Prowadzisz bardzo fajny kanał. Młodzi akwaryści powinni z niego korzystać. Szkoda, że niektórzy tego nie szanują i wala debilne komentarze. Akwaystyka zajmuję sie ok 30 lat i cenię Ciebie i Twoją pracę włozona w edukację młodych akwarystów.
6 лет назад+1
Od zawsze świeciłem i świecę od 10 do 12 h na dobę i nigdy nie miałem żadnych problemów z akwarium. Dzięki za filmik. Pozdrawiam serdecznie.
Moze i mnie wysmiejecie, ale od 2tygodni jestem akwarysta i niebylem swiadom, ze lampe sie wylacza i swiecial 24h dzis bylem w sklepie i nabylem to cudo i ustawilem 20:30 i jest ciemno do 8:30. O 8:30 pewnie samo sie wlaczy i w koncu bedzie 12h. Rybki zyja tylko roslina ma mega rozkwit.
Jeśli już kupować to tylko taki ze sterowaniem elektronicznym i akumulatorkiem podtrzymującym zegar. Różnica w cenie jest znikoma, a działanie mechanicznego pozostawia wiele do życzenia. U mnie lampy zapala rano na 4 godziny potem przerwa kilka godzin i popołudniu na 5 godzin.
Czy czas święcenia można dowolnie dobrać? Czy powinno dostosować się go do pory dnia? Inaczej mówiąc czy poprawnym będzie świecenie np. od 14:00 do 24:00? Zakładając, że akwarium nie stoi w ciemni?
tak naprawde to zalezy od tego jakie masz światło - w sensie ile watów, lumenów i jaką barwę. Ja jestem w stanie świecić 14 godzin i nie mieć glonów, ale musi to być odpowiednio dobrane światło, tzw. światło do low-techa. Ale faktycznie jeżeli ktos prowadzi akwarium roslinne, to jest tak naprawdę uwiązany i nie może manewrować długością świecenia w zbiorniku, bo inaczej nie wyjdzie z glonów. Pozdrawiam
Brakuje mi jeszcze informacji o charakterystyce światła bo to ma znaczenie, ale to może w innym filmie. Jestem informatykiem i pewnie zbudowałbym urządzenie, które steruje mocą światła tak by odzwierciedlało naturalne środowisko czyli ściemniało i rozjasniało światło, symulując wschód i zachód słońca. Rybki, ktore mamy są zwykle z tych krajów gdzie już różnica dnia i nocy w zależności od pór roku nie gra takiej roli, ale też można by się o to pokusić by tak zaprogramować. Najlepsze jest to że film wyjaśnia jak.
Wyłączenie światła o różnych porach może mieć sens, (jeśli różnica jest mniejsza niż 4 min między sąsiednimi dniami) ale tylko jeśli chcemy udawać pory roku.
Programator analogowy ma taka wadę, że przy braku zasilania (przerwa w dostawie prądu), robi pauzę w odmierzaniu czasu. Po powrocie zasilania, kontynuuje pracę od tego miejsca, gdzie się zatrzymał. Dlatego raczej nie nadaje się tam, gdzie występują przerwy w dostawie prądu. Oczywiście, za każdym razem można go korygować, ale jest to na dłuższą metę uciążliwe. W takim przypadku, lepiej zastosować programator elektroniczny, który ma zegar z podtrzymaniem bateryjnym.
Zapomniałeś dodać że programator analogowy podczas braku zasilania, opóźni nasz czas oświetlenia o czas braku prądu. Natomiast programator elektroniczny ma akumulator który podtrzymuje funkcje zaprogramowane i dlatego nie ma potrzeby ponownego jego programowania. W analogowym trzeba ponownie ustawić prawidłowy czas rzeczywisty. Co do długości czasu oświetlenia, w większości akwaryści posiadają akwaria ,,mieszane". Oznacza to że każdy powinien zaobserwować rośliny i ryby w takim ogólnym. U mnie w 200 L o godz. 6 zapala się lampa ledowa na wzrost roślin, o godz.8 lampa ze światłem normalnym 12 W led, o godz.10 pozostałe dwie 2x14 W i gasną te dwie o godz. 16, pojedyncza o 18 a roślinna o 21,30. Całą dobę mam oświetlenie w postaci dwóch, słabych led niebieskich. Wszystko rośnie i ma się świetnie. Pozdrawiam.
Nie w każdym. Mnie udało się kupić programator analogowy który ma 100 godzin podtrzymania w razie braku zasilania. Jest bardzo dokładny ponieważ działa na bazie zegara kwarcowego, a nie jak w najtańszych programatorach gdzie jest zwykły silniczek który obracając się wprawia w ruch przekładnie. Polecam każdemu kto lubi proste w obsłudze programatory bez żadnych udziwnień.
Witam Zapalam i gasze różnie jak mi się podoba mam zbiornik 150L od 2lat. Ryby rozmnażają się jak szalone kirysniki skalary gupiki glonojady sumy. Wszystkie się mnożą i żyją A nigdy do światła nie przykladalem dużej uwagi. Jednak polecam urzadzenie z filmu sam zakupie taki programator może będą się jeszcze szybciej mmozyc:) Piona!
Tytułem mnie wciągnąłes przyznaje. Tylko ta wiedza którą podajesz w zasadzie nic nie wnosi ponad podstawowe informacje, i nawet dla początkujących będą to informację mylące i niepełne. Mówisz o czasie dnia akwarium 12h. W biotopowym może i tak w ht i lt roślinnym to zazwyczaj za długo to raz. Dwa nie tylko ważne jak długo świecimy ale również w jakich godzinach. Zapalanie światła zbyt wcześnie rano żeby dzień skończyć popołudniem również spowoduje wysyp glonów gdyż rośliny nie będą w stanie przeprowadzić fotosyntezy. Aby ustalić właściwie godziny święcenia trzeba obserwować rośliny które "otwierają się" i "zamykają" i pod ich kątem wybrać w jakich godzinach świecić. Trochę również brakuje informacji o sterownikach które pozwalają na tzw świt i zmierzch które rozjaśniaja i sciemniaja światło stopniowo co również powoduje że ryby nie są tak mocno zestresowane nagła zmiana ilości światła. Ogólnie dobra robota, pozdrawiam
Mam akwarium 4 miesięcy. po 3 tygodniach miałem wykwit glonów ,rybek nie było widać .wyczyściłem akwarium jeszcze raz i znowu to samo prawie było wyczyściłem akwarium z glonów szczotką , posadziłem roślinki i wrzuciłem 2 glonojady i mam spokój na razie światło pali się 24h 7 dni w tygodniu .teraz będę wiedział żeby światło gasić
Spotkałem się z opinią by w dzień zrobić ok 1h do 2h przerwy w oświetleniu np w ok południa czy ktoś stosuje taki tryb oświetlania? (podobno to pomaga przy problemach z glonami).
nie rozumiem czemu w HT 13,5 h oświetlenia miałoby się skończyć glonami ? jeśli rośliny będą miały odpowiednio dużo energii do pobierania i substancji odżywczych to wszystko zostaje w równowadze - sam swojego HT oświetlam śmiało 14 a czasem nawet 15h bo nie używam programatora a glony to mam jak świadomie coś pokombinuje w parametrach (jakoś nie po drodze mi go zakupić a pracuje codziennie bez dnia wolnego o stałych porach - a nawet jak miałem dni wolne to nigdy nie spałem dłużej :)
Akwarystyka dla laika nie sluchales... Powiedzialem ze moze sie skonczyc glonami, a nie ze napewno sie skonczy glonami. A to zalezy juz od poziomu wiedzy akwarysty. Znowu patrzysz na film pod kątem swojej wiedzy, a nie poczatkujacych akwarystow...
wydaje mi się (może się mylę) ale początkujący raczej nie bawią się w HT dlatego to było raczej do tych już doświadczonych bo nie mam pojęcia skąd wziął się tak krótki czas oświetlania HT skoro z założenia jest tam więcej substancji dla roślin i więcej Co2 by miały energię je pobierać to z automatu powinno się jej dawać to pobierać dłużej poprzez stymulowanie fotosyntezy światłem - tak na moją logikę ...
Akwarystyka dla laika to ze poczatkujacy nie bawia sie w HT nie oznacza ze mają zakaz sluchania o akwariach HT, bo wielu z nich w blizszej lub dalszej przyszlosci moze sie zacząc bawic w HT. Niestety ale nie ty decydujesz co moga obejrzec poczatkujacy a co doswiadczeni akwarysci na tym kanale. Nauczony twoimi wczesniejszymi komentarzami - W dyskusje o prowadzeniu HT nie bede z toba wchodzic bo nie mam czasu i przyjemnosci na pisanie z tobą tygodniami. Jezeli razem dalej bedziesz forsowal swoje tezy, a robisz to pod moim kazdym filmem, to poprostu cie zablokuje, i to jest juz oststnie ostrzezenie. Wielokrotnie ci pisalem, ze masz swoj kanal na ktorym mozesz przeforsowac wszystko, nawet akwaria obrazy. Ten kanal jest o tym jak ja prowadze moja akwarystyke. Nie podoba ci sie - nie ogladaj, czy to takie trudne?
widzę że co bym nie napisał to będzie źle nawet jak się z Tobą zgadzam co do długości dnia a nie zgadzam się z obiegową opinią o długości świecenia w HT... i to niby ja jestem tym agresorem ... powodzenia z takim podejściem do widzów - jacy by oni nie byli.
Akwarystyka dla laika chodzi o to ze czepiasz sie praktycznie wszystkiego w kazdym moim filmie, zawsze przedstawiasz swoje zdanie z pozycji eksperta. Moze sie zdarzyc ze czasem zdarzy mi sie w jakims filmie błąd, ale nie wydaje mi sie zebym stale mowil cos co nie jest zgodne ze sztuką akwariową. Pisalem ci juz ze po obejrzeniu jednego z twoich filmow znalaxlem kilka rzeczy z ktorymi sie nie zgadzalem, ale to twoja akwarystyka, kanal jest o tym jak ty prowadzisz swoje akwarium, wiec ja nie bede ci na sile narzucal swoich metod. Dla mnie jest to oczywiste. Chyba czepianie sie to poprostu jest twoje hobby bo widze ze robisz to takze na innych kanałach, dlatego ja juz ciebie nie traktuje powaznie. I nie wyjezdzaj z tekstami jak ja traktuje swoich widzow, bo widzowie na szczescie nie sa tak negatywnie nastawieni jak ty, po ich komentarzach, lapkach i rosnących subskrypcjach widze ze sa zadowoleni wiec nie generalizuj ze widzowie to ty... bo akurat ty jestes wyjątkiem i zachowujesz sie inaczej, na tym koncze i naprawde juz mi sie nie chce z tobą pisac, uszanuj to prosze wkoncu. Mialem nie rozpoczynac dyskusji o nawozeniu, ale ci nspisze ze w praktyce to tak nie wygląda ze dopuscisz co2 i nawozow przy zwiekszonej ilosci swiatla i rosliny to zjedzą i nie bedzie glonow, bo jest jeszcze cos takiego jak blokady, kiedy jeden pierwiastek blokuje pobieranie drugiego, z powodu nie wlasciwych ich proporcji w wodzie. Stosując EI powinienes o tym wiedziec. A niektorych pierwiastkow nie mozna zmierzyc w w wodzie, wiec w wielu przypadkach moga wystapic glony w HT przy 14 godzinnym swieceniu. Na tym koncze bo nsprawde zmarnowalem mnostwo czasu...
Witam, 👍 jak zawsze🙂, do rzeczy, potrzebuję kupić taki sprzęt, przejrzałam filmy i opinie i nie wiem, lepiej analog czy jednak jakiś prosty cyfrowy? Różnice w cenie są pomijalne, a analogu najbardziej niepokoi mnie to (możliwe) cykanie. Akwarium stoi blisko sypialni i będzie to słyszalne. No i możliwe grzanie się programatora? Mam listwę ledową jako oświetlenie, czy to grzanie to bzdura? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Urzadzenie sie nie grzeje. Mam dwa i nie cykają. Ja Wybralem analog ze wzgledu na niekiedy brak pradu. W takiej sytuacji elektroniczny sie rozkoduje i trzeba go od nowa ustawiac a to nawet do 10 min zabawy przyciskami. Natomiast w analogu sie tylko obraca tarcze w celu nastawienia aktualnej godziny po przerwie w dostawie pradu i tyle i to trwa 3 sekundy roboty.
Witam. Mam pytanie. np ja robię tak od 8 do 12 świece i potem 2 godz pauzy i znowu od 14 do 18 swiece. Czy to jest dobrze ? Dobrze że robię pauzę dwie godziny ? Czy czas powinien być ciągły ? Cz to stresuje ryby ? Czy może załączać światło później od 10 np do 18 w sposób ciągły ? Jestem początkującym Akwarystom więc proszę o poradę. Ta pauzę to doradził mi sprzedawca. Dziękuję za odp
Dobrze dla roślin, zapobiega ekspansji glonów, ale jak ryby to znoszą pewien nie jestem. Kiedy mamy dzień to i tak w miare jasnym pokoju światło dociera do akwarium tyle, że mniej intensywne. W naturze występuje zachmurzenie, a ryby sepuku nie popełniają z tego powodu.
WItam. Światło mam włączone 10 godz. wraz ze świtem i zmierzchem około po pół godziny.I jest dobrze,rybki zdrowe ,bardzo mało glonów. Tommy nie wspomniałeś nic o zmierzchu i świcie-co też ma znaczenie dla kondycji ,głownie ryb jak i roślin.
Owszem ale o świcie i zmierzchu to powiem już jak będę robił kiedyś film o ściemniaczach, których się raczej w akwarystyce nie używa, bo nie za bardzo chcą współpracować z ledami i świetlówkami. Ale zmierzch i świt można zrobić także przez częściowe zapalenie świetlówek lub diód po kolei. Myślałem żeby powiedzieć o tym w filmie, ale wyszło by mi wtedy około 18-20 minut filmu, więc odpuściłem ten temat, bo byłby za długi, ale napewno wrócę do tego tematu, pozdrawiam
Nie wiem jakie ściemniacze masz na myśli,ale moja lampa A401 Plus świetnie działa na driverze od Darelteka i Arduino.Ponadto ,są elektroniczne układy do świetlówek T5 ,z możliwością ściemniania.
Ja w swoim akwarium mam ustawione światło od 7 do 9.30 jest włączone, potem od 9.30 do 12.30 wyłączone,I później już do 20 włączone. Może tak być czy jednak źle to wpływa na rośliny i ryby?
@@karoljasik7158 Ok, ale lampka ma 3 tryby, dzień/noc/wyłączona i w takiej kolejności działa, i zmiany trybow sa dotykowe w obudowie.. więc ciężko to byt było....
@@MOBEMID Polecam kupić włączniki z dostępem do internetu (Fibaro, Eve Energy i inne). Mają możliwość włączania zdalnie oraz ustawienia programu wg potrzeb.
A niemożna by było podłączyć do filtra ale nie że np. Przez całą noc nie działał a w dzień działał tylko naprzykład co 30 minut żeby się włączyał i wyłączał w dzień i noc?
Prowadzisz bardzo fajny kanał. Młodzi akwaryści powinni z niego korzystać. Szkoda, że niektórzy tego nie szanują i wala debilne komentarze. Akwaystyka zajmuję sie ok 30 lat i cenię Ciebie i Twoją pracę włozona w edukację młodych akwarystów.
Od zawsze świeciłem i świecę od 10 do 12 h na dobę i nigdy nie miałem żadnych problemów z akwarium. Dzięki za filmik. Pozdrawiam serdecznie.
Wszystko oczywiste ale dla początkujących to też jest wyzwanie. Łapka i pzdr.
Moze i mnie wysmiejecie, ale od 2tygodni jestem akwarysta i niebylem swiadom, ze lampe sie wylacza i swiecial 24h dzis bylem w sklepie i nabylem to cudo i ustawilem 20:30 i jest ciemno do 8:30.
O 8:30
pewnie samo sie wlaczy i w koncu bedzie 12h.
Rybki zyja tylko roslina ma mega rozkwit.
W dobie elektroniki dziś to już zabytek. Ale na początku wieku każdy miał i używał.
Jeśli już kupować to tylko taki ze sterowaniem elektronicznym i akumulatorkiem podtrzymującym zegar. Różnica w cenie jest znikoma, a działanie mechanicznego pozostawia wiele do życzenia. U mnie lampy zapala rano na 4 godziny potem przerwa kilka godzin i popołudniu na 5 godzin.
Czy czas święcenia można dowolnie dobrać? Czy powinno dostosować się go do pory dnia? Inaczej mówiąc czy poprawnym będzie świecenie np. od 14:00 do 24:00? Zakładając, że akwarium nie stoi w ciemni?
Też bym był ciekawy, bo ja mam światło wlączone codziennie od 10 do 22.
Fajny poradnik, 👍
Super film. 👍
Dobry poradnik :D
Oświetlanie zbiornika powyżej 9 godzin polecam wyłącznie zaawansowanym akwarystom, ponieważ zbyt długi czas może spowodować wysyp glonów.
tak naprawde to zalezy od tego jakie masz światło - w sensie ile watów, lumenów i jaką barwę. Ja jestem w stanie świecić 14 godzin i nie mieć glonów, ale musi to być odpowiednio dobrane światło, tzw. światło do low-techa. Ale faktycznie jeżeli ktos prowadzi akwarium roslinne, to jest tak naprawdę uwiązany i nie może manewrować długością świecenia w zbiorniku, bo inaczej nie wyjdzie z glonów. Pozdrawiam
@@tommyaquario9692 masz na mysli swiatlo bez zadnych zielonych i czerwonych diod?
Przydatny filmik. 👍
Wlasnie tego szukalem dlugosc swiecenia ! Ale jeszcze moc & barwa swiatla LED?
Brakuje mi jeszcze informacji o charakterystyce światła bo to ma znaczenie, ale to może w innym filmie. Jestem informatykiem i pewnie zbudowałbym urządzenie, które steruje mocą światła tak by odzwierciedlało naturalne środowisko czyli ściemniało i rozjasniało światło, symulując wschód i zachód słońca. Rybki, ktore mamy są zwykle z tych krajów gdzie już różnica dnia i nocy w zależności od pór roku nie gra takiej roli, ale też można by się o to pokusić by tak zaprogramować. Najlepsze jest to że film wyjaśnia jak.
Ja kupię dwa programatory . Jeden dla dziennego oświetlenia i drugi dla nocnego
Czy będzie film o jonizatorach do wody w akwarium proszę o film pozdrawiam
Martix Mal niestety nie, bo nie testowalem takiego sprzetu
Wyłączenie światła o różnych porach może mieć sens, (jeśli różnica jest mniejsza niż 4 min między sąsiednimi dniami) ale tylko jeśli chcemy udawać pory roku.
Programator analogowy ma taka wadę, że przy braku zasilania (przerwa w dostawie prądu), robi pauzę w odmierzaniu czasu. Po powrocie zasilania, kontynuuje pracę od tego miejsca, gdzie się zatrzymał. Dlatego raczej nie nadaje się tam, gdzie występują przerwy w dostawie prądu. Oczywiście, za każdym razem można go korygować, ale jest to na dłuższą metę uciążliwe. W takim przypadku, lepiej zastosować programator elektroniczny, który ma zegar z podtrzymaniem bateryjnym.
Jak ustawić programator analogowy bo na tych filmikach nie jest zrozumiały
Zapomniałeś dodać że programator analogowy podczas braku zasilania, opóźni nasz czas oświetlenia o czas braku prądu. Natomiast programator elektroniczny ma akumulator który podtrzymuje funkcje zaprogramowane i dlatego nie ma potrzeby ponownego jego programowania. W analogowym trzeba ponownie ustawić prawidłowy czas rzeczywisty. Co do długości czasu oświetlenia, w większości akwaryści posiadają akwaria ,,mieszane". Oznacza to że każdy powinien zaobserwować rośliny i ryby w takim ogólnym. U mnie w 200 L o godz. 6 zapala się lampa ledowa na wzrost roślin, o godz.8 lampa ze światłem normalnym 12 W led, o godz.10 pozostałe dwie 2x14 W i gasną te dwie o godz. 16, pojedyncza o 18 a roślinna o 21,30.
Całą dobę mam oświetlenie w postaci dwóch, słabych led niebieskich. Wszystko rośnie i ma się świetnie. Pozdrawiam.
Nie w każdym. Mnie udało się kupić programator analogowy który ma 100 godzin podtrzymania w razie braku zasilania. Jest bardzo dokładny ponieważ działa na bazie zegara kwarcowego, a nie jak w najtańszych programatorach gdzie jest zwykły silniczek który obracając się wprawia w ruch przekładnie. Polecam każdemu kto lubi proste w obsłudze programatory bez żadnych udziwnień.
A ja oświetlam moje akwarium około 12 godzin, i staram się włączać i wyłączać oświetlenie w tych samym czasie.
Jak masz słabe oświetlenie to możesz świecić 12, ale z reguły optymalnie jest 8-10
Witam Zapalam i gasze różnie jak mi się podoba mam zbiornik 150L od 2lat. Ryby rozmnażają się jak szalone kirysniki skalary gupiki glonojady sumy. Wszystkie się mnożą i żyją A nigdy do światła nie przykladalem dużej uwagi.
Jednak polecam urzadzenie z filmu sam zakupie taki programator może będą się jeszcze szybciej mmozyc:)
Piona!
Tytułem mnie wciągnąłes przyznaje. Tylko ta wiedza którą podajesz w zasadzie nic nie wnosi ponad podstawowe informacje, i nawet dla początkujących będą to informację mylące i niepełne.
Mówisz o czasie dnia akwarium 12h. W biotopowym może i tak w ht i lt roślinnym to zazwyczaj za długo to raz. Dwa nie tylko ważne jak długo świecimy ale również w jakich godzinach. Zapalanie światła zbyt wcześnie rano żeby dzień skończyć popołudniem również spowoduje wysyp glonów gdyż rośliny nie będą w stanie przeprowadzić fotosyntezy. Aby ustalić właściwie godziny święcenia trzeba obserwować rośliny które "otwierają się" i "zamykają" i pod ich kątem wybrać w jakich godzinach świecić.
Trochę również brakuje informacji o sterownikach które pozwalają na tzw świt i zmierzch które rozjaśniaja i sciemniaja światło stopniowo co również powoduje że ryby nie są tak mocno zestresowane nagła zmiana ilości światła.
Ogólnie dobra robota, pozdrawiam
Mam akwarium 4 miesięcy. po 3 tygodniach miałem wykwit glonów ,rybek nie było widać .wyczyściłem akwarium jeszcze raz i znowu to samo prawie było wyczyściłem akwarium z glonów szczotką , posadziłem roślinki i wrzuciłem 2 glonojady i mam spokój na razie światło pali się 24h 7 dni w tygodniu .teraz będę wiedział żeby światło gasić
:|
Spotkałem się z opinią by w dzień zrobić ok 1h do 2h przerwy w oświetleniu np w ok południa czy ktoś stosuje taki tryb oświetlania? (podobno to pomaga przy problemach z glonami).
szczerze to uważam że nic to nie da, Na glony to bardziej wyłącza się swiatło całkiem w zbiorniku na 2-3 dni
Raczej w naturze nie występuje taka sytuacja jak ciemność w południe.Glony to suma wielu czynników,które trzeba spójnie połączyć.
pozdrawiam
Ja stosuję z powodzeniem. Jest w necie artykuł firmy dennerle, w którym dowodzą ze rośliny lubią przerwę w oświetlaniu na 2-3h.
@@marcinwilczak6874 podasz wiecej info?
a mam takie pytanie czy mozna uzuc tego programatora do wylaczenie filtra na godznike zeby karmnika automatyczny mogl nakarmic ryby
raczej nie wyłacza sie filtra bo wtedy bakterie umierają,ale jestem początkowym akwarystą więc może zapytaj kogoś doświadczonego.
Proponuję programator elektroniczny. Można tam zaprogramować minimum 1 minutę, czego w analogowym się nie da.
nie rozumiem czemu w HT 13,5 h oświetlenia miałoby się skończyć glonami ? jeśli rośliny będą miały odpowiednio dużo energii do pobierania i substancji odżywczych to wszystko zostaje w równowadze - sam swojego HT oświetlam śmiało 14 a czasem nawet 15h bo nie używam programatora a glony to mam jak świadomie coś pokombinuje w parametrach (jakoś nie po drodze mi go zakupić a pracuje codziennie bez dnia wolnego o stałych porach - a nawet jak miałem dni wolne to nigdy nie spałem dłużej :)
Akwarystyka dla laika nie sluchales... Powiedzialem ze moze sie skonczyc glonami, a nie ze napewno sie skonczy glonami. A to zalezy juz od poziomu wiedzy akwarysty. Znowu patrzysz na film pod kątem swojej wiedzy, a nie poczatkujacych akwarystow...
wydaje mi się (może się mylę) ale początkujący raczej nie bawią się w HT dlatego to było raczej do tych już doświadczonych bo nie mam pojęcia skąd wziął się tak krótki czas oświetlania HT skoro z założenia jest tam więcej substancji dla roślin i więcej Co2 by miały energię je pobierać to z automatu powinno się jej dawać to pobierać dłużej poprzez stymulowanie fotosyntezy światłem - tak na moją logikę ...
Akwarystyka dla laika to ze poczatkujacy nie bawia sie w HT nie oznacza ze mają zakaz sluchania o akwariach HT, bo wielu z nich w blizszej lub dalszej przyszlosci moze sie zacząc bawic w HT. Niestety ale nie ty decydujesz co moga obejrzec poczatkujacy a co doswiadczeni akwarysci na tym kanale. Nauczony twoimi wczesniejszymi komentarzami - W dyskusje o prowadzeniu HT nie bede z toba wchodzic bo nie mam czasu i przyjemnosci na pisanie z tobą tygodniami. Jezeli razem dalej bedziesz forsowal swoje tezy, a robisz to pod moim kazdym filmem, to poprostu cie zablokuje, i to jest juz oststnie ostrzezenie. Wielokrotnie ci pisalem, ze masz swoj kanal na ktorym mozesz przeforsowac wszystko, nawet akwaria obrazy. Ten kanal jest o tym jak ja prowadze moja akwarystyke. Nie podoba ci sie - nie ogladaj, czy to takie trudne?
widzę że co bym nie napisał to będzie źle nawet jak się z Tobą zgadzam co do długości dnia a nie zgadzam się z obiegową opinią o długości świecenia w HT... i to niby ja jestem tym agresorem ...
powodzenia z takim podejściem do widzów - jacy by oni nie byli.
Akwarystyka dla laika chodzi o to ze czepiasz sie praktycznie wszystkiego w kazdym moim filmie, zawsze przedstawiasz swoje zdanie z pozycji eksperta. Moze sie zdarzyc ze czasem zdarzy mi sie w jakims filmie błąd, ale nie wydaje mi sie zebym stale mowil cos co nie jest zgodne ze sztuką akwariową. Pisalem ci juz ze po obejrzeniu jednego z twoich filmow znalaxlem kilka rzeczy z ktorymi sie nie zgadzalem, ale to twoja akwarystyka, kanal jest o tym jak ty prowadzisz swoje akwarium, wiec ja nie bede ci na sile narzucal swoich metod. Dla mnie jest to oczywiste. Chyba czepianie sie to poprostu jest twoje hobby bo widze ze robisz to takze na innych kanałach, dlatego ja juz ciebie nie traktuje powaznie. I nie wyjezdzaj z tekstami jak ja traktuje swoich widzow, bo widzowie na szczescie nie sa tak negatywnie nastawieni jak ty, po ich komentarzach, lapkach i rosnących subskrypcjach widze ze sa zadowoleni wiec nie generalizuj ze widzowie to ty... bo akurat ty jestes wyjątkiem i zachowujesz sie inaczej, na tym koncze i naprawde juz mi sie nie chce z tobą pisac, uszanuj to prosze wkoncu. Mialem nie rozpoczynac dyskusji o nawozeniu, ale ci nspisze ze w praktyce to tak nie wygląda ze dopuscisz co2 i nawozow przy zwiekszonej ilosci swiatla i rosliny to zjedzą i nie bedzie glonow, bo jest jeszcze cos takiego jak blokady, kiedy jeden pierwiastek blokuje pobieranie drugiego, z powodu nie wlasciwych ich proporcji w wodzie. Stosując EI powinienes o tym wiedziec. A niektorych pierwiastkow nie mozna zmierzyc w w wodzie, wiec w wielu przypadkach moga wystapic glony w HT przy 14 godzinnym swieceniu. Na tym koncze bo nsprawde zmarnowalem mnostwo czasu...
Film wart polecenia 👍🏻
Ja włączam o ósmej i wyłączam o dwudziestej
W akwarium to ryby są najczęściej ze sklepu ,a w sklepie z farmy tyle w temacie
Trzeba go ustawiac codziennie?czy raz wystarczy?
Raz
Witam, 👍 jak zawsze🙂, do rzeczy, potrzebuję kupić taki sprzęt, przejrzałam filmy i opinie i nie wiem, lepiej analog czy jednak jakiś prosty cyfrowy? Różnice w cenie są pomijalne, a analogu najbardziej niepokoi mnie to (możliwe) cykanie. Akwarium stoi blisko sypialni i będzie to słyszalne. No i możliwe grzanie się programatora? Mam listwę ledową jako oświetlenie, czy to grzanie to bzdura? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Urzadzenie sie nie grzeje. Mam dwa i nie cykają. Ja Wybralem analog ze wzgledu na niekiedy brak pradu. W takiej sytuacji elektroniczny sie rozkoduje i trzeba go od nowa ustawiac a to nawet do 10 min zabawy przyciskami. Natomiast w analogu sie tylko obraca tarcze w celu nastawienia aktualnej godziny po przerwie w dostawie pradu i tyle i to trwa 3 sekundy roboty.
@@tommyaquario9692 kupiłam analoga, Synuś lubi wszelkie urządzenia i już podłączył 😉, dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
@@tommyaquario9692 Cyfrowe mają podtrzymanie ustawień. Musiałbyś nie mieć prądu przez miesiąc żeby się rozkodował.
Witam. Mam pytanie. np ja robię tak od 8 do 12 świece i potem 2 godz pauzy i znowu od 14 do 18 swiece. Czy to jest dobrze ? Dobrze że robię pauzę dwie godziny ? Czy czas powinien być ciągły ? Cz to stresuje ryby ? Czy może załączać światło później od 10 np do 18 w sposób ciągły ? Jestem początkującym Akwarystom więc proszę o poradę. Ta pauzę to doradził mi sprzedawca. Dziękuję za odp
Dobrze dla roślin, zapobiega ekspansji glonów, ale jak ryby to znoszą pewien nie jestem. Kiedy mamy dzień to i tak w miare jasnym pokoju światło dociera do akwarium tyle, że mniej intensywne. W naturze występuje zachmurzenie, a ryby sepuku nie popełniają z tego powodu.
niestety od 7 min zainteresował mnie materiał niestety te ryby są wyhodowane sztucznie więc....
Co z karmieniem ? Filtr ma działać czy nie?
Witam. Czy lampa UV może być włączona 24godz na dobę w akwarium roślinnym?
Mój programator jest głośniejszy od filtra
te najtańsze za kilka złotych tak mają niestety
WItam.
Światło mam włączone 10 godz. wraz ze świtem i zmierzchem około po pół godziny.I jest dobrze,rybki zdrowe ,bardzo mało glonów.
Tommy nie wspomniałeś nic o zmierzchu i świcie-co też ma znaczenie dla kondycji ,głownie ryb jak i roślin.
Owszem ale o świcie i zmierzchu to powiem już jak będę robił kiedyś film o ściemniaczach, których się raczej w akwarystyce nie używa, bo nie za bardzo chcą współpracować z ledami i świetlówkami. Ale zmierzch i świt można zrobić także przez częściowe zapalenie świetlówek lub diód po kolei. Myślałem żeby powiedzieć o tym w filmie, ale wyszło by mi wtedy około 18-20 minut filmu, więc odpuściłem ten temat, bo byłby za długi, ale napewno wrócę do tego tematu, pozdrawiam
Nie wiem jakie ściemniacze masz na myśli,ale moja lampa A401 Plus świetnie działa na driverze od Darelteka i Arduino.Ponadto ,są elektroniczne układy do świetlówek T5 ,z możliwością ściemniania.
Muszę iść do psychoanalityka z moją welonką bo ma depresję. Pewnie dlatego że skróciłem jej dzień.
Ja w swoim akwarium mam ustawione światło od 7 do 9.30 jest włączone, potem od 9.30 do 12.30 wyłączone,I później już do 20 włączone. Może tak być czy jednak źle to wpływa na rośliny i ryby?
Bez sensu lepiej ustawić od 15-22 jak świeci słońce rybki i tak wstaną a jak zacznie się ściemniać doświetli pokój i da światło dla roślin
Dobry film, ale jest jedno ale. Otóż czy są programatory do oświetleń dzień/ noc? Chyba nie i tu się pojawia problem.
Są musisz kupić 2 kanałowy.
@@karoljasik7158 Ok, ale lampka ma 3 tryby, dzień/noc/wyłączona i w takiej kolejności działa, i zmiany trybow sa dotykowe w obudowie.. więc ciężko to byt było....
Fakt to komplikuje sprawę
musisz tą lampkę rozebrać i najlepiej podpiąć arduino... szkoda że nie każdy tak umie :/
@@MOBEMID Polecam kupić włączniki z dostępem do internetu (Fibaro, Eve Energy i inne). Mają możliwość włączania zdalnie oraz ustawienia programu wg potrzeb.
Chyba poraz pierwszy wybiorę analog
Racja rybki też lubią pospać
A niemożna by było podłączyć do filtra ale nie że np. Przez całą noc nie działał a w dzień działał tylko naprzykład co 30 minut żeby się włączyał i wyłączał w dzień i noc?
Po co?
Filtr musi chodzić przez cały czas
Super !
Szacunek👌👌👌👌👍
👍👍👍
Nie przydatny filmik nie pokazujesz jak ustawić czasomierz nic szukam dalej pozdro
Chyba filmik przyrodniczy zrobiłeś byku
👍👍👍