Inverter welding machine addon - transfer TIG Lift to TIG HF

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Based on :
    TIG HF
    • Diy Tig Pedal With HF ...
    Automation gas flow
    • Spawarka MMA - zestaw ...
    Latch relay
    • Simple Latch Circuit |...

Комментарии • 80

  • @fact-cl4hn
    @fact-cl4hn 2 года назад +1

    Witam! Załączanie elektrozaworu gazowego lepiej zrealizować prościutkim układem opartym na NE555. Nie dość, że załączanym bądź wyłączanym jednym elementem pasywnym w obwodzie wyzwalającym można realizować 2T lub 4T to można regulować czas wypływu gazu np przy 2T po puszczeniu przycisku. Dodatkowo spokojnie realizację zajarzenia łuku i załączenia elektrozaworu można właśnie realizować jednym przyciskiem na uchwycie, a jak pod przekaźnik (wyjście ograniczając prąd lub jak ktoś trochę się znający pod wyjście z pierwszego ne555) załączający elektrozawór podepnie się kolejny prościutki układ czasowy na NE555 ze swoim przekaźnikiem to będzie można regulować czas zwłoki momentu zajarzenia łuku po otwarciu elektrozaworu. Mało tego bo trzeci prościutki układ czasowy na NE555 w szeregu za drugim (ew. za jego przekaźnikiem) może określać również czas na jaki jonizator zostanie załączony.
    Schematów czasowych w różnych kombinacjach w necie jest mnóstwo tylko umiejętnie je wykorzystać, a przy tym koszt niewielki, jedynie trochę zabawy z lutownicą. Natomiast kwestia separacji spawarki od wysokiego napięcia to trochę bardziej złożona kwestia, głównie dlatego, że w zasadzie trzeba rozszyfrować schemat spawarki, bo nie każda spawarka z czy bez lift-u tak od razu nadaje się do zamontowania prostego jonizatora. Trzeba wprowadzić poprawki bo koszta mogą przerosnąć korzyści.
    Ogólnie projekt spoko w swojej prostocie, ale chyba należałoby wprowadzić kilka poprawek. Niestety ja musiałbym się trochę pomęczyć, albo zerżnąć czyjąś myśl techniczną. Właśnie niedawno uwaliło mi kombajnik 3w1 mma/cut/tig. Do spawania tigiem miałem coś innego więc nie używałem, ale ciąłem bezproblemowo i ten sprzęt posiadał łuk pilotujący i wszystko było ok. Jak w końcu potrzebowałem spawać tym tigiem to uwaliło mi procesor i jestem pewny, że to wina HF bo działał cały czas iskrownik w maszynie, a powinien zamilknąć jak przy cięciu cut mimo łuku pilotującego i płytka sterująca się zawiesiła na tigu z jednym amperażem, ale zbyt małym więc nici ze spawania czegoś grubszego. Problem w tym, że wyświetlacz umarł i wszystkie przyciski tzn. ich funkcje bo przyciski czy wyświetlacz zresztą led sprawne po zasileniu bezpośrednio. Niestety już nigdzie płytki sterującej nie mogę dostać choć cała strona mocy łącznie z jonizatorem sprawne. Kwestia dorobienia jakiegoś sterowania, a to będzie trudne bez procesora i odpowiedniego wkładu. To już nie moja liga, musiałbym spróbować wykombinować jakieś oddzielne dla każdej funkcji sterowanie ala analogowe, ale nie wiem czy to możliwe ponieważ nie ma schematu sterowania oraz opisu 9 pinów wyjścia z panelu sterowania, napięć funkcji itp. Zastosuje się niewłaściwą kombinację i się wszystko sfajczy.
    Życzę powodzenia i łapka górę.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      Dzięki za odpowiedź. Oczywiście masz rację z układami Ne555, ale miało to być do bólu proste. A i tak dodatkowe tranzystory sterujące już cewką przekaznikow są nadprogramowe. Co do zabezpieczenia spawarki, próbowałem transili, ale niestety się nie sprawdziły w tej wersji. Trzeba jednak zastosować trafo separujące 1:1 i wtedy będą miały one sens. A to już kolejne koszty, bo i jakiś rdzeń ferrytowy odpowiednio duży trzeba dokupić i jeszcze odpowiednie przewody 25mm2 Ew płaskowniki izolowane

    • @fact-cl4hn
      @fact-cl4hn 2 года назад

      @@mlodyellow No nie wiem jak miało by to być zastosowane do gotowej spawarki inwertorowej, chyba że jako zasilanie odrębnego układu jonizatora jak np: takiego za 110zł z allegro gdzie zasilanie jest pobierane z tego samego miejsca i jest to zasilanie prądem przemiennym. Ty zasilasz jonizator z odrębnego źródła i to prądem DC. Jakiś czas temu znalazłem w sieci filmik, w którym facio mówi o specjalnym elemencie. Na moje oko to dławik, ale właśnie przez niego wpina wysokie napięcie. To zabezpiecza na pewno przed natężeniem mogącym spowodować łuk nie tam gdzie chcemy, ale jak to wpływa na zabezpieczenie sprzętu przed WN nie wiem. Tam źródłem jest zwykła transformatorówka, ale przez prostownik spawalniczy. W tym prostowniku widzę chyba spore trafo. Nie wiem jaką ma tam rolę. Link ruclips.net/video/WToNfDHsde8/видео.html. Widziałem też dobrze zrobiony filmik jonizatora do spawarki tig lift, ale nie mam linku.
      Do zabezpieczenia chyba się nie obejdzie bez warystora(ów) i kondensatorów. Autor tego filmu pokazuje użycie 6 kondensatorów w połączeniu z mostkiem, nie pamiętam czy w tym czy innym filmie.
      Co do układów na NE555, te najprostsze swoim skomplikowaniem nie przewyższają tego układu na mosfecie, a możliwości o niebo lepsze. Trzeba tylko dołożyć ew. przekaźniki lub tranzystory oraz oczywiście jakieś elementy RC w tym PR do regulacji i po sprawie.
      Nie wszystkie spawarki w tym tig lift nadają się na taką prostą przeróbkę dlatego, że posiadają układy obniżające napięcie w czasie biegu jałowego, no i układ (w tig/lift) zwiększający prąd przy inicjacji łuku .Czyli jak nie potrzesz po materiale spawarka nie zwiększy prądu i łuk się nie zajara choćby iskra skakała. Jak to ominąć? nie wiem, a o tym, że coś takiego mają to też słyszałem, ale nie weryfikowałem.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      @@fact-cl4hn jeśli zastosujesz rdzeń ferrytowy przez który przepuścisz obwód wysokopradowy spawarki I nawiniesz obwód WN z generatora (tutaj wydaje mi się, że to nie jest obwód DC, więc wygeneruje taki sam luk HF w obwodzie wysokopradowym) a jednocześnie dasz transil równolegle do + i - spawarki to zabezpieczysz spawarkę przed wysokim napięciem, bo obwód zamknie się przez transil właśnie i pustkę powietrzna palnika i masy. Tak ktoś to opisal na elektrodzie pod moim postem i wrzucał nawet zdjecia swojej realizacji

  • @panczlajn5807
    @panczlajn5807 3 года назад

    Witam. Czy będzie to działało ze spawarką bez funkcji tig lift? Te chińskie płytki HF podobno działają nawet w spawarkach transformatorowych ale Twoje rozwiązanie bardziej mi się podoba. Łapka w górę i pozdrawiam 😉

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад +1

      Powinno dzialac. Funkcja tig lift daje chyba tylko opcje, ze mozna zewrzec elektrode z materialem na dluzsza chwile bez uszkodzenia spawarki ;)

  • @paweweretko7155
    @paweweretko7155 2 года назад

    Dzień dobry .
    Zrobiłam jonizator na pańskim przykładzie . Do zaworu gazu użyłem przekaźnika zatrzaskowego. Ale mam problem ponieważ na świecy następuje iskrzenie a na uchwycie jest ledwo widoczna iskra . Proszę o podpowiedz gdzie leży problem ?

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      Problemy mogą być 3. Najbardziej prawdopodobne że za słaby jest generator WN. Druga za cienkie i za długie przewody do uchwytu. I trzecie najmniej prawdopodobne, że niskiej jakości jest przewód spawalniczy. Trzeba wziąć pod uwagę, że po podłączeniu układu do spawarki iskra robi się słabsza, niż przy testach na odłączonych przewodach ;)

    • @paweweretko7155
      @paweweretko7155 2 года назад

      Dzięki . Sprawdzę .

  • @dampie8888
    @dampie8888 2 года назад

    Witam mam pytanie odnośnie wygaszenia łuku, ale nie poprzez odsuniecie palnika, a poprzez sterowanie dodatkowa elektronika. Tylko jak to wykonać?. Z góry dziękuję.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      Nie da sie tego chyba zrobic przy Tig Lift. Tak samo jak nie ma wygaszenia luku przy MMA. Trzeba by bylo mocno zaglebic sie w wysterowanie tyrystorow/tranzystorow, zeby zmniejszyc stopniwo natezenie pradu do 0A

    • @dampie8888
      @dampie8888 2 года назад

      @@mlodyellow Może ma to jakieś znaczenie. Jako jonizator zastosowany układ z allegro. I działa.

  • @wojtekazaride771
    @wojtekazaride771 2 года назад

    Siema była by możliwość przez ciebie wykoniania takiego układu na zamówienie? Beż zaworu ,chodzi o samo zajerzenien łuku

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      Witam. Niestety nie mam czasu, aby wytwarzać takie rzeczy dla kogoś. Przykro mi

  • @jarofranczyk972
    @jarofranczyk972 3 года назад

    Gratuluję odwagi przy uruchamianiu - ja tyle nie mam :) Proszę napisać czy spawarka nadal OK? Układ WN nie przebija półprzewodników?

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      Pierwsze uruchomienie bylo dosc stresujace ;) spawarka chodzi, nie ma poki co problemow

    • @jarofranczyk972
      @jarofranczyk972 3 года назад

      @@mlodyellow Dzięki za odpowiedź, może się odważę. Pozdrawiam

  • @kacperkrzetowski5908
    @kacperkrzetowski5908 3 года назад

    Dzięki za inspiracje, właśnie próbuję coś takiego wdrożyć u siebie. Na ile używanie tego jest bezpieczne dla spawającego? :D

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      Bezpieczny tak jak oryginalny HF. Aczkolwiek bolesny jak strzelisz sobie w rękę bezpośrednio. Przy zajarzaniu łuku raczej bezpieczne

  • @karolj101
    @karolj101 3 года назад

    Witam. Czy zadziała to w zwykłej inwertorowej bez funkcji tig lift. Pozdrawiam

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      Powinno dzialac. Funkcja tig lift daje chyba tylko opcje, ze mozna zewrzec elektrode z materialem na dluzsza chwile bez uszkodzenia spawarki ;)

  • @grzegorzwojdat1850
    @grzegorzwojdat1850 3 года назад

    Witam mam pytanie czy po zajrzeniu łuku puszczamy przycisk czy nadal go trzymamy przez cały czas spawania.Chodzi mi o ten od łuku.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад +1

      Puszczamy

    • @grzegorzwojdat1850
      @grzegorzwojdat1850 3 года назад

      @@mlodyellow Dzięki

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      @@grzegorzwojdat1850 mówimy oczywiście o spawarce DC. Przy AC ten zestaw nie zadziała, bo łuk gaśnie przy przejściu przez "0" sinusoidy/prostokąta/trójkąta. Trzeba by za każdym takim przejściem go zajarzać ponownie. Niestety bez wykrycia takiego przejścia przez 0 nie dojdzie do ponownego zajarzenia. Wtedy potrzeba bardziej skomplikowanego urządzenia.

  • @PaksstonVlog
    @PaksstonVlog 2 года назад

    zrobił byś na zamówienie takie cudo ? ile byś chciał za robociznę ?

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      Witaj. Niestety nie mam czasu na robienie tego drugi raz. Jesli potrzebujesz tylko iskrownika to nic trudnego. Gorzej z przekaznikiem bistabilnym do gazu

  • @olo1299
    @olo1299 3 года назад

    Lepiej działa niż fabryczny Hf w nie jednej spawarce😂 niestety ten sposób ma jedną kluczową wadę.. Można niechcący porazic spawarke. Ale wystarczyło by dodać szeregowo odpowiednio szybką diodę zaporowo na wyjściu prądowy i było by już bezpieczniej ale j sporo drożej. Zmajstruj sobie taki jonizator 😉 mam wyjazdowego szczura z lift tigiem którego nie używam właśnie przez brak jonizacji. A sama spawarka pracuje tylko jako MMA. Na warsztacie mam tiga drugiego więc jest czym robić ale nieraz przydał by się tig do jakichś małych robót montażowych. A tu jakieś mocowanie na widoku przyczepić albo zalatac dziore w cienkiej blaszce. No rzadko ale by się przydał.

    • @marekmarecki3949
      @marekmarecki3949 3 года назад

      Masz diodę, która wytrzyma 400kV i prąd do 200A? Ja szukałem, nie znalazłem. Brawa dla mlodyelow.

    • @olo1299
      @olo1299 3 года назад

      @@marekmarecki3949 @Marek Marecki @Marek Marecki a po co ci 400kv? Fakt ta przetwornica może i ma wysokie napięcie ale nie dlatego tak dobrze się spisuje a dlatego że ma o wiele większy prąd niż w fabrycznych jonizatorach, nie jestem. W stanie stwierdzić jaki ma na wyjściu po odliczeniu strat ale skoro według producenta pobiera 3a gdy fabryczny układ do chińskiej spawarki pobiera niecały 1a robi różnicę. Druga kwestia to napięcie wyjściowe. Nie ma takiej możliwości żeby ten moduł dawał 400kv. Z prostej przyczyny. Izolacja by tego nie wytrzymała. A przeliczajac deklarowana przez producenta przebijalnosc powietrza na przeskok iskry do Maks 20mm można założyć że sprzęt daje na wyjściu około 20kv co i tak będzie jego granicą. Jeżeli po zajazeniu będzie można łuk rozciagnac bardziej to znaczy że mamy odpowiedni łuk do pilota. A taka prawda że w praktyce wystarczająca przebijalnosc powietrza to 5mm. Ważniejsza jest częstotliwość i prąd niż napięcie.
      Fabryczne jonizatory rzadko w której spawarke markowej firmy przekraczają 5kv w chinczykach napięcia są wyższe. Problem w tym że o wiele gorzej zajarzaja niż np fronius. Możesz zrobić jonizatr na 2kv i będzie działać świetnie o ile wiesz jak to zrobic😉 a pomysł z filmu i tak mi się podoba bo działa dobrze jest jedynie odrobinę niepewny.

  • @pyczs
    @pyczs 2 года назад

    Jak zabezpieczyć spawarkę przed spalenien

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      RUclips kasuje mi komentarze z linkiem. Sprawdź na forum elektrody jest o tym temat - dołożenie jonizatora na bazie cewki tesli

    • @pyczs
      @pyczs 2 года назад

      @@mlodyellow już po ptakach. spawarka uwalona. Temat przeczytałem ale nie bardzo wiem jak to zrobić. Zbyt ogólne opisane.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      @@pyczs dziś Pan uszkodził spawarkę? Ogólnie trzeba zastosować rdzeń z transformatora i nawinąć uzwojenie wtórne spawarki i drugie uzwojenie WN. Dzięki temu można już na zaciskach spawarki zastosować transil jednokierunkowy włączony równolegle żeby obwód WN zamykał się przez owy transil i przerwę powietrzną między palnikiem a materiałem spawanym

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      photos.app.goo.gl/jCQwZqs7oUBiHfGz7
      Tutaj widać jak to jest zrobione w przecinarce plazmowej. Jest rdzeń ferrytowy, na niego nawiniete uzwojenie wyjściowe przecinarki (w przypadku spawarki musi to być oczywiście dużo grubszy przewód jakieś 25mm2) i na niego nawiniete żółte uzwojenie WN.

    • @pyczs
      @pyczs 2 года назад

      @@mlodyellow Dzięki za odpowiedź. Zamówiłem części, jak dotrą i uruchomię spawarkę to będę dalej eksperymentował. Pozdrawiam

  • @zaloguj1sie
    @zaloguj1sie Год назад

    Sprzedasz to?

  • @dampie8888
    @dampie8888 3 года назад

    Witam posiłkując się twoim filmem zrobiłem układzie jak u ciebie. Jest jeden problem nie ma iskry na elektrodzie wolframowej. Zastosowałem kątownik stalowy czy to może być on?. Czy ma znaczenie biegunowość wyprowadzonych przewodów do wtyków spawarki?.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      Nie wiem jak dokladnie wyglada Twoj uklad. Ale zrob testy w takiej kolejnosci:
      1. Sprawdz czy iskra jest na wyjsciu generatora WN, bez podlaczonych przewodow spawalniczych. Czyli miedzy jednym przewodem WN i za swieca zaplonowa. Jak bedzie ok to:
      2. Podlacz jeden przewod do przewodu z palnikiem tig i sprawdz czy strzela do drugiego wolnego przewodu WN, jak nie to znaczy ze jest za maly przekroju przewodu z palnikiem lub cos z generatorem

    • @dampie8888
      @dampie8888 3 года назад

      @@mlodyellow Winowajcą byl ten kątownik stalowy. Bez podlaczenia przewodów do spawarki iskra na masie jest ładna. Po podłączeniu przewodów do spawarki nie ma iskry na masie. Co może być?.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      @@dampie8888 po podlaczeniu do spawarki iskra mocno slabnie niestety. Ale powinna jakas byc mimo to. Sprobuj rownolegle do palnika i masy wstawic diode transil dwukierunkowa na 285V i moze to troche pomoze.

    • @dampie8888
      @dampie8888 3 года назад

      @@mlodyellow Powiedz mi jeszcze jedno czy długość samych przewodów, zastosowałem 4mm2 ma znaczenie?. Zasilanie zastosowałem ładowarkę 1.5A. Jaka powinna być przerwa na świecy bo może to ma znaczenie. Jaka masz u siebie?.

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      @@dampie8888 przewody im krotsze tym lepsze. Przekroj 2,5 wystarcza spokojnie, bo w samym generatorze sa bardzo cienkie. Ja mam tez ladowarke 1,5A, a przerwa regulujesz "moc" iskry. Ja dalem taka, zeby na niepodlaczonych przewodach do spawarki miec taka nie za mocna (balem sie uszkodzenia polprzewodnikow) ale po podlaczeniu iskra byla dosc licha. Po wlaczeniu spawarki praktycznie trzeba bylo dotykac materialu. Wiec zmniejszylem przerwe i teraz jest lepiej. Niedlugo zrobie test z tymi transilami u siebie. Ale przy testach warystorow niestety efekty byly mizerne (brak iskry na przewodach spawalniczych). Oby teraz bylo lepiej

  • @michagut7006
    @michagut7006 2 года назад

    Jakie napięcie wytwarza ten generator ?

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      Na pewno nie jest to 15kV... długość iskry na samym generatorze to max 1cm, potem można ją co prawda trochę wydłużyć. Ale po podłączeniu pod spawarkę to odległość max 0,5cm

    • @michagut7006
      @michagut7006 2 года назад

      @@mlodyellow dzięki

    • @michagut7006
      @michagut7006 2 года назад

      A taki 80kV się nada? Bo 15kV nie mogę znaleźć

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      @@michagut7006 ruclips.net/video/5sfVnczqb8g/видео.html tu jest porównanie wszystkich dostępnych generatorów i ich napięć. Nie przesadzałbym za bardzo, żebyś nie przebił półprzewodników. Z drugiej strony jak miałem taki "15kV" kwadratowy to pod podpięciu pod spawarkę w ogóle nie było przeskoku iskry

    • @michagut7006
      @michagut7006 2 года назад

      @@mlodyellow dzięki za pomoc

  • @adamrybak5283
    @adamrybak5283 3 года назад

    Jaki koszt takiego urządzenia ?:-)

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  3 года назад

      Ceny i linki do konkretnych podzespolow sa w pdf z opisu. Cena ~200zl

  • @patrykzareba5303
    @patrykzareba5303 3 года назад

    Można jakiś kontakt do Ciebie ?

  • @DALTOR2
    @DALTOR2 2 года назад

    Przecież to jest fejk. Ten układ działa tylko do momentu podłączenia do spawarki. Po podłączeniu musi być zwarcie poprzez transformator zamykający obwód i żadna iskra startowa niema prawa się pojawić...

    • @mlodyellow
      @mlodyellow  2 года назад

      W tej spawarce są tranzystory igbt, które bez sygnału na bramce nie przewodzą prądu. Aby prad popłynął musi być zamknięty obwód jak wspomniales. A żeby do tego doszło potrzebny jest luk elektryczny generowany przez to urządzenie z filmu ;)