Füst Milán Páholy: Párkapcsolati játszmák, avagy Narcissos az Árnyékkertben

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • A 2019 őszi évadnyitó páholy a párkapcsolati játszmákat járja körül Rubin Eszter Árnyékkert című, fordulatos és felkavaró családregénye kapcsán.
    Winkler Nóra beszélget az íróval, és Bánki György pszichiáterrel, A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról című könyv szerzőjével
    Szenvedélyek, titkok és hazugságok hálózzák be a regényt, amely egy elsöprő szerelemmel kezdődő kapcsolat, konfliktusokkal terhelt, katartikus végkifejletéig ível. A párkapcsolati lét számtalan kényes pontját veszi górcső alá. Hogyan torzítja el az ember személyiségét egy évtizedeken át cipelt súlyos titok, és kerülünk visszafordíthatatlan örvénybe egy rossz döntés meghozatalával, amely újabb rossz döntések láncolatát indítja el, s ezáltal hogyan feslik fel a családon belüli bizalmi hálók szövedéke, amely végül a teljes összeomláshoz vezethet. A női főszereplő zaklatott hátterű, szeretetlen családból származik. Lia zsúfolt, omladozó, nagypolgári lakásban nő fel, ahol a régi dicsőség árnyait a poros sarkokban halmokban álló ruhahegyek alatt konzerválja a Molnár família. A lánynak nincs semmilyen személyes tere, nem ismer határokat, a zongora alatt alszik a nagymamája szobájában. Innen halássza ki későbbi férje, Stark Gyuri. És innen indul útjára, majd bontakozik ki a nárcisztikus személyiség figurája, akinek nincsenek érzelmei, csak szempontjai, aki nem tud kötődni, csak birtokolni.

Комментарии •

  • @noname-sk5po
    @noname-sk5po 4 года назад +10

    Kár, hogy ilyen rossz a hang. Így hallgathatatlan!

  • @belanesas
    @belanesas 3 года назад +1

    Rossz minőségű a hang

  • @ritatasnadi
    @ritatasnadi 3 года назад +1

    Illúzió romboló volt nekem, amikor elmondta az írónő, hogy ez a ház a valóságban is létező ház. Jobban szerettem volna, ha ezt mint író, ő képzelte volna el. A pszichiáter úrnál nekem az a kettősség látható, hogy sokat szerepel, előadásai vannak, de ehhez képest mindig úgy beszél, mintha valójában nem lenne kedve, kelletlenül válaszol, harapófogóval kell kihozni belőle, unott, egykedvű, közömbös.
    Tudom, hogy mai világban a külsőségre nagyon adnak, de azért ezek a női frizurák el vannak túlozva, az írónőé nem is áll jól, és furcsa is a formája. A beszélgetés vontatott, egyhangú volt, unalmas.

    • @erikaagnesterhes5447
      @erikaagnesterhes5447 2 года назад +1

      Az én értelmezésem szerint a háznak és a repedéseknek is szimbólikus jelentése van. A ház azt mutatja , hogy a sikeres vállalkozó biztos egzisztenciát teremtett magának, illetve a családjának. Előkelő helyen található. És a repedések nemcsak a ház fizikai állapotát, hanem a kapcsolat sérülékenységét is szimbolizálja. (Klasszikus mondás, hogy például egy harmadik fél is csak úgy tud belépni, mint szerető, ha a kapcsolaton rés van. Azaz nem működik hamrónikusan. Nem jó a konfliktuskezelés.) Ugyanúgy ahogy az évszakváltás is megjelenik. Az idő múlik, egyik évszak, egyik év követi a másikat,... Teljesen életszerű. :)

    • @ritatasnadi
      @ritatasnadi 2 года назад

      @@erikaagnesterhes5447 igen

    • @noemiszekely5708
      @noemiszekely5708 5 месяцев назад +1

      Nekem nincs bajom a frizurákkal, ízlés dolga.
      Bánki nekem nem kelletlen soha.
      Tehát kinek hogy...