Hezká práce, sám jsem zvědav, zda u mne asi ještě starší PC zdroj s těmi černými SATA zvládne utáhnout napřímo Vevor!! Jdu zkoušet. S. Tvými závěry souhlasím. Tom
Pekne video, ja som pouzival PC zdroj 450W na nabijanie silnejsich Li-ion 5s 21V dokopy mali baterie asi 25-35 Ah. Zo zdroja, vetvy 12V som ťahal od 24-32A Vsetko v poriadku... a vsetko muselo byt zapojene, pripravene az potom zapnuť zdroj. Inak sa vypol. Sucastou bol samozrejme step-up z 12V na 21V
Původně jsem měl v plánu to topení dát taky na zdroj, ale rozmyslel jsem si to. Jde o to, že pokud dojde k výpadku proudu za chodu toho topení, nedojde ke spuštění ukončovací sekvence a topení se může poškodit. Nedojde k dochlazení. Tudíž ideální stav je použít zálohovou baterii a tu živit ze zdroje. Osobně to mám v plánu napojit na baterii mini fotovoltaiky kterou si budu (nejen kvůli tomuto) stavět. Topení má v sobě hlídání podvybití baterie takže při úbytku napětí pod nastavenou mez se samo začne vypínat.
Jop, ja to bezne pouzivam s autobaterkou, kterou zivi nabijecka :-) Az baterka umre, nahradim novou, pouzivam vyrazeny, co uz se v aute nechytaj, ale na tech par A tady staci :-)
Záleží co s tím zdrojem chceš napájet. Pokud se bavíme o napájení toho bufíku, tak bez větších dodatečných úprav nikoliv. Na jiné aplikace ale vyhovovat může.
Čau chlape ve čtvrtek sem řešil úplně stejný problém taky sem dělal pro kamaráda zdroj pro vevora z pc droje a stejný problém:-) problém je ve výstupním napětí zdroje né ve výkonu číňan má na bufíku malý průřez vodiče a je tam tak velkej úbytek napětí na panelu že panel pak při žhavení vidí napětí pod 10V a topení odpojí,vyřešil sem to tak že sem upravil zpětnou vazbu zdroje aby dával 13,4V a už na to doma jedu druhý den a v poho:-.)
@@marphymarphy tak nakonec si měl asi pravdu mě se to chovalo podobně jednou zdechlo oboje a po druhe jen bufík potom co sem zved napětí bufík šlape,problem je že každej bufík je zřejmně jiný ted sem se vrátil od kamaráda namontovat zdroj na konkretní topení a ejhle zapíska a zdechne takže se také přikláním k variantě nízkeho odporu a zdroj to vyhodnotí jako zkrat ted otázka co stím :-) já mám vevor 4 roky starý a ten na to šlape
Taky jsem si to vyzkoušel, na 12V větev jsem dal regulovatelnej zdroj (z Hadexu s LM350) a prdlačku, zdroj stál :D na 5V větev jsem dal výkonový rezistor 10 Ohm 50W, a stejně nic :D po krátký laboraci se ATX se začal linout smrad z toho reg.zdroje... nádhera :D A legrace byla :D Alespoň vím (a víš), že s ATX se moc pokusů nenarobíš :D
Zátěž sem si předělal na 300w trvale jinak já dělám úpravu zdroje jinak snímání poklesu napětí přehodím na 12V větev napětí zvednu na 13,5V a je hotovo jinak palec pěkné videjko kámo
Podle mne , u toho zdroje zafunguje protizkratová ochrana . Pokoušel jsem se použít PC zdroj na nabíječku baterek a dělalo to podobou paseku . Kdybys při tom testu na umělé zátěži nepřidával zátěž postupně , ale dal tam 10A hned , tak Ti to bude vypínat . Tak by si poznal , že bez dalších úprav toho PC zdroje , je to nepoužitelné . Proto jsem raději použil na tu nabíječku pořádné trafo .
Taky si myslim, ze to bude proste nizkym odporem zateze. Jinak ten zdroj narazem sepne bez problemu 15A, ted sem to zkousel, i kdyz si myslim, ze sem to zkousel i do videa :-)
Tohle je snad jedinej rozumnej nazor dneska. Asi to zkusim uplne stejne - vradim mezi zdroj a bufik DC-DC menic, abych "odizoloval" tu odporovou zatez od toho zdroje, trosku na nem prizvednu napeti (cca 13V) a uvidime :-)
Tenhle bastl se ti nepovedl! Zahodit a koupit průmyslový zdroj. => Máš to špatně zapojený! Baterie má být připojena k CV zdroji 12,8V, aby byla trvale na napětí, které odpovídá 100% nabití. Tzn., že se bude nabíjet velmi dlouho velmi malým proudem! + Při výpadku napětí dojde k vybití baterie a to způsobí, že do baterie poteče při opětovném zapnutí plný výkon zdroje! Autobaterie jsou na 1/10C, tzn., že 10A zdroj = 100Ah autobaterie!
Správná úvaha :) Plus jako bonus to, že těch 12A chce honit tak 0,5mm2 vodičem s běžnou PVC izolací. Takže teplo + úbytek napětí a neb požární bezpečnost.
Ahoj. Miso, ale ja vubec nezminuju zadnou autobaterii, ani nehodlam k tomuhle zdroji pripojovat autobaterii. Tu baterii tam mam pripojenou ja, kdyz s tim topim a zaroven se dobiji autonabijeckou. V aplikaci s ATX zdrojem bych ji tam rozhodne ani nezapojoval. Nvm, kde si prisel na to, co rikas :-)
Chce to poradnej zdroj tepla, je to fakt velky misto na prohrati, proto doporucuju tu trafopajku :-) Zalezi, co s tim hodlas napajet. Na chvilkovejch 12A a dale stabilne kolem 2-3A je to bohate dostacujici :-)
@@marphymarphy mám trafopajku ale jen 75 tak možná proto, to měl být klasický zdroj na bastleni Nebo sem mel čínsky zdroj s kabely z čehosi co není měď. Už to je minimálně jedna dekáda
Když jsem předělával zdroj já, tak jsem si udělal odporový dělič ze 12V, aby dal 5V a 3.3V a ty jsem připojil na vstupy řídícího IO které tyto napětí má hlídat. Jenom je potřeba zjistit. kam to připojit. Možnost 2, je sehnat zdroj z HP workstation. Ten má jenom jedno 12V napětí ostatní si vytváří až měničem na MB (Alespoň u těch pár kousků, do kterých jsem měl možnost nakouknout.) . Jak psal už někdo přede mnou.
Chce to udělat pár věci: 1.) Zdroj od zátěže oddělit výkonnou schottkyho diodou v propustném směru 2.) zapojit do soustavy akumulátor. Kladný pól akumulátoru připojit ke zdroji přes třeba žárovku H7 do auta ještě PŘED diodou uvedenou v bodě jedna (k její anodě). 3.) kladný vývod akumulátoru přes výkonnou schottkyho diodu v propustnéím směru zapojit ZA diodu uvedenou v bodě jedna (k její katodě). 4.) Odporový dělič ve zpětné vazbě zdroje upravit tak, aby na výstupu zdroje bylo napětí 13,8V. 5.) použít silnější kabeláž a to zejména od akumulátoru k bufíku.
@@TheSalemSaberhagen Jestli to měl bý posměšek, tak neznáš standardní řešení, které se používá odjakživa při zálohování napájení? Jsou to jen tři součástky, jen obvykle se místo žárovky používá rezistor. Žárovka však má díky dynamickému odporu vhodnější průběh při nabíjení akumulátoru. Takže uran a urychlovač si nech až si budeš vařit vajíčka.
Tahat 12A 0,5mm2 kabely? Není to sice trvalá zátěž, ale pokud tam dáš ten akumulátor, tak nebude ani krátkodobá. Krátkodobá není ani bez akumulátoru, když ten bufík žhaví asi tři minuty když se dochlazuje. Takže ohřev a úbytek napětí.
Ale ja tam nechci davat zadnej akumulator. Proc bych pripojoval akumulator na ATX zdroj? Kdybych tam chtel mit akumulator, jako ostatne mam, tak tam dam rovnou aku + autonabijecku a mam to za 5 minut zapojeny bez prace, coz sem pro sebe i udelal. Ze tam lezi autobaterka, neznamena, ze ji budu zapojovat do obvodu. Ani to nikde nezminuju ve videu a jasne tam rikam, ze ten zdroj nestavim ani pro sebe. Ta baterka tam lezi proto, ze ja to mam zapojeny aku + autonabijecka a potreboval sem to jen nekde otestovat. Za dalsi ty kabely sou prurezove 1ka, spis 1,5tka, ted sem je meril merkama, nvm, kde si vzal, ze to je 0,5. Ja nechci bejt protivnej, ale Ty sis vytvoril nejakou teorii na zaklade toho, ze si bud neposlouchal, nebo nevidel cely video a me stavis do role toho, kdo dela neco spatne. Vim, co delam a za prve, bez dalsich uprav bych nikdy nepripojit autobaterku na ATX zdroj a za druhy bych asi nepustil 180W po 0,5 vodici preci.
@@marphymarphy Tak promiň. Video jsem viděl celé, ale nevěděl jsem, že test se konal u tebe (jelikož jsem neviděl video, kdy ses Vevora zapojoval sám a tudíž nevím, jak to kolem něj u tebe vypadá). Myslel jsem, že se jednalo o test u toho tvého známého. A ano, dovodil jsem si (mylně), že tam chce dodatečně zapojovat ten akumulátor. Ono by to dávalo i smysl v oblastech s častými výpadky kvůli dochlazení, proto to tak řeší dost lidí. O tvém úsudku nepochybuju, ale zadání od klientů mohou být různá a ne vždy v souladu s tím, jak bys to řešil ty nebo já. Takže když jsem viděl akumulátor, tak jsem ho bral jako součást zadání pro další postup i když vím, že jsi ho nikde ve videu nezmiňoval. Moje chyba. Nicméně u těch kablíků si stejně myslím, že jsou tenké. 1,5mm2 bych tomu fakt nevěřil. Nic z toho, co mi pročlo rukama, tak takový průřez nemělo ani omylem. Jestli to byla v lepším případě jednička, tak to byla výhra (ale viděl jsem i slabší). Měřákem to nezměříš, jelikož se nejedná o pevné jádro a tak by ti při pokusu vycházely větší čísla. Ale fakt tě nechci prudit, to nemám zapotřebí a ani ti tvou tvorbu nechci znepříjemňovat. Naopak bych tě rád podpořil a tak když mě něco k věci napadne, tak to řeknu. No a někdy také myslím o kousek dál než je aktuálně třeba. Jako dneska :) Takže budu rád, když to hodíš za hlavu a v pohodě, jo?
@@marekquarda8023 I u impulzní zátěže to napětí na takovém malém průřezu kolísá. Ještě jsem neviděl žhavicí svíčku s impulzním odběrem. Ono je dobré, když chci do něčeho kecat, tak se nejdřív podívat, jak to funguje.
Buď ten tester neměří ESR ani trochu dobře, nebo ten elyt už má svoje nejlepší za sebou. Elyt 2200uF/10V má hodnotu ESR v nižších desítkách miliohmů. Sám mám GM328 a nějaký starší s displejem 2x16 znaků, trochu kecají ale ne o jeden řád. Možné je, že jsi se překouknul/přeřeknul - díky rozlišení nedokážu tu hodnotu přečíst.
Mám asi 8 ATX zdrojů a 4 AT zdroje, když nepočítám ty co jsou ještě v PC bednách s nějakym PC od AMD K5, Cyrix M II, Pentium 2,3 a 4, Sempron 3000 atp. Kromě toho Sempronu kde je asi 400W jsou všechny spíš 200-250W chtěl jsem je používat pro napájení různých věcí ale právě kvůli tomu vypínání při velké zátěži před nebo po zapnutí, nutnosti zatěžovat 5V větev pro stabilní napětí a další problémy zůstali někde hluboko v krabicích a nakoupil jsem místo toho lineární stabilizované trafo zdroje používané pro CB mám jich tu asi 12 od 1A po 12A i když dlouhodobé zatížení je u nich tak 1/2 až 1/4 maximálního podle typu a velikosti chladiče. Většina už je nevyužitých protože místo nich běží spínaný zdroj ale mají svoje kouzlo a využití a právě pro ten bufik by se hodil třeba 10A nebo i 7A krátkodobě jen by to chtělo přidat nějaké PTC nebo tepelnou vratnou pojistku.
PC zdroje jsou nevhodné pro silové aplikace. Mají příliš mnoho ochran. Ochranu proti zkratu řeší nejen měřením okamžité hodnoty, ale i časovou sousledností. Což je přesně, co u tupé silové aplikace nechceš. PC zdroje jsou dobré na napájení elektroniky a na polovodičích založených přístrojích. Na napájení bufíků jsou lepší trafonabíječky autobaterií a nebo prosté průmyslové zdroje. On ten průmyslový zdroj stojí cca 500 korun. S ohledem na to, že úpravou PC zdroje strávíš klidně i dvě hodinky, se po započtení ceny práce nevyplatí laborovat. Navíc průmyslové zdroje jsou obvykle dimenzovány na 24/7 provoz, což starší a levné PC zdroje nejsou.
Záleží čemu říkáš průmyslový zdroj. Jestli se bavíš o průmyslovém zdroji za pětikilo, tak z hlediska jeho dimenzování to proti slušnému ATX zdroji fakt není žádná výhra. Z hlediska těch ochran máš ale pravdu, alespoň v mnoha případech.
@@tomascernak6112 tak to bylo myšleno, že pokud to je pro blízké, nebo je to jako koníček pro radost, kde to samozřejmě nesmí překročit úroveň, kdy to nebaví
Kus od kus, no💁🏻♂️Spu aplikace, kde to bezi, sou aplikace, kde se to vypina a to i konkretne u toho topeni. Koukal sem i na YT, kde to s jednim zdrojem jelo, s druhym ne. Mel sem to vyzkouset, ale ucel videa to splnilo, zbytek se vychyta😊💁🏻♂️
Kdysi mi zdroj dělal podobné chyby při napájení některých zařízení. Pomohlo na výstup dát kondenzátor tuším 22mF, takže odběrové špičky nebyly tak dramatické a zdroj se s tím stíhal srovnat.
Zkusim si s tim jeste pohrat, ale podle me nebude problem v napeti, to by se vypinal jen ten bufik, spis ten zdroj to ve spojeni s touhle zatezi proste neunese a vypne ho nejaka ochrana.
Trafo sice jsou v základu dvě cívky, ale to neznamená, že jedna ta cívka se chová jako tlumivka. Důvod je prostý - tlumivka pro stejnosměrný proud musí mít v jádře mezeru, jinak dojde k jeho přesycení a drastickému poklesu indukčnosti. Tím pádem již dále nemůže efektivně plnit funkci tlumivky. Běžné trafo tedy jako tlumivku ve stejnosměrném obvodu použít nemůžeš. Ve střídavém za určitých okolností ano.
@@marphymarphy Jasně, ono to neztratí indukčnost úplně, jen se změnší na malý zlomek původní hodnoty. Je možné, že kdybys tam dal třeba normální stejnosměrnou tlumivku a za to kondík, tak by to problém vyřešilo, protože by to neaktivovalo časový sled vestavěných ochran. Chce to test. A možná by pak výsledky mohly být i v nějakém videu :)
Ahoj. Zalezi na verzi systemu. Pokud mas OEM, pravdepodobne ne. Pokud mas jen krabicovku, mohlo by. Ale beztak to nebude plug and play, bude to minimalne chtit stahovat ovladace a aktivovat system😊
Mám otázku. Dal by sa zapojiť zdroj, ktorý by potreboval rovnako zaťažiť vetvy takto?: 5V vetva by sa napojila na zvyšujúci DC-DC menič (z 5V na 12V) a potom táto vetva by sa zapojila paralelne s 12V vetvou. Výstup by bol teda 12V, ale pripojené by boli oba vetvy. Fungovalo by to OK? Alebo by boli 12V a 5V vetva aj tak nesúmerne zaťažené?
Ani to nezkoušej. :) Jednoduše použij vláknovou žárovku osvětlení vánočního stromku, což bývávalo standardně 6V 100mA na kus při běžném počtu 40 žárovek - dnes snad každý o vánocích svítí LED řetězy, takže nějaký nevyužitý zachumlaný retro řetěz doma najdeš. Kromě jistých výhod, které žárovka poskytuje, je to i příjemný světelný indikátor zapnutí zdroje. :)
To ja bych prave naopak rek, ze s novejsima zdrojema je vetsi problem, ale nedelam to nijak pravidelne, nemam v tom uplne vysledovany nejaky pravidlo :-)
@@marphymarphy nedávno jsem používal zdroj z roku 2019, upravený stejně jako jsi dělal tenhle a fungoval i při nezatížené 5V větvi. Pak jsem měl zdroj z roku 2003 a tam už to bylo potřeba zatížit aby to na 12V fungovalo jak má. Jinak po 5s se vypnul. Ale každej výrobce to má jinak no, nepopírám že tebou zmíněná problematika se objeví i v dnešních zdrojích :-)
@@marphymarphy jo dneska je možný vše, hlavně od Číňana :-D nechceš udělat videjko jak přestavět ATX zdroj na autonabíječku? Nějaký ochrany OVP/UVP bys řešit ani nemusel, ty fungují i při 14,5V. Na řízení ti postačí operák 358, pár součastek a je to. Výkonná nabíječka v cukuletu :-)
Záleží, co myslíš tím "starý zdroj". Několik málo let nazpět jde o nové zdroje, zatímco dvacel let staré zdroje nepotřebují zátěž na 5V, a některé ani propojku mezi černý a zelený vodič (staré konektory P5 a P6).
Hezká práce, sám jsem zvědav, zda u mne asi ještě starší PC zdroj s těmi černými SATA zvládne utáhnout napřímo Vevor!! Jdu zkoušet. S. Tvými závěry souhlasím. Tom
A nebuď z toho tak smutný 😢😂, video pěkné 😅
Tak jako trochu sem nepocital s tim, ze se zacne vypinat, ale moh sem to vyzkouset, nez sem se s tim hodinu delal, ze :-D
Zkus změřit napětí při odběru cca 10A.Odhaduji tak 8V což ti vypne ten vevor.Musi se zatížit 5v větev aby neklesalo napětí na tom zdroji.
Ve videu je videt, ze sem to testoval nekde k 15A a napeti kleslo cca o 0,5V.
Pekne video, ja som pouzival PC zdroj 450W na nabijanie silnejsich Li-ion 5s 21V dokopy mali baterie asi 25-35 Ah. Zo zdroja, vetvy 12V som ťahal od 24-32A Vsetko v poriadku... a vsetko muselo byt zapojene, pripravene az potom zapnuť zdroj. Inak sa vypol. Sucastou bol samozrejme step-up z 12V na 21V
👍Super návod ako na to. Pokiaľ máš zdroj zadara tak sa to oplatí. Nie je nikdy iste či a koľko to pôjde.
Joo, jako kupovat ho kvuli takovy prestavbe nema moc smysl...Teda ne novej :-)
Ahoj,
znal jsem Tvé jméno,
napsal jsi mi ho asi před rokem.
xxx , bavíš mě!
Jsi má krevní skupina.
Ať se Ti daří, kutile, šikulo!
Diky😊
Původně jsem měl v plánu to topení dát taky na zdroj, ale rozmyslel jsem si to. Jde o to, že pokud dojde k výpadku proudu za chodu toho topení, nedojde ke spuštění ukončovací sekvence a topení se může poškodit. Nedojde k dochlazení. Tudíž ideální stav je použít zálohovou baterii a tu živit ze zdroje. Osobně to mám v plánu napojit na baterii mini fotovoltaiky kterou si budu (nejen kvůli tomuto) stavět. Topení má v sobě hlídání podvybití baterie takže při úbytku napětí pod nastavenou mez se samo začne vypínat.
Jop, ja to bezne pouzivam s autobaterkou, kterou zivi nabijecka :-) Az baterka umre, nahradim novou, pouzivam vyrazeny, co uz se v aute nechytaj, ale na tech par A tady staci :-)
Krásná práce!
Docela by mě zajímalo, jak by to šlo s ještě starším AT zdrojem.
Spíš ne, AT zdroj počítá s největším odběrem na 5V větvi, 12V má slabší. Navíc jsou AT zdroje obecně slabší, přes 200W se moc nevidí.
Záleží co s tím zdrojem chceš napájet. Pokud se bavíme o napájení toho bufíku, tak bez větších dodatečných úprav nikoliv. Na jiné aplikace ale vyhovovat může.
Diky :-) Nohuzel neumim odpovedet, nemam tu zadnej :-)
Čau chlape ve čtvrtek sem řešil úplně stejný problém taky sem dělal pro kamaráda zdroj pro vevora z pc droje a stejný problém:-) problém je ve výstupním napětí zdroje né ve výkonu číňan má na bufíku malý průřez vodiče a je tam tak velkej úbytek napětí na panelu že panel pak při žhavení vidí napětí pod 10V a topení odpojí,vyřešil sem to tak že sem upravil zpětnou vazbu zdroje aby dával 13,4V a už na to doma jedu druhý den a v poho:-.)
Jenze, jak rikam na konci, to by se vypinal jen bufik, ne zdroj :-)
@@marphymarphy tak nakonec si měl asi pravdu mě se to chovalo podobně jednou zdechlo oboje a po druhe jen bufík potom co sem zved napětí bufík šlape,problem je že každej bufík je zřejmně jiný ted sem se vrátil od kamaráda namontovat zdroj na konkretní topení a ejhle zapíska a zdechne takže se také přikláním k variantě nízkeho odporu a zdroj to vyhodnotí jako zkrat ted otázka co stím :-) já mám vevor 4 roky starý a ten na to šlape
nevím, ale chvíli mi to připomínalo drátěnkův kanál :D
To je v poradku, Drata ma hodne sledujicich👍🏻😊
Taky jsem si to vyzkoušel, na 12V větev jsem dal regulovatelnej zdroj (z Hadexu s LM350) a prdlačku, zdroj stál :D na 5V větev jsem dal výkonový rezistor 10 Ohm 50W, a stejně nic :D po krátký laboraci se ATX se začal linout smrad z toho reg.zdroje... nádhera :D A legrace byla :D Alespoň vím (a víš), že s ATX se moc pokusů nenarobíš :D
Ahoj. Ono se s tim da robit celkem hezky, ale je s tim obcas dost potiz kvuli vsem tem ochranam, no :-)
Zátěž sem si předělal na 300w trvale jinak já dělám úpravu zdroje jinak snímání poklesu napětí přehodím na 12V větev napětí zvednu na 13,5V a je hotovo jinak palec pěkné videjko kámo
Ahoj. Zatim sem vic nepotreboval, tak sem se do toho nebabral, ale kdyby jo, taky to nejak vytunim :-)
Podle mne , u toho zdroje zafunguje protizkratová ochrana . Pokoušel jsem se použít PC zdroj na nabíječku baterek a dělalo to podobou paseku . Kdybys při tom testu na umělé zátěži nepřidával zátěž postupně , ale dal tam 10A hned , tak Ti to bude vypínat . Tak by si poznal , že bez dalších úprav toho PC zdroje , je to nepoužitelné . Proto jsem raději použil na tu nabíječku pořádné trafo .
Taky si myslim, ze to bude proste nizkym odporem zateze. Jinak ten zdroj narazem sepne bez problemu 15A, ted sem to zkousel, i kdyz si myslim, ze sem to zkousel i do videa :-)
Ano odsavačku čistit za tepla a pokud možno,raději čistit častěji,než jednou pozdě,to je potom oprus,jinak stále zápasím s výkonem čerpadla.
Ano :-) Malo Ti to saje?
Me zvoneček fungoval :D
Stastny to muz :-)
Mám PC zdroj 1200W a s aktivním PFC a ten dělá 12V a až následně z toho DC-DC měničema další napětí.
Tohle je snad jedinej rozumnej nazor dneska. Asi to zkusim uplne stejne - vradim mezi zdroj a bufik DC-DC menic, abych "odizoloval" tu odporovou zatez od toho zdroje, trosku na nem prizvednu napeti (cca 13V) a uvidime :-)
Tenhle bastl se ti nepovedl!
Zahodit a koupit průmyslový zdroj.
=>
Máš to špatně zapojený!
Baterie má být připojena k CV zdroji 12,8V, aby byla trvale na napětí, které odpovídá 100% nabití. Tzn., že se bude nabíjet velmi dlouho velmi malým proudem!
+
Při výpadku napětí dojde k vybití baterie a to způsobí, že do baterie poteče při opětovném zapnutí plný výkon zdroje! Autobaterie jsou na 1/10C, tzn., že 10A zdroj = 100Ah autobaterie!
Správná úvaha :) Plus jako bonus to, že těch 12A chce honit tak 0,5mm2 vodičem s běžnou PVC izolací. Takže teplo + úbytek napětí a neb požární bezpečnost.
Ahoj. Miso, ale ja vubec nezminuju zadnou autobaterii, ani nehodlam k tomuhle zdroji pripojovat autobaterii. Tu baterii tam mam pripojenou ja, kdyz s tim topim a zaroven se dobiji autonabijeckou. V aplikaci s ATX zdrojem bych ji tam rozhodne ani nezapojoval. Nvm, kde si prisel na to, co rikas :-)
@@marphymarphy já jsem to neviděl celé, na mě je to moc dlouhý a o ničem. Pochopil jsem to tak, že to má být záloha kotle. Tak sorry!
No tak na tenhle účel jsem koupil zdroj 12V/15A od Poláků za 516Kč. A je to bez problémů.
Tak jasne, ze se da proste neco koupit a je to bez problemu😊Idea byla vyuzit neco, co lezi bez vyuziti a neutratit zbytecne penize😊💁🏻♂️
@@marphymarphy Já to chápu, ale u takového zařízení se specifickým odběrem bych si nepřidělával zbytečné problémy.
Zdravím. Nemáte odkaz prosím? A funguje s topením?
jednou jsem skousel tyhle kabely pajet a neslo to ani za boha
nebylo by lepsi tam dat nejaky kvalitnejsi kabely o torchu lepsim prumeru ?
Chce to poradnej zdroj tepla, je to fakt velky misto na prohrati, proto doporucuju tu trafopajku :-) Zalezi, co s tim hodlas napajet. Na chvilkovejch 12A a dale stabilne kolem 2-3A je to bohate dostacujici :-)
@@marphymarphy mám trafopajku ale jen 75 tak možná proto, to měl být klasický zdroj na bastleni
Nebo sem mel čínsky zdroj s kabely z čehosi co není měď. Už to je minimálně jedna dekáda
Když jsem předělával zdroj já, tak jsem si udělal odporový dělič ze 12V, aby dal 5V a 3.3V a ty jsem připojil na vstupy řídícího IO které tyto napětí má hlídat. Jenom je potřeba zjistit. kam to připojit. Možnost 2, je sehnat zdroj z HP workstation. Ten má jenom jedno 12V napětí ostatní si vytváří až měničem na MB (Alespoň u těch pár kousků, do kterých jsem měl možnost nakouknout.) . Jak psal už někdo přede mnou.
A ještě předělat zpětnovazební dělič, vypustit odpory z 5V a 3.3V a ten na 12V upravit.(na 12 V, nebo případně trochu větší napětí).
To zatěžování 5V větve nejde nějak jednoduše deaktivovat?
Tusim, ze nekde snad byl navod, jak to obejit, ale z hlavy to do kupy nedam.
Dobrý, tak v příštím videu:). @@marphymarphy
Jo jo je to klidně možný že si ten zdroj myslí že je ve skratu ta svíčka bude mít poměrně nízký odpor a to bude ono.
Myslim si, ze to bude jedinej problem😊
Chce to udělat pár věci: 1.) Zdroj od zátěže oddělit výkonnou schottkyho diodou v propustném směru 2.) zapojit do soustavy akumulátor. Kladný pól akumulátoru připojit ke zdroji přes třeba žárovku H7 do auta ještě PŘED diodou uvedenou v bodě jedna (k její anodě). 3.) kladný vývod akumulátoru přes výkonnou schottkyho diodu v propustnéím směru zapojit ZA diodu uvedenou v bodě jedna (k její katodě). 4.) Odporový dělič ve zpětné vazbě zdroje upravit tak, aby na výstupu zdroje bylo napětí 13,8V. 5.) použít silnější kabeláž a to zejména od akumulátoru k bufíku.
To je celkem zbytecny. To muzu vzit autobaterku, nabijecku a jede to bez prace. Ostatne tak to taky bezne pouzivam :-)
A ještě bych tam přidal 10 dkg uranu a urychlovač částic.
@@TheSalemSaberhagen Jestli to měl bý posměšek, tak neznáš standardní řešení, které se používá odjakživa při zálohování napájení? Jsou to jen tři součástky, jen obvykle se místo žárovky používá rezistor. Žárovka však má díky dynamickému odporu vhodnější průběh při nabíjení akumulátoru. Takže uran a urychlovač si nech až si budeš vařit vajíčka.
Tahat 12A 0,5mm2 kabely? Není to sice trvalá zátěž, ale pokud tam dáš ten akumulátor, tak nebude ani krátkodobá. Krátkodobá není ani bez akumulátoru, když ten bufík žhaví asi tři minuty když se dochlazuje. Takže ohřev a úbytek napětí.
Ale ja tam nechci davat zadnej akumulator. Proc bych pripojoval akumulator na ATX zdroj? Kdybych tam chtel mit akumulator, jako ostatne mam, tak tam dam rovnou aku + autonabijecku a mam to za 5 minut zapojeny bez prace, coz sem pro sebe i udelal. Ze tam lezi autobaterka, neznamena, ze ji budu zapojovat do obvodu. Ani to nikde nezminuju ve videu a jasne tam rikam, ze ten zdroj nestavim ani pro sebe. Ta baterka tam lezi proto, ze ja to mam zapojeny aku + autonabijecka a potreboval sem to jen nekde otestovat. Za dalsi ty kabely sou prurezove 1ka, spis 1,5tka, ted sem je meril merkama, nvm, kde si vzal, ze to je 0,5. Ja nechci bejt protivnej, ale Ty sis vytvoril nejakou teorii na zaklade toho, ze si bud neposlouchal, nebo nevidel cely video a me stavis do role toho, kdo dela neco spatne. Vim, co delam a za prve, bez dalsich uprav bych nikdy nepripojit autobaterku na ATX zdroj a za druhy bych asi nepustil 180W po 0,5 vodici preci.
@@marphymarphy Tak promiň. Video jsem viděl celé, ale nevěděl jsem, že test se konal u tebe (jelikož jsem neviděl video, kdy ses Vevora zapojoval sám a tudíž nevím, jak to kolem něj u tebe vypadá). Myslel jsem, že se jednalo o test u toho tvého známého. A ano, dovodil jsem si (mylně), že tam chce dodatečně zapojovat ten akumulátor. Ono by to dávalo i smysl v oblastech s častými výpadky kvůli dochlazení, proto to tak řeší dost lidí. O tvém úsudku nepochybuju, ale zadání od klientů mohou být různá a ne vždy v souladu s tím, jak bys to řešil ty nebo já. Takže když jsem viděl akumulátor, tak jsem ho bral jako součást zadání pro další postup i když vím, že jsi ho nikde ve videu nezmiňoval. Moje chyba.
Nicméně u těch kablíků si stejně myslím, že jsou tenké. 1,5mm2 bych tomu fakt nevěřil. Nic z toho, co mi pročlo rukama, tak takový průřez nemělo ani omylem. Jestli to byla v lepším případě jednička, tak to byla výhra (ale viděl jsem i slabší). Měřákem to nezměříš, jelikož se nejedná o pevné jádro a tak by ti při pokusu vycházely větší čísla.
Ale fakt tě nechci prudit, to nemám zapotřebí a ani ti tvou tvorbu nechci znepříjemňovat. Naopak bych tě rád podpořil a tak když mě něco k věci napadne, tak to řeknu. No a někdy také myslím o kousek dál než je aktuálně třeba. Jako dneska :) Takže budu rád, když to hodíš za hlavu a v pohodě, jo?
No ono tahat 12A stejnosměrných při 12V po 1,5 mm je pěkná debilita, buď ty kablíky dva a dva paralelně, nebo rovnou 2,5 mm.
@@marekquarda8023 I u impulzní zátěže to napětí na takovém malém průřezu kolísá. Ještě jsem neviděl žhavicí svíčku s impulzním odběrem. Ono je dobré, když chci do něčeho kecat, tak se nejdřív podívat, jak to funguje.
@@marekquarda8023 Zkus si to změřit pořádaným ampérmetrem a uvidíš. Teď je Konec diskuse, ámen.
Buď ten tester neměří ESR ani trochu dobře, nebo ten elyt už má svoje nejlepší za sebou. Elyt 2200uF/10V má hodnotu ESR v nižších desítkách miliohmů. Sám mám GM328 a nějaký starší s displejem 2x16 znaků, trochu kecají ale ne o jeden řád. Možné je, že jsi se překouknul/přeřeknul - díky rozlišení nedokážu tu hodnotu přečíst.
Mám asi 8 ATX zdrojů a 4 AT zdroje, když nepočítám ty co jsou ještě v PC bednách s nějakym PC od AMD K5, Cyrix M II, Pentium 2,3 a 4, Sempron 3000 atp. Kromě toho Sempronu kde je asi 400W jsou všechny spíš 200-250W chtěl jsem je používat pro napájení různých věcí ale právě kvůli tomu vypínání při velké zátěži před nebo po zapnutí, nutnosti zatěžovat 5V větev pro stabilní napětí a další problémy zůstali někde hluboko v krabicích a nakoupil jsem místo toho lineární stabilizované trafo zdroje používané pro CB mám jich tu asi 12 od 1A po 12A i když dlouhodobé zatížení je u nich tak 1/2 až 1/4 maximálního podle typu a velikosti chladiče. Většina už je nevyužitých protože místo nich běží spínaný zdroj ale mají svoje kouzlo a využití a právě pro ten bufik by se hodil třeba 10A nebo i 7A krátkodobě jen by to chtělo přidat nějaké PTC nebo tepelnou vratnou pojistku.
PC zdroje jsou nevhodné pro silové aplikace. Mají příliš mnoho ochran. Ochranu proti zkratu řeší nejen měřením okamžité hodnoty, ale i časovou sousledností. Což je přesně, co u tupé silové aplikace nechceš. PC zdroje jsou dobré na napájení elektroniky a na polovodičích založených přístrojích. Na napájení bufíků jsou lepší trafonabíječky autobaterií a nebo prosté průmyslové zdroje. On ten průmyslový zdroj stojí cca 500 korun. S ohledem na to, že úpravou PC zdroje strávíš klidně i dvě hodinky, se po započtení ceny práce nevyplatí laborovat. Navíc průmyslové zdroje jsou obvykle dimenzovány na 24/7 provoz, což starší a levné PC zdroje nejsou.
Je třeba vycházet z toho, že cenu práce ve spoustě případů nelze počítat. Takže to je irelevantní.
@@hafieror To je nerozumný přístup, pokud jde o práce pro jiné osoby nežli osoby blízké.
Záleží čemu říkáš průmyslový zdroj. Jestli se bavíš o průmyslovém zdroji za pětikilo, tak z hlediska jeho dimenzování to proti slušnému ATX zdroji fakt není žádná výhra. Z hlediska těch ochran máš ale pravdu, alespoň v mnoha případech.
@@tomascernak6112 tak to bylo myšleno, že pokud to je pro blízké, nebo je to jako koníček pro radost, kde to samozřejmě nesmí překročit úroveň, kdy to nebaví
Kus od kus, no💁🏻♂️Spu aplikace, kde to bezi, sou aplikace, kde se to vypina a to i konkretne u toho topeni. Koukal sem i na YT, kde to s jednim zdrojem jelo, s druhym ne. Mel sem to vyzkouset, ale ucel videa to splnilo, zbytek se vychyta😊💁🏻♂️
Kdysi mi zdroj dělal podobné chyby při napájení některých zařízení. Pomohlo na výstup dát kondenzátor tuším 22mF, takže odběrové špičky nebyly tak dramatické a zdroj se s tím stíhal srovnat.
Zkusim si s tim jeste pohrat, ale podle me nebude problem v napeti, to by se vypinal jen ten bufik, spis ten zdroj to ve spojeni s touhle zatezi proste neunese a vypne ho nejaka ochrana.
Mam jeden fortron psu, na 5V ma napisane max zataz 84W, slo by to pouzit na napajanie RPI4 clustru? cca 5 RPI
Tezko rict, vyzkousej😊💁🏻♂️
Trafo sice jsou v základu dvě cívky, ale to neznamená, že jedna ta cívka se chová jako tlumivka. Důvod je prostý - tlumivka pro stejnosměrný proud musí mít v jádře mezeru, jinak dojde k jeho přesycení a drastickému poklesu indukčnosti. Tím pádem již dále nemůže efektivně plnit funkci tlumivky. Běžné trafo tedy jako tlumivku ve stejnosměrném obvodu použít nemůžeš. Ve střídavém za určitých okolností ano.
To byl taky jen test a jak bylo videt, bezelo to i tak podstatne dele. Jeste si s tim pohraju, az na to bude cas :-)
@@marphymarphy Jasně, ono to neztratí indukčnost úplně, jen se změnší na malý zlomek původní hodnoty. Je možné, že kdybys tam dal třeba normální stejnosměrnou tlumivku a za to kondík, tak by to problém vyřešilo, protože by to neaktivovalo časový sled vestavěných ochran. Chce to test. A možná by pak výsledky mohly být i v nějakém videu :)
Ahoj nevíš jesli když použiju disk který mám v notebooku do počítače jako systémový disk abych nemusel všechno stahovat znovu bude to fungovat
Ahoj. Zalezi na verzi systemu. Pokud mas OEM, pravdepodobne ne. Pokud mas jen krabicovku, mohlo by. Ale beztak to nebude plug and play, bude to minimalne chtit stahovat ovladace a aktivovat system😊
@@marphymarphy Dík
Mám otázku. Dal by sa zapojiť zdroj, ktorý by potreboval rovnako zaťažiť vetvy takto?: 5V vetva by sa napojila na zvyšujúci DC-DC menič (z 5V na 12V) a potom táto vetva by sa zapojila paralelne s 12V vetvou. Výstup by bol teda 12V, ale pripojené by boli oba vetvy. Fungovalo by to OK? Alebo by boli 12V a 5V vetva aj tak nesúmerne zaťažené?
Bože, to je kravina, to vyrábíš Frankensteinovo monstrum.
Jako je to trochu krkolomny, ale muselo by se to vyzkouset, tezko rict🤔
Ani to nezkoušej. :) Jednoduše použij vláknovou žárovku osvětlení vánočního stromku, což bývávalo standardně 6V 100mA na kus při běžném počtu 40 žárovek - dnes snad každý o vánocích svítí LED řetězy, takže nějaký nevyužitý zachumlaný retro řetěz doma najdeš. Kromě jistých výhod, které žárovka poskytuje, je to i příjemný světelný indikátor zapnutí zdroje. :)
To ale musí být nějaký starší zdroj. Většina dnešních zdrojů dokáží fungovat i při nezatížené 5V větvi...
To ja bych prave naopak rek, ze s novejsima zdrojema je vetsi problem, ale nedelam to nijak pravidelne, nemam v tom uplne vysledovany nejaky pravidlo :-)
@@marphymarphy nedávno jsem používal zdroj z roku 2019, upravený stejně jako jsi dělal tenhle a fungoval i při nezatížené 5V větvi. Pak jsem měl zdroj z roku 2003 a tam už to bylo potřeba zatížit aby to na 12V fungovalo jak má. Jinak po 5s se vypnul. Ale každej výrobce to má jinak no, nepopírám že tebou zmíněná problematika se objeví i v dnešních zdrojích :-)
Joo, mozny je vsechno, ja to fakt nemam nijak zjisteny a vyzkoumany, je to spis takovej pocit, kterej muze bejt klidne spatnej :-)
@@marphymarphy jo dneska je možný vše, hlavně od Číňana :-D nechceš udělat videjko jak přestavět ATX zdroj na autonabíječku? Nějaký ochrany OVP/UVP bys řešit ani nemusel, ty fungují i při 14,5V. Na řízení ti postačí operák 358, pár součastek a je to. Výkonná nabíječka v cukuletu :-)
Záleží, co myslíš tím "starý zdroj". Několik málo let nazpět jde o nové zdroje, zatímco dvacel let staré zdroje nepotřebují zátěž na 5V, a některé ani propojku mezi černý a zelený vodič (staré konektory P5 a P6).