Pošta Gorje

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 дек 2024
  • Besedilo in slikovno gradivo za kratko predstavitev zgodovine Pošte Gorje je pripravil Janko Štampfl, ustanovni in častni član Slovenske filatelistične akademije. Nekaj poudarkov iz video predstavitve:
    V Gorjah je prva pošta poslovala med 28. septembrom 1875 in 29. junijem 1880. Ponovno je bila odprta 21. decembra 1894 z imenom OBER GÖRJACH b. VELDES / GORENJE GORJE. Kmalu po koncu prve svetovne vojne je bila pošta preimenovana v GORJE PRI BLEDU, v poštnem žigu se je pojavil tudi zapis v cirilici. Direkcija pošte in telegrafa v Ljubljani je med obema vojnama redno, v obliki brošure, objavljala »Stalež osebja«. Leta 1925 je bila pošta Gorje pri Bledu razvrščena (glede na obseg poštnega prometa) v II. razred 2. stopnje, bila je še brez brzojava in telegrafa, predstojnik pošte je bil 61-letni Vinko Černe, poštni »činovnik«, rojen 30. 10. 1864 v Zg. Gorjah. Leta 1936 je bila pošta Gorje pri Bledu še vedno II. razreda 2. stopnje, imela je brzojav in telegraf, njena predstojnica je bila Marija Pavlin, rojena 21. 8. 1905, evidentirana kot »kancelarijski zvaničnik«, in sicer kot »pripravnica III. skupine«. Tega leta je kot »P.t. odpravnica« na tej pošti delala Franja Repe. Med nemško okupacijo v II. svetovni vojni je pošta do leta 1943 nosila ime GÖRJACH über VELDES, bila je podružnica pošte BLED 1 (VELDES 1)
    Po II. svetovni vojni se je pošta do 30. septembra 1955 spet imenovala GORJE PRI BLEDU. Ime pošte GORJE PRI BLEDU je bilo 1. oktobra 1955 spremenjeno v ZGORNJE GORJE.
    Leta 1971 je pošta dobila poštno številko, odtlej se je imenovala 64247 ZGORNJE GORJE, prva številka v poštni številki, »6« (imenovana »jugošestica«), je bila karakteristična za pošte v Socialistični republiki Sloveniji. Vse slovenske pošte so 1. marca 1996 izgubile »jugošestico«, prvo številko v poštni številki, ki je bila določena za slovenske pošte, odtlej se pošta imenuje 4247 ZGORNJE GORJE.
    Besedilo in slikovno gradivo, ki ga je o Pošti Gorje pripravil Janko Štampfl, je predstavil Božidar Flajšman.
    Scenarij Janko Štampfl, Božidar Flajšman.
    Snemanje, montaža in režija Božidar Flajšman
    © Občina Gorje
    © Središče za javno zgodovino
    © Retrospektive
    / gorjanskakronika

Комментарии •