DOROTÁŠI - HRA O SV. DOROTE 1969

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2024

Комментарии • 7

  • @stefanmalcek5934
    @stefanmalcek5934 Год назад +2

    Ďakujem ,dlho som hľadal tento dokument

  • @andyjochman5342
    @andyjochman5342 Год назад +1

    Velmi děkuji za zpřístupnění tohoto dokumentu, které se natáčelo ve spolupráci s Moravským muzeem. Chci se zeptat - zůstala tahle tradice u vás zachována, tj. je pořád živá? Chodí se ještě s hadom? Učím dějiny českého divadla, zabývám se kořeny lidové divadelnosti (a ty máme po staletí hodně podobné). Svým studentům jsem s dovolením přeposlala link na tento dokument s komentářem: Selské čili sousedské barokní divadlo patří k obdivovaným formám lidového divadla, k němuž se ve dvacátém století odkazovali tvůrci moderny i avantgardy, stejně jako jejich žáci a nástupci. Anti-iluzivnost koledního, obchůzkového divadla, někdy až naivistický projev, symbolika náznakových kostýmů, rekvizit a dekorací, odhalují prastaré kořeny obřadního divadla, které tolik nedbalo o psychologizaci postav jako o rituální účel. Hra o sv. Dorotě, kterou ve dvacátém století vytěžil i E. F. Burian pro svůj voice-band a Lidovou suitu, jak ji zachytila kamera pod vedením znalce slovenského lidového divadla Martina Slivky, ukazuje hned několik zásadních aspektů původních divadelních praktik venkovského prostředí. Skutečnost, že se mnoho z nich dochovalo a přežilo v lidové kultuře i přes zásahy soukolí historie jen dokazuje hlubokou vazbu k teatralizované obřadnosti lidových herců (v tomto případě z Hriňovej), v obdobné podobě se pak svatodorotská obchůzka konala nejméně od dob renesance do dvacátého století v českých, moravských, slezských i slovenských vesnicích, případně v menších městech. To z ní činí jednu z nejdéle dochovaných obchůzkových her, jejíž uvádění přecházelo z generace na generaci.

    • @martinhanes9239
      @martinhanes9239 Год назад +1

      Táto tradícia bola ešte pred koronou živá v Hriňovej (okres Detva), v miestnej časti Tršovka, inak ani veľmi nie. Je možné, že teraz po ústupe sa vráti.

    • @stefanmalcek5934
      @stefanmalcek5934 Год назад +1

      Je to zachované v Hriňovej a v okolitých dedinách .

    • @milansulek637
      @milansulek637  Год назад +1

      Zdravím Vás , DOROTÁŠI boli u nás u ŠULEKOV - u ŠUĽKOV nad kúpaliskom naposledy na VIANOCE 1988 alebo 1989 mal som po vojne , partia z TRŠOVKY - časť HRIŇOVEJ nad ZŤS.
      Nahrával som to na kotúčovom magnetofóne .
      Čert chodieval pred kostol v HRIŇOVEJ na Štefana ešte pred asi 8.rokmi - spolu s BETLEHEMCAMI .
      Čo sa tíka CHODENIE S HADOM - ADAM A EVA , toto som videl naposledy asi v 1980 - 1982 . Bola to partia zo SLANCA - časť HRIŇOVEJ .
      Ak máte záujem , dal som : Z ďaleka ideme , novinu nesieme ... z roku 1965 , pred dvoma dňami . Je tam krátka ukážka aj s dreveným hadom a skutočným jablkom .
      Pred Vianocami som sa besedoval so spolužiakom , ktorý chodieval - ADAM a EVA , pametal si tekst - je škoda , źe toto padá do zabudnutia ! ? !
      Betlehemci aj TRAJA KRÁLI ešte chodia .
      Skúste : ROK NA HRIŇOVEJ
      Majte sa dobre . MILAN ŠULEK

    • @stefanmalcek5934
      @stefanmalcek5934 Год назад

      @@milansulek637
      Ďakujem a prajem v roku 2023- šťastie ,zdravie a čeľade Božích milosti
      S úctou
      Štefan M

  • @milansulek637
    @milansulek637  5 лет назад +3

    DOROTÁŠI , Betlehemci ( Kubovci ) , CHodenie s hadom ( Adam a Eva ) , patrili ku vinšovníkom ( koledníkom ) počas : VIANOČNÝCH SVIATKOV na HRIŇOVEJ !!! Život , by sa mal prežiť - nie preflákať !!!