Homok akku - a próba. Nézzük meg meddig képes tárolni a hőenergiát. Jól jönne egy kis meleg?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024
  • Lesz folytatás is, 2 hét múlva pénteken
    Ez a homok akku videós tartalom II. része. Ebben a részben megnézzük, az önkisülést. Ez azt jelenti, hogy meddig képes tárolni az energiát.
    Előző rész, így épült meg, homok akku I. :
    • Homok akkumulátor kics...
    Lépésről lépésre láthatod miként építettem össze, de ne feledd ez barkács verzió.
    1m3 homok "magban" 200-400kWh hőenergiát is el lehet tárolni. (1000 fokosra is fel lehet fűteni) Talán a hőszigetelés a legnagyobb kihívás. Én csupán 6 liter homokot használtam és kb. 1kWh elraktározására alkalmas.
    Összehasonlításként: 1m3 vízben kb. 80kWh hőenergiát lehet eltárolni. (100 foknál forr a víz...)
    Összehasonlításként:
    15000 kWh éves energiaigényű ház kb. 1600 m3 földgázt használ fel. Állítólag ez az átlag....
    15000 kWh előállítására a legtöbb háztartás képtelen. És még ha menne is, vasúti tartálykocsi méretekben kellene gondolkodni.... bár abba is csak 36 m3 homok férne el....
    ordasigabor.we...

Комментарии • 175

  • @man-uu9xv
    @man-uu9xv Год назад +17

    A hőveszteség jelentős része a tetején, az alufóliás résznél keletkezik. Én alulról oldanám meg az áram és a szenzor bevezetését, a tetejét teljesen lezárnám.

  • @attilacsengeri1048
    @attilacsengeri1048 Год назад +2

    Szuper volt nagyon szépen köszönöm. Mindig jó dolog meggyözödni arrol hogy őseink milyen zseniálisan nyultak a dolgokhoz. Most megismerhetteük milyen jó dolog is egy cserépkályha.
    Amibe lehet persze villanyal is füteni.

    • @darylnogo3279
      @darylnogo3279 Год назад

      Igazából az elektromos hőtárolós kályháknak felel meg ami a 70-80-as évek kedvence volt és a kedvezményes időben kivett áramot használta fel egész nap alatt szépen egyenletesen. Nagyon kényelmes és tiszta volt. A fűtőtestek kerámia téglákat melegítettek fel és a köztük levő réseken egy ventillátor kergette át a levegőt. A ventit pedig termosztát kapcsolgatta. Az enyém kb. másfél napig elég meleget tudott adni betáplálás nélkül!

  • @mu_szaki
    @mu_szaki Год назад +5

    Remek videó, mérésekkel!
    Minél több a mérés, és az adat annál jobb!!!

  • @laszlokope7009
    @laszlokope7009 Год назад +5

    Nagyon profi. Köszönöm. Ez arra is jó ha egy üvegház akár az ember estére temperálni. Ja és jelen helyzetben az életciklus az akkunak megszámolhatatlan.

  • @remfarkas1
    @remfarkas1 6 месяцев назад +1

    Szia! Több videódat is láttam és sokat tanultam belőle, jó ötleteket is adtál. És mév a pólód is menő!

  •  Год назад +6

    Remek, részletes bemutató mint mindig. :) Köszönöm!

  • @zoltan.rozgonyi
    @zoltan.rozgonyi Год назад +5

    köszi, Gábor, igényes kísérlet. különösen felpiszkál, hogy az energia kivételét is bemutatod egy későbbi videódban. grat!! 👌✌

  • @LGD_001
    @LGD_001 Год назад +7

    Én is gratulálok. A kísérletezés nagyon jó, új ötleteket, inspirációkat ad.
    A pingvinekből és a bálnákból kiindulva a tömeg/felület arány lehet a mérvadó, vagyis egy hatalmas gömbnek kevesebb lenne a vesztesége. Érdekelne ezzel kapcsolatosan számítás / mérés.
    Ha viszont arra a kérdésre keresem a választ, hogy hogyan lehet a napenergiáját eltárolni és később felhasználni, erre már kiforrott megoldások vannak:
    24 órás tárolás:
    1, hőtárolós elektromos "radiátor" (kályha). Magnezit vagy samott kellően nagy hőt tud felvenni és folyamatosan adja vissza a meleget
    2, fűtőszőnyeg hidegburkolat alá - szintén elég sokáig meleg marad
    3, fatüzeléses kályha, elektromos fűtőszállal a falban. Egyenletes hőleadás akár több mint 24 órán keresztül
    Nyári -téli tárolás:
    (pár millió éves ötlet)
    1, ültess fát, vágd ki, majd fel, várj két évet és tüzeld el egy KORSZERŰ nagytömegű kályhában. (nem, nem halunk meg füstmérgezésben, minimális ökológiai lábnyom valamennyi más fűtési megoldáshoz képest a teljes életciklusra vetítve).

    • @szorenyimiklos9392
      @szorenyimiklos9392 Год назад +2

      Nem vagyok szakértő, utánajárás és erős becslés alapján írom amit írok, esélyes hogy sok helyen tévedtem. Egy télre kell kb 25 darab 10 méteres bükk. 10 méteresre kb 25 év alatt nő meg, szóval ha most elkezded és évente ültetsz 25 fát akkor 25 év múlva - ha szerencséd van és egyik se pusztul ki - ott leszel hogy utána már minden évben lesz tüzifád. Ennyi fának (625 darab) a területigénye ha a fák között 5m helyet hagysz, ~15.000nm. És akkor meg van oldva egyetlen családi ház fűtése. Vagy meg is veheted a tüzifát, de akkor meg ugyanott vagy mint most. :)

    • @LGD_001
      @LGD_001 Год назад

      A tűzifát megveszem 4-5 m3/év kell 92 nm B kategóriás házhoz. Amúgy a számítás érdekes. Az erdőnek viszont nagyon sok járulékos haszna van amíg felnő (inkább 50 év a vágásforduló) (mikro és makroklíma szabályozás, rekreáció, vadászat stb.). Nem állítom, hogy minden családi házat fatüzelésre kell átállítani, abban viszont biztos vagyok, hogy jó lenne ha minden házban lenne egy fatüzeléses kályha. Mellette az elektromos fűtés kiváló lehetőség. A napenergia elraktározására számomra a legérdekesebb ígéretesebb technológia az üzemanyagcellás tárolás. Fűtésre, mobilitásra egyaránt alkalmas.

    • @szorenyimiklos9392
      @szorenyimiklos9392 Год назад +2

      @@LGD_001 mondom, elég erős becslés a számításom. De ha te meg 50 évet mondasz akkor én nagyon alábecsültem, szóval még hosszabb a "megtérülés". Amúgy én a hidrogénben látok nagyon nagy fantáziát. Nagy nevek is foglalkoznak a témával, Toyota már évtizedek óta kísérletezik vele, pl ott a Mirai. Biztos oka van hogy nem terjedt még el nagyon (nem csodálkoznék ha csak politikai okok állnának mögötte), de mondjuk ha lenne olyan technológia amivel háztartásnál lehetne biztonságosan tárolni, akkor a hidrogén elektrolizálására pont jó lenne a fölös napenergia. Télen meg hidrogénnel lehetne fűteni. Tudom, baromi nagy nyomás, meg veszélyes, de ha autóknál meg tudták oldani akkor remélem otthoni kivitel is lesz a közeljövőben.

    • @LGD_001
      @LGD_001 Год назад

      @@szorenyimiklos9392 nézz utana a Fronius megoldasanak. Ugy tudom mar van nekik kiserleti jelleggel napelemes rsz mellé. Fronius solhub.

    • @nagy_gabor
      @nagy_gabor Год назад

      @@LGD_001 ​@szorenyimiklos9392
      Az üzemanyagcella, és a hidrogén egy drága, és bonyolult technológia, ráadásul iszonyatos veszteségekkel dolgozik, nagyon alacsony a hatásfok, ha a teljes ciklust nézzük (napenergia => átalakítás elektromossággá => vízbontás => hidrogén sűrítése, biztonságos tárolása => üzemanyagcellás átalakítás ismét elektromossággá). Így házi, és személygépjármű megoldásokban elképzelhetetlen gazdaságosan. A Toyota csak a kvóta miatt cseszkelődik még vele, meg hát mert tudjuk, mennyire nehéz elengedni valamit, ha milliárdokat öltél bele.
      Másrészről nem akarom lehúzni a technológiát, mert a nagy ipari szennyezők, és a tömegközlekedés, ipari szállítás területén az egyetlen jövőbemutató zöld technológia egyelőre, ha a hidrogént valóban zölden állítják elő, illetve ha nem vesszük számításba a jövőben minden valószínűség szerint elterjedő kisméretű, egyszerű atomerőművek térnyerését, amik akár szállítóhajók ellátására is alkalmasak lesznek.
      A hidrogén házi megoldásokban tutira nem nyerő a kezelhetetlenség, és az óriási veszteségek miatt.
      Jelenleg az egyik leghatékonyabb mód a tárolásra a videóban bemutatott technológia, esetleg más anyagkombinációkkal megvalósítva, és sokkal jobb szigeteléssel. A fűtésre közvetlenül használhatjuk a hőt, így nagyon kevés az egyéb okokból fellépő veszteség, átalakításból származó pedig nincs. Az elektromos rendszerek üzemeltetésére pedig egy jó hatásfokú stirling motoros -generátoros megoldás a legmagasabb hatásfokú lehetőség.

  • @gyurivarga2781
    @gyurivarga2781 Год назад +6

    Meglepően gyorsan hűlt le a homok, pedig a szigetelés gondosan, jól lett elkészítve. A szigetelés javításán lehetne fejleszteni, pl. az üveg termoszok, aminek falai között vákuum van jó lehet, persze annak csak egyszer kell megrepedni, s oda az egész. Nagyon érdekes a kísérlet, így mérésekkel, számításokkal be vagyunk avatva a tudományos kutatók világába. Köszönet érte.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +5

      2hét múlva, a következő részben növelt hőszigeteléssel láthatod mindezt, energia kivétellel együtt

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад

      @@ordasigabor A homok volt tömörítve?

  • @farkasferenc9166
    @farkasferenc9166 Год назад +1

    Nagyon érdekes és informatív volt a videó. Kiváncsian várom a folytatást.

  • @robertpopradi5020
    @robertpopradi5020 Год назад +5

    Nagyon jó volt a kísérlet .! Köszönjük a munkáját .! Természetesen van ebben lehetőség és így legalább kiderült , hogy minél nagyobb tömeget melegítünk , annak arányaiban egyre kisebb lesz a felülete , ahol a veszteség elszállhat .
    Mellette láthattuk a hőszigetelés fontosságát , hogy már csak a póló a tetején is mennyit jelentett .. Következő még lehet a tartály formája , amit nehéz megoldani , hogy gömb alakú legyen a minél kisebb felület érdekében ..
    Ezt inkább csak a hordó alakkal , a minél nagyobb tömeggel és a sok réteg hőszigeteléssel lehet javítani ..
    Logikusnak tűnhet , ha egy kb átlag családi házhoz 10-20 tonnás homokakkumulátort készíteni .. És azt is megtudtuk , hogy minél nagyobb a hőmérséklet különbsége a környezethez képest , természetesen annál hamarabb veszíti el a tárolt energiát időben .. Tehát a nagyobb tömeg és a gömb alakhoz közelítés a relatív felületet csökkenti . A minél több rétegű hőszigetelés nagyon sokat számít . Ezek fontos ismérvei a kísérletnek , ami azt jelentheti , hogy azért mégis csak van értelme a további próbálkozásoknak ..!
    Kár lenne felhagyni vele , mert rengeteg fosszilis tüzelőt lehet vele megspórolni .. Ráadásul ha már ismertek az arányok , utána csak egyszer kell megépíteni ezt a hőtárolót és szinte korlátlan ideig használható , akár egy jól megépített ház .. És ahhoz is idő kellett , mire az emberek kitapasztalták , hogyan érdemes jó házakat építeni . Az sem ment elsőre csak úgy ..
    Sőt már több , földszint alá süllyesztett és vizes hordókban eltárolt hővel fűtött üvegház létezik ..
    Valószínűleg nem csinálnák , ha nem érné meg ...
    Köszönjük szépen a videót , a tapasztalatokat .!!
    Tisztelettel .! P.R

  • @ferencmarton6823
    @ferencmarton6823 Год назад +3

    Szuperek a videóid!!!! Live long and Prosper!

  • @attilamartonfi5905
    @attilamartonfi5905 Год назад +2

    Köszi a videot Gàbor ,kivàncsi vagyok hogyan lehet kivenni a höt belöle,vàrom a következö videot

  • @nevetlenke
    @nevetlenke Год назад +2

    Szép volt, köszönjük, várjuk a folytatást :-)

  • @robertnagy2491
    @robertnagy2491 Год назад +4

    Volt termoakumlacios villanykalyhank. amikor koltoztunk eladtuk, noveber vegen. Hogys zet birjaks zedni 3 nappal hamarabb kikapcsollta. Amikor jottek erte 3-ik nap elkezdet szetszednia kesztyu elolvad amikor belenyultak,a vegen egybe levitte. Abba samot teglak vollta eskb cm uveggyapottal volt korbeszigetelve.

  • @engelhardseifert439
    @engelhardseifert439 Год назад +3

    Ami még jó hőszigetelő lehet az a Cukor, Só, Szódabikarbóna, víz, és Kukorica - keményítő összekeverve. Próbáld ki 👍

  • @FerencPeterDrPach
    @FerencPeterDrPach Год назад +1

    Nagyon jó videó, köszönjük!
    A hogyan tároljuk el a nyári meleget télre témakörről eszembe jutott az ellentétje, amit hentes nagyszüleink régen használtak: az ún. jégverem. A Duna jegét egy nagy és mély ásott gödörbe vitték télen és lefedték (szigetelték) szalmával a tetejét, hogy aztán hónapokig tavasszal az abból apránként kivett jéggel hűtsék a húst a hentesbolt hűtőjében. 😊
    Nem kis munka lehetett az sem.

  • @imredoman8968
    @imredoman8968 Год назад +2

    Asonló gondolatom volt. Nappal napelemmel előállított elektromos árammal padlófűtést felfűteni. Éjszaka meleg lenne tőle a lakásban. Talán még 1 m3 es víztartállyal kiegészítve. Sajnos környezetembe nincsen hasonló kisérletező személy. Így csak elmélet marad 😊

    • @mihalygedo1010
      @mihalygedo1010 Год назад

      beszélsz erröl pár megszopatás elött álló elkeseredett napelmessel akiket átvágni készülnek meg esetleg még egy kályhással vagy kemence csinálóemberrel,és megnézitek közösen eztakisérlet, van vagy két köbméternyi bontott téglád meg két köbméternyi homokod akár egy kész kemencéd , kifognak azok gond nélkül hozni valamit. Neked csak az a gondod hogy ,egy kis kézpénzt tartalékba kéznél tartsál , Utánna mikor már csinálnak nálad vmi használható dolgot,meg egykis kost rendetlenséget amit anejed örömmel feltakarit, fogadni fogsz egypár látogatot aki akár idegen is lehet .Aztán tartod valahogy a kályhaépitövel a kapcsolatot és te is idöt szakitasz ,hogy meglátogatod amit a következöket csinál .Aztán elterpeszkedela régifajta jó meleg kemencsemellett mint száz évvel ezelött csak nem kell hozzá kukorica szárat vágni , elbitak a régiekis egásztélen hol tökmagot holszotyitrágni az odatámasztott hátukkal a meleg kemencéhez . mikor télen van négy öt ora napsütés és az öt KW os napelem termel 4200.-4700 wattot óránként akkor nem a rablóbandájé lesz ez az energia ,hogy elüzleteljék . még ha két szobaközött afalat átépiti homokkalkitölti és nagyon melegvan ajtot kinyitod a másik helyiség felé akkor mivan ? vagy fur alul fölöl egy egy 100 átméröjü lyukat és belerak egy csendes ventillátort apránként összehozva négy öt év alatt

  • @Marcika007
    @Marcika007 Год назад +2

    Elmés ötlet nagyon, pl ha nyáron ha el lehetne vele tárolni a hőenergiát úgy hogy télen használható is legyen, fagyosabb napokon, valamennyire akkor megérné, főleg azért mert nem úgy működik mint a megszokottak, nem láttam még ilyen megoldást, max fantasztikus filmekben, Ment a Like. Ennek lehetne jövője amúgy.

  • @fazekaszoltan9740
    @fazekaszoltan9740 Год назад

    Koszi a videot, nagyon erdekes es elgondodtato volt. Felteszem a kerdest, vajon menyivel hulne le jobban az akku ha atvezetnel rajta egy csovet ami a futeshez levo vizet tartalmazza? Mert mivel a viz sokkal hidegebb lenne es hocsereles lepne fel szerintem hamar lehutene az akkut, nem?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +1

      most pénteken kiderül, lesz erről videós tartalom. Előzetesen annyit, h valóban át lehet vezetni ezen valamit, de az nem lehet víz, mert felforrna.... szóval gyere vissza és nézd meg 18:00-tól, holnap

  • @tozo07
    @tozo07 Год назад +2

    Szia Gábor! Fázisváltó anyagokkal (PCM) való kísérletek is érdekesek lehetnek. Nem alkalmazzák vízmelegítóben, pedig kompaktabb berendezéseket lehetne gyártani szerintem parafionos betétekkel.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      Szia, milyen beszerezhető anyagokat javasolsz?

  • @leventelikhanecz2258
    @leventelikhanecz2258 Год назад

    heló, ha jól emlékszek még mindig a víznek a legmagasabb a fajlagos hőtároló képessége a hétköznapi, nagy mennyiségben elérhető anyagok közül. talán még fázisváltás nélkül is megelőzi a legtöbb fázisváltó sót, paraffint, miazmást.
    ha a víz nincs töbszáz fokra hevítve, akkor a szigetelésen sokkal kevesebb energia szivárog, mert a hővezetési tényezőben (kappa izé-ben) van egy kelvinenkénti kitétel. tehát minél magasabb a hőfokkülönbség a tartály és a környezet között, annál intenzívebben szökik a tárolt hő.
    mondjuk ezért is próbálkoztak a minél alacsonyabb hőfokon fázisváltó közegekkel.
    volt kísérleti passzívház (német project), ami egy 35 köbméteres agyonszigetelt víztartály köré épült, és még az elszvárgó hő is a lakást fűtötte így.

  • @MizuapoHU
    @MizuapoHU Год назад +1

    Szuper videó! Egyik mérnök ismerősöm pont ilyennel kísérletezik, 3mx3mx3m (27m3-es gödörben rakva vastag szigeteléssel próbálná meg átvinni a télbe a "nyarat".) Nagyon kíváncsi vagyok, hogy neked milyen adatok jönnek ki. (90nm-es ház azt hiszem azt mondta)

    • @zsoltleger6681
      @zsoltleger6681 5 месяцев назад

      Hopp én is valami hasonlóban gondolkodom. Én egy hűtőkocsi felépítményre gondoltam amibe tennék vaslemezt belülre(alu 600 fok körül olvad meg) majd 30-40cm kőzetgyapot szigetelést. A felfűtést még nem tudom hogy oldom meg. Első sorban a fűtőszál lenne érdekes hogy mekkora is kellhet és a mennyisége. De ha jól sejtem valahol 5000kwh áram kellene belepumpálni mire eléri az 1500 fokot ami irdatlan nagy teljesítményt feltételez a napelemek felől. 3kwh fűtve tisztán napelemmel kb 1 év mire teljesen tele lesz a homok aksi de csak akkor ha nincs veszteség.

  • @kerteszleszek3951
    @kerteszleszek3951 Год назад +11

    Valami hasonló van nálam is. 80 cm-es vert falból van a ház, ez jópár tonna "földakkumulátor". Este jól befűtök a kandallóval, még másnap is egész kellemes az idő idebent! Kár hogy nem tudom leszigetelni, mindenki óva int attól hogy kívülről bármivel is eltakarjam a falat. Jó kísérlet volt, talán ha a homokszemek közötti levegő helyett vmi folyadék (olaj , viasz) lenne, még jobb is lehetne!

    • @mihalypapp9097
      @mihalypapp9097 Год назад +2

      Biztosan nem. A levegő sokkal jobb szigetelő, mint a folyadék.

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад

      @@mihalypapp9097De pont az a cél, hogy két homokszem között minél kevésbé szigeteljen.

    • @hardbeerbrothers6342
      @hardbeerbrothers6342 Год назад +1

      Vegyes falazatunk van , 2 éve szigeteltük polisztirol hőszigetelő rendszerrel. Baumit open therm, és hozzá az open contact ragasztó. Fehér színű a ragasztó, a 10 centis lapok meg lyukacsosak. Elvileg légáteresztő, vályogfalhoz ajánlják. Eddig még nem jött elő penészesedési probléma. Érdemes utána nézned.

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад +5

      @@hardbeerbrothers6342 Én nem a falról beszélek. "talán ha a homokszemek közötti levegő helyett vmi folyadék (olaj , viasz) lenne, még jobb is lehetne!" Ezt úgy értettem, hogy a kisérleti homok akkunak tett volna jót, ha valami folyadék is van, gyorsabb és egyenletesebb lett volna a hőátadás az akkun belül. Ettől még ugyanúgy kihült volna, de az a külső szigeteléstől függ, nem a homok milyenségétől.

    • @larpad1
      @larpad1 Год назад +3

      Leteznek mar termeszetes szigetelo anyagok is, farost vagy kender pl. Amugy a fal lelegzese egy tevhit. reg rossz ha ott lelegzik a haz. A penesz a rossz belso szellozes alias magas paratartalom es a hideg feluletek alias hohid miatt van.

  • @belamiezaszar5878
    @belamiezaszar5878 Год назад +6

    Az előző videód után sokat kutattam és számolgattam. Aztán arra jutottam, hogy elméletben lehetséges lenne "eltenni a nyári meleget télire" homokban és vízben is. A gond csak az, hogy több 10tonna "akku" és minimum 1m szigetelés kellene. Persze ez ezer dologtól függ, de nagyjából ilyesmi tételekre kell gondolni a ház egész téli fűtéséhez.
    Köszi a videót, ki fogom próbálni én is, hogy milyen kapcsolatban van az elmélet a gyakorlattal.

    • @peterkurucz3583
      @peterkurucz3583 Год назад +1

      Hasonló eredményre jutottam.

    • @baranyitamas6007
      @baranyitamas6007 Год назад +1

      Nemlehet esetleg elèg 1 hètre való energia eltárolása?ez esetben mekkora 'akkumlátor,, kellene?gondolok itt a napelemes felfűtèsre.

  • @GAtesz77
    @GAtesz77 Год назад +3

    Szerintem a purhab összenyomta a kerámiapaplant, ezért romlott a hőszigetelő képessége. Érdekes, hogy a papla külseje (a pur és a paplan között) fel tudott melegedni majdnem 100 fokra. Ha tervezed a téma folytatását, kíváncsi lennék rá, hogy pl egy közepes szobát (4x4m) mekkora akkumulátorral lehetne fűteni,hőntartani ha csak egy napot szeretnék áthidalni.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +4

      egy szobához, egy napra 40kg homok kell. 2 hét múlva jön a következő részl

    • @istvann.3796
      @istvann.3796 Год назад +1

      @@ordasigabor 40 kg? Hűha! Itt kezd a dolog nagyon érdekes lenni!

    • @zsoltleger6681
      @zsoltleger6681 5 месяцев назад

      @@ordasigabor Ami azt jelenti hogy 40kwh kell hogy legyen felfűtve? Vagy 120kwh ha 1500 fokra melegítem. Az kb januárban azt jelenti hogy 30kwp napelem kell hozzá és a megfelelő inverter. Ez nem házi dolog.

  • @istvanpellus281
    @istvanpellus281 7 месяцев назад

    Tisztelt Uram, nagy tisztelője vagyok. Egy dolgot nem értek. Miért függőlegesem helyezte el a fűtőszálat. Köszönöm megtisztelő türelmét Tisztelettel Pellus István.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  7 месяцев назад

      így fért be az edénybe a betét

    • @istvanpellus281
      @istvanpellus281 7 месяцев назад

      @@ordasigabor Tisztelt uram, egy méretes luk az oldalába,. mindent megoldott volna.

  • @kocsislaci2281
    @kocsislaci2281 Год назад +1

    Ezt nagyon érdekesnek találom köszönöm hogy felhivtad ere a dologra is a figyelmem! és meg szeretném kérdezni hogy Gravitácios energia tárolásrol tervezel e videot mert azis nagyon érdekelne engem, de szerintem sokembert is. ott nincs baj a szigetelésel csak a kialakitása időigényes. előre is köszönöm szépen a válaszod!

    • @3dpseurope
      @3dpseurope Год назад +1

      Oda egy ásott kút kell. 😉 Számolgattam, hogy miként éri meg, de otthoni körülmények között nem sok amit le lehet tárolni. Sajnos.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      ez a gravitáció kiaknázása nekem házilag nem menne

    •  Год назад +2

      @@ordasigabor Dehogynem. Csak egy új házat kell hozzá építeni.😁

    • @galambszerivendeghaz4046
      @galambszerivendeghaz4046 Год назад +1

      @@3dpseurope Nekem pont van egy száraz 26 m-es. Ötletelésben addig jutottam, hogy bazi súlyok emelgetése helyett egy szivattyú/mikro vízerőmű páros egyszerűbb volna. Persze ha célzottan mozgási energiára volna szükség, akkor lehet, a mechanikus jobb, például egy szalagfűrész meghajtásához. Régebben én is számolgattam és úgy tűnt, hogy egy ciklus azért pár tíz percnyi használathoz elég lenne, ami ha valahol nincs áram, bőven elég a napi tüzifa összevágásához, némi barkácsoláshoz.

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад

      @ Egy elátkozott kút fölé.

  • @szorenyimiklos9392
    @szorenyimiklos9392 Год назад +1

    Remek bemutató, kíváncsian várom a következő részt. Ezután a kísérlet után szívesen megnéznék egy kísérletet a gravitációs aksikról, akár csak elméleti szinten, papíron. Te mit gondolsz arról a technológiáról?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      A gravitációs aksira ez egy példa:
      1000kg, 10 méteres kútba leengedve:
      15-25Wattot lehet kivenni 1 órán át. Ennyit egy "béna" laptop akku is le tud adni.
      .... egy duzzasztó gátnál ugye ezért van eszement mennyiségű víz...

  • @klacirtg
    @klacirtg Год назад +1

    Remek videó, köszönöm!

  • @torpemonguz
    @torpemonguz Год назад +3

    Ezzel kisérleteztünk, de nem éri meg. A fafűtés -pellet- jobb és rentábilisebb...
    Nyáron napenergiás vilannyal hajtom a pelletprést, télen pedíg eltüzelem... pellet bármiből készíthető.

  • @draagh
    @draagh Год назад +2

    Aerogél, mint szigetelő?

  • @blaskojanos2
    @blaskojanos2 Год назад +5

    Én abban gondolkodom, hogy egy kicsivel nagyobb méret és becsövezni. Nappal melegíteni éjszaka víz bele és gőzt fejleszteni amit egy gőzgépen átvezetve generátort hajtani. Így tényleg "akkumulátor" lenne.
    Természetesen az a kérdés, hogy mekkora rendszer kellene ahhoz, hogy egy 24v 500Ah-as akkut helyettesítsen. Az egyszeri bekerülési ár nem számít mert utána működne. Az akkuk meg 3-4 év és kuka.

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 Год назад +3

      Tudod mekkora ennek az általad vázolt rendszernek a valós életben, ipari méretekben a hatásfoka?
      Elkeserítően kevés. Egy gőzmozdonyé annak a fele se, pedig az csak a gőzfejlesztésig megy.
      Szerintem barkács körülmények között a gőzmozdony hatásfokát is felezi a megálmodott rendszeres. Ezt ne vedd személyeskedésnek, én se tudnám jobbra megcsinálni. Túl sok az energiaátalakítás, mindnek 1-nél kisebb a hatásfoka és amikor ezeket sorba kapcsoljuk, az egyes részek hatásfokát összeszorozva kapjuk a teljes rendszer hatásfokát.
      Ettől még az ötleted tetszik.

    • @benjaminlantos992
      @benjaminlantos992 Год назад +1

      LIFEPO4 Akunak 6000ciklus a garantált teljesítménye.. ugyebár tételezzük fel hogy minden nap az optimális maximumot ki veszed belőle ez kb 16 év és utána se egy kukába való akud marad csak szép lassan csökken a teljesítménye..

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад +2

      Akkor már egyszerűbb, ha fűtéshez vagy használati melegvízhez hasznosítod a hőt.

    • @blaskojanos2
      @blaskojanos2 Год назад

      ez mind szép és jó de ez nem bizonyított csak elmélet. Egy indító akku 3 év egy munka akku 4 év egy targonca akku 6 év, ez bizonyított mert ezt már próbáltam, 20 éve van sziget üzemű rendszerem. Most akarom próbálni a lítium akkukat.@@benjaminlantos992

  • @gyulaosz7633
    @gyulaosz7633 Год назад +4

    Gondolkodva a lakásfűtés szintjén, ha a homokakkumulátor a ház alatti pincében volna, akkor az akkumulátor hőveszteségének tekintélyes része hasznos hőként lenne elkönyvelve, lévén, hogy a lakást fűtené alulról. Az így alulról felsugárzó hő mennyisége csökkentené a fűtési rendszerből kivett hő mennyiségének a szükségletét .

    • @robertpopradi5020
      @robertpopradi5020 Год назад +2

      Bizony ..! Egyre több jó ötlet ..!
      Így fog összeállni a kép egyszer csak ..!

    • @baranyitamas6007
      @baranyitamas6007 Год назад +1

      A gondolat brilliáns, a problèma ebben az esetben , vèlemènyem szerint , a szabályozható sággal lenne🤔

    • @mihalypapp9097
      @mihalypapp9097 Год назад +1

      Igen így működik a padló fűtés is, 2 m3 körüli betonnal, -10 fok külső hőmérsékletig 24 H hosszan tartotta a 21-22 fokot.

  • @3dpseurope
    @3dpseurope Год назад +1

    Mivel hő nem lett kivéve belőle, csak amit "leadott", így a mostani mérés ebből a szempontból nem releváns. Ez a mérés arra volt jó hogy kiderüljön, mennyi idő alatt "merül le" magától.
    Itt lehetne párhuzamot vonni mondjuk 1kW akkumlátorban tárolt energia és annak "merülése", valamint az ebben tárolt 1kW energia és "merülése" között. Erre ez kiváló volt, Köszönjük!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      lesz hőkinyerés is, 2 hét múlva ;)

    • @zsoltbanszki2846
      @zsoltbanszki2846 Год назад +6

      Hello na nemár hogy két hetet keljen kibirnom, :) ez az egyhet a két rész közott is örökkévalosagnak tünt. :)

    • @benjaminlantos992
      @benjaminlantos992 Год назад

      @@zsoltbanszki2846 ebben egyet értek...

    • @mihalytoth2732
      @mihalytoth2732 Год назад +1

      Alig vártam hogy folytatása legyen ,most meg várhatok 2 hetet😁

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      együtt 80 percnél több lett volna... 3részre szedtem

  • @MrNobbirt
    @MrNobbirt Год назад +1

    Azt a kis hőmérő készüléket hol lehet venni? Kína? :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      aliexpress.com nevetségesen olcsó

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад

      @@ordasigaborÉs ezek pontosabbak, mint a multiméterekhez adott hasonló kinézetű hőmérők? (thermometer k type-re érdemes keresni)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +1

      valamivel jobb, mint a multiméter pontossága

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory8553 Год назад +1

    Gábor, nagyon jó kis project, lehetne mérés szigetelés nélkül, csak a homok a vödörbe.
    A K típusú szenzort nem lehet arduinohoz illeszteni? Nyilván a DS szenzor kilőve.
    Egy holamerara is be kell mostmár invesztálni. Én vettem, esetleg tudok javasolni az olcsóbb kategóriából.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      Szia, milyen szenzor lenne jó, ami 1000 fokig is jó és könnyen illeszthető, pl. egy Arduino Uno panelhez?

    • @sipospeter5794
      @sipospeter5794 Год назад

      MAX6675-M@@ordasigabor

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      kösz

    • @mihalypapp9097
      @mihalypapp9097 Год назад

      @@ordasigabor A K-type mér 1000 fokig, rövid távon 1350 -ig.

  • @Hunspikey75
    @Hunspikey75 Год назад

    Itt a probléma a hatalmas önkisülés illetve a kivétel. Mert ha pl egy folyadék csövet alkalmazunk akkor maga a kilépő ág is mint hőhíd elvezeti a hőt. Magát a hőszigetelést egyébként meg lehetne oldani, van pl a spéci hőszigetelő kerámia "festék" az oroszok által gyártott Bronya, ami 1mm rétegvastagságban megfelel 5 cm kőzetgyapot szigetelésének, van belőle tűzűlló verzió is, ami bírná az 500 fokot. Én egy ilyen rétegrendet tudnék elképzelni: 2 cm kerámia paplan, hőreflex fólia, 1mm papír, 2mm Bronya, egy záró réteg hőreflex fólia. Ez brutális hőszigetelést adna kis helyen. Az energiakinyerés csakis levegővel történhetne, egy rézcsőben beszállított levegő a házba keringetve viselkedhetne fűtésként, kár, hogy a rézcső maga is elvezeti a meleget. Épp ezért fontos szerintem egy ilyen akksi méretezése. Aránytalanul sok homok és hőszigetelés kell ici-pici vékony, pl nem nagyobb mint 2cm átmérőjű szintén hullára hőszigetelt energia kinyerő csövekkel bekötve. Több tonnás méretnél már lehet, hogy működik, kérdés persze, hogy a megfelelő hőkinyerés érdekében meddig kell minimum felhevíteni a homokot, hogy rendes meredekségű hőkinyerés valósulhasson meg, és ehhez lehet-e megfelelő fűtési kapacitást kapcsolni, illetve van-e zöld (napelem) áram ami ezt hajtja. A beruházás összértéke valószínűleg soha az életben nem térülne meg, egyszerűbb egy kotta egyszerű feketedobozos "sörösdoboz" fűtést kitenni a napra és abből a forró levegőt bekeringetni. És az utóbbi hatásfoka kb 90%-os, tehát ha 1000w / m2 napenergiát veszünk alapul akkor abból 900W lesz a fűtési érték, míg a napelem 20% körül van és akkor még ott van a járulékos veszteség is. Szerintem ez a homok, otthona egy nagy FAILED :) de jó játék, az tutti.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      otthonra játék, de ha van összefogás akkor íme működik: polarnightenergy.fi/sand-battery

  • @TheMogyeee
    @TheMogyeee Год назад +1

    Maga bolygót nem lehet homok akkunak használni? :D

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      szahara

    • @arnoldjanos5303
      @arnoldjanos5303 Год назад +2

      De.
      4.5 milliárd éve lett feltöltve 6000 C-ra és azóta még mindig meleg. 🙂

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      Masszív nukleáris folyamatok mennek alattunk és nem mellesleg a gravitáció és gyűri-nyúzza a Föld magját. 4 Milliárd év múlva pedig a Nap felfúvódása miatt piszkosul meleg lesz :)

  • @baluvarga9480
    @baluvarga9480 Год назад

    Szia csinálsz videót az analóg antennarol hogy mostani szemmel hogyan működik lehet e rajta még fogni adast illetve hogy miért szűnt meg nagyon érdekelne megmondom őszintén amióta digitális adás van azóta nem nézek tévét mert nagyon nyálas és szánalmas ami most megy benne. vissza sirom az analóg időszakot 😢😢😢😢
    Előre is köszönöm
    Üdv Bálint

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +1

      szia, elgondolkodom a témán, miként lenne ez jó téma. Nálunk sincs már analóg.... sajnos

  • @TheBojda
    @TheBojda Год назад

    Szervusz! Lehet buta kérdés, de egy ilyen homok akkumulátor mennyire lehet alternatívája egy napelemes akkupaknak? Elméletileg a hőenergiával fejlesztett gőzzel meg lehetne hajtani egy generátort, amivel vissza lehetne alakítani elektromossággá az így tárolt energiát. Biztos nagyok a veszteségek, viszont nagyon vonzó, hogy a hagyományos akkumulátorokhoz képest ez egy nagyon olcsó megoldás. Nyilván a veszteségek miatt nagyobbra kellene méretezni a napelem rendszert. Van arra esély, hogy ez így működik, illetve hogy megéri?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      az áram túl olcsó a beruházáshoz képest. Minden megvalósítható, 40éves megtérülés szerintem senkit nem vonz...

    • @nagy_gabor
      @nagy_gabor Год назад

      Gőz és turbina helyett a hőt közvetlenül egy stirling motor-generátor kombóval átalakítani sokkal hatékonyabb.
      Generátorból ne forgót képzelj el, lehet építeni kiegyenesített változatot is. A NASA is közzétett pár éve egy ilyen tervet, egy stirling motorral egybeépített kiegyenesített elektromos generátorról, hogy bárki építhessen ilyet, vagy inspirálódjon belőle.
      Hőt átalakítani jelenleg leghatékonyabban talán ezzel a módszerrel tudsz házi körülmények közt.

  • @zsoltbanszki2846
    @zsoltbanszki2846 Год назад +2

    Láttam hasonlót, ott az aku tetejét szigetelte és ha minden igaz akkor még kapott egy gipsz öntést igy teljesen légmentes lett. Persze elötte mindent bele pakolt.

  • @janosgajdacs8645
    @janosgajdacs8645 10 месяцев назад +1

    Nagyszüleink a kemence épitésekor üvegtörmelék alapot használtak a homok helyett. Sokkal jobb lenne az eredmény szerintem darált üveggel. Jobban tartaná meg a hőt.

  • @IlleesEndre
    @IlleesEndre Год назад

    Köszönjük!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +1

      Kösz és örülök, hogy megnézted a videós tartalmat ;) Szép napot!

  • @homokszem1
    @homokszem1 Год назад

    Jó lesz ez, csak egy kicsit még javítani kell rajta. Vákum szigetelés beiktatása esetleg segíthet, a termoszoknál is ezt alkalmazzák.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      infra sugárzás miatt úgy is terjed az energia.... meg macera a légritkított tér....

  • @voltmaker2288
    @voltmaker2288 Год назад +1

    Egyszer elbeszélgethetnénk egy közös projektről! :)

  • @benjaminlantos992
    @benjaminlantos992 Год назад +5

    Szerintem nem lehetetlen egy nagy akut építeni. Ásni kell egy nagy gödröt ki betonozni korbe szigetelni és nem is foglal akkor helyet.

    • @zsoltbanszki2846
      @zsoltbanszki2846 Год назад

      Gondoltam enis de a homok medence aljat hogy lehetne szigetelni rendesen ?

    • @benjaminlantos992
      @benjaminlantos992 Год назад +2

      @@zsoltbanszki2846 mondjuk az aljába egy vas szerkezet ami elválasztja a kőzetgyapotot a homoktól és a lemez viszi a terhet, hogy ne nyomódjon szét a szigetelésünk.

    • @zsoltbanszki2846
      @zsoltbanszki2846 Год назад

      @@benjaminlantos992 jo erosnek kell lenni nagy ho es sok homok

    • @filippomontuoso6058
      @filippomontuoso6058 Год назад +1

      A Polar Night Energy prototipusa 60 köbméteres tartály 100 tonna homokkal, az ára 200 000 dollár, egy erőmű területén építették ahol a tárolt hőt távfűtőrendszerben használják fel, a hőenergia visszaalakítása árammá nem gazdaságos. Sorozatban gyártva olcsóbb lehet felépiteni és az élettartama hosszabb a jelenlegi akkuknál.

    • @benjaminlantos992
      @benjaminlantos992 Год назад +1

      @@filippomontuoso6058 szerintem ha már a fűtés megoldódik akkor boldog az ember! Nyár végén 1 hónapig csak fűtöd az akut napelemmel aztán minden nap amennyit tud rá segít, de ugye csak van 2 hónap amikor nem nagyon lehet számítani a napenergiára.. itt jönne pl ez a homok aku. De sztem a sóba nagyobb hőt lehet tárolni.

  • @mobracska
    @mobracska Год назад

    kösziii, éppen ez foglalkoztat engem is :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +5

      2 hét múlva jön a "homok akku újratöltve" videós tartalom. Ott majd láthatod az energia kivételt is.

    • @mobracska
      @mobracska Год назад +1

      @@ordasigabor én azin filózom, kővel jobb lenne. Alulról kellene melegíteni, a levegő mozogna, és felvinné a meleget. Es ha mondjuk a pincében lenne egy 10 kobméter kavics felforrósítva, azzal valoban lehetne fűteni. De mindenképpen vastagabbb szigetelés kell a hisszas tároláshoz

  • @gallzoltan
    @gallzoltan Год назад

    Homok helyett a só nem lenne alkalmasabb erre?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      só is jó, csak a fémekkel összeveszik

    • @janosale4210
      @janosale4210 Год назад

      És drágább mint a homok....

    • @DrGyarmatiCsaba
      @DrGyarmatiCsaba Год назад

      A víznek van magasan a legnagyobb fajhője, csak nem lehet 100 fok fölé melegíteni. Talán 80-90 fok megoldható. Hőszigetelés szempontjából is előnyösebb, ha alacsonyabb a hőmérséklet, és a hő kivétel is előnyösebb folyadék esetében.
      Hogy őszinte legyek, én meg sem próbálnám más anyaggal mint a víz.

    • @tamascsepcsenyi1124
      @tamascsepcsenyi1124 Год назад

      ha méret nem számít jó a víz is @@DrGyarmatiCsaba

  • @martongabor4791
    @martongabor4791 Год назад +2

    Durva számítás. Próbáld meg megtízszerezni a hőszigetelést. Vagy 10-szer olyan vastag szigetelés ebből az anyagból (mennyibe kerülne?), vagy valami sokkal jobb szigetelőképességű anyagból (mi lehetne ez?) ugyanolyan vastag. És akkor is kihűl 10 nap alatt.
    Véleményem szerint a probléma a nagy hőm. különbség, ami a szigetelésnek nagyon "árt". Tehát sokkal nagyobb hőkapacitású anyag kellene.
    Szóval sztem soha nem lesz kifizetődő egy ilyen.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +1

      Néha nem a pénz miatt valósítanak meg dolgokat. Gondolom nekik a környezet is fontos: polarnightenergy.fi/sand-battery
      2 hét múlva jön a "homok akku újratöltve" videós tartalom. Ott majd láthatod az energia kivételt is.

    • @martongabor4791
      @martongabor4791 Год назад

      @@ordasigabor Ha egy projekt _nagyon_ nem éri meg pénzügyileg, akkor a környezetterhelése nagy. Szóval a ezzel éppen hogy károsítod a környezetet.

    • @larpad1
      @larpad1 Год назад +3

      El is erkeztunk ahhoz, hogy a “megujulok” miert nem fogjak megmenteni az emberiseget. Persze kiveve ha a fogyasztasunkat hozza tudjuk igazitani a rendelkezesre allasukhoz ;)

    • @martongabor4791
      @martongabor4791 Год назад +2

      @@larpad1 Az nem tiszta, hogy ebből miért következik, hogy semelyik megújuló nem válik be. Arról beszélünk, hogy hő formájában nem lehet hatékonyan energiát tárolni.

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад

      @@ordasigabor Erről hallottam én is. Ezt a linket betehetnéd a kezdő szövegbe is.

  • @Qrtyt
    @Qrtyt Год назад +1

    🙂

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar8971 Год назад

    Láthatod, hogy minél nagyobb a hőkülönbség, annál nagyobb a veszteség. A víz hőkapacitása 4,3-szor nagyobb, vagyis ugyanott van lierenként 100 fokon, mint a homok 500-on. Csak keringetni is lehet. Napelemmel fűteni pedig veszteséges, mert több hő sugárzódik azonos felületre, mint amennyi áramot termel egy napelem. Javaslom nézz szét valami akvapóniás oldalon, ahol úgy terveznek épületeket, hogy figyelembe veszik a nyári és téli napállást, és úgy szabályozva melegíti a nap a vizeshordókat. De visszatérve, összességében bár a hőkapacitást egyenlővé lehet tenni a plusz hővel, ismétlem, ez még nem több ennyi foknál, de a nagyobb hőkülönbség gyorsabban egyenlítődik ki, ami azt jelenti, hogy a víz sokkal jobb, mert abba már 100 fokon is belefér annyi hőenergia, mint a homokba 500 fokon. És akkor ha elkezded azt a függvényt felrajzolni, a 100% feltöltésen 100 fok, és még csak onnan kezdi el a hűlést. Vagyis sokkal később merül le. Egy dolog van ami a homokot késleltetheti, az a szemcsék közti szigetelő levegő. A víz lehet, hogy az edény falán jobban leadja a hőt, mert kering, és 1,5x jobban vezeti a hőt. De a hőcserélőnek is hatékonyabban adja át elvileg. Gyakorlatilag fent melegebb a víz. De amúgy vízzel szoktak ilyen hőcserélős hőtárolókat is csinálni, de mondom úgy is csinálnak, hogy nem is szigetelik le, nem is keringetik, csak van.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      Mégis homokkal építették meg dollár milliókból: polarnightenergy.fi/sand-battery

    • @gyulamolnar8971
      @gyulamolnar8971 Год назад

      @@ordasigabor Ez semmit nem befolyásol azokon amiket írtam. Debrecenben eurómilliárdokból építik a jóságot, tehát az sokkal jobb...

  • @urugvalyi
    @urugvalyi Год назад +1

    Csak a fűtésről beszélve:
    Kb 15000 kWh hőigény = 50000 MJ hőigény
    homok hőkapacitás 0,800 kJ/kg/K
    Becslés: 66%-os kivétel mellett, deltaT = 400 K
    a szükséges homokmennyiség 50000000 kJ / (0,8 kJ/kg/K) / 400 K / (2/3) = 234 000 kg
    köbméterben 167 m3 homok
    Egy falusi háznál, ha van 50 m2 terület erre, oda 7m mélyre telepítve beférne hőszigeteléssel együtt egy ilyen homokhalmaz. Ugyanarra a területre meg még néhány a háztetőre szerelt napelem a szükséges áramot is megtermeli. Városokban közösségileg lehet megoldani, ott a méretek miatt a hőveszteség kisebb is lehetne. Nem értem, miért mondja Ordasi Gábor, hogy nem igazán jó ötlet. Nagyon nagy földmunka, de ha a csövezést és a hőszigetelést jól csinálják, 100 évig is működhet.
    Amúgy viszont köszönöm a figyelemfelhívó kísérleteket!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад

      nem lenne ez drágább mint a falusi ház ;)

  • @ferenc7076
    @ferenc7076 Год назад

    Talán a legjobb a vákumos szigetelés lenne. Két hordó egymásban, közte kiszívni a levegőt amennyit csak lehet. Csak egy gond lehet, az hogy a külső behorpad.

    • @istvan3146
      @istvan3146 Год назад

      A hordó forma épp bírja a nyomást, lásd tengeralattjáró! Az alja lehet problémás.

    • @gyulamolnar8971
      @gyulamolnar8971 Год назад

      De csövet fog beletenni, hogy vizet keringessen benne.

    • @nagy_gabor
      @nagy_gabor Год назад

      ​@@istvan3146 Akkor keress rá, hogy hordók, vagy éppen komplett vasúti tartálykocsik hogyan roppannak össze a szimpla légnyomástól, ha lecsökken bennük a belső nyomás... :)
      A nyomás és a hiánya egy különös állatfajta, nagyon nehéz olyan erős szerkezetet építeni, ami az óriási nyomást bírja. A tengeralattjáró pont nem egy egyszerű szerkezet.

  • @emanacio
    @emanacio Год назад

    Szerintem a homok nem optimális, mert a kivételnél a hővezetési tényezője nem teszi hatékonnyá.
    Talán ólom vagy horgany.. Az alu nem jó mert olvadt állapotban oldja a vasat.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Год назад +2

      környezetvédők h szeretnék az ólom/horgany dolgot....

  • @hungarianspeculator6985
    @hungarianspeculator6985 Год назад

    hőtárolos villanykályha,már kész van és a régebbi darabok 5000ft-ért kapható,napelemmel hajtva....több hónapig tárolni a hőt nem fog menni.

  • @HerbertPetra
    @HerbertPetra Год назад

    A homok vagy a víz jobb a hő tárolásra, egyenlő térfogatra számolva? Van egy őrült projektem, légyszíves szólj hozzá hogyan látod a sikerességét. Leások a ház alá, csinálok egy óriási pincét, több mint 200 m3 térfogatúra. Részben már megvan az eredeti pince, még mélyítem. Hőszigetelem, betonozom, szurkozom , aztán feltöltöm vízzel a patakból, szűrve természetesen. Nyáron napos időben majd felnyomom a tetőre a napkollektorba és vissza a pincébe. Télen meg nyomom a lakásba a fűtés renszerbe. Mit szólsz? Feltéve hogy a pince és a lakás egyenlő alapteruletű, milyen mély kell legyen a vízhőtároló pince?

    • @gyulamolnar8971
      @gyulamolnar8971 Год назад +1

      ruclips.net/video/nHO5iD57a48/видео.html&lc=UgwiaX-DxzVixeSJM4Z4AaABAg Amúgy egyszerű. Rákeresel a hőkapacitásra, vagy fajhőre. Az megadja, hogy egy kg víz, vagy homokhoz hány kJ kell, hogy 1 fokkal emelkedjen a hőmérséklete. Meg megnézheted a sűrűségüket is, amiből megtudod, hogy 1 m3 hány kiló. A víz azonos térfogaton, azonos hőmérsékleten 4,3-szor többet tárol a homoknál. De a homok nem áztatja a házat, és nem szakad be. De minek homok, ha van föld ami kb. ugyanolyan fajhőileg is? Nade, nyáron meleg van, és hűteni kell, annak lenne értelme, ha a házat hűtenéd vele, DE SZIGORÚAN ÚGY, HOGY NEM ENGEDED VISSZA A MELEG VIZET A PATAKBA! De akkor vegyük alapul az elképzelésedet, egyszer feltöltöd, és aztán zárt rendszer. Legyen 1l a pince, és akarj 50 fok különbséget létrehozni, a mondjuk 7 fokos földhöz képest! 4,2kJ kell, hogy 1 fokkal emelkedjen a hőmérséklete. 50*4,2=210kJ A tetőn legyen 1kJ/m2 másodpercenként! Ez azt jelenti, hogy nyár közepén, 1m2-es kollektorral, 210 mp-ig tart 1l víz hőmérsékletét 50 fokkal emelni. 1m3 az 1000l, tehát 210000mp, vagyis 58,3 óra. De ez is nyár közepén, napsütéses időben mikor pont merőlegesen süti. És ugye ez csak az elmélet, gyakorlatilag mindentől fögg, a környezeti hőmérséklettől, és a szigeteléstől. Ez egy olyan csúcsérték, ami nem létező körülmények közt lenne. Minél nagyobb a hőkülönbség, annál gyorsabban hűl, ha úgy tetszik merül, nyilván minél nagyobb felületen adja le a hőt, annál gyorsabban hűl. De a lényeg, hogy elég naív gondolat azt gondolni, hogy télig nem hűl le. Minden nap ez történik, nappal a nap felmelegít minden, éjszaka meg lehűl. De ebből már tudsz számolgatni, hogy mennyi napkollektorral, hány liter vizet, hány fokra tudsz melegíteni, mennyi idő alatt. Amint látod, 1m3 víz hőmérsékletét 4,2MJ emeli 1 fokkal, és 210MJ 50-el, az 58,3kWh. Legyünk nagyvonalúak, és süssön a nap 7 órán keresztül, akkor 8,3kW kell 7 órán keresztül, ami elvileg 8,3m2 kollektor. Így egy nap alatt 1m3 víz hőmérsékletét 8,3m2 kollektor megemelné majdnem 50 fokkal. Most akkor tegyük fel, te 100m3-t akarsz... Na az, ha közben nem hűlne semmit, 100 nap alatt lenne meg, és akkor lenne 21GJ. De hűl. Ha olyan jól lehetne szigetelni, nem menne ki a meleg a házból se mindegy lenne mivel fűtenénk. A testhőnkkel is felfűthetnénk. Sőt jobban hűti mint a levegő a falat. Mert a levegő rosszabb hővezető mint a vizes föld, és a föld hőmérséklete sokkal kevésbé változik, és ez azt jelenti, hogy amikor ki lehetne menni, mert jobb idő van kint, mint bent fűtés nélkül, a földben akkor is hideg van. És az üregek a földben víz nélkül is veszélyesek, hátmég vízzel...

    • @HerbertPetra
      @HerbertPetra Год назад

      ​@@gyulamolnar8971 Én nagyon remélem hogy a vízzel teli pince nem lesz veszélyesebb mint az üres pince. Úgy lesz tervezve hogy földrengés esetén se pottyanjunk bele a hálószobából. Köszi a tippeket, a watt-joule-m2-m3-veszteség dolgokat jó lenne megtanulni mielőtt nekifogok. Vesztesége remélem nem lesz ha jól szigetelek. És azt is remélem hogy nem csak nyáron tudom nyomni a napkollektorba hanem késő őszig is amíg nincs fagy. Talán télen is.

    • @gyulamolnar8971
      @gyulamolnar8971 Год назад

      @@HerbertPetra Azt nem tudod megtanulni. Ilyenekre nincsenek képletek, esetleg bonyolult integrálok. Bár a földben kisebb a hőingás, ezért kevésbé változik az időtől. Hát akkor mit lehet itt nézni? A felületet, és a hővezetést. 1l-es kocka 0,06m2. 1J az 1W. Jelenlegi szabvány szerint a plafonokat úgy szigetelik, hogy 0,17 Wm2K legyen a hővezetése. Ha ezen is ilyen szigetelés lenne, akkor 0,06*0,17*50=0,51W veszteség másodpercenként. És ez nagyjából a hőmérséklettel egyenesen arányos, 25 fokos különbségnél 0,255W, 10-nél 0,102. Abból indultunk ki, hogy 50 fok hőkülönbség van, az 210kJ. Az 58,3W egy órán keresztül. Vagyis, ha végig 0,51W lenne a veszteség, akkor a 0,51W egy órán keresztül, az 1836W. Vagyis elvileg kb. 3x gyorsabban hűl 50 fok hőkülönbségnél, és ha így menne végig, kb. 23 perc alatt kiegyenlítődne, tovább tart, mert minél kisebb a hőkülönbség, annál kevésbé vezet a szigetelő. Nem tudom, hogy kell ezt a görbét kiszámolni, hogy mennyi idő kell bizonyos szint eléréséhez. De tegyük hozzá, hogy az 5 fokos vízzel nem sokra mész, úgyhogy hiába tart sokáig míg 6 fokról 5-ra hűl. Lehetne gondolni esetleg, hogy ha már 10 fokos, azon kevesebbet kell melegíteni, de ennek csak akkor lenne értelme, ha legalább annyira visszahűl, mire visszaér a vízbe, mint előtte volt. Különben a pince vizet fűtitek a ház helyett.

    • @HerbertPetra
      @HerbertPetra Год назад

      @@gyulamolnar8971 Matekből jobb voltam,
      1 literes kocka 0,001 m3 felülete 0.06 m2,
      1m-es kocka 1 m3 felülete 6 m2, nem 60 m2 mint ha külön számolnánk az 1000 litert és 10m-es kocka 1000m3 felülete csak 600 m2 szóval a veszteség csökken nagyob térfogatoknál akár 100-szorosan. Mondhatjuk úgy is hogy egy óriási tömeg víz csak nagyon kis felületen hűl

    • @gyulamolnar8971
      @gyulamolnar8971 Год назад

      @@HerbertPetra Áruld már el, hogy szerinted miben javítottál ki, mert én nem látom.

  • @pombio
    @pombio Год назад

    Én azt vártam, ha már árammal fűtöd, akkor áramot veszel ki belőle... (Peltier elem?) mondjuk azért, hogy este amikor már nem süt a nap, és hazamegyek az elektromos autómmal fel tudjam tölteni... Ja, manapság sok e autós a céges áramot, (hivatali áramot) szopja; ergo semmi szükség erre... Hát így jártam, se napelemem, se e autóm, se gondom ezzel :D

    • @sandor78toth
      @sandor78toth Год назад

      Akkor te igazán boldog ember vagy!

  • @sandorszucs3163
    @sandorszucs3163 Год назад +1

    Egy kivetítős tv fresnel síklencséjével ingyen, nagyobb tömeggel, nem csak homokkal. Ilyen kicsiben torz eredményeket kapsz.

  • @DataDashy
    @DataDashy 11 месяцев назад

    Hat ez max a homokosoknak jo ki az isten fut mar egyaltalan telen is, megy a klimam napkozbe vazzeh es poloban turazok novemberbe mer nem birom a meleget

  • @pi3c3com
    @pi3c3com Год назад

    Vákuum kamrával leszigetelni plusz olajos hőcserélővel igencsak meg lehetne növelni vele a hatásfokot. Persze ez már kevésbé home made megoldás, de azért megérne egy próbát.