Ta fabryczna i tak lepsza niż większość fabrycznych anten markowych dwupasmowych radiostacji ( np. icom FA-270C), szczególnie w paśmie 430 Mhz. Poza tym świetny test. Dobrego zdrowia :)
4:50 bardzo ciekawe. Wyglada na to, ze ta antena jest dobra na pasmo 172.650 MHz - 173.050 MHz (Sdílené kmitočty VHF, platí pouze na území České republiky). Mam taka sama antene do Baofengu, ale nie mam SWR-meter. Bardzo děkuju za video.
Ciekawy test, dobrze, że kupiłem tę dłuższą antenę. Jednak "długość robi swoje". Używam w paśmie "morskim" (jako dodatek do zgłoszonego radia i z uprawnieniami) oraz do PMR. BTW jak na takie tanie maleństwo spisuje się znakomicie, łączność jest pod ręką, nie tylko we wnętrzu jachtu. Pozdrawiam w Nowym Roku 🥂
Też mam jakąś taką antenę Retevis (nie ma nadruku, a nie pamiętam już nazwy modelu) i tak samo jest "przestrzelona" na 2m - dołek ma gdzieś w okolicach 171MHz. W komentarzach do tej anteny na aliex (tam kupowałem) wszyscy pisali, że ta antena jest na ok. 170MHz. Co do filmu - to słychać minimalnie różnicę na korzyść Retevisa.
Parę lat temu testowałem 4 anteny (org, diamond RH901s, jakąś teleskopową, nagoja NL770R, oraz kierunkową). Pomiędzy oryg i diamondem była nie wielka różnica z korzyść diamond. Teleskopowa - porażka. Długa, niewygodna, osiągi jak org. Nagoja na magnesie na dachu auta dawała ok 10-15 km zasięgu. Najlepsza do użytku stacjonarnego oczywiście kierunkowa, Która bez problemu umożliwia łączność na ok 23 km. Połączenie z przekaźnikiem z odleglosci ok 26 km. Łączność zaliczona 5/5.
Dzięki za test, Andrzeju. Wygląda na to, że inwestycja w "lepszą" antenę, to nie jest taki do końca zły pomysł. Ja z moim Baosiem i innymi ręczniakami czasami używam anteny Nagoya NA 771 (podobno oryginalna, jak zapewniał sprzedawca - sklep na K z cyferkami w nazwie z Łodzi). Też zauważam lekką poprawę. Szczególnie w odbiorze (czego zabrakło w Twoim materiale). Nie jest to jakaś spektakularna różnica, ale... jakaś jest. W każdym razie na + :)
No właśnie test odbioru ciężko zrobić, bo musiałbym być np. na granicy słyszalności przemiennika. Ale zamierzam kupić taką antenę ze złączem do Retevisa RT3S i wtedy przetestuję odbiór - Retevis ma fajny wskaźnik poziomu sygnału.
Dzisiaj odebrałem retevisa, czy orginał czy nie to cholera go wie. Stroi się od 137-146 MHz na paśmie 2m. Ciężko zmierzyć ten dołek, ucieka po prostu w zależności czy trzyma się nano ręką czy nie, jak antenę się uniesie itd. Więc u mnie jest dużo bliżej amatorskiego niż 170 MHz. Ale pasmo 70 cm wydaje się że lepiej pasowac tej antenie.
Założę się, że jakby zamiast Bao, był Retevis RT85 to wyniki bylyby lepsze. Antena ta sama z przejściówka lub z właściwą wtyczką. U mnie Retevis z Bao 5r wygrywa. Antena Retevisa ta długa odbiera z mniejszymi szumami. W moich testach różnica jest niewielka, ale słyszalna.
I nie będzie lepsza niż tyle co "na ucho" się "zmierzy". Porównywałem UV-5R, TYT 98, i AT878 UVII plus więc zakres 100-1000 PLN i we wszystkich 3 radiotelefonach zmiana anteny tylko nieznacznie poprawiała zarówno odbiór jak i nadawanie. Tutaj nie ma cudów - wymiana 20cm drutu na 40cm drut to po prostu zamiana z ćwierć fali na 70cm na ćwierć fali na 2m więc dalej bez szału. Jeżeli ktoś liczy, że zmiana z Bao na Retevisa nagle cudownie spowoduje jakąś drastyczną zmianę to tak się zwyczajnie nie stanie.
@@XenLin Nie zgodzę się. Mam u siebie RT85, RT3S, a wcześniej miałem UV-S9. Po zmianie z baofenga na Retevisa RT85 dostawałem nie lepsze raporty pod względem sygnału, a czytelności. Radio idzie w mniejszych szumach. Teraz mam RT3S i RT85 na raz, i RHD-771 z filmiku. Nie dość że dostaje lepsze raporty z RHD+RT3S, to słyszę o lepszej modulacji. Z znajomym robiliśmy testy w każdej możliwej konfiguracji RT3S i RT85. Wyszło tak: (od najgorszego) - RT85 + seria - RT3S + seria - RT85 + RHD-771 (modulacja gorsza niż w RT3S, ale sygnał i czytelność lepsza) - RT3S + RHD-771 Obecnie czy na przemiennikach czy na 2m dostaje lepsze raporty niż dostawałem na każdym innym sprzęcie. Więc albo Twoje AT878 jest skopane, albo nie wiesz o czym mówisz
@@filiplaszczak7844 2 dni temu robiłem testy w terenie między radiami. Retevis RT85 i Retevis RT85 i Bao uv-5R. Na RT85 było dużo lepiej i mniej trzasków i szumów. Anteny fabryczne. Podtrzymuje swoje zdanie. Możliwe, że mam gorszy egzeplarz Bao. Nawet odbiór z ISS na Retevisie idzie czysto. Na Bao mam zakłócenia. Na razie innych radii nie mam. Te inne mogą być lepsze. Obecnie zastanawiam się nad zakupem Radtela.
@@filiplaszczak7844 Tak ale zwróć uwagę, że chodzi o antenę. Zmiana z 20cm anteny na 40cm antenę nie zrobi nagle cudownej różnicy. Zmiana radia na lepsze/droższe na pewno poprawi jakość ale też nie zrobi nagle "cudownego dalszego zasięgu". A czy wrzucimy 40cm antenkę na Bao, na Retevisa czy na Anytona to niestety niezależnie od pułapu taka antena nie zrobi nam nagle DXów. Te różnice owszem będą "na oko" widoczne tak jak Andrzej pokazał na SDR ale nie na tyle, żeby znacząco wpłynąć na możliwość robienia QSO. Prawda jest taka, że idąc już w pasmo 2m to i tak trzeba do ręczniaka metrowego bata pokroju Harvesta/Diamonda dać żeby faktycznie zauważalnie "poczuć" lepszy zasięg.
Mam te anteny z oficjalnego sklepu retevis na ali. W moim odczuciu jest zauważalnie lepsza niż oryginał, w baofengu są średnio 2 kreski więcej. Może ta co masz to podróbka?
Na krótkim dystansie retevis lepiej się spisał było lepiej/czyściej słychać na SDR niż na oryginalnej antenie. Szkoda, że na dalszej odległości nie dało się usłyszeć.
@@SierraEcho Przed obejrzeniem nagrania byłem wręcz przekonany, że Retevis, może nie tyle zmiecie tą krótką antenę, co pokaże, że długość ma znaczenie, a tu proszę, kolejny raz dowiadujemy się, że nie, wcale nie, długość się nie liczy :) także YL, mamy tu namacalny dowód na to, że długość absolutnie nie ma znaczenia, liczy się wnętrze :)
Takie krótkofalarskie zaklęcie ;) A poważnie, przeciwwaga zwiększa sprawność anteny. Obrazowo, można za Wikipedią działanie przeciwwagi porównać do efektu, jaki daje zwierciadło dla przyłożonego prostopadle świecącego pręta. Ilość wypromieniowanego światła w ten sposób się zwielokrotnia.
@@gdrzym Ale czarnej magii mu nagadałeś. Z takiej definicji jaką podałeś to nawet ja bym nie doszedł co to jest przeciwwaga :D W dużym uproszczeniu przeciwwaga to element anteny, który ma za zadanie "odbijać" część fali radiowej zwiększając tym samym sprawność anteny. Dzięki temu są mniejsze straty. Bierze się to też z konstrukcji dipola czyli najbardziej podstawowej anteny gdzie mamy 2 ramiona - 1 podpięte do żyły gorącej, drugie do oplotu (jako takiej masy). W przypadku radia ręcznego mamy żyłę gorącą w antenie i brak "drugiego ramienia" podpiętego do tejże "masy" więc radia ręczne opierają się na tym, że to ludzka ręka robi za tą przeciwwagę. Najprościej ujmując twoja łapa i radio samo w sobie robią za drugie ramię anteny.
@@XenLin Z treści pytania wywnioskowałem, że pytającemu temat radiotechniki jest obcy. Myślę, że nie popełniłem w tym przypuszczeniu błędu. Wobec tego użyłem porównania, które pozwoli mu na zrozumienie zasady działania przeciwwagi bez balastu wiedzy szczegółowej, połączonego ze szczyptą humoru. Przyznam, iż myślałem chwilę nad porównaniem wyprowadzonym z etymologii słowa "przeciw - waga", ale odpuściłem uznając, że może niepotrzebnie podnieść poziom komplikacji odpowiedzi. Twoja odpowiedz z kolei jest wywodem znacznie bardziej hermetycznym; przeznaczonym dla osoby, która już co najmniej trochę "siedzi" w temacie. Dodatkowo wzbogaciłeś ten wywód o kilka szczegółów wykraczających poza wymagania postawionego pytania. Zasadniczo clue mojej i Twojej odpowiedzi sprowadza się do stwierdzenia, że przeciwwaga to element "odbijający" część fali, który przez to podnosi sprawność anteny. Czasami warto spróbować wyobrazić sobie siebie na miejscu pytającego. Do zobaczenia / usłyszenia na czacie u Andrzeja lub w eterze. 73!
@@gdrzym Porównanie przeciwwagi do "zwierciadła dla prostopadle świecącego pręta" jest tak zbijającym z tropu stwierdzeniem, że nawet ja - wiedząc czym jest przeciwwaga - miałem na start problem zrozumieć o co ci chodzi. Tłumaczyć trzeba maksymalnie prosto, rzekłbym, że wręcz łopatologicznie co NIE jest równoznaczne z wycięciem "hermetyczności" definicji. Myślę, że jednak stwierdzenie, że przeciwwaga ma po prostu odbijać część fali radiowej jest łatwiejsze do zrozumienia niż jakieś zwierciadło i pręt. I masz rację - po przemyśleniu i przeanalizowaniu wychodzi na to samo, jednak zdecydowanie "wybujałe" porównanie niestety ale zwyczajnie utrudnia zrozumienie tego, co chciałeś przekazać. Co do wzbogacenia wypowiedzi - znamienita większość anten wywodzi się od dipola. Czy to Yagi, czy EndFed, longwire czy też GP to wszystkie te anteny są jakąś wariacją dipola więc zdecydowanie warto laikowi rzucić takie hasło - a nuż się skusi, pogoogluje i czegoś ciekawego się dowie budując jakąś podstawę własnej wiedzy, która może zaprocentować w przyszłości. W końcu obracamy się w dość hermetycznym środowisku i sporo osób zainteresowanych jednak stawia ten krok do przodu czy to poprzez nasłuchy czy też zdanie licencji. 73 i do usłyszenia ;)
uprościjmy to - antena to w uproszeniu dipol - mogą być dwa po 1/4 długości fali jeśli ustawimy pionowo, to najniżej jak sie da umieścić antenę? możesz jeden cały zakopać w ziemi :) czyli może byc po prostu antena 1/4 fali na wysokości gruntu w górę - klasyczny maszt radiowy teraz, jeśli podniesiemy antenę wyżej, nie ma gruntu, nie ma pręta, ale za ziemię coś musi robić - albo jeden pręt w dół, kabelek idie w bok, albo pręt zmieniamy na rurę i kabel idzie w środku, może tez być kilka prętów, w zależności od ich liczby ustawione będą pod różnym kątem (im więcej tym bardziej w dół) te pręty to przeciwwagi - robą "za ziemię" w naszym maszcie inna sprawa jaka długośc fali, zalezy do pasma
Friend, I am a newbie, I bought 2PACK BaoFeng UV-16 Max V2 10W High Power IP68 Waterproof Walkie Talkie Support Type-C Charger Long Range Radio Upgrade UV5R PRO but I can only talk up to 500 meters, I need at least 10km. I'm doing something wrong or it's not the right model (these are given for distances up to 50 km. which I don't need) What do you recommend, thank you thank you
Andrzeju jak byś chciał oryginalne nagoyki 771 sma i męska i żęńską mam i nawet 128 cm składane potwory taśmowe z ali które to dopiero robią robotę . ps mam już i ja openGD77 w końcu w swoim TYTku 390 . Pozdrawiam SP6KE
Ta fabryczna i tak lepsza niż większość fabrycznych anten markowych dwupasmowych radiostacji ( np. icom FA-270C), szczególnie w paśmie 430 Mhz.
Poza tym świetny test.
Dobrego zdrowia :)
Test w kręgu zainteresowania za który dziękuję. 👍
Czekam na kolejne testy anten do ręczników jak i samych ręczników.
Życzę zdrówka.
Testy RĘCZNIKÓW" XD to będzie jakaś rewolucyjna nowość na kanale Andrzeja. Też z niecierpliwością oczekuję takich sensacji ;)
@@gdrzym literówka, ale dzięki za zwrócenie uwagi 👍
@@wiktorgrotek9540 Jasne, że tak. Literówka, ale zabawna ;)
4:50 bardzo ciekawe. Wyglada na to, ze ta antena jest dobra na pasmo 172.650 MHz - 173.050 MHz (Sdílené kmitočty VHF, platí pouze na území České republiky).
Mam taka sama antene do Baofengu, ale nie mam SWR-meter.
Bardzo děkuju za video.
Pelna profeska. Juz antena zakupiona ;)
Fajny test jak zawsze. Doceniam chęci, inicjatywę i czekamy na testy z jeszcze innymi antenami. 73!
Po nazwie i z wyglądu wnioskuje, że to coś podobnego do Nagoya NA-771. Fajnie byłoby zestawić tego Retevisa także z Nagoyą.
To samo sobie pomyślałem. Andrzeju @SierraEcho czy dałbyś radę porównać tą antenę Retevis'a RHD-771 z Nagoya NA-771 ?
Mi się wydaje że Nagoya to podjebka retevisa
Bardzo fajne porównanie super test dziękuję 🤝
Ciekawy test, dobrze, że kupiłem tę dłuższą antenę. Jednak "długość robi swoje". Używam w paśmie "morskim" (jako dodatek do zgłoszonego radia i z uprawnieniami) oraz do PMR. BTW jak na takie tanie maleństwo spisuje się znakomicie, łączność jest pod ręką, nie tylko we wnętrzu jachtu. Pozdrawiam w Nowym Roku 🥂
Też mam jakąś taką antenę Retevis (nie ma nadruku, a nie pamiętam już nazwy modelu) i tak samo jest "przestrzelona" na 2m - dołek ma gdzieś w okolicach 171MHz. W komentarzach do tej anteny na aliex (tam kupowałem) wszyscy pisali, że ta antena jest na ok. 170MHz. Co do filmu - to słychać minimalnie różnicę na korzyść Retevisa.
Parę lat temu testowałem 4 anteny (org, diamond RH901s, jakąś teleskopową, nagoja NL770R, oraz kierunkową). Pomiędzy oryg i diamondem była nie wielka różnica z korzyść diamond. Teleskopowa - porażka. Długa, niewygodna, osiągi jak org.
Nagoja na magnesie na dachu auta dawała ok 10-15 km zasięgu.
Najlepsza do użytku stacjonarnego oczywiście kierunkowa, Która bez problemu umożliwia łączność na ok 23 km.
Połączenie z przekaźnikiem z odleglosci ok 26 km. Łączność zaliczona 5/5.
fajny test ! testy praktyczne potrzebne, w LAB to rózne rzeczy wychodzą :)
Fajny test wiecej poprosze oczywiscie w miare możliwosci. pozdrawiam 73
Będą kolejne :)
Dzięki za test, Andrzeju. Wygląda na to, że inwestycja w "lepszą" antenę, to nie jest taki do końca zły pomysł. Ja z moim Baosiem i innymi ręczniakami czasami używam anteny Nagoya NA 771 (podobno oryginalna, jak zapewniał sprzedawca - sklep na K z cyferkami w nazwie z Łodzi). Też zauważam lekką poprawę. Szczególnie w odbiorze (czego zabrakło w Twoim materiale). Nie jest to jakaś spektakularna różnica, ale... jakaś jest. W każdym razie na + :)
No właśnie test odbioru ciężko zrobić, bo musiałbym być np. na granicy słyszalności przemiennika. Ale zamierzam kupić taką antenę ze złączem do Retevisa RT3S i wtedy przetestuję odbiór - Retevis ma fajny wskaźnik poziomu sygnału.
Co powiesz na temat Baofenga UV 5R?Czy jest to dobra radiostacja,i jaki ma zasieg?
Dziękujemy Andrzeju za te testy. Chyba musisz sobie nabyć mikrofon krawatowy to takich testów terenowych :)
Mam ale nie pomyślałem, żeby go zabrać :) Nauczka na przyszłość
Cześć sierra, można jakoś porozmawiać chwilę telefonicznie w wolnej chwili? Mam kilka pytań co do naszych radyjek w jednostce OSP. Pozdrawiam
Nie zawsze słychać wyraźnie dźwięk przy filmach, nie lepiej byłoby zainwestować z mikrofon bluetooth?
Dzisiaj odebrałem retevisa, czy orginał czy nie to cholera go wie. Stroi się od 137-146 MHz na paśmie 2m. Ciężko zmierzyć ten dołek, ucieka po prostu w zależności czy trzyma się nano ręką czy nie, jak antenę się uniesie itd. Więc u mnie jest dużo bliżej amatorskiego niż 170 MHz. Ale pasmo 70 cm wydaje się że lepiej pasowac tej antenie.
Niech mi ktoś odpowie na pytanie. Jeśli zawsze lepiej się sprawdza pasmo 2 metry to dlaczego 90 procent przemienników w Polsce jest na 70 cm ?
Dobre pytanie!
Bo taniej wychodzi. Jak nie wiadomo o co chodzi.
Trochę z innej beczki : jak tak zrobić żeby częstotliwości tak przeskakiwały w sdr# jak u ciebie na filmie?
To jest wtyczka do skanowania, będzie o niej film ;)
Swietna recenzja bedzie tzeba sobie taką sprawić
Bardzo dobry film
TRZEBA BYŁO WZIĄĆ JESZCZE NAGOJE DO PORÓWNANIA TAKIE COŚ Z STANDARDOWĄ ANTENOM NIC MI NIE POKAZAŁO.
trzevba by jeszcze sprawdzic jak słyszy antena długa i króta bo gto w sumie tez istotna sprawa.
Założę się, że jakby zamiast Bao, był Retevis RT85 to wyniki bylyby lepsze. Antena ta sama z przejściówka lub z właściwą wtyczką. U mnie Retevis z Bao 5r wygrywa. Antena Retevisa ta długa odbiera z mniejszymi szumami. W moich testach różnica jest niewielka, ale słyszalna.
I nie będzie lepsza niż tyle co "na ucho" się "zmierzy". Porównywałem UV-5R, TYT 98, i AT878 UVII plus więc zakres 100-1000 PLN i we wszystkich 3 radiotelefonach zmiana anteny tylko nieznacznie poprawiała zarówno odbiór jak i nadawanie. Tutaj nie ma cudów - wymiana 20cm drutu na 40cm drut to po prostu zamiana z ćwierć fali na 70cm na ćwierć fali na 2m więc dalej bez szału. Jeżeli ktoś liczy, że zmiana z Bao na Retevisa nagle cudownie spowoduje jakąś drastyczną zmianę to tak się zwyczajnie nie stanie.
@@XenLin U mnie technicznie niezależnie od anteny lepiej odbiera i nadaje Retevis RT85 niż Bao uv-5r.
@@XenLin Nie zgodzę się. Mam u siebie RT85, RT3S, a wcześniej miałem UV-S9.
Po zmianie z baofenga na Retevisa RT85 dostawałem nie lepsze raporty pod względem sygnału, a czytelności. Radio idzie w mniejszych szumach.
Teraz mam RT3S i RT85 na raz, i RHD-771 z filmiku. Nie dość że dostaje lepsze raporty z RHD+RT3S, to słyszę o lepszej modulacji.
Z znajomym robiliśmy testy w każdej możliwej konfiguracji RT3S i RT85. Wyszło tak: (od najgorszego)
- RT85 + seria
- RT3S + seria
- RT85 + RHD-771 (modulacja gorsza niż w RT3S, ale sygnał i czytelność lepsza)
- RT3S + RHD-771
Obecnie czy na przemiennikach czy na 2m dostaje lepsze raporty niż dostawałem na każdym innym sprzęcie. Więc albo Twoje AT878 jest skopane, albo nie wiesz o czym mówisz
@@filiplaszczak7844 2 dni temu robiłem testy w terenie między radiami. Retevis RT85 i Retevis RT85 i Bao uv-5R. Na RT85 było dużo lepiej i mniej trzasków i szumów. Anteny fabryczne. Podtrzymuje swoje zdanie. Możliwe, że mam gorszy egzeplarz Bao. Nawet odbiór z ISS na Retevisie idzie czysto. Na Bao mam zakłócenia. Na razie innych radii nie mam. Te inne mogą być lepsze. Obecnie zastanawiam się nad zakupem Radtela.
@@filiplaszczak7844 Tak ale zwróć uwagę, że chodzi o antenę. Zmiana z 20cm anteny na 40cm antenę nie zrobi nagle cudownej różnicy. Zmiana radia na lepsze/droższe na pewno poprawi jakość ale też nie zrobi nagle "cudownego dalszego zasięgu". A czy wrzucimy 40cm antenkę na Bao, na Retevisa czy na Anytona to niestety niezależnie od pułapu taka antena nie zrobi nam nagle DXów. Te różnice owszem będą "na oko" widoczne tak jak Andrzej pokazał na SDR ale nie na tyle, żeby znacząco wpłynąć na możliwość robienia QSO.
Prawda jest taka, że idąc już w pasmo 2m to i tak trzeba do ręczniaka metrowego bata pokroju Harvesta/Diamonda dać żeby faktycznie zauważalnie "poczuć" lepszy zasięg.
Witam panowie. Mam problemów mam baofeng 5w oraz 8w nie mogę złapać częstotliwości policji czy ktoś może coś doradzić??
Najlepiej zapytać dzielnicowego 😂
Głupie naciąganie na Alledrogo i innych. Policji nie usłyszysz
Mam te anteny z oficjalnego sklepu retevis na ali. W moim odczuciu jest zauważalnie lepsza niż oryginał, w baofengu są średnio 2 kreski więcej. Może ta co masz to podróbka?
Ojojoj. Spóźniłem się tym razem😢
Tak jak się spodziewałem szału niema
Come è possibile? Si dice che questa sia anche meglio della originale 771
Na krótkim dystansie retevis lepiej się spisał było lepiej/czyściej słychać na SDR niż na oryginalnej antenie. Szkoda, że na dalszej odległości nie dało się usłyszeć.
Nie przebiło się przez squelcha niestety
@@SierraEcho no to następny test bez skłelcza :)
Rzeczywiscie bardzo ladne miejsce. Sosenki, to i kleszczy powinno byc malo 🙃
U nas są sosny i kleszczy pod dostatkiem :)
@@SierraEcho moze dlatego ze jest tez duzo lisciastych 😜
👍👍
Przypuszczam że w odsłuchu trochę mogło by to inaczej wyglądać
No, szczerze powiem spodziewałem się lepszych osiągów tego długiego Retevisa a tu raczej jest remis ...
Mam podobne odczucia
@@SierraEcho Przed obejrzeniem nagrania byłem wręcz przekonany, że Retevis, może nie tyle zmiecie tą krótką antenę, co pokaże, że długość ma znaczenie, a tu proszę, kolejny raz dowiadujemy się, że nie, wcale nie, długość się nie liczy :) także YL, mamy tu namacalny dowód na to, że długość absolutnie nie ma znaczenia, liczy się wnętrze :)
@@PiTeR7676Pokarze 😅 od słowa karać. Jak już to pokaże.
@@lukasznijak Dzięki, słownik w telefonie żyje własnym życiem :)
W Polsce fajne anteny i dosc tanie robil niejaki Zorba
Co znaczy "przeciwwagę"?
Takie krótkofalarskie zaklęcie ;) A poważnie, przeciwwaga zwiększa sprawność anteny. Obrazowo, można za Wikipedią działanie przeciwwagi porównać do efektu, jaki daje zwierciadło dla przyłożonego prostopadle świecącego pręta. Ilość wypromieniowanego światła w ten sposób się zwielokrotnia.
@@gdrzym Ale czarnej magii mu nagadałeś. Z takiej definicji jaką podałeś to nawet ja bym nie doszedł co to jest przeciwwaga :D
W dużym uproszczeniu przeciwwaga to element anteny, który ma za zadanie "odbijać" część fali radiowej zwiększając tym samym sprawność anteny. Dzięki temu są mniejsze straty. Bierze się to też z konstrukcji dipola czyli najbardziej podstawowej anteny gdzie mamy 2 ramiona - 1 podpięte do żyły gorącej, drugie do oplotu (jako takiej masy). W przypadku radia ręcznego mamy żyłę gorącą w antenie i brak "drugiego ramienia" podpiętego do tejże "masy" więc radia ręczne opierają się na tym, że to ludzka ręka robi za tą przeciwwagę. Najprościej ujmując twoja łapa i radio samo w sobie robią za drugie ramię anteny.
@@XenLin Z treści pytania wywnioskowałem, że pytającemu temat radiotechniki jest obcy. Myślę, że nie popełniłem w tym przypuszczeniu błędu. Wobec tego użyłem porównania, które pozwoli mu na zrozumienie zasady działania przeciwwagi bez balastu wiedzy szczegółowej, połączonego ze szczyptą humoru. Przyznam, iż myślałem chwilę nad porównaniem wyprowadzonym z etymologii słowa "przeciw - waga", ale odpuściłem uznając, że może niepotrzebnie podnieść poziom komplikacji odpowiedzi. Twoja odpowiedz z kolei jest wywodem znacznie bardziej hermetycznym; przeznaczonym dla osoby, która już co najmniej trochę "siedzi" w temacie. Dodatkowo wzbogaciłeś ten wywód o kilka szczegółów wykraczających poza wymagania postawionego pytania. Zasadniczo clue mojej i Twojej odpowiedzi sprowadza się do stwierdzenia, że przeciwwaga to element "odbijający" część fali, który przez to podnosi sprawność anteny. Czasami warto spróbować wyobrazić sobie siebie na miejscu pytającego. Do zobaczenia / usłyszenia na czacie u Andrzeja lub w eterze. 73!
@@gdrzym Porównanie przeciwwagi do "zwierciadła dla prostopadle świecącego pręta" jest tak zbijającym z tropu stwierdzeniem, że nawet ja - wiedząc czym jest przeciwwaga - miałem na start problem zrozumieć o co ci chodzi. Tłumaczyć trzeba maksymalnie prosto, rzekłbym, że wręcz łopatologicznie co NIE jest równoznaczne z wycięciem "hermetyczności" definicji. Myślę, że jednak stwierdzenie, że przeciwwaga ma po prostu odbijać część fali radiowej jest łatwiejsze do zrozumienia niż jakieś zwierciadło i pręt. I masz rację - po przemyśleniu i przeanalizowaniu wychodzi na to samo, jednak zdecydowanie "wybujałe" porównanie niestety ale zwyczajnie utrudnia zrozumienie tego, co chciałeś przekazać. Co do wzbogacenia wypowiedzi - znamienita większość anten wywodzi się od dipola. Czy to Yagi, czy EndFed, longwire czy też GP to wszystkie te anteny są jakąś wariacją dipola więc zdecydowanie warto laikowi rzucić takie hasło - a nuż się skusi, pogoogluje i czegoś ciekawego się dowie budując jakąś podstawę własnej wiedzy, która może zaprocentować w przyszłości. W końcu obracamy się w dość hermetycznym środowisku i sporo osób zainteresowanych jednak stawia ten krok do przodu czy to poprzez nasłuchy czy też zdanie licencji.
73 i do usłyszenia ;)
uprościjmy to - antena to w uproszeniu dipol - mogą być dwa po 1/4 długości fali
jeśli ustawimy pionowo, to najniżej jak sie da umieścić antenę? możesz jeden cały zakopać w ziemi :)
czyli może byc po prostu antena 1/4 fali na wysokości gruntu w górę - klasyczny maszt radiowy
teraz, jeśli podniesiemy antenę wyżej, nie ma gruntu, nie ma pręta, ale za ziemię coś musi robić - albo jeden pręt w dół, kabelek idie w bok, albo pręt zmieniamy na rurę i kabel idzie w środku, może tez być kilka prętów, w zależności od ich liczby ustawione będą pod różnym kątem (im więcej tym bardziej w dół)
te pręty to przeciwwagi - robą "za ziemię" w naszym maszcie
inna sprawa jaka długośc fali, zalezy do pasma
Radio buczało wes inne radio
Friend, I am a newbie, I bought 2PACK BaoFeng UV-16 Max V2 10W High Power IP68 Waterproof Walkie Talkie Support Type-C Charger Long Range Radio Upgrade UV5R PRO but I can only talk up to 500 meters, I need at least 10km. I'm doing something wrong or it's not the right model (these are given for distances up to 50 km. which I don't need) What do you recommend, thank you thank you
Спасибо Вам за обзор.
Uv5r i nagoya 771 u mnie Ele nie ori hyba
Na kanale Bielson jest nagrany sensowny test, kilkanaście różnych anten a nie tylko jedna. Polecam zobaczyć
Antenka do samoobrony 😃
hahah nieśmiertelne :D To fakt. Śmieszne ale prawdziwe.
Andrzeju jak byś chciał oryginalne nagoyki 771 sma i męska i żęńską mam i nawet 128 cm składane potwory taśmowe z ali które to dopiero robią robotę . ps mam już i ja openGD77 w końcu w swoim TYTku 390 . Pozdrawiam SP6KE
dasz jakis link do fajnej anteny do 888s?