Jednoduše o kvantových počítačích: Tajemství odhaleno!
HTML-код
- Опубликовано: 5 фев 2025
- 📖 AI bez keců!
coalbrain.cz/a...
Ozvi se nám s osobním nebo firemním školením v oblasti AI.
www.coalbrain.cz
🤖 Chceš vlastního AI zaměstnance? Jsme tu pro Tebe! 🦾
www.coalbrain....
www.youtube.co...
Díky, za video. Velmi srozumitelné.
V dalším videu by mě zajímalo, jak je realizován v CPU qubit fyzicky a jak je do něj a z něho přenášena informace. A pak příklad nějakého jednoduchého kvantového algoritmu. A nakonec ještě jak vlastně funguje to kvantové provázání? jak je možné, že ty částice přenášejí informací na neomezené vzdálenosti rychlostí >c? To me vždycky zajímalo.
@@M4R479 to je na více videí, ale kouknu na to… spoiler… informace se rychlostí vyšší než je rychlost světla nepřenáší. 🙂
Jak funguje OK díky, ale kde teda dochází k těm výpočtům, jak to vypadá ? To co vidíme říkáš je chlazení ale jak vypadá ten počítač jako takový, normálně máme , chip a grafickou kartu tam víně ale jak to vypadá u kvantového?
@@lukashrabalek připravuju na to video. Já i doufám, že se podívám na náš kvantový počítač v Ostravě 👍 Videa o kvantových počítačích chci dávat minimálně jednou za 14 dní.
hodně jednoduše je to jak proccesor tudíž název kvantový počítač je zavádějící (Hooodně jednoduše)
Ve skutečnosti je to spíš externí zařízení, které bys připojil k normálnímu počítači (jako třeba tiskárnu). Zjednodušeně si představ, že normálnímu PC zadáš šíleně náročný úkol, a on si pro pomoc řekne tomu kvantovému. Pokud se nemýlím, je to spíš brutálně odstíněný procesor (odstíněný od fyzikálních ruchů a šumů).
@@Lixe1 jop !
Musim dodat, že spin není jen vlastnost elektronu, ale obecně částic. Podle spinu se částice dělí na fermiony, nebo bosony. Jen ve zkratce...
@@marekstefan3714 díky za doplnění. Nějak to zjednodušit musím. Tak snad jsem kolegy matfyzáky a chemiky neurazil 😍
Myslím si že pre AI je to veľmi vhodné prostredie. V animatrixe bolo že vyvinuli novú generáciu asi vyriešili tento problém s teplotou.
ak by sme interpolovali kvantový princíp do pamäte, prípadne prenos, potom by sme dokázali preniesť obrovské dátové toky?
Úplně nerozumím otázce.
qubit jde interpretovat jako komplexní číslo, tj. Bod na jednotkové sféře, problém ale je s přesností respektive chybovostí. Tak to co popisuješ, by teoreticky opravdu fungovalo, akorát že čtená data by nešla dobře interpretovat :))
Možná analohie je, že teoreticky by mohl analogový signál v čase t v rozsahu 0-1V nést třeba 16 bitu tj, číslo 0-65535, ale muselo by se měřit na mikrovolty a nesmělo by být žádné rušení a celé by to muselo probíhat v rychlosti taktu digitální sběrnice tj. v nanosekundách :)) takže nic.
Porovnáváte to se 100 qubity, jenže i klasický 100 bitový počítač v jednom byte dokáže pracovat s enormním množstvím informací. Porovnejte to mezi 8, 32 a v dnešní době 64 bitovými počítači. Takže popis zase nesrozumitelný, jak kvantový počítač vlastně počítá.
@@hmmh-qq já si nemyslím, že je vhodné to na úvod míchat dohromady… bylo by to matoucí
V jakém čase?
Jestli to chápu dobře, tak ten zásadní rozdíl je v tom, že s qbity můžete operace vykonávat najednou. Pokud máte 1 byte , tedy 8 bitů, na zpracování všech možností je potřeba 256 operací. S 8 Qbity stačí jedna
@@MasterxBrute - I klasický počítač dokáže s pomocí MMX a SSE instrukcí počítat najednou se čtyřmi 32 bitovými hodnotami, má k tomu vytvořeny speciální 128 bitové registry.
@@MasterxBrute navíc máte kvantové provázaní, kde vzdálenost nehraje roli.