Rozmowa z Jankiem - Elektroniczne zegary [RS Elektronika]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 окт 2024
  • W tym odcinku, kolejna rozmowa z Jankiem, znakomitym elektronikiem.
    Tym razem pogadamy o elektronicznych zegarach, ich historii, budowie, rodzajach oraz o tym, jak to sami je wykonywaliśmy. Film jest długi, zatem przygotujcie sobie jakąś kawę.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / rselektronika
    Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
    Reduktor Szumu
    / reduktorszumu
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Комментарии • 145

  • @stevenseagal8669
    @stevenseagal8669 Год назад +14

    Panie RS, może udałoby się zorganizować spotkanie z Zbigniewem Nawrockim (SP5ON), człowiek o potężnym doświadczeniu elektronicznym, człowiek przepracował 25 lat w wojsku w Kuwejcie. Skarbnica wiedzy i historii :)

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc Год назад

      Co polskie wojsko robiło w Kuwejcie?

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 Год назад +17

    Mam usilną prośbę o nieprzerywanie wątków dygresyjnych!!!
    Toż to czyściutka historia na żywo! Krem z kremem i wiśnia na torcie.
    Rozmowa niech trwa. Podzielić na części.
    Kto za łapka w górę. :) -Moja pierwsza.

  • @TheCymes
    @TheCymes Год назад +8

    Wciąż używam sprężynowego analoga, lubię jego tykanie. Majak pamiętający ZSRR, nakręcany raz na kilkanaście dni.

  • @bevis71
    @bevis71 Год назад +9

    Tak sie przyjemnie słucha że moglibyście śmiało odchodzić od tematów w takie właśnie ciekawostki jak dolarorublofuntozłotówki itp itd a jak wyjdzie z tego 6h podcastu - nieważne - upload! Tak czy siak się oglądnie/przesłucha.

  • @alans3792
    @alans3792 Год назад +11

    Proszę o więcej takich historycznych materiałów, ogląda się lepiej niż produkcje z Hollywood.

    • @nnnnnn3647
      @nnnnnn3647 Год назад +2

      teraz wszystko się lepiej oglada niz te smieci. oglądam wyłącznie filmy wyprodukowane do 2010r. póżniej ideologia za bardzo im weszła.

  • @wojtecha
    @wojtecha Год назад +11

    Jak zwykle, fantastyczny wywiad 👍

  • @cacperro
    @cacperro Год назад +2

    Dzisiaj sporo dzieci nie potrafi przeczytać godziny z zegara wskazówkowego.
    Nauczone są czytania godziny z telefonu.

  • @Ja-fd9mq
    @Ja-fd9mq Год назад +3

    Montana to była marka obudowy a nie zegarka - jak najtandetniejszego składaka; obudowa zawierała czasem opis, że jest 14 albo 16 melodyjek ale w praktyce było 7 albo 8 itd.

  • @m44g5
    @m44g5 Год назад +10

    Budzik Slava II rubinowy produkcji ZSSR spóźniania się półtorej minuty na 2 tygodnie i na jednym nakręceniu chodzi około 30 godzin.

    • @robertregua5140
      @robertregua5140 Год назад +2

      jak ta cholera stukała w nocy, jak jako dzieciak próbowałem zasnąć. Niech ją szlag trafi (żeby nie było, nadal jest w rodzinie, odłożona do pudełka ze starociami).

    • @manfredbrylak9145
      @manfredbrylak9145 Год назад +4

      Jak nazwa wskazuje, budzik nie jest wzorcem czasu, a jedynie urządzeniem, które ma sygnalizować określony punkt czasu. Dokładność - możemy dyskutować. Rosjanie w tzw "pasporcie" wyrobu deklarowali ją na +/- 90 sek. na dobę. Zatem trafił Ci się prawie atomowy zegar czasu ze Wschodu. Chcąc uzyskać maksymalną dokładność wskazań, nie korzystaj z pełnej rezerwy napędu, a nakręcaj go regularnie co 24 godziny.

    • @m44g5
      @m44g5 Год назад

      @@manfredbrylak9145 Drogi panie no nie chodzi o wzorzec a nakręcam go raz dziennie o tej samej godzinie Regulowałem go 3 miesiące aby dojść do takiej dokładności bardzo dobrze po tylu latach tym bardziej że 20 lat stał i nikt go nie nakręcał

    • @m44g5
      @m44g5 Год назад

      @@robertregua5140 zobacz nakręć może działa moja chodziła od sklepu bez awarii a potem stała 20 lat bez nakręcania

    • @robertregua5140
      @robertregua5140 Год назад +2

      @@m44g5 i co? Znowu przez tą cholerę nie będę mógł spać? Nie, dziękuję. Jestem dzieckiem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, nie mam potrzeby negowania tego Czym była moja ojczyzna, ale niektóre konstrukcje z czasów dzieciństwa powinny pozostać schowane głęboko na strychu kropka uśmiech

  • @iwo6214
    @iwo6214 Год назад +2

    Gawędziarze ok ale brak pomysłów raczej 😃

  • @KeritechElectronics
    @KeritechElectronics Год назад +3

    Jak zwykle, świetny materiał i fascynująca rozmowa. Uwielbiam słuchać kumatych ludzi :)
    Minitrony (i numitrony, które działały na tej samej zasadzie, lecz miały bańki a la lampy elektronowe) - piękna rzecz, wyświetlacze z włóknami niczym żarówki. Z wyglądu przypominają wyświetlacze panaplex - jarzeniowe, podobnie jak 7-segmentowe Nixie.
    Wylane baterie... @EEVBlog coś o tym wie - to świństwo rozwaliło mu multimetr Fluke i zabytkowego laptopa na 386.
    Muszę się wreszcie wziąć za prace nad projektem zegara wielostrefowego na VFD, sterowanego przez MQTT i zaciągającego czas przez NTP. Bo a co. Mam NodeMCU i kilka wyświetlaczy IWL1-7/5, to wykorzystam, tylko muszę zaprojektować zasilacz - ponieważ zegar ma być zainstalowany na ścianie u mnie w pracowni, to prawdopodobnie pójdę na łatwiznę i zostanę przy klasycznym zasilaczu transformatorowym dostarczającym napięć żarzenia, logiki i dla anod i siatek VFD. Sterowanie po I²C przez MCP23017 i parę driverów MSL912 (choć można też robić na ULN2803 z rezystorami podciągającymi, ale będzie odwrócona logika) ładnie ogarnie wszystkie anody i siatki.
    Swoją drogą obczaj zegar, który Dalibor Farny skonstruował dla NASA: ruclips.net/video/TK3E55fytC0/видео.html - to jest po prostu BOSKIE!

  • @Momentvm
    @Momentvm Год назад +2

    Artykuł p. Krzysztofa - Bajtek 1/86, strona 15 :)

  • @pokrec
    @pokrec Год назад +1

    Z zegarami było jeszcze tak, że na początku XX w. skonstruowano zegar elektromechaniczny w którym były 2 wahadła spięte elektrycznie. Jedno sie wahało w jakiejś głębokiej piwnicy (stała temperatura) w cylindrze z próżnią, drugie było w zegarze podrzędnym i synchronizowane tym z piwnicy droga elekryczną. Wahadła były popędzane cewkami odzdziałującymi z magnesami umieszczonymi na wahadłach. To była czysto elektromechaniczna pętla PLL o mnozniku 1. To był zegar Shortta. Na tyle dokładny, że przy jego pomocy zmierzono niejednostajność obrotu Ziemi wokół własnej osi. Oczywiście, żegary kwarcowe "weszły" już w latach 30-tych XX w, lampowe, drogie jak fix, wielkie jak szafy, ale precyzyjne o rząd wielkości lepiej od zegara Shortta. Pomijam juz zegary standardowe, wahadłowe i balansowe, w których elementem wyrównującym straty wahadła była cewka popędzana wczesnymi półprzewodnikami.
    Ciekawymi zegarkami elektronicznymi były zegary kamertonowe, gdzie źródłem częstotliwości był stalowy, miniaturowy kamerton między dwiema cewkami, jedna czujnikowa, druga - napędowa i taki układ działał w pętli sprzężenia zwrotnego wzmacniaczyka na jednym tranzystorku. Dawało to przebieg o częstotliwości 360 Hz i kamerton bezpośrednio swoimi drganiam napędzał mechanicznie sekundnik mechanizmu. Takie zegraki produkowała Bulova, model bodaj Accutron. Po przyłożeniu do ucha dało się słyszeć brzęczenie 360 Hz.
    A potem juz zegarki kwarcowe, Japonia, Seiko Astron i potężny kryzys w szwajcarskim przemysle zegarmistrzowskim - Szwajcarzy z początku sie obrazili na kwarc i nadal produkowali zegarki mechaniczne, które nie miały szans konkurować z ceną ani dokładnościa z kwarcowymi. OK, wiem, wiem, jest spora rzesza miłośników zegarków mechanicznych i bardzo dobrze, ale kiedyś zegarek to był potężny wydatek i jego funkcja była w 95% uzytkowa, w 5% - biżuteryjna. Dzis jest to bardziej na odwrót...
    No i zegar pulsarowy - zliczający przez radioteleskop impulsy pulsara (taka pozostałośc po gwieździe, która jest bardzo mozno namagnesowana i wirująca dośc szybko, poniewaz ma ona silne pole magnetyczne, to błyska jak latarnia morska w falach radiowych. Dokładnośc zegara pulsarowego jest zasadniczo taka jak zegara atomowego...

  • @plelektryk
    @plelektryk Год назад +2

    Były też zegarki na baterię czysto mechaniczne w działaniu.
    Były to zegarki kamertonowe.

  • @zodiak865
    @zodiak865 Год назад +2

    Mój ojciec śmiał się z tych co specjalnie trawili płytki czy kupowali gotowe zestawy do montażu zegarów , on sam składał je z tego co miał pod ręką ,przerabiał stare płytki : )

  • @profesordabrozwadowski1894
    @profesordabrozwadowski1894 Год назад +3

    U mnie na szafce tyka rosyjski "Malinja", o ile prawidłowo odczytałem cyrylicę. Dokładnie taki sam jak 1 odcinku serialu "Czarnobyl", scena z Diatłowem przy stole. Jest dość dokładny chociaż ma już ponad 40 lat, przywieziony z CCCP. Tykanie ledwo słychać więc w nocy nie przeszkadza i jak na staroć z minionej epoki całkiem fajnie się prezentuje. Taka sentymentalna pamiątka.

  • @zadzwon112
    @zadzwon112 Год назад +2

    A propos szpitali: w latach 60- i 70-tych były w szpitalach w pewnym zachodnim kraju właśnie takie elektryczne zegary matka-córki. Taki był powszechny standard przemysłowy wówczas. Działało to pięknie i wszystkie dzieci urodzone w tamtym czasie niemal na 100% mają prawidłową godzinę porodu. W czasach dzisiejszych każde pomieszczenie szpitalne ma niestandardowy tani zegar i choć porodówka ma 'oficjalny' zegar na ścianie to byłem osobiście świadkiem jak ten zegar o 10 minut różnił się od czasu rzeczywistego. Że nie wspomnę o chaosie po każdorazowym przestawieniu czasu zimowy-letni. Tak to upowszechnienie i dostępność taniej technologii zabiła dokładność i nie był bym absolutnie pewnym tego co położna wpisuje w kartę porodu w dzisiejszych czasach...

  • @marekkusal7854
    @marekkusal7854 Год назад +5

    Macie Panowie dar opowiadania, dobrze się tego słucha. A przy okazji coś zawsze się człowiek nauczy albo sobie przypomni ze starych lat. Dziękuję bardzo pozdrawiam serdecznie.

  • @markusman4592
    @markusman4592 Год назад +2

    Jeśli chodzi o trwałość zegarów elektronicznych to mam radiobudzik kupiony około roku 95-tego firmy panasonix 🙂 (chińszczyzna nie mylić z firmą Panasonic) z dużym wyświetlaczem led. Działa bardzo dobrze nonstop będąc podłączonym do sieci już 28 lat. Odkąd jesteśmy podłączeni do europejskiego systemu energetycznego zegar wskazuje czas bardzo dokładnie. Ustawiam go raz na kilka lat, tylko wtedy jak braknie prądu.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc Год назад +1

    I ja skonstruowałem kiedyś elektroniczny licznik do magnetofonu (na układach TTL) i zegar z mikroprocesorem Z80. Czyż to nie zadziwiający zbieg okoliczności? ... no i w Knight Lore też próbowałem grać

  • @krisk1236
    @krisk1236 Год назад +1

    Radmor 5411. Chyba jedyny fabryczny cyfrowy.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 Год назад +1

    Klatkowy? Dla mnie ten system nazywa się KARTKOWY! Gdzie tam jest jakaś klatka? Nota bene, ten system wciąż działa na wielu dworcach kolejowych i w portach lotniczych. Nie jako zegar, jako informacja odjazdy/przyjazdy, odloty/przyloty bo taka "kartka" może nieć nawet metry długości - sporo na niej można umieścić.... Chociaż z wolna je wypierają wielkie matryce LED, QLED itp.
    Zaś NAJDOKŁADNIEJSZY ZEGAR świata jest w... POLSCE!!! Jest to zegar PULSAROWY, dla którego wzorcem czasu (częstotliwości) są impulsy wybranych gwiazd neutronowych (pulsary to niemowlę gwiazdy neutronowej). Te impulsy są absolutnie najprecyzyjniejsze z obecnie znanych w naukowym świecie. Mowa o dokładności rzędu sekunda błędu na miliard(y) lat!!!! Z pewnych względów nikt jeszcze nie sprawdził rzeczywistej dokładności i mam wrażenie, że jeszcze nieprędko sprawdzi!!!! Może ja jakiś miliard lat? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Ale już pewne jest, że najdokładniejsze zegary atomowe wymiękają w przedbiegach.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc Год назад +1

    Dodałbym do tego, że każdy szanujący się kraj posiada przynajmniej jeden nadajnik radiowego sygnału wzorca czasu. DCF77 jest niemiecki, ale praktycznie jest standardem dla wszystkich krajów EU. Wielka Brytania ma swój nadajnik (chyba nawet więcej, niż jeden), swoje nadajniki mają: Japonia, Stany Zjednoczone (i pewnie wiele innych krajów). Kiedyś (może i obecnie) funkcję wzorca częstotliwości pełnił sygnał Programu I Polskiego Radia który specjalnie bywał nadawany ze zmniejszoną głębokością modulacji (aby nie zanikała częstotliwość nośna). Jednym z pierwszych (dość słynnych) zegarków elektronicznych, (chociaż nie cyfrowym) był Bulova Accutron (z rezonatorem kamertonowym).

  • @wojciechpawelczyk1995
    @wojciechpawelczyk1995 Год назад +1

    Dzieciaki mają problem z zegarami wskazówkowymi. Dla tego w szkole mojego syna zegary ze wskazówkami zostały ściągnięte ze ścian. Temat bardzo ciekawy ponieważ lubię zegarki różnego typu.

  • @marekwojcik9557
    @marekwojcik9557 Год назад +1

    Troszkę mało pan jednak wie bo są zegarki męskie i sam takie mam gdzie jest dodatkowa wskazówka która pokazuje dokładnie czas 24 godziny później dzień tygodnia i datę jest kwarcowy a reszta jest mechaniczna 👽👽👽

  • @mateuszgocyk831
    @mateuszgocyk831 Год назад +18

    Poproszę więcej takich sentymentalnych rozmówek! :)

    • @tomaszkilianczyk5572
      @tomaszkilianczyk5572 Год назад

      Ja bym zaproponował aby powstała cała playlista z rozmów z panem jankiem❤ dla mnie te rozmowy są wielką skarbnicą wiedzy i ciekawostek

  • @adrianelsner4936
    @adrianelsner4936 Год назад +2

    Kiedyś były jeszcze zegarki Elektro-mechaniczne. Była bateria ale nie było kwarcu. To były mechaniczne zegarki napędzane energią z bateri zamiast sprężyny.

    • @roadster241
      @roadster241 Год назад

      Mylisz się. A skąd elektromagnes wie kiedy obrócić wskazówkę sekundową? Bo jest kwarc, który tym steruje. Chyba, że piszesz o jakichś innych zegarach.

    • @adrianelsner4936
      @adrianelsner4936 Год назад

      @@roadster241 mylisz to się ty. Doczytaj

  • @tonyzuco
    @tonyzuco Год назад +1

    32:37 "Funt rubli za dolara" a to do tego nawiązał Tede w Pażałście II :D

  • @pcb5269
    @pcb5269 Год назад +4

    Ciekawe, że prawie w tym samym czasie pojawił się na Astrofazie materiał o czarnych dziurach. Zastanawialiście się do czego potrzebne są wzorce czasu dokładniejsze od cezowych i od razu mamy odpowiedź - radioastronomia. Otóż potrzebna jest niewiarygodnie wręcz dokładna synchronizacja pomiędzy radioteleskopami pracującymi "wspólnie" a obserwującymi ten sam obiekt / zjawisko.

  • @gnomiuszkaYamaha
    @gnomiuszkaYamaha Год назад +2

    Nie znam się na elektronice, ale lubię tutaj zaglądać, bo to wszystko ciekawie brzmi i wygląda.

  • @kxkxk
    @kxkxk Год назад +1

    Mój pierwszy zegar był na MC1206

  • @gregoryhouse7140
    @gregoryhouse7140 Год назад +1

    Fajny i ciekawy materiał. Sam posiadam własnej roboty zegar na MC1206 działający do dziś, ba nawet zasilacz retro na układzie MAA723. Co do Arduino, jest to fajne narzędzie, ale ja osobiście swoje projekty oparte na AVR wolę realizować na BASCOM, tu sam projektuję układ sam wybieram porty, które potrzebuje, oraz sam procesor, w zależności jaki projekt. Ostatnio Atmega 32 do obsługi wyświetlacza graficznego na kontrolerze KS 107/108. A tym bardziej że sam uczyłem się programowania w czasach górowania komputerów takich jak ATARI XE czy Commodore C64 to język podstawowy był Basic. BASCOM jest podobny, ma sporo bibliotek ułatwiających życie. Nieważne w jakim języku piszemy, ważne by program działał poprawnie. Sam kiedyś robiłem projekt urządzenia do zliczania czau pracy pieca ogrzewania w autobusie. Więc podstawą czasu był podprogram zegara, ten zwracał mi przerwanie co sekundę, i tak miałem już podstawę czasu do stworzenia projektu. Czekam na więcej pogawędek z Jankiem, super gość i masa wiedzy, takich ludzi bardzo Szanuję, miło jest się zawsze czegoś dowiedzieć.

  • @matgeniusz7545
    @matgeniusz7545 Год назад +2

    Ja mam budzik nakręcany

  • @laggyluke5700
    @laggyluke5700 Год назад +2

    Rzadko się zdarza, że nie przewijam filmów. Świetna rozmowa, słuchałem z przyjemnością.

  • @andrzej651
    @andrzej651 Год назад +2

    bardzo fajna rozmowa - mądrego zawsze miło posłuchać :D

  • @uzyszkodnikaplikacji5757
    @uzyszkodnikaplikacji5757 Год назад +2

    20:20 z tego co wiem sygnał wzrocowy przychodził siecią teletechniczna i impuls 24V co minutę uruchamiał elektromagnes w takim zegarze i wskazówka szła co 1min+ Do tej pory na niektórych nastwaniach tak dalej zegary działają. A na takich stacjach co nie działało to korzystano z synchronizacji i sygnału godziny 12 z polskiego radia 1

    • @cannawpz
      @cannawpz Год назад +1

      Na Warszawa centralna zegar matka wysyłał impulsy -/+50v, oczywiście takt minutowy.

    • @uzyszkodnikaplikacji5757
      @uzyszkodnikaplikacji5757 Год назад +1

      @@cannawpz z tego co słyszałem od pracowników dawnej łączności kolejowej to osobna para na każdym kablu TKd na sygnał zegarowy szła

  • @Adx12116
    @Adx12116 Год назад +4

    był zegar polski z wyświetlaczem ZC-04 wyprodukowany prze spółdzielnię inwalidów Nowe, jeszcze u mnie taki działa

  • @tow.JanWinnicki
    @tow.JanWinnicki Год назад +4

    Kolejny wartościowy materiał Towarzysze. Nie wiem jak inni myślą ale w/g mnie te mini-dygresje są bardzo fajne i nadają dodatkowego smaczku opowieściom. A jeśli chodzi o Minitrony to były między innymi one niegdyś używane w wyświetlaczach częstotliwości stacji radiowych albo nawigacyjnych awionice lotniczej. Widziałem na własne oczy takie w Cessnie i bardzo ładnie swieci i jest dobrze widoczne w dzień i w nocy w kokpicie. Serwus!

  • @MrGroszeg
    @MrGroszeg Год назад +2

    Super odcinek. Dziękuję. Coraz częściej myślę o zrobieniu zegara na lampach Nixie.

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 Год назад +2

    20:52 Centrale czasu produkowano u nas do końca lat 80-tych, w latach 70-tych zegar Pierwotny był zegarem mechanicznym z impulsatorem 1 minutowym z stykami rtęciowymi. w latach 80-tych zegary pierwotne były już kwarcowe Polmatik. Instalowano to na statkach, biurach, szkołach. Fairchild (produkowany chyba do dziś) miał multiplekasację wyświetlacza PANAPLEX. 1:08:00 Zegarki z melodyjkami były u nas skladane, przez firmę polonijną MAZO w latach 1986-88.

  • @adik6528
    @adik6528 Год назад +1

    Pewnie należę do mniejszości, ale lubię słuchać muzyki z płyt i nosić na ręku zegarek ze sprężynką.

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 Год назад +1

    Budziki mam, ale nie używam, kłopotliwe niepraktyczne i niezbyt trwałe mechanizmy, do stałego codziennego odmierzania czasu służy mi kilka zegarów marki Metron.

  • @siwysiwy7243
    @siwysiwy7243 Год назад +3

    super!!!!!!!

  • @marcinziolkowski413
    @marcinziolkowski413 Год назад +1

    Ja mam taki nakrecamy tykajacy zegar:)

  • @jczajk74
    @jczajk74 Год назад +1

    Wspaniały materiał. Takie Radio Diora - Adam ma jeszcze mój tato. Zegar kartkowy. Budzenie radiem lub dźwiękiem, którego nie dało się zignorować.

  • @kaktusadas622
    @kaktusadas622 Год назад +1

    Witam mój pierwszy układ zegara był oparty na MC-1201 wyświetlacz był oryginalnie od kalkulatora BRDA-12U pozdrawiam.

  • @rafailkiewicz
    @rafailkiewicz Год назад +1

    Super. Dzięki takim Ludziom jak Wy można nauczyć się ze urządzenia które nas otaczają nie są czarną magia z chińskiej fabryki. Też zrobiłem zegar na atmega 8 i 6 cyfrach led i już chodzi 10 miesięcy. 😊

  • @1bhpjean
    @1bhpjean 10 месяцев назад

    Ależ oczywiście że były polskie zegary cyfrowe ... Fakt nie były to zegary biurkowe ale to były zegary/timery do sterowania zestawami audio i było ich kilkanaście 🙂

  • @macmac19800
    @macmac19800 Год назад

    Podczas wiosennych porządków wyrzuciłem nakręcany budzik i budzik z radiem...

  • @michaparasol9892
    @michaparasol9892 Год назад

    Zdecydowanie lepiej dostraja się do rezonansu wskaźnikiem wskazówkowym niż cyfrowym.

  • @jaroslawsobolewski8100
    @jaroslawsobolewski8100 Год назад +1

    Bardzo dobry felieton, mam propozycję następującego tematu "Mikrokontrolery" - Arduino czyli ATM, PIC, np. STM32 lub inne.
    Serdecznie pozdrawiam łapka w górę

  • @januszszydlo8238
    @januszszydlo8238 2 месяца назад

    Niech pan to ciągnie miło pana słuchać.Muwi pan rzeczowo o rzeczach które już nie są popularne powodzenia!!

  • @kxkxk
    @kxkxk Год назад

    Podstawa teletransmisji i teleinformatyki jest oparta, o synchronizację czasu. Mamy w firmie cezowe źródło synchronizacji czasu firmy Oscilloquartz. Oprócz tego synchronizacja sieci wspomagana jest przez GPS.

  • @marektrepka8515
    @marektrepka8515 Год назад

    Ktoś pyta "Która na osi?" Ty spoglądasz na swój smartwatch, który ma wbudowaną, mikrofalówkę, rower i wyrzutnię flar, jak utkniesz na Mojave, spoglądasz i widzisz 17:45. No i odpowiadasz ,uwaga "za piętnaście szósta". Na pustyni to normalne, jesteś odwodniony i czytasz i mówisz bzdury. No ale to ciekawostka.

  • @jerzyjerzewski6162
    @jerzyjerzewski6162 Год назад

    1:09:00 Panie Krzysztofie !
    To pan jst z Krakowa ???
    A ja mam zagwozdkę bo szukam dobrego serwisanta !
    1:10:50 system obejmuje ogółem sześć wież, w Chinach, Japonii, W.Brytanii, usa i Europie. Naręczne zegarki wysterowywane sygnałem mają oznaczenia Multi Band 6 (Casio) u Citizena specyficzna wskazówka sekundowa jest wskaźnikiem takiego systemu.
    Transmisja sygnału oczywiście nocą.

  • @MarcinLitwiniak
    @MarcinLitwiniak Год назад

    Powstał co najmniej jeden polski zegarek cyfrowy "stacjonarny". Był to ZC-043 wyprodukowany w Zakładach Elektronicznych Spółdzielni Inwalidów Nowe. Zegarek posiada dwa podwójne wyświetlacze siedmio segmentowe oraz ciekawostkę w postaci fotorezystora RPP122 u góry zegarka (przypuszczalnie w celu zmniejszenia jasności wyświetlacza w nocy, ale w moim egzemplarzu to nie działa). Drugą ciekawostką tego zegarka jest elektronika. Układ w nim zastosowany to prawdopodobnie MC1204. Napisałem prawdopodobnie, ponieważ jest to sama struktura osadzona bezpośrednio na laminacie i przykryta nakładką z twardego plastiku, albo co bardziej prawdopodobne, z ferrytu. Cała płytka na której znajdują się dwie osadzone struktury oraz kilka elementów jak tranzystory, kwarc i jakieś drobiazgi, wyprodukowała Unitra Cemi.

  • @williambonawentura
    @williambonawentura Год назад

    Taka uwaga do końcówki materiału. Nie da sie prawidłowo wysłać ramki ethernet nie dysponując sygnałem zegara o częstotliwości stabilizowanej kwarcem. Tak więc moduł zegara internetowego nie może być zbudowany tylko na oscylatorze R-C.

  • @BoLLeC
    @BoLLeC Год назад

    Oczywiście, że korzystam z nakręcanych zegarków :D posiadam po babciach i dziadkach :D

  • @MrArturse
    @MrArturse Год назад +1

    Z tak zwanego minionego okresu pamiętam kiedy na ulicy żurawiej w Warszawie, w bardzo dobrej cenie pojawiły się zegary do samodzielnego montażu. Nazywało się to bodajże MZ 04. I były to dwie płytki na jednej był zegar w postaci chipa zalanego kawałkiem smoły a na drugiej płytce były wyświetlacze ledowe w kolorze zielonym. Moduły te szły jak świeże bułeczki sprzedawały się doskonale. Wystarczyło połączyć przewodami jedno z drugim dodać do tego jakieś przyciski i zegar był gotowy. Niestety coś z tymi modułami było mocno nie halo i padały jak muchy. Moim zegarem cieszyłem się dwa może trzy miesiące. Kolega który kupił taki sam moduł też nie cieszył się nim długo.

  • @kaktusadas622
    @kaktusadas622 Год назад

    Najbardziej popularne kwarce były 32768 😉😉.

  • @mikkedi74
    @mikkedi74 Год назад

    Mam na ścianie mechaniczny zegar po mojej babci z przełomu 19go i 20go wieku. Nakręcam go raz w tygodniui perfekcyjnie tyka. Fajnie by było zbudować sobie do pary zegar nixie ale niestety zestaw do samodzielnego montażu w znanym sklepie online niedostępny :)

  • @antonizapaa6361
    @antonizapaa6361 Год назад

    Lata 70-80 Radziecki Elektronika 1. wyświetlacz czerwony, w PRL jeden miesiąc dobrze płatnej pracy

  • @pjetrekjendker
    @pjetrekjendker Год назад

    Dobrze ze rozmowa z Jankiem a nie panem Janem czy mgr.inż.prof.dr habilitowany z podwójnym kijem wiadomo gdzie. Janek to luźny ziomuś co wie co jest 5 na osiedlu pzdr 600 elo 420

  • @studniaczasu
    @studniaczasu Год назад

    Jestem pasjonatem zegarmistrzostwa i przyznam że czasami czerpie trochę wiedzy z Pańskiego kanału. Jest tu masa wiedzyj podziwiam

  • @panDyletant
    @panDyletant Год назад +3

    Ja na ręku i przy łóżku stosuję zegary wskazówkowe, jako że dla mojej percepcji wskazówki niemal samoczynnie wartości są „wrzucane” do umysłu. Wskaźniki cyfrowe wymagają interpretacji - co u mnie przy przebudzeniu bywa trudne.

  • @Kris0725PL
    @Kris0725PL Год назад +2

    Casio F-91W....caly czas go mam i nawet kupilem nowy pasek bo stary pekl. Mam ciagle dylemat...co zakladac na reke....czy stare retro casio ktore kocham za prostote i styl czy wspolczesne smartbandy ktore wygladaja obojniako i bez duszy....tyle ze maja wiecej fiuczerow. Ogolnie chcialbym reedycje takiego casio w dokladnie takim samym wygladzie ale z bajerami z 2023 roku :) Jak myslicie? Dalony sie to upchac w tej obudowie od f-91?
    Ps: Ten minitron jak zobaczylem i posluchalem to szczeka na podlodze :)
    Ps2: wstawka z ta gierka mistrzostwo :) sluchalem z rogalem na twarzy.
    Ps3: montana...no tutaj to dopiero cofnalem sie do przezzlosci...czasy dziecinstwa i komuni....to byly piekne czasy. Pamietam jak moj kumpel jako jedyny na dzielni mial taka montane z melodyjkami....to byl szok wtedy ;)

    • @pcb5269
      @pcb5269 Год назад +2

      Ja od 27 lat używam Casio DB-58. Super zegarek 😃

  • @mateuszpestka33
    @mateuszpestka33 Год назад

    Może budzik elektroniczny, ale zegar w pokoju dziennym to mechaniczny metron.

  • @HapkinsPL
    @HapkinsPL Год назад

    Ja pamietam z dziecińswa radio unitra ale chyba bez ledowego wyświetlacza tylko mechaniczny z podświetleniem pamietam jak zawsze z rana grało w domu przed wyjsciem rodziców do pracy, oraz pamietam te zegarki z melodyjkami po latach sobie gdzieś taki kupiłem i byłem z niego dumny, potem wyszły te casio z kalkulatorami i zazdrościłem kolegom

  • @zajacktoryjezdzikoleja5502
    @zajacktoryjezdzikoleja5502 Год назад

    Ja używam nakręcany, młoteczek mnie budzi. Jest tak denerwujący ze nawet budzę sie przed nim

  • @CzystyJakLza
    @CzystyJakLza Год назад +5

    już tęskniłem za Pana jak i Pana Janka, którego ciężko zatrzymać w przekazywaniu nam tych wspaniałych wspomnień, udanego weekendu życzę

  • @obserwatorswiata4792
    @obserwatorswiata4792 6 месяцев назад

    Świetny materiał, ciekawy wywiad i duuużo historii :) dziękuję

  • @arturek3058
    @arturek3058 Год назад +3

    Zawsze chciałem zbudować zegar atomowy ale nigdzie w sklepie nie było atomu... A tak na poważnie to oczywiście budowałem elektroniczne i do tej pory takiego używam.

  • @tomaszf4069
    @tomaszf4069 Год назад

    Czy Janek, to Jan K. - między innymi bardzo dobry pedagog z Krakowa?

  • @plelektryk
    @plelektryk 11 месяцев назад

    Te druciki w minitronie świeciły na zasadzie żażenia się jednak.

  • @ALi-bz1zz
    @ALi-bz1zz 8 месяцев назад

    Jebańce ❤ brawo Panowie za wiedzę! 🙆‍♂️😎

  • @Tarvezz
    @Tarvezz Год назад +1

    Bardzo dziękuję za ten materiał. Pozdrowienia dla Pana Janka 😊

  • @mariuszszmigiel4525
    @mariuszszmigiel4525 Год назад +1

    Super materiał. Więcej takich rozmów

  • @czependoza
    @czependoza Год назад

    Co za pamiec
    pan Janek powinien byc wykladowca

  • @BartasVAG
    @BartasVAG Год назад +4

    Świetny odcinek Pozdrawiam

  • @MaciejBaur
    @MaciejBaur Год назад

    Ja używam nakręcany zegarek... szwajcarski Hasler Bern RT-9. Pokazuje nawet 24 godzinny cykl 😉

  • @jankowalski203
    @jankowalski203 Год назад +1

    Duży profesjonalizm

  • @puncol
    @puncol Год назад +3

    Wątek o grach wymiata!

    • @bogdanborkowski8130
      @bogdanborkowski8130 Год назад +1

      O tych grach to mógłbym dłużej posłuchać taka ciekawa odskocznia od tematu

    • @puncol
      @puncol Год назад

      @@bogdanborkowski8130 dokładnie!

  • @KrystianM-ew9pu
    @KrystianM-ew9pu Год назад +3

    Dziękuję Panowie, robocie pożyteczne rzeczy, miło się słucha. Kilku rzeczy się dowiedziałem lub przypomniałem np. minitrony z czym styczności de facto osobiście nie miałem. Ehh nie wiem co jeszcze napisać, bo można by dużo wątków poruszyć. Tymczasem jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  • @Cyberslaw1974
    @Cyberslaw1974 4 месяца назад

    ja mam nakręcany budzik i go używam

  • @andrzejpl9897
    @andrzejpl9897 Год назад

    Też wyprodukowaliśmy własny zegar z wyświetlaczem na lampach ИВ 6 i na gotowym układzie scalony ,, wielonożnym,, . Ach jakie to było śliczne ... 😢

  • @Cyklonus
    @Cyklonus Год назад

    👍👍Fajna seria na podkasty do umieszczenia np. na spotify albo na tidal. RUclips nie jest wygodny do słuchania z wygaszonym ekranem. Oglądam filmy na RUclips, ale miło by było posłuchać w drodze do pracy :) Ogólnie brakuje takiej treści w internetach polskich.

  • @cannawpz
    @cannawpz Год назад

    Na chipie DS3231 można kupić zegarek DIY a'la nixi. Cyfry są zrobione na podświetlanych plexi. Wygląda to dobrze i nie kosztuje tys. zł.

  • @romlen_src
    @romlen_src Год назад

    MC1206 działa u mnie do teraz. Chciałem dla sportu zbudować drugi ale napotkałem problem: tych układów już nie ma na rynku od dawna. Mamy co prawda Arduino ale drażni mnie wyświetlanie sekwencyjne. Bardzo fajny odcinek. Pozdrawiam prowadzących!

  • @AZMGD
    @AZMGD Год назад +2

    Odnośnie zegarów kolejowych to nie wiem wszystkiego ale miałem okazję taki ustawiać polega to na bardzo synchronicznym naprzemiennym klikaniu dwóch przekaźników w przypadku drobnego odchylenia synchronizacji klikania paliło bezpieczniki 6 bezpieczników spaliłem ale ustawić się udało

  • @rafamaszkowski6796
    @rafamaszkowski6796 Год назад

    Długie, ale ciekawe i budzące różne skojarzenia.
    W kontekście ZX Spectrum przypominam sobie, że portowanie ROM-u Spectrum do Cobry 1 wymagało przeliczenia stałych wynikających właśnie z zegara systemowego. W Spectrum to było 3,5 MHz, a Cobrze był oszczędnościowo użyty bodaj filtr chrominancji (PAL? 4.43361875 MHz?).
    Sygnały czasu są nadawane nie tylko przez DCF na falach długich. Są też krótkofalowe, np. en.wikipedia.org/wiki/WWV_(radio_station) .

  • @mieczybed
    @mieczybed Год назад

    Witaj, w temacie zegarów, wspomnieliście o bateriach energizer.
    Tak się składa, że posiadam kalkulator Canon LC-8M z bateriami podobnymi do AAA lecz mniejszymi, o 1/3 producent nie określony, ale powiem ci są z roku 1980! nadal zasilają ten kalkulatorek nic nie wycieka nie puchnie. Zastanawiająca technika i niezawodność japońska.

  • @grzegorzp.8163
    @grzegorzp.8163 11 месяцев назад

    Nie da się spać przy tykaniu .

  • @siemanomordeczki1007
    @siemanomordeczki1007 Год назад +2

    W żadnym telefonie Nie ma takiego budzika który to budzik dorównał by budzikowi mechanicznemu.

  • @ukaszkarcz4167
    @ukaszkarcz4167 Год назад +2

    Świetny odcinek, przyjemnie się ogląda, ja sam używam jeszcze mechanicznych budzików, a nawet je naprawiam

  • @AdamSL3
    @AdamSL3 Год назад

    w UK tez maja swoj wlasny DCF

  • @ppanek
    @ppanek Год назад

    ja korzystam, bo tylko mechaniczne walenie mloteczka w dzwoneczek mnie budzi :)

  • @janpaweobrebski3305
    @janpaweobrebski3305 Год назад

    Dzięki za pozdrowienie 😁

  • @mariuszbrzoska588
    @mariuszbrzoska588 Год назад

    Z poważaniem. Fajnie się Pana słucha sledze wszystkie odcinki

  • @JurcioCudowny-ll6lv
    @JurcioCudowny-ll6lv Год назад

    KICHACZU..............

  • @im_fine.im_just_not_happy
    @im_fine.im_just_not_happy Год назад

    👍👍👍👍👍