Poštovani kolega, prvu dozvolu za ribolov sam izvadio pre 61 godine. Volim ribolov. Ne pretendujem da sam neki veliki znalac. Vaša objašnjenja i prezentacije su vrhunski obrađeni. Nije mi jasno ovih 47 koji imaju neke primedbe. Nemojte da Vas to obeshrabri. Postoje ljudi kojima uvek nešto nedostaje i koji nikada nisu zadovoljni. Ja još uvek mogu nešto da naučim. Bistro i samo nastavite.
Zorane, hvala puno na ovom komentaru. Ne sekiram se ja oko tih 47... ja volim da prikažem nešto što mislim da je korisno širem krugu ribolovaca. Ima dosta mlađih koji tek kreću u ribolov i verujem da njima ovo dosta koristi. Ja kada sam počinjao nije bilo interneta i ovakvog vida informisanja pa je sve moralo da se uči od starijih i iskusnijih koji te povedu sa njima na pecanje. Naravno, u to vreme, kad god treba ide se po pivo i cigare :)))) Samo mi kažu dete, trk po pivo i ja letim, ali se sve poštovalo, svima korisno, oni uživaju a ja slušam i učim :)))) Bistro!
Buraz, pravi si. Odlično objašnjeno sve. Inače sam pristalica klizećeg plovka(klasičnog od balze), prednost veglera je u indikaciji trzaja. Faktički riba podiže samo mamac sa najdonjim olovom, a mi dobijemo pravu indikaciju za kontru. Kod klasičnih klizecih, vece je otezanje i ako riba opreznije uzima, odustaje od mamka zbog tezine olova. Ima svojih i prednosti i jedan i drugi sistem.
Meni se lepo pokazala ona cevčica za feeder, konkretno stavio sam ceo onaj sistem a vegler nakacio na nju (na zglob) fantasticno mi radi posao. Treba probati.
Može se i to iskoristiti, samo je malo problematično za postavljanje otežanja jer je feeder cevčica debela... Inače koncepcija je ista,,, Feeder cevčica služi upravo da se predvez ne mrsi oko glavnog najlona a ova montaža simulira istu stvar.
Drug stvarno si drug :-) gledam tvoje klipove i stvarno to sve odlicno izgleda, pogotovo vreme koje posvecujes pravljenju i razmeravanju hrane to mi je top kod tebe! manje vise sve slicno ili isto radim kao i ti i znam sve te stvari al opet sa uzivanjem gledam i sa paznjom pratim sve klipove do sada. sve najbolje i nastavi ovako i nadam se nekom susretu na vodi!
Ćao Milane,već duže vremena čitam odgovore i pitanja,možda nisam sva pročitao, ali sam hteo da te zamolim za pojašnjenje na ovom sistemu,koji i ja koristim videvši od tebe.Kako da rešim problem koji se javlja, pomeranje celog sistema ili njegovog dela ako voda "struji",teče na jezeru,bari,viru...usled pomeranja same vode, vodene struje kroz istu.Hvala u napred! Inače svi tvoji snimci su perfektni, jasni i ne dopuštaju mnogo lufta oko komentarisanja tako da samo napred!
Ivane, hvala na komentaru. Problem pomeranja plovka usled pomeranja vode se jednostavno može eliminisati samo na jedan način, a to je da pecaš na samom dnu. Dakle podesiš dubinu tako da ti bulk olovo leži na samom dnu. Tada će plovak bukvalno biti usidren na to mesto. Ono što ostaje kao problem je da će sistem biti manje osetljiv jer da bi riba dala signal da je uzela mamac mora da pomeri bulk olovo. U nekim slučajevim to i neće morati jer je sama cevčica sa bulk olovom klizna pa riba ne mora da pomeri celo otežanje, ali to zavisi i od toga da li riba uzima mamac tako što ga diže sa dna ili ga izima u ravni sa dnom, pa se i dalje kreće po dnu bez promene dubine. Nadam se da sam razumljivo odgovorio... :-)
Može se i na drugi način napraviti montaža bez cjevčice i tog olova ako se ne može nabaviti takva vrsta olova koje je prikazano na snimku. Ja sam uzeo olovo u obliku sačme manjeg promjera i to olovo sam postavio na predvez. Znači olovna sačma ide između vrtilice i udice, i onda se predvez kači na kopču za brzu izmjenu predveza. Redosljed je ovako: na glavni silik stavljam kopču za waggler plovak ,onda stavljam gumeni stoper, i onda silik vežem za vrtilicu, nakon toga postavljam stoper od upredenice ili silika iznad plovka za određivanje dubine kako je objašnjeno na snimku. Razlog onoga gumenog stopera ispod plovka je da pomicanjem stopera prema gore po osnovnom najlonu odmičem plovak od predveza, jel prilikom zabacivanja mi se znalo desiti da se predvez upetlja oko plovka, pa sam taj problem riješio sa tim gumenim stoperom. Poslje toga mi se nije više nikad petljao predvez oko plovka i čak sam na ovaj moj način izrade sistema upecao ribe. Kad se gleda moj sistem izgleda glupo napravljen, ali može se pecati. Evo kako izgleda sistem-- ruclips.net/video/1eCfgwUEUh8/видео.html
Izmenjiva kopča da bi lakše menjao predveze, a virblica mi služi da kompenzuje rotiranje sistema i da spojim osnovni najlon i ovaj drugi deo sistema od fluorokarbona. Kad završim pecanje odsečem sistem od osnovnog najlona i spreman mi je i za naredno pecanje, da ne pravim ponovo.
Sve pet sve odlično, ali mi nikako nije jasno odnosno ne spominje se nigdje dali taj sistem odnosno ta olova na cjevčici idu na dno rijeke. Pozz i hvala u napred za odgovor
ako biste izbacili nekoliko snimaka za "teske" pocetnike,montiranje stapova,sta je bitno za pocetak,sta od opreme uzeti za pocetak itd itd,bilo bi super,ako imate vremena :) pozdrav
Koja tehnika te zanima? Plovak, dubinka, feeder, šaranski ribolov... Mogu možda da ti dam neki savet putem poruka. Ako si baš baš početnik i nikad nisi pecao onda ti savetujem da uzmeš neku običnu pecaljku bez sprovodnika i bez mašinice, dužine 5m i da pecaš neko vreme na plovak. Tako su uglavnom svi početnici počinjali. To je dobro da se stvori neki osećaj za pecanje, kada udariti kontru kako prihraniti ribu, stavljati mamce, vezivati neke čvorove, udice i td.
Poz kolega!! Sve reci hvale i steta sto vas nije vise koji prenosite vase iskustvo!!! Jedini problem kod ovog sistema je tesko naci ovakva olova!!! moze li savet gde ih naci u Srb? Hvala unapred
Hvala na komentaru. Nisam video ovakva olova u Srbiji. Može da se iskoristi na primer olovo od livene džig glave uz malo upetrebe bonseka da se olovu skinu viškovi i da se proseče po sredini do pola prorez za cevčicu. To je neka zamenska varijanta koja mi pada na pamet.
To proizvodi Cralusso, na žalost u Srbiji je slabo zastupljen, odnosno malo je njegovih proizvoda, a ne znam razlog jer ima fenomenalan asortiman za plovak i match tehniku. Ta olova sam kupio u Hrvatskoj u radnji Kapitalac u Valpovu. Imaju sajt www.kapitalac.com Moguće je da se nešto improvizuje od olova za džig glave. Ako neko ima kalup za livenje olova za džig glave onda može da ti izlije olovne kuglice bez udica. Posle možeš u stegu kuglice i da ih bonsekom zasečeš do pola i da napraviš prorez za cevčicu, koju posle samo ubaciš i stegneš kleštima...
@@RIBOLOVIJA hvala puno na odgovoru, video sam tvoj sistem i stvarno je dobar, nasao sam na kupujem prodajem prodaju okrugla olova raznih gramaza ali im je precnik rupe 1mm, pa cu pokusati busilicom i malom burgijom da prosirim rupu, u svakom slučaju hvala ti na odgovoru i zelim ti sve najlepse
Pozdrav,svaka vam čast za video,interesuje me kad na klizećem plovku piše npr 8gr + 2gr da li se isto ovako montira sistem ili se samo doda 2gr dole na fluokarbon?hvala unapred
Siniša, plovak 8+2 nije namenjen za kliznu montažu jer mu je 2 grama vrlo malo da bi vuklo sistem prema dnu kako treba. Plovak na primer 2+8 bi bio za kliznu montažu. Iz mog iskustva sve što je manje od 5 grama na kliznom deli sistema nije dobro. Konkretno za plovak koji si napisao tih 2 grama se dodaje dole i taj plovak 8+2 je za fiksni sistem. Pozdrav!
What is the maximum casting distance for waggler fishing?Pls advice from your own long distance angling experience. P. S. I am gonna feeding with spomb, cobra or other carp fishing tackles)). For fish bite- binocular fishing glasses. 20 gramms cralusso rocket float and 17 ft rod with 10-35 grams test.
Mozes li da pricas o pecanju babuskena feeder,i njen sistem ...i dobar je vagler sistem al ga ne volim nesto brze vezem fiksni jer je dobar za tamo gde ja pecam😀
Može :) Što se tiče veglera, možeš i njega da montiraš fiksnom montažom, za mesta sa manjom dubinom, a dobijaš mogućnost da izbegneš pomeranje plovka usled vetra, tako što možeš da potopiš najlon od vrha štapa do veglera. O meč tehnici na veger plovak će takođe biti video.
Može ali je tada mnogo teže zabacivanje jer taj stoper teže prolazi kroz sprovodnike. Takođe prilikom namotavanja na mašinicu kada stoper priđe uz vršni sprovodnik može lako da se desi da se pomeri i tako da izgubiš nameštenu dubinu. Provereno i najbolje je da se veže čvor od najlona i da se koristi perlica.
Pozdrav,gde mogu da se kupe takva olova i kako se zovu?Kao i da li preporucujete na kanalima gde je stajaca voda ovaj sistem vegler ili pecanje klasicnim kliznim plovkom?Hvala i svaka cast za znanje koje posedujete.
Ta olova su od proizvođača cralusso i ja sam ih nabavio u Kapitalcu, u Hrvatskoj ima ih i u WalterLand-u u Mađarskoj. Možeš da napraviš takva olova od olovnih glava sa udicama za silikonske tvistere. Odsečeš udicu I onu kukicu, pa onda bonsekom zasečeš olovni glavu do pola i dobiješ prorez gde možeš da ubaciš cevčicu. A ovaj sistem možeš da koristiš na kanalima gde je stajaća voda ili slabo tekuća. Ako ti nisam dobro objasnio kako da napraviš olova, pitaj slobodno. Pozdrav
Lep i koristan video. Da li se ovaj sistem može koristiti i kada je u pitanju običan klizajući i lakši plovak, mislim na cevčicu sa otežanjem, naravno srazmerno težini plovka, zbog čega medjupredvez od fluorocarbona je deblji od osnovnog, i koja je debljina i dužina predveza sa udicom. Nadam se da te ne smaram ovakvim pitanjima. Hvala i veliki pozdrav.
Ako je običan klizni plovak takav da nalon prolazi kroz plovak onda ne može jer bi cevčica i plovak bili redno nanizani na najlon pa ne bi bilo klackalice (spereg sila težina plovka i olova na cevčici) da to tako nazovem. Kod vegler plovka najlon prolazi samo krot okce na dnu plovka tako da plovak može da vidi "naglavačke", na taj način plovak svojom težinom kada je prislonjen uz olova pomera cevčicu u stranu i tada imamo ono rastojanje koje sprečava mršenje. Međupredvez je od fluorocarbona i deblji je od osnovnog najlona iz razloga što je fluorocarbon krući plus veći promer još više ukrućije taj deo sistema a to sve da bi se još više eliminisala mogućnost mršenja. Deblji najlon se teže mrsi... tako da i kada bi se slučajno taj deo omotao oko plovka, vrlo verovatno da bi ga samo olovo, kada povuče sistem ka dnu, razmotalo i dovelo sistem u normalno stanje. Debljinu predvaza uglavnom koristim 0,10 ili 0,12 ili 0,14 u zavisnosti od veličine i vrste ribe koju pecam. Konkretno na ovom pecanju sam koristio 0,10. Dužina predveza je 25cm. I na kraju, što se tiče smaranja, taman posla da me smaraju bilo kakva pitanja. Uvek ću odgovoriti na sve što znam... Pozdrav Boba i BISTRO!
Hvala na na odgovoru, nisam dobro postavio pitanje, mislio sam takodje na plovak sa okcem na dnu , samo manje gramaže recimo 5 do 6 gr. da li se onda cevčica skraćuje, ili je nepotrebna. I da li i u fideru fluorocarbon kao medjupredvez treba da bude deblji. Pod stare dane ućim nove tehnike, pa mi je tvoj savet dobrodošao.
Boba, može ovaj sistem i sa lakšim plovkom, samo tada stavi cevčicu od 10cm jer je plovak lakši. Naravno i u fider montaži stavljam deblji fluorocarbon i to od 0,25mm do 0,35mm. Taj deo sistema od fluorocarbona uglavnom trpi najviše krzanja po dnu. Fluorocarbon je otporniji na krzanje od običnog najlona. U obe montaže i za meč i za fider možeš da koristiš bezbojni deblji najlon, on je jeftiniji. Fluorocarbon je skup i bude od 1000 dinara za 20m pa i skuplji. Ja sam našao fluorocarbon kod kineza, kotur od 100m za 250 dinara (Sufix- proizvodi ga Rapala), pa koristim njega. Ako si iz Beograda ili okoline ovaj fluorocarbon imaš u China Town na putu ka Surčinu, poslednja radnja na dnu tržnog centra, a ako nisi u mogućnosti da odeš, kao što sam i rekao, može da posluži i deblji bezbojni najlon.
Nisam daleko iz Pančeva sam, ima dosta kineza ovde al imaju samo 0,14, 016, nemaju deblje, a kao zamena mislio si na deblji bezbojni monofil veće debljime od osnovnog.
Imam problem prilikom ovakvog pecanja sa strujanjem vode koja je po povrsini mirna, konkretno na Gruzanskom jezeru, kada spustim glavno otezanje na dno plovak postepeno potone, da li imate iskustva sa “Drifter wagllerima” i misljenje o ovom problemu, fiksnim bolo plovkom resavam ispravljanjem strune i stopovanjem plovka, pokusajte na Gruzanskom jezeru uvek riba lepo radi, BISTRO!
RIBOLOVIJA ruclips.net/video/OzY-wib2rmU/видео.html evo na ovim linkovima je lepo pojasnjen problem kretanja vode na jezerima, ruclips.net/video/Ob5qDGGEt_w/видео.html , pozdrav!
Свака част за презентацију. Уједно бих те замолио да објавиш где могу да се купе сачме по облику и грамажи, које си монтирао на цевчицу од ВД спреја. Наиме, обишао сам већи број риболовачких радњи и нису их имали у понуди. Ххвала унапред. Поздрав
Ta olova proizvodi cralusso. Ja sam kupio ta olova u Kapitalcu u Valpovu (Hrvatska). U Srbiji ih nisam nigde video...šteta... Opcija koja može da zameni ta olova zahteva malo truda... Probaj sa olovnim glavama koje se liju za džigovanje, da ti neko izlije bez udica pa onda sam da napraviš bonsekom pravilne kuglice i prorez...
Pozdrav druze! Probao bih ovaj sistem, objasnio si ekstra vezivanje, samo me zanima kako odredjujes na kojoj ce dubini biti stoper tj kako naci pravu dubinu? Pozdrav, samo napred
Plovak treba da opteretiš olovima tako da od celog veglera viri samo antena. Stoper vežeš iznad veglera na rastojanju za koje si siguran da je pliće od dubine dna. Proveriš da li vegler pravilno stoji u vodi, pravilno je da mu viri samo antena. Tu poziciju treba da ima plovak i kada kasnije odrediš tačnu dubinu. Stoper treba da vežeš tako da on može da kliza kada ga prstima povučeš po osnovnom najlonu. Dakle nemoj preterano da stežeš stoper. Kada pomeraš stoper nakvasi prste kojima vučeš stoper da bi lakše klizao po osnovnom najlonu. Možeš se poslužiri blago i noktima. Tačnu dubinu određuješ tako što podigneš stoper dovoljno visoko da kada zabaciš sistem, vegler legne horizontalno na površinu vode. To znači da je tada svo olovo na dnu i da ne opterećuje plovak. Zatim malo po malo spuštaš stoper i zabacuješ dok ne vidiš da se vegler ispravio i zauzeo poziciju isto kao kad si proveravao na maloj dubini. Dalje su finese, da li hoćeš da predvez sa udicom leži na dnu više ili manje, pa u skladu sa tim pomeraš stoper malo na gore i malo na dole. Isto i ako hoćeš da udica bude iznad samog dna. U suštini na isti način kao i kod običnog plovka samo što kod ovog sistema pomeraš stoper a ne plovak. Nadam se da sam ti dobro pojasnio. Pogledaj i ovaj video i tu ima o meč tehnici: ruclips.net/video/EafWZ3m4qYs/видео.html
@@RIBOLOVIJA Hvala ti puno, jasno je sada sve. Godinama pecam na fiksni plovak tako da razumem o cemu pricas. Hvala jos jednom na brzom odgovoru Veliki pozdrav
Na, cevčica ni malo ne narušava balans sistema tokom leta, čak i poboljšava balans jer su skoro celo opterećenje olova i otežanje koje je u osnovi plovka, na jednom mestu. Masa je skoncentrisana tako da leti uvek pravo kroz vazduh. Cevčica odaljava donji deo sistema od antene plovka i osnovnog najlona tako da nema ni umotavanja. Kod klasičnih montaža kada olovo nije zajedno uz osnovu plovka može dolaziti do rotacije olova oko osnovnog najlona ili antene plovka, što se kod ove montaže ne dešava uz pravilno izvedene zabačaje. Evo na ovom linku možeš videti video klip sa pecanjem ovim sistemom: ruclips.net/video/EafWZ3m4qYs/видео.html
Pozdrav. Zanima me da li ovo glavno otezanje uvek stavljas klizece ili moze da bude i fiksno, posto sam gledao da mnogi fiksiraju ovo glavno otezanje, i u cemu je razlika? Pecam iskljucivo deveriku koja skoro uvek podize plovak, sta je bolje resenje, fiksno ili klizece glavno otezanje? Unapred hvala
Stevane, ako gledaš iz ugla šta je bolje za indikaciju kod pecanja deverike i izdizanja plovka, onda je to sigurno fiksni sistem jer kada deverika podigne glavno otežanje onda odmah plovak izleti na gore iznad površine. Međutim u tom slučaju riba pre oseti to otežanje jer je ono fiksirano, pa može brže i da pusti mamac. Kod kliznog glavnog olova riba manje primećuje otežanje pa za neki tren duže i drži mamac u ustima, što nama daje malo više vremena za kontru. Ovo gore je uopšteno pravilo... ALI! Konkretno kod ovog sistema u video klipu, kao što se vidi, udica je udaljena od glavnog otežanja više od 1m, i između udice i glavnog otežanja ima drugih manjih olovaca. Kod ovog sistema kada deverika krene da diže mamac, prvo podiže ova mala olovca, a to se vidi i na plovku koji se podiže na gore. Deverika treba da podigne udicu preko 2m na gore od početnog položaja udice pa dok ne krene da diže glavno otežanje, tako da je to baš veliko rastojanje podizanja koje se skoro i ne dešava. Druga stvar kod ovog sistema ako bi fiksirao glavno otežanje onda bi morao da staviš neki stoper između glavnog olova i veglera, a taj stoper bi onda narušio mehaniku sistema prilikom zabačaja. To je zato što stoper ne bi dozvolio da vegler priđe skroz do glavnog otežanja i da zaokrene cevčicu u stranu, što je u stvari glavni cilj ove montaže, da se cevčica zakrene u stranu i da tako odvoji ostatak sistema od antene veglera i da umanji mogućnost mršenja pri zabačaju. Ovaj sistem treba da se montira baš ovako kako sam i prikazao u video klipu, bez fiksiranja glavnog otežanja. Nadam se da sam uspeo da ti ovo rečima objasnim, lakše bi mi bilo praktično da ti pokažem, ali ako nešto nije bilo jasno, dodatno me pitaj. Pozdrav!
@@RIBOLOVIJA Zanima me jos nesto, ako mi je npr. vegler 8 grama, stavicu glavno otezanje 7 grama. jel mogu da stavim ostatak od jednog grama (olovna sacma 1g ) kao droper olovo na ovom flurokarbonu odmah povise vrtilice, da bi lakse video izdizanje plovka, posto pecam nocu deveriku? Znaci jos jednom, da ne stavljam nekoliko olovnih sacmi, vec samo jednu od 1 gram
Stevane, možeš naravno. To droper olovo zavisi i od toga koji plovak koristiš. Na primer ako je vegler sa tankom antenicom onda je on i osetljiviji pa može droper olovo da bude i lakše. Ukoliko antena veglera ima isti prečnik kao i telo veglera, tj. ako je telo veglera ujedno i antena koja je na vrhu samo obojena drečavom bojom, onda treba melo teže droper olovo da bi plovak odreagovao na podizanje droper olova i da bolje vidiš kada se to desi. Nadam se da si me razumeo.
Lep vide ,lepo objasnjeno ,ali gde nabaviti olovo takvo.Procitah cralusso olova ali ko takva u zemlji srbiji prodaje,ne nadoh.Hvala onom ko mi odgovori ( novi sad )
Nisam video ovakva olova u Srbiji. Može da se iskoristi na primer olovo od livene džig glave uz malo upotrebe bonseka da se olovu skinu viškovi i da se proseče po sredini do pola prorez za cevčicu. To je neka zamenska varijanta koja mi pada na pamet.
Možeš od olovnih glava koje se koriste za livenje džig udica. Odsečeš bonsekom udicu i ostane ti samo olovna glava okrugla. Zatim zasečeš olovnu glavu do pola i u taj prorez ubacuješ plastičnu cevčicu. Stegneš kleštima i to je to. Nadam se da sam uspeo da opišem da bude razumljivo...
Druže, ovaj sistem kad se zakači jedino može predvez da pokidaš jer je predvez sa udicom najslabiji deo sistema. Kad ti se to desi, jednostavno staviš novi predvez. Poenta ovog kliznog sistema je da se prilikom zabacivanja praktično vrlo retko ili gotovo nikada ne zamrsi u toku leta, a to znači da će klizni sistem da radi (da kliza) na svakom zabačaju. Oni koji su pecali na klizne sisteme znaju koliko je frustrirajuće kada se klizni sistem zabaci a neće da kliza nakon zabačaja... Inače za vezivanje ovog sistema je potrebno 5 minuta, zbog detalja oko montaže i da bi se sve lepo ispratilo, dosta sporije sam ga vezivao. Kada se skida montaža, deo sa fluocokarbonom može da se sačuva kompletno sa virblom, izmenjivom kopčom i otežanjima. Takođe i cevčica sa glavnim otežanjem se sačuva i ponovo iskoristi kod narednog pecanja. Tako da je montaža vrlo brza na sledećem pecanju jer su elementi već spremni, samo treba da se ponovo navuku na osnovni najlon perlica plovak i cevčica sa glavnim otežanjem i da se veže stoper na osnovni najlon i čvor na virbli na kraju fluorocarbona.
@@RIBOLOVIJA covek ocigledno nije pecao vegler tj mec tehnikom!!! Prezentacija exra i teoretski i prakticni!! Da je vise takvih kao ti!!! Ziv mi bio!!!
Da li se stvarno ovim sistemom moze izbjeci guranje plovka vjetrom? Posto imam taj problem na par mjesta, a pecam na klizni plovak od 8g sa cjevcicom kroz sredinu. Pozdrav i bistro
Pozdrav Maki, naravno da je moguće, a to ću ti i opisati... Naime vegler plovak je povezan sa osnovnim najlonom samo u jednoj tački, a to je na dnu plovka. Kada se potopi u vodu tj kada ga otežanje pozicionira i potopi do antenice onda osnova plovka (kopča kroz koju ide osnovni najlon) bude ispod površine vode i to nekih 30-40cm zavisno od dužine plovka, dakle najlon je ispod površine vode kod plovka. Kad potopiš vrh štapa i kada odradiš onih nekoliko brzih namotaja prema sebi i trzneš vrh štapa na gore da izleti iz vode, onda potapaš najlon celom dužinom od plovka do vrha štapa. I sada je sve logično, kada je najlon potopljen ispod površine vode, onda ga vetar ne može pomerati. Kad je najlon na površini vode onda ga vetar pomera po površini a samim tim se pomera i plovak. Više o meč tehnici će biti u narednom video klipu koji pripremam, pa će onda ovo moje pisanje biti mnogo jasnije. Plovak koji ti koristiš ne daje mogućnost ovakvog potapanja najlona jer najlon ostaje na površini jer ulazi u plovak na njegovom gornjem delu. Nadam se da sam uspešno ovo objasnio a ako nešto nije jasno, slobodno me pitaj da pojasnim bolje...
Koristim od 12g do 18g plovke po jakom vetru. Vidi da li tvoj štap podržava veće težine bacanja. Kod vetrovitog vremena najveći problem je zabaciti sistem pa zato i ide teži plovak da bi lakše probio kroz vetar.
Bistro DA LI BISTE BILI LJUBAZNI da nam posaljete shemu , sliku za ovaj Sistem. Imam jednog penzionera koji bi hteo da oproba vas sistem. S postovanejm DUSAN
Dušane, ja sam mislio da sam u video klipu dovoljno slikovito opisao sistem, korak po korak. Ako nije jasno, onda mi pošalji mejl na: ribolovija@gmail.com pa ću ti skicu poslati na mejl, jer ovde nemam mogućnosti da šaljem slike.
To su cevčice od WD40 spreja, ili od bilo kog spreja koji se koristi u automehaničarkim radnjama. Probaj od štapića za uši. Cevčica treba da bude 10-12cm. Možda su štapići za uši 10cm...
Dobro je da bude deblji, 0,25 do 0,30 zato što se deblji najlon teže mrsi u toku zabačaja. Ne mora biti fluorocarbon, može i običan najlon. Fluorocarbon je krući pa se još teže mrsi i ne vidi se u vodi.
Perla ne prolazi kroz sprovodnike. Ona uvek stoji uz plovak, a služi da stoper ne može da prođe kroz karkiku plovka koja ima veći prečnik. Perla ne može da prođe kroz plovak a stoper ne može kroz perlu i tako dobijaš mogućnost da sistem klizi samo do vezanog stopera. Nadam se da sam lepo objasnio...
Aha sad razumeh sta hoćeš. Vid postoje specijalni plovci za pecanje u brzoj vodi, takozvani plovci lizalice. Kucaj u googlu plovak lizalica i videćeš slike kako izgledaju. To su plovci koji dozvoljavaju da ih zadržavaš prilikom vođenja kroz rečnu struju. Dakle zabaciš i štapm pridržavaš-usporavaš plovak da ga voda ne nosi toliko brzo i zadržavaš ga u zoni u kojoj si nahranio. To možeš da radiš i sa klasičnim plovcima. Kod ovakvog načina vođenja plovka potrebno je da nekih 10-20% više opteretiš plovak olovom i taman kada ga budeš kočio plovak će viriti samo vrhom antenice iznad površine vode. Ako to ne uradiš onda ćeš plovak izvlačiti iznad površine vode pa nećeš imati dobru indikaciju kada riba udari. Nadam se da sam ti malo približio ovu problematiku. Ako nešto treba još, ti pitaj slobodno.
Ima u Carpmaniji, ali sigurno ima i u drugim radnjama. Evo ti linkovi nekih iz Carpmanije: carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-cralusso-bubble carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-cralusso-ray carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-cralusso-shark carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-lizalica-za-tekuce-vode-garbolino-f17
Nabavio sam u auto mehaničarskoj radnji. Probaj u komšiluku negde da nađeš nekog mehaničara ili limara oni koriste te sprejeve. Ne mora od wd spreja, može i od bilo kog drugog spreja.
HVALA.
Zelo nazorno predstavljeno.😉👏👏
Poštovani kolega, prvu dozvolu za ribolov sam izvadio pre 61 godine. Volim ribolov. Ne pretendujem da sam neki veliki znalac. Vaša objašnjenja i prezentacije su vrhunski obrađeni. Nije mi jasno ovih 47 koji imaju neke primedbe. Nemojte da Vas to obeshrabri. Postoje ljudi kojima uvek nešto nedostaje i koji nikada nisu zadovoljni. Ja još uvek mogu nešto da naučim. Bistro i samo nastavite.
Zorane, hvala puno na ovom komentaru. Ne sekiram se ja oko tih 47... ja volim da prikažem nešto što mislim da je korisno širem krugu ribolovaca. Ima dosta mlađih koji tek kreću u ribolov i verujem da njima ovo dosta koristi. Ja kada sam počinjao nije bilo interneta i ovakvog vida informisanja pa je sve moralo da se uči od starijih i iskusnijih koji te povedu sa njima na pecanje. Naravno, u to vreme, kad god treba ide se po pivo i cigare :)))) Samo mi kažu dete, trk po pivo i ja letim, ali se sve poštovalo, svima korisno, oni uživaju a ja slušam i učim :)))) Bistro!
Buraz, pravi si. Odlično objašnjeno sve. Inače sam pristalica klizećeg plovka(klasičnog od balze), prednost veglera je u indikaciji trzaja. Faktički riba podiže samo mamac sa najdonjim olovom, a mi dobijemo pravu indikaciju za kontru. Kod klasičnih klizecih, vece je otezanje i ako riba opreznije uzima, odustaje od mamka zbog tezine olova. Ima svojih i prednosti i jedan i drugi sistem.
Odlično in jasno prezentirano.
Odlično, jasno! Pozdrav!
Hvala.
@@RIBOLOVIJA hoces da mi pustis broj telefona na mejl? U vezi sistema, konkretno. Olova takodje. S postovanjem, Boban.
0658583455
Hvala
Svaka cast. Moram probati. Upravo sam porucio mec stap, Maver... cim stigne moram probati
Hvala, Samo napred :)
EXTRA Hvala ! :)
Hvala!
Jako dobar i koristan video. Veliki pozdrav iz Slovenije. 👍👌
Hvala Andrej!
Svaki Tvoj video je za pohvalu ... Pravi si DRug Milane Pozz
Pozdrav Mille! Hvala za komentar!
Svaka cast druze..
Hvala Darko :)
Meni se lepo pokazala ona cevčica za feeder, konkretno stavio sam ceo onaj sistem a vegler nakacio na nju (na zglob) fantasticno mi radi posao. Treba probati.
Može se i to iskoristiti, samo je malo problematično za postavljanje otežanja jer je feeder cevčica debela... Inače koncepcija je ista,,, Feeder cevčica služi upravo da se predvez ne mrsi oko glavnog najlona a ova montaža simulira istu stvar.
Drug stvarno si drug :-) gledam tvoje klipove i stvarno to sve odlicno izgleda, pogotovo vreme koje posvecujes pravljenju i razmeravanju hrane to mi je top kod tebe! manje vise sve slicno ili isto radim kao i ti i znam sve te stvari al opet sa uzivanjem gledam i sa paznjom pratim sve klipove do sada. sve najbolje i nastavi ovako i nadam se nekom susretu na vodi!
Hvala puno na komentaru! Neko mi je rekao: "Druže, većina žena nije tako precizno kad pravi tortu..." To me je baš nasmejalo :-)
Lepo lepo ,svaka cast i hvala za video.Veliki pozdrav munjoo
Hvala, nema na čemu! Pozdrav!
Milane, biće i video o osnovama meč tehnike... demonstracija na vodi.
Ćao Milane,već duže vremena čitam odgovore i pitanja,možda nisam sva pročitao, ali sam hteo da te zamolim za pojašnjenje na ovom sistemu,koji i ja koristim videvši od tebe.Kako da rešim problem koji se javlja, pomeranje celog sistema ili njegovog dela ako voda "struji",teče na jezeru,bari,viru...usled pomeranja same vode, vodene struje kroz istu.Hvala u napred!
Inače svi tvoji snimci su perfektni, jasni i ne dopuštaju mnogo lufta oko komentarisanja tako da samo napred!
Ivane, hvala na komentaru. Problem pomeranja plovka usled pomeranja vode se jednostavno može eliminisati samo na jedan način, a to je da pecaš na samom dnu. Dakle podesiš dubinu tako da ti bulk olovo leži na samom dnu. Tada će plovak bukvalno biti usidren na to mesto. Ono što ostaje kao problem je da će sistem biti manje osetljiv jer da bi riba dala signal da je uzela mamac mora da pomeri bulk olovo. U nekim slučajevim to i neće morati jer je sama cevčica sa bulk olovom klizna pa riba ne mora da pomeri celo otežanje, ali to zavisi i od toga da li riba uzima mamac tako što ga diže sa dna ili ga izima u ravni sa dnom, pa se i dalje kreće po dnu bez promene dubine. Nadam se da sam razumljivo odgovorio... :-)
@@RIBOLOVIJA Hvala na odgovoru,pomoglo je, sve najbolje u daljem radu!🙂
bravo brato mnogo dobar montaj
Mersi brato! ;-)
Kao i uvek super video ...
Hvala Mixa! Bistro!
Super video druze
Hvala!
Može se i na drugi način napraviti montaža bez cjevčice i tog olova ako se ne može nabaviti takva vrsta olova koje je prikazano na snimku. Ja sam uzeo olovo u obliku sačme manjeg promjera i to olovo sam postavio na predvez. Znači olovna sačma ide između vrtilice i udice, i onda se predvez kači na kopču za brzu izmjenu predveza. Redosljed je ovako: na glavni silik stavljam kopču za waggler plovak ,onda stavljam gumeni stoper, i onda silik vežem za vrtilicu, nakon toga postavljam stoper od upredenice ili silika iznad plovka za određivanje dubine kako je objašnjeno na snimku. Razlog onoga gumenog stopera ispod plovka je da pomicanjem stopera prema gore po osnovnom najlonu odmičem plovak od predveza, jel prilikom zabacivanja mi se znalo desiti da se predvez upetlja oko plovka, pa sam taj problem riješio sa tim gumenim stoperom. Poslje toga mi se nije više nikad petljao predvez oko plovka i čak sam na ovaj moj način izrade sistema upecao ribe. Kad se gleda moj sistem izgleda glupo napravljen, ali može se pecati. Evo kako izgleda sistem-- ruclips.net/video/1eCfgwUEUh8/видео.html
super je
Bravo majstore, nije mi jasno čemu izmenljive kopče i virblice kada se to kod fiksnih plovaka nikada ne stavlja? Unapred hvala
Izmenjiva kopča da bi lakše menjao predveze, a virblica mi služi da kompenzuje rotiranje sistema i da spojim osnovni najlon i ovaj drugi deo sistema od fluorokarbona. Kad završim pecanje odsečem sistem od osnovnog najlona i spreman mi je i za naredno pecanje, da ne pravim ponovo.
Sve pet sve odlično, ali mi nikako nije jasno odnosno ne spominje se nigdje dali taj sistem odnosno ta olova na cjevčici idu na dno rijeke. Pozz i hvala u napred za odgovor
Može da ide na dno a može i da visi iznad dna. U principu isto kao i kod klasičnog sistema podešavaš dubinu na kojoj želiš da pecaš.
ako biste izbacili nekoliko snimaka za "teske" pocetnike,montiranje stapova,sta je bitno za pocetak,sta od opreme uzeti za pocetak itd itd,bilo bi super,ako imate vremena :) pozdrav
Koja tehnika te zanima? Plovak, dubinka, feeder, šaranski ribolov... Mogu možda da ti dam neki savet putem poruka. Ako si baš baš početnik i nikad nisi pecao onda ti savetujem da uzmeš neku običnu pecaljku bez sprovodnika i bez mašinice, dužine 5m i da pecaš neko vreme na plovak. Tako su uglavnom svi početnici počinjali. To je dobro da se stvori neki osećaj za pecanje, kada udariti kontru kako prihraniti ribu, stavljati mamce, vezivati neke čvorove, udice i td.
@@RIBOLOVIJA hvala na brzom odgovoru,dubinka i feeder me zanimaju
Hvala ti mnogo si mi pomogao!Da li ces opet dolaziti na Lagunu?Bistroo
Drago mi je ako će ti sistem koristiti. Hoću sigurno na Lagunu pnovo, ali ne u skorije vreme bar ne u sledećih mesec dana. Bistro!
Poz kolega!!
Sve reci hvale i steta sto vas nije vise koji prenosite vase iskustvo!!!
Jedini problem kod ovog sistema je tesko naci ovakva olova!!!
moze li savet gde ih naci u Srb?
Hvala unapred
Hvala na komentaru. Nisam video ovakva olova u Srbiji. Može da se iskoristi na primer olovo od livene džig glave uz malo upetrebe bonseka da se olovu skinu viškovi i da se proseče po sredini do pola prorez za cevčicu. To je neka zamenska varijanta koja mi pada na pamet.
@@RIBOLOVIJA hvala na savetu i mislim da je jedino trenutno resenje,a za kasnije porucivanje preko!!!
Gde mogu da nadjem ta bulk olova, hvala i odlican klip, bistro
To proizvodi Cralusso, na žalost u Srbiji je slabo zastupljen, odnosno malo je njegovih proizvoda, a ne znam razlog jer ima fenomenalan asortiman za plovak i match tehniku. Ta olova sam kupio u Hrvatskoj u radnji Kapitalac u Valpovu. Imaju sajt www.kapitalac.com
Moguće je da se nešto improvizuje od olova za džig glave. Ako neko ima kalup za livenje olova za džig glave onda može da ti izlije olovne kuglice bez udica. Posle možeš u stegu kuglice i da ih bonsekom zasečeš do pola i da napraviš prorez za cevčicu, koju posle samo ubaciš i stegneš kleštima...
@@RIBOLOVIJA hvala puno na odgovoru, video sam tvoj sistem i stvarno je dobar, nasao sam na kupujem prodajem prodaju okrugla olova raznih gramaza ali im je precnik rupe 1mm, pa cu pokusati busilicom i malom burgijom da prosirim rupu, u svakom slučaju hvala ti na odgovoru i zelim ti sve najlepse
Pozz kolega..
Pozdrav!
Pozdrav,svaka vam čast za video,interesuje me kad na klizećem plovku piše npr 8gr + 2gr da li se isto ovako montira sistem ili se samo doda 2gr dole na fluokarbon?hvala unapred
Siniša, plovak 8+2 nije namenjen za kliznu montažu jer mu je 2 grama vrlo malo da bi vuklo sistem prema dnu kako treba. Plovak na primer 2+8 bi bio za kliznu montažu. Iz mog iskustva sve što je manje od 5 grama na kliznom deli sistema nije dobro. Konkretno za plovak koji si napisao tih 2 grama se dodaje dole i taj plovak 8+2 je za fiksni sistem. Pozdrav!
What is the maximum casting distance for waggler fishing?Pls advice from your own long distance angling experience.
P. S. I am gonna feeding with spomb, cobra or other carp fishing tackles)). For fish bite- binocular fishing glasses. 20 gramms cralusso rocket float and 17 ft rod with 10-35 grams test.
Cca 50m, more than 50m is very dificult to see wagler
Mozes li da pricas o pecanju babuskena feeder,i njen sistem ...i dobar je vagler sistem al ga ne volim nesto brze vezem fiksni jer je dobar za tamo gde ja pecam😀
Može :) Što se tiče veglera, možeš i njega da montiraš fiksnom montažom, za mesta sa manjom dubinom, a dobijaš mogućnost da izbegneš pomeranje plovka usled vetra, tako što možeš da potopiš najlon od vrha štapa do veglera. O meč tehnici na veger plovak će takođe biti video.
Pozdrav druže. Šta reci znaš znanje. Pozdrav i bistro.
Hvala Roberte! Bistro!
Pozdrav druze.
Gdje mogu da se kupe vegler plovci kao sa snimka?
Pozdrav druze da li to moze da se koristi i za match pecanje,a koju debljinu osnovnog najlona koristis.
Ovo je sistem za match pecanje. Debljina najlona 0,18 ili 0,20 zavisi koju ribu pecam...
Može li da se koristi stoper gore iznad plovka umesto čvora i perle?
Može ali je tada mnogo teže zabacivanje jer taj stoper teže prolazi kroz sprovodnike. Takođe prilikom namotavanja na mašinicu kada stoper priđe uz vršni sprovodnik može lako da se desi da se pomeri i tako da izgubiš nameštenu dubinu. Provereno i najbolje je da se veže čvor od najlona i da se koristi perlica.
@@RIBOLOVIJA ok hvala
Pozdrav,gde mogu da se kupe takva olova i kako se zovu?Kao i da li preporucujete na kanalima gde je stajaca voda ovaj sistem vegler ili pecanje klasicnim kliznim plovkom?Hvala i svaka cast za znanje koje posedujete.
Ta olova su od proizvođača cralusso i ja sam ih nabavio u Kapitalcu, u Hrvatskoj ima ih i u WalterLand-u u Mađarskoj. Možeš da napraviš takva olova od olovnih glava sa udicama za silikonske tvistere. Odsečeš udicu I onu kukicu, pa onda bonsekom zasečeš olovni glavu do pola i dobiješ prorez gde možeš da ubaciš cevčicu. A ovaj sistem možeš da koristiš na kanalima gde je stajaća voda ili slabo tekuća. Ako ti nisam dobro objasnio kako da napraviš olova, pitaj slobodno. Pozdrav
@@RIBOLOVIJA samo da te pozdravim legendo... Dečki iz Kapitalca...
Pozdrav za ekipu iz Kapitalca! Zadovoljstvo je sa vama sarađivati!
Lep i koristan video. Da li se ovaj sistem može koristiti i kada je u pitanju običan klizajući i lakši plovak, mislim na cevčicu sa otežanjem, naravno srazmerno težini plovka, zbog čega medjupredvez od fluorocarbona je deblji od osnovnog, i koja je debljina i dužina predveza sa udicom. Nadam se da te ne smaram ovakvim pitanjima. Hvala i veliki pozdrav.
Ako je običan klizni plovak takav da nalon prolazi kroz plovak onda ne može jer bi cevčica i plovak bili redno nanizani na najlon pa ne bi bilo klackalice (spereg sila težina plovka i olova na cevčici) da to tako nazovem. Kod vegler plovka najlon prolazi samo krot okce na dnu plovka tako da plovak može da vidi "naglavačke", na taj način plovak svojom težinom kada je prislonjen uz olova pomera cevčicu u stranu i tada imamo ono rastojanje koje sprečava mršenje. Međupredvez je od fluorocarbona i deblji je od osnovnog najlona iz razloga što je fluorocarbon krući plus veći promer još više ukrućije taj deo sistema a to sve da bi se još više eliminisala mogućnost mršenja. Deblji najlon se teže mrsi... tako da i kada bi se slučajno taj deo omotao oko plovka, vrlo verovatno da bi ga samo olovo, kada povuče sistem ka dnu, razmotalo i dovelo sistem u normalno stanje. Debljinu predvaza uglavnom koristim 0,10 ili 0,12 ili 0,14 u zavisnosti od veličine i vrste ribe koju pecam. Konkretno na ovom pecanju sam koristio 0,10. Dužina predveza je 25cm. I na kraju, što se tiče smaranja, taman posla da me smaraju bilo kakva pitanja. Uvek ću odgovoriti na sve što znam... Pozdrav Boba i BISTRO!
Hvala na na odgovoru, nisam dobro postavio pitanje, mislio sam takodje na plovak sa okcem na dnu , samo manje gramaže recimo 5 do 6 gr. da li se onda cevčica skraćuje, ili je nepotrebna. I da li i u fideru fluorocarbon kao medjupredvez treba da bude deblji. Pod stare dane ućim nove tehnike, pa mi je tvoj savet dobrodošao.
Boba, može ovaj sistem i sa lakšim plovkom, samo tada stavi cevčicu od 10cm jer je plovak lakši. Naravno i u fider montaži stavljam deblji fluorocarbon i to od 0,25mm do 0,35mm. Taj deo sistema od fluorocarbona uglavnom trpi najviše krzanja po dnu. Fluorocarbon je otporniji na krzanje od običnog najlona. U obe montaže i za meč i za fider možeš da koristiš bezbojni deblji najlon, on je jeftiniji. Fluorocarbon je skup i bude od 1000 dinara za 20m pa i skuplji. Ja sam našao fluorocarbon kod kineza, kotur od 100m za 250 dinara (Sufix- proizvodi ga Rapala), pa koristim njega. Ako si iz Beograda ili okoline ovaj fluorocarbon imaš u China Town na putu ka Surčinu, poslednja radnja na dnu tržnog centra, a ako nisi u mogućnosti da odeš, kao što sam i rekao, može da posluži i deblji bezbojni najlon.
Nisam daleko iz Pančeva sam, ima dosta kineza ovde al imaju samo 0,14, 016, nemaju deblje, a kao zamena mislio si na deblji bezbojni monofil veće debljime od osnovnog.
Da, kao zamena mislio sam na deblji bezbojni monofil.
Imam problem prilikom ovakvog pecanja sa strujanjem vode koja je po povrsini mirna, konkretno na Gruzanskom jezeru, kada spustim glavno otezanje na dno plovak postepeno potone, da li imate iskustva sa “Drifter wagllerima” i misljenje o ovom problemu, fiksnim bolo plovkom resavam ispravljanjem strune i stopovanjem plovka, pokusajte na Gruzanskom jezeru uvek riba lepo radi, BISTRO!
Plovak je verovatno previše opterećen otezanjem. Smanji olovo glavnog otezanja i plovak ne bi smeo da potone. Nisam pecao sa drifter wagllerima.
RIBOLOVIJA ruclips.net/video/OzY-wib2rmU/видео.html evo na ovim linkovima je lepo pojasnjen problem kretanja vode na jezerima, ruclips.net/video/Ob5qDGGEt_w/видео.html , pozdrav!
Свака част за презентацију. Уједно бих те замолио да објавиш где могу да се купе сачме по облику и грамажи, које си монтирао на цевчицу од ВД спреја. Наиме, обишао сам већи број риболовачких радњи и нису их имали у понуди. Ххвала унапред. Поздрав
Ta olova proizvodi cralusso. Ja sam kupio ta olova u Kapitalcu u Valpovu (Hrvatska). U Srbiji ih nisam nigde video...šteta... Opcija koja može da zameni ta olova zahteva malo truda... Probaj sa olovnim glavama koje se liju za džigovanje, da ti neko izlije bez udica pa onda sam da napraviš bonsekom pravilne kuglice i prorez...
iskame oje video za montajy na mats
Pozdrav druze! Probao bih ovaj sistem, objasnio si ekstra vezivanje, samo me zanima kako odredjujes na kojoj ce dubini biti stoper tj kako naci pravu dubinu?
Pozdrav, samo napred
Plovak treba da opteretiš olovima tako da od celog veglera viri samo antena. Stoper vežeš iznad veglera na rastojanju za koje si siguran da je pliće od dubine dna. Proveriš da li vegler pravilno stoji u vodi, pravilno je da mu viri samo antena. Tu poziciju treba da ima plovak i kada kasnije odrediš tačnu dubinu. Stoper treba da vežeš tako da on može da kliza kada ga prstima povučeš po osnovnom najlonu. Dakle nemoj preterano da stežeš stoper. Kada pomeraš stoper nakvasi prste kojima vučeš stoper da bi lakše klizao po osnovnom najlonu. Možeš se poslužiri blago i noktima. Tačnu dubinu određuješ tako što podigneš stoper dovoljno visoko da kada zabaciš sistem, vegler legne horizontalno na površinu vode. To znači da je tada svo olovo na dnu i da ne opterećuje plovak. Zatim malo po malo spuštaš stoper i zabacuješ dok ne vidiš da se vegler ispravio i zauzeo poziciju isto kao kad si proveravao na maloj dubini. Dalje su finese, da li hoćeš da predvez sa udicom leži na dnu više ili manje, pa u skladu sa tim pomeraš stoper malo na gore i malo na dole. Isto i ako hoćeš da udica bude iznad samog dna. U suštini na isti način kao i kod običnog plovka samo što kod ovog sistema pomeraš stoper a ne plovak. Nadam se da sam ti dobro pojasnio. Pogledaj i ovaj video i tu ima o meč tehnici: ruclips.net/video/EafWZ3m4qYs/видео.html
@@RIBOLOVIJA Hvala ti puno, jasno je sada sve. Godinama pecam na fiksni plovak tako da razumem o cemu pricas. Hvala jos jednom na brzom odgovoru
Veliki pozdrav
Ta cevcica dal hoce da smeta plovku pri zabacaju da ga izbace iz balansa da plovak leti krivudavo...
Na, cevčica ni malo ne narušava balans sistema tokom leta, čak i poboljšava balans jer su skoro celo opterećenje olova i otežanje koje je u osnovi plovka, na jednom mestu. Masa je skoncentrisana tako da leti uvek pravo kroz vazduh. Cevčica odaljava donji deo sistema od antene plovka i osnovnog najlona tako da nema ni umotavanja. Kod klasičnih montaža kada olovo nije zajedno uz osnovu plovka može dolaziti do rotacije olova oko osnovnog najlona ili antene plovka, što se kod ove montaže ne dešava uz pravilno izvedene zabačaje. Evo na ovom linku možeš videti video klip sa pecanjem ovim sistemom: ruclips.net/video/EafWZ3m4qYs/видео.html
Gde nadje onoliko cevcica od wd spreja da mi je znati? Jedino da pokupim od drugara ako nisu pogubili. Ima li to negde da se kupi?
Pitaj u nekoj automehanicarskoj radnji da ti sakupe. Te cevčice mogu biti i od drugih sprejeva, ne mora wd.
@@RIBOLOVIJA ....dobra ideja,tako cu! Hvala.....inace odlican video!👍
Dok pecate na waggler sistem, da li Vam se udica nalazi na dnu il', ako se peca u zimskom periodu?
Marko, udica se nalazi na dnu ali ako se riba tu ne javi, onda se menja dubina i traži se u višim slojevima.
Pozdrav. Zanima me da li ovo glavno otezanje uvek stavljas klizece ili moze da bude i fiksno, posto sam gledao da mnogi fiksiraju ovo glavno otezanje, i u cemu je razlika? Pecam iskljucivo deveriku koja skoro uvek podize plovak, sta je bolje resenje, fiksno ili klizece glavno otezanje? Unapred hvala
Stevane, ako gledaš iz ugla šta je bolje za indikaciju kod pecanja deverike i izdizanja plovka, onda je to sigurno fiksni sistem jer kada deverika podigne glavno otežanje onda odmah plovak izleti na gore iznad površine. Međutim u tom slučaju riba pre oseti to otežanje jer je ono fiksirano, pa može brže i da pusti mamac. Kod kliznog glavnog olova riba manje primećuje otežanje pa za neki tren duže i drži mamac u ustima, što nama daje malo više vremena za kontru. Ovo gore je uopšteno pravilo... ALI! Konkretno kod ovog sistema u video klipu, kao što se vidi, udica je udaljena od glavnog otežanja više od 1m, i između udice i glavnog otežanja ima drugih manjih olovaca. Kod ovog sistema kada deverika krene da diže mamac, prvo podiže ova mala olovca, a to se vidi i na plovku koji se podiže na gore. Deverika treba da podigne udicu preko 2m na gore od početnog položaja udice pa dok ne krene da diže glavno otežanje, tako da je to baš veliko rastojanje podizanja koje se skoro i ne dešava. Druga stvar kod ovog sistema ako bi fiksirao glavno otežanje onda bi morao da staviš neki stoper između glavnog olova i veglera, a taj stoper bi onda narušio mehaniku sistema prilikom zabačaja. To je zato što stoper ne bi dozvolio da vegler priđe skroz do glavnog otežanja i da zaokrene cevčicu u stranu, što je u stvari glavni cilj ove montaže, da se cevčica zakrene u stranu i da tako odvoji ostatak sistema od antene veglera i da umanji mogućnost mršenja pri zabačaju. Ovaj sistem treba da se montira baš ovako kako sam i prikazao u video klipu, bez fiksiranja glavnog otežanja.
Nadam se da sam uspeo da ti ovo rečima objasnim, lakše bi mi bilo praktično da ti pokažem, ali ako nešto nije bilo jasno, dodatno me pitaj.
Pozdrav!
@@RIBOLOVIJA Zanima me jos nesto, ako mi je npr. vegler 8 grama, stavicu glavno otezanje 7 grama. jel mogu da stavim ostatak od jednog grama (olovna sacma 1g ) kao droper olovo na ovom flurokarbonu odmah povise vrtilice, da bi lakse video izdizanje plovka, posto pecam nocu deveriku? Znaci jos jednom, da ne stavljam nekoliko olovnih sacmi, vec samo jednu od 1 gram
Stevane, možeš naravno. To droper olovo zavisi i od toga koji plovak koristiš. Na primer ako je vegler sa tankom antenicom onda je on i osetljiviji pa može droper olovo da bude i lakše. Ukoliko antena veglera ima isti prečnik kao i telo veglera, tj. ako je telo veglera ujedno i antena koja je na vrhu samo obojena drečavom bojom, onda treba melo teže droper olovo da bi plovak odreagovao na podizanje droper olova i da bolje vidiš kada se to desi. Nadam se da si me razumeo.
Lep vide ,lepo objasnjeno ,ali gde nabaviti olovo takvo.Procitah cralusso olova ali ko takva u zemlji srbiji prodaje,ne nadoh.Hvala onom ko mi odgovori ( novi sad )
Nisam video ovakva olova u Srbiji. Može da se iskoristi na primer olovo od livene džig glave uz malo upotrebe bonseka da se olovu skinu viškovi i da se proseče po sredini do pola prorez za cevčicu. To je neka zamenska varijanta koja mi pada na pamet.
@@RIBOLOVIJA HVALA.Procito sam tvoj savet,ranije.Hteo sam samo da kazem kako smo snabdeveni.
Ne mogu da nadjem takva olova, a da nepravim sebi problem (trazenje po internetu) kako da drugacije resim ako imas neki savet javi se
Možeš od olovnih glava koje se koriste za livenje džig udica. Odsečeš bonsekom udicu i ostane ti samo olovna glava okrugla. Zatim zasečeš olovnu glavu do pola i u taj prorez ubacuješ plastičnu cevčicu. Stegneš kleštima i to je to. Nadam se da sam uspeo da opišem da bude razumljivo...
nisam ljubitelj komplikovanih stvari, sto jednostavnije to bolje....napravis to sve, zakacis negde za panj ili kamen i onda sve ponovo, da popizdis...
Druže, ovaj sistem kad se zakači jedino može predvez da pokidaš jer je predvez sa udicom najslabiji deo sistema. Kad ti se to desi, jednostavno staviš novi predvez. Poenta ovog kliznog sistema je da se prilikom zabacivanja praktično vrlo retko ili gotovo nikada ne zamrsi u toku leta, a to znači da će klizni sistem da radi (da kliza) na svakom zabačaju. Oni koji su pecali na klizne sisteme znaju koliko je frustrirajuće kada se klizni sistem zabaci a neće da kliza nakon zabačaja... Inače za vezivanje ovog sistema je potrebno 5 minuta, zbog detalja oko montaže i da bi se sve lepo ispratilo, dosta sporije sam ga vezivao. Kada se skida montaža, deo sa fluocokarbonom može da se sačuva kompletno sa virblom, izmenjivom kopčom i otežanjima. Takođe i cevčica sa glavnim otežanjem se sačuva i ponovo iskoristi kod narednog pecanja. Tako da je montaža vrlo brza na sledećem pecanju jer su elementi već spremni, samo treba da se ponovo navuku na osnovni najlon perlica plovak i cevčica sa glavnim otežanjem i da se veže stoper na osnovni najlon i čvor na virbli na kraju fluorocarbona.
@@RIBOLOVIJA covek ocigledno nije pecao vegler tj mec tehnikom!!!
Prezentacija exra i teoretski i prakticni!!
Da je vise takvih kao ti!!!
Ziv mi bio!!!
Pozdrav!! interesira me kolko je dugacak predvez za udicu na ovom sistemu.
Negde oko 25 cm
@@RIBOLOVIJA Hvala!!
zanima me ovaj match stap koji bi stap bio najbolji za jezera mislim kolko grama stim da mislim lovit i bijelu ribu i sarana,,hvala
Uzmi neki 20g dužine 3,90m
Bistrooo
Bistro!
Da li se stvarno ovim sistemom moze izbjeci guranje plovka vjetrom? Posto imam taj problem na par mjesta, a pecam na klizni plovak od 8g sa cjevcicom kroz sredinu. Pozdrav i bistro
Pozdrav Maki, naravno da je moguće, a to ću ti i opisati...
Naime vegler plovak je povezan sa osnovnim najlonom samo u jednoj tački, a to je na dnu plovka.
Kada se potopi u vodu tj kada ga otežanje pozicionira i potopi do antenice onda osnova plovka (kopča kroz koju ide osnovni najlon) bude ispod površine vode i to nekih 30-40cm zavisno od dužine plovka, dakle najlon je ispod površine vode kod plovka. Kad potopiš vrh štapa i kada odradiš onih nekoliko brzih namotaja prema sebi i trzneš vrh štapa na gore da izleti iz vode, onda potapaš najlon celom dužinom od plovka do vrha štapa. I sada je sve logično, kada je najlon potopljen ispod površine vode, onda ga vetar ne može pomerati. Kad je najlon na površini vode onda ga vetar pomera po površini a samim tim se pomera i plovak. Više o meč tehnici će biti u narednom video klipu koji pripremam, pa će onda ovo moje pisanje biti mnogo jasnije. Plovak koji ti koristiš ne daje mogućnost ovakvog potapanja najlona jer najlon ostaje na površini jer ulazi u plovak na njegovom gornjem delu. Nadam se da sam uspešno ovo objasnio a ako nešto nije jasno, slobodno me pitaj da pojasnim bolje...
RIBOLOVIJA jasno mi je sve, probacu tu vasu tehniku naredno pecanje. Hvala i bistro
@@RIBOLOVIJA Zaboravio si da mu kazes da za ovakvu vrstu ribolova mora koristiti tonuci ( sinking ) glavni najlon...
Pozzzz. Video je super!!! Pitao bih koje težine veglera koristiš na Bovanskom jezeru u jesen kada su vetrovi jaki, na dubinama +5m?
Koristim od 12g do 18g plovke po jakom vetru. Vidi da li tvoj štap podržava veće težine bacanja. Kod vetrovitog vremena najveći problem je zabaciti sistem pa zato i ide teži plovak da bi lakše probio kroz vetar.
@@RIBOLOVIJA Štap je Milo New Era Powershoot 10-30, 4,2m dužine. Mislim da za njega to neće biti problem...
Nikakav problem, sa njim možeš i teže sisteme da zabacuješ.
pozz zasto koristis tako dugacke vagler plovke tj.cijevcicu jer je i ovako cijelu potapas do tacke koju zelis da opteretis
Od dužine te cevčice zavisi koliko plovak može da nosi olova...
Gdje si udicu vezao
Predvez sa udicom se kači na brzu kopču koja je na kraju sistema.
Koje su marke brze kopce i koliko si ih platio
Marka je Cline, a pakovanje od 10 komada je 100 din.
Hvala
Bistro
DA LI BISTE BILI LJUBAZNI da nam posaljete shemu , sliku za ovaj Sistem. Imam jednog penzionera koji bi hteo da oproba vas sistem.
S postovanejm DUSAN
Dušane, ja sam mislio da sam u video klipu dovoljno slikovito opisao sistem, korak po korak. Ako nije jasno, onda mi pošalji mejl na: ribolovija@gmail.com pa ću ti skicu poslati na mejl, jer ovde nemam mogućnosti da šaljem slike.
SVAKA Cast Profesinalno i tacno. HVALA NA Shemi ( Crtezu )
BISTRO
Jel moze da radi i bez cevcice za minimalno mrsenje najlona uz plovak odgovori bitno mi je stvarno
Ivane, ta cevčica je zapravo najbitniji deo ovog sistema, jer ona služi da odalji najlon od antene plovka i na taj način sprečava mršenje.
@@RIBOLOVIJA okej hvala pitao sam zato sto ne mogu da nadjem takve cevcice
To su cevčice od WD40 spreja, ili od bilo kog spreja koji se koristi u automehaničarkim radnjama. Probaj od štapića za uši. Cevčica treba da bude 10-12cm. Možda su štapići za uši 10cm...
@@RIBOLOVIJA ok kada ces doci kod nas na jarkovce da pecamo ako zelis da se upoznamo
Ako sam dobro skuzio glavni najlon je 0.20,a sistem je 0.25 fluokarbon-jer mora bit fluokarbon il moze bit i obicni 0.22 taj imam.Pozdrav
Dobro je da bude deblji, 0,25 do 0,30 zato što se deblji najlon teže mrsi u toku zabačaja. Ne mora biti fluorocarbon, može i običan najlon. Fluorocarbon je krući pa se još teže mrsi i ne vidi se u vodi.
@@RIBOLOVIJA thanks!
Zasto sluzi perlica
Perla ne prolazi kroz sprovodnike. Ona uvek stoji uz plovak, a služi da stoper ne može da prođe kroz karkiku plovka koja ima veći prečnik. Perla ne može da prođe kroz plovak a stoper ne može kroz perlu i tako dobijaš mogućnost da sistem klizi samo do vezanog stopera. Nadam se da sam lepo objasnio...
Odakle ste
Ja sam sa Juga Srbije, rođen u Kraljevu, živeo u Trsteniku, Nišu a trenutno živim u Beogradu.
Kako da mi plovak manje teče ?
Ne razumem pitanje... kako plovak teče?
@@RIBOLOVIJA ja pecam na Dunavu i plovak brzo ide pa nemogu ništa da upecam
Aha sad razumeh sta hoćeš. Vid postoje specijalni plovci za pecanje u brzoj vodi, takozvani plovci lizalice. Kucaj u googlu plovak lizalica i videćeš slike kako izgledaju. To su plovci koji dozvoljavaju da ih zadržavaš prilikom vođenja kroz rečnu struju. Dakle zabaciš i štapm pridržavaš-usporavaš plovak da ga voda ne nosi toliko brzo i zadržavaš ga u zoni u kojoj si nahranio. To možeš da radiš i sa klasičnim plovcima. Kod ovakvog načina vođenja plovka potrebno je da nekih 10-20% više opteretiš plovak olovom i taman kada ga budeš kočio plovak će viriti samo vrhom antenice iznad površine vode. Ako to ne uradiš onda ćeš plovak izvlačiti iznad površine vode pa nećeš imati dobru indikaciju kada riba udari. Nadam se da sam ti malo približio ovu problematiku. Ako nešto treba još, ti pitaj slobodno.
Gde mogu da nabavim takav plovak (lzalica)
Ima u Carpmaniji, ali sigurno ima i u drugim radnjama.
Evo ti linkovi nekih iz Carpmanije:
carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-cralusso-bubble
carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-cralusso-ray
carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-cralusso-shark
carpmania.co.rs/feeder-match-ribolov/plovci/plovak-lizalica-za-tekuce-vode-garbolino-f17
Odličan video, detaljno objašnjeno i precizno. Imam samo jedno pitanje, gde se mogu nabaviti tako u snopu ili po komadu cevke za wd sprej?
Nabavio sam u auto mehaničarskoj radnji. Probaj u komšiluku negde da nađeš nekog mehaničara ili limara oni koriste te sprejeve. Ne mora od wd spreja, može i od bilo kog drugog spreja.
@@RIBOLOVIJA Hvala puno za informaciju!
Te cevke mozes naci i u prodavnica ma al to su ustvari slamcice za sok u kesico