Rodoslavci: Pruga jedne mladosti

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Label and copyright: O Jadranskoj železnici i želji Srbije da izađe na more, počelo se govoriti još osamdesetih godina 19. veka, ali su čitav ovaj posao zaustavljali i onemogućavali ratovi - dva balkanska, Prvi svetski rat, pa potom i Drugi, uoči koga su počeli izvesni radovi između Valjeva i Kosjerića.
    Tek 1951. Privredni savet Vlade FNRJ je odobrio sadašnji pravac pruge Beograd-Bar i naredne godine je počela izgradnja na deonicama Resnik- Valjevo i Titograd-Bar. Uskoro će se raditi i od Priboja ka Prijepolju, ali kratko, jer se već 1958. svi radovi - obustavljaju.
    Od 1971-1976. prugu je gradilo oko 12 500 brigadira, akcijaša, među kojima je bilo i 200 pionira.
    Omladinske radne brigade su ostvarile 1 200 000 radnih sati, a zajedno sa mladima iz Jugoslavije, u izgradnji su učestvovali i akcijaši iz Velike Britanije, Danske, Jordana, Jemena, Kanade, Kenije, Mađarske, Norveške, Poljske, SAD-a, SSSR-a, Palestine, Sirije, Finske i Francuske.
    U Prijepolju, 11. jula 1971, svečano je otvorena Omladinska radna akcija „Beograd-Bar”, a ne treba zaboraviti da je omladina iza sebe već imala iskustvo i važan udeo u izgradnji pruga širom Jugoslavije: Brčko-Banovići, Šamac-Sarajevo, Nikšić-Titograd, Kučevo-Brodice… Ukupno 16 kraćih ili dužih saobraćajnica.
    Pruga Beograd-Bar, jedna od najznačajnijih železničkih pruga, i jedna od najmlađih, bila je ponos čitave Jugoslavije - ali, pre svih, ponos onih koji su je projektovali i gradili.
    Smatra se najtežom u Evropi - duga je 476 kilometara, a u tunelima joj je gotovo četvrtina. Čak ju je i britanski „Gardijan” svrstao u deset spektakularnih svetskih pruga, a ostalo je zabeleženo da je projektna dokumentacija za pojedine deonice rađena na osnovu avionskih snimaka, jer drugačije nije moglo.
    Pisak lokomotive i kloparanje vagona, oživeli su nemi prostor planinskih klanaca i visova, otvorili su se novi vidici, a ona parola „mi gradimo prugu - pruga gradi nas”, zaista je imala smisla i punu potvrdu.
    Urednik serijala: Jelena Božović
    Snimatelj: Duško Perić
    Montaža Goran Damljanović
    Radio televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Комментарии •