Olej lniany. tłoczony na zimno. Dla rozjaśnienia oleju wystawiamy go na działanie promieni słonecznych albo dodajemy białko jajka. Zagotowany, przefiltrowany, schłodzony i rozjaśniony olej jest gotowy do użycia. nakładamy go na powierzchnie gładkie a nie szorstkie! Używamy do tego szorstkiej szmatki. Najlepsze jest lniane prześcieradło pocięte na kawałki lub szczotka !. Do szybszego schnięcia używamy ( sykatywy ) Dla lepszej penetracji używamy terpentyny. Terpentyny używam do odnawiania starych mebli w stosunku 1:1 olej trzymam jeden miesiąc w lecie na słońcu bo im starszy tym lepszy zimą stoi przy piecu.Czynność powtarzam aż drewno przestaje chłonąć olej. Nadmiar oleju zawsze należy zbierać szorstką szmatką. Szmatki trzymam w zamkniętym słoiku. Pamiętajcie, że szmatki nasączone olejem mogą doprowadzić do samozapłonu ! Pożar murowany ! Powierzchnia potem jest polerowana na sam koniec. To jednak nie wszystko o olejach. Lata doświadczeń zrobiły swoje i każdy ma swoją recepturę. Kupnych rzeczy nie używam. Sam robię politurę i bejce. Nie dam się nabrać na jakieś pochodne i cudowne wzbogacacze chemików od "srebrzanki" Cudownych ulepszaczy proszków i past. Jest jeden wosk i jedna politura i jeden olej ! Jest jeszcze olej kukurydziany ale nie strzępie już języka. Widzieliście fortepiany Steinway ? to te na których grają koncerty szopenowskie ;) Pokryte są ręcznie politurą przy pomocy zwitka szmatek ! Na wieki wieków. Pozdrawiam i dziękuję za materiał.
Pani Lidko proszę nie olej-ować rękojmi bo może być problem z reklamacją towaru, gwarancji też nie. Rękojeści proszę nie jeść , można olejować . Pozdrawiam
świetny materiał! Skoro wspomniałaś, że masz kilka lat doświadczenia z olejami, może mi podpowiesz pewne rozwiązanie, mianowicie muszę wykonać kilka ławek typu parkowego, podpowiedz mi proszę czy użyłabyś oleju czy lakieru, ja osobiście, podobnie jak Ty jestem zwolennikiem oleju i taki mam pomysł aby zabezpieczyć je olejem po uprzednim zaimpregnowaniu. lakierów się obawiam, że będą się łuszczyć. olej zostanie z tobą na zawsze. dziękuję że jesteście na YT.
Super filmik - pytanie - między kolejnymi warstwami oleju szlifować mimo to że olej do końca nie wysechł (chce żeby kolejne warstwy wchodziły coraz głębiej)? Jak wygląda sprawa z olejami gruntującymi (o wiele rzadszymi), trzymamy się tych samych zasad?
Super, filmik. Jak zresztą i wszystkie inne z kanału, choć muszę się przyznać że wracam do was po kilku latach, bo pierwsze odcinki oglądałem nie opuszczając ani jednego. Brawo! Chciałem się spytać, bo być może przeoczyłem tą informację: jaki jest czas oczekiwania przed nakładaniem kolejnych warstw?
Mm podest na rufie łodzi i na zewnętrznej części położone są listwy z teaku. Używa okresowo różne środki jakie oferują mi sklepy żeglarskie ale kolor tego drewna bardzo szybko staje się w kolorze starego drewna. Okresowo myje i powtarzam te czynność. Co by Pani mi poleciła celem dłuższego ładnego koloru podestu.
Jedną z zalet olejowania, o której Pani nie wspomniała to łatwośc regeneracji np zarysowanego elementu drewnianego co jest kłopotliwe np przy lakierowaniu .
Witam Lidio, posiadasz duzo wiedze odnosnie drewna i chcialabym abys mi pomogla.Kupilismy dom w ktorym jest bogactwo drewna:drewniane piekne tarasy,duzy stol z krzeslami to na zewnatrz oraz wewnatrz balustrada przy schodach,wszystkie drzwi oraz podlogi.Najlatwiej byloby zalozyc panele polakierowac drzwi itd. ale poniewaz mam swiadomosc oddzialywania toksycznego na nasz organizm chcialabym zrobic dla nas cos dobrego i oczywiscie cos pieknego.Ja widze to piekno drewna w wyobrazni i nie chce pozwolic mezowi isc na skroty i przkryc to lakierem lub panelami.Prosze wiec o dorade.Malgosia
Witam poproszę o jakąkolwiek odpowiedź albo sugestie. Moje pytanie czym zaimpregnować stuletnią drewnianą konstrukcję strychu, ponieważ podejrzewam korniki i chciałbym zabezpieczyć konstrukcję na długie lata, najlepiej bez niebezpiecznej chemii. Zastanawiam się czy impregnacja olejem zahamuje niszczenie drewna spowodowane kornikami. Nie zależy mi na efekcie wizualnym. Pozdrawiam pozdrawiam znawców tematu.
czy podbitkę wewnątrz budynku można olejować? Jak wogóle zabezpieczyć podbitkę wewnątrz żby miała naturalny kolor drewna? Chciałbym podbitkę z sosny ewentualnie ze swierka.
Zainspirowałaś mnie Lidio do zaolejowania moich desek do krojenia. Po kupnie były takie ładne a teraz są takie nijakie. Rozumiem, że olej kokosowy taki zwyczajny co to można go pić? Olej kokosowy ma jeszcze właściwości antygrzybiczne, więc świetnie się do tego nadaje, poprawiamy wygląd i chronimy siebie :) Pozdrawiam!
+Andrzej Dunowski Każda nowa deska jest jest surowa, a producent zaleca jej zaimpregnowanie właśnie po przez olejowanie. W kontakcie z jedzeniem wskazany jest olej pochodzenia roślinnego. Olejuje się zarówno deski do krojenia jak również przedmioty kuchenne np. łyżki, ale również drewniane blaty kuchenne.
Witam, jestem pod wrażeniem Waszego kanału, bardzo rzetelne i ciekawe są wszystkie Państwa filmy, które do tej pory obejrzałam. Proszę o radę. Kilka mebli do pokoju dziennego- stół, ławę, szafkę pod tv, półki, regał oczyściłam strukturyzując drewno, są piękne- jasne, widać słoje całą strukturę aż żal je impregnować ale oczywiście trzeba to zrobić. Pytanie czym. Nie chcę połysku i zmieniać naturalnej barwy, chciałabym żeby wyglądały jak surowe drewno. Jak sądzę najlepszy będzie do tego olej ( czy się mylę i lepszy byłby wosk?).Ktoś poniżej pisze, że olej nie nadaje się do porowatego drewna, a moje meble właśnie takie są. Obawiam się czy, nie zażólci drewna? Jaki konkretnie olej polecaliby Państwo do takiego projektu? Jakiej marki? Prosiłabym o szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Marlena
Po olejowaniu (3-4 tyg.) olejem do blatów firmy Colorit w miejscach gdzie było coś postawione pojawiły się bardzo jasne "odbicia". Czy w przypadku oleju lnianego tego typu sytuacja by nie wystąpiła? Jak wygląda kwestia upływu czasu i jego wpływu na zmianę barwy olejowanego blatu?
A co sądzicie o zabezpieczenie konstrukcji altany olejem. W tym roku będę budował ramową konstrukcję altany przy użyciu drewnianych kołków. Chciałbym uzyskać najbliższą naturalnej fakturę drewna i jednocześnie nie zbankrutować. Myślałem o olejowaniu ale doradzają mi impregnaty na bazie wody. Biorę też pod uwagę zaimpregnowanie tym środkiem i później zaolejowanie. Co według was jest najlepszym rozwiązaniem?
Ja to mam dylemat. Zrobiłem skrzynie do siedzenia oraz stolik z drewna sosnowego na balkonie. Nie pada tam deszcz, ale mocno słońce świeci. Cały czas w głowie miałem, żeby zabejcować i położyć lakier, ale doszedłem do wniosku, że ten lakier to tylko zepsuje naturalny urok drewna, dlatego zastanawiam się teraz nad zaolejowaniem, lecz z drugiej strony nie ma dobrego wyboru kolorów.... co tu zrobić ? Mógłby mi ktoś jakiejś wskazówki udzielić? Byłbym wdzięczny ... :)
Olej zabezpiecza drewno przed grzybami, a także w dużym stopniu przez owadami. Oczywiście zabezpieczenie drewna przeciw grzybom i owadom nie zaszkodzi. Natomiast owady nie ryzykują składania jaj w drewnie zabezpieczonym spolimeryzowanym olejem. Tak bynajmniej jest w przypadku oleju lnianego. Niestety oleje znajdujące się na rynku często są kompozycjami najtańszych olei "nieschnących" .
Dzień dobry, chciałam zaolejować stół do jadalni, z filmiku rozumiem, że olej kokosowy będzie odpowiedni? Naczytałam się tyle o różnych preparatach, że mam mentlik w głowie...
Postawiłem kilka lat temu, domek z sosny... ..niczym nie zabezpieczałem drewna... nic się nie dzieje, nawet nie ma wyrzutów żywicy... ..trochę zżółkł, ale nic po za tym, żadnej pleśni, grzybów etc... Zrobiłem tak, gdyż jestem przekonany, że każdy środek, którym pokryjemy drewno, jest dla niego szkodliwy. Kiedyś spytałem górala, czemu jego dom jest koloru drewna z którego powstał... co stosuje do utrzymania go w takim stanie? ...wodę i mydło - odpowiedział. ..można podziwiać ten dom od chyba 30 lat -stoi przy wejściu do Doliny Kościeliskiem. ..zapraszam.
super! Rodzi się tylko pytanie czy da się - jeśli tak, to w jaki sposób - wykończyć olejem powierzchnię na wysoki połysk? Czy należałoby wtedy nałożyć jako ostatnią warstwę jakiegoś lakieru i polerować?
+Jarek Ostaszewski A w przypadku forniru naturalnego również można przeprowadzić olejowanie? Jeśli tak to rozumiem, że wtedy wystarczy mniej warstw?Mam nadzieję, że temat olejów jeszcze powróci ;)
no dobra ale jak zrobić by olej nie przyjmował brudu z palców??? jakiś wosk na koniec?????? czy jakiś inny preparat tj. utwardzacz???widziałem jak niektórzy wykańczają tungowym w 4 warstwach na błysk. jak tego dokonać?? nie wychodzi mi tak. albo drewno ciągle pije. a olej mam czeski czyli czyściutki a nie jakaś lipa. jak to zrobić???
Dzień Dobry.Planuję olejowanie mebli sosnowych w sypialni.Czym mogę delikatnie zabielić drewno przed nałożeniem oleju?Drugie pytanko...czy poleciłaby Pani użyć oleju kokosowego,który żona kupuje w celach spożywczych i kosmetycznych?Bardzo dziękuję za odpowiedż:)
Pani Lidko pogubiłam się w tych informacjach, jeśli producent podaje że olej schnie 8-10h to kolejna warstwę powinnam nałożyć przed tym czasem? czy jeśli kolejna warstwa zostanie nałożona po 24 godzinach będzie trudniej wchłaniania przez zbyt mocno zaschnięta pierwsza warstwę?
Co z olejem mineralnym? Chce zaimpregnować muddler barmanski (urządzenie do rozgniatania cytrusów w szklance) zrobiony z gałęzi gruszy polnej. Lepszy olej kokosowy czy olej mineralny ( chce kupić z Ikei taki do impregnacji desek do krojenia).
Czegoś nie zrozumiałem. Mówi Pani że podczas nanoszenia kolejnej warstwy oleju poprzednia warstwa nie moze zaschnac w drewnie . W innym odcinku kojarzę że chwalila Pani olej za to ze latwo sie odnawia powłokę drewna zaolejowaną bo np po roku wystarczy oczyścić i ponownie zaolejowac. To jak w końcu jest z tym olejowaniem ? Mozna olejowac ponownie po dlugim czasie czy nie ??
czy olej ze szwedzkiego marketu w cenie chyba poniżej 20 zł ma sens ? czy można na olej nakładać wosk? Chodzi o to że kiedyś nakładałem olej na podstawkę na miski dla psa i jednak bardzo szybko woda dostałą do deski niszcząc jej powierzchnię. Olej był kiepski? czy przy dużej ilości wody jaką pies rozlewał po prostu to normalne ze olej nie wytrzymał. wosk może lepiej zabezpieczy przed wodą i pozostawi(chyba) powierzchnię "naturalna"?
Kiepski olej. Po prostu nie spolimeryzował się. Jak większość olei na rynku:) Niestety cena nie jest wykładnikiem. Poszukaj naturalnego oleju lnianego do drewna. Nie spożywczego. Zawoskować oczywiście możesz. Możesz też rozpuścić kalafonię w terpentynie balsamicznej i zmieszać z olejem :)
Witam!!! Mam elementy ula wielkopolskiego myślałem je konserwować pokostem lnianym zanurzeniowo. Czy to dobry pomysł? Jak długo by to moczyć? Proszę o podpowiedzi.
Raczej nie ma większego sensu olejować zanureniowo. Wystarczy dobrze nałożyć olej pędzlem. Nie rób tego pokostem tylko olejem lnianym (surowym) do drewna. Tam gdzie masz przekroje czołowe drewna nałóż 2-3 razy więcej oleju.
+Jarek Ostaszewski a czy ten olejowosk sprawdzi sie do dębowego stolu do salonu. Chcial bym osiagnac efekt w skandynawskim stylu. Jak on sie nazywa dokladnie bo nie moge tego nigdzie znalesc w ofercie internetowej? Dużo bedzie potrzebne żeby zaolejowac dobrze blat 150x70?
Odradzamy stosowanie olejo wosków. ANi to dobry ani dobry wosk. Zastosuj dobry naturalny olej lniany, a następnie zawoskuj drewno. Olejowoski to produkt dla leniwych :)
+Pragmatyczn y uuuu nie do końca. Lakier stworzy litą powłokę, a drewno pod nim będzie pracować do końca jego życia ;) Co za tym idzie... lakier w końcu odpadnie :) Druga sprawa, że skoro ktoś lubi lite drewno to tak średnio żeby to zalewać lakierem. Pod ręką czujesz wtedy lakier. Przy oleju zupełnie inna bajka... czujesz każdy cm drewna.
witam! co Państwo myślą o produktach koopmansa? czy nadaje się żeby malować takim olejem np deskę do krojenia wewnątrz czy stół/blat kuchenny ? pozdrawiam
Cześć. Zwracam się do Was z prośbą aby zrobić film o podziale produktów do barwienia drewna wewnątrz i na zewnątrz budynku tzn. który najzdrowszy który nadaje drewnu charakter zapach i mikroklimat w domu. Dlaczego wewnątrz nie powinno sie używać impregnatów które sa przeznaczone na zewnątrz
Ludzie którzy niewiele maja o tym wiedzy popelniaja banalne bledy które później beda wplywaly na ich samo poczucie i tym samym zdrowie. Srodki przeznaczone do użytku zewnętrznego stosują wewnątrz zamykaja pory drewna wdychają później ten smród wewnątrz pomieszczeń zabijajac cały charakter drewna rece cycki opadaja . Pomóżcie....!
Olejowalam surowa sosne kilka dni temu olejem z Ikea, trochę śmierdzi, być może przesadziłam z ilością, ale też nie zebrałam szmatką nadmiaru... Drewno wygląda fantastycznie, bo odżyło, zrobiło się jakby wielowymiarowe, nie potrafię inaczej tego nazwać.
@@d.i.d Dużo dobrego robicie... Imponujące. Też kocham drewno. Tak trzymać. Nie gniewajcie się jak wrzucę tego typu uwagę. To nie wynika ze złośliwości.
Lubie oglsdac te wasze filmy, zawsze fachowo i na temat, milego dnia.
Dzięki za miłe słowa 😉 pozdrawiam
Olej lniany. tłoczony na zimno. Dla rozjaśnienia oleju wystawiamy go na działanie promieni słonecznych albo dodajemy białko jajka. Zagotowany, przefiltrowany, schłodzony i rozjaśniony olej jest gotowy do użycia. nakładamy go na powierzchnie gładkie a nie szorstkie! Używamy do tego szorstkiej szmatki. Najlepsze jest lniane prześcieradło pocięte na kawałki lub szczotka !. Do szybszego schnięcia używamy ( sykatywy ) Dla lepszej penetracji używamy terpentyny. Terpentyny używam do odnawiania starych mebli w stosunku 1:1
olej trzymam jeden miesiąc w lecie na słońcu bo im starszy tym lepszy zimą stoi przy piecu.Czynność powtarzam aż drewno przestaje chłonąć olej. Nadmiar oleju zawsze należy zbierać szorstką szmatką. Szmatki trzymam w zamkniętym słoiku. Pamiętajcie, że szmatki nasączone olejem mogą doprowadzić do samozapłonu ! Pożar murowany !
Powierzchnia potem jest polerowana na sam koniec.
To jednak nie wszystko o olejach. Lata doświadczeń zrobiły swoje i każdy ma swoją recepturę. Kupnych rzeczy nie używam. Sam robię politurę i bejce. Nie dam się nabrać na jakieś pochodne i cudowne wzbogacacze chemików od "srebrzanki" Cudownych ulepszaczy proszków i past. Jest jeden wosk i jedna politura i jeden olej !
Jest jeszcze olej kukurydziany ale nie strzępie już języka.
Widzieliście fortepiany Steinway ? to te na których grają koncerty szopenowskie ;)
Pokryte są ręcznie politurą przy pomocy zwitka szmatek ! Na wieki wieków.
Pozdrawiam i dziękuję za materiał.
Diablx1 Zdradzisz tajemnicę jak zrobić bejce i politurę? Chciałbym zrobić sobie stolik do salonu.
@@paweljarosz1448 przyłączam się do prośby!
Dzięki serdeczne za filmik. Dużo wyjaśnia, a szczególnie mi, kiedy to zaczynam "bawić" się w drobne tworzenie przedmiotów z drewna ;)
Konkretnie i na temat! Właśnie robię zabudowę śmietnika i Wasze filmy są mega pomocne. Tak trzymać!
Bardzo fajne filmy, miło się Pani słucha, ciekawie Pani opowiada. Pozdrawiam :)
Wow tyle informacji, zostaję na dłużej
Witamy 🙂
kurcze, masakra ten kanal - tyle mega uzytecznych informacji. moje gratulacje :)
Fajnie Pani opowiada, naprawdę można zrozumieć i poczuć materiał, a to tak ważne - by wiedzieć "czemu" ! Subskrybuję od teraz :)
Dzięki bardzo za miłe słowa 🥰
Pani Lidko proszę nie olej-ować rękojmi bo może być problem z reklamacją towaru, gwarancji też nie.
Rękojeści proszę nie jeść , można olejować . Pozdrawiam
mistrz
słucham i słucham i już mi się miesza, zanim naniesiemy olej to wcześniej impregnujemy ?
Olej kokosowy jest dobry na wszystko :)
świetny materiał! Skoro wspomniałaś, że masz kilka lat doświadczenia z olejami, może mi podpowiesz pewne rozwiązanie, mianowicie muszę wykonać kilka ławek typu parkowego, podpowiedz mi proszę czy użyłabyś oleju czy lakieru, ja osobiście, podobnie jak Ty jestem zwolennikiem oleju i taki mam pomysł aby zabezpieczyć je olejem po uprzednim zaimpregnowaniu. lakierów się obawiam, że będą się łuszczyć. olej zostanie z tobą na zawsze. dziękuję że jesteście na YT.
Super filmik - pytanie - między kolejnymi warstwami oleju szlifować mimo to że olej do końca nie wysechł (chce żeby kolejne warstwy wchodziły coraz głębiej)? Jak wygląda sprawa z olejami gruntującymi (o wiele rzadszymi), trzymamy się tych samych zasad?
Piękny warsztat
Jeszcze mam pytanie jakim olejem zabezpieczać blaty kuchenne. W przypadku blatów lepszy jest olej czy lakier. Pozdrawiam.
Super, filmik. Jak zresztą i wszystkie inne z kanału, choć muszę się przyznać że wracam do was po kilku latach, bo pierwsze odcinki oglądałem nie opuszczając ani jednego. Brawo!
Chciałem się spytać, bo być może przeoczyłem tą informację: jaki jest czas oczekiwania przed nakładaniem kolejnych warstw?
Fajne bardzo... Dziękuję
Mm podest na rufie łodzi i na zewnętrznej części położone są listwy z teaku. Używa okresowo różne środki jakie oferują mi sklepy żeglarskie ale kolor tego drewna bardzo szybko staje się w kolorze starego drewna. Okresowo myje i powtarzam te czynność. Co by Pani mi poleciła celem dłuższego ładnego koloru podestu.
Jedną z zalet olejowania, o której Pani nie wspomniała to łatwośc regeneracji np zarysowanego elementu drewnianego co jest kłopotliwe np przy lakierowaniu .
Witam Lidio, posiadasz duzo wiedze odnosnie drewna i chcialabym abys mi pomogla.Kupilismy dom w ktorym jest bogactwo drewna:drewniane piekne tarasy,duzy stol z krzeslami to na zewnatrz oraz wewnatrz balustrada przy schodach,wszystkie drzwi oraz podlogi.Najlatwiej byloby zalozyc panele polakierowac drzwi itd. ale poniewaz mam swiadomosc oddzialywania toksycznego na nasz organizm chcialabym zrobic dla nas cos dobrego i oczywiscie cos pieknego.Ja widze to piekno drewna w wyobrazni i nie chce pozwolic mezowi isc na skroty i przkryc to lakierem lub panelami.Prosze wiec o dorade.Malgosia
Witam co zrobić z drewnem co pol roku od zabezpieczenia bazą od grzybów i 2 razy olejowanie a teraz pokazał się taki czarny nalot na powierzchni.???
Witam poproszę o jakąkolwiek odpowiedź albo sugestie. Moje pytanie czym zaimpregnować stuletnią drewnianą konstrukcję strychu, ponieważ podejrzewam korniki i chciałbym zabezpieczyć konstrukcję na długie lata, najlepiej bez niebezpiecznej chemii. Zastanawiam się czy impregnacja olejem zahamuje niszczenie drewna spowodowane kornikami. Nie zależy mi na efekcie wizualnym. Pozdrawiam pozdrawiam znawców tematu.
Olej wysycha w ciągu doby ale utwardza się jeszcze przez 2-3 tygodnie i przez ten czas będzie śmierdział i blat nie może mieć kontaktu z wodą
czy podbitkę wewnątrz budynku można olejować? Jak wogóle zabezpieczyć podbitkę wewnątrz żby miała naturalny kolor drewna? Chciałbym podbitkę z sosny ewentualnie ze swierka.
Zainspirowałaś mnie Lidio do zaolejowania moich desek do krojenia. Po kupnie były takie ładne a teraz są takie nijakie. Rozumiem, że olej kokosowy taki zwyczajny co to można go pić? Olej kokosowy ma jeszcze właściwości antygrzybiczne, więc świetnie się do tego nadaje, poprawiamy wygląd i chronimy siebie :) Pozdrawiam!
Ja polałem deske roślinnym do smażenia, bodaj że słonecznikowym 😀 Nic nie z nią nie dzieje. Używam jej dwa razy dnia od 5ciu lat.
+Andrzej Dunowski Każda nowa deska jest jest surowa, a producent zaleca jej zaimpregnowanie właśnie po przez olejowanie. W kontakcie z jedzeniem wskazany jest olej pochodzenia roślinnego. Olejuje się zarówno deski do krojenia jak również przedmioty kuchenne np. łyżki, ale również drewniane blaty kuchenne.
moja deska ma już 5 lat i nic się z nią nie dzieje :)
Witam, jestem pod wrażeniem Waszego kanału, bardzo rzetelne i ciekawe są wszystkie Państwa filmy, które do tej pory obejrzałam. Proszę o radę. Kilka mebli do pokoju dziennego- stół, ławę, szafkę pod tv, półki, regał oczyściłam strukturyzując drewno, są piękne- jasne, widać słoje całą strukturę aż żal je impregnować ale oczywiście trzeba to zrobić. Pytanie czym. Nie chcę połysku i zmieniać naturalnej barwy, chciałabym żeby wyglądały jak surowe drewno. Jak sądzę najlepszy będzie do tego olej ( czy się mylę i lepszy byłby wosk?).Ktoś poniżej pisze, że olej nie nadaje się do porowatego drewna, a moje meble właśnie takie są. Obawiam się czy, nie zażólci drewna? Jaki konkretnie olej polecaliby Państwo do takiego projektu? Jakiej marki? Prosiłabym o szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Marlena
Czy olejem kokosowym można zabezpieczyć surowe krzesła dębowe oraz blat kuchenny laminowany nie lakierowany
Zaimpregnowanie drewna przed olejowaniem nie wpłynie negatywnie na wchłanianie się oleju?
Jakiego rodzaju mogę użyć pigmentu do zabarwienia oleju tungowego aby pomalować surową deskę sosnową. Pozdrawiam
Dzień dobry kupiłam Wędzarnia Drewniana czym najlepiej ją zabezpieczyć pozdrawiam
Po olejowaniu (3-4 tyg.) olejem do blatów firmy Colorit w miejscach gdzie było coś postawione pojawiły się bardzo jasne "odbicia". Czy w przypadku oleju lnianego tego typu sytuacja by nie wystąpiła? Jak wygląda kwestia upływu czasu i jego wpływu na zmianę barwy olejowanego blatu?
A co sądzicie o zabezpieczenie konstrukcji altany olejem. W tym roku będę budował ramową konstrukcję altany przy użyciu drewnianych kołków. Chciałbym uzyskać najbliższą naturalnej fakturę drewna i jednocześnie nie zbankrutować. Myślałem o olejowaniu ale doradzają mi impregnaty na bazie wody. Biorę też pod uwagę zaimpregnowanie tym środkiem i później zaolejowanie. Co według was jest najlepszym rozwiązaniem?
czym rozni sie naturalny olej lniany spozywczy od naturalnego oleju lnianego do drewna?
Ja to mam dylemat. Zrobiłem skrzynie do siedzenia oraz stolik z drewna sosnowego na balkonie. Nie pada tam deszcz, ale mocno słońce świeci. Cały czas w głowie miałem, żeby zabejcować i położyć lakier, ale doszedłem do wniosku, że ten lakier to tylko zepsuje naturalny urok drewna, dlatego zastanawiam się teraz nad zaolejowaniem, lecz z drugiej strony nie ma dobrego wyboru kolorów.... co tu zrobić ? Mógłby mi ktoś jakiejś wskazówki udzielić? Byłbym wdzięczny ... :)
Olej zabezpiecza drewno przed grzybami, a także w dużym stopniu przez owadami. Oczywiście zabezpieczenie drewna przeciw grzybom i owadom nie zaszkodzi. Natomiast owady nie ryzykują składania jaj w drewnie zabezpieczonym spolimeryzowanym olejem. Tak bynajmniej jest w przypadku oleju lnianego. Niestety oleje znajdujące się na rynku często są kompozycjami najtańszych olei "nieschnących" .
Jaki olej wybrać do olejowania domu z bali??
A jakim olejem zabezpieczyć bardzo suchy drewniany duży stojący w ogrodzie karmnik aby też nie zaszkodzić ptakom?
pozdrawiam
Dzień dobry, chciałam zaolejować stół do jadalni, z filmiku rozumiem, że olej kokosowy będzie odpowiedni? Naczytałam się tyle o różnych preparatach, że mam mentlik w głowie...
Postawiłem kilka lat temu, domek z sosny... ..niczym nie zabezpieczałem drewna... nic się nie dzieje, nawet nie ma wyrzutów żywicy... ..trochę zżółkł, ale nic po za tym, żadnej pleśni, grzybów etc... Zrobiłem tak, gdyż jestem przekonany, że każdy środek, którym pokryjemy drewno, jest dla niego szkodliwy. Kiedyś spytałem górala, czemu jego dom jest koloru drewna z którego powstał... co stosuje do utrzymania go w takim stanie? ...wodę i mydło - odpowiedział. ..można podziwiać ten dom od chyba 30 lat -stoi przy wejściu do Doliny Kościeliskiem. ..zapraszam.
Bo wodą i mydłem myje wcześniej zaimpregnowane drewno olejem.
super! Rodzi się tylko pytanie czy da się - jeśli tak, to w jaki sposób - wykończyć olejem powierzchnię na wysoki połysk? Czy należałoby wtedy nałożyć jako ostatnią warstwę jakiegoś lakieru i polerować?
+MrAliennos Olej polerować można papierem ściernym (np 2000). Lakier na olej to grzech ;)
+Jarek Ostaszewski A w przypadku forniru naturalnego również można przeprowadzić olejowanie? Jeśli tak to rozumiem, że wtedy wystarczy mniej warstw?Mam nadzieję, że temat olejów jeszcze powróci ;)
no dobra ale jak zrobić by olej nie przyjmował brudu z palców??? jakiś wosk na koniec?????? czy jakiś inny preparat tj. utwardzacz???widziałem jak niektórzy wykańczają tungowym w 4 warstwach na błysk. jak tego dokonać?? nie wychodzi mi tak. albo drewno ciągle pije. a olej mam czeski czyli czyściutki a nie jakaś lipa. jak to zrobić???
Czy mozna zaolejowac skejke? Chce zrobic stół do kuchni a blat bedzie z grubej skejki.
Dzień Dobry.Planuję olejowanie mebli sosnowych w sypialni.Czym mogę delikatnie zabielić drewno przed nałożeniem oleju?Drugie pytanko...czy poleciłaby Pani użyć oleju kokosowego,który żona kupuje w celach spożywczych i kosmetycznych?Bardzo dziękuję za odpowiedż:)
Nie trzeba zabielać po olejowaniu ani przed. Można jednocześnie. :) Wystareczy zastosować olej lniany z pigmentem mineralnym.
Pani Lidko pogubiłam się w tych informacjach, jeśli producent podaje że olej schnie 8-10h to kolejna warstwę powinnam nałożyć przed tym czasem? czy jeśli kolejna warstwa zostanie nałożona po 24 godzinach będzie trudniej wchłaniania przez zbyt mocno zaschnięta pierwsza warstwę?
Co z olejem mineralnym? Chce zaimpregnować muddler barmanski (urządzenie do rozgniatania cytrusów w szklance) zrobiony z gałęzi gruszy polnej. Lepszy olej kokosowy czy olej mineralny ( chce kupić z Ikei taki do impregnacji desek do krojenia).
Czegoś nie zrozumiałem. Mówi Pani że podczas nanoszenia kolejnej warstwy oleju poprzednia warstwa nie moze zaschnac w drewnie . W innym odcinku kojarzę że chwalila Pani olej za to ze latwo sie odnawia powłokę drewna zaolejowaną bo np po roku wystarczy oczyścić i ponownie zaolejowac. To jak w końcu jest z tym olejowaniem ? Mozna olejowac ponownie po dlugim czasie czy nie ??
A i jeszcze jedna kwestia. Po jakim czasie olej zaschnie w drewnie, i nie bedzie mozliwosci nanoszenia kolejnek warstwy ??
Chodziło o to, że przestanie olej wnikać głębiej (porządne jest by olej wniknął głęboko), nie o to że nie przyjmie się kolejna warstwa.
Czy olej wazelinowy tez może się nadać?
czy olej ze szwedzkiego marketu w cenie chyba poniżej 20 zł ma sens ? czy można na olej nakładać wosk? Chodzi o to że kiedyś nakładałem olej na podstawkę na miski dla psa i jednak bardzo szybko woda dostałą do deski niszcząc jej powierzchnię. Olej był kiepski? czy przy dużej ilości wody jaką pies rozlewał po prostu to normalne ze olej nie wytrzymał. wosk może lepiej zabezpieczy przed wodą i pozostawi(chyba) powierzchnię "naturalna"?
Kiepski olej. Po prostu nie spolimeryzował się. Jak większość olei na rynku:) Niestety cena nie jest wykładnikiem. Poszukaj naturalnego oleju lnianego do drewna. Nie spożywczego. Zawoskować oczywiście możesz. Możesz też rozpuścić kalafonię w terpentynie balsamicznej i zmieszać z olejem :)
Witam!!! Mam elementy ula wielkopolskiego myślałem je konserwować pokostem lnianym zanurzeniowo. Czy to dobry pomysł? Jak długo by to moczyć? Proszę o podpowiedzi.
Raczej nie ma większego sensu olejować zanureniowo. Wystarczy dobrze nałożyć olej pędzlem. Nie rób tego pokostem tylko olejem lnianym (surowym) do drewna. Tam gdzie masz przekroje czołowe drewna nałóż 2-3 razy więcej oleju.
Hej czym proponujecie pomalować ławkę ogrodowa ? Drewno to olcha lub jesion
Jesion siebie nadaje na zewnątrz.
a olejowosk?
Witam, mam pytanie. Otóż robie stół z wiązu, co mi poradzisz dać olejowa czyli kierować blat? proszę o porade
olejowosk Festool Surfix Heavyduty spisze się idealnie. tym blaty kończymy w DiD 😊
+Jarek Ostaszewski a czy ten olejowosk sprawdzi sie do dębowego stolu do salonu. Chcial bym osiagnac efekt w skandynawskim stylu. Jak on sie nazywa dokladnie bo nie moge tego nigdzie znalesc w ofercie internetowej? Dużo bedzie potrzebne żeby zaolejowac dobrze blat 150x70?
Odradzamy stosowanie olejo wosków. ANi to dobry ani dobry wosk. Zastosuj dobry naturalny olej lniany, a następnie zawoskuj drewno. Olejowoski to produkt dla leniwych :)
Czy ja mógłbym poprosić o odpowiedź na moje zapytanie? Będę niezmiernie zobowiązany.
miski do zywnosci pokostem?!
Ja polecam olej duński, ma tą zaletę nad zwykłymi olejami, że posiada mieszankę żywic dzięki czemu lepiej chroni materiał.
Litewskie też mają dodatki żywic:) Kelmolis np :)
Czym zabezpieczyć deskę do krojenia? Żeby było zdrowo i preparat nie wypłukiwał się podczas mycia.
Było to wałkowane kilka razy, Lidka o tym film nagrywała :)
Czym mogę zabezpieczyć drewnianą pokrywę akwarium żeby nie zgniła od wilgoci?
+Makaber lakier odcina nas od drewna więc i wodę, największa szansa, że przeżyje więcej lat.
+Pragmatyczn y uuuu nie do końca. Lakier stworzy litą powłokę, a drewno pod nim będzie pracować do końca jego życia ;) Co za tym idzie... lakier w końcu odpadnie :) Druga sprawa, że skoro ktoś lubi lite drewno to tak średnio żeby to zalewać lakierem. Pod ręką czujesz wtedy lakier. Przy oleju zupełnie inna bajka... czujesz każdy cm drewna.
Olej lniany naturalny :) Oczywiście nie spożywczy :)
dziekuje :-)
witam! co Państwo myślą o produktach koopmansa? czy nadaje się żeby malować takim olejem np deskę do krojenia wewnątrz czy stół/blat kuchenny ? pozdrawiam
Jarek ! współczuje ci ! haha.
1000👍
Cześć. Zwracam się do Was z prośbą aby zrobić film o podziale produktów do barwienia drewna wewnątrz i na zewnątrz budynku tzn. który najzdrowszy który nadaje drewnu charakter zapach i mikroklimat w domu. Dlaczego wewnątrz nie powinno sie używać impregnatów które sa przeznaczone na zewnątrz
Ludzie którzy niewiele maja o tym wiedzy popelniaja banalne bledy które później beda wplywaly na ich samo poczucie i tym samym zdrowie. Srodki przeznaczone do użytku zewnętrznego stosują wewnątrz zamykaja pory drewna wdychają później ten smród wewnątrz pomieszczeń zabijajac cały charakter drewna rece cycki opadaja . Pomóżcie....!
Nie mogę uwierzyć że oleje roślinne nie jełczeją, np: olej kokosowy. Czy ktoś wie coś na temat oleju do desek z Ikei?
Olejowalam surowa sosne kilka dni temu olejem z Ikea, trochę śmierdzi, być może przesadziłam z ilością, ale też nie zebrałam szmatką nadmiaru... Drewno wygląda fantastycznie, bo odżyło, zrobiło się jakby wielowymiarowe, nie potrafię inaczej tego nazwać.
Jarku jak wygląda sprawa z kondycją sprzętu w chłodnym(=wilgotnym?) warsztacie?
+Dawid Szatkowski Normalnie? Wydaje mi się że wcale tam nie jest wilgotno.
Olejować tylko z jednej strony czy ze wszystkich?
Od wewnątrz też😀
Pani Lidko OLEJÓW nie OLEI
Ok będziemy pamiętać 😊 pozdrawiamy
@@d.i.d Dużo dobrego robicie... Imponujące. Też kocham drewno. Tak trzymać. Nie gniewajcie się jak wrzucę tego typu uwagę. To nie wynika ze złośliwości.
Za dużo gadania
To nie TVN... Tu masz ogrom wiedzy, tego nie da się przekazać w 3min
@@d.i.d To może artykuł, gadanie wyczerpuje.
Do rękojeści a nie rękojmi
I tylko tyle wyniosłeś z filmu? 😔
@@d.i.d Masz rację,zachowałem się jak trol.Film świetny.