Witajcie. Dawno nic nie wrzucałem, niestety dużo pracy i prywatnych problemów, nie jest sprzymierzeńcem dla regularności. Dziś filmik z małym podsumowaniem piecy rakietowych, z kilkoma odpowiedziami na Wasze pytania i uchylenie małego rąbka tajemnicy co dalej z projektem pieca rakietowego. Zapraszam i trzymajcie się 💪👍
👍🤗 Jesteś wybitnym majsterkowiczem Ja tesz bawilem sie w złotą raczke,lecz troszke latek przybylo i jusz mniej bawie się. A JESLI chodzi o krytyke tesz mnie najeżdżali 😂. Ale to Ci co nic nie umieją zrobić i zazdroszczą Ci umiejetności! Glowa do góry 👍Jesteś Fachowcem! Mówię to ja 60+ Majsterkowicz w wielu zawodach!🖐 pozdrawiam z Suwalk
To ile energii jest potrzebne, jest uzależnione od zapotrzebowania domu. Dom stary 100 m2 przy tęgim mrozie potrzebuje mocy rzędu kilkunastu kilowat na godzinę. Taki sam wielkością dom pasywny poniżej kilowata. Jeżeli 1 kg suchego drewna/zrębki da nam 4 kWh energii, to dla domu starego będzie za mało na jedną godzinę, a dla domu pasywnego wystarczająco na całą noc. Zamiast zaczynać od pieca dla ogrzewania warsztatu, warto było tak zorganizować warsztat, żeby dało się go ogrzać maleńkim piecem. Co do długości palenia w piecu rakietowym - jeśli damy odpowiedni otwór i odpowiedni kąt, to możemy tam zapakować dechy nawet o długości kilku metrów. Gdy tych dech wejdzie sporo to mamy zagwarantowane nawet kilkadziesiąt kilogramów opału, mnożąc przez 4 kWh wychodzi nam dużo. Co do ceramiki - godne rozważenia jest wykorzystanie na potrzeby pieca rakietowego trójnika ceramicznego 45 stopni
Domyślam się, że najlepszym sposobem na podniesienie temperatury w podnośniku byłoby zastosowanie turbodoładowania ciepłym powietrzem wtórnym. Myślę, że można by pokombinować z turbiną od jakiegoś ciężarowego monstrum umieszczoną na wylocie podnośnika, która przepycha z góry w dół nad palenisko (może pod), ogrzane płomieniem powietrze biegnące wzdłuż podnośnika. Z pewnością taki piecyk zyskałby na walorach dźwiękowych o ile nie odleciałby jak prawdziwa rakieta :) W podobny sposób można by rozwiązać do suszanie drewna. Pozostaje tylko zautomatyzowanie podawania paliwa, mam szalony pomysł - rozdrabniarko-podajnik czyli podawanie zrębków z zasobnika rozdrobnionych lub rozdrabnianych w locie patyków przez osuszacz turbinowy. Z uwagi na to, że do rozdrabniacza też trzeba podawać drewno, to się poddaję, myślę, że można zatrudnić imigranta ale jest wiele innych opcji. To takie proste w "gębie" ale ufam, że możliwe do wykonanie. 😀 🔥I od razu zaznaczam! Ja nie mam pojęcia jak to zrobić. 😫
witaj. zajefajny piec. Co do tego czy tym handlować czy nie to kwestia wiadoma. Unia i te sprawy wodzi nas na nos i wodzić będzie. jednakże taki piec/kocioł każdy może mieć bo unia tego zabronić nie może (jeszcze) a co do legalności: Żaden problem. sprzedać można z podpisana klauzulą że kupuje na własne ryzyko i na własne potrzeby, lub zawsze można sprzedać samą usługę spawalniczą, a co spawasz i jak to wygląda...
Popytaj, bo może możesz sprzedać jako uszkodzony i wtedy ew. klient bieżę na siebie odpowiedzialność. Np. pozbawiasz pieca jakiejś części, a klient musi ja sobie dokupić we własnym zakresie lub puszczasz jako złom. Tak mi przyszło do głowy. Pozdrawiam - fajny kanał.
Hola muchas gracias por tus vídeos. Te veo desde España. Yo uso la opción de traducción para entender. Yo creo que mejoraría bastante la caldera. Si tuviera dentro una pequeña olla de acero inoxidable 🫕. pero cerrada hermético. Estaría colocada en la parte superior, recibiendo el calor que sube de la torre de elevación de calor, le daría directamente a la base de la olla. Con la conexión del sinfín de acero inoxidable . Le daría mucho más poder a la caldera. Muchas gracias por la atención. Felicidades por el trabajo.
Na prawdę, nie bierz komentarzy hejterów do siebie. Tacy zawsze będą. Jeśli masz możliwość sprzedać taki piec, to sprzedawaj go, jako "podgrzewacz wody basenowej jakuzi lub bani". A moja rada, zamontuj na górze "parasol" czyli promiennik, który odbije ciepłe powietrze w dół.
Obejrzałem film, wcześniej zadałem Panu kilka pytań odnośnie tego pieca, ale film wszystko wyjaśnił. Pytanie jedno mi pozostaje: jaką moc można uzyskać z pieca o maksymalnej wysokości 150 cm?
Czy to jest koza czy piec rakietowy to jak palisz drewnem to to samo a jak się spojrzy w certyfikaty producentów kóz to mamy CO 1000 mg/Nm3. Ten piec może wykazywać zalety pieca na pelet tj.spalanie małej porcji opalu z duza dawką powietrza a więc czyste spalanie (kwestia drewna a więc mokre). Atmosy kumuluja ciepło ceramika (przewodnośc cieplna 1.3 W/m.K) i przeprowadzają pirolize (ogrzewanie drewna bez dostępu powietrza - główny produkt to tlenek węgla - palny gaz "holzgas" niby 10% i reszta) i pewnie susza drewno ale maja niska sprawnosc rzedu 70%. Czy można wydluzyc podajnik (do góry)? (dłuższe spalanie).
Musi być normalny duży podajnik, który zmieści więcej opału, nawet dwu czy trzy krotne zwiększenie to za mało. Uważam że to musi wejść kilka kilo i być normalną komorą załadowczą jak w piecu czy nawet mniejszym kominku. Tutaj wyzwaniem jest rozpalanie, skrócenie ciągu itd. Pracuję nad tym.
@@NeO_4fun rzuc okiem na rocket stove mass heater (usa) mowia ze 93% sprawnosci. ja myslalem o przedluzeniu w gore podajnika - wiecej szczapek drewna - no i suszylo by sie. zeby uzyskac niebieski plomien to raczej watpie chyba ze czysty tlen. wegiel ma dwa razy wiecej energii od drewan (15MJ-4,2kwh vs 29MJ-8kwh) i daje temp. rzedu 650 oC. jak bys zmierzyl temp. na wlocie i wylocie to mozesz oszacowac sprawnosc. Spr.(%) = [1-(Twylot/Tpaleniska)]*100. Jak palisz 1 kg drewna na godzine (4,2kwh) i masz straty cieplne budynku rzedu 50W/m2 (budynek lata 90) to mozesz ogrzac 4200W*(0,7) sprawnosc/50W/m2=58,8m2. o tym czy zwiekszyc rozmiar podajnika czy zmniejszyc powinna decydowac powierzchnia grzana a wiec porcja spalana 1000g/3600s=0,28g/s. 0,28(g/s)/1000*15000000(J/kg)=4200J/s (W) 4200 W * 0,7(sprawnosc) = 2940 W 2940 W/50 W/m2 = 58,8 m2 ja bym sie tym kierowal. PS jak ktos z ciebie sciaga to sie ciesz ze to nie z niego ty (mialem wielu nasladowcow - nie powiedzial żodyn) xD licza sie tylko dobre pomysly a nie kazdy ma! piec wyglada elegancko moze by go z certyfikowac (drewno benzopirenu nie urodzi) i :D Ludzie do kopciuchow sobie nakladki montuja plus polka z szamotu co by spaliny przetrzymac (fajna opcja bo to taka troche retorta i nie ma nadmuchu a przy takim poborze powietrza spalanie moze byc calkowite i wydajne energetycznie) dlatego zastanawia mnie reuglowana szerokosc podajnika bo byla by to fajna opcja (na grube kawalki - bez ciecia drewna) - regulowana moc. Koza ma stosunkowo malą powierzchnie (niska moc) a ograniczone powietrze gwarantuje wolne spalanie a wiec male straty kominowe ale pewnie nie kompletne (looknij certyfikaty) takze jak na moj gust to byla by dobra opcja (taki apparent pelet - bez automatyki retorty podajnika dmuchawy zuzycia pradu wydajny czysty i tani /bez przygotowania drewna, produkcji peletu/ plus wezownica). tak na marginesie widzialem na necie rury z plaszczem wodny (wieksza powierzchnia odbioru ciepla).
Co do spełniania norm jakości ekodesign - producent dokonuje pomiarów we własnym zakresie, według opisu znajdującego się w rozporządzeniu unijnym. Nie musi płacić żadnym pomiarowcom z certyfikatami, ale winien zadbać o to, aby jego pomiar był wiarygodny. Kontrolę nad producentami mają prowadzić państwa członkowskie. Póki co nasza szczęśliwa ojczyzna takiego organu kontrolnego nie powołała.
Co powiesz gdyby do podnośnika pieca rakietowego wprowadzić od góry centralnie rurę z otworami nadmuchu powietrza a w niej cienką rurkę z kapiącym na dno podnośnika olejem . Byłaby to druga wersja pieca na olej. ruclips.net/video/GRiL_TrbP50/видео.html
Witaj. Tak jak omawiałem na filmiku, nie nie sprzedaję takich piecy i nie zajmuję się montażem. To tylko zajawka na swoje potrzeby :) Może jak stworzę lepszy piec, to wtedy porobi się wymagane pozwolenia i zobaczymy :) Pozdrawiam
No wreszcie miło Cię widzieć ponownie, i powielam pytanie co do tego projektu, czy myślałeś o tym by to zrobić [ ruclips.net/video/tKSjjoX6iSg/видео.html&ab_channel=KrzysztofZieli%C5%84ski ]
@@NeO_4fun Tu masz projekt wraz z danymi ruclips.net/video/w-XYK6T6-aU/видео.html&ab_channel=saberlod możesz zmodyfikować, no to czekam na polską wersje. lub ten ruclips.net/video/a_lQsNHXnXA/видео.html&ab_channel=IgorWelder
Co do twojego filmu. To co nazywasz "twoimi patentami" krążą po sieci od wielu lat. Aby stworzyc swoj piec oparłeś sie na wiedzy z YT czy wujka Goo.😅 Obecnie uważasz że ciebie(twoje pomysly) kopiuja a tak nie jest. Planujesz nowy projekt. Domyslam sie nawet co to bedzie(nic nowego nie odkryjesz) ale mam przeczucie ze nie chcesz pokazac jak go dokladnie zrobisz bo zamierzasz sprzedawać jego plany . I to jest jedyna możliwa sprzedaż bez atestow. Życzę powodzenia.
Nawet nie wiem ile razy powtarzałem że wszystkie rozwiązania są na necie i ja tu koła nie odkryłem, ale sposoby doprowadzenia powietrza wtórnego np przez podstawę nóg..no sorry ale tego nie widziałem ale widziałem jak ktoś to skopiował. I nie mam zamiaru niczym handlować a tym bardziej planami, od tego pieca też miałem masę pytań o kupno dokumentacji i nikomu nic nie sprzedałem. Zrobię nowy piec który wyeliminuje kilka słabości..ale tak to nie będzie nic nowego nie odkrytego....tylko czy Ja muszę się tłumaczyć?
Witajcie. Dawno nic nie wrzucałem, niestety dużo pracy i prywatnych problemów, nie jest sprzymierzeńcem dla regularności.
Dziś filmik z małym podsumowaniem piecy rakietowych, z kilkoma odpowiedziami na Wasze pytania i uchylenie małego rąbka tajemnicy co dalej z projektem pieca rakietowego.
Zapraszam i trzymajcie się 💪👍
Super że dzielisz się wiedzą nabytą z doświadczenia ,przy budowie tych pieców ,i merytoryczne wytłumaczenie ,jesteś równym gościem .
Dzięki. Tej wiedzy mam jeszcze mało, ale lubię sobie w tej materii pokombinować więc może uda się z czasem cos fajnego stworzyć :)
👍🤗 Jesteś wybitnym majsterkowiczem Ja tesz bawilem sie w złotą raczke,lecz troszke latek przybylo i jusz mniej bawie się. A JESLI chodzi o krytyke tesz mnie najeżdżali 😂. Ale to Ci co nic nie umieją zrobić i zazdroszczą Ci umiejetności! Glowa do góry 👍Jesteś Fachowcem! Mówię to ja 60+ Majsterkowicz w wielu zawodach!🖐 pozdrawiam z Suwalk
Uczciwy materiał Szacun
Dziękuję.
To ile energii jest potrzebne, jest uzależnione od zapotrzebowania domu. Dom stary 100 m2 przy tęgim mrozie potrzebuje mocy rzędu kilkunastu kilowat na godzinę. Taki sam wielkością dom pasywny poniżej kilowata.
Jeżeli 1 kg suchego drewna/zrębki da nam 4 kWh energii, to dla domu starego będzie za mało na jedną godzinę, a dla domu pasywnego wystarczająco na całą noc. Zamiast zaczynać od pieca dla ogrzewania warsztatu, warto było tak zorganizować warsztat, żeby dało się go ogrzać maleńkim piecem.
Co do długości palenia w piecu rakietowym - jeśli damy odpowiedni otwór i odpowiedni kąt, to możemy tam zapakować dechy nawet o długości kilku metrów. Gdy tych dech wejdzie sporo to mamy zagwarantowane nawet kilkadziesiąt kilogramów opału, mnożąc przez 4 kWh wychodzi nam dużo.
Co do ceramiki - godne rozważenia jest wykorzystanie na potrzeby pieca rakietowego trójnika ceramicznego 45 stopni
Domyślam się, że najlepszym sposobem na podniesienie temperatury w podnośniku byłoby zastosowanie turbodoładowania ciepłym powietrzem wtórnym. Myślę, że można by pokombinować z turbiną od jakiegoś ciężarowego monstrum umieszczoną na wylocie podnośnika, która przepycha z góry w dół nad palenisko (może pod), ogrzane płomieniem powietrze biegnące wzdłuż podnośnika. Z pewnością taki piecyk zyskałby na walorach dźwiękowych o ile nie odleciałby jak prawdziwa rakieta :)
W podobny sposób można by rozwiązać do suszanie drewna.
Pozostaje tylko zautomatyzowanie podawania paliwa, mam szalony pomysł - rozdrabniarko-podajnik czyli podawanie zrębków z zasobnika rozdrobnionych lub rozdrabnianych w locie patyków przez osuszacz turbinowy.
Z uwagi na to, że do rozdrabniacza też trzeba podawać drewno, to się poddaję, myślę, że można zatrudnić imigranta ale jest wiele innych opcji.
To takie proste w "gębie" ale ufam, że możliwe do wykonanie. 😀 🔥I od razu zaznaczam! Ja nie mam pojęcia jak to zrobić. 😫
No nic tylko komore dopalania dymu trzeba zrobić jak w ciuchci, czyli wielorurowy przepływ zanużony w cieczy
w kozie też często podkładam
dzięki
Leci lapa w gore
Dzięki bracie ❤
witaj. zajefajny piec. Co do tego czy tym handlować czy nie to kwestia wiadoma. Unia i te sprawy wodzi nas na nos i wodzić będzie. jednakże taki piec/kocioł każdy może mieć bo unia tego zabronić nie może (jeszcze) a co do legalności: Żaden problem. sprzedać można z podpisana klauzulą że kupuje na własne ryzyko i na własne potrzeby, lub zawsze można sprzedać samą usługę spawalniczą, a co spawasz i jak to wygląda...
Popytaj, bo może możesz sprzedać jako uszkodzony i wtedy ew. klient bieżę na siebie odpowiedzialność. Np. pozbawiasz pieca jakiejś części, a klient musi ja sobie dokupić we własnym zakresie lub puszczasz jako złom. Tak mi przyszło do głowy. Pozdrawiam - fajny kanał.
Hola muchas gracias por tus vídeos.
Te veo desde España.
Yo uso la opción de traducción para entender.
Yo creo que mejoraría bastante la caldera. Si tuviera dentro una pequeña olla de acero inoxidable 🫕. pero cerrada hermético.
Estaría colocada en la parte superior, recibiendo el calor que sube de la torre de elevación de calor, le daría directamente a la base de la olla. Con la conexión del sinfín de acero inoxidable . Le daría mucho más poder a la caldera.
Muchas gracias por la atención.
Felicidades por el trabajo.
Sam zrobiłem dwa i je używam mam Unię gdzieś
Dobry warsztatowy piec ale jak się chce wejść na wyższy poziom to czas na batch boxa 😉
Na prawdę, nie bierz komentarzy hejterów do siebie. Tacy zawsze będą.
Jeśli masz możliwość sprzedać taki piec, to sprzedawaj go, jako "podgrzewacz wody basenowej jakuzi lub bani".
A moja rada, zamontuj na górze "parasol" czyli promiennik, który odbije ciepłe powietrze w dół.
🙌🙌🙌🙌🙌🙌🙌🙌
ruclips.net/video/GRiL_TrbP50/видео.html
Obejrzałem film, wcześniej zadałem Panu kilka pytań odnośnie tego pieca, ale film wszystko wyjaśnił. Pytanie jedno mi pozostaje: jaką moc można uzyskać z pieca o maksymalnej wysokości 150 cm?
Czy to jest koza czy piec rakietowy to jak palisz drewnem to to samo a jak się spojrzy w certyfikaty producentów kóz to mamy CO 1000 mg/Nm3. Ten piec może wykazywać zalety pieca na pelet tj.spalanie małej porcji opalu z duza dawką powietrza a więc czyste spalanie (kwestia drewna a więc mokre). Atmosy kumuluja ciepło ceramika (przewodnośc cieplna 1.3 W/m.K) i przeprowadzają pirolize (ogrzewanie drewna bez dostępu powietrza - główny produkt to tlenek węgla - palny gaz "holzgas" niby 10% i reszta) i pewnie susza drewno ale maja niska sprawnosc rzedu 70%. Czy można wydluzyc podajnik (do góry)? (dłuższe spalanie).
Musi być normalny duży podajnik, który zmieści więcej opału, nawet dwu czy trzy krotne zwiększenie to za mało. Uważam że to musi wejść kilka kilo i być normalną komorą załadowczą jak w piecu czy nawet mniejszym kominku. Tutaj wyzwaniem jest rozpalanie, skrócenie ciągu itd. Pracuję nad tym.
@@NeO_4fun rzuc okiem na rocket stove mass heater (usa) mowia ze 93% sprawnosci. ja myslalem o przedluzeniu w gore podajnika - wiecej szczapek drewna - no i suszylo by sie. zeby uzyskac niebieski plomien to raczej watpie chyba ze czysty tlen. wegiel ma dwa razy wiecej energii od drewan (15MJ-4,2kwh vs 29MJ-8kwh) i daje temp. rzedu 650 oC. jak bys zmierzyl temp. na wlocie i wylocie to mozesz oszacowac sprawnosc.
Spr.(%) = [1-(Twylot/Tpaleniska)]*100.
Jak palisz 1 kg drewna na godzine (4,2kwh) i masz straty cieplne budynku rzedu 50W/m2 (budynek lata 90) to mozesz ogrzac
4200W*(0,7) sprawnosc/50W/m2=58,8m2.
o tym czy zwiekszyc rozmiar podajnika czy zmniejszyc powinna decydowac powierzchnia grzana a wiec porcja spalana 1000g/3600s=0,28g/s.
0,28(g/s)/1000*15000000(J/kg)=4200J/s (W)
4200 W * 0,7(sprawnosc) = 2940 W
2940 W/50 W/m2 = 58,8 m2
ja bym sie tym kierowal.
PS jak ktos z ciebie sciaga to sie ciesz ze to nie z niego ty (mialem wielu nasladowcow - nie powiedzial żodyn) xD licza sie tylko dobre pomysly a nie kazdy ma!
piec wyglada elegancko moze by go z certyfikowac (drewno benzopirenu nie urodzi) i :D
Ludzie do kopciuchow sobie nakladki montuja plus polka z szamotu co by spaliny przetrzymac (fajna opcja bo to taka troche retorta i nie ma nadmuchu a przy takim poborze powietrza spalanie moze byc calkowite i wydajne energetycznie) dlatego zastanawia mnie reuglowana szerokosc podajnika bo byla by to fajna opcja (na grube kawalki - bez ciecia drewna) - regulowana moc. Koza ma stosunkowo malą powierzchnie (niska moc) a ograniczone powietrze gwarantuje wolne spalanie a wiec male straty kominowe ale pewnie nie kompletne (looknij certyfikaty) takze jak na moj gust to byla by dobra opcja (taki apparent pelet - bez automatyki retorty podajnika dmuchawy zuzycia pradu wydajny czysty i tani /bez przygotowania drewna, produkcji peletu/ plus wezownica). tak na marginesie widzialem na necie rury z plaszczem wodny (wieksza powierzchnia odbioru ciepla).
Witam,
Jest szansa na dostep do rysunkow technicznych z pieca v2? W celu inspiracji i nakierunkowania. Oczywiście nie za darmo :)
Co do spełniania norm jakości ekodesign - producent dokonuje pomiarów we własnym zakresie, według opisu znajdującego się w rozporządzeniu unijnym. Nie musi płacić żadnym pomiarowcom z certyfikatami, ale winien zadbać o to, aby jego pomiar był wiarygodny. Kontrolę nad producentami mają prowadzić państwa członkowskie. Póki co nasza szczęśliwa ojczyzna takiego organu kontrolnego nie powołała.
witam czy taki piec moglby byc z dgp?
I Poradze Ci nie tłumacz się za bardzo bo nierobów nie uszcześliwisz, oni zawsze bedą ci przeszkadzac-@!
Co powiesz gdyby do podnośnika pieca rakietowego wprowadzić od góry centralnie rurę z otworami nadmuchu powietrza a w niej cienką rurkę z kapiącym na dno podnośnika olejem . Byłaby to druga wersja pieca na olej. ruclips.net/video/GRiL_TrbP50/видео.html
Pięknie wygląda ten palący się olej..niestety..to jest Rosja tam wszystko wolno - u nas masz na bank kontrolę.
Czy zajmuje się Pan produkcja sprzedażą i montazem? Jestem zainteresowany
Witaj. Tak jak omawiałem na filmiku, nie nie sprzedaję takich piecy i nie zajmuję się montażem. To tylko zajawka na swoje potrzeby :) Może jak stworzę lepszy piec, to wtedy porobi się wymagane pozwolenia i zobaczymy :) Pozdrawiam
No wreszcie miło Cię widzieć ponownie, i powielam pytanie co do tego projektu, czy myślałeś o tym by to zrobić [ ruclips.net/video/tKSjjoX6iSg/видео.html&ab_channel=KrzysztofZieli%C5%84ski ]
Szukam materiałów....już mi to kiedyś podsuwano jako pomysł. Zobaczę co mam, co musze dokupić i w sumie fajna ozdoba do ogrodu na wieczory :)
@@NeO_4fun Właśnie to ja podsunąłem Ci ten pomysł, pytałeś gdzie kupić te szklane rury, mam adres lecz youtub kasuje ten adres
@@NeO_4fun ŚwiętochłowiceSztygarska39
@@NeO_4fun Tu masz projekt wraz z danymi ruclips.net/video/w-XYK6T6-aU/видео.html&ab_channel=saberlod możesz zmodyfikować, no to czekam na polską wersje.
lub ten ruclips.net/video/a_lQsNHXnXA/видео.html&ab_channel=IgorWelder
Co do twojego filmu. To co nazywasz "twoimi patentami" krążą po sieci od wielu lat. Aby stworzyc swoj piec oparłeś sie na wiedzy z YT czy wujka Goo.😅 Obecnie uważasz że ciebie(twoje pomysly) kopiuja a tak nie jest. Planujesz nowy projekt. Domyslam sie nawet co to bedzie(nic nowego nie odkryjesz) ale mam przeczucie ze nie chcesz pokazac jak go dokladnie zrobisz bo zamierzasz sprzedawać jego plany . I to jest jedyna możliwa sprzedaż bez atestow. Życzę powodzenia.
Nawet nie wiem ile razy powtarzałem że wszystkie rozwiązania są na necie i ja tu koła nie odkryłem, ale sposoby doprowadzenia powietrza wtórnego np przez podstawę nóg..no sorry ale tego nie widziałem ale widziałem jak ktoś to skopiował. I nie mam zamiaru niczym handlować a tym bardziej planami, od tego pieca też miałem masę pytań o kupno dokumentacji i nikomu nic nie sprzedałem. Zrobię nowy piec który wyeliminuje kilka słabości..ale tak to nie będzie nic nowego nie odkrytego....tylko czy Ja muszę się tłumaczyć?