo lepiej,jak robota zupełnie innej osoby

  • @wedkarskietaktyki4446
    @wedkarskietaktyki4446 3 года назад

    Powinnien być ochronnik przy AC i to porzadny Dehn,Pheonix,Obo a ten simtec to wypier... w kosz

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +2

      Klient został o tym poinformowany - ja nie wymieniam ochronników u klientów z bardzo prostej przyczyny - nie mam na to czasu. :) Staram się klienta poinformować i przekonać do porządnego sprzętu.
      Klient powiedział, że sam to sobie ogarnie - zwłaszcza, że planował pociągnąć zasilanie do budynku gospodarczego.
      W pełni się zgadzam, że Simtec to szmelc - NIESTETY - zwłaszcza deweloperzy bo stosują bo jest tani.
      Planuję film poświęcony ochronnikom DC i AC - z omówieniem typów i zasad ich stosowania :)

  • @arrtur34
    @arrtur34 3 года назад

    Jak pierdolnie piorun to i tak popali wszystko

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      Tu pełna zgoda :) Przy bezpośrednim trafieniu nic nie pomaga :)
      Ale jak mamy dalsze uderzenia i przepięcia od EMP to ochronniki bardzo dużo dają.

  • @colin6610
    @colin6610 3 года назад

    Nie tak, nie podoba mi się. Nie chcę mi się nawet pisać. Rcd w falowniku to co innego!!!. Normy!!!!
    DC i AC osobno!!! Przepięciówka osobno DC osobno AC. Trochę słabo. A rozdzielka to chyba 1000v ma? Bo wygląda na taką co się nie nadaje. Pozdrawiam

    • @bartekelektryk8542
      @bartekelektryk8542  3 года назад +1

      NORMY - od ładnych paru lat MOŻNA stronę DC i AC zamontować w jednej rozdzielnicy !!!
      Radzę też ZAPOZNAĆ się z zasadami montażu OCHRONNIKÓW : jeśli między ochronnikiem T1+T2 w rozdzielni a falownikiem mamy MNIEJ niż 10 metrów "po przewodach" to NIE trzeba dawać ochronnika T2 - a jeśli dajemy to NALEŻY ZASTOSOWAĆ DŁAWIK ODSPRZĘGAJĄCY !!!!!! Lub zachować odległości !!!!!
      RCD - NORMY !!! - proszę o podanie JAKA POLSKA norma WYMAGA RCD ??? CZEKAM !!!
      SKRZYNKA - projektant i zleceniodawca twierdzi, że ma atest na 1000V DC, taką dostałem.
      Tak więc Masz rację - NIE - pisz więcej.

    • @elektryknikodem
      @elektryknikodem 3 года назад

      @Marian - ogarnij się!